Langer openblijven dan negen uur is in strijd met de winkelsluitingswet Havenberichten Ongedwongen modeshow luistert personeelsavond op Boeiende zendingsavond Ned.- katholieke kerk in IJmuiden Velsens raad akkoord met voorzieningen woonwagenkamp Haarlem brengt beroering in Velsen met winkelsluiting om tien uur Moedertjes Verwarming Mevrouwtje P. de Groot WOENSDAG 26 NOVEMBER 1958 VERZOEK MIDDENSTANDERS OPNIEUW AFGEWEZEN Geen kop meer FOTO HOLLYWOOD Geen druppel meer „OOK GEEN LATE MARKT" Stout Haarlem „Deze is helemaal hartstikke nieuw" Badminton-competitie FOTO HOLLYWOOD STUDIE INIJMOND-ADVIESCOLLEGE foto KRIJGER cine Wet op de afbetaling Betaalzegelbedrijf wenst er buiten te blijven Om het clubkampioenschap van Noordholland Damclub Sportief verloor van Zandvoort Pracht collectie ir- Zie ook onze aparte GERO-etalage I EEN STEVIG „TOETJE" vormde gisteravond in Velsens raad het ietwat ongewone besluit van een nogal licht en luchtig samengesteld „menu". Een uit voerig en lang debat over een verzoek van de Velsense middenstandsorganisaties aan de gemeenteraad om de winkels in de periode rond Sint Nicolaas niet tot negen uur, maar tot tien uur 's avonds open te mogen houden. Een nogal merkwaardig debat ook, omdat van te voren reeds vaststond, dat inwilliging van dit verzoek tóch zou stranden op een onverbiddelijk „neen" van Velsens burgemeester. Inwilliging van het verzoek zou namelijk in strijd zijn met de bepalingen van de winkelsluitingswet 1951. Het voor stel van het college van B. en W. om op het verzoek afwijzend te beschikken, werd dan ook met achttien stemmen vóór en elf tegen aanvaard. Voordat het echter zover was, moest er heel wat spraakwater worden vergoten en stelde de als voorzitter fungerende loco-burgemeester H. de Boer de gemeente Haarlem min of meer aansprakelijk voor de beroering in de klingen van Velsens middenstand, omdat Haarlem vrijwel de enige gemeente in ons land is, waar men toestaat, dat de winkels tot tien uur zijn geopend. Het grote aantal raadsleden, dat zich opgaf om het één en ander over het voor stel van B. en W. te zeggen, beloofde vuur werk. Dat kwam echter niet. Het debat had over het algemeen een rustig en vriendelijk karakter, zij het dan met uit zondering van kleine ontsporingen, die meer waren te wijten aan onbekendheid met de „spelregels" dan aan de wil om zich vierkant tegenover het standpunt van het college van B. en W. te plaatsen. Wél waren de meningen over het voor stel in de fracties van de K.V.P. en de P.v.d.A. verdeeld. De heer Derriks (K.V.P.) stond zonder reserve achter B. en W. „Pri mair van belang in dit voorstel is de na leving van de wet", zei hij. „De raad kan geen besluit nemen op grond van het feit, dat de officier van Justitie in Haarlem geen strafrechtelijke vervolging voor over treding van deze wet instelt". Daarnaast wees hij er op, dat bijvoor beeld de winkeliers in Velsen-Noord hele maal geen voorstanders zijn van een winkelsluiting om tien uur 's avonds. „De kopers zijn gewend aan sluiting om negen uur. Het winkelpersoneel zou te weinig rust krijgen". Zijn fractiegenoot de heer Andriesma dacht er anders over. Hij beriep zich juist op de opvatting van de officier van Justitie in Haarlem en verzocht B. en W. de mid denstanders toestemming te geven, hun winkels vijf dagen om uiterlijk tien uur te mogen sluiten. Hij vroeg zich voorts af, wat de zin zou zijn geweest van de ver gadering met wethouder A. de Jong, nu vaststond, dat er toch van de zijde van B. en W. een „neen" op het verzoek van de middenstanders zou volgen. „Je ziet na kwart voor negen geen kop meer in de winkels. Dat heb ik verleden jaar zélf vastgesteld in de Kennemerlaan" zei de heer Kruisman (C.P.N.), die zich vóór het voorstel van B. en W. uitsprak. Maar de heer Van Hameien (P.v.d.A.), die in eerste instantie opmerkte, dat zich hier het ontbreken van een orgaan voor over leg met de middenstand wreekt, toonde zich in tweede instantie een fel pleitbe zorger voor het inwilligen van het verzoek van de middenstandsorganisaties. „Het personeel is er heus niet tegen. Die grijpen de kans om iets extra's te ver dienen, graag aan. In tal van bedrijven willen arbeiders ook graag overwerken, dat pleit heus niet tegen deze arbeiders", zei hij emotioneel, hetgeen de C.P.N.'er Van Hoorn aanleiding gaf om te interrumpteren „Daarmee veroordeelt u vele c.a.o.'s De heer Van Os van den Abeelen (P.v.d.A.) maakte duidelijk, dat de heer Van Hameien zijn persoonlijke mening vertolkte. Hij meende echter, dat er voor de middenstanders alle aanleiding is om in het komende jaar de hoofden vroeg tijdig bij elkaar te steken en met de nieuwe wet die spoedig kan worden ver wacht in de hand voor Sint Nicolaas 1959 met waterdichte verzoeken bij de raad aan te kloppen. „Het standpunt van de officier van Justitie is in deze zaak bepaald niet het laatste woord", zei hij tegen de raadsleden, die dit standpunt als een argument han teerden om de andere raadsleden te be wegen het voorstel van B. en W. te ver werpen. „Vergeleken met het debat van vorig jaar over deze zaak is er niets nieuws aan te wijzen", zei de heer Lips (A.R.). „Wij Advertentie Oud en jong, 't wordt nu toch wel tijd om de BABYFOTO te laten maken, het Sint Nicolaasgeschenk wat het hart beroert. LANGE NIEUWSTRAAT 793 Atelier elke dag open van 96 uur. Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Stuttgard van Antwerpen; Bewa, Mantyluoto; Brage, Lu- lea; Waalborg, Londen, zout laden IJmuiden; Flevo, Kopenhagen: Roelf, La Pallice; Theanon, Dublin; Wexford, Boston, ledig Zaandam; Doni, Salvesborg; Celebes, Hamburg; Holwierde, Vlaar- dingen, repareren IJmuiden; Stad Amsterdam, Pepel, erts lossen Hoogovens; Novian Coast, Goo- le; Walcheren, Goole, walsmateriaal laden Hoog ovens; Phidias, Hamburg; Silen, Spesholt. Woensdag kwamen in IJmuiden aan: Meliskerk van Hamburg en Agamemnon van Antwerpen. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Vinta naar Furillen, ledig Hoogovens; Orion, Alexandrië; An na Elisabeth, Aalborg; Ceres, Rotterdam; Glado- nia, Bremen; Garmia, Antwerpen; Majlith, Ham burg; Ingeborg, Nakskov; Sont, Boston, met vee koeken van Wormerveer; Peperkust, Freetown; Sankt Marien, Antwerpen; Lizard, Londen; Dot- lereel, Rotterdam; Gerd, Londen; Atlantic, Zee- brugge; Oranjefontein, Bremen; Capitain G. La- coley, Duinkerken; Holwierd E, Aalborg, gerepa reerd IJmuiden; IJstroom, Leith; Amstelstroom, Londen; Helena, Hamburg; Tiberius, Paramaribo; Eemstroom, Shoreham. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Spaarne- stroom, Hull; Vilkja, Osol; Hugo Oldendorff, Malmö en Sebastopol, Moermansk, ledig Zaandam. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen andere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). sluiten ons aan bij B. en W.". Hij vond, dat de landelijke organen van de midden stand beter op hun tellen hadden moeten passen en anderzijds, dat h_t college van B. en W. wel eens bij de vereniging van Nederlandse gemeenten had kunnen aan dringen op een goede regeling van deze kwestie. De heer Kolkman (C.H.U.) vond het feit, dat de Haarlemse winkels tot tien uur open mogen zijn, wel sneu voor de Vel sense winkeliers. „De zuigkracht van Haarlem is heel groot". Hij vroeg of men de wet overtrad, wanneer de raad het ver zoek van de middenstand inwilligde en of Beverwijk, dat ook om negen uur sluit, een dergelijk besluit van de raad zou zien als een aanslag op het goede nabuur schap De heer Spoor (PSP) was vóór het voor stel van B. en W. Hij meende, dat het openhouden van de winkels, afgezien van de zware eisen, die dit aan het personeel zou stellen, in de avonduren weinig zin meer heeft. „Iedereen wil voor achten binnen zijn voor de televisie". „De wet moet (eigenlijk) nageleefd wor den. Men moet het volle pond geven, maar dan ook geen druppel meer", zei mevrouw Heykoop (V.V.D.). „Wij hebben tezamen een stad aan de zee gebouwd. Wij hebben de winkeliers, die wat achteraf kwamen te zitten, gedwongen om in het centrum dure nieuwe winkels te betrekken. Het is dan een hard gelag om te zien, dat bussen vol kooplustigen naar Haarlem trekken, om dat daar de winkels tot tien uur open mogen zijn. Het personeel zal onder open stelling tot tien uur niet lijden, dat krijgt een pauze tussen zes uur en half acht. Het publiek, vooral mensen met kinderen, stellen openstelling van de winkels tot tien uur bijzonder op prijs". Mevrouw Heykoop (V.V.D.) was dus tegen het voorstel van B. en W. En haar fractiegenoot de heer Pleyler (V.V.D.) eveneens. Hij liet zijn gevoel dusdanig spreken, dat hij de middenstanders opwekte om bij af wijzing van hun verzoek toch maar tot tien uur open te blijven en een proces verbaal te riskeren, teneinde de wet eens te kunnen toetsen. Een opmerking, die hem Advertentie Uw kostuum binnen 1 dag gereed Zonder prijsverhoging. OLD CLOTHES NEW KONINGSPLEIN 10 - TEL. 4883 Advertentie voor DOUCHECEL, KEUKEN eni. Perée Kennemerlaan 9 - Tel. 5271 Velsens weekmarkt zal donderdag avond niet tot negen uur mogen duren. Daaraan verandert de advertentie van de marktkooplieden, waarin stond dat de markt op deze avond tot negen uur geopend zal zijn, niets. Het verzoek van de marktkooplieden hiervoor is af gewezen. Dit heeft loco-burgemeester H. de Boer gisteravond tijdens het debat over de winkelsluitingswet mede gedeeld. Velsens middenstandsorganisaties hebben protest aangetekend tegen een markt tot negen uur op een dag, waar op de winkels om zes uur moeten sluiten. Er komt dus niets van het „Sinter klaas-markten" een terechtwijzing van voorzitter H. de Boer opleverde. De heer Pleyler incas seerde die berouwvol. De heer Van Wely (K.V.P.) bracht een nieuw element in de discussie, door zonder meer de vraag te stellen: „Waarom praten wij eigenlijk over deze zaak?". Hij meende, dat wanneer het college van B. en W. wer kelijk overtuigd was van de onwettigheid van een eventuele inwilliging van het ver zoek, er in het geheel geen aanleiding was om er een debat over te houden. Voorzitter H. de Boer had tenslotte het laatste woord. Hij stelde, dat de formele kant van de zaak zeer eenvoudig is. Lan gere openstelling van de winkels dan negen uur 's avonds is in strijd met de wet. Behandeling van de zaak in de raad is formeel juist en in overeenstemming met de regels van onze democratie. „Het verzoek is aan de raad gericht en daarom brengen B. en W. dit in de raad ter tafel, ook al staat dan bij voorbaat vast, dat in williging van het verzoek een bindend veto oplevert van de burgemeester". Hij wees er voorts op, dat vrijwel alle grote en kleine gemeenten zich houden aan deze wet. „De gehele discussie wordt in feite veroorzaakt door Haarlem, dat zich niet aan deze wet houdt. Wanneer de offi cier van Justitie geen vervolging instelt, wil dat niet zeggen, dat de wet niét over treden is. De officier is trouwens partij, de rechter beslist", aldus voorzitter H. de Boer. Hij bracht nog een ander argument in het vuur voor de stelling, dat de huidige wet, die spoedig vervangen zal worden, geen ruimte openlaat voor een latere slui ting dan negen uur. „In de Tweede Kamer heeft men voorgesteld in de nieuwe wet mogelijkheid tot een winkelsluiting om tien uur 's avonds tijdens de perioden rond de feestdagen open te laten. Waarom zou men dit doen, wanneer dit thans ook mo gelijk is?". Voorzitter H. de Boer was trouwens ook van mening, dat, wanneer de raad een uit spraak ten gunste van het verzoek van de middenstand zou doen, het heel goed mo gelijk zou zijn, dat de officier het verbaal zou seponeren. „Want dan zouden de middenstanders uit overmacht han delen Voorzitter H. de Boer had overigens be zwaar tegen de opmerking van de heer Van Hameien (P.v.d.A.) aangaande het winkelpersoneel. „Wij refereren ons aan de organisaties van het personeel en van de winkeliers. Welnu, de organisaties van het personeel wijzen het langer openstellen van de winkels af". De heer Andriesma en enige andere sprekers kregen te horen, dat de voorge stelde bijeenkomst van de middenstanders met wethouder A. de Jong niet zinloos zou zijn geweest. (Deze bijeenkomst moest van wege de ziekte van wethouder De Jong worden afgelast). „Wij wilden Haarlem en Beverwijk erbij halen, teneinde in deze kwestie tot een eensgezind standpunt te kunnen komen. Het zou best mogelijk zijn geweest, dat Haarlem zich dan ook aan het sluitingsuur van de winkels in de IJmondgemeenten had geconformeerd. Dat was de zin van dit overleg". HET IS VAN DE DIRECTIE van de con fectiefabriek W. Neugarten n.v. te IJmui den stellig een originele gedachte geweest de jaarlijkse personeelsavond dinsdag met een modeshow een extra attractief karakter te verlenen. Vooral omdat het de show betrof van de nieuwe voorjaarsmodellen in rokken, die dezelfde middag in Amsterdam op een speciale bijeenkomst voor de pers waren getoond. Voor ons lekenoog waar bij wij eerlijk moeten bekennen altijd meer op de draagster dan op de rokken zelf te letten was het een verrassing te wor den geconfronteerd met de schier eindeloze variaties, die bij de vervaardiging van lou ter en alleen maar rokken kunnen worden toegepast. De heer H. Neugarten, die deze avond voor de microfoon als „speaker" fungeer de, wees op een even gemoedelijke als enthousiaste wijze („Deze is helemaal hartstikke nieuw") op de diverse mode snufjes, waarbij wij de termen plisé, ter- lenka en Italiaanse katoen slechts volledig heidshalve vermelden. De betekenis hier van ontgaat ons volkomen. Zijn voorkeur ging uit naar een blauwe rok met geestige en orginele dessins van papieren hoedjes en vliegers, doch aan deze keuze kan van zelfsprekend geen enkele waarde worden gehecht. Wel was het een grote geruststel ling te kunnen ervaren, dat op het moment dat ons ongetwijfeld nog de meest ongun stige winterperiode te wachten staat, nij vere geesten zich reeds met het voorjaar hebben beziggehouden. Deze modellen werden op een gracieuze manier getoond door drie Amsterdamse mannequins: de dames Sonja, Jacqueline en Hermanneke, die daarbij allerchar- mantst assistentie ontvingen van de elfja rige Emy. Zonder een spoor van verlegenheid showde zij verschillende meisjesrokjes, om daarbij onder daverende bijval niet al leen de jo-jo, maar ook de hoepla-hoepel met grote vaardigheid te demonstreren. Een fleurige en bijzonder attractieve mo deshow, die bij de vele personeelsleden met hun introducés een groot en verdiend succes verwierf. Verrassing Behalve dat de directie zich allerminst karig toonde met koffie, gebak, rookgerei en limonadedranken, had zij nog een ver rassing bedacht in de vorm van een on verwacht bezoek van Sint Nicolaas en zijn vermaarde zwarte knecht. Het is maar goed dat er geen kinderen bij waren, want het bleek een bijzonder olijke en vooral vitale bisschop te zijn, die het geloof in hem zelf danig aan het wankelen bracht.' Nadat hij immers met een spontaan aan geheven „Zie ginds komt de stoomboot" was ingehaald, bewoog hij zich zo onge dwongen tussen de gasten dat enige da mes zich gaarne tot een vrolijk dansje met hem lieten overhalen. Maar daarna werd hij 'toch weer ernstig en zich meer van zijn roeping bewust, door diverse perso neelsleden bij zich te ontbieden, waarbij zij zo nodig vermanend op hun tekortko mingen werden gewezen. Maar ook hun verdiensten bleven niet onvermeld, waar na allen als geschenk een chocoladeletter in ontvangst mochten nemen. Zijn voor raad bleek schier onuitputtelijk. Alle aan wezigen werden hierna met een dergelijk present verrast. Na dit bezoek bleef men nog enige tijd in een gezellige sfeer bijeen, waarna de ze geslaagde personeelsavond werd be sloten met een sympathiek idee, namelijk een collecte voor de „Witte bedjes". Talrijke toeschouwers waren getuige van de zeer spannende en fraaie wedstrijd BC Velsen I—Slotermeer I. Het begin der strijd was weinig hoopvol voor Velsen, daar beide heren-enkelspelen, van W. Philips en B. Varkevisser verloren werden. De dames enkelspelen werden door I. Rietveld en J. Visman gewonnen, zodat de stand 2-2 werd. Eerste gemengd-dubbel I: RietveldJ. Timmers werd een overwinning voor Slo termeer; tweede gemengd-dubbel: J. Vis manB. Varkevisser bracht weer een Vel sen overwinning. In de laatste partij moest de heren-dub bel van J. Timmers en W. Philips de be slissing brengen, onder grote spanning werd dit een 3-sets overwinning voor Slo termeer, zodat Slotermeer zijn ongeslagen record kon handhaven. Het vierde team behaalde een ruime 6-1 zege op Zaandam I. Het tweede team speelde tegen Vijfsluizen 2 uit Vlaardingen. Dit werd een verrassende 5-2 overwinning. Nu de helft van de N.B.B.-competitie is gespeeld, volgt een overzicht van de resul taten die behaald zijn door de teams van BC Velsen. Velsen I: 4 gespeeld, 3 gewon nen; Velsen 2: 4 gesp., 2 gew.; Velsen 3: 4 gesp., 2 gew.; Velsen 4: 4 gesp, 2 gew.; Velsen 5: 4 gesp., 4 gew. Advertentie Houdt u nog van uw man Geef hem dan FOTOSPULLETJES voor Sint Nicolaas. LANGE NIEUWSTRAAT 793 „DE KERK KAN ONMOGELIJK volledig zijn, wanneer zij geen zendingswerk verricht", luidde de uitspraak van reverend Dewi Morgan, secretaris van het Genoot schap tot Verbreiding van het Geloof (S.P.G.) van de Amerikaanse kerk, tijdens de dinsdagavond in het verenigingsgebouw van de oud-katholieke kerk te IJmuiden gehouden lezing. Dit was de kern van zijn betoog, waarin hij een interessant overzicht gaf van het zendingswerk, dat door de Amerikaanse kerk in de diverse werelddelen wordt verricht. Zijn in het Engels gehouden lezing werd vertaald door kapelaan A. J. Rinkel, die later nog als tolk fungeerde bij de diverse, door de toehoorders gestelde vragen. Zo wenste een bezoeker te worden ingelicht over het feit, dat zoveel missionarissen naar verre landen worden uitgezonden, terwijl in de eigen omgeving nog genoeg te bekeren valt. Het puntige antwoord van reverend Morgan luidde hierop: „Wanneer de apostelen zich hier vroeger ook in Jeruzalem mee hadden bezig gehouden. dan zou de kerk nooit verder zijn gekomen." Er stonden ook twee films op het pro gramma „De laatste kaars" gaf in boeien de taferelen een beeld van het leven van een inlands jongetje op Borneo, Malana ge heten. Hij wordt op een school in de stad tot christen opgevoed en keert daarna weer naar zijn jungledorpje terug. Hij ver trekt met een aantal kaarsen, waarvan er een brandt, het symbool van zijn eigen bekering. De overige zijn voor zijn dorps genoten bestemd. Malana begint zijn taak met een diepe geloofsovertuiging en het gelukt hem ten slotte alle kaarsen te ont steken... op één na, die van de medicijn man. Maar uiteindelijk slaagt Malana er in ook deze oude tovenaar van zijn afgo derij los te maken, zodat de laatste kaars eveneens in gelovige triomf kan worden ontstoken. Deze film bezit het voordeel, dat de propaganda voor de bekeringsge dachte niet dwingend op de voorgrond VELSENS RAADSLEDEN, die ditmaal zonder burgemeester mr. M. M. Kwint en wethouder A. de Jong moesten vergaderen de eerstgenoemde was met vakantie en de laatstgenoemde was ziek hebben gisteravond het voorstel van B. en W. tot het treffen van voorlopige voorzieningen in het woonwagenkamp met waardering begroet. Deze voorzieningen lopen vooruit op de voorzieningen, die in IJmondverband zullen worden getroffen, zodra het Advies-college voor de IJ mond advies aan de raden heeft int gebracht over plaats en vorm van het centrale kamp. De heer Andriesma (K.V.P.) pleitte in dit verband voor het betrekken van méér gemeenten bij dit plan dan alleen de drie IJmondgemeenten. De heer Andriesma (KVP) beschouwde het feit, dat tal van gemeenten zich niets van de woonwagenkampen aantreken, een sociale fout. Hij meende, dat het instellen van een rayonkamp de exploitatiekosten zou drukken, kansen zou scheppen voor het treffen van zeer goede voorzieningen op hygiënisch, sociaal en geestelijk gebied en voor vele woonwagenbewoners de eerste stap naar een regelmatiger leven zou kun nen zijn. De heren Lips (A.R.) en Van Dongen (C.H.) verenigden zich met het voorstel van B. en W. en sloten zich in grote lijnen aan bij het betoog van de heer Andriesma (K.V.P.). De heer Van Dongen (C.H.Ü.) vond het huidige kamp voor veertig wa gens nogal klein en informeerde naar de mogelijkheid van enige uitbreiding. Studie maken De heer Van Os van den Abeelen (P.v.d.A.) kon zich eveneens verenigen met het voor stel van B. en W., maar drong krachtig aan op een definitieve regeling van het gehele vraagstuk in IJmondverband. Hij zag be zwaren opdoemen tegen een al te groot woonwagenkamp. Daarom sprak hij de wens uit, dat het IJmond Adviescollege de gehele materie grondig zal bestuderen. De heer Spoor (P.S.P.) vond hetgeen er nu zal gebeuren „bepaald geen luxe". Voorzitter H. de Boer kon er op wijzen, dat het gehele vraagstuk thans terdege in het Adviescollege wordt bestudeerd. Er zijn daarvoor ook studiereizen gemaakt. Het moeilijkste is vooral het vinden van een juiste plaats voor het centrale kamp in de IJmond. Voor de IJmondgemeenten is dit centrale kamp wel aanvaardbaar. In dit kamp zal men definitieve voorzieningen op het gebied van bijvoorbeeld onderwijs en sociale zorg kunnen treffen. Wethouder C. P. J. Maas (soc. zaken) wees er in dit verband nog op, dat er een gemeentelijke commissie bestaat, die nauw contact heeft met de bewoners van het kamp. „De wensen, die uit dit contact zijn voortgevloeid, zijn in het thans door B. en W. gedane voorstel verwerkt". Advertentie ONTWIKKELEN AFDRUKKEN VERGROTEN Marktplein 24-26 - Tel. 5596 - llmuiden De Nederlandse Vereniging van Be taal- en Spaarzegelkassen heeft een adres gericht aan de Tweede Kamerleden, waar in de mening wordt uitgesproken dat het wetsontwerp tot regeling van het afbeta lingsstelsel voor het betaalzegelkasbe- drijf onaanvaardbaar is. De vereniging wijst erop, dat het wets ontwerp in de eerste plaats is bedoeld voor het afbetalingsbedrijf. De regering brengt echter ook allerlei andere bedrijfsvormen welke zijdelings wel iets met het afbeta lingsbedrijf gemeen hebben, maar er ove rigens wezenlijk van verschillen, onder de regeling. Dit geldt onder andere voor het betaalzegelbedrijf. Deze tak van bedrijf ressorteert van 1932 af onder de Geldschie- terswet en is mitsdien onderworpen aan alle voorschriften van administratieve en controlerende aard, welke deze wet be vat. Daar van misbruiken in de sector betaal- zegelkasbedrijf naar de regering zelf be toogt geen sprake is en misbruiken het eigenlijke motief voor de indiening van het wetsontwerp vormen, leidt dit volgens de vereniging reeds tot de conclusie, dat het betaalzegelkasbedrijf in dit wetsont werp niet thuishoort. Hij meende overigens, dat het vestigen van regionale kampen nog heel wat voeten in de aarde zal hebben. „De echte trekkers hou je niet vast. De heer Andriesma (K.V.P.) verduide lijkte tenslotte nog, dat hij de omliggende kleine en niet tot de IJmond behorende gemeenten zou willen winnen voor het centrale kamp. Van de collegetafel werd hem toegezegd, dat daarover te praten valt. Notaris of dichter? De heren Van Hameien (P.v.d.A.) en Spoor (P.S.P.) lieten de vaststelling van nieuwe namen van de wegen in de om geving van de tunnel en in Driehuis niet zonder opmerking passeren. De heer Van Hameien (P.v.d.A.) vond de naam „Vale- riuslaan" voor het stukje Zeeweg bij de spoorwegovergang wel wat teveel eer: „Waarom geen Kriemhildelaan?". De heer Spoor drong aan op de vernoeming van de in Velsen zeer bekende dokter Rutte. Het bezwaar van de heer Van Hameien (P.v.d.A.) tegen de nieuwe naam van het stukje Zeeweg werd door wethouder R. Verbeek (openb. werken) onderschreven, maar „Kriemhildelaan" vond hij toch ook geen goede oplossing; er is al een Kriem- hildeweg. Men heeft echter de naam Vale- riuslaan toch maar gekozen, omdat het een straat is in de dichters- en schildersbuurt. „Oh, ja", zei de heer Van Os van den Abeelen (P.v.d.A.), „maar ik meen toch te mogen opmerken, dat Valerius noch 't één noch 't ander was, maar een notaris, die een bundel gedichten heeft verzameld Het bleef „Valeriuslaan". Zuinig zijn Met de opmerking van mevrouw Hey koop (V.V.D.), dat 1500 gulden wel wat erg veel is voor de aankoop van de piano, die men nodig heeft bij het bijzonder gym nastiekonderwijs op een B.L.O.-school, werd de „lichte kost" van deze avond be sloten en kwam de winkelsluiting weer eens aan de orde. Mevrouw Heykoop (V.V. D.) kreeg nog te horen, dat Velsens college van B. en W. zuinig zal zijn. „Die piano hoeft geen 1500 gulden te kosten. We heb ben al aanbiedingen gehad, die onder deze prijs liggen. Maar we moeten nu eenmaal dit krediet hebben om te kunnen hande len", zei voorzitter H. de Boer tot tevreden heid van mevrouw Heykoop. Indien op 9 december het DCIJ-tiental de laatste wedstrijd tegen de damclub Het Oosten te Haarlem wint, zijn de IJmuider dammers er zeker van dat zij een plaats hebben veroverd in de finale om het club kampioenschap van Noordholland. De DCIJ-ers zullen dit dan hoofdzakelijk te danken hebben aan de overwinning die maandagavond in Alkmaar tegen DDD werd behaald. Met 12-6 in het voordeel van DCIJ is de partij aan bord 8 (van ir. M. Krijgsman) afgebroken. De nadelige stel ling zal met het uitspelen wel remise worden. Tot nog toe is het nog niet zeker welke vier damtientallen in de eindstrijd voor het clubkampioenschap van Noordholland zul len uitkomen, doch het zijn de oude be kende tientallen van Gezellig Samenzijn, Jozeph Blankenaar en DCIJ, die de beste kansen hebben; voor de vierde plaats in afdeling A komen nog vele clubs in aan merking. De uitslagen van de wedstrijd Alkmaar— DCIJ luiden: 1. D. RavensteinH. Laros 0-2, D. Kiwiet—Theo Tielrooy 0-2, 3. J. MekkenB. Dukel 0-2, 4. M. OudTommy Postma 1-1, 5. F. KunstA. W. Beukema 1-1, N. OudH. Swier 0-2, 7. L. Verwer J. van Straten 0-2, 8. K. Tuinmanir. M. Krijgsman (afgebr.), 9. J. VerkroostJ. de Boer 2-0, 10. A. Bom—„Schijf" 2-0. DCIJ moest het zonder P. van den Berg en Piet Roozenburg stellen. De invallers J. de Boer en Schijf hebben ondanks hun hardnekkige pogingen geen enkel punt kunnen veroveren. Maar de tegenstand van de Alkmaarse ploeg, die in de hoofdklasse-competitie uit zes wedstrijden slechts twee punten be- wordt geplaatst, maar bijna als nevenmo tief fungeert in een boeiende documen taire over het leven in de jungle van Bor neo. Vandaar dat deze rolprent door het publiek met grote aandacht werd aan schouwd. Lambeth-conference Na de pauze volgde de vertoning van een gekleurd journaal over de Lambeth- conference, gedurende de afgelopen zo mer in Engeland gehouden. Als toelich ting dient hierbij te worden vermeld, dat the Church of England en de Anglikaanse kerk geen pauselijk gezag bezitten, zodat alle bisschoppen hiervan eenmaal in de tien jaar in Lambeth tezamen komen, ten einde zich op de afgelopen periode te be zinnen en voor de toekomst nieuwe richt lijnen vast te stellen. En als uitdrukking van de verbonden heid hiermee van de oud-katholieke kerk gemeenschap in Nederland, werd deze kerk hier vertegenwoordigd door de aarts bisschop van Utrecht, monseigneur dr. A. Rinkel. De betrefffende film was een weer gave van de werkwijze van deze conferen tie, aangevuld met beelden over de diver se ontvangsten, waarbij vele fraaie oude Engelse kathedralen en paleizen als idea le achtergrond fungeerden. Pastoor C. F. Nieuwenhuyzen, die deze avond reeds had ingeleid, sprak ook het slotwoord. In de eerste plaats betuigde hij reverend Morgan zijn dank voor zijn boeiend betoog, om daarna God's zegen te vragen voor zijn werk in de missie. Ver volgens wees spreker op de grote beteke nis van een dergelijk contact met de we reld voor een kleine, geïsoleerde gemeente in Nederland, welke de oud-katholieke kerk in IJmuiden toch feitelijk is. Het kon niet anders, meende de pastoor, of hier moeten op den duur praktische effecten uit voortvloeien. Hij verzocht zijn gemeen teleden tenslotte dit werk te ondersteunen met de daadwerkelijke middelen van of fer en gebed. De reserves van de IJmuidense damclub Sportief kwamen uit Zandvoort met lege handen naar huis. De enige voldoening die zij hadden was, dat zij het de Zandvoorters niet gemakkelijk hadden gemaakt na drie uur spelen was de stand nog 7-7! In het tweede speeluur nam Sportief een 4-6 voorsprong. P. Westerwal oogstte twee punten door een verrassende damcombi- natie in zijn partij tegen A. Schuiten en ook J. de Ruiter haalde de volle winst binnen. P. Jasperse en H. van Nieuwenhuizen speelden remise, doch hiermee scheen Sportief al haar kruid verschoten te heb ben. H. Dijkhuizen liet de eerste dam- steekjes vallen en de partijen kwamen op gelijke voet door nederlagen van H. Holt en N. Michel. Toen H. Veltman en F. Post ma met remise genoegen moesten nemen, was de strijd beslist. Onderlinge competitie van Sportief Door in zijn partij tegen J. Visser de volle winst te nemen, wist J. Slager zich op de leidersplaats te handhaven. P. Bais moest één kostbaar punt afstaan aan J. Jansen en A. Veldman werd door H. Vis ser verrast met een keurige combinatie. G. Huigen werkte zich nog vaster op de onderste plaats door van J. Groen te ver liezen. W. Post, P. Bakker, C. Lodder en H. van Nieuwenhuizen speelden remise. In groep B kon J. de Ruiter de opmars van N. Michel naar de eerste plaats niet stuiten. H. Claudius kreeg een onverwachte nederlaag, toegebracht door P. Jasperse, te incasseren. De overige uitslagen in deze groep zijn: H. DijkhuizenP. Westerwal 1-1; J. H. van der WelH. A. Mijnsbergen 2-0; J. HiemstraH. Holt -2; K. LichtendahlH. Huigen 1-1. HDC—Sportief 1 Dinsdag 2 december gaan de heren van Sportief 1 een bezoek brengen aan de Haarlemse Damclub. In deze wedstrijd zul len zij kunnen bewijzen dat zij hun hoge plaats op de ranglijst waard zijn. BURGERLIJKE STAND VAN VELSEN BEVALLEN: J. M. A. Meijer-Stroobach, d„ Cepheusstraat 31, IJmuiden; A. C. van Duijn-Bron, z., Rijnstraat, IJmuiden; P. A. Gombault-Hegi, z„ Spanjaardsberglaan 2, Santpoort; A. A. Reijgwart-Meijer, z., Sa- turnusstraat 56, IJmuiden; Th. M. Th. Vuursteen-Van Haaren, d., Gildenlaan 14, Velsen-N.; M. M. E. Peeters-Noortman, z., Van Ostadestraat 37, IJmuiden-O.; A. M. C. Hitters-Okhuijsen, d., Lange Nieuw- straat 302, IJmuiden. OVERLEDEN: M. M. Esser, 80 jr., we duwe van J. van der Horst, Rijnstraat 4, IJmuiden; C. Weij, 79 jr., echtgenote van J. Krijger, De Wetstraat 20, IJmuiden; M. Bestevaar, 7 jr., echtgenote van J. Wiers, Wijkerstraatweg 302, Velsen-N.; E. Ott, 85 jr., weduwe van C. Meijer, Kon. Wilhel- minakade 16 rd., IJmuiden. Advertentie HORLOGES en GOUDEN RINGEN vindt u bij Kennemerlaan 30 - IJmuiden - Tel. 4127 haalde, was niet zo sterk als algemeen werd verwacht. Toen Dukel de score opende won Laros later in een klassieke Woldouby-stelling. Met een fortuinlijke zege voor Tielrooy werd de stand door Van Straten en Swier op krachtige wijze opge voerd tot 10-0. Met de remisepartijen in het voordeel voor DCIJ brachten Postma en Beukema de winst in veilige haven.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 5