Sterke omzetdaling voor textiel NPanda en de ©lie^boertjes Wereldnieuws Nog weinig verandering Omzetontwikkeling midden- en kleinbedrijf Ofift-dcuitutriU Zoclt ió het zo Dassen PeektCloppenburg 2 GEN. CRONJESTRAAT 2 De korte gedingen tegen de transportarbeidersbonden Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 Reëel Nederlands plan voor bouw kernreactorschip TEAK MEUBELEN v. DUIVENBODEN Bensdorp niet optimistisch over lopend boekjaar Amerikaanse lening van 500 miljoen dollar aan de Sovjet-Unie DE HOUTWERFN. V. Papierfabriek Gelderland verwacht 20 pet. dividend Franse frank gestegen Emissie Hensen Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Ontmoeting met de draak Suikeropbrengst uit bieten dit jaar 50.000 ton hoger 1 Voor diabetici en slanke lijn! Is 0 0 DINSDAG 25 NOVEMBER 1958 UIT DE DOOR HET ECONOMISCH INSTITUUT voor de Middenstand gepubli ceerde gegevens omtrent de indexcijfers voor de geldomzetten in het midden- en kleinbedrijf in de eerste negen maanden van dit jaar in vergelijking met de overeen komstige periode van 1957 blijkt, dat deze voor de sector voedingsmiddelen stijgingen te zien geven, welke het grootste waren voor melk- en zuivelprodukten, gevolgd door bakkers- en kruideniersprodukten. Voor aardappelen, groente en fruit werd een veel kleinere stijging en voor slagerswaren de kleinste stijging geboekt. Wat duurzame consumptiegoederen betreft valt overwegend een omzetdaling te constateren, terwijl alleen voor schoeisel en de boekhandel en kantoorboekhandel een minimale stijging werd geboekt. De omzetdaling bleek het grootst te zijn voor textiel, waarbij heren mode-artikelen en dames- en herenstoffen vooral een flinke daling moesten boeken. Volgens het instituut blijkt uit de omzetontwikkeling in de textielsector duidelijk, dat het publiek in 1958 met zijn aankopen meer dan in de laatste jaren het geval was, rekening heeft gehouden met de opruimingen. Dit wijst erop, dat de prijs van een te kopen artikel meer betekenis voor het publiek gaat krijgen. Opvallend is het afwijkende beeld hjj de speciaalzaken In dames- en herenstoffen zaken ten opzichte van de confectiezaken in de opruimingsmaanden januari en juli 1958. Het staat wel vast, dat de sterke prijskortingen, welke met name in de con- fectiesector werden gegeven, de omzet in de stoffenzaken ongunstig hebben beïn vloed. Het tegengestelde omzetverloop in de stoffenzaken weerspiegelde zich ook in september, toen in deze winkels een rela tief hoge omzet werd behaald. Het verloop van de geldomzetten in de andere branches in duurzame consumptie goederen, blijkt minder ongunstig te zijn geweest dan bij de textieldetailhandel. Ten aanzien van het omzetverloop in de detail handel in schoeisel kan worden waargeno men, dat in 1958 een vrijwel constant niveau werd gehandhaafd. In de detailhandel in meubelen enzovoorts zette de dalende tendentie van het eerste halfjaar 1958 zich in het daaropvolgende kwartaal niet verder voort, maar bleef de omzet gehandhaafd op een peil, dat een fractie lager was dan gemiddeld in 1957. Ook in de detailhandel in huishoudelijke artikelen lijkt geen niveauverandering van betekenis te zijn opgetreden. De ontwikkelingstendentie welke in de omzetten in de boekhandel en in de kan toorboekhandel kan worden onderkend, wijst voor het derde kwartaal 1958 op een lichte stijging, waardoor een iets hoger Advertentie HOLLANDIA TRICOTAGES Ook de Scheepvaart Vereeniging Noord te Amsterdam, voor wie mr. W. Baron Van Haersolte optreedt, heeft de dagvaardingen voor de korte gedingen tegen de hoofd besturen van de Nederlandse Bond van Vervoerspersoneel (N.V.V.) en de Neder landse R.K. Bond van Transportarbeiders „St. Bonifacius" (K.A.B.) te Utrecht doen uitbrengen. De R.K. Bond heeft zaterdag besloten zich achter de actie tot boycot van de onder goedkope vlag varende sche pen te stellen. In de dagvaarding wordt evenals in Rotterdam aan de president gevraagd aan de gedaagden te bevelen binnen 24 uur na het vonnis de aan hun leden en andere havenarbeiders gedane aanzegging tot deelneming aan de boycotactie in te trek ken op straffe van een dwangsom van 100.000 gulden voor iedere dag dat zij in gebreke blijven. Advertentie PARKER - SHEAFFER - LAMY en PELIKAN VULPENNEN Ir. J. E. Woltjer, vice-voorzitter van de Stichting Kernvoortstuwing Koopvaardij schepen, heeft mededelingen gedaan uit het rapport, dat is uitgebracht door deze Stichting over het verbouwen van een tanker met de mogelijkheid van voort stuwing door kernenergie. De Stichting heeft oorspronkelijk plannen overwogen om te komen tot de bouw van een nieuwe tanker, uitsluitend voortgestuwd met een reactor. Maar men kwam tot de conclusie, dat de kosten hiervan veel te hoog zouden worden. Men is daarom tot een ander idee gekomen: de bouw van een tankschip van het type een en twee (A en B) ter grootte van ongeveer 16.000 ton met een normale voortstuwing van turbo-generatoren, waarin dan een kernreactor zal worden geplaatst, die eveneens elektrische stroom kan leveren, nodig voor de voortstuwing van het schip. De bedoeling is een bestaande tanker in te richten als proef- of laboratoriumschip met in een der oorspronkelijke lading tanks een reactor van beperkt vermogen: de bestaande voortstuwingsinstallatie blijft dus behouden. De kosten hiervan zullen ongeveer vijftien miljoen bedragen, (waarvan 7,5 miljoen voor de reactor), waarbij het voordeel tevens is, dat er per jaar slechts zeven ton tot een miljoen nodig is voor het uitvoeren der proef nemingen. Het plan, dat in een rapport is samen gevat, dat reeds door de commissie Fock is aanvaard, zal onder andere worden voorgelegd aan de Euratoom. Indien dit zich echter op het standpunt stelt, dat het hier niet gaat om een principieel onder zoek, maar om een praktische proef neming, en dus geen subsidie zal willen verlenen, is men voornemens zich tot an dere landen te wenden, met name Noor wegen. niveau werd bereikt dan gemiddeld in 1957. De reeds in 1957 waarneembare omzetdaling welke in de detailhandel in gouden en zil veren werken, juwelen en uurwerken ge durende het eerste halfjaar 1958 verder doorzette, lijkt in het derde kwartaal een einde te hebben genomen. Wat de sector genotmiddelen betreft, blijken de geldom zetten in de eerste negen maanden van dit jaar, zowel voor dranken en voor banket bakkers en tabaksfabrikaten te zijn geste gen, waarbij de stijging voor dranken het grootst is geweest. Wat de overige branches betreft, boekten drogisten de grootste stij ging, terwijl voor parfumerieën een daling intrad. Advertentie Voor natuurlijk naar Ged. Oude Gracht 108 - 110 Haarlem - Telefoon 17165 De Cacao- en Chocoladefabrieken Bens dorp n.v. te Bussum heeft de omzetten in de voornaamste afzetgebieden vergroot. Dit geldt onder andere voor het bedrijf te Bussum, waar men erin slaagde de pro- duktie over het gehele jaar gelijkmatig te verdelen. Het saldo exploitatierekening en baten van dochterondernemingen, verminderd met de afschrijvingen en reserveringen, bedraagt, zonder de winsttransfer over 1957, 505.414 (v. j. 459.720). Aan het reservefonds wordt toegevoegd 300.000 en voorts zal van de winst worden be stemd 200.000 voor een herkapitalisatie- dividend van 12'/s percent in verband met de inkomstenbelasting. Voor de kosten van de herkapitalisatie wordt 20.000 uitge trokken. Zoals gemeld zal, gebruik ma- kehde van faciliteiten in de wet op de her kapitalisatie, over 1957 worden voorgesteld een dividend van 50 percent in aandelen en een contant dividend van 12'/2 percent (over 1957 werd uitgekeerd 10 percent in contanten). Na de winstverdeling zal de reserve 1. 900.000 bedragen. Door de her kapitalisatie wordt het kapitaal verhoogd van 1,6 tot 2,4 miljoen- Over het bedrijf in Kleef is de directie tevreden. Omzet en resultaten van het bedrijf in Wenen waren zeer gunstig. Het bedrijf in Kaapstad kampt met zeer grote problemen. Het kantoor in Boston werkt tot tevredenheid. De export naar Amerika is voor het concern zeer belangrijk. In Londen werd een eigen verkoopkantoor opgericht. Over de gang van zaken in het lopende jaar is de directie niet optimistisch. De resultaten zullen belangrijk minder zijn dan in 1957. MOSKOU (UPI) De Amerikaanse financier Leo Y. Chertok heeft in principe overeenstemming bereikt over een Ame rikaanse lening van 500 miljoen dollar aan de Sovjet-Unie. Een consortium van vijf tien banken zal aandelen garanderen, die binnen tien jaar tegen tien percent rente aflosbaar zijn. Het geld zal door het Sovjethandels- agentschap in de V.S., Amtorg, worden ge bruikt voor de aankoop van machines, chemicaliën en andere goederen, welke niet op de embargolij st voorkomen. Kroesjtsjev schreef enige tijd geleden aan Eisenhower dat de Sovjet-Unie bereid is aankopen te doen in de Verenigde Staten, in het bijzonder in verband met de uitbreiding van de chemische industrie. Chertok keert de volgende week uit Moskou naar New York terug om het con sortium te organiseren. Advertentie De PLASTICBEKLEDINGSPLAAT voor toonbanken, tafels, bars enz. enz. Kampersingel 20-24 - Tel. 0 2500 - 11932 Introductie van niet-royeerbare certificaten Op maandag 1 december zullen ter beurze van Amsterdam voor de eerste maal verhandeld worden niet-royeerbare certificaten aan toonder van aandelen B op naam, groot nominaal 1.000 in de n.v. Papierfabriek „Gelderland" te Nijmegen, aldus een bericht in verband met de aan vrage tot opneming in de officiële prijs courant. De stukken zijn groot nominaal 1.000, 500 en 100 en delen ten volle in de resultaten van het boekjaar 1958 en van volgende boekjaren. De certificaten worden uitgegeven door het administratiekantoor van het Alge mene Administratie- en Trustkantoor n.v. te Rotterdam. Dooreenleverbaarheid van de coupures zal worden aangevraagd. Het maatschappelijk kapitaal van de vennoot schap is groot 10 miljoen, verdeeld in 2200 aandelen A en 7800 aandelen B, waar van alle aandelen A en 1628 aandelen B (totaal nominaal 3.828.000) zijn volgestort. Als belangrijkste motief om de aandelen ter beurze te doen introduceren in de vorm van niet-royeerbare certificaten ziet de directie de noodzakelijkheid het bedrijf veilig te stellen tegen de mogelijkheid van ongewenste inmenging van de zijde van derden. Over de eerste negen maanden van 1958 bedroeg de exploitatiewinst 2.056.000; de winst ter verdeling 1.003.000 (in 1957 was de exploitatiewinst 1.885.000). Bijzondere omstandigheden voorbehou den. verwacht de directie over 1958 een dividend van 20 percent (vorig jaar 25) op het vergrote aandelenkapitaal te kunnen voorstellen. Gezien de verhoogde produk- tiecapaciteit meent zij voorts ook in de nabije toekomst een bevredigend dividend in het vooruitzicht te mogen stellen. De algemene verkiezingen hebben op de valutamarkt te Parijs een stijging tenge volge had van de waarde van de frank op de vrije markt. Daar staat de frank thans 449 tegen de dollar. Vrijdag was een dollar twee frank duurder. Ook de Parijse effec tenbeurs heeft gunstig gereageerd, vooral in de hoek van oliewaarden (uit de Sahara). Ook trad een kleine maar algemene koers stijging op in de Franse aandelenmarkt. Op woensdag 3 december zal de Rotter- damsche Bank de inschrijving openstellen op 800.000.aandelen aan toonder, welke op verzoek van de houder op naam kun nen worden gesteld, ten laste van de n.v. Machinefabriek Hensen te Rotterdam, in stukken van 1000.ten volle delende in de resultaten van het boekjaar 1959 en volgende jaren tegen 100 percent. De in schrijving is uitsluitend voor houders van claims. Inlevering van vijf claims geeft recht tot inschrijving op een nieuw aan deel. Het doel der uitgifte is gelegen in de noodzaak om de machinefabriek over te plaatsen en in ruimere bebouwing onder te brengen. De bouwkosten worden ge raamd op f 2 miljoen. De thans beschik bare ruimte en outillage zijn onvoldoende in verband met de stijging van de jaar lijkse omzetten. Blijkens de tussentijdse verlies en winst rekening bedroeg het saldo winst over het eerste halfjaar 1958 305.823 tegen f 297.520 in geheel 1957. Over de vooruitzichten zegt het prospectus „Gezien de algemene ont wikkeling van de onderneming, de stij gende omzet en de omvang van de hui dige orderportefeuille, meent de directie ook voor het vergrote kapitaal, na de uit gifte van de bonusaandelen en de onder havige emissie, een bevredigend dividend te mogen verwachten. Naar het zich laat aanzien zal het dividend over het lopende boekjaar niet bij dat van de voorgaande jaren achterblijven (10 percent over 1957). In de buitengewone vergadering van aandeelhouders van de n.v. Hensen is het voorstel aangenomen om over te gaan tot een uitkering van tien percent in aandelen uit de agioreserve en het restant als agio- reserve in stand te houden, maar dit niet meer als een opzichzelf staande post in de stukken te publiceren. Deze uitkering is gebonden aan de komende emissie, zo werd meegedeeld. Er wordt nu 200.000.uitgekeerd, de emis sie is groot 800.000.zodat het maat schappelijk kapitaal van de n.v. drie mil joen gulden zal bedragen. De emissie Heinekens De ministeriële verklaring van geen bezwaar op de in de vrijdag gehouden buitengewone alge mene vergadering van aandeelhouders der Hei- neken's Bierbrouwerij Maatschappij n.v. aange nomen statutenwijziging, inhoudende onder meer verhoging van het maatschappelijk kapitaal, is verkregen. In verband hiermede zal het prospec tus inzake de uitgifte van de nominaal 5.000.000 nieuwe aandelen a. pari heden verschijnen. Te vens zal dan de beschikbaarstelling van de bo nusuitkering worden aangekondigd. Staking auto-industrie Ongeveer 6200 arbeiders van de Studebaker- Packard fabrieken zijn maandag in staking ge gaan, daar de onderhandelingen over een loons verhoging op niets zijn uitgelopen. Het Russisch graanoffensief Premier Kroesjtjevs plan voor ontwikkeling van woeste gronden heeft dermate succes dat de Sovjetrepubliek Kazakhstan thans meer graan produceert dan Canada, aldus bericht het Sovjet persagentschap Tass. De afgelopen vijf jaar is het graanareaal van Kazakhstan drie maal zo groot geworden. De oogst is tot het vijfvoudige gestegen. BIJKANS iedere onderzoeker herkent in de voorstelling, die de mens zich van de draak heeft gemaakt, het konterfeitsel van de dinosauriërs uit de geologische tijd perken, die als Trias, Jura en Krijt worden aangeduid. Dat is dus een onvoorstelbaar lange tijd van miljoenen jaren geleden, want na het Krijt (de laatste periode van het Secundair) trad het Tertiair in en ver volgens het Quartair, toen de mens op aarde verscheen. Hoe is het nu te ver klaren, zo vragen velen zich af, dat in het voorstellingsvermogen van de mens een dier is blijven voortleven, dat reeds sinds onoverbrugbaar lange tijden was uitgestorven, voor er van de mens sprake was. Er zijn door onderzoekers en amateurs verscheidene ver klaringen aan de hand gedaan die een oplossing voor dit mysterie trachten te geven. Vóór we hier aan beginnen, moeten we echter opmerken, dat het helemaal niet zeker is dat we de vraag aldus mogen stel len. Het is best mogelijk, dat onze voor stelling van een afschrikwekkend dier (de draak) helemaal geen verband houdt met de dinosauriërs die destijds bestaan heb ben. Wanneer we echter aannemen, dat een dergelijk verband wel degelijk in wer kelijkheid moet hebben bestaan en dus niet door ons gezocht is dan zijn er voldoende theorieën om ons aan het den ken te zetten. Om te beginnen gaan enkele onderzoekers van het standpunt uit, dat de dinosauriërs wellicht reeds vroeg zijn uit gestorven nadat zij lange tijd op aarde hadden geleefd maar dat het hélemaal niet vaststaat dat de m,ens pas in het Quartair is verschenen. Nu de dinosauriërs niet naar de mens gebracht kunnen wor den, trachten zij de mens dus bij de dino sauriërs te brengen teneinde een ontmoe ting tussen die twee mogelijk te maken. Veel aanhang heeft deze redenering in kringen van de vakwetenschap niet, aan gezien nog geen enkele vondst van mense- ïijke resten duidt op een menselijk bestaan in het Tertiair, laat staan in het Secun dair, op het eind waarvan de dinosauriërs leefden. Volgens een andere opvatting moeten we niet als zeker aannemen, dat de dinosauriërs in het Secundair volledig zijn uitgestorven. Het is immers best mogelijk, dat zij in het Tertiair hebben voortgeleefd, maar dat geen resten van deze dieren tot ons zijn gekomen ten gevolge van de ge weldige veranderingen welke tijdens die periode zich in de aardkorst hebben vol trokken. Zo zou de mens de voorhistorische draken wellicht toch nog per soonlijk hebben aanschouwd. Bij deze wankele opvatting sluit nauw aan de veronder stelling, dat misschien in af gelegen gebieden, de nazaten van de dinosauriërs op afzon derlijke „eilandjes" hun be- staan hebben gerekt tot de vroegste perioden van de mense lijke geschiedenis, zodat de mens deze draken toch van eigen aanschouwing heeft leren kennen. (Op deze veronderstel ling was het gegeven van „The lost world" gebaseerd). Weer anderen menen, dat de oermens het voorbeeld van de dino sauriërs helemaal niet nodig heeft gehad om tot zijn uitbeelding van de draak te komen, aangezien de bestaande dieren wereld voldoende gegevens voor het samenstellen van een drakengedrocht biedt en dat de Komodohagedis de draak zelfs kant en klaar in levende lijve vertegen woordigt. Op deze wijze kunnen we door gaan en we zouden zeker nog drie andere opvattingen aan de voorgaande kunnen toevoegen, zonder nochtans tot een be vredigend antwoord te komen. Wist u overigens, dat magnetisme tegen woordig ook hoogst merkwaardige uitkom sten biedt met betrekking tot vroegere geologische perioden? Daarover een volgende keer. H Vétillon (Nadruk verboden). 22. Panda was erg verbaasd, toen de hoofdcommissaris ze opeens allemaal vrij liet en bovendien nog een dienstauto voor ze beschikbaar stelde. Maar dat was nu eenmaal hogere politiek, en hogere poli tiek is iets, dat niemand goed begrijpt. „Breng deze geëerde buitenlandse gasten naar het deftigste hotel van de stad", zei de hoofdcommissaris nog. En toen reed de auto weg. „Ik zal ze naar het Grand Hotel brengen", dacht brigadier Knip, die aan het stuur zat, „dat is geweldig deftig". In Panda's stadje was het Grand Hotel inder daad bekend om zijn deftigheid. Er wer den alleen maar heel voorname gasten toe gelaten, er mocht nooit worden geroepen of geschreeuwd en alles ging er even stijf en vormelijk toe. De directeur, de heer Sneutjes, zag er streng op toe, dat niets de plechtige sfeer van zijn hotel verstoor de. Hij gaf juist de portier een standje, omdat deze iemand had toegelaten, wiens das te luidruchtig van kleur was. „Rood met groene balletjes!" riep hij bewogen uit. „Werkelijk, Johan, je moet beter op letten, wie je hier toelaat! Het zou er nog van komen, dat je iemand zónder das toe gang verleende!" „Het zal niet meer ge beuren, meneer de directeur", zei de por tier. Toen naderde de auto met de familie Joppe De nu nog in volle gang zijnde suiker campagne in Nederland zal dit jaar een record suikeropbrengst te zien geven van minstens 50.000 ton meer dan vorig jaar. De totale Nederlandse produktie voor dit jaar schat men op 500.000 ton, terwijl de totale Nederlandse behoefte slechts onge veer 430.000 ton suiker bedraagt. Nederland houdt dus dit jaar voor het eerst sinds lange tijd suiker over en zal een gedeelte van het overschot mosten ex porteren. Oorzaken van deze recordproduk. tie zijn: de toeneming van het bietenareaal tot de recordomvang van 82.000 hectare en de goede zomer, waardoor men een gemid delde opbrengst van ongeveer 45.000 kilo suikerbieten per hectare kon bereiken. De dagproduktie van de elf suikerfabrieken in Nederland bedraagt momenteel 45.000 ton, waarvan 20 percent door de suikerfabriek te Dinteloord van de V.C.S. (Verenigde Coöperatieve Suikerfabrieken) gehaald wordt. Een van de gevolgen van de grote produktie is dat de campagne die in nor male omstandigheden rond Sinterklaas eindigt, verlengd is tot rond Kerstmis. •■tont n- een exclusieve St.Nicolaas collectie, o.a. „Terylene", de das.met de langste levensduur, wasbaar en t gn kreukvrij 4 zuiver zijde - een Sint Nicolaasaanbiedirg voor de speciale Cfl5 prijs van Italiaanse import (pura seta) - modieus - exclusief - nieuwste dessins r>nc 12.95 99ü Loop vrij binnen - Kijk vrij binnen Misdadig. Het aantal ernstige misdaden in de Verenigde Staten is de eerste drie kwartalen van dit jaar met elf percent gestegen, vergeleken bij dezelfde perio de verleden jaar, aldus meldt de direc teur van F.B.I. Edgar Hoover in zijn drie-maandelijkse rapport. Het aantal misdaden steeg vooral in steden met een inwonerstal van 25.000 tot 750.000. New York, de grootste stad had het grootste aantal misdaden. Modegril. Het orgaan van de Tsjechische communistische partij „Rude Pravo" heeft scherpe critiek geleverd op lichtblauwe en lichtgroene lippenstiften Het stelt de vraag of de exploitanten van de Praagse schoonheidssalons van plan zijn „alle westelijke modegrillen na te volgen". „Het zou ons niet verwon deren indien op de een of andere dag een hoed de vorm van een pot de chambre zal krijgen", aldus het blad. Verboden. De Amerikaanse Unie voor burgerlijke vrijheden (American Civil Liberties Union) heeft de regering te Washington aangeklaagd wegens het aftappen van een boodschap, die de ne gerjournalist William Worthy naar communistisch-China zond. Krachtens een wet van 1934 is kennisneming van de inhoud van telegrammen, of het aan wenden van kennis van verzending ver boden. Phoofolo. De regering van Zuid-Afrika heeft K. Phoofolo, voorzitter van de afdeling Transvaal van het Afrikaanse congres van Basoetoland, gelast het land te verlaten. Phoofolo heeft de af gelopen achttien jaar als voorman in een fabriek te Johannesburg gewerkt. Toestemming. Het Italiaanse constitutio nele hof te Rome heeft bepaald, dat niet-roomskatholieke religieuze groe peringen in Italië, zonder toestemming van de regering, kerken en gebouwen voor bijeenkomsten kunnen openen. Het hof verklaarde dat toestemming vooraf, die volgens een decreet uit de fascistische tijd nog steeds vereist is, in strijd is met de grondwet, die bepaalt dat iedereen het recht heeft om vrije lijk zijn geloof te belijden en te ver kondigen. Meteoorregen. Spoetnik II is tussen 10 en 16 november blijkens opgevangen sig nalen in een meteoorregen terechtge komen, zo meldt Tass. Zwitsers. Honderdvijftig duizend Zwit sers hebben secretaris-generaal Ham- marskjoeld een verzoekschrift doen toe komen, waarin wordt aangedrongen op de vrijlating van „verscheidene dui zenden" Hongaarse kinderen, die sinds de opstand in 1956 in concentratiekam pen gevangen zouden worden gehouden. Verroest. De 29-jarige Oostenrijker Wal ter Weiss is uit de Sovjet-Unie in zijn vaderland teruggekeerd. Hij werd der tien jaar geleden gedeporteerd omdat de Russen in zijn bezit een verroest pistool hadden gevonden. Ingetrokken. De Tsjechoslowaakse rege ring heeft de benoeming van Jan Bou- la tot gezant in Rome ingetrokken. De Italiaanse regering had het verzoek om instemming met de benoeming veer tig dagen laten liggen uit protest tegen storende Italiaanse nieuwsuitzendingen van radio-Praag waarin berichten wor den uitgezonden die de Italiaanse com munistische partij dagelijke telefonisch aan Praag zou doorgeven. Beknot. Als gevolg van de televisie en van het toegenomen aantal particulie re auto's zijn de inkomsten van de Lon- dense autobusonderneming een staatsbedrijf zozeer gedaald dat de busdiensten moeten worden beknot. Ook de gestegen lonen van het busper- soneel maken een lonende exploitatie van de busdiensten moeilijk. Hoela-hoep. De negentienjarige Franse fo tograaf Fournier, maakt aanspraak op een nieuw hoela-hoep-wereldrecord na zijn hoepel 46.880 maal om zijn lichaam te hebben laten draaien. Hij hoela- hoepte zes uur en vier minuten achter elkaar. Het oude record stond op naam van een Fins meisje met 40.600 omwen telingen in vijf uur en 52 minuten. Klopjacht. De Griekse luitenant-kolonel Spyros Paxinos, voormalig hoofd van de Griekse geheime dienst is in Ka- ratsji (Pakistan) vermoord. De dader van de aanslag is niet gevonden. De vijftigjarige Paxinos heeft, toen hij het eiland Korfoe als middelpunt van zijn acties gebruikte, in 1940 de klopjacht op Griekse communisten georgani seerd. Advertentie de nieuwe in Amerika ontdekte zoetstof, waarover men in de hele wereld enthousiast is I De hogedrukgebieden, die het weer in West-Europa beheersen, nemen geleide lijk verder in betekenis af, maar de in vloed van de verschillende depressies breidt zich slechts zeer langzaam in de richting van de Britse eilanden en het Noordzeegebied uit, zodat het rustige en enigszins nevelige weer, waarbij bijna ner gens opklaringen voorkomen, in onze om geving nog voortduurt. Een depressie trok over Noord-Noorwegen naar het oosten. Deze veroorzaakt op het noordelijk deel van de Noordzee tijdelijk harde wind, maar wordt gevolgd door een rug van ho ge luchtdruk, die de wind weer doet afne men. Op de oceaan bewoog een zeer die pe depressie in ongeveer noordelijke rich ting naar het zeegebied tussen IJsland en de zuidpunt van Groenland. Het kou front hiervan dringt wel in de richting van Ierland en Schotland op. maar het front begint langzamer te bewegen. Een uit de Sahara afkomstige storing doet de lucht druk in Italië dalen, hetgeen mede tot ge volg heeft dat de hogedruktoestand boven West-Europa zich nog kan handhaven. WEERRAPPORTEN Woensdag 26 november Zon op 8.17 uur, onder 16.37 uur. Maan op 17.05 uur, onder 7.58 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 25 november Hoog water 3.05 en 15.17 uur. Laag water 11.02 en 23.16 uur. Woensdag 26 november Hoog water 3.37 en 15.49 uur. Laag water 11.36 en 23.53 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen bulten- u os en binnenlandheden- g 8 morgen 7 uur. Neerslag: - S laatste 24 uur. 5 BT! Den Helder geheel bew. z 3 0,1 Ypenburg motregen windst. 4 0,1 Vlissingen geheel bew. o 4 Eelde geheel bew. windst. 2 0,1 Twente geheel bew. windst. 2 0 De Bilt geheel bew. zzo 2 0 Eindhoven geheel bew. windst. 3 0,1 Vlv. Z.-Limb. geheel bew. ono 2 0,1 Helsinki geheel bew. wzw 3 0 Stockholm geheel bew. w 6 0,1 Oslo geheel bew. windst. -1 0,3 Kopenhagen motregen w 5 0,2 Aberdeen zwaar bew. windst. 7 0 Londen mist nnw 1 0 Amsterdam motregen windst. 3 0,2 Brussel geheel bew. o 2 0 Luxemburg motregen no 0 0,5 Parijs geheel bew. ono 3 0 Bordeaux geheel bew. nno 7 0 Grenoble mist windst. 6 0 Nice regen nno 12 20 Berlijn motregen w 3 0,1 Frankfort geheel bew. ono 3 0 München mist o 0 0 Zürich motregen nno 3 0,1 Genève geheel bew. no 5 0,2 Locarno regen o 9 2 Wenen motregen zzo 1 0,2 Innsbruck mist windst. -2 0 Rome regen ono 15 8 Ajaccio half bew. nno 9 9 Madrid geheel bew. n 9 0 Mallorca licht bew. zzo 9 Algiers regenbui zw 11 0,1

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 2