PUZZEL No. ACHT FILATELIE Anderhalf jaar geëist tegen naar Israel uitgeweken handelaar WIE ZOET IS KRIJGT WEKKERS I. Kart JOHNNIE WALKER Rapporten over suikerziekte in Haarlemmermeer en Noordwijk Verantwoord weggebruik Referendaris omgekocht Vergadering van huisartsen KERKELIJK LEVEN ZATERDAG 29 NOVEMBER 1958 INTERNATIONALE SCHROOTZWENDEL Gezin in de steek gelaten: twee maanden gevangenis Woekerpraktijken van bejaarde geldschieter Soms eiste hij 250 pet rente neemt vaker... de lekkerste jam die er is 93 ct Zwaardemaker Het Rotterdams Toneel naar Brussel Examens GOOD SCOTCH WHISKY Gemeente heeft voor kort geding geen fiat van de raad nodig /oor 'n luxe reiswekke' Voorlopige nabetaling melkprijs aan veehouders li De procureur-generaal bij het gerechtshof in Den Haag, baron van Voorst tot Voorst, heeft tijdens zijn requisitoir in de zaak tegen de thans in Israël ver blijvende 33-jarige directeur van de n.v. Zeeuwse Metaalmaatschappij te Vlis- singen met nadruk verklaard, zeer sterk de indruk te hebben dat de hoofddaders, lei ders en uitlokkers van het Europese „schrootschandaal" de twee directieleden zijn van de Düsseldorfse staalfabriek „Hansa". Deze zijn onlangs uitgeweken naar de Verenigde Staten, maar het justitiële onderzoek door de nauw samen werkende Nederlandse en Duitse politie vindt voortgang. Na uitvoerig te zijn ingegaan op de achtergronden van het misdrijf, dat aan de directeur van de Zeeuwse Metaalmaatschappij wordt tenlastegelegd, te weten: omkoping van een referendaris van het ministerie van Economische Zaken in Den Haag, eiste de procureur-generaal tegen de verdachte een gevangenisstraf van anderhalf jaar. De directeur èn de officier van Justitie waren in beroep gegaan van het vonnis van de Haagse rechtbank van 3 april, waarbij de directeur tot dertien maanden was veroordeeld. Advertentie In tegenstelling tot hetgeen destijds de officier van Justitie bij de Haagse recht bank deed, ging de procureur-generaal uitvoerig in op de achtergronden van de ze zaak: het schrootschandaal. Over de toedracht wilde hij na de publikaties van de Hoge Autoriteit van de Europese Ko len en Staalgemeenschap en van de O.C.C.F. te Brussel, kort zijn. Hij zette uiteen, hoe de Zeeuwse Metaalmaat schappij en de Duitse staalfabriek „Han sa" samen de vereveningskas van het schrootinkoopbureau der K.S.G. voor on geveer anderhalf miljoen gulden hebben opgelicht door schroot, dat van binnen de K.S.G. afkomstig was, te doen doorgaan voor veel duurder schroot van buiten de K.S.G. en zich het prijsverschil door de vereveningskas te laten uitbetalen. Om dit mogelijk te maken liet de directeur van de Zeeuwse Metaalmaatschappij zich val se „Derde-landenverklaringen" uitschrij ven door een refendaris van het departe ment van Economische Zaken, die daar voor reeds is veroordeeld. De directeur betaalde hiervoor de refendaris, totaal 87.000 gulden. In de boeken van de me taalmaatschappij werden deze uitgaven onder gefungeerde posten „verantwoord". De directeur liet zich het onrechtmatige aandeel van zijn winst in Düsseldorf door de Hansa-directie uitbetalen. Hij stortte het geld op banken in Düsseldorf en Zürich. Een verzachtende omstandigheid voor de directeur achtte de procureur-generaal het, dat het Vlissingse bedrijf in feite door de Nederlandse staalverwerkende indu strieën van levering vrijwel was uitgeslo ten. Daarom was het min of meer op de „Hansa" aangewezen. Het Zeeuwse be drijf heeft aan de zwendelaffaire naar ru we schatting ruim zes ton verdiend. Advertentie HORLOGES KLOKKEN RINGEN ARMBANDEN COLLIERS OORHANGERS enz. enz van JUWELIER - HORLOGER BARTELJORISSTRAAT 2 HAARLEM TEL. 13004 Vraagt onze surprise -verpakking Haarlemse politierechter De Haarlemse politierechter, mr. J. P. Petersen, heeft vrijdag bij verstek een 24-jarige Amsterdamse fabrieksarbeider wegens het onverzorgd achterlaten van vrouw en kind veroordeeld tot twee maan den gevangenisstraf. De officier van Justi tie, mr. J. van den Oever, had een maand geëist. Verdachte was nog slechts zes weken getrouwd, toen hij begon met geregeld gezin en werk in de steek te laten. Tegenover de politie had hij verklaard, dat zijn vrouw zijn verdiensten te laag vond. Er waren steeds ruzies. De man was in 1952 wegens diefstal tot een jaar gevangenisstraf ver oordeeld. „Joyrider" Een 18-jarige leerling-elektricien uit Haarlem, die op 6 sept. een bromfiets uit een Haarlemse stalling stal, er mee naar Amsterdam reed en haar hier trachtte te verkopen, werd conform de eis veroor deeld tot 75 boete subs. 15 dagen en twee maanden voorwaardelijk met een proef- tiijd van drie jaar en ondertoezichtstelling der reclassering. Mr. S. Groen bepleitte vrijspraak, om dat zijn cliënt de bromfiets niet had weggenomen met het oogmerk deze te verkopen. Mishandeling De politierechter veroordeelde een 42- jarige Haarlemse leraar wegens mishan deling tot 60 boete subs. 18 dagen. De of ficier had 75 subs. 15 dagen geëist. Tijdens tenniswedstrijden op „Einden- hout" op 21 september had verdachte een speler verzocht weg te gaan, omdat hij diens aanwezigheid niet langer kon ver dragen. Er was namelijk reeds enige tijd wrijving tussen beide tennisspelers. De speler lachte verdachte uit en deed dit ook nadat deze met een pak slaag gedreigd had. Verdachte had zich niet meer kunnen beheersen en had de jongeman twee stom pen in het gezicht gegeven, waardoor deze zich onder doktersbehandeling moest stel len. Mr. F. W. B. baron van Lynden uit Rot terdam voerde aan, dat zijn cliënt de ande re speler schriftelijk zijn verontschuldigin gen had aangeboden. De procureur-generaal achtte deze om kopingsaffaire speciaal door het interna tionale aspect zeer ernstig. Immers, de naam van de Nederlandse overheidsdiens ten werd ernstig geschaad, evenals de naam van de Nederlandse bona-fide han del. Dergelijke internationale fraudeza ken zijn door een nationaal politie-appa- raat uiterst moeilijk te bestrijden. Daar om werken thans de politiële diensten van de betrokken landen, Nederland, Duits land en België, nauw met elkaar samen. Behalve anderhalf jaar gevangenisstraf vorderde de procureur-generaal ook de on middellijke gevangenneming van de ver dachte, die echter in feite reeds is ge vlucht. Het gerechtshof bepaalde de uitspraak op 12 december. Tientallen financieel in het nauw ge dreven mensen blijken in de afgelopen ja ren het slachtoffer te zijn geworden van de woekerpraktijken van een 82-jarige welgestelde Hagenaar. Deze man heeft er sedert de oorlog een gewoonte van ge maakt, bedragen, variërend van een tien tje tot vijftienhonderd gulden, uit te lenen tegen een exhorbitant hoge rente. Deze rente beliep altijd wel een honderdtwintig percent, maar er zijn gevallen waarbij hij tweehonderdvijftig percent interest ver langde. Hoe omvangrijk de praktijken van deze moderne Shylock zijn geweest, heeft de politie nog niet volledig kunnen vast stel len. Zijn administratie was zeer gebrek kig gevoerd en de oude man was bij zijn verhoor door de recherche weinig mede deelzaam. De oude geldschieter had een stroman, die voor hem reflecteerde op advertenties waarin mensen geld te leen vroegen. Kwam er iemand op, dan moest de stro man 2.50 hebben alvorens hij het adres van de geldschieter noemde. Deze be gon met zijn cliënten 25,te vragen ter dekking van de informatiekosten. Daarna liet hij schuldbekentenissen ondertekenen waarvan het totaal het geleende bedrag verre te boven ging. Zo is er een geval van iemand die f 200.- leende en zich verplicht te vijf maanden achtereen 60,- terug te betalen. Een ander leende 1200.- en moest schuldbekentenissen voor totaal 2400.- ondertekenen. De oude man wist zelfs bij de meeste transacties een „sigarencentje" voor zijn „menslievendheid" los te praten. Was iemand niet bij machte een maandelijkse aflostermijn te voldoen, dan dreigde hij ruchtbaarheid aan de zaak te geven. Vroeg een schuldenaar uitstel, dan bood hij aan de schuldbekentenis voor die maand te vernietigen, op voorwaarde dat een nieuwe voor de volgende maand werd getekend. Die bedroeg dan echter veel meer dan het dubbele bedrag. Een man, die één keer zijn termijn van 60.- niet kon betalen, moest de volgende maand 120.- plus de 60.- van die maand op ta fel leggen. Zo geraakten de leners steeds verder in het moeras. Een zakenman, die 1.200.- had geleend en niet op tijd kon afbetalen werd op verzoek van de geld schieter failliet verklaard. De curator kreeg een schuldbekentenis van 2700.- toegestuurd. De civielrechtelijke waarde van deze en alle nog lopende schuldbe kentenissen wordt thans echter ten sterk ste betwijfeld. Uiteraard waren de politie de praktij ken van de geldschieter reeds langer be kend. De moeilijkheid was echter dat er geen voldoende bewijsmateriaal tegen hem te verzamelen was. Pas toen onlangs iemand wegens een inbraak werd aange houden en deze „schoon schip maakte", waarbij ook uitkwam hoeveel hij de geld schieter schuldig was, kreeg de politie iets meer houvast. Advertentie pk' :y ,.-v 'f -'tW- Zwaardemaker jam bessen frambozen aardbeien Het succes van „De bolle", het toneel stuk waarvan het Rotterdams Toneel reeds meer dan honderd vijfentwintig op voeringen heeft gegeven, is tot België doorgedrongen. Op speciaal verzoek van de Koninklijke Vlaamse Schouwburg zal daarom op woensdag 3 december een voorstelling in Brussel worden gegeven. Rotterdam. (Klinisch hoger onderwijs). Geslaagd voor het artsexamen P. F. Verkouw, Heemstede. Born 1820— still going strong In een procedure in kort geding tussen een bouwmaatschappij te 's-Gravenhage en de gemeente Wassenaar was door de bouwmaatschappij gesteld, dat de ge meente geacht moest worden niet in rech te te zijn vertegenwoordigd, omdat geen raadsbesluit in dit opzicht was genomen en ook niet was getracht de vereiste machti ging bij gemeenteraadsbesluit, dat on derworpen was aan de goedkeuring van Ge deputeerde Staten, te verkrijgen. Het ge rechtshof te 's-Gravenhage had dit be zwaar verworpen. Thans heeft de Hoge Raad beslist dat de Gemeentewet onderscheidt het voeren van rechtsgedingen en anderzijds het doen van hetgeen nodig mocht zijn tot bewa ring van recht of bezit van de gemeente. Het optreden als partij in kort geding, ook in beroep en cassatie, valt aldus de Hoge Raad niet aan te merken als het voeren van een raadsgeding, doch moet uit hoofde van de aard van het kort ge ding gerekend worden tot de handelingen tot bewaring van recht of bezit. In Utrecht vindt heden een wetenschap pelijke vergadering van het Nederlandse Huisartsen Genootschap plaats. Op deze vergadering worden mededelingen gedaan omtrent een uitgebreid bevolkingsonder zoek naar diabetis mellitus (suikerziekte) in Noordwijk en in de Haarlemmermeer door J. D. Mulder, huisarts te Noord wijk en E. van de Weg, huisarts te Nieuw Vennep. Reeds vele jaren worden er in ver schillende landen onderzoekingen gedaan om onbekende suikerziekten op te sporen en onder behandeling te brengen. Deze on derzoekingen blijken vele onbekende lij ders aan suikerziekte aan het licht te bren gen. In de Verenigde Staten vinden geregeld „Diabetes Detection Drives" plaats, die hun hoogtepunt bereiken in de derde week van november, de zogenaamde „Diabetes Detection Week". Organisatie In Noordwijk en de Haarlemmermeer werd het diabetesonderzoek samen met het bevolkingsonderzoek op tuberculose verricht. Door de huisbezoekers van het schermbeeldonderzoek werd tevens pro paganda gemaakt voor het diabetesonder zoek. Iedereen werd aangeraden ook indien de urine nog kort tevoren was on derzocht aan dit onderzoek deel te ne men. Het percentage van deelnemers aan het schermbeeldonderzoek was gelijk aan wat tegenwoordig meestal elders wordt ge vonden. Voor Noordwijk was dit 69 pet., voor de Haarlemmermeer 64 pet. In Noordwijk nam ca. 98 pet. van de deel nemers aan het schermbeeldonderzoek ook deel aan het urineonderzoek, maar ook werden er nog ca. 200 urines onder zocht van hen, die niet aan het scherm beeldonderzoek deelgenomen hadden. In de Haarlemmermeer was het deelname percentage 87 pet. van hen van wie een fo to gemaakt werd. 69 pet. van de bevolking boven de 4 jaar te Noordwijk en 56 pet. van de bevolking boven de 4 jaar in de Haarlemmermeer, heeft zijn urine laten onderzoeken. Nieuwe Noordwijk Haarl.meer Totaal suikerzieken 0,41 pet 0,22 pet. 0,28 pet. Ten opzichte van de in het buitenland gevonden percentages onbekende suiker zieken is het ontdekte aantal nieuwe dia beten zeer laag. Dergelijke onderzoekin gen elders in ons land uitgevoerd zullen moeten uitwijzen of dit op toeval berust. Beschouwen we deze percentages voorlo pig als minimum percentages, geldig voor Nederland, dan betekent dat, dat er in Nederland zeker 20.000 patiënten zijn, die in ieder geval onder controle gehouden dienen te worden. Slechts een jarenlang volgehouden observatie zal meer licht in deze duistere groep brengen. Ook telt ons land minstens 35.000 suiker zieken. Dus in de gemiddelde huisartsen praktijk van 3000 zielen komen dan 9 on bekende suikerzieken voor, wat een aan sporing is, om toch nog meer dan tot nu toe het geval is, op dit ziektebeeld te let ten. Een bevolkingsonderzoek op diabetes, mits gelijktijdig met een onderzoek op tu berculose verricht, brengt weinig kosten met zich mee (10-15 cent per onderzochte urine). Het is echter noodzakelijk, wil men vrijwel alle onbekende suikerzieken opsporen, dat de huisartsen de nadere ana lyse van de ontdekte gevallen zeer zorg vuldig uitvoeren. In verband hiermee me nen dr. J. D. Mulder en dr. E. van de Weg voorlopig te moeten aanraden een dergelijk bevolkingsonderzoek alleen daar te verrichten waar alle huisartsen hun volledige medewerking willen en kunnen geven. Advertentie Sittard 30.000. In Sittard is de 30.000ste ingezetene, Maria Cornelia Hendrika Lin- delauf geboren. Van het gemeentebestuur kreeg de vader een spaarbankboekje met 300,Van het aannemersbedrijf, waar hij als steigerbouwer werkt, ontving hij f 50,Aan de moeder boden B. en W. bloemen aan en een zilveren drinkbeker met inscriptie voor de baby. Horizontaal: 1. sta len vlechtsnoer; 5. deel van een huis; 10. plaats in Noord Afri ka; 12. hap; 13. me taal; 14. kledingstuk; 16. werkwoordsvorm; 17. voorzetsel; 18. bid plaats; 20. deel van de mast; 21. harsach tige stof; 22. deel van het lichaam; 24. zui ver; 27. spijker (Eng.); 29. het besteden; 32. prul; 33. meisjes naam; 34. telwoord (Eng.); 36. meisjes naam; 37. planeet; 38. voorzetsel; 39. niet gelukt; 41. meisjes naam; 42. jongens naam; 43. verpak king; 46. hemelbol; 47. gewicht; 49. mak; 51. pausnaam; 52 mu zieknoot; 54. hoofd deksel; 56. lengte maat; 57. Turks be velhebber; 59. oog- vormig snoer; 60. tijd rekening; 61. Romeins keizer, 63. aardsoort; 64. niet groot; 65. meisjesnaam. Verticaal: 1. vis sersvaartuig; 2. jon gensnaam; 3. kerke lijke straf; 4. voeg woord; 6. getij; 7. huid; 8. een etende; 9. wettig; 11. snel; 14. deel van een huis; 15. Chinese munt; 18. mogelijkheid; 19. meisjesnaam; 21. hijswerktuig; 23. vaartuig; 25. gevul- caniseerde caout chouc; 26. afgericht; 28. laaghartig; 30. Pauselijke kroon; 31. zuidvrucht; 32. jong dier; 35. plaats in Gelderland; 40. vlek; 42. meerwaarde; 44. jongensnaam; 45. put- emmertje; 46. waterspruit; 48. Moslims schriftgeleerde; 50. afstandsmaat; 51. on derricht; 53. insecteneter; 55. beet; 56. roe men; 58. vlaktemaat; 60. telwoord; 62. uit roep 63. muzieknoot. Oplossing puzzel no. .7: 1. wolkammer, 2. Maria Laetitia, 3. Lyon, 4. Carolus Clu- sius, 5. Eisleben, 6. koopman, 7. zonnedauw, 8. Gebrs. v. Eyck, 9. Óltmans, 10. ijzer fabrieken. Prijswinnaars: Mevr. A. M. LooijenDe Kam, K. Onnesstraat 46, Haarlem 7.50; M. v. d. WindtGroeneveld, Thorbecke- laan 19, Velsen-Z. 5,E. Meeuweszen, W. de Zwijgerlaan 40, Haarlem-Z. 2.50. Inzendingen uiterlijk woensdagavond aan een van onze bureaus, uitsluitend per brief kaart. Prijzen: 7.50, 5.en 2.50. Een paar maanden geleden heeft de Generale Synode der Nederlands Her vormde Kerk een boodschap doen uitgaan naar haar leden, waarin zij haar grote ver ontrusting uitsprak over het angstwek kend grote aantal verkeersongelukken. Thans hebben ook de rooms-katholieke bis schoppen van ons land in een herderlijk schrijven een dringend beroep gedaan op hun gelovigen om in het verkeer op de weg hun plicht van christelijke naastenliefde beter na te leven. Ook vragen de bisschop pen om naar vermogen materiële en gees telijke hulp te bieden aan de slachtoffers van het verkeer. Wij laten hieronder de tekst volgen van deze boodschap, die in al le r.k. kerken is voorgelezen. „Ook in ons land voltrekt zich het af schuwelijke drama, dat er dagelijks men sen verongelukken of levenslang verminkt worden door een onveranwoordelijk ge drag in het verkeer. Een dergelijke hou ding, die het menselijk en christelijk ge weten geweld aandoet, ontmoeten wij niet slechts bij roekeloze autorijders en onbe heerste gebruikers van andere voertuigen maar evenzeer bij onvoorzichtige voet gangers. Het weggebruik is in de laatste jaren zo intensief toegenomen, dat ieder van ons, die zich op straat begeeft en daardoor treedt in de verkeerssamenleving, er bij zonder voor dient te waken om het gebod te onderhouden: „Gij zult niet doden". De burgelijke overheid beijvert zich op lofwaardige wijze om de algemene veilig heid door verkeerswetten te verhogen. Wij kunnen echter niet aan de indruk ontko men, dat velen deze voorschriften te zeer zien als technische verkeersregels en niet ^ls een nadere omschrijving van de gewe tensopdracht om het leven en de gaafheid van het lichaam te beschermen zowel van anderen als van zichzelf. Als men bij een verkeersovertreding niet beboet wordt, gaat men zo menen velen, ook in zijn geweten vrij uit. En deze mening gaat ze ker niet altijd op. Allen, zowel voetgangers als berijders van welk voertuig ook, moe ten de verkeersbepalingen, die voor hen ge maakt zijn, stipt onderhouden. Als een rijbewijs wordt uitgereikt, wordt hiermee een verklaring afgegeven, dat de houder de techniek van het chaufferen kent en op de hoogte is van de verkeersbepa lingen. Maar het rijbewijs waarborgt nog niet, dat de bezitter ervan ook zich inner lijk verantwoordelijk acht voor het leven en de veiligheid van zichzelf en van zijn medemens. Een mens rijdt zoals hij is. Wie thuis en in zijn werk egocentrisch is inge steld, zal hiervan ook blijk geven op de weg. Wie echter leeft vanuit een diepe eer bied voor God en de medemens, zal niet slechts de voorschriften van het verkeer onderhouden, maar tevens bezorgd zijn voor een veiligheidsmarge ten aanzien van onvoorziene omstandigheden en risi co's, die niet steeds te vermijden zijn. De samenleving in het verkeer draagt wel een heel bijzonder karakter. Ieder is, los van de ander, op weg naar een eigen doel, maar dit betekent niet, dat de andere weggebruiker een verkeersobstakel is, dat „genomen" moet worden. Midden ,in de verkeersruimte is de wegsituatie een sociale opdracht aan ieder die er zich als berijder van een voertuig of als voetgan ger in bevindt. Voorzichtigheid en welle vendheid in het verkeer betekenen hier in het bijzonder een vooruitzien ten bate van de ander en een elkaar gunnen van voldoen de vrijheid van beweging. De beste bestuurder is niet slechts hij die over een snel reactievermogen be schikt, maar veeleer iemand, wiens so ciaal gevoel in die mate is gerijpt, dat hij beseft op de weg niet slechts met mo toren, maar met medemensen te doen te hebben. Veilig wegverkeer eist daarom een consciëntieuze levenshouding. Onze eerbied voor de medemens vergt een voortdurende strijd tegen egoïsme en on sociale geldingsdrang. De naastenliefde dient, evenals in welke andere menselijke verhouding ook, beleefd te worden in on ze zeer ingewikkelde verkeerssamenle ving. Zij moet uitgroeien tot een verkeers- stijl, waarvan voorzichtigheid, matigheid en voorkomendheid de ondergrond vor men. Samen onderweg naar God Als wij langs de weg met een ongeluk worden geconfronteerd, moge de liefde het winnen van de schrik, van de afkeer van het bloed, van het gevoel van machteloos heid of van de haast om verder te komen. En kunnen wij materieel niets doen, laat ons dan bedacht zijn op het eeuwig heil van de mens, die misschien onverwacht geplaatst wordt voor Gods oordeel. Zor gen wij er toch voor om bij ernstige ver keersongevallen een priester te waarschu wen of, wanneer er niet tijdig een priester te vinden is, zelf tegenover de stervende medemens de laatste en grootste liefde dienst te bewijzen van een christelijke op- De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, dr. A. Vondeling, heeft besloten aan melkveehouders een voorlopige nabetaling op de melkprijsga rantie 1957-'58 uit te keren ten bedrage van twee en een halve cent per kg. melk over de gedurende het melkprijsjaar 1957- 1958 geleverde hoeveelheid. Met deze beslissing is de minister op nieuw tegemoet gekomen aan een ook van de zijde van het Landbouwschap bij her haling geuite wens om zo tijdig mogelijk af te rekenen. De regering had al zoals men weet een begin gemaakt met be taling van een uitkering op de nog defi nitief te bepalen toeslagen van de melk prijsgarantie 1957-'58, die betrekking heeft op een hoeveelheid van 5,18 miljard kg. melk. Reeds was uit dien hoofde een be drag van vier cent per kg. melk uitge keerd. Het Produktschap voor zuivel zal de uit betaling van de 2Vs cent zo regelen, dat de zuivelfabrieken aan het einde van de eerste week van december over de gelden der doorbetaling aan de veehouders kun nen beschikken. Deze voorlopige nabetaling wordt nog gevolgd door een slotuikering, die uiter aard met inachtneming van de reeds ver leende voorschotten wordt bepaald als de gemiddelde opbrengst van de melk be kend zal zijn. wekking tot verzoening met God, die lief de is. Elk mens moge voortdurend beseffen, dat hij samen met zijn medemensen onder weg is naar God. Hij moge wel bedenken, dat Gods engelen hem niet in roekeloosheid maar in de werkelijke nood vergezellen en beschermen. Hij moge op weg zijn met Crhistus, die zichzelf de Weg genoemd heeft, de Weg naar de Vader, naar wie wij allen onderweg zijn en naar wie wij elkaar moeten brengen. Bidt God, dat Hij U en de Uwen behoede voor de gevaren van de weg. Hij moge ons de kracht geven om uit eerbied en liefde voor Hem en onze mede mensen voorzichtig, beheerst en hulpvaar dig te zijn". TSJECHOSLOW AKIJE. Ter verbrei ding van de vriendschapsgedachte onder de kinderen van de wereld hebben de Tsjechische posterijen in het kader van de door de UNESCO uitgeschreven prijsvraag voor het ontwerpen door kinderen van speciale kinderpostzegels een serie postzegels van drie waarden het licht doen zien. De 30 h. (rood, geel en blauw) vertoont twee kinderen in een zeilboot, die aan het strand verwel komd worden door twee andere kin deren. Het inschrift op deze zegel luidt: „Vriendschap van de kinderen in de gehele wereld" en „Van de UNESCO- wedstrijd". Op de 45 h. (rood en blauw) ziet men een moeder met haar kind en de vredesduif met het inschrift „Vrede voor alle kinderen ter wereld". Deze twee zegels zijn ontworpen door Irenka Prochazkova, een schoolmeisje van negen jaar. De 60 h. (blauw, geel en bruin) laat een sneeuwpop zien en de inscriptie „Wij wensen in vreugde en in vrede te leven". Deze zegel is ge tekend door de 9-jarige scholier Vladi mir Suma. WEST-BERLIJN. In de serie „Beroem de mannen uit de geschiedenis van Ber lijn" zal 5 december een postzegel van 20 pf. (rood en donkerbruin) in omloop t. t m-tm EL NDESPOST worden gebracht met het portret van Friedrich Schleiermacher (1768-1834), theoloog en filosoof. Hij was van 1796 tot aan zijn dood hoogleraar aan de Berlijnse universieteit. De zegel heeft een oplaag van zes miljoen exemplaren. WEST-DUITSLAND. 500 jaar geleden op 3 december 1458 werd het St. Nikolaus-Hospital te Bernkastel-Kues door kardinaal Nikolaus Cusanus (1401- 1461) gesticht. Ter herinnering hieraan zal op 3 december a.s. in een oplage van 20 miljoen exemplaren een postzegel van 20 pf. (rood en zwart) worden uit gegeven. Op de zegel is het portret van de kardinaal afgebeeld. INDIA. Op 30 november zal een post zegel in de waarde 15 n.P- in circulatie worden gebracht voor de 100ste geboor tedag van de natuurkundige Jagadish Chandra Bose (1858-1937) met zijn por tret. POLEN. 350 jaar geleden kwamen de eerste Poolse emigranten in Amerika aan. Een serie postzegels van twee waarden, 60 gr. (groen) en 2,50 zl. (rood bruin), zijn ter herinnering hieraan uit gegeven. De eerste zegel geeft een zeil schip uit 1608 en de tweede zegel een groepje Poolse emigranten weer. JOEGOSLAVIë. De 10de ver jaardag van de afkondiging van de Rechten van de mens door de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties zal o.m. wor den gevierd met een postzegel van 30 dinars (blauw-grijs). De zegel zal op 10 december a.s. verschijnen. Het ont werp symboliseert de gelijkheid tussen de mensen: een weegschaal die vast gehouden wordt door een blanke en een zwarte hand. PORTUGAL. Ter gelegenheid van het 2de nationale congres over de koop vaardijvloot .is een serie van twee post zegels uitgekomen in de waarden 1 esc. (bruin) en 2,50 esc(blauwviolet). Beide zegels vertonen een koopvaarder met op ie voorgrond een hijskraan.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 11