Tweede Kamer heeft critiek op georganiseerd overleg Dulles neemt gematigde positie in terzake van Berlijn Verrassing in Bonn over Dulles' verklaring Berlijn vrije stad onder UNO-toezicht VanEwijk'sBS,, HET WEER Contact met Oostduitsers niet onmogelijk geacht WBÊÊÊÊmBi Wm Haarlems Dagblad toot OOSTERSE Er is niets bekend over een akkoord Tijsseling Textielhandel FRAANJE B-47 met atoombom op startbaan uitgebrand De etalage is gereed 73e JAARGANG No 120 303e JAARGANG No 273 EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN LERARENSALARISSEN De uriem Haarlem - Tel. 14613 Kouder Minister Cals: Geen nieuw overleg inzake salarissen kleuterleidsters RUSSISCH VOORSTEL: De Sint over water We x\jn xó blij!... Het woord is aan Straffeloos „zwiebelen" op Rijksweg no. 13 Drie doden in het verkeer Viereneenhalf jaar geëist tegen „psycholoog" Schneider DONDERDAG 27 NOVEMBER 1958 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks IJmuider Courant OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct. p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 cL Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Een uit Sumatra afkomstige toekan heeft gisteren in het vogelhuis in Artis het gaas om zijn kooi met zijn grote snavel losgepeuterd en is daarna par does door een ruit naar buiten gevlo gen. Vier uren lang wiekte hij boven het centrum van de hoofdstad, af en toe uitrustend in een boom en op tal rijke plaatsen verkeersopstoppingen veroorzakend, omdat alles en iedereen bleef staan om naar de vreemde vogel met zijn enorme fel gele snavel te kijkenTegen de schemering streek de neushoornvogel moe en hongerig neer in een boom op de Lauriersgracht. Een bewoner van deze gracht, die uit zijn raam op de tweede etage de vluchte ling ontdekte, wist de vogel, die een planteneter is, met een stukje appel naar binnen te lokken en te grijpen. Hij bracht de toekan in een auto naar Artis, waar men blij was dat de kost bare vogel, die men vorig jaar voor 550,had aangekocht terug was. Van onze Kamerverslaggever) Er is een groot tekort aan leraren en de verwachting is dat het tekort in de komende jaren nog aanzienlijk zal toe nemen. Met radiopraatjes en adverten ties tracht de regering nu bij jongemen- sen belangstelling te wekken voor het leraarschap. „Helaas", zei de heer Roos- jen (A.R.) gisteravond in de Tweede Kamer met gedurfde beeldspraak: „veel van het gestrooide propagandazaad ver strikt in de doornen van het onverkwik kelijke salarisgekrakeel". Er hapert iets aan het georganiseerd overleg. In feite is er helemaal geen sprake van overleg, betoogde de heer Kleijwegt (P.v.d.A.). In de vergadering van het geor ganiseerd overleg had de regeringsdelega tie tegenover de voorstellen van de leraren wel tegenargumenten op zak, maar zij maakte ze niet bekend. „De heren wekten de schijn zelfs niet boven het peil van loopjongens te staan. Zij overlegt niet, zij dicteert," aldus de heer Kleijwegt. Het rumoer, dat nu weer is ontstaan, had vermeden moeten worden, vermaande de heer Roosjen. Het is het gevolg, zei mèt hem de heer T i 1 a n u s (C.H.U.), van de foutieve verhoging van de salarissen van de hogere ambtenaren. Salariskwesties be horen niet bij herhaling in de Kamer aan de orde te komen. Zij moeten worden dp- gelost in het georganiseerd overleg, dat blijkbaar niet goed werkt, doordat het klimaat niet deugt. Het is bedroevend, constateerde de heer Tans (P.v.d.A.) dat we zitten opgescheept met een salarisconflict, terwijl er een groeiend tekort is aan leraren. Alle voor spellingen omtrent het te verwachten te kort aan leraren zijn achtergebleven bij de werkelijkheid, omdat de belangstelling voor het voortgezet onderwijs steeds is onderschat. In deze situatie kan men het zich toch niet permitteren met de leraren „over de grond te rollen". Het beginsalaris van een leraar is inderdaad hoger dan dat Advertentie GESCHENKEN APART EN TOCH VOORDELIG f\_ PAARLAARSTEEG 8 Advertentie CAMEL MONTYCOATS 45.— Verwachting tot morgenavond: Zwaar bewolkt met plaatselijk mist en hier en daar wat mot regen, maar ook enkele ver spreide opklaringen. Zwakke tot matige oostelijke wind. Lagere temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S van een academisch gevormde ambtenaar, maar het volle beginsalaris wordt zelden genoten. Een technische discussie over het salarispeil achtte de heer Tans echter in de Kamer niet op haar plaats. Dat moet gebeuren in het georganiseerd overleg, in een beter klimaat dan thans heerst. Voor het lager technisch onderwijs vroeg mevrouw Heroma-Meilink (P.v.d.A.) een nieuwe salarisregeling per 1 januari 1959. Zij hoopte dat een duidelijke uit spraak van minister Cals het indienen van een motie overbodig zou maken. Dit alles werd gezegd in het debat over de begroting van Onderwijs, waarbij de heer Stufkens (P.v.d.A.) aandrong op aanpassing van het hoger onderwijs bij de levensvormen van de moderne maat schappij. Vandaag wordt het debat voortgezet. Minister Cals acht het, mede om geen onvervulbare verwachtingen te wekken, weinig zinvol om thans het overleg over de kwestie van de salarissen van kleuter leidsters te heropenen en een verbeterde salarisregeling voor deze leidsters voor te bereiden. Hij antwoordt dit op vragen van het P. v.d. A. Tweede Kamerlid me vrouw Tellegen-Veldstra. Inderdaad, aldus minister Cals is deze kwestie op de agenda geplaatst door de A.N.O.F.-organisaties in het georgani seerd overleg, doch deze kwestie is na besprekingen van de agenda afgevoerd en niet omdat de regering niet bereid was over deze zaak te spreken. De minister acht deze gang van zaken niet in strijd met wat men onder „georga niseerd overleg" dient te verstaan. Indien de' organisaties in het georgani seerd overleg een onderwerp aan de orde stellen, bestaat uiteraard steeds de moge lijkheid dat hun voorstellen uit hoofde van het algemeen regeringsbeleid moeten worden afgewezen. In dat geval heeft het georganiseerd overleg weliswaar beperk te betekenis, doch dit doet niet af aan de waarde van dit overleg in het algemeen. Bij de beantwoording van de vragen ziet de minister zich geplaatst voor de moeilijkheid dat het in de betrokken com missie voor Georganiseerd Overleg be handelde geheim is. Nu echter de organi saties, wier vertegenwoordigers aan het G.O. hebben deelgenomen, in het open baar enkele mededelingen over dit over leg zijn gedaan, acht de minister het ver antwoord op de vragen, hem door het ge noemde Kamerlid gesteld, althans sum mier te antwoorden. (Van onze correspondent in Washington) De bezadigde woorden, die Dulles, de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, gisteren op zijn pers conferentie gesproken heeft, hebben de wereld enigszins verrast. Nadat som migen in het Pentagon (Departement van Defensie) en het State Department vorige week binnenskamers vrij krach tige taal hadden doen horen over een eventueel gebruik van geweld bij een hernieuwe blokkade van Berlijn, toonde Dulles zich opvallend gematigd. Van de man, die herhaaldelijk de neiging heeft getoond tot de rand van de afgrond te gaan, hadden velen dit niet verwacht en in Westduitse kringen te Washington was men ietwat geschokt door wat men beschouwde als te zachtzinnige taal. Dulles maakte op de persconferentie een zeer redelijke indruk. Hij toonde zich een staatsman, die een in feite nog niet bestaande crisis niet in de hand wilde werken. Hij vermeed alles wat de Russen als een uitdaging zouden kunnen beschouwen en liet voor Kroesjtsjev de deur open voor een eer volle aftocht. He» brillegla» waardoor U beter ziet :W'A: DAT LEVERt KEIP NAAST LUXOR Gedurende de week, die aan deze pers conferentie voorafging, heeft Dulles va kantie gehouden. Het is kenmerkend voor Dulles' positie in het Amerikaanse buiten landse beleid, dat de waarnemers te Wash ington alle uitspraken van het Witte Huis, het Pentagon ei) het State Department ge durende Dulles' vakantie als niet bindend en voorlopig beschouwden. Terstond nadat Dulles te Washington was teruggekeerd, kwam er weer een duidelijke lijn in de Amerikaanse houding ten aanzien van Berlijn. In het kort komt Dulles' zienswijze hier op neer: hij acht de Sovjet-Unie absoluut verplicht toegang te verlenen tot Berlijn. Zulks werd na de opheffing van de blok kade van 1949 definitief vastgesteld. De Sovjet-Unie kan de verantwoordelijkheid hiervoor niet overdragen aan de Oost duitsers. Het Westen zou echter routine aangelegenheden kunnen afhandelen met de Oostduitsers, die dan als vertegenwoor digers van de Sovjet-Unie zouden moeten worden beschouwd. Vooral deze uitspraak achten de ver tegenwoordigers van Bonn bedenkelijk. Het heeft echter de aandacht getrokken, dat het State Department in de notulen van Dulles' perconferentie het woord „zou" heeft onderstreept. Kennelijk voorvoelde 'men de ontstemming, die Dulles waar schijnlijk te Bonn zou wekken. Sommige Amerikaanse kranten hebben een ophefmakend verslag uitgebracht door koppen te gebruiken zoals „Dulles sluit gebruik van geweld tegen Berlijn niet uit". Zulke koppen geven een vertekend beeld van de sfeer tijdens de persconfe rentie. Tot tweemaal toe weigerde Dulles (Van onze correspondent in Bonn) In de Westduitse hoofdstad heeft men met verrassing en verbazing kennis geno men van de uitlating van Dulles, dat de Westelijke Grote Drie aan de grenzen van Oost- en West-Duitsland en West-Berlijn in zekere gevallen zouden willen onder handelen met de Oostduitsers, indien deze als vertegenwoordigers van de Sovjet-Unie zouden kunnen worden beschouwd. Dit is, volgens Dulles, tussen de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk en de bonds republiek overeengekomen. Te Bonn zegt men van een dergelijke overeenkomst niets af te weten. De West duitse regering heeft haar ambassade te Washington opdracht gegeven opheldering bij de Amerikaanse regering te vragen. Dulles heeft weliswaar gezegd, dat het onderhandelen met de Oostduitsers van zekere omstandigheden afhangt, ook sloot hij uitdrukkelijk overleg met Oostduitse regeringsinstanties uit en legde hij er de nadruk op, dat van een erkenning van de Oostduitse marionettenregering geen sprake kan zijn, maar in West-Duitsland en West- Berlijn wordt reeds het wijzen op de mo gelijkheid van overleg met de Oostduitsers opgevat als een teken van zwakte, waar mee de officiële erkenning van de Oost duitse regering ingeleid zou kunnen wor den, precies zoals men zich dat te Moskou en Oost-Berlijn voorstelt, naar men aan neemt. De bijzonder snelle reacties van Bonn en van de Westberlijnse burgemees ter Brandt, die zich dadelijk met de West duitse minister van Buitenlandse Zaken Von Brentano in verbinding heeft gesteld, moeten de Amerikanen wel iets zeggen. Overigens is ook te Bonn gezegd, dat het er bij overleg met Oost-Duitsland in de eerste plaats om gaat in wiens naam de Oostduitsers spreken. Geschiedt dat als vertegenwoordigers der Russen, dan blijft de verantwoordelijkheid bij de Sovjet-Unie, maar men acht het toch ten ene male on juist, dat een vooraanstaand staatsman als Dulles deze mogelijkheid uit de doeken moest doen. Daarmee is toegegeven aan de Russische tactiek, zo zegt men. Westduitse schuld? Overigens moet men deze Westduitse verontwaardiging met een korreltje zout nemen, hoezeer het te betreuren valt, dat Dulles in de kaart der Russen heeft ge speeld. Van Westduitse zijde is met het oog op de binnenlandse politieke situatie, die het warmhouden van de eenheidskwestie vereist, in het verleden niet alles gedaan om de Oostduitse regering buiten het over leg over de Duitse eenheid te houden,waar door, zo kan men aannemen, een zekere onzekerheid, vooral in Amerikaanse krin gen is ontstaan. Men neemt te Bonn aan, dat er, mede hierdoor, tussen het State Department en het Pentagon een tegen stelling is ontstaan over de situatie rond Berlijn: waar Buitenlandse Zaken bereid is tot overleg onder bepaalde omstandig heden met de Oostduitsers, daar wenst Defensie in te grijpen bij iedere Oostduitse belemmering van het geallieerde militaire transport naar West-Berlijn. in te gaan op een vraag over een even tueel gebruik van geweld. Hij zei deze vraag academisch te achten, daar niemand met blokkade heeft gedreigd. Het pro bleem, dat het eerst aan de orde zou kun nen komen, was de onaanvaardbare over dracht van de verantwoordelijkheid voor de toegang tot Berlijn. Ook Dulles beseft dat van het een het ander komen kan, doch de Amerikaanse staatsman heeft niets gedaan, wat de toestand op de spits zou kunnen drijven. MOSKOU, (UPI) In nota's aan de regeringen van de westelijke Grote Drie heeft de Sovjet-Unie vandaag voorgesteld van Berlijn een vrije, aan Oost noch aan West verbonden stad te maken, die onder UNO toezicht komt te staan. De Russische regering heeft zijn goede diensten aangeboden om terzake van dit voorstel de mede werking van de Oostduitse regering te verkrijgen. Dit zijn de hoofdpunten uit de Russische nota, die vandaag aan de westelijke am bassadeurs en de vertegenwoordiger van West-Duitsland in Moskou is overhan digd. De Russische regering heeft ook Oost-Duitsland formeel op de hoogte ge steld. De Sovjet-Unie stelt een termijn van een half jaar voor, waarbinnen de vier mo gendheden tot overeenstemming dienen te komen over de terugtrekking van hun troepen uit Berlijn, en maatregelen dienen te nemen voor de toekomstige situatie van Berlijn: demilitarisatie, territoriale vrijheid en allesomvattend oppertoezicht van de UNO. Een vrijstad Berlijn dus. Advertentie We hebben al onze meubelen gekocht bij Tijsseling in Nijkerk. Levering rechtstreeks van de fabriek Catalogus E gratis op aanvraag Meubelfabrieken Nijkerk Omdat Burgervlotbrug, tussen Alk maar en Den Helder, voor de stoom boot uit Spanje moeilijk bereikbaar bleek te zijn, moest St. Nicolaas zijn toevlucht nemen tot een waterfiets, om in dit dorpje zijn goede gaven te kunnen uitdelen. Advertentie BADHANDDOEKEN, geweldige collectie vanaf 0.98 BADSTOF KEUKENDOEKEN vanaf 0.98 Prima THEEDOEKEN ƒ0.95, ƒ1.30 en 1.60 WASHANDJES 5 voor 1.00 Keizer Wilhelmstraat 16 - 18 IJmuiden Publilius Syrus: De bekentenis van fouten staat heel dicht bij onschuld- WASHINGTON (UPI) Op de mili taire vliegbasis Chennault, te Lake Char les in Louisiana, is woensdag een straal- bommenwerper, die een kernwapen aan boord had, in brand geraakt. Het vlieg tuig, een B-47 Stratojet, stond geparkeerd op de lichtstreep, toen het in brand raak te. Volgens de luchtmacht bestond geen gevaar voor een kernexplosie. De instructies, die betreffende zulke ongelukken bestaan, werden normaal uit gevoerd. Wel resulteerde de brand in de explosie van een „Jato", een op een raket lijkende fles, die gebruikt wordt om de startsnelheid van de bommenwerpers te vergroten. De B-47 had een kernwapen aan boord, omdat het een van de bommen werpers is, die paraat worden gehouden in geval van een aanval op de Verenigde Staten. Het was het derde ongeluk in de Ver enigde Staten dit jaar, waarbij een met een kernwapen geladen B-47 betrokken was. Op 4 november verongelukte een Stratojet op een oefenvlucht, na gestart te zijn op een vliegbasis in Texas. In maart verloor een Stratojet zijn kernwapen na bij Florence in South Carolina. In geen van de twee gevallen was er, volgens de luchtmacht schadelijke radioactiviteit. „Ik ben niet van plan, nog één veroor deling uit te spreken tegen automobilisten, die op de beruchte Rijksweg no. 13 (van Rotterdam naar Den Haag) door „Zwiebe- len" van de rijbaan zijn geraakt". Dit ver klaarde woensdagmiddag met grote nadruk de Delftse kantonrechter, mr. J. A. de Jong naar aanleiding van de zoveelste botsing op deze „rijksroetschbaan", waarvoor dit maal een Belg terechtstond. Hij werd ont slagen van rechtsvervolging. „Ditzelfde zal ik doen met allen die na hem komen", zei mr. De Jong, „totdat Rjjksweg no. 13 ver beterd is". De weg in kwestie vertoont ettelijke hobbels en uithollingen over dwars, tengevolge waarvan reeds talloze automobilisten herhaaldelijk de controle over hun wagens verloren, en aanrijdingen veroorzaakt hebben. Te Nietap, gemeente Roden (Dr.) is de 78-jarige heer G. Gast dodelijk veronge lukt. Hij stak plotseling de J. P. Santee- weg over, juist toen een personenatuo zou passeren. De ongehuwde, bejaarde man werd door de auto aangereden en was vrijwel op slag dood. Woensdag is in het Militaire Hospitaal te Utrecht de tweede Amerikaan overleden, die bij een auto-ongeval op 16 november in Soesterberg zwaar gewond werd. Het betreft hier de 20-jarige ongehuwde R. P. Vorige week bezweek de bestuurder van de auto, de 20-jarige G. T. B. De derde in zittende, die eveneens zwaar gewond werd verkeert buiten levensgevaar. Hedenmorgen om kwart over zeven is de 38-jarige schilder H. de Rooy uit Rot terdam met zijn bromfiets nabij Pernis op een overweg aangereden door een olie- trein. Hij werd ongeveer twintig meter meegesleurd en is toen tussen de rails gevallen. Hij kreeg alle 26 oliewagens van de trein over zich heen, waarbij hij vermoedelijk een klap tegen het hoofd heeft gekregen van een loshangende kop peling. Tijdens zijn overbrenging naar een ziekenhuis is hij overleden. De machinist, die niets van een aanrijding had gezien, is doorgereden. De bromfiets van het slachtoffer werd een kilometer van de plaats waar het ongeluk was gebeurd, langs de rails gevonden. (Van onze correspondent in Bonn) De officier van justitie te Bonn heeft een gevangenisstraf van viereneenhalf jaar ge- eist tegen Robert Schneider, „chef-psycho loog" van het Westduitse leger, die bekend heeft een reeks vervalsingen en bedriege rijen te hebben gepleegd. De officier zei dat Schneider een gevaar lijke gewoonte-misdadiger is. „Ik heb tegenover deze verdachte geen enkel men selijk medegevoel", aldus de officier, die aanbeval, dat het voorarrest slechts voor een deel afgetrokken zou worden en dat Schneider voor vijf jaar zijn burgerrech ten zou verliezen. De bekentenis-te-elfder- ure noemde de officier geen teken van be rouw, maar een met leugens doorspekte tactische verklaring om er zo goed moge lijk af te komen. Advertentie Prachtige SINT-NiCOLAAS SURPRISES liggen op u te wachten. Een bonte schakering van Marsepein- en Chocoladefiguren Chocoladeletters enz. Komt u eens kijken en geef ons bij tijds uw bestelling op dan kunnen wij er alle aandacht aan besteden. Van zaterdag a.s. af tot 's avonds 9 uur geopend. Willemsbeekweg 1 - IJmuiden-Oost Telefoon 4640

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 1