WYBERT José heeft tweede hart van lood Amerikaanse geleerden wensen staking van de kernproeven Adenauer-mythe te tanen lijkt DRALON VEL1J Tegen de V.A.R. gericht monsterproces in Tunis Enige voorwaarde: binnen een bepaalde tijd zou een controlestelsel tot stand moeten komen Een Geneefse conferentie laat de agenda rusten Bomaanslagen in Marokko: televisiemast opgeblazen Opvolgingskwestie wordt aan de orde gesteld Lord Cecil of Chelwood t Bergers laten bodem van „Nvon" nu springen Rust op Cyprus tijdens het debat in de UNO Griek en Turk slaags na televisie-uitzending Eisenhower gaat zich over militaire hulp heraden Europese landen willen geen Nederlandse snijtuipen Indonesië krijgt Poolse koopvaar dij-officieren v^Kort en bondig Toch wapens uit V.S. en Engeland? Welterusten UNO-waarnemers vóór Kerstmis thuis DINSDAG 25 NOVEMBER 1958 WASHINGTON (UPI) De federatie van Amreikaanse geleerden zegt in 'n ver klaring dat de Verenigde Staten, Groot- Brittannië en de Sovjet-Unie genoeg kern bommen hebben om de gehele mensheid te vernietigen. De Verenigde Staten wor den opgewekt de proeven met kernwapens voor altijd te beëindigen, als een eerste Stap om deze wapens onder internationale controle te brengen. De Verenigde Staten zouden alleen het voorbehoud moeten ma ken dat een controlestelsel om overtreders te ontdekken binnen een bepaalde tijd moet worden opgericht. In het rapport wordt gezegd dat uit be rekeningen, die op officiële gegevens ge baseerd zijn, blijkt dat het met de be staande voorraad kernwapens mogelijk is de gehele wereld in een straling te zetten GENèVE (UPI) Op de Geneefse con ferentie over het beëindigen van de proe ven met kernwapens hebben de Ameri kaanse en Russische delegatieleiders ont werpen voor een verdrag naar voren ge bracht en de kwestie van de agenda, waar op de besprekingen dreigden te stranden, stilzwijgend laten rusten. Het Amerikaan se ontwerp voorziet in een schorsing dei- proeven bij fases en een onmiddellijk daar aan verbonden controlesysteem. In het Russische ontwerp gaat een permanent verbod van de proeven vooraf aan onder handelingen over een controlesysteem. De voorzitter van de Amerikaanse senaats commissie voor ontwapening, Humphrey, die de zitting bijwoonde als adviseur van de Amerikaanse delegatie, verklaarde te genover journalisten, dat hij de Russische houding op de Geneefse conferenties ziet als een onderdeel van een politiek van de koude oorlog, samenhangend met wat er gebeurt in Berlijn, in de UNO en in de NAVO. Op de conferentie over het voor komen van onverhoedse aanvallen is men er vorige week niet in geslaagd uit de im passe over de agenda te komen. De besprekingen zullen maandag worden voortgezet. RABAT (AFP) In de nacht van zon dag op maandag is een aanslag gepleegd op een zendmast van de Marokkaanse ra dio te Oedjda. De antenne op de mast, die volgende maand in gebruik zou zijn ge nomen, is naar beneden gestort. Het Marokkaanse blad „Al Alam" meldt, dat er in een aantal gebieden van Marok ko aanslagen zijn gepleegd. In de omgeving van Oedjda beroofden gewapende mannen politieagenten van hun wapens. Elders werden telefoondraden doorgesneden en berovingen gepleegd. (Van onze correspondent in Bonn) Na de tegenslag voor de Christendemocra tische Unie in Hessen, waar de Westduit- se sociaal-democraten zondag de overwin ning behaalden, en de, in eerste instantie op eigen krachten behaalde, zege van de Christelijk-sociale Unie Beieren zegt men in FOP-kringen te Bonn, dat de Adenauer- mythe aan het tanen is. Men grondt deze mening op het feit, dat Adenauer tijdens de verkiezingscampag nes in Beieren en Hessen opnieuw poogde zijn naam te verbinden met het provin ciale karakter van deze stemmingen. In Hessen haalde dit niets uit: de popu laire sociaal-democraat Zinn boekte een daverende zege en bracht daarmee niet slechts de C.D.U. maar ook de bondskan selier een nederlaag toe. Men mag zeggen dat de wens voor de'oppositie-partijen dc vader van de gedachte is, maar het staat vast dat Adenauer niet tegen de persoon lijkheid van Zinn was opgewassen Als mede-oorzaken noemt men de vele klach ten over corruptie in de onmiddellijke om geving van de bondskanselier en over de uitgebreide controle op het openbare leven, die de ministers Schaffer en Schroder be ogen. „Kroonprins" De regeringsgezinde „General Anzei- gèr" knoopt aan het resultaat van de ver kiezingen in Beieren en Hessen een be schouwing vast ovei de opvolging van pre sident Heuss en... Adenauer. Het blad meent, dat de nieuwe Westduitse presi dent die volgend jaar zal worden gekozen, een C.D.U.-man zal zijn. De C.D.U. be schikt in de vergadering, die de president zal kiezen, over een overtuigende meer derheid. Als opvolger van Heuss worden genoemd Krone, fractievoorzitter van de C.D.U. in de Bondsdag, en Gerstenmaier, voorzitter van de Bondsdag. Volgens het blad zou Adenauer de voorkeur geven aan Gerstenmaier, omdat deze steeds in staat is geweest een brug te slaan tussen rege ring en oppositie Als opvolger van Ade nauer komen in aanmerking de minister van Economische Zaken Erhard en de mi nister van Financiën Etzel. Erhard wordt te Bonn ,de kroonprins" genoemd. Overigens duidt niets erop dat de nog al tijd zeer vitale, actieve, 82-jarige Ade nauer er op korte termijn de brui aan zal geven, al zou men zich kunnen voorstellen, dat ook bij hem, gelijk bij Heuss, de wens leeft ook nog een paar jaar als particu lier te leven. (Reuter) De officiële uitslag van de Landdagverkiezingen in Beieren is als volgt: (Reuter) De officiële uitslag van de Landdagverkiezingen in Beieren is als volgt: C.S.U S.D.P. B.H.E. Beierse Partij F.D.P. welke gedurende tien jaar voldoende sterk zou zijn om menselijk leven te land te vernietigen. Sommige deskundigen gelo ven dat een verdediging tegen een massa le aanval met kernwapens nooit volledig doeltreffend kan zijn. Daarom dienen de kernwapens onder internationale controle gesteld te worden. De proeven dienen te worden opgeschort gedurende langer tijd dan de periode die nodig is om een nieu we serie proeven voor te bereiden. Wil een verbod van het nemen van proeven aan vaardbaar zijn, dan dient onmiddellijk een systeem van ontdekking gevestigd te worden. De onderhandelaars in Genève worden door de federatie opgewekt niet vast te houden aan een bekrompen stand punt dat het bereiken van het grote doel in gevaar zal brengen. De onderhande laars dienen alle redelijke maatregelen te nemen welke bevredigende garanties bie den aan alle partijen dat de ontwikkeling van de kernwapens nagenoeg tot stilstand komt, aldus deze verklaring. GENèVE (UPI) Oost en West zijn op hun conferenties in Genève ook maandag geen stap dichter bij elkaar gekomen. De gang van zaken op de conferentie over de proeven met kernwapens is volgens com munistische zegslieden zelfs slechter ge worden. De Russische delegatieleider Tsarapkin heeft zich, naar verluidt, op nieuw fel gekeerd tegen het voorstel van het Westen om gelijktijdig te praten over een verbod van de proeven met kernwa pens en een controlesysteem daarvoor. (Reuter) - Uit conferentiekringen is ver nomen dat Tsarapkin te verstaan heeft gegeven dat verdere besprekingen alleen over het Russische ontwerpakkoord inza ke staking van proeven moeten gaan. Tsarapkin wil niet over controlemaatre gelen spreken, alvorens te weten wat er gecontroleerd moet worden. De steeds waarschijnlijker geachte theorie, dat er geen vulkanen op de maan zijn, maar slechts kraters, die er door meteorieten ingeslagen zijn, is onlangs weer gaan wankelen door een waarneming van de Russische geleer de, prof. A. Kozyrev uit Leningrad, die met zijn apparatuur een rode gloed rondom een der kraters zag, die naar zijn mening op niets anders dan een in werking zijnde vulkaan kon duiden. In Britse astronomische kringen is de mededeling nogal sceptisch ontvangen, maar dezer dagen ontdekte een Britse waarnemer dezelfde gloed op de maan. LONDEN (AFP-Reuter-UPI) Lord Edgar Algernon Robert Cecil, een der stichters van de voormalige Volkenbond, is maandag, na een val in zijn woning te Tunbridge Wells, in de leeftijd van 94 jaar, overleden. Lord Robert Cecil, die bij zijn overlijden de titel burggraaf Cecil van Chelwood droeg, was de derde zoon van Lord Salisbury, een befaamd premier uit de tijd van koningin Victoria. Hij koos een politieke loopbaan volgens de traditie van zijn familie, waaruit eeuwen lang voor aanstaande Britse staatslieden zijn voort gekomen. Zijn belangstelling ging uit naar internationale aangelegenheden, vooral de bevordering van de vrede. In de eerste wereldoorlog was Lord Robert, behoudens een periode, waarin hij als minister voor Blokkadezaken optrad, aan het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken verbon den. Van 1923 tot 1945 was hij president van de Unie van de Volkenbond. Hem werd, wegens zijn werk voor de Volken bond, in 1924 de Woodrow Wilson-vredes- prijs toegekend en in 1937 de Nobel-prijs voor de vrede. Na de tweede wereldoorlog pleitte Lord Cecil voor een nieuwe inter nationale organisatie, gegrondvest op het beginsel, dat het organiseren van een aan valsoorlog als een misdaad moet worden beschouwd. In het voorjaar van 1946 was Lord Cecil in Genève tegenwoordig bij het opheffen van de Volkenbond, die plaats moest ma ken voor de UNO. De moeilijkheden, waarmee de bergers van Wijsmuller op de kust van Oost-Enge- land twee mijl van St. Abben Head te kampen hebben bij hun poging om althans de machinekamer en het achterschip van het gestrande Zwitserse vrachtschip „Nyon" (5028 bruto ton) in veiligheid te brengen, zijn nog altijd zeer groot. Het afbreken van het gedeeltelijk met snij branders van het achterschip gescheiden voorschip door de trekkracht van de sleepboten „Hector", „Simson", van Wijs muller in IJmuiden en de twee gecharter de sleepboten „George V" en „Beamish" is niet gelukt. De bergers zullen nu proberen om de bodem van het schip op de plaats, waar het gebroken moet worden, met dy namiet te laten springen. Advertentie ondergoed Grote Houtstr. 96 - Tel. 12210 Zetels Pet. 101 (winst 18) 45.6 64 (winst 3) 30.9 17 (verlies 2) 9.5 14 (verlies 14) 8.1 8 (verlies 5) 5.5 NEW YORK (UPI) De politieke com missie van de UNO-Assemblee begint van daag met de behandeling van de kwestie- Cyprus. Er zijn drie resoluties ingediend, waarin op nieuwe onderhandelingen wordt aangedrongen. Groot-Brittannië wenst goedkeuring van zijn zevenjarenplan voor een gezamenlijk bestuur met Grieken en Turken. Griekenland staat onafhankelijk heid van Cyprus voor en de Turken wensen zelfbeschikkingsrecht voor het Turkse be volkingsdeel, hetgeen neerkomt op een scheiding in een Grieks en een Turks deel. De kwestie-Cyprus komt nu voor de vijfde keer aan de orde in de UNO. Alle voorgaande keren werden de drie partijen uitgenodigd te trachten onderling een op lossing te vinden. Van de huidige behande ling wordt niet meer verwacht. NICOSIA (Reuter) De leider van de Grieks-Cypriotische verzetsorganisatie, Dighenis, heeft in pamfletten meegedeeld, dat de EOKA haar „actieve campagne" tijdelijk beëindigt om de UNO de gelegen heid te geven de kwestie Cyprus in een rustige sfeer op te lossen. Indien de UNO echter niet slaagt, als gevolg van de „in triges van onze tegenstanders" dan zal de strijd van de EOKA met groter kracht worden heiwat. De activiteit van de EOKA zal, in af wachting van een oplossing van het vraagstuk, beperkt blijven tot het beant woorden van acties. Volgens Dighenis hebben de Britten sedert 1 oktober, de dag waarop het nieuwe Britse plan voor Cyprus in werking trad, 85 doden en 180 gewonden verloren. Sedert het begin van de campagne der EOKA in oktober 1955 zijn 140 Britse militairen en burgers ge dood. Hoog bezoek (UPI) Sir Francis Festing, chef van de imperiale generale staf, is voor een kort bezoek op Cyprus aangekomen. Sir Fran cis, de hoogste Britse militaire autoriteit, zal besprekingen voeren met gouverneur Sir Hugh Foot en de commandant van de Britse troepen op het eiland, generaal- majoor Darling. John Prendergast, die bekendheid verkreeg door ziin optreden tegen de Mau-Mau in Kenya, zal worden benoemd tot hoofd van de Britse inlich tingendienst op Cyprus. UNO in actie (UPI) In het televisie-programma „De UNO in actie" zijn zondag een Turk en een Griek tijdens een debat over Cyprus zo verhit geraakt dat een handgemeen tus sen hen ontstond na de uitzending. Func tionarissen van Columbia Broadcasting System moesten de twee diplomaten krachtdadig uit elkanders gezelschap ver wijderen. AUGUSTA (UPI) Een commissie van negen deskundigen, van wie de Voorzit ter, William H. Draper, indertijd de „luchtbrug" naar Berlijn heeft georgani seerd, zal zich bezighouden met het pro bleem van de Amerikaanse militaire hulp verlening aan 't buitenland en adviezen in dienen aan de hand waarvan president Eisenhower het volgend jaar zijn hulp programma zal opstellen. Naast voorzit ter Draper hebben enkele generaals on der wie generaal Gruenther, voormalig NAVO-opperbevelhebber, de vroegere voorzitter van de commissie van stafchefs admiraal Radford en de vroegere Hoge Commissaris in Duitsland McCloy, zitting in de commissie. President Eisenhower heeft de groep maandag te Augusta in de staat Georgia in zijn vakantieverblijf officieel bevestigd. Draper was ónder pre sident Truman onder-minister voor het le ger. Advertentie Bij guur weer n kunt U verkoudheid voorkomen met (Van onze medewerker voor bloembollencultuur) Vanmiddag heeft het bestuur van het Produktschap voor Siergewassen in Den Haag aandacht geschonken aan de bespre kingen over de minimum-exportprijzen van bloembollen met vertegenwoordigers van organisaties in de E.E.G. en de landen van de O.E.E.S. Deze besprekingen zijn afgebroken. Ih een nota aan de bestuurs leden van het produktschap wordt over de besprekingen een uitvoerige uiteenzetting gegeven. De Europese landen eisen een verbod tot uitvoer van de Nederlandse bolbloemen (hoofdzakelijk snijtuipen). Een compromis-voorstel zal niet worden aan vaard. De nota van het produktschap bevestigt onze vermoedens over het verloop van de onderhandelingen, die wij reeds vorige week dinsdag schreven. De buitenlanders hebben een stevig „blok" gevormd. Ne derlandse pogingen om de besprekingen over de minimum-exportprijzen van bloembollen en de uitvoer van bolbloemen te scheiden zijn mislukt. Ook in Nederland zijn over deze kwestie de meningen verdeeld. De exporteurs van bloembollen zijn van oordeel, dat de bui tenlandse broeiers schade ondervinden van de uitvoer van snijbloemen. De expor teurs van snijtuipen zijn van gedachte dat zij een aparte tak van tuinbouw heb ben en dus ook hun rechten kunnen laten gelden. Intussen heeft het produktschap in de nota verklaard, zowel de export van bloembollen als die van de afgewerkte pro- dukten, de snijtuipen, te moeten bevorde ren. Het bestuur is bereid maatregelen te bevorderen die een marktverstoring door de uitvoer van bolbloemen kunnen voorko men. De buitenlandse organisaties namen met dit compromis geen genoegen. De woordvoerder van de buitenlandse organi saties heeft voorgesteld, dat de Neder landse broeiers van bloembollen hun acti viteit naar een ander produkt verleggen Hiertoe zouden eventueel publiekrechte lijke maatregelen moeten worden geno men. Als de uitvoer van bolbloemen in de toe komst marktverstorend zou werken wordt de schuld hiervoor op de buiten landse organisaties afgeschoven. Het Nederlandse standpunt komt dus hierop neer: wij zullen bloembollen uit voeren en de hiervan in het buitenland ge trokken bloemen zonodig beconcurreren met Nederlandse snijtuipen. De Nederlandse bollenexporteurs, die ieder jaar alleen al naar Duitsland voor dertig tot veertig miljoen gulden exporte ren, zijn bang dat dit standpunt zal leiden tot een boycot door hun klanten in het bui tenland. Een boycot, omdat ons land slechts de export voor enkele miljoenen aan snijtuipen wil beveiligen. WARSCHAU (PAP) Kortgeleden is een groep van tien Poolse koopvaardij-of ficieren naar Indonesië vertrokken, waar zij een functiè zullen aanvaarden bij de Indonesische koopvaardijvloot. In de naaste toekomst zal nog een tweede groep naar Djakarta vertrekken. Senor José Carcagente draagt een kogel onder zijn hart. Om dat er zo'n typische historie aan is verbonden, geef ik de hoofdpersoon van mijn ver haal ditmaal een gefingeerde naam het zal u duidelijk worden waarom. „Ik moet altijd nog een beet je voorzichtig zijn," zegt hij, „en vooral bij het maken van snelle bewegingen heb ik kans, dat ik een ondraaglijke steek in mijn linkerzij krijg." De dokter heeft hem aangeraden matig te zijn in het gebruik van spijzen en dranken. Ik heb er niet veel van gemerkt, in tegendeel. Nadat ik bij hem thuis, in een dorpje ten zuiden van Valencia, de maaltijd had genoten, was ik voor de rest van de dag nog maar een half mens. Hij bestelde na enkele uren bij een glas manzanilla een formidabele portie inktvis. „Que bien se vive, cuando se vive bien," beweert hij ern stig en uit zijn stuntelige ver taling in het Frans maak ik op, dat dit Spaans gezegde een weinig diepzinnige betekenis heeft: „Men leeft goed, als men goed leeft" of wat vrijer ver taald „Men heeft het goed, als men het er goed van neemt." José doet dal ongetwijfeld. Het verhaal van de geweer kogel komt bij stukjes en beet jes los. „Ze hebben eens op me geschoten," zegt hij eerst los jes, alsof het iets is, dat de meeste mensen toch wel en kele malen in hun leven over komt. Later gaat hij er iets dieper op in en dan begrijp ik ook wie die „ze" zijn. „Het was een vergissing. Toen de burgeroorlog uitbrak, raakten er ook hier in de om geving heel wat mensen in paniek en daardoor gebeurden er wel eens foute dingen. Ik werd door een groep republi- Kunt u zich voorstellen hoe prettig het zou zijn sinaasappelen zo maar van de bomen te plukken en ze te eten, zoveel u wilt, met een behaaglijk warme zon in uw gezicht? Het kan gebeuren, maar dan zult u toch een flink eind naar het zuiden moeten trekken, naar de streek bij Valencia, waar de oogst nu in volle gang is. keinen uit mijn huis gehaald en in de school opgesloten. Ongerust maakte ik me hele maal niet het zou immers best weer in orde komen. Had ik mijn arbeiders niet altijd het best behandeld? Ik betaal de de hoogste lonen! Maar na een paar dagen werd de bewa kingsafdeling afgelost door een ploeg, die mc niet kende. Op een avond werden we met z'n allen, zo'n twintig man waaronder een stelletje scherpslijpers, dat verzeker ik u uit onze gevangenis ge haald en een eind buiten het dorp gebracht. Daar moesten we tegen een muurtje gaan staan en voordat we het wis ten, lagen de geweren al in de aanslag. Ik voelde een klap tegen mijn borst" hij greep met een volmaakte acteerbe- weging naar zijn harstreek „en zakte onderuit. Ik was bewusteloos en kon later door een bediende van me worden weggesleept. Hij heeft me ge durende de hele tijd, dat de re publikeinen hier de baas wa ren, in zijn huis verborgen. Zou zo'n man dat doen, als hij iets tegen me had als werk gever?" Ik haast me een ontkennend hoofdschudden af te geven. Hij lachte en slaat zijn glas achterover. „De beste dokto ren zijn aan me bezig geweest, maar ze hebben de kogel er nooit uit kunnen peuteren." Het Is een belangwekkende geschiedenis. Mijn bezoek aan José heeft echter een geheel ander doel en daarom breng ik het gesprek voorzichtig op si naasappelen, zijn specialiteit. Hij veegt zijn mond af, gooit zijn servet neer en sleurt me mee het huis uit. In zijn si- naasappeltuin, een van vele, blijkt me dat hij nog over iets anders enthousiast kan wor den dan over zijn kogel. „Hier heb ik een merkwaar digheid," roept hij enthousiast. „Een boom vol vruchten en toch staat hij gedeeltelijk in bloei. Pas geënt. Ruikt u de heerlijke zoete geur?" Natuurlijk ruik ik die en ik pluk zelfs een bloempje af om er nog beter van te kunnen genieten. „Nu verkleurt de bloem zo snel van wit tot geel en bruin, dat u het verschil bijna kunt zien," doceert hij. „In de pro vincie Valencia beschouwen we deze bloem als het symbool van de maagdelijkheid: zodra ze wordt aangeraakt, is ze verloren." Minder poëtisch moet hij zijn, wanneer hij spreekt over de oogst, de soorten, de uit voer. Zestig procent van de Spaanse sinaasappelen komen uit de provincie Valencia, wat wil zeggen, dat er in goede jaren een slordige half miljoen ton wordt geoogst. „Een paar jaar geleden was het Spaanse totaal achthonderdvijftigdui zend ton. Voor u is dat alleen maar erg veel en het zegt wat meer ais ik u vertel, dat dit rond vijf miljard vruchten zijn." Even verder wijst hij aan: „Dit zijn Clementina's. Ze wor den groen geplukt, maar zijn dan al geheel rijp. Proef er maar eens een paar." Dat kan. De smaak lijkt op die van een mandarijn; een belangrijk verschil met deze vrucht is echter het ontbreken van pitten. „Het is een kruisingspro- dukt. Ik zal u laten zien hoe ze worden ingepakt." In het magazijn kijk ik ge boeid naar het spel van de rappe vrouwenhanden. De ar beidsters zitten op de grond, elk met een stapeltje vloeitjes op de knieën. Telken grijpen zij een prachtig oranje vrucht uit de naast hen staan de manden, rollen die met één ongelooflijk snelle beweging in het vloeitje en vouwen de uitstekende kanten met beide handen dicht. Het tempo ver slapt geen ogenblik en zo wordt kist na kist gevuld. „Dat is één manier," zegt José, „speciaal voor de ver pakking in platte kisten. Aan de vloeitjes om de sinaasappe len. die in grotere kisten wor den verzonden, maken zè meestal twee stevig in elkaar gedraaide punten. Dat is ook weer een slag. Ze pakken de uiteinden beet, draaien even en het papier zit vast." „Die van straks waren groen," zeg ik schuchter. „We zouden ze heel goed kunnen verkopen," antwoordt José. „U hebt zelf geproefd, dat ze eetbaar zijn. De mensen willen echter een oranje vrucht, anders denken ze dat ze niet rijp zijn, en daarom brengen ze vijftig tot zestig uur door in een cel, gevuld met aethyleengas. De groene kleur van de schil, die nog de overhand heeft boven het oranje, verdwijnt door deze behandeling, dat is het hele geheim." Vele van de vrouwen, die in de magazijnen werken, zijn ge trouwd. Voor de jongere kin deren zijn garderia's opgericht. De moeders brengen er 's mor gens hun kroost heen en kun nen dan verder gerust zijn, want er wordt goed voor hen gezorgd. Ze krijgen er drie maaltijden en er zijn zelfs scholen aan verbonden. Alles wordt bekostigd door het fruitsyndicaat, ook de vakan tietehuizen voor de vrouwen en de geneeskundige verzor ging. José zwijgt bescheiden over zijn persoonlijk aandeel in de totstandkoming hiervan. „En wat verdienen deze mensen?" „De plukkers dertig a vijf endertig pesetas per dag, de vrouwen iets minder en de jongens worden op de helft van de arbeidswaarde van een volwassen man getaxeerd." Ook bezien in het licht van een volkomen verschillende levensstandaard is drie gulden daags maar een karig loon. Ik krijg evenwel geen kans er mijn mening over te zeggen, want mijn gastheer verwacht eerder een bemoedigend klopje op de schouder, wanneer hij met pijnlijk vertrokken gezicht naar zijn zij grijpt en kwaad mompelt: „Die kogel gaat vandaag weer ellendig te keer!" F. Kemrning Herstel St. Laurenstoren. De restaura tie van de Sint Laurenstoren te Rotter dam is thans zover gevorderd, dat het her stel van het bovenste gedeelte ter hand kan worden genomen. Na voltooiing van deze werkzaamheden zal de toren geheel zijn gerestaureerd met uitzondering van het onderste gedeelte, dat aansluit aan het kerkgebouw: dit kan pas worden hersteld, wanneer de verdere restauratie van de kerk dit toelaat. B. en W. vragen de ge meenteraad voor de voortzetting en vol- ooiing van het herstel een krediet van 1.522.346,15. Een ton schade. Bij de aanleg van de centrale verwarming in het nieuwe hoofd bureau van politie in Den Haag zijn on deugdelijke buizen gebruikt. Nieuwe bui zen kosten 25.000, maar bovendien moe ten vloeren en muren worden opengebro ken en weer hersteld, hetgeen 75.000. zal vergen. De ingebruikneming van het nieuwe gebouw zal ongeveer twee maan den vertraagd worden. B. en W. laten een dipgaand onderzoek instellen naar de vraag wie verantwoordelijk is voor deze schadepost. Nieuwe wethouder. De gemeenteraad van Den Haag heeft mr. R. M. van Reenen, kandidaat van de A.R. en de C.H.U. ge zamenlijk, met 37 stemmen voor en twee stemmen blanco gekozen tot wethouder van Economische Zaken. Mr. Van Reenen volgt mr. Van Aartsen op, die tot minister van Verkeer en Waterstaat is benoemd. Burgemeester. Benoemd is tot bur gemeester der gemeente Dirksland, Her- kingen en Melisasnt, de heer H. Bos, secretaris en ontvanger der gemeente Krabbendi.ike. De heer Bos is 38 jaar, ge reformeerd, en niet aangesloten bij een politieke partij. Garage uitgebrand- Tengevolge van een explosie in de benzinetank van een auto is de garage van A. Spanjer te Beet gumermolen (Fr.) totaal uitgebrand. Een auto, zes nieuwe fietsen, een aantal radio toestellen en een grote hoeveelheid auto onderdelen en banden gingen verloren. Met 700 aapjes. De gezagvoerder van het m.s. „Garoet", kapitein J. J. van Leu nen uit Vlaardingen, die na ruim 37 jaren in dienst van de Kon. Rotterdamse Lloyd gevaren te hebben straks met pensioen zal gaan, zal zijn laatste reis niet gauw ver geten. De „Garoet" brengt ditmaal niet minder dan 700 aapjes uit Indonesië mee, die vooral in dit jaargetijde gedurende de reis wel veel zorgen aan boord gegeven hebben. Advertentie DAT LEUKE VLOTTE KAPSEL maakt DAMESKAPPER Parfumerieën - Bijouterieën SANTPOORTERPLEIN 1 - HAARLEM Telefoon 19706. Buslijn 2-3-4. TUNIS (UPI) Een dag na de verkla ring van president Bourguiba, dat een aantal Egyptische officieren, die een com plot tegen zijn leven leidden was gearres teerd, is maandag in Tunis het proces be gonnen tegen 58 Tunesiërs, die ervan ver dacht worden de „agenten van Cairo" bij hun samenzwering te hebben geholpen. Vier machinegeweren stonden als bewijs stukken op de tafel voor de rechters toen de aanklacht werd voorgelezen. De Tune- sisch-Egyptische betrekkingen worden met de dag slechter, want na de verkla ring van Bourguiba geeft radio Tunis zich moeite om zo kleurrijk mogelijk verslag te doen van de rechtszitting, die een gro te anti-Egyptische manifestatie schijnt te zullen worden, waarvan men verwacht, dat zij enkele weken zal duren. Onder de beklaagden bevinden zich Brahim Abdellah, oud-leider van een boe- renvereniging, Sadok Sjaib, een oud-rege ringsambtenaar en een Tunesische vrouw, „mevrouw Allam" geheten, die als liaison gefungeerd zou hebben tussen de samenzweerders en een agent van Cai ro, die zich als een lid van de directie van een luchtlijn voordeed. Allen worden ervan beschuldigd samen te hebben gewerkt met afgezanten, die door Salah Ben Joessef uit Cairo waren gezonden. Het openbaar ministerie liet al brieven zien, die door Ben Joessef aan de beklaagden zouden zijn geschreven. WASHINGTON (Reuter) Een woord voerder van het Amerikaanse departe ment van Buitenlandse Zaken heeft ver klaard, dat er voortgang wordt gemaakt bij de besprekingen met de Tunesiërs over de levering van wapens. Er werd reeds met hen gesproken over de leveringsdata. Het zou gaan om een grote verscheiden heid van lichte infanteriewapens en uit rusting. LONDEN (Reuter-AFP) Engeland heeft ingestemd me* een verzoek van Tu nesië om „zekere wapens" te leveren. Dit heeft minister Selwyn Lloyd in ant woord op een schriftelijke vraag van La- bourzijde aan het Lagerhuis meegedeeld. Advertentie Kunt, u niet slapen door rheumatiek, spit. ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan Togal. Togal verdrijft, snel en afdoende die pijnen en u slaapt weer rustig de gehele nacht door. Togal baat waar andere middelen falen. Togal z.uivert de nieren en is onscha delijk voor hart en maag. Bii apothekers en drogisten 6 95. f 2.40 en f 8.88. BEIROET (UPI) Een woordvoerder van het waarnemerskorps van de UNO, in Libanon gekomen in verband met de opstandige beweging en de infiltraties uit Syrië, heeft aan de regering van de Liba non meegedeeld, dat dit korps tegen 10 december het land zal hebben verlaten. Deze mededeling werd gedaan op de dag, dat de Libanon de vijftiende jaardag viert van zijn onafhankelijkheid. Er be vinden zich op het ogenblik nog 581 waar nemers in het land.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 13