Para's en FLN-guerilla's voeren Algerije's werkelijke dialoog TIP VAN BOOTZ Paramount de lichte sigaret, die veel zachter is Fa. B. ENGELENBERG Herziene vergunning voor Westduitse wapenindustrie Harmonie iiSfU. <^Praatótccl GA FLITSEN NAAIMACHINES Met Massu en Trinquier op operatie in de bergen: „Wat een kerels die fellagha, hoed af voor hen" MITRAILLEURS, MIST EN MODDER DONDERDAG 27 NOVEMBER 1958 3 In het nauw Tunesië neemt condities voor wapens van V.S. aan Dezelfde taal het vanouds bekende aperitief Waarom sjouwt u? Voor ƒ10.50 douwt u! Normal King Size f1.- Dp de' Indonesische werf krijgt Japanse bijstand Mis die aansluiting Verzending van zeepost (Van onze reisredacteur) PALESTRO, november. - HET REGENDE HARD. Uit de grauwe wolken, die aan de donkere bergtoppen hingen, bleef het water vallen en dat water maakte van de lichtbruine aarde van Kabylië een soppige, gele brei, die geleidelijk aan alles begon te bedekken: de wielen van de trucks en jeeps, de kanonnen en vooral de schoenen en de vechtpakken van vijfduizend Franse soldaten. Die gele klei kleefde zelfs in hun baardstoppels. Vier dagen en vier nachten ononderbroken operaties tegen de F.L.N.-guerilla's hadden hun jongens gezichten bleek en moe en oud gemaakt. Vier nachten buiten slapen in de kou en de regen, vier dagen, van het eerste tot het laatste licht, berg-op berg-af glibbe ren, vallen in de blubber, opstaan, vloeken, hijgen, totdat eindelijk de venijnige zweepslagen van automatische wapens, weerkaatsend tussen de harde rotsen, vertelden dat de opgejaagde F.L.N.-guerilla's nabij waren. Vijduizend Franse soldaten, twee crack-parachutisten-regimenten, infanteristen en artilleristen tegen vierhonderd man van het Algerijnse nationale bevrijdingsleger, twee „katibah's" (compagnieën) en één commando van de „Wilaya IV". De generale staf in Algiers had besloten het F.L.N. nog eens een harde slag toe te brengen en niemand minder dan generaal Massu opdracht gegeven de grootscheepse operatie te leiden. Achter beide besluiten scholen politieke redenen. Een aan zienlijk jachttableau van dode rebellen zou de Algerijnse verkiezingen van 30 november geen kwaad doen en het werd ook tijd generaal Massu aan zijn werkelijke functie terug te geven. Maar kleumend tussen regen en modder dacht geen van de officieren en soldaten aan politiek. Zij dachten aan een bed, aan wijn en hete soep. Zij hadden in vier dagen honderdveertig van de vier honderd F.L.N.-rebellen gedood. Op het kruispunt in het miezerige plaats je Aomar, waar ik mij bij het regiment van de roemruchte kolonel Trinquier had gevoegd, sliepen de parachutisten tegen elkaar geleund in hun vuile trucks. Hun strijdlust leek in de modder gesmoord. Totdat een veldtelefoon begon te kakelen in het mysterieus jargon der militairen: „Bruno van Plané, Bruno van Plané. Wij hebben contact met het Fellagha-comman- do tussen Golf 31 en Lune 14probeer het vast te spijkeren". De para's ont waakten alsof er een wekker bij hun oor was afgegaan. Binnen twee minuten maal den de trucks de modderige weg onder hun wielen weg. Binnen vijftien minuten stopten zij vijftien kilometer verder. Bin nen luttele seconden waren de para's uit de trucks, trokken zij hun vechtpetj es wat vaster op het hoofd in hun grenzen- loos zelfvertrouwen minachten zij het ge bruik van helmen en waaierden zij uit over de berghellingen. Ik volgde glijdend, binnen twee minuten buiten adem, de ko lonel Trinquier, heuvel- op naar een „mechta", een klompje armzalige hut jes, waar hij zijn commandopost ging ves tigen. Twintig Kabylvrouwen, wier gele en rode jurken een haast ongepast vro lijke noot in dit mistig en somber décor vormden, hadden zich met hun kinderen, angstig en uitdagend-vijandig tegelijk, in de uiterste hoek van de „mechta" ge drukt. Parachutisten zijn ongeduldige lieden. Hun mannen waren verdwenen. Gevlucht, gearresteerd? „Zij zijn aan het werk", zei een majoor koeltjes. Men moet kortaangebonden para-officieren nooit te veel vragen. Zo begon de omsingeling van het F.L.N.- commando en terwijl de stemmen der officieren uit de veldtelefoons soms over stemd werden door het hamerend rat-tat- tat der mitrailleurs volgde ik de opera tie op de kaart van kolonel Trinquier. Het zwart, dat de posities van de Franse infan teristen aangaf, bewoog langzaam en aar zelend en bracht Trinquier en zijn officie ren tot uitlatingen, die ik moeilijk kan aan halen. Na twintig jaar oorlog heeft de spreektrant van hoge Franse officieren o zo weinig met de schone letteren meer ge meen, dat men een uitgebreide kennis van het Parij se bargoens, alsmede een anato misch woordenboek, nodig heeft om hen te begrijpen. De blauwe cirkeltjes der pa rachutisten gingen daarentegen als kwik zilverdruppels over de kaart. En tussen het blauw en het zwart schoof, als een stuk wild in het nauw, een rood vlekje, het F.L.N.-commando, nog slechts 85 man sterk. Het had al vijftien man verloren. Trinquier, de ijzerharde contra-terrorist, die de „casbah" van Algiers zuiverde van terroristen op een manier die, evenals zijn spreektrant, weinig van doen heeft met wat men ons omtrent de Franse cultuur leerde, Trinquier, een van de grondleggers Advertentie Doelstraat 59 - Haarlem - Iel. 15252 'v AUTOLAKKEN WASHINGTON (Reuter) Het State Department heeft meegedeeld, dat Tunesië bij de aan de gang zijnde onderhandelin gen over de aankoop van wapens de ge bruikelijke Amerikaanse voorwaarden heeft aanvaard. Deze voorwaarden houden in, dat de wapens slechts voor zelfver dediging worden gebruikt en niet worden doorgeleverd aan derden zonder de toe stemming van Amerika, van de dertiende mei, indertijd zijn ner veuze onwennigheid in de politiek op het forum van Algiers verbergend achter een uitdagende blaf toon jegens „het systeem" Trinquier, de parachutisten-kolonel, raak te hier in zijn element. Ontspannend en vro lijk haast, nu eindelijk de jacht was ge opend, dirigeerde hij met bliksemsnelle beslissingen de bewegingen van zijn pa rachutisten, vermoedelijk de beste sol daten ter wereld. Deze strijd, deze jacht, dit spel is een oud spel en deze man, deze officier leek ervoor geschapen. Voor het eerst begon ik de kolonel, die mij in de „casbah" een brute beul en op het forum een ordinaire schreeuwerd had toegele- ken als een aantrekkelijk en natuurlijk man te zien. Dit spel heeft een vreemde aanstekelijkheid, niet ongelijk aan die van een stierengevecht, en gebiologeerd haast zag ik toe, hoe op de kaart de ring van blauwe en zwarte cirkeltjes zich om het wanhopig heen en weerschuivende rode kringetje sloot. Haast met teleurstelling zag ik hoe het op het allerlaatste ogenblik door de ene resterende opening naar bui ten schoof. De verslagen stem van een in- fanterie-luitenant-zei over de veldtelefoon: „Zij zijn er door.... wij hebben twee do den en zeven gewonden aan onze kant". Het was Trinquier zelf, die mij uit de ban van het spel haalde. Met de bewondering van de stierenvechter voor de stier, zei hij „Wat een kerels hè, die „fellous", 85 man tegen duizend en ze komen er door. Ze vechten als leeuwen, ze geven zich pas over als ze zo zwaar gewond zijn, dat ze niet meer verder kunnen. Ze hebben geleerd hoe ze moeten vechten, ze doen in training en hardheid voor onze para's niet onder." En tien minuten later vulde generaal Massu, zijn melancholieke jacht hondengezicht druipend van de regen, het beeld voor mij aan, een beeld dat nogal verschilt van de versie die men in Algiers verkoopt en die wil, dat het moreel van het F.L.N. gebreken is, dat het geen muni tie meer heeft en dat het eind van de strijd nabij is. In zijn hoofdkwartier in de open lucht bromde generaal Massu mij toe: „Je had de lijken moeten zien. Zij hadden hun zakken vol munitie. Goed gevoed. Goed gekleed. Stevige jongens, harde knapen. Vechten tot het laatste. Hoed af." Hij veegde de regen uit zijn snor en gaf order op te breken. Dë .truck? met. para's rolden weg in de vallende, natte scheme ring, op weg naar een nieuwe gewapende ontmoeting tussen de enige twee partijen, die hoe tegenstrijdig dat ook klinkt elkaar in Algerije lijken te begrijpen, de para's en de fellagha. Zij spreken dezelfde taal. De F.L.N.- rebellen, die in vier jaar strijd zeventig duizend man verloren, die geen respijt en geen promoties, geen warme kwartieren of comfortabel verlof kennen, voor wie ieder gevecht een strijd van één tegen tien is, maar wier verbetenheid geenszins aflaat. De para's die na Indochina, Tunesië, Egypte en Algerije nog maar één weg en één leven kennen en wensen: „la Bagar- re", het gevecht. Het is minder hun schuld dat het zo gelopen is, dan die van sommi ge oude Franse politici. Het lijkt dat som mige van de „nieuwe" Franse politici een nog gevaarlijker spel willen spelen. Wan neer minister Soustelle uitroept: „De pa ra's zijn niet alleen de élite van de armée maar ook de elite van de natie", omdat het hem behaagt dat zij zulke grote risi co's durven te nemen, dan zegt hij iets, dat ons griezelig bekend voorkomt. Advertentie per grot' fles <6.10 WASHINGTON, (Reuter) Het Ameri kaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft laten weten, dat alleen de Raad van de Westeuropese Unie zeggen schap heeft over eventuele wijziging van de beperkingen die aan de Duitse defensie industrie zijn opgelegd. Een woordvoerder zei dit in antwoord op- vragen over een persbericht dat de Verenigde Staten had den besloten voorstellen te steunen om sommige beperkingen van de Westduitse wapenindustrie op te heffen. Volgens de „New York Times" zouden die voorstellen vermoedelijk op de komende NAVO- ministerraad in Parijs worden besproken. Advertentie Alle merken, dus ruime keuze. ENGEL, Gr. Houtstr. 181 Tel. 14444 Advertentie Zie advertentie SCHOUS van 1854 De woordvoerder legde er de nadruk op dat Amerika geen lid van de Westeuropese Unie is en zei niets te weten van Ameri kaanse plannen om de kwestie in de NAVO-raad ter sprake te brengen. Hij zei wel dat elk NAVO-land elk gewenst on derwerp naar voren kan brengen. Ameri kaanse functionarissen zeiden, dat de kwestie op het ogenblik geen onderwerp van bespreking op diplomatiek niveau is en dat er ook binnen de Amerikaanse re gering niet over is gesproken. Zij brach ten in herinnering dat de Westeuropese Unie er enige weken geleden mee heeft ingestemd dat West-Duitsland een bepaald type anti-tankraket en een opleidings schip voor de marine groter dan 3.000 ton zou vervaardigen. Het verdrag van de Westeuropese Unie voorziet in de moge lijkheid van wijziging van de beperking der Duitse wapenindustrie terzake van projectielen voor korte en lange afstand, oorlogsschepen van meer dan 3.000 ton en strategische bommenwerpers, aldus deze functionarissen. BONN, (UPI) Het Westduitse minis terie van Defensie zegt in een verklaring dat opheffing van het verdrag van Brussel waarbij West-Duitsland verboden werd zes typen van wapens te bezitten of gebruiken, niet nagestreefd wordt. De wapens welke West-Duitsland niet mag bezitten zijn kernwapens, chemische en bacteriolo gische wapens. Advertentie Een mij zeer goed bekend echtpaar houdt een televisie asiel, dat wil zeggen, men kan er altijd terecht wanneer men als T.V.-misdeelde een avond je onbedwingbare behoefte heeft naar het scherm met de poppetjes te kijken. Dezer dagen mocht ik dit culturele onderdak genieten en daardoor was ik in de ge legenheid, kennis te nemen van een interessant en didac tisch programma. In het woordenboek staat achter „didactisch": „lerend" en dat bedoel ik er ook mee. Men kon van de T.V. heel wat op steken en van de gastheer trouwens ook, want hij rookte mijn merk. Het ging over dieren en dat trof ik bijzonder, aangezien ik liever dieren zie dan mensen hoor. Achter „mensen" moet géén komma staan, want ik bedoel inderdaad alleen maar „horen". Mensen zién is heel wat anders en dat kan vaak zeer interessant zijn. Waarmee ik de lieve lezer duidelijk meen te hebben ge maakt dat ik de stomme tele visie zo die alsnog zal wor den uitgevonden als een geniale bijdrage tot mijn ont spanning zal beschouwen. Dieren op 't televisiescherm boeien vooral door hun ont roerende argeloosheid. Zij weten namelijk niet dat zij worden uitgezonden en zetten geen gelegenheidsgezicht, noch maken zij bestudeerde gebaren a la Pietenuiljunior. Zij be wegen zich door het beeld als of zij volleerde acteurs zijn en dat zijn ze trouwens ook, aangezien een volleerd acteur zich geheel en al met zijn rol moet kunnen vereenzelvigen. Ik zag een tijger zijn rol van tijger spelen met een gemak, alsof hij zijn leven lang nooit iets anders had gedaan. Dieren voor de camera wil zeggen, dat een tipje van een sluier wordt opgelicht. Men kan het betreffende beest in de ogen kijken en bestuderen, zonder dat hij het merkt. Mensen voor de camera wil zeggen, dat er een extra sluiertje wordt neergelaten. Zij beseffen immers maar al te goed, dat een duizendvou dige „men" ieder spiertje van hun gelaat nauwlettend in de gaten houdt en dat doet hen onwillekeurig trachten, met zo charmant mogelijke spier- trekkinkjes voor de dag te komen. Maar pratende mensen voor de camera is de grootste tra giek van dit moderne leven. Zij betogen, knikken, gebaren en aarzelen volgens recept en kijken u daarbij geregeld smekend in de ogen, alsof zij u willen bezweren toch te ge loven wat zij zeggen. En de tragiek is, dat zij niet zien of u het gelooft. Zo komen we vanzelf op het onderwerp „epiloog", oftewel „dagsluiting" zoals dat vol gens andere theologische op vattingen heet. Het is afgezien van alle algemene en persoonlijke be zwaren tegen pratende mensen op televisieschermen een apart genoegen bepaalde figu ren de dag te zien en te horen sluiten met een woord „van mens tot mens", dat de diepste roerselen des harten oproept en tere snaren in het mense lijke gemoed zoekt. Mijn gastheer en gastvrouw moeten ongetwijfeld zoals zovele uitverkorenen die tele visie hebben betere mensen zijn dan ik en allen die nog aarzelen om „met de dealer te praten". Zij behoeven slechts te zitten en oren en ogen open te zetten om hun dag gesloten te krijgen op een wijze, die het grove materia lisme vérre van hen houdt en hun gedachten vastlegt op diepzinnige levensvragen-met- antwoorden. Doch die avond van de die ren liep het enigszins anders en dat heeft mij weer enig vertrouwen gegeven in mijn halsstarrige weigering om vooralsnog de televisie als een onmisbare culturele factor in huis te accepteren. De dagsluiting ging gepaard met een aardig en ingenieus gevonden experiment, dat kracht moest bijzetten aan een aanvaardbaar en levensecht betoog over de noodzaak van harmonie in het huwelijk. Twee jongelui illustreerden namelijk dit betoog met piano muziek, terwijl een der in strumenten van eniige ont stemming blijk gaf. Waarmee was aangetoond dat twee in strumenten, gelijkelijk muziek voortbrengend, gelijkgestemd dienen te zijn om harmonieus samen te klinken en aldus een eenheid van toon voort te brengen. Het is inderdaad waar, dat een huwelijk een kwestie van akkoorden is handels akkoorden soms ook en dat de echtelieden „op dezelfde golflengte" dienen uit te zen den, willen zij elkander ge lukkig maken. Ik vond het een navrante illustratie van het probleem en het stemde mij tot naden ken dat nog voortduurde nadat het gloeiende televisie puntje reeds lang was uitge doofd. Mijn gastheer zei wrevelig: „Met een piano kan je naar de stemmer gaan". Ofschoon nooit iemand met zijn piano naar de stemmer gaat, doch de stemmer bij zijn piano laat komen, deed dat niets af aan de bedoeling van zijn opmerking: in een huwe lijk kan men een valse snaar niet zo gemakkelijk laten bij- stemmen het is vaak niet een kwestie van onwil, doch van onmacht om de innerlijke snaren op de juiste toonhoogte te brengen. „Onzin", zei mijn gastvrouw kriegel. „Als je maar wilt, kan alles". Waaruit ik helaas moest af leiden, dat er symbolisch gesproken iets mis was met de twee piano's in huis. Het gesprek ging in ver sneld tempo door en ken merkte zich door de nadruk kelijke stelling van mijn gast heer, dat een mens zichzelf niet gemaakt heeft en er dus niets aan kan doen, wanneer ergens een snaartje anders klinkt dan het overeenkom stige snaartje van zijn ega. Zijn vrouw daarentegen be toogde zeer krachtig en her haaldelijk, dat het bij hem een zaak van koppigheid en eigenwijsheid was, om niet te zeggen van egoïsme en tyran- nie. Want hij wilde dat ieder een naar zijn pijpen danste en lat men zich richtte naar wat hij dacht en wenste en deed. Aangezien het bedtijd werd, kon ik mij gemakkelijk ont trekken aan het strijdtoneel en schudde ik haastig handen waarbij mij opviel dat de echtelieden zeer somber en korzelig over mijn hoofd heen naar elkander keken, terwijl in hun blik het vaste voor nemen schitterde om na mijn vertrek de degens weer op te nemen en elkander venijnige prikken toe te brengen. Het was een klare herfst avond, waardoorheen ik mijn weg naar huis zocht een avond met hier en daar een vleugje mist en nachtvorst op de daken en de hekken. Het was een zeer geschikte avond om langzaam te wan delen met de eigen gedachten als enig gezelschap. En mijn gedachten zeiden ofschoon ik afkeurend mijn hoofd tegen hen schudde „Als de tele visie nu eens niét met een dag sluiting op de proppen was gekomen en de mond gehou den had over het onderhavige probleem, zouden de echte lieden waarschijnlijk eensge zind ter bedde zijn getogen, gestemd of niet". „Onzin", zei ik. „En nog wat. Als die twee piano's nu bereid zijn zichzelf te laten stemmen, opdat ze larmonieus klinken moet de ene dan de toonhoogte van de andere aannemen of de andere van de ene?" „Onzin", zei ik. „En afgezien van dat pro bleem", gingen mijn gedach ten verder, „zou het niet beter zijn geweest de slapende hon den niet wakker te maken?" Waarmee mijn gedachten mij duidelijk wilden maken dat men zelfs met dieren op het televisiescherm voorzich tig moet zijn. J.L. Weinig verandering Heeft u 'em al? Ik wel hoor, al een dag of tien. En ik heb hem even grondig doorgeno men ook. Je moet toch weten waarin een nieuwe uitgave van de vorige verschilt. Dat viel me eigenlijk wel tegen. Een werst is 1066,781 meter gebleven en een theelepeltje 3 cm3, terwijl het verschil in tijd van de hoogste waterstand te Korn- werderzand ten opzichte van Rotterdam nog steeds 4.53 uur is. Dan bleef de burge meester van een grote stad: Hoogedelacht baar, en een minister: Excellentie, evenals de afstand ZutfenDelfzijl 176 km. en de autonummers van Zuid Rhodesië en Hong kong respectievelijk SR en HK. De klok in Rio de Janeiro blijft 9 uur aangeven als het bij ons 12 uur in de mid dag is en het gewicht van een Dram (dr.) is nog altijd 1,77 gram. De Peso staat 30,40 genoteerd en de Drachme 12,67, voor Grote slam krijg je 1500 punten, ten minste als je kwetsbaar bent, op een brief van 1567 grammen moet een postzegel van 80 cent en ECOSOC is onveranderd de af korting gebleven voor de Economische en Sociale Raad van de Verenigde Naties. Interesseert u dat allemaal niet? Och kom, het staat toch echt in een boekje dat u het hele jaar bij u draagt en in vele gevallen nogal na aan het hart. Vindt u het alleen belangrijk om uw ge wicht te noteren, de maat van uw boord, het telefoonnummer van Marie en de da tum van uw trouwdag? Goed, maar daarom hoeft u de rest toch niet te verwaarlozen. U heeft toch wel ge keken hoe kerstmis in 1959 valt? Slecht hè, vrijdag en zaterdag. Gelukkig dat 1960 een schrikkeljaar is,want stel je voor, zaterdag en zondag en dat met een algemene vrije zaterdag in het nabije ver schiet. En pasen is vroeg hoor, 29 en 30 maart. Maar hoever Moskou wel weg is kunt u in 1959 niet meer nazien. In de tabel van de K.N.A.C. is Milaan daarvoor in de plaats gekomen, dat scheelt meer dan de helft- van de afstand. Een goede maatregel. Die 1070 kilometers naar Italië zijn nog te doen, maar aan die slordige 2548 naar het Kremlin kwam tóch geen mens in zijn vakantie toe. Kan u dat óók niet schelen? Vindt u alleen de lege blaadjes voor uit geleende boeken, notities en kas doelma tig? Dat is uw goed recht. Maar die pagina's met verkeersborden moet u toch wel even doornemen, al is het maar om het jaar goed te beginnen. En, o ja, vergeet u vooral het belang rijkste niet. Van een zuiver inkomen van 33.959 moet in groep III op de kop <tf f 12.143 belasting worden betaald. Hetzelfde als verleden jaar. U kunt daar dan vast rekening mee houden. Clemens Pincet KOBE (UPI) De zware Kawasaki- industrieën in Japan hebben een contract voor hét verlenen van technische bijstand getekend met de Indonesische scheeps werf Caria. De maatschappij zal specia listen naar Indonesië zenden en ander zijds zullen Indonesische afgestudeerden naar haar bedrijven in Japan worden uit genodigd. De beide contractanten hopen, dat de kosten een post zullen gaan vor men van de Japans-Indonesische herstel betalingen. Men verwacht daar weldra officiële besprekingen over. De directeur van de werf Caria, R. Mar- danus, verklaarde in Kobe, dat deze werf de eerste van Indonesische oorsprong is. Zij werd in 1952 opgericht en tot dusver bouwde zij honderdtien schepen van min der dan zeshonderd ton. Maar met deze Japanse bijstand hoopt zij spoedig sche pen tot een tonnage van 2000 op stapel te kunnen zetten. Advertentie im Voor kiekjes binnenshuis: de leukste leven Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: m.s. „Alberto Dodero" 1/12; Austra- He: s.s. „Waterman" 6/12; Brazilië: s.s. „Highland Monarch 1/12; Canada: s.s. „Maasdam" 4/12 en s.s. „Nieuw Amsterdam" 6/12; Chili via New York 4/12; Indonesië: s.s. „Ulysses" 1/12 en m.s. „Ba- wean' 4/12; Ned. Antillen: m.s. „Adonis" 2/12: Nieuw Zeeland: s.s. „Southern Cross" 4/12- Suri- name: m.s. „Willemstad" 3/12; Brits Oost-Afrika- 3/12,en S.S. „Ferdinand de Lesseps" 6/12. Inlichtingen betreffende de verzendingsdata i an postpakketten geven de postkantoren.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 3