LETTERS Voorlopig nog muntbiljetten naast zilveren rijksdaalders ZONDER RENTE Bouwondernemers zijn verheugd over standpunt van minister Witte Verloving van Japanse Kroonprins goedgekeurd Fiscale eisen zijn een beletsel voor samenvoeging van bedrijven DE LEKKERSTE CHOCOLADE De Gaulle hergaf Rahmani de vrijheid DONDERDAG 27 NOVEMBER 1958 13 FINANCIËN' IN TWEEDE KAMER ACTIFRAL 10 mmm PHILIPS-ROXANE Kabinetscrisis in Finland Stroeve formatie onder Russische pressie Oude Hollandse schouwburg wordt gedachtenisplaats Textiel jaarbeurs wordt internationaal Geen angst voor Euromarkt Expositie over drukkunst in Amsterdam KLEDING TERMIJN HAARLEMSE KLEDING CENTRALE JANSSTRAAT 63 - HAARLEM Kostuums Pantalons Colberts Regenjassen Japonnen - Mantels Mantelkostuums Regenmantels enz. De Nederlandse Opera met „Een gemaskerd bal" Democratische overwinning in Alaska Wijziging van pensioenwet ten niet nodig geacht Kort nieuws De ontdekking, welke het kunstgebit vasthoudt, zoals de kaak de tanden vasthoudt. VOORRANG VOOR PARTICULIERE BOUW Nixon steelt het hart van het Britse volk Londen is vereerd met het hoge bezoek Dulles geeft de hoop dat Genève slaagt niet op Morganatisch huwelijk wordt in 1959 gesloten Kassem legt nadruk op Iraks onafhankelijkheid (Van onze Kamerverslaggever) Over het voornemen de muntbiljetten van een rijksdaalder te vervangen door zil- vren rijksdaalders, toonde de heer Van Leeuwen (V.V.D.) zich gisteren in de Tweede Kamer bij de behandeling van de begroting van Financiën niet enthousiast. H»t zal blijken, zei hij, dat in het beta lingsverkeer aan de muntbiljetten de voor keur wordt gegeven boven de zware, on praktische zilveren rijksdaalders, die veel al in spaarpotten zal verdwijnen. De heer Van de Wetering (C.H.U.) vond echter de muntbiljetten smerig en een bron van infectie. Minister Hofstra gaf ook de voorkeur aan zilveren rijksdaal ders. Het is de bedoeling dat de munt biljetten geleidelijk worden ingetrokken, zodat er voorlopig naast de zilveren rijks daalders ook muntbiljetten van een rijks daalder blijven bestaan. Een lichtere rijks daalder heeft de minister afgewezen om dat dan verwarring zou ontstaan met de gulden en met buitenlandse munten. Fiscale belemmeringen De komende Euromarkt noopt tot massa- produktie om te kunnen concurreren. Sa menvoeging van bedrijven wordt echter belemmerd door de eisen van de fiscus, betoogden de heren Peters (K.V.P.) en Van Leeuwen (V.V.D.), die tevens pleitten voor vrijstelling van omzetbelas ting voor toeleveringsbedrijven. Deze kwestie zal men volgens minister Hofstra het beste kunnen bespreken bij de technische herziening van de inkomstenbe lasting. Het desbetreffende wetsontwerp zal volgende week bij de Kamer worden ingediend. Hetzelfde geldt voor de omzet belasting bij de te zijner tijd te verwach ten technische herziening van de omzet belasting. Van diverse kanten werd aangedrongen op efficiency in het ambtelijke apparaat. Men was verheugd dat er reeds ernstig aandacht aan wordt geschonken. Alge meen werd weer bezwaar gemaakt tegen de belastingvrijdom voor internationale functionarissen. Reeds jaren geleden heeft de Kamer een motie aangenomen met de uitspraak dat in de IJselmeerpolders ook grond moet worden verkocht en niet alleen verpacht. „Is de minister, na de toezegging van vorig jaar, al tot een conclusie gekomen?" vroe gen de heren Smallenbroek A.R.) en Engelbertink (K.V.P.). Zij vonden het evenals de heren Van de Wete ring (C.H.U.) en Van Leeuwen (V.V.D. bezwaarlijk en een nogal kostbare geschiedenis het beheer van de domein gronden over te dragen aan het departe ment van Landbouw. Advertentie Maar nu is de zomer verjaagd. In ons land heersen regen en mist. Geef, Moeder, Uw gezin en Uzelf wat de donkere seizoenen niet geven kunnen. Geef vitaminen. Vita minen van Philips-Roxane! HET HELE GEZIN ACTIEF EN VITAAL! De 10 belangrijkste vita minen. Niet te veel, niet te weinig. Precies wat U nodig hebt. Eén dragee per dag is voldoende. Flacon met 100 dragees f 2.88. Gezins verpakking -150 dragees de helft méér en toch slechts f 3.75. noem de naam voor alle zekerbeid HELSINKI, (UPI) De kans voor een oplossing van de Finse regeringscrisis ontstaan door de weifelende houding van de agrarische partij naar aanleiding van de Russische dreiging, is kleiner geworden. De pogingen om de breuk tussen de recht se socialisten, die wel, en de linkse socia listen die niet in de regering vertegen woordigd zijn, te helen, zijn op niets uit gelopen. De socialistische premier Fager- holm heeft de voorzitters van de vijf rege ringspartijen uitgenodigd voor een bespre king. De regering-Fagerholm is, bijna sinds haar ontstaan drie maanden geleden, door de Russen beschuldigd van een pro-wes terse houding en van het verwaarlozen van de Fins-Russische handel. Behalve de linkse socialisten, staan ook de commu nistische volksdemocraten buiten de rege ring. (Reuter) De kabinetsformatie speelt zich af tegen een achtergrond van stroeve betrekkingen met de Sovjet-Unie. Vorige week heeft Rusland meegedeeld, dat het niets meer van Finland wil kopen als de Finnen niet meer aankopen in de Sovjet- Unie doen. In de Russische pers is critiek geuit op het feit, dat er geen communis ten in de Finse regering waren opgeno men. De stijging van de deviezenvoorraad be schouwde de heer Van Leeuwen niet als een louter gunstig verschijnsel. Door de economische inzinking zijn de goederen voorraden verminderd. Daarvoor is geld in de plaats gekomen. Investeringen zijn uitgesteld. Ook hierdoor is de geldliquidi- teit toegenomen. Van de superliquiditeit gaat een inflatoire invloed uit. De conse quenties van de aanwas van de deviezen voorraad moeten dus terdege in het oog worden gehouden. Minister Hofstra deed de toezegging daartoe. Zijn verdere antwoord werd uit gesteld tot volgende week dinsdag omdat de Kamer (in de avondvergadering) eerst met de behandeling van de begroting van Onderwijs wilde beginnen. Het terrein aan de Plantage Midden laan te Amsterdam, waar thans de bouw vallige Hollandse schouwburg staat, zal een plaats van gedachtenis worden. In dit oude gebouw dreven de nazi's in de bezet tingsjaren de joodse Amsterdammers bij een, die vandaar uit naar de vernietigings kampen werden overgebracht. De mees ten van de omgekomen ruim 100.000 joodse Nederlanders hebben hier gevangen ge zeten. Na de oorlog is het gebouw aange kocht en aan de gemeente geschon ken die het een passende bestemming moest geven. Dit laatste bleek geen eenvoudige opgaaf na vele mogelijkheden te hebben geopperd stelden B. en W. on langs voor, het achterste deel van het ge bouw af te breken en het voorste deel te herstellen. Op de plaats van het voormali ge toneel komt een plateau met een eenvou dige obelisk, afgesloten door een muur, waarin een tekst wordt aangebracht. Hier achter komt een hof met een grasveld. Ook zal een eeuwig brandende vlam op deze plaats van gedachtenis worden aange bracht. De gemeenteraad keurde dit voorstel woensdagmiddag goed en voteerde ƒ240.000 voor de uitvoering nadat de raadsleden eerst een uur achter gesloten deuren hadden vergaderd. De V.V.D.-fractie stemde unaniem te gen het voorstel, omdat men dit niet „con structief" achtte. Zij had dit gebouw een waardiger bestemming toegedacht, door b.v. op deze plaats b.v. een medisch cen trum te vestigen of een orgaan van de Unesco. Enkele leden verlieten vóór de stem ming de raadzaal. Als de leden van de Stichting Neder landse Textieljaarbeurs hun fiat geven aan een desbetreffend voorstel van het bestuur dezer stichting, dan zal de textieljaarbeurs die ieder jaar als onderdeel der Utrechtse voorjaarsbeurs wordt gehouden, ook open gesteld worden voor buitenlandse textiel bedrijven. Deze internationalisatie begint op een tijdstip, dat er in onze buurlanden grote verwarring heerst op het gebied van de textielbeurzen. Aanvankelijk heeft Dussel- dorp het initiatief genomen tot het organi seren van een internationale stoffenbeurs. Deze ging niet door, zoals het heette, omdat Frankfort daarvoor meer de geschikte plaats was. Zo ontstonden plannen voor een zogenaamde „interstoff", een beurs die medio 1959 in Frankfort zou worden ge houden en waarvoor reeds enkele bedrijven zich hadden opgegeven. Ook deze tentoon stelling gaat echter niet door, zo is deze week bekend geworden. Beursgastvrouwen De textieljaarbeurs in Utrecht zal komend voorjaar weer een belangrijke uitbreiding ondergaan. De gehele parterre van het Vredenburgcomplex zal worden ingenomen door deelnemers uit de Nederlandse tex tiel- en kledingindustrie. Gezien het grote aantal bezoekers en de talrijke vragen om assistentie zal men een zeer uitgebreid informatie- en service-systeem instellen. Zo zullen speciale „beursgastvrouwen" bin nen- en buitenlandse kijkers en kopers rondleiden. Afzet bevredigend De afzet van Nederlandse textiel ontwik kelt zich thans niet onbevredigend, na een periode van een zekere teruggang. De orderportefeuilles zijn goed gevuld, doch de bestellingen geschieden meestal op korte termijn, waardoor vrij veel op voorraad moet worden verkocht. Dit stelt grote eisen aan de fabrikant, aan zijn planning en in sommige gevallen misschien ook aan zijn liquiditeit. Het probleem van nog maar betrekkelijk kort geleden, dat betrekking had op een schrijnend' personeelstekort, is grotendeels verdwenen. De Nederlandse textielindustrie heeft geen angst, dat zij zich in de komende Euromarkt niet zou kunnen handhaven. „Een vorstelijk vak" heet een kleine historische expositie over de drukkunst, die woensdag in de tentoonstellingszaal van een Amsterdamse papiergroothan del is geopend en tot 20 december duurt. Geëxposeerd worden onder meer speci mina van oude boekdruk- en prentkunst en portretten met biografische bijschrif ten van een aantal grote mannen van staat kunst en wetenschap uit de historie, die door de boekdrukkunst werden aangetrok ken en daaropinspirerend hebben ge werkt onder anderen Lodewijk XIV, Riche lieu en Benjamin Franklin. Verder vorse- lijke ex-librissen van Franse koningen, ko ningin Elisabeth van Engeland en Prins Philip. Ook is er een kleine drukkerij uit de tijd van de Zonnekoning nagemaakt. Calvijnherdenking. De protestantse kerken te Eindhoven zullen in januari en februari 1959 in de Immanuelkerk drie samenkomsten houden ter herdenking van de geboortedag van Calvijn, 450 jaar ge leden. Advertentie zonder prijsverhoging op Betaling vanaf 2.per week Ruime keuze De Nederlandsche Opera voert op zon dag 30 november „Een gemaskerd bal" van Verdi op onder leiding van Arrigo Guarnieri met in de hoofdrollen Gré van Swol-Brouwenstijn, Eugenia Ratti, Anny Delorie, Giuseppe Zampieri, en Claude Heater. Laatstgenoemde Amerikaanse ba riton, die voor het eerst als gast bij De Nederlandsche Opera optreedt, zingt de rol van graaf Anckarstroem (Renato). Hij is verbonden aan de Staatsopera in Ber lijn. De voorstelling heeft plaats in Am sterdam. ANCHORAGE (UPI) De Democraten hebben de verkiezingen in de Amerikaanse staat Alaska, die dinsdag gehouden zijn, glansrijk gewonnen. De Democraten wonnen alle zetels die op het spel stonden: namelijk die van gouver neur, een zetel in het Huis van Afgevaar digden en twee in de Senaat te Washington. De Democraten hadden reeds de meerder heid in de beide Kamers van het eigen parlement van Alaska. Er waren naar schatting dertigduizend stemgerechtigden, vogels van diverse plui mage: Aleoeten en pioniers, afstammelin gen van vroegere kolonisten en nieuwe in woners, Eskimo's en Indianen. Het was op de stemdag „een zeer mooie dag voor de tijd van het jaar" volgens de weerberich ten. Het grootste deel van Alaska was be dekt met een laag van twintig tot dertig centimeter sneeuw. De ministers Suurhoff en Struijcken is één geval bekend van een gepensioneerde, die een invaliditeitspensioen (berekend over het volledig aantal dienstjaren) ge niet krachtens een gemeenteverordening, welke dateert van vóór het in werking treden der Pensioenwet, en daarnaast een diensttijdpensioen uit 't Algemeen Burger lijk Pensioenfonds heeft. Op deze geza menlijke pensioenen wordt meer dan 100 percent van het ouderdomspensioen inge volge de Algemene Ouderdomswet gekort. In overleg met de Pensioenraad is met de betrokken gemeente contact opgenomen tot het vinden van een bevredigende op lossing. Hiervan is een gunstig resultaat te verwachten. De ministers achten daar om wijziging van de verschillende pen sioenwetten niet nodig. Zij antwoorden dit op vragen van de P.v.d.A.-Tweede Kamerleden Blom en Van Lier met betrekking tot de aftrek van ouderdomspensioen ingevolge de Alge mene Ouderdomswet. Er zijn de ministers voorts slechts vier gevallen bekend, waarin door bijzondere omstandigheden meer dan 80 percent ge kort werd of in de toekomst mogelijk ge- kórt zal worden. Deze gevallen betreffen steeds samenloop van overheidspensioenen en van particuliere pensioenen. Van moei lijkheden bij samenloop van particuliere pensioenen onderling is geen enkel geval bekend. Aangezien enerzijds de moeilijkheden uitsluitend worden gevonden bij samen loop" van' het particulier pensioen met amb telijke of politieke pensioenen en het an derzijds veelal niet billijk zou zijn zoals in één geval van samenloop met Indone sische pensioenen de particuliere werk gever tot een lagere korting dat wil zeg gen hogere pensioenen te dwingen zijn de ministers van oordeel dat een oplossing van de moeilijkheden niet gevonden moet worden in een wijziging van de Algemene Ouderdomswet. Evenwel is de minister van Binnenlandse Zaken bereid, bij de algemene herziening van de overheidspen sioenwetgeving, tevens een wijziging van de aanpassingsregelingen aan de A.O.W. te overwegen, waardoor aan de gesignaleer de moeilijkheden zoveel als billijk is wordt tegemoet gekomen. Duurdere bouwvergunning. B. en W. van Hilversum hebben aan de raad voor gesteld de leges voor het verlenen van bouwvergunningen te verhogen. Gedepu teerde staten van Noordholland hebben het gemeentebestuur van Hilversum erop attent gemaakt dat de tarieven aan de lage kant zijn. De tariefverhoging zal voor de gemeente Hilversum jaarlijks een stijging van 15.000.tot 20.000.opleveren. J. N. Wassenaar overleden. In de ouderdom van 68 jaar is plotseling in Am sterdam overleden de voorzitter van het Fries Rundveestamboek, de heer J. N. Was senaar uit Jelsum, zelf een bekend vee fokker. Hij heeft grote verdiensten gehad voor de Friese veefokkerij. Hij is ook voor zitter geweest van de Bond van Coöpera tieve Zuivelfabrieken. Advertentie Noch pasta l Noch poeder Noch rubberplaatjes Maar kussentjes van soepel plastic waardoor het kunstgebit aan de vorm der kaken wordt aangepast. XTieuw I De SM IG-kussentjes voor kunstgebitten verlos sen U dadelijk van de pijn en het ongemak tengevolge van een loszittend gebit. Het zachte plastic houdt het gebit stevig op zijn plaats, omdat het soepel en elastisch is als het vlees zelf. U kunt ongedwongen eten, spreken, lachen. Het kunstgebit Een stel van twee k" ™!gt alle bewegingen van de sentjes. Eén voor onder- kaak en Ijw tandvlees doet en één voor bovengebil. geen pijn meer. Het SMIG-kus- sentje blijft soepel. Laat zich gemakkelijk verwijderen als het vervangen moet worden. Smaak- en geurloos. 100% Hy giënisch. Kan worden schoonge maakt in een handomdraai. Geen kleefmiddelen meer, die men iedere dag weer moet opbren gen. Vraag de SM IG-kussentjes en maak een einde aan het ongemak dat het kunstgebit U bezorgt. Bij alle apotheken en drogisten verkrijgbaar. Op het congres van de Nederlandse Bond van Bouwondernemers, dat in Utrecht is gehouden, heeft de voorzitter, de heer D. J. Beuker, opnieuw de aan dacht van de overheid gevraagd voor de particuliere woningbouw. Hij herinnerde eraan, dat dezer dagen voor de eerste keer na de oorlog door de minister van Volks huisvesting duidelijk is gesteld, dat de particuliere woningbouw voorrang dient te hebben boven de overheidswoningbouw en dat daarbij aan het particulier initia tief geen belemmeringen in de weg moe ten worden gelegd. De bouwondernemers zijn verheugd over deze zienswijze van de minister. Maar, zo zei de heer Beuker, zij vragen zich toch waarom dit pas na dertien jaar schade en schande op het gebied van de woningbouw wordt gesteld. De heer Beuker acht voor een gezond volkshuisvestingbeleid allereerst het op lossen van het huurvraagstuk noodzake lijk. Een van de ernstigste fouten die na de oorlog door de regering zijn gemaakt is het niet op geleidelijke wijze optrekken van de huren van de bestaande woningen tot deze in redelijke verhouding komen te staan tot de huren van de nieuwbouw. Hiermede werd de woningbouw, aldus de heer Beuker, tot meer dan tijdelijke finan ciële zorg van de overheid. De tot nu toe plaatsgehad hebbende huurverhogingen hebben, volgens hem, geen andere beteke nis dan dat zij achter de kostenverhogin gen aanlopen. Te lage huren De gehele huurpolitiek, zei de heer Beu ker, heeft er voorts toe geleid dat ons volk in het algemeen aan een te lage huur is gewend geraakt. Hij achtte het noodzake lijk, dat de regering op dit punt eindelijk eens een vaste koers gaat volgen, een koers die erop is gericht, dat een econo mische op de kostprijs gebaseerde huur wordt betaald, welke kan variëren met de bouwkosten en de rentevoet en een juiste waardering aangeeft van de woning. De heer Beuker had ook critiek op de subsidiëring voor de woningwetbouw. De ze werkt zodanig discriminerend ten op zichte van de particuliere bouw dat deze laatste niet in staat wordt gesteld wonin gen voor arbeiders en voor de midden groepen te bouwen met acceptabele hu ren. Deze subsidiepolitiek heeft evenwel, volgens de heer Beuker, niet kunnen ver hinderen dat ondanks de zware subsidies en ondanks de kunstmatig laaggehouden kapitaalrente de huren van de woningwet woningen op een niveau zijn komen te lig gen die voor de grote massa van de ar beiders blijkbaar niet meer zijn op te bren gen. Van het mislukken van deze politiek, zo zei de heer Beuker, getuigt ook het leeg staan van verscheidene woningwetwonin gen. De particuliere woningbouw dreigt door dit alles opnieuw het kind van de re kening te worden, doordat de vraag naar woonruimte door de middengroepen zich gaat richten op de woningwetbouw en niet op de particuliere woningen. De mogelijk heden om zowel arbeiders- als midden standswoningen te bouwen zijn de parti culiere bouwondernemer, volgens de heer Beuker, steeds onthouden. Ook de huidige premieregelingen leggen de particuliere bouw,nog steeds een aantal belemmerin gen in de weg. Gemeentelijke concurrentie Belemmering en tegenwerking onder vindt de particuliere bouw, volgens de heer Beuker ook van gemeentebesturen die te gen lage prijzen bouwgrond ter beschik king stellen aan de woningwetbouw of se- mioverheidsbedrijven, die onder het mom van bemiddelende organen in feite optre den als bevoordeelde concurrenten van de particuliere bouwondernemers. Hij wees op hetgeen gebeurd is in Am sterdam waar de gemeente zelf de pre- miebouw ter hand nam voor de midden groepen. De meeste van deze woningen staan nog leeg. Volgens de heer Beuker zou een oplos sing in principe mogelijk zijn door het in voeren van een subsidieregeling, waarbij de particuliere bouw in geen enkel op zicht ten achter wordt gesteld bij de wo ningwetbouw. Zij vraagt gelijke rechten op het gebied van grondrechten, van re gistratierechten, van de aansluitingskos- ten en de precariorechten. Van bevoor rechting van de overheidsbouw dient vol gens hem geen sprake te zijn en aan de particuliere bouw dient voorrang te wor den gegeven. Advertentie (Van onze correspondent in Londen) De vice-president van de Verenigde Staten, Nixon, heeft te Londen aan een lunch van de Brits-Amerikaanse Pel grims organisatie verklaard dat Kroesjt- sjev geen grotere fout kan maken dan te geloven dat de uitslag van de Amerikaan se verkiezingen een gebrek aan vertrou wen in de Amerikaanse buitenlandse poli tiek zou betekenen en zou kunnen leiden tot een verzwakking van onze weerstand tegen zijn agressieve tactiek. Gisteravond gaf de Unie der Engels sprekenden ter ere van Nixon een banket in de historische Guild Hall, waar het woord werd gevoerd door prins Philip, pre mier Macmillan en vice-president Nixon. Londen, dat sinds de oorlog nauwelijks meer een diplomatiek brandpunt te noe men is, voelt zich vereerd door Nixon's bezoek, waarvan het eigenlijke doel is president Eisenhower te vertegenwoordi gen bij de wijding vaq de door het Britse volk geschonken herdenkingskapel en al taar ter herinnering aan de 28.000 in de tweede wereldoorlog in Groot-Brittannië gestationeerde gesneuvelde Amerikanen, in de kathedraal van St. Paul. Drie mil joen Britten hebben aan dit geschenk bij gedragen. De inwijding geschiedde gis teren in tegenwoordigheid van konin gin Elizabeth en de hertog van Edinburgh. Op zo'n ogenblik vallen alle geschilpun ten tussen Britten en Amerikanen weg en maken plaats voor een gevoel dat de betrekkingen tussen de twee grote Engels sprekende volken, ondanks bepaalde tegen stellingen, van zeer bijzondere aard zijn en blijven. Daarom weigert Nixon zijn reis als een „goodwillmissie" aan te duiden, een welwillend gebaar, dat de Britten voor hem heeft ingenomen. Persoonlijk contact met de Verenigde Staten op het hoogste niveau heeft in Lon den tot nu toe ontbroken. Vandaar dat men zich gelukkig prijst dat Mohammed tot de berg is gekomen. Men beschouwt Nixon in Londen als een belangrijke figuur. Men erkent dat deze, in de loop van de jaren aan wijsheid heeft gewonnen en iemand is van buitengewone kwaliteiten, die in vele opzichten het beste, dat er in Amerika leeft, vertegen woordigt. De Britse bladen hebben gewezen op zijn gave karakter en zijn dynamische persoonlijkheid. Nixon heeft deze gelegenheid aan grepen om een reeks politieke be sprekingen over alle brandende kwesties met de topleiders te voeren. Allereerst over Berlijn, vervolgens over de Europese vrijhandelszone en ook over de econo mische hulp aan minder ontwikkelde ge bieden. Zelden is een hoge bezoeker in Londen hartelijker begroet dan Nixon. De Britten vertrouwen dat hij naar Washington zal terugkeren met volledig begrip voor hun hooggestemde gevoelens ten opzichte van het Brits-Amerikaanse bondgenootschap, maar ook voor hun bijzondere verlangens. (UPI) Nixon heeft woensdag bij ver rassing een bezoek gebracht aan Sir Win ston Churchill in diens Londense woning. („Amerikaans" incident bij het vertrek: Sir Winston had Nixon tot de huisdeur be geleid; Nixon stelde de chauffeur van zijn auto aan Sir Winston voor). WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken Dulles heeft op zijn wekelijkse persconfe rentie gezegd, dat hij niet ontmoedigd is door de gang van zaken op de Geneefse conferentie over een staken van de kern proeven. Mocht de conferentie evenwel mislukken, dan zou er iets te zeggen zijn voor het voorstel, dat de Verenigde Staten voor drie jaar vrijwillig afzien van alle proeven die radio-actieve neerslag geven. Dit voorstel is gedaan door senator Gore. Het zou volgens de senator niet moeten gelden voor kernproeven voor vreedzame doeleinden zonder radio-actief afval, dus proeven onder water, onder de grond of in de kosmische ruimte. GENèVE (UPI) Radio-Praag heeft verklaard dat een systeem voor controle op het naleven van een overeenkomst in zake stopzetting van proeven met kernwa pens „in het geheel niet nodig is". Een commentator beschuldigde het Westen van gebrek aan goede wil op de Geneefse con ferentie. Op geen van beide conferenties die in Genève tussen Oost en West worden gehouden is sprake van enige toenadering. Op de conferentie over het beëindigen van proeven met kernwapens negeerde de Russische delegatieleider Tsarapkin de lijst met dertien vragen die het Westen hem voorgelegd had en waarin onder meer een duidelijke uitspraak werd ge vraagd over Rusland's houding tegenover een internationaal controlesysteem. Op de conferentie over onverhoedse aan vallen gaf het Westen een samenvatting van zijn voorstellen en vroeg Rusland daar duidelijk op te reageren, daarmee min of meer implicerend, dat de conferen tie wel als geëindigd kan worden be schouwd, als Rusland door mocht gaan met zijn pogingen politieke in plaats van technische onderwerpen aan de orde te stellen. TOKIO (Reuter) De Japanse keizer lijke raad heeft donderdag de verloving van de 25-jarige kroonprins Akihito met een niet-adellijk meisje, de 24-jarige Mit- sjiko Sjoda, officieel goedgekeurd. Keizer Hirohito had reeds zijn goedkeuring aan de verloving gehecht. Mitsjiko is de doch ter van een directeur van een meelconcern. Het huwelijk zal volgend jaar voltrok ken worden. Eerst moet nog een paleis voor het jonge paar worden gebouwd. De kroonprins heeft zijn verloofde enige tijd geleden voor het eerst ontmoet op een tennisbaan in een luxe vakantieplaats in de bergen. Men verwacht, dat het besluit van de prins om met de eeuwenoude traditie te breken en een niet adellijk meisje te trouwen, door de Japanse bevolking met instemming zal worden begroet. Mitsjiko Sjoda staat bij haar vrienden en kennissen bekend als een hartelijk, eenvoudig en op gewekt meisje. Zij is vorig jaar afgestu deerd aan de universiteit van het Heilig Hart in Tokio. In augustus en september van dit jaar heeft zij een reis naar Europa en Amerika gemaakt. De verloofde van de kroonprins is op haar reis begin oktober ook een paar dagen in ons land geweest. Zij heeft hier een be zoek gebracht aan de Japanse ambassa deur te 's-Gravenhage en mevrouw Ohye, met wie zij onder meer naar Hilversum en het Gooi is geweest. Het meisje heeft voorts het rijksmuseum in Amsterdam be zocht. Zij is voorts in september in Brussel ge weest, om daar als vertegenwoordigster van het „Heilig Hart College" in Japan een internationale studenten-conferentie bij te wonen. Van deze gelegenheid maakte ze gebruik om mevrouw Ohye, die een goede kennis is van haar ouders, op te zoeken. BAGDAD, (UPI) Premier Abdel Ka- rim Kassem van Irak heeft woensdag nog maals verklaard, dat zijn land slechts als onafhankelijke staat met alle Arabische mogendheden zal samenwerken. Pre mier Kassem sprak op de jaarvergade ring van de bond van Arabische advocaten. Hij herhaalde, dat het volk van Irak zelf over de aard van het toekomstige bewind zou beslissen na de huidige overgansperio- de. Advertentie ,t 1 V PARIJS (UPI) Een jonge Algerijnse officier in het Franse leger, die verleden jaar uiting gaf aan zijn „gemengde gevoe lens" inzake de strijd in Algerije, is woens dag vrijgelaten. Hij had veertien maan den in de gevangenis doorgebracht. Officieel werd niet meegedeeld, dat ge neraal Charles de Gaulle bij de affaire van luitenant Abdelkader Rahmani tussen beide was gekomen. Maar de vrijlating van Rahmani wordt hier gezien als een nieuw Frans gebaar, direct geïnspireerd door het streven van De Gaulle om tot een vrede te komen in Algerije. In februari 1957 schreven Rahmani en een vijftigtal andere Algerijnse officieren een gezamenlijke brief aan president Re- né Coty, waarin zij uiting gaven aan hun onbehagen, deel te nemen aan vijandelijk heden tegen de Algerijnse rebellen. De brief werd hier in de linkse pers ge publiceerd. Rahmani werd ervan beschul digd, de man te zijn geweest, die het pro test op touw had gezet. Hij werd toen be schuldigd van een „poging tot demoralisa tie van het leger" en in de gevangenis ge worpen. Hij werd onmiddellijk het mid delpunt van een twiststrijd in het hele land. Politiek links gerichten vroegen om zijn vrijlating en de mensen van rechts om zijn veroordeling. De linksen verklaarden, dat zijn vrijlating de spanning in Algerije zou doen afnemen.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 13