C0R0LY Derde Arundel Castle" naar sloper Typhoon f 550.- Centro f 550.- Hoofd Willem de Zwijger School neemt zaterdag officieel afscheid Ambtenaren nog lang niet tevreden Nieuwe Noordvelsenaren begroet Burgemeester M. M. Kwint opent vernieuwd consultatiebureau LANGS SLUIZEN EN HAVENS St. Nicolaas cadeaux Bromfietsrijders dit is de sensatie! Na ruim 44 dienstjaren „Tijd om tanden te laten zien" Interessant, maar overladen programma Moge het gebouw door gebrek aan patiënten spoedig worden gesloten" Hij heeft hem zeker nodig PULL-OVER VESTEN en PULLOVERS DONDERDAG 27 NOVEMBER 1958 7 New YorkShannon in vijfeneenhalf uur Met nylons, al Uw wensen vervuld 1.95 St. Nicolaas-cadeaux Geen pasja's meer in Soedanees leger Halvergroting wordt weldra aanbesteed Veeg-zuigmachine voor Schiphol DE IN SOUTHAMPTON gevestigde Union Castle Line is in het bezit gekomen van een nieuw passagiersschip, dat gebouwd is bij Harland Wolff in Belfast en „Pendennis Castle" heet. Öp nieuwjaarsdag zal het passagiersschip I-Afrika vertrekken. De komst van deze nieuwe „P eerste reis naar Zuid Castle" heeft tot gevolg overbodig is geworden: de Arundel Castle' is verkocht aan slopers in Hongkong. voor de Pendennis ;ehad dat een der oud-gedienden van de maatschappij die op zevenendertigjarige leeftijd Dit schip is in 1921 in dienst gekomen als eerste nieuw gebouwd passagiersschip voor de maatschappij na de oorlog. Met het zusterschip „Windsor Castle" waren het de eerste turbineschepen van de vloot. Bij het noemen van enkele namen valt het óp dat deze op „Castle" eindigen en terug gaande in de geschiedenis komen we de eerste tegen in het jaar 1872, „Walmer Castle" geheten. In die beginperiode ko men we ook andere namen tegen, zoals de „Iceland", de „Gothland" en de „West- moreland" waarmede de Castle Line is begonnen, schepen die niet groter waren dan 1480 reg. ton bruto. De Union Castle Line dankt haar ontstaan door samenvoe ging van de Castle Line en de Union Line, waarvan laatstgenoemde de oudste is. In 1853 opgericht vinden we de „Union", „Briton", „Saxon" en „Norman" als eer ste schepen. De Union Line onderhield diensten van Southampton naar Konstan- tinopel, Smyrna en Zuid-Afrika, terwijl zij in 1857 hêt mailcontract bemachtigde naar Kaapstad. Met ere wordt in de geschiede nis van de maatschappij genoemd het stoomschip „Scot" dat in 1891 in de vaart kwam en twee jaar later een record ves tigde tussen Southampton en Kaapstad in de tijd van 14 dagen 18 uur en 57 minuten, dat pas in 1936 werd verbeterd! Een bij zonder schip was ook de „Saxon", die in 1900 in bedrijf kwam als vierde van die naam en het grootste schip dat toen Southampton aandeed, met een bruto ton nage van 12385 ton. In datzelfde jaar werd de samensmelting van de twee scheep vaartondernemingen een feit; de naam luidt Union Castle Steamship Company. De maatschappij kreeg volop gelegen heid zich te ontwikkelen. Geregeld wer den nieuwe schepen aan de vloot toege voegd. Bij het uitbreken van de eerste wereldoorlog telde de rederij niet minder dan 43 schepen, doch gedurende die oor- SHANNON, (UPI) Een Boeing 707 straalpassagiersvliegtuig van de Pan Ame rican Airways heeft de afstand tussen de vlieghavens van New York en Shannon afgelegd in de recordtijd van vijf uur en 37 minuten. Het toestel had 78 passagiers en een bemanning van twaalf koppen aan boord. Volgens Pan American is een Boeing van New York naar Parijs in de record tijd van zes uur en 53 minuten gevlogen. Dit toestel had 109 passagiers aan boord. Advertentie sterk, doch ragfijn apart in kleur en lijn fantastisch elastisch voordelig en practisch j Met kwaliteits- garantie Centrum-Galerjj L. Nieuwstr./Marktplein IJmuiden. 1 log was de vraag naar scheepsruimte zo groot, dat een tijd lang maar drie kleine vrachtschepen de dienst onderhielden; de overige schepen voeren in dienst der ad miraliteit. Acht schepen gingen in die oorlogsjaren verloren en daarna werd een aantal nieu we passagiersschepen in de vaart ge bracht: in 1921 en 1922 de „Arundel Castle" en „Windsor Castle" van ruim 19000 reg. ton bruto. De „Arundel Castle" heeft lang op de helling gestaan. Nadat in 1915 de kiel ge legd was, vond in september 1919 de te waterlating plaats en kon eindelijk in april 1921 in gebruik genomen worden. De sche pen waren elk in het bezit van vier schoor stenen dat in die tijd vertrouwen wekte bij het per schip reizende publiek. Later be hoefde men niet meer aan die „eis" te vol doen, ja in de jaren begon het voeren van zoveel schoorstenen ouderwets te worden. Sommige schepen werden gemoderniseerd door schoorstenen te laten verdwijnen of de bestaande korter te maken. Tevens werd de snelheid opgevoerd door verande ringen aan de voortstuwingsinstallatie en het aanbrengen van een schuine voorste ven. De levensduur van de schepen werd verlengd en deze eer is ook de „Arundel Castle" en de „Windsor Castle" te beurt gevallen. Zij kwamen in 1937 in bedrijf met twee schoorstenen en vele andere ver bouwingen en verbeteringen gaven de schepen een modern uiterlijk, maar het bouwjaar is altijd 1921 gebleven. De „Windsor Castle" werd in maart 1943 tot zinken gebracht. De „Arundel Castle" heeft nog vele jaren nuttige diens ten kunnen verrichten, maar thans is het einde nabij. Een nieuw-gebouwd schip komt er voor in dê plaats, waardoor de derde „Arundel Castle" tot de geschiede nis zal gaan behoren. Arie van der Veer Advertentie compleet met duo, voetsteunen, voor- en achter telescoop, teller enz. sportmodel ook geheel compleet, de bromfiets voor 2 personen Profiteert hiervan Grote sortering voor motor en bromfietsrijder BREESTRAAT 108 - BEVERWIJK Doorgereden. Het Haagse gerechtshof heeft een 27-jarige landbouwer uit Rockan- je, die zonder te stoppen was doorgereden, nadat een bromfietser tegen zijn onver lichte bietenwagen was gebotst, veroor deeld tot een gevangenisstraf van zes weken. De bromfietser was kort na de botsing overleden. Zaterdag 13 december, des middags om 4 uur, zal de omgeving van de Willem de Zwijgerschool aan de Platanenstraat wellicht worden gekenmerkt door een hier ongewone drukte. Dit tijdstip is namelijk vastgesteld voor het begin van de afscheids receptie, waarop naar men verwacht vele honderden belangstellenden en oud-leer lingen hun voormalig schoolhoofd, de heer A. Wiedemeijer, nog eenmaal de hand zullen komen drukken, Want men herinnert zich misschien, dat de heer Wiedemeijer wegens het toekennen van zijn pensioen op 1 september jongstleden het onderwijs na ruim vierenveertig dienstjaren heeft verlaten, waarmee een meer dan verdienstelijke onderwijscarrière werd afgesloten. Meer dan verdienstelijk, omdat deze op voeder zijn taak niet alleen beperkte tot het voorbereiden van de jeugd op de maatschappij, maar voornamelijk door dat hij zich ook daarna intensief met de behartiging van hun belangen bezighield. Zo heeft de heer Wiedemeijer talrijke leerlingen bij het verlaten der school een behoorlijke positie kunnen bezorgen, een soort particulier plaatsingsbureau dus, dat bij de werkgevers eveneens een uitste kende reputatie verkreeg. Vandaar dat ook van deze zijde de heer Wiedemeijer diverse verzoeken bereikten voor een be paalde functie een betrouwbare en be kwame leerling te willen aanwijzen. Geen wonder dat velen aan het contact met hun voormalige onderwijzer nog steeds de bes te herinneringen bewaren. De heer Wiedemeijer werd in Broek in Waterland geboren, waarna hij in Leer dam de normaalschool voor onderwijzers bezocht. Na het betalen van het begeerde diploma, volgde 1 juli 1914 zijn ^nstelling tot tijdelijk onderwijzer in zijn geboorte plaats. Daarna is de heer Wiedemeijer nog twee jaar als onderwijzer werkzaam geweest op een school in Alphen, toen Aarlanderveen geheten. 1 Oktober 1916 kwam de heer Wiedemeijer naar Velsen, als onderwijzer aan de school in de Kerk straat. Nadat het toenmalige schoolhoofd, de heer H. Jansen in 1939 was overleden, werd de heer Wiedemeijer in dit jaar tot zijn opvolger benoemd. Inmiddels was de school in de Kerkstraat gesplitst in lager- en ul-onderwijs, hetgeen de bouw van een nieuwe school in de Platanenstraat noodzakelijk maakte. Deze werd in 1930 officieel geopend en verkreeg later de naam Willem de Zwijgerschool. Het was „In onze ambtenaarskringen krijgt men het idee dat het zo langzamerhand weer noodzakelijk wordt om ten aanzien van de pensioenregelingen de tanden weer eens te laten zien, zodat de regering, die blijkbaar in de mening verkeert, dat de ambtenaar na de optrekking van het bodempensiocn tevreden is gesteld, getoond wordt dat van tevredenheid nog lang geen sprake is". Met deze bewering eindigde de bonds- secretaris der Algemene Bond van Ambte- nareii, de heer J. van Dijck, woensdag avond zijn inleiding over „Het eindrapport van de staatspensioencommissie" voor de leden van de afdeling Velsen-IJmuiden. De heer Van Dijck onderwierp de hoofd zaken van het rapport der adviescommis sie aan een globaal onderzoek. De commis sie heeft aan de minister voorgesteld een „drempeltij d" in te schakelen, waardoor de ambtenaar na één jaar diensttijd amb tenaar in de zin van de pensioenregeling wordt. Voorts achtte men het wenselijk de A.O.W.-toeslag als loon aan te merken, hetgeen een kleine verbetering van het pensioen zou betekenen. „Wijzigingen in het recht op pensioen zijn voorshands niet te verwachten", aldus de heer Van Dijck; „men heeft zich echter wel ernstig afgevraagd in hoeverre het aanbeveling verdient de pensioengerech tigde leeftijd te verhogen op grond van economische en financiële overwegingen. De adviescommissie kwam echter tot de slotsom dat de bestaande grens gehand haafd dient te worden". Over het probleem der ambtenaren, wier gezondheidstoestand van dien aard is dat een redelijke uitoefening van hun dienst betrekking niet meer mogelijk is, verklaar de de heer Van Dijck, dat het rapport voor stelt de overheidsorganen de plicht tot herplaatsing van deze ambtenaren in gevallen waar dit dus mogelijk is op te leggen, al zal dit altijd wel een moeilijke kwestie blijven. Het miljardentekort van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds weet de bonds- secretaris aan „de eigenaardige politiek die de regering hieromtrent heeft ge volgd". Tot de eerstvermelde opmerking kwam de heer Van Dijck in zijn betoog over het verschil in pensioenen, ontstaan door de loonronden en toeslagen. „Het is een buitengewoon onbillijke en onrechtvaardige situatie, dat een in 1945 gepensioneerde ambtenaar belangrijk min der ontvangt dan een ambténaar met het zelfde aantal dienstjaren en dezelfde func tie, die in 1950 de pensioengerechtigde leeftijd heeft bereikt", zei hij. dus in déze uloschool,'<dat de--.heer Wiede meijer zijn promotie tot hoofd beleefde. Een functie, welke hij tot september 1958 met volledige ambitie en toewijding heeft uitgeoefend. Vele andere activiteiten Daarnaast heeft dit enthousiaste school hoofd zich nog intensief met andere tak ken van onderwijs beziggehouden. Zo was hij de oprichter van de eerste avond-ulo school in Nederland, waarmee hij dus Velsen de primeur verleende. Verder was de heer Wiedemeijer directeur van de Handelsavondschool die in hetzelfde ge bouw gehouden wordt en directeur van de cursussen voor het middenstandsdiplo ma. En hierbij mag dan stellig niet wor den verzuimd te vermelden dat de heer Wiedemeijer ook hier meer presteerde dan waartoe hij was verplicht. Want naast de cursus verleende hij talrijke midden standers nog praktische hulp, door zijn aanwijzingen en assistentie bij het aan leggen van een boekhouding. Bij een der gelijk drukke werkkring is het dan ook hoogst verwonderlijk, dat de heer Wiede meijer steeds zijn Opgewekt en gelijkma tig humeur wist te behouden. Welke eigen schap echter in niet geringe mate tot zijn grote populariteit heeft bijgedragen. Want bij dit alles wist hij bovendien de tijd te vinden voor het schrijven van eni ge studieboeken op het gebied van han delskennis en is hij nog altijd actief lid van de commissie voor het toekennen van stu diebeurzen. En wat zijn bemoeiingen met de Willem de Zwijgerschool betreft moet worden gewezen op het feit, dat de school onder zijn leiding met tien lokalen werd uitgebreid, waarbij het aantal personeels leden steeg van zeven tot twintig. Uitgesteld afscheid Men heeft het officieel afscheid met op zet enige maanden uitgesteld, teneinde hieraan een overdracht aan zijn opvolgers te kunnen verbinden. Deze heren zijn nu zojuist benoemd, namelijk de heer R. Ot- ten uit Voorschoten en de heer J. Bos uit Amsterdam. Zijn functies worden nu waar genomen door de heer J. de Geus aan de Willem de Zwijgerschool en de heer P. D. A. Veen aan de handels-avondschool. Te vens heeft zich inmiddels een commissie gevormd, die het officiële afscheid van zijn oud-leerlingen voorbereidt, hetwelk zoals wij reeds vermeldden zal plaatsvin den op zaterdag 13 december, des mid dags om vier uur in het gymnastieklokaal van de school. Daarvoor zal de heer Wie demeijer dan al officieel afscheid hebben genomen van gemeentebestuur en andere autoriteiten. Het is uiteraard voor de orga niserende commissie onmogelijk alle oud-leerlingen van de heer Wiedemeijer te bereiken met het verzoek deze receptie te komen bezoeken. Evenmin behoeft te wor den vermeld, dat zij allen hartelijk wel kom zijn. Voor eventuele nadere inlich tingen over de aanbieding van het tradi tionele huldeblijk, kan men zich wenden tot de commissieleden: mejuffrouw A. de Goede, Stationsweg 79, telefoon 5087 en de heer P. D. A. Veèn, Stationsweg 89, tele foon 4680. Hr/' De begroetingsavond voor de nieuwe bewoners van Velsen-Noord, woensdag in het Hervormd wijkgebouw aan de Dtfckmanstraat door de contact-commissie Velsen- Noord georganiseerd, kenmerkte zich ditmaal toch wel door een al te overladen programma. Met als gevolg dat de laatste spreker van deze avond, de heer J. van Os van den Abeelen, pas na elf uur in de gelegenheid kon worden gesteld de bedoelingen van de Velser Gemeenschap aan de nieuwe gemeentenaren uiteen te zetten. Zodat voor toekomstige avonden enige beperking by de samenstelling van het programma stellig te wensen is, hetgeen ook de attentie der toehoorders slechts kan bevorderen. Het betoog van de heer van Os van den Abeelen was er uiteraard op gericht de no dige aandacht te vestigen op de Velser Gemeenschap, welke organisatie de meeste actief werkzaam zijnde ver enigingen en commissies in VelSen omvat en stimuleert. Wanneer men dus belang stelling heeft voor het openbare leven in de gemeente, of bepaalde wensen voor de toekomst, kan elke ingezetene via de Vel ser Gemeenschap actief bij deze werk zaamheden worden ingeschakeld. De eerste spreker van deze avond was de heer H. Voorzanger, voorzitter van de contactcommissie, die zijn nieuwe plaats genoten van harte welkom heette. Plaatsgenoten, omdat Velsen evenmin tot de steden als tot de dorpen kan worden ge rekend. Vervolgens vestigde hij even de aandacht op de eigenaardige ligging van Velsen-Noord, waardoor de bewoners soms de indruk hebben verkregen meer bij Beverwijk dan bij Velsen te behoren. Immers de post en de 1 ~,on worden via deze stad verzorgd en t de open stelling van de tunnel is rwijk ook het haltestation voor bus trein. „Wij behoren echter wel degelijk tot Velsen", besloot de heer Voorzanger, die het als een der taken van de Velser Gemeen schap beschouwde ervoor te zorgen, dat de denkbeeldige afstand zoveel mogelijk wordt verkleind. „De stad waarin wij wonen" Namens het gemeentebestuur werden de aanwezigen daarop toegesproken door wethouder R. Verbeek, die kwam bevesti gen dat ook het college de volle aandacht heeft voor de diverse problemen, welke op Velsen-Noord betrekking hebben. In dit verband kondigde spreker een verplaat sing van het pontveer aan, in de richting van de voormalige spoorbrug, zodat aan komst- en vertrekpunten dan meer cen traal gelegen zullen zijn. Ten slotte wens te ook wethouder Verbeek de nieuwe inge zetenen een prettige werkkring en plezie rig wonen toe. Op zijn beurt hield de directeur van Openbare Werken, ir. D. N. Dammers een causerie over het onderwerp „De stad waarin wij wonen", waarbij hij zowel de historie en het heden, als de toekomst van Velsen behandelde. Een gemeente, waar van door Willebrordus voor het eerst spra ke is geweest in de achtste eeuw, ofschoon archeologen hier toch woonlagen uit 150 jaar voor Christus hebben ontdekt. De groei van Velsen echter met de openstel ling van het Nöordzeekanaal, nu ongeveer tachtig jaar geleden, welke zich echter pas goed voortzette bij de vestiging der grote bedrijven. Zoals de papierfabriek, die later werd gevolgd door de plaatwel- lerij en de hoogovens. Zodat het inwoner- lal van 4000 ii? 1860, ifl 1950 tot 50.000 was gestegen. Toekomst Aan de hand van diverse tekeningen en maquettes over structuur- en streek-plan- Dure belediging. Het gerecht op Aruba heeft de klacht van de oud-com missaris van politie op Aruba, mr. Wil- lemsen, tegen de politieke partij de P.P.A. wegens belediging toegewezen. De heer Willemsen zal 40.000 schadevergoeding krijgen. Woensdagmiddag heeft Velsens burge meester, mr. M. M. Kwint, het verbouwde en uitgebreide districtsconsultatiebureau van de t.b.c.-bestrijding aan de Lorentz- straat in IJmuiden-Oost officieel geopend. „Wat wij als gemeenten hebben gedaan is gering vergeleken bij hetgeen dank zij het particuliere initiatief tot stand werd ge bracht", zei de burgemeester die dankbaar was dat men door het vernieuwde gebouw „het maakt een allervriendelijkste en allercharmantste indruk" de volks vijand die t.b.c. heet nog beter kan be strijden dan voorheen het geval was. „Do verbouwing en vernieuwing is een gunstig resultaat van de samenwerking in I.Jmondverband. Naar ik meen hebben de drie gemeenteraden bij hamerslag de des betreffende voorstellen aangenomen", zei mr. Kwint. Tot slot van zijn toespraak sprak Hij de hoop uit dat het gebouw nog vele jaren zal dienen om voortreffelijk werk te verrichten. De heer I. Wessel, voorzitter van de Noordhollandse Vereni ging tot bestrijding der t.b.c., had hiervoor een korte toespraak gehouden, waarin hij allen die aan de verbouwing en ver nieuwing hadden meegewerkt dank zegde. Ook las hij een telegram van het bestuur van het Witte Kruis en Beverwijk voor dat als volgt luidde: „Moge het werk lei den tot spoedige sluiting van het gebouw door een gebrek aan patiënten". Prestatie Namens de hoofdinspectie vertelde ir. B. Woldringh dat het een grote prestatie is geweest om van de vroegere barak zulk een fris en modern gebouw te maken. „Hpt CAIRO, (Reuter) De opperste raad van de Soedanese strijdkrachten heeft be sloten dat de titels pasja, bey en effendi in het leger zullen worden afgeschaft, zo meldt Egyptische leger uit Cairo. De titels pasja en bey waren nog over blijfselen uit de Turkse tijd. Hoge func tionarissen werden met deze titels aange sproken. In Egypte zijn deze titels sinds de revolutie in 1952 afgeschaft. In Soedan werden zij de laatste jaren weinig ge bruikt- De voornaamste leiders van de om wenteling, generaal Abboed, die nu pre mier is, en generaal-majoor Wahab, thans minister van Binnenlandse Zaken, waren pasja. De titel effendi wordt gebruikt voor een ontwikkelde Soedanees. is niet te overtreffen. Alle hulde hiervoor", zei hij. Prettig was het van ir. Woldringh te horen dat de fotoapparatuur die in de röntgenkamer staat binnen een aantal maanden door nieuwe apparaten zal worden vervangen. Dr. M. R. Heynsius van der Berg, voor zitter van de Koninklijke Nederlandse Centrale Vereniging voor t.b.c.-bestrijding, hield een geestig speechje waarin hij mee deelde dat men had besloten het interieur van het gebouw te verrijken met een zo genaamde spirograaf, een toestel dat voor de ademhalingsregistratie wordt gebruikt. Voorts spraken de heer H. van der Veen, de heer W. C. Spruitènburg, districtsarts van het consultatiebureau en zuster M. van Driel-Krol. Hierna bestond er voor de belangstellenden, waaronder zich bur gemeester H. Nielen van Heemskerk en wethouder S. Coelingh van Beverwijk be vonden, gelegenheid om het gebouw te be zichtigen. Regering beantwoordt vragen over Staatsvissers havenbedrijf Op vragen van de vaste commissie voor Verkeer en Waterstaat uit de Tweede Ka mer over het Staatsvissershavenbedrijf te IJmuiden heeft de "egering geantwoord, dat de havenoutillage van het Staatsvis sershavenbedrijf binnen enkele maanden verbeterd zal worden door het gereed komen van een uitbreiding van de haring haven, waarbij een kade van ruim 200 meter lengte ter beschikking komt. Voorts zal over enkele weken een aan besteding worden gehouden voor een ver groting van de halruimte met bijna 3000 kubieke meter. De huren van de pakhuizen in de vis- hallen, die vóór 1940 zijn gebouwd, zijn destijds op basis van de bij de bouw gel dende prijzen vastgesteld. Bij het vaststellen van de huren van de pakhuizen die na 1945 bij het herstel van de aan de vishallen toegebrachte oor logsschade zijn gebouwd, zijn de in ver houding tot voor 1940 gestegen bouwprij zen niet in aanmerking genomen. Deze hu ren werden vastgesteld op basis van de huren, die voor overeenkomstige in 1938 gereedgekomen pakhuizen golden. De huurprijzen van beide groepen pakhuizen zijn sindsdien verhoogd met de wettelijk toegestane percentages, aldus de regering. nen, gaf spreker vervolgens een blik op de toekomst, waaruit kon worden geconclu deerd dat het gemeentebestuur zich erns tig beraadt op de verkeersproblemen, vooral omdat nog grote terreinen voor de industrie worden gereserveerd. Daarbij wordt ook een verbreding van het Noord zeekanaal bestudeerd, ten einde het steeds toenemende scheepvaartverkeer met Amsterdam ook in de toekomst te kunnen verwerken. Bijzonder interessant waren de mede delingen van ir. Dammers over de plan nen voor een groenstrook, welke beide zijden van de tunnel zal beslaan. Hier voor is een terrein van veie hectaren door het Staatsbosbeheer gereserveerd als wandelbos en recreatieoord en reeds is besloten in deze omgeving binnenkort de eerste stekken uit te planten. Al zal het dan ook nog wel ongeveer twintig jaar duren, alvorens hier van enige bebossing sprake kan zyn. Deze lezing van ir. Dammers werd be sloten met het vertonen van een groot aan tal lichtbeelden, dat op het gesprokene be trekking had. Na de pauze werd het po dium ingenomen door een forum, bestaan de uit mevrouw dr. J. Klimp en de heren ir. D. N. Dammers, W. Kleywegt en E. Sanders, met de heer R. Graafsma als voorzitter. Dit forum gaf zoals gebruike lijk zijn visie op een aantal vragen dat hem van de zaal uit werd voorgelegd. Hierbij kwam ook de wenselijkheid van een zwembad voor Velsen-Noord ter spra ke, niet in het minst omdat bijvoorbeeld de leerlingen der scholen voor twintig mi nuten zwemonderwijs bijna twee uren voor de heen- en terugreis moeten uittrek ken. De verwezenlijking van dit ideaal werd echter onmogelijk geacht, omdat de exploitatie van een zwembad voor negen duizend inwoners financieel onuitvoerbaar Als pleister op deze wonde kon lr. Dam mers echter wel meedelen, dat het gemeen tebestuur een tunnel onder de spoordijk overweegt, waardoor een verbinding tus sen het oude Velsen-Noord en De Gilden tot stand zal komen. Het kon bijna niet anders, of ook de wens naar een voetgangerstunnel onder het Noordzeekanaal werd druk besproken. Hierover onthulde ir. Dammers, dat inder daad een tunnel voor voetgangers en wiel rijders is geprojecteerd, maar aan de ver wezenlijking van dit plan kan uiteraard voorlopig niet worden gedacht. Verder verklaarde spreker dat de huidige tunnel onmogelijk voor voetgangers en wielrij ders toegankelijk kon worden gesteld, om dat de aanloophellingen daardoor een tè grote afstand zouden moeten innemen. Ook het systeem van roltrappen, zoals in Rot terdam stuit op vele bezwaren, zodat ir. Dammers het sterk betwijfelde, dat men in deze stad bij een eventueel nieuwe tun- neï opnieuw van deze roltrappen gebruik zou- maken. Als intermezzo voor deze begroetings avond fungeei'de het amusementsorkest „De Inca's", dat twee keer met enige po pulaire melodietjes is opgetreden. Advertentie in jan. of febr. wanneer het pas echt koud is de moderne zuiver wollen of het moderne WEVENIT ZUIVER WOLLEN VEST GA NAAR UW HERENSPECIAALZAAK Grotere keuze en u is zeker niet duurder uit. van 15.75 tot 57.50 -POCiaU|,.lal, veder, i Kenne t^rlaan 61 - IJmuiden De komst van straalvliégtuigen op Schiphol brengt enkele bijzondere proble men met zich mee. Een van die proble men is het schoonhouden van de platfor men en startbanen, omdat stof, zand én kleine voorwerpen, zoals steentjes, spij kers, stukjes hout enz. beschadigingen kunnen veroorzaken aan de bladen van de schroeven of aan het binnenste van dé straalmotoren. Bij een onderzoek op de basis Leeuwarden is gebleken, dat tussen de f 200.000 en 400.000 per jaar aan be schadigingen zijn ontstaan door het opzui gen van harde voorwerpen. De directie van Schiphol heeft besloten een speciale veegmachine aan te schaffen, een Ameri kaans toestel, waarmede alle verontreini gingen zoals splinters, stukjes hout, pa pier, spijkers, boutjes, moertjes, metaal draad en stukjes steen worden opgeveegd en opgezogen. Schiphol heeft 120 hectare verharde baan en platform en de bezem wagens, welke tot nu toe voor het schoon maken werden gebezigd, kunnen dit werk niet meer af. Het ligt in de bedoeling volgend jaar een tweede veegzuigmachine. van dit type aan te schaffen.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 7