van de Koninklijke Panda en de ©lie^lboertjes J Multilaterale associatie tussen de Euromarkt- en OEES-landen andréa Wereldnieuws Kouder weer in aantocht KELTUM-PLEET cjr houtstraat 163 Geen verbetering in derde kwartaal Shawls 2 Compromisvoorstel van Adenauer en De Gaulle 0,%.9aKluniti Zijlstraat 90 Haarlém Tel. 11161 De nieuwe 4% pet. lening der Gemeentenbank Onderhandse lening van f 200 miljoen door de Staat Herstel in Wallstreet; dalingen in Frankfort De positie van de dollar Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Engeland gaat handel op Duitsland bevorderen Geen gek cadeau zo'n „TRANSPORTO" Batoe Djamoes betaalt dertig percent tertig Watoetoelis-Poppoh Zwitserland blijft in EBU Pakistaanse order voor Volker Aanneming Mij.. 395 595 PeekgCloppenburg Sluiting bedrijf ABDIJSIROOP- DONDERDAG 27 NOVEMBER 1958 (Van onze correspondenten te Bonn en Parijs) HET WAT TELEURSTELLENDE RESULTAAT van het overleg tussen Adenauer en De Gaulle te Bad Kreuznach is dat de beide staatslieden tenslotte hebben aan bevolen dat de commissie van de Europese Economische Gemeenschap het probleem zal onderzoeken en over zes maanden een rapport daarover het licht zal doen zien. In die zes maanden zal er, naar het zich laat aanzien, in feite niet veel kunnen gebeuren ten aanzien van de Vrijhandelszone. Daarmee hebben de Fransen opnieuw kans gezien het gesprek over dit onderwerp op de lange baan te schuiven. Zo zal bijvoorbeeld weinig terecht kunnen komen van een directe uitbreiding van de ver laging van invoerrechten met tien percent met ingang van 1 januari aanstaande door de zes landen van de gemeenschappelijke markt tot produkten afkomstig uit de overige elf landen van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking. In het communiqué over de conferentie wordt een soort compromisvoorstel gedaan om een tegenstelling te vermijden tussen de zes landen van de gemeenschappelijke markt en de overige leden van de O.E.E.S. Daarin wordt, gelijk de Fransen dat steeds hebben gewild, gesproken over een multi laterale associatie tussen de gemeenschap pelijke markt en de andere O.E.E.S.-staten. De Vrijhandelszone zal op deze wijze, zo meende mij vrij pessimistisch te Bad Kreuznach, begin 1959 in etappes ge schapen kunnen worden volgens het Bene- lux-voorstel. Dit beoogt voor alle O.E.E.S.- landen verlaging der invoerrechten, uit breiding der contingenten. De nadruk waarmee van Franse zijde de Franse visie Advertentie VIERKLEUREN-POTLODEN EN VIERKLEUREN-BALLPOINTS De n.v. Bank voor Nederlandsche Ge meenten deelt omtrent haar emissie van 100 miljoen 4Vz procent 30-jarige obliga ties tegen de koers van 97 3/4 procent nog mee, dat de lening zal worden afgelost a pari in 30 nagenoeg gelijke jaarlijkse ter mijnen. Vervroegde extra-aflossing is ge durende de eerste tien jaar niet toegestaan, de volgende vijf jaar tot de koers van 101 Vz procent en gedurende de verdere looptijd der lening tot de koers van 101 procent. De lening is verdeeld in coupures van 1000 en 500. Datum van inschrij ving 4 december 1958 en datum van stor ting 5 januari 1959. De Rotterdamsche Bank, de Twentsche Bank, Amsterdamsche Bank, Incasso Bank, Lippmann, Rosenthal en Co, R. Mees en Zoonen, Nationale Handelsbank, Neder landsche Handel Maatschappij, H. Oyens en Zonen, n.v. Pierson, Heldring en Pierson en Hope ep Co. verlenen medwerking aan deze uitgifte. De opbrengst der nieuwe lening Is be stemd voor de financiering van kapitaals uitgaven van gemeenten en andere pu bliekrechtelijke en semi-publiekrechtelijke lichamen. Blijkens een heden in de Nederlandse Staatscourant gepubliceerde beschikking heeft de minister van Financiën, onder overeenkomstige voorwaarden als die van de onlangs uitgegeven 4 Vi percent lening 1958, een onderhandse lening aangegaan met de rijksfondsen en -instellingen tot een bedrag van 200 miljoen. De storting op deze onderhandse lening zal op 1 december geschieden ten laste van de voorinschrijfrekening. Nadat drie achtereenvolgende dagen de koersen gedaald waren, trad woensdag bij opening in Wallstreet een koershgrstel in. Fractionele koerswinsten hadden de over hand en naarmate de handel zich verder ontwikkelde, werden deze koersverbeterin- gen voor een vrij groot aantal aandelen vergroot tot een dollar, terwijl de tikker bij de handel ten achter bleef. Volgens effectenbeurskringen in Frank fort bestond er op de Westduitse effecten beurzen woensdag weinig kooplust. Beleg gers aarzelden nieuwe aankopen te doen in verband met de verwachte Sovjetrussische nota over de status van Berlijn. De aan delenkoersen daalden over het algemeen met 1 a 3 percent; in sommige gevallen waren de koersverliezen zelfs groter. Aafi de daling van de koersen op de Lon- dense effectenbeurs, veroorzaakt door de scherpe reactie van de effectenbeurs te New York, schijnt woensdag een einde te zijn gekomen. Bij de opening viel een her stel waar te nemen, vooral in de afdelin gen, die het sterkst waren gedaald, te weten de oliewaarden en de dollareffecten. De stemming was niettemin aarzelend en on regelmatig. NEW YORK (UPI) Dr. Franz Piek, die in de berichten wordt aangeduid als een valuta-expert, heeft maandag als zijn mening verkondigd, dat de dollar de eerst volgende negen tot twaalf maanden niet gedevalueerd zal worden. Dr. Piek sprak op een bijeenkomst van financiële deskundigen in de Universiteit van New York. Hij zei dat alleen een radi cale deflatie de koopwaarde van de dollar kan redden, maar dat deze procedure in de V.S. politiek onoirbaar zou zijn, daar zij de begeerde economische expansie ge heel tot stilstand zou brengen. H. Pjjnacker overleden Op 66-jarige leeftijd is te Wassenaar plotseling overleden de heer H. A. P. Rijnacker, president van de Verenigde Glasfabrieken te Schiedam. De heer Pijnacker is op 1 januari 1921 naar Schiedam gekomen als directeur van de glasfabriek ..De Schie'' Deze is later samengegaan met de glas fabrieken van Leerdam en Nieuw Buinen, waar door de Verenigde Glasfabrieken met hoofdzetel te Schiedam ontstond. over het Vrijhandelsthema evenwel naar voren is geschoven, duidt er toch wel in de eerste plaats op, dat De Gaulle Adenauer wilde overtuigen van zijn gelijk met be trekking tot het Frans-Britse geschil over dit onderwerp. Meer dan de helft van het slotcommuniqué gaat hier dan ook over. Parijs In Parijs hebben uit het uitvoerige com muniqué vooral de woorden „multilaterale associatie" tussen klein- en groot-Europa de aandacht getrokken. Klaarblijkelijk is Frankrijk nu van zins de Euromarkt prak tisch over geheel Europa uit te breiden, een streven dat eveneens in het voorstel tot uiting komt: de eerste E.E.G.-maat regelen op 1 januari van verlaging der douanerechten met 10 percent en uit breiding der contingenteringen met 20 per cent ook voor de „elf" af te doen kondigen. De Fransen waren van mening dat er ook nog wel andere formules dan een Vrij handelszone te vinden zijn om de econo mische spanningen tussen „Zes" en „Elf" te verminderen, zo niet op te heffen. De Gaulle, die niet doorkneed is in eco nomische problemen, maar die zich door een vrij uitgebreide staf van experts had laten vergezellen, heeft nu een eerste stap gedaan om de Frans-Engelse tegenstel lingen te bevriiden uit de opgewonden en hartstochtelijke atmosfeer, waarin deze kwestie de laatste maanden steeds sterker was geraakt. Het ziet er naar uit. dat hij de kanselier opnieuw heeft meegekregen en de scherpzinnige Franse onderhande laar in het economische beraad, Wormser, zal nu een tournee langs de overige hoofd steden van Kïein-Europa be 'innen met. de bedoeling het akkoord met Bonn voor de nieuwe ministersconferentie ook daar te verkopen. Men verheelt zich in Parijs nauwelijks dat hij in Den Haag voor de zwaarste taak zal worden gesteld, al wordt dan ook ge hoopt dat in de Nederlandse balans uit eindelijk de solidariteit met de „Zes" zwaarder wee-n zal dan de attracties, die de Engelse vrijhandelszone biedt. De Euro markt, zoals die er thans uitziet, beant woordt bijna geheel aan de Franse ver langens en aspiraties, en De Gaulle wenst die diplomatieke verovering zeker niet prijs te geven. Advertentie Alle modellen voorradig De Britse ambassadeur in de Duitse Bondsrepubliek, Sir Christopher Stee», heeft woensdagavond te Frankfort ver klaard, dat men bij het spreken over een Vrijhandelszone uitgaat van onjuiste voor stellingen over de economische betrekkin gen tussen Groot-Brittannië en de rest van Europa. Het is onzin te zeggen, dat het plan voor een Vrijhandelszone bedoeld is om de Europese Economische Gemeen schap te saboteren. Wij konden ons niet bij de E.E.G. aansluiten, want dat zou hebben betekend, dat wij rechten moesten heffen op de invoer uit Gemenebest", al dus de ambassadeur. Het stelsel van pre ferentiële tarieven is de economische grondslag van het Gemenebest. Ook is volgens de ambassadeur de voor stelling onjuist, dat het plan voor een Vrijhandelszone een geraffineerde opzet is om Groot-Brittannië te laten profiteren van zowel vrijhandel in Europa als de pre ferentiële rechten in het Gemenebest. Verder is het onjuist te menen, dat de in werkingtreding van de bepalingen van ie E.E.G. over verlaging van tarieven en ver groting van contingenten binnen de E.E.G. zonder Vrijhandelszone nauwelijks betekenis heeft. Als men zo redeneert, houdt men geen rekening met de werking van de industrie. De Britse industrie moet weten of zij zich meer op Europa of meer op de mark ten van de landen van het Gemenebest en andere overzeese afzetgebieden moet rich ten. Het gevaar bestaat, dat de Britse in dustrie zich om psychologische redenen en met het oog op de produktieplanning van Europa afwendt. Indien er geen overeenstemming zou kunnen worden bereikt over de vraag of de Europese landen vrijhandel wensen, is dat voor de handelsbetrekkingen tussen Groot-Brittannië en de Duitse Bonds republiek een zware slag, aldus Steel. Hij herinnerde eraan, dat de twee landen voor de Eerste Wereldoorlog, toen er nog een soort vrijhandel bestond, de beste afnemers van elkaar waren. Steel deelde mee, dat de Britse regering en de Britse industrie thans reeds maatregelen hebben genomen ter bevordering van de Westduits-Britse handel, terwijl in de komende weken Britse en Westduitse economen te Bonn bijeen zullen komen ter bespreking van de handelsmogelijkheden tussen de twee landen. -• /-i"ijl&Mlji r rv -L xixr (Van onze financiële medewerker) DE KONINKLIJKE geeft weliswaar elk kwartaal een opgaaf van haar finan ciële resultaten, waarvoor men dankbaar kan zijn, maar een toelichting op de gang van zaken verstrekt zij niet. Zo kan niet worden gezegd waaraan het te wijten is, dat het derde kwartaal over 1958, in tegenstelling met enkele Ameri kaanse oliemaatschappijen, geen verbetering aantoont tegenover het eerste en tweede kwartaal. derde kwartaal drie kwartalen 1958 1957 1958 1957 opbrengst van verkopen en andere inkomsten 665,9 667,9 netto-resultaat van de periode 38,4 56,9 1908.6 113,5 1975,3 167,4 Het blijkt, dat de opbrengst der verkopen weliswaar iets groter is geweest, maar dit voordeel is door hogere kosten en belastingen weer verloren gegaan, zodat de netto winst nagenoeg met die van de beide voor gaande kwartalen overeen komt. Op merkelijk is ook, dat opbrengst en verkoop in het derde kwartaal veelal met die van de zelfde periode in 1957 Advertentie Zie advertentie SCHOUS van 1854 overeenstemmen, maar dat het netto resultaat (38,4 miljoen pond) aan merkelijk lager is dan dat van juli- september 1957, toen het zevenenvijf tig miljoen pond bedroeg. Voor de eerste negen maanden zien we dan ook een teruggang van ongeveer 32 percent in vergelijking met het vorig jaar, namelijk van 167,4 miljoen- pond tot 113,5 miljoen pond, hetgeen voor de Koninklijke betekent, dat per aandeel van 20 in de eerste negen maanden niet meer den ƒ14,10 is verdiend tegen 17,60 in die periode van 1957. Er is dus altijd nog een grote marge tussen wat verdiend is 14,10)) en wat per aandeel van 20 uitgekeerd wordt 5.-). Maar teleurstellend zijn de thans gepubli ceerde cijfers toch wel. Zoals ook vandaag en gisteren wel weer gebleken is. houdt men echter op de beurs in New York en Amsterdam de moed erin. In de tweede buitengewone vergadering van aandeelhouders van de landbouwmaat- schappij Batoe Djamoes n.v. is met alge mene stemmen het bij het bestuur binnen gekomen amendement tot terugbetaling van 30 percent (150 gulden) op de aandelen aangenomen. Het oorspronkelijke voorstel van het bestuur betrof een terugbetaling van 20 percent. De preferente aandeelhou ders hadden reeds besloten hun sanctie aan het amendement te verlenen. De statuten werden, op een enkele cor rectie na, met algemene stemmen goedge keurd. Het betrof hier technische herzie ningen. Een aandeelhouder was van me ning, dat het belang, dat de n.v. in de landbouwonderneming in Ecuador tezèmen met andere maatschappijen en particulie ren heeft, van te geringe omvang is. Zijns inziens moest het plan veel groter worden opgezet met een kapitaal van 25 tot 50 miljoen gulden, waarvoor ook de legering zich diende te interesseren. Van bestuurs zijde werd hierop geantwoord, dat de maat_ schappij voor een dergelijk object niet klaar is. Het thans verkregen areaal be draagt 3913 ha. Hiervan is 200 ha geschikt gemaakt voor bananen, 60 ha voor koffie, terwijl voorts 200 ha worden ontgonnen voor de beplanting van koffie, cacao en bananen. Het object heeft een kapitaal van 250.000 Amerikaanse dollars, omdat de financiering via de dollarsfeer loopt. Een proefzending bananen naar de Verenigde Staten had als resultaat, dat de gehele oogst voor onbepaalde tijd naar Amerika In de buitengewone algemene vergade ring van aandeelhouders der n.v. Cultuur maatschappij Watoetoelis-Poppoh kon de voorgestelde statutenwijziging houdende terugbetaling van 52 percent van het no minaal bedrag der aandelen, niet worden behandeld, daar er geen quorum aanwezig was. De aandeelhouder Van\der Werff zei te menen dat de beschikbare middelen der vennootschap 150 percent bedragen van het nominale bedrag van het aandelen kapitaal. Het bestuur verklaarde, dat het de juiste cijfers niet bij de hand had. maar dat zijn eerste reactie was deze taxatie aan de hoge kant te achten. Het bestuur hoopt in de volgende vergadering, die op 18 december zal worden gehouden, hier over meer te kunnen mededelen. Het bestuur deelde desgevraagd voorts mede, dat er onderhandelingen over over neming van de aandelen zijn geweest, die echter niet tot overeenstemming hebben geleid. Het bestuur zal zeker, indien er een redelijk aanbod wordt gedaan, dit aan de aandeelhouders voorleggen. In ieder ge val wil het bestuur het bedrijf niet liqui deren. Dit zal worden aangehouden, totdat men definitief weet waar men aan toe is en ook de vennootschap zal in stand wor den gehouden, opdat men gebruik zal kun nen maken van eventuele kansen. Voor de dekking van de kosten, die na de reorgani satie blijven, zullen de rente- en dividend inkomsten der vennootschap voldoende zijn. De maatschappijen, die belangen in In donesië hebben, overleggen onderling aldus hef bestuur ,wat l.un te doen staat om hun belangen té behartigen en er zijn en worden juridische adviezen ingewonnen om op alle eventualiteiten voorbereid te zijn. Zwitserland is niet van plan zich uit de Europese Betalingsunie terug te trekken, maar het behoudt zich het recht voor om zijn gedragslijn te wijzigen als de onder handelingen over non-discriminatie bin nen een Vrijhandelszone blijvend misluk ken. Dit is woensdag door het ministerie van Economische Zaken in Zürich be kendgemaakt. Volgens de EBU-overeenkomst kan Zwitserland op 1 december bekendmaken dat het uit de Unie wil treden. In de ver klaring van het Zwitserse ministerie wordt voorts gezegd, dat Zwitserland hoopt een bijdrage te leveren aan het doorbreken van de impasse, waarin de onderhandelingen over een Vrijhandels zone zijn geraakt. De Karachi Port Trust heeft aan Volker Aanneming Maatschappij (een dochteron derneming van de n.v. Verenigde Aanne mersbedrijven voorheen Zwolsman) de bouw opgedragen van twee viaducten en vijf betonloodsen, alle van voorgespannen betonconstructie. Beide objecten maken deel uit van het havencomplex te Karachi. Deze opdracht moet gezien worden als een uitbreiding van de in 1955 aan dezelfde maatschappij verstrekte opdracht voor de bouw van 2000 meter kademuur. De aan- neemsom voor de nieuwe werken bedraagt ongeveer f 17 miljoen. De financiering vindt wederom plaats uit een door de We reldbank verstrekte lening ten behoeve van de opbouw. 24. Met onbevangen verbazing rond kijkend, stapte de familie Joppe het def tige hotel binnen. „Moet je zien!" riep Groova, „die stadsfrik draagt zijn sokken over zijn schoenen.' Ze fratsen het hier wel stads, hoor!" Hij hief de voet van een heertje op en wees op diens slobkousen. „Niet doen, Groova!" riep Panda, toen het heertje nijdig begon te sputteren, „dat vindt diemeneer niet prettig! Laat zijn voet los!" Groova liet de voet zakken en klopte het roodaanlopende heertje, goed moedig op de schouder. „Hou je gemak maar, stadsbroek je", zei hij sussend, „ik zal niet op je schieten, al loop je er nog zo raar bij met je witte sokken en je glaasje in je oog!" Maar het heertje ging niet in op deze verzoenende taal. Hij bleef opge wonden en afkeurend mompelen, evenals de andere gasten, die het gedrag van de familie hoogst ongepast vonden. Ook de directeur, de heer Sneutjes, was niet blij met zijn nieuwe gasten. Hij stond op het punt de politie te bellen, toen de portier hem kwam vertellen, dat dit niet zou hel pen. „De politie wil hier buiten blijven", verklaarde hij. „Het*zijn buitenlanders, die iets te maken hebben met oliebronnen en hogere politiek". „O wee", zuchtte de heer Sneutjes, „de hogere politiek wordt steeds ruwer, vooral wanneer het olie betreft! Ik moet trachten hen zo snel mogelijk weg te krijgen". Advertentie het meest gewaardeerde St. Nicolaas geschenk zuiver wol a. moderne streep- en ruitdessins extra mooie kwaliteit in luxe uitvoering b. speciale collectie sportshawls inuni patent en de nieuwste jgg streepdessins é.50 *r c. Alaskadouble face pan twee ygg zijden draagbaar I wol met nylon speciale aanbieding 495 zuiver zijde Italiaanse import lpura seta) - rijke kleuren en dessins Como 7®® Verona 9®® Eapallo 12®® Mi l a no 1595 Roma 1975 Loop vrij binnen Kijk vrij binnen Naar het ANP verneemt zal het Twentse be drijf van de n.v. Instrumenten- en Apparatenfa- briek W. C. 't Hart en Zn. te Almelo tijdelijk worden gesloten. Deze fabriek zal zo lang worden teruggetrokken op het moederbedrijf te Rotter dam. Over de datum van de sluiting te Almelo staat nog niets vast. Advertentie Gevaarlijk weer voor keel en lucht wegen In een ver standig gezin staat nu een fles 'AKKER SIROOP Steekpenningen. Vier ambtenaren van de Belgische ministeries van Buitenland se Zaken en Buitenlandse Handel zijn te Brussel tot zes maanden gevange nisstraf en boeten veroordeeld wegens het aannemen van geschenken tijdens de uitoefening van hun functie. Drie in dustriëlen, onder wie een Brit en een Duitser, werden tot gevangenisstraffen van twee tot vijf maanden en boeten veroordeeld wegens het geven der ge schenken. De zaak kwam in 1956 aan het licht. Neutralisme. In Bonn wordt van 5 tot 7 de cember een „Europese rondetafelcon ferentie" gehouden over „de politieke problemen van Europa, in het bijzon der dat van het neutralisme". Voor de conferentie zijn vele leidende Europese politici uitgenodigd. De conferentie wordt georganiseerd door professor Dehousse, de (Belgische) voorzitter van de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa. Spionnen. Twee Polen die schuldig zijn be vonden aan spionage voor de Ameri kaanse inlichtingendienst, zijn in Polen tot gevangenisstraffen veroordeeld van dertien en vijf jaar. Dag opa. Het Britse lagerhuis was woens dag in een waardig debat over de bui tenlandse politiek toen van de publieke tribune een schrille kinderstem riep, „Dag Opa". De vierjarige kleinzoon van een afgevaardigde had zijn groot vader opgemerkt toen deze voor het stellen van een vraag was opgestaan van zijn zetel. Alles bij het oude. De nieuw gekozen Hon gaarse Nationale Vergadering heeft op haar eerste bijeenkomst het mandaat van de regering onder leiding van Fe- renc Muennich verlengd. Voorts wer den president Istvan Dobi en de voor zitter der Vergadering, Sandor Ronai, herkozen. De bijeenkomst werd bijge woond door oud-premier Janos Kadar, die eerste secretarie der Hongaarse communistische partij is. Overschakeling. Uit diplomatieke bron in Praag verluidt dat de geldelijke steun van de communistische landen aan de Italiaanse en Franse communistische partijen onlangs is verlaagd. Men ver moedt dat dit een gevolg is van een overschakeling op hulp aan de nationa listische bewegingen in het Nabije Oos ten, waardoor de 'communisten hopen anti-westelijke gevoelens aan te wak keren. Persdonverheerlijking. Het uitgevershuis Sovjet-Rusland heeft biografisch mate riaal gepubliceerd met het oog op de herdenking van de 79ste geboortedag van Stalin, waarin de nadruk wordt ge legd op de positieve rol, die hij in de geschiedenis van de Sovjet-Unie heeft gespeeld. In de biografie wordt slechts een negatief element genoemd. „Ern stige fouten gedurende de laatste pe riode van zijn leven" terzake van de persoonsverheerlijking. Schuldig. Een rechtbank in Johannesburg heeft 399 Afrikaanse vrouwen schuldig bevonden aan ordeverstoring en tot drie weken gevangenisstraf subsidiair tien pond boete veroordeeld. Slechts 28 vrou wen betaalden de boete. Morgen zullen 128 vrouwen terechtstaan, die ook wer den gearresteerd tijdens de demonstra ties tegen de verplichte invoering van het persoonsbewijs voor niet-blanke vrouwen. Antisemitisme. De Westduitse politie en het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken stellen een onderzoek in naar an tisemitisme in de Britse sector van Ber lijn, waar anti-Joodse leuzen zouden zijn aangeplakt. Dit is in antwoord op een vraag van een Labourafgevaardig- de in het Britse Lagerhuis bekendge maakt. Erfgenaam. De staat Israel is erfgenaam geworden van een bedrag van een half miljoen Westduitse mark krachtens wilsbeschikking van een niet-Joodse Duitse vrouw uit München. De erflaat ster beschikte in haar testament dat niets van wat zij achter liet in arische handen zou vallen. De vrouw werd in 1938 door de nazi's van haar eigendom men beroofd. Onder deze eigendommen was een waardevolle viool, die de vrouw graag in handen zou weten van een Israëlisch kind met opvallende mu zikale gaven. „Atomen voor de vrede". De jaarlijkse prijs „Atomen voor de vrede" is dit maal toegekend aan de uit Hongarije afkomstige scheikundige, professor George de Hevesy, die sinds de tweede wereldoorlog in Denemarken en Zwe den heeft gewoond. Met algemene stem men werd hij uit 111 kandidaten uit ne gentien landen gekozen. Professor de Hevesy krijgt een gouden medaille, en een bedrag van 75.000 dollar. Het hogedrukgebied, dat zich gisteren boven Scandinavië en Finland begon te ontwikkelen, nam in de afgelopen nacht belangrijk in betekenis toe. Het verplaat ste zich bovendien vrij snel naar het zui den. Het centrum trok vanmorgen over de Westrussische randstaten. De koudegolf over Rusland breidde zich snel naar het zuiden uit. De laagste temperaturen bleven echter in Noord-Rusland voorkomen, waar het omstreeks 30 graden vroor. In Noord- Scandinavië vroor het plaatselijk 25 graden. In Moskou daalde de temperatuur tot 15 graden onder nul. De koude lucht, bereikte vanmorgen de lijn Warschau— Stockholm. 2)ij breidt zich echter voor namelijk in zuidelijke richting uit. Het koudegebied werd in Noord-Scandinavië echter aangetast door een van IJsland komende depressie, die naar Finland trekt. Het hogedrukgebied boven de Noordzee nam intussen ook weer in betekenis toe. Het vormt nu-een uitloper van het west russische maximum. In ons land drong tijdelijk zachte en vochtige lucht binnen. Deze zal de komende 24 uur worden ver vangen door koudere lucht uit Duitsland. Er zullen nog niet veel opklaringen voor komen, zodat de temperatuur vrijwel nergens beneden het vriespunt zal dalen. WEERRAPPORTEN Vrydag 28 november Zon op 8.20 uur, onder 16.35 uur. Maan op 18.40 uur, onder 9.45 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Vrjjdag 28 november Hoog water 4.46 en 16.56 uur. Laag water 0.28 en 12.44 uur. Temperaturen bulten- H tt en binnenland heden- e - S morgen 7 uur. Neerslag: 6. 33 9 - 8 laatste 24 uur S(J c s SS Den Helder mist n 9 1 Ypenburg motregen windst. 7 0,1 Vlissingen geheel bew. windst. 6 0 Eelde geheel bew. ono 8 1 Twente mist windst. 6 1 De Bilt mist nnw 6 1 Eindhoven motregen windst. 4 0,1 Vlv. Z.-Limb geheel bew no 4 0,1 Helsinki onbewolkt nnw -12 0,4 Stockholm geheel bew. n -1 0 Oslo sneeuw zzo 1 4 Kopenhagen zwaar bew o 4 0 Aberdeen licht bew. windst. -3 0 Londen motregen n 6 0,2 Amsterdam motregen windst. 7 0,2 Brussel geheel bew. o 3 0 Luxemburg mist no 0 0 Parijs geheel bew. no 1 0 Bordeaux geheel bew. windst. 5 0 Grenoble nevel windst. 5 0 Nice zwaar bew. n 14 0 Berlijn motregen 6 4 2 Frankfort geheel bew. o 2 0 München motregen ozo -1 0,2 Zürich motregen no 1 0.1 Genève nevel nno 3 0 Locarno onbewolkt o 1 0 Wenen motregen nnw 2 0.1 Innsbruck geheel bew windst. -0 0.3 Rome licht bew. w 13 0,4 Ajaccio geheel bew. windst. 13 4 Madrid onbewolkt windst. -1 0 Mallorca regen no 13 4 Algiers regenbui wzw 12 13

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 2