Marianne en Hansje winkelen voor Sint Rosa's Sint Nicolaasverrassing BIJ DE FOTO'S HIERNAAST Nog is het niet te laat G. Verhoef <~\Öeelz ZATERDAG 29 NOVEMBER 1958 18 FOTO HOLLYWOOD Voor moderne haarverzorging IJmond-dames naar Concordia Het kamp op het bloedeiland Dorp aan de rivier Terreur in New York Eén kwam terug Fanfare Uw kostuum binnen 1 dag gereed OLD CLOTHES NEW HET WAS STIL in het Madrileense paleis van Sint Nicolaas. De avond was gevallen. De maan stond helder en bol aan de hemel en scheen oudergewoonte tussen de bomen. De Zwarte Pieten waren al naar bed. De Sint zat met de Hoofdpiet op zijn kamer. Een late wandelaar, die zich naar huis spoedde, zag hoog in de blinkend witte muur van het paleis een verlicht venster. „De goede Sint werkt nog", dacht hij. Maar de Sint en zijn hoofdpiet zaten stil voor de prachtig gebeeldhouwde middeleeuwse tafel. Zij piekerden. „Ik moet iets aardigs bedenken voor die kinderen in Velsen. Iets leuks. Weet jij wat, Piet één?" zei de Sint plotseling en verbrak daarmee het zwijgen op zijn kamer. „Tja, daar vraagt U mij wat. Ik heb geen leuke ideeën. Ik voer Uw orders altijd uit. Zoete kinderen pakjes geven en stoute kinderen de roe. Maar ideeën? Nee, die heb ik niet." De Sint zuchtte en piekerde voort. En ineens verscheen er een glimlach op zijn oude gelaat. De sneeuwwitte haren van zijn baard gingen glinsteren. „Ik heb hét, Piet één!" riep hij enthousiast. „We laten twee goede Velsense kinderen nu eens een keer zelf voor Sint Nicolaas spelen. Ga achter de cadeau-telex zitten, dan seinen wij het plan onmiddellijk naar Velsen. Ik heb daar goede relaties EN ZO KWAM over de telex bij onze krant het volgende bericht binnen: „madrid - 0 2.30 stop twee velsense kin deren mogen voor sint nicolaas spelen stop sint nicolaas heeft daarvoor uitver koren hansje prins uit de eikenstraat en marianne handgraaf uit de orionweg stop mogen ieder vijf en twintig gulden naar eigen inzicht besteden stop moeten wel zoveel mogelijk kopen stop moeten aantonen dat er voor weinig geld in vel sen ook veel te koop is stop maak het voor mij in orde stop w. g. sint nico laas sluiten". Het was een eervolle opdracht. En de Goede Sint mag je niets weigeren. Maar waarom had hij nu juist Marianne Hand- graaf en Hansje Prins op zijn lange lijst van kinderen aangestreept? Het antwoord op deze vraag kwam spoedig. Twee da gen later lag er een dikke brief in de bus en daarin vertelde de secretaris van de Sint uitvoerig over de prestaties van de twee uitverkoren kinderen. HANSJE PRINS, negen jaar oud, leer ling van de Pieter Vermeulenschool, is een flink en goed ventje, schreef de secretaris in zijn prachtige handschrift. „Natuurlijk is hij wel eens ondeugend, daar is het een Hollandse jongen voor. Maar de Sint heeft hem gekozen, omdat hij heel vaak een oudere vriend, die niet kan lopen en in een invalidewagentje zit, rijdt". Hij trekt met deze vriend ook naar het ziekenhuis, wanneer dat nodig is. Daar naast is Hansje een jongen, die voor vele huisvrouwen in zijn buurt boodschappen doet en bijzonder goed voor zijn dieren is: twee hamsters en een van de dood gered de poes. Kortom, de Sint vindt Hans een goed jongetje." MARIANNE HANDGRAAF, vijftien jaar oud en leerlinge van de St. Joannes ulo in Driehuis, ze zit in de derde klas, heeft de Sint gekozen voor zijn leuke plan, omdat zij zo goed voor de kleine kinderen in haar buurt is en daarmee vele moeders prachtig helpt. Zodra zij uit school komt en haar huiswerk heeft gedaan, staan de kleintjes al te trappelen van ongeduld voor haar deur op de derde verdieping van de flat van haar ouders aan de Orion weg. Dan trekt zij met „haar kroost, waar over zij als een echt moedertje waakt" de duinen in en doet spelletjes met de klein tjes. De huismoeders aan de Orionweg zijn haar daarvoor altijd erg dankbaar, want zij krijgen daardoor wat meer tijd om hun werk in huis te doen. De Sint vindt het erg leuk, wanneer Marianne nu eens de kans krijgt om hem te vervangen en iets voor haar kleine vriendjes en vriendinne tjes te kopen," zo schreef de secretaris in zijn, van het mooie lakstempel van Sint Nicolaas voorziene, brief. DAAR STONDEN ZIJ dan. Marianne, die haar liefde voor de kleintjes niet ver loochende en onmiddellijk de hand van Hansje pakte, met een blozend gezichtje van opwinding en voorpret. Hansje klein wit en verlegen met zijn scherpe neusje puntig gestoken in de lichte november- bries. Op het Marktplein in IJmuiden. Marianne en Hansje, die nog niets wis ten van al het goede, dat van hen in de brief van de secretaris van de Sint werd verteld. „Wat gaan jullie doen?" Ze konden het antwoord niet onmiddel lijk geven. Daarvoor kregen zij echter ook geen tijd. Want een grote auto, die door Sint Nicolaas gehuurd was, stopte voor het tweetal. „Stap maar in, jongelui. We gaan eerst eens even naar het IJmond-pa viljoen. Met het zicht op de zee mogen jullie dan bedenken, wat je met het geld van Sint Nicolaas wil doen." En daar zaten ze dan. Hansje achter een grote „ice-cream-soda" er. Marianne ach ter een kleintje koffie. Het ijs was spoe dig gebroken. Want Sint had ervoor ge zorgd, dat er al een klein geschenk in de vorm van een leuk boek voor ieder uit Spanje was verzonden. „Is dat zwaar werk, Hansje, dat rijden met die wagen van je vriend?" Hansje schudde het hoofd. „Ik vind het fijn om die jongen te rijden." „En wat doe je met je dieren?" „Verzorgen", zei Hansje on middellijk. „Ik geef de poes melk en de hamsters hamstervoer." „Wat ga je doen met het geld?" „Ca deautjes kopen voor mijn moeder, vader broertje, zusje en voor mijn vriendjes.' Marianne was intussen druk bezig om een GUUR JOEG DE WIND over de kale vlakte. Hij eindigde zijn tierend geweld bij de bosrand om daar, gebroken door de weerstand van de bomen, een veel mildere indruk te maken dan op het vlakke land, waar eenzaam een land bouwershuisje stond. Het liep tegen Sint Nicolaas. In het huisje woonde een hardwerkende landbouwer met zijn vrouw en dochtertje Rosa. Door de jaren heen hadden zij tezamen hard gewerkt en zich een bestaan verworven door de onvruchtbare grond altijd maar weer opnieuw te bewerken. Totdat zij ein delijk in staat waren om zonder schulden rond te komen. En tóen werd Rosa geboren en was hun geluk pas volmaakt. Een kleine rose baby, die haar naam aan de kleur van haar huidje dankte. Een meisje, dat nu al vijf jaar was. Dit meisje woonde echter zover van de bewoonde wereld, dat zij nooit andere kinderen zag. Voor Sint Nicolaas woonde zij heus te ver. Hij zou haar op vijf december niet bezoeken. Zij wist echter wel van het bestaan van de goede Sint. Haar vader vertelde van hem als zij 's avonds, voordat zij naar bed moest, lekker warm bij de kachel op zijn schoot zat. De oogjes van de kleine Rosa schitterden als vader vertelde, dat Sint Nico laas de kinderen allerlei cadeautjes gaf. En haar adem stokte in haar keel als haar vader vertelde, dat stoute kinderen de gard kregen.... Oh, wat verlangde zij altijd naar de stille, gezellige avonden. Als zij 's avonds echter door moeder naar haar bedje werd gebracht en ze lekker warm werd toegedekt en hoorde hoe de wind de muren schuurde, kwam er soms toch een gevoel van leegte bij haar binnen sluipen, hoe klein zij ook was. Zij wist, dat de tocht naar het kleine huisje op het vlakke land voor de Sint te ver was. Maar zij hoopte toch zo, dat hij haar niet zou vergeten. Zij wilde zo graag, dat hij een klein hondje voor haar zou brengen. Net zo'n klein hondje als op het schilderijtje was afgebeeld, dat beneden in de kamer hing. Naar dat schilderijtje kon zij vaak met verlangen zitten staren. Dan nam door haar fantasie het hondje soms echte vormen aan en begon te leven. Zij betrapte zich er eens op, dat zij met dat hondje zat te praten. TROUW ZETTE OOK Rosa haar klompje iedere avond bij de schoorsteen. Zij vond er dan 's morgens een snoepje in. En toen de verjaardag van de goede Sint aanbrak, kreeg zij een cadeautje van hem. Toch ging het feest grotendeels aan haar voorbij. Het was tè eenzaam in de kleine woning op het land. Toen het avond was, voelde zij zich weer wat tevredener. Vader vertelde een prachtig verhaal. Rosa genoot. Haar gezichtje straalde. Maar plotseling was al haar aandacht verdwenen. Haar scherpe kinderoortjes hadden een vreemd geluid gehoord. Eerst zwakjes. Daarna werd het feller. Toen hoorde zij blaffen Even zat zij als verstomd, maar toen verliet zij zo vlug als zij kon haar stoel en holde naar de deur. Met een driftige ruk wilde zij de deur openen. Dat gelukte haar niet, want haar vader had de deur al voor de nacht gegrendeld. „Vader, vader", riep het schrille kinderstemmetje, „toe, doet u de deur eens open. Buiten zit een hond". Haar vader noch haar moeder hadden echter iets van het blaffen van een hond gehoord. Zij hadden zich dan ook al verwonderd afgevraagd, waarom het kind zo plotseling was weggehold. De vader wilde dan ook het opgewonden meisje gaan uitleggen, dat haar oren haar weer eens hadden bedrogen. En toén klonk veel harder en klagender het geblaf buiten het huis. Zij snelden met z'n drietjes naar de deur. Een kreet van blijdschap ontsnapte aan het mondje van het meisje. Zij bukte zich en woelde liefkozend met haar kleine handjes door de haren op de ruige kop van het hondje. Vader kwam erbij en tilde de kleine hond op. Hij wisselde een veelbetekenende blik met moeder en zei toen tegen Rosa: „Hier is nu het geschenk, dat Sint Nicolaas voor jou heeft gebracht. Hij heeft geen tijd gehad om zelf binnen te komen. Maar je ziet, dat hij de echte gehoorzame kinderen niet vergeet"., Even was het stil. Toen vloog het meisje haar ouders beurtelings om de hals. En met een van vreugdetranen nat geworden gezichtje zoende zij hen totdat zij er verlegen van worden. Die avond ging Rosa blij naar bed. Het duurde heel lang, voordat zij eindelijk moe van het woelen in haar bedje in slaap viel. Haar gedachten waren bij het hondje en bij Sint Nicolaas, die toch heus een goede Sint bleek te zijn Pim Snoek Een beetje onwennig nog beginnen de jongelui aan de rondtocht door het paradijs van Sinterklaas. Goed kijken en zorgvuldig kiezen ts de boodschapl stukje papier van een blocnote vol te schrijven met namen. „Wat ga jij met het geld doen, Marian ne?" „Ik ga voor al mijn kleine vrienden en vriendinnetjes, u weet wel, die kinde ren, waarmee ik altijd naar de duinen trek, iets kopen. En als er dan nog wat over blijft koop ik wat voor de familie thuis." „Is het moeilijk om er steeds maar weer met die kleintjes op uit te trekken„Hele maal niet, hoor. Ik vind het gewoon leuk. Ja, ze zijn wel eens lastig. Maar je maakt leuke dingen mee. Een schone broek geef ik ze niet hoor. Die is vijf minuten later toch weer nat. Dat gaat zo met die kleintjes. Laatst kwam er eentje naar mij toe, wiens gezicht helemaal besmeurd was met de suiker van een lolly„Mijn lolly is op,.... jan", zei de kleine pop". „Je wilt zeker later kleuterleidster wor den?" „Dat wil ik niet, ik wil verpleeg ster worden, dat vind ik een prachtig be roep," klonk het kordaat uit de mond van Marianne en ze lachte naar Hansje, die nog altijd niet over zijn verlegenheid heen was. Hij liet zich zijn „ice-cream-soda" goed smaken, dat wel.. EN TOEN BEGON het feest. In een groot warenhuis in IJmuiden stoof Hansje trap op en trap af. Hij wist niet, wat hij voor het geld moest kopen. Hij woog dinky- toys in zijn handen. Staarde naar dozen vol met speelgoed. Zat op zijn knietjes op de grond met een elektrische auto. Graaide in bakken vol met kleine autotjes, doosjes krijt, poppen, ballen, spoortreintjes en cowboy-hoeden. Hij pakte een compleet cowboypak zei timide, dat hij zo'n pak leuk vond. Het kostte echter 21,95 en dat vond de kleine man toch te veel. Hij wilde voor zijn vijfentwintig gulden het liefst de hele wereld kopen.En dat kan óók in Velsen niet. Gaandeweg werd hij wat rustiger en op een gegeven moment had hij toch de keu ze voor zichzelf bepaald. Een bruine cow boyhoed van 3,45 en een verrekijker van 2,90. De hoed hield hij op en de verrekij ker hing hij om zijn hals. Hij ritste de en veloppe met het geld erin open en betaal de. Wat Hans betreft, was het nu wel ge noeg. Zijn witte smoeltje had kleur gekregen. En hij tuurde door zijn verrekijker (ver keerd om) in de winkel. „Waarom hou je die kijker eigenlijk verkeerd om Hansje?" „Ik hou hem goed, zo zie ja pas lekker ver..", zei Hans zelfbewust Hansje zette zijn cadeau-tocht voort en ging nu pas echt voor Sint Nicolaas spelen. Hij rekende en rekende en kocht voor zijn zusje een fraai nagel garnituur voor 2,25, een paar hand schoenen voor 3,95 voor zijn moeder en voor zijn broer een paar Stormvo gelskousen voor 3,50. Zijn vader be dacht hij met een nieuw scheerap- paraat: 2.- en voor zijn vriendjes en ook nog voor zijn huisgenoten kocht hij voor f 7,- een geweldige lading snoep. Een marsepeinen worst voor zijn vriend in het wagentje en ham stervoer voor zijn hamsters. Hans was klaar. Hans met de bruine cowboyhoed en de verrekijker glom van genoegen en hield zijn schatten nauwkeu rig in het oog. MARIANNE WINKELDE rustig en pre cies. Ze zocht in de „hoornen des over- vloeds" naarstig naar leuke en niet al te dure geschenken voor de kinderen uit haar straat. Ze kocht boetseerklei, een bal, pak papier om de cadeautjes leuk te kunnen in pakken, een blokkendoos voor een hele kleine peuter van tweeëneenhalf, pren tenboeken voor twee van vier, plastic autootjes, kralen. Met een arm vol speelgoed wandelde zij door de winkel. „Heb je er plezier in, Marianne?" „Plezier? Ik vind het fan tastisch. Vijfentwintig gulden is een hele- Advertentie om een FOTO te laten maken welke voor SINT NICOLAAS klaar moet zijn LANGE NIEUWSTRAAT 793 boel geld, weet u dat wel?" „Wij wisten 't niet meer. Rustig rekende zij af. Een doos vol speelgoed voor 9,33. „Hoe bestaat het" dachten wij. „Nu naar de snoepwinkel", comman deerde Marianne. „Allemaal krijgen zij er iets lekkers bij van Sint Nicolaas". En in een banketbakkerij, waar Hansje het bijna niet meer kon aanzien hij werd verblind door de geweldige ladingen snoep goed waaronder de tafels doorbogen werkte ze met evenveel nauwkeurigheid haar lijstje af. Voor het kleintje een cho colade voetbal, voor die andere een choco lade sigaar, een stukje marsepein, een suikerbeest Hansje probeerde het precies hetzelfde te doen. Maar hij zag zoveel, dat hij op een gegeven ogenblik toch niet meer wist, wat hij wel of niet wilde kopen. „Ik wil alles wel kopen", zuchtte hij. „Je krijgt veel voor een gulden. Kijk eens, die chocolade figuurtjes, dat mes, die pijp, 't kost maar twintig cent per stuk". Maar Hansje toonde toch, dat hij een man was, een zakenman, hij kwam uit met zijn geld. Hij hield zelfs achttien cen ten over. En het toeval wilde, dat Mariann die juist te kort kwam, toen zij besloten had om de familie thuis namens Sint-Nico- laas te verrassen met de „Jupitersymfo- nie" van W. A. Mozart. Het feest begon en het eindigde die dag tenslotte in het „IJmondpaviljoen", waar een kleine en gelukkige Hans en een even gelukkige Marianne om beur ten door de gloednieuwe verrekijker naar de schepen tussen de pieren keken. Advertentie Door internationale oriëntatie steeds de nieuwste creaties Nat. en Intern. Dameskapper KENNEMERLAAN 184 - TEL. 4825 De handbalwedstrijd tussen de dames van Concordia I en IJmond I in Hillegom is belangrijk daar de Velsense ploeg zich vorige week door TYBB I liet verrassen (1-2). Hoewel de kansen op het kampioen schap praktisch zijn verkeken, kan IJmond I toch nog altijd proberen om de geringe kans met beide handen aan te grijpen. In Hillegom zal dan ook hardi gestreden moe ten worden. De dames van IJmond2 be zoeken de voor haar vreemde tegenstand sters DSO I in Vijfhuizen. Het is moeilijk te voorspellen welke ploeg de beste winst kansen heeft. Voor de dames van IJmond 3 wordt het thuis tegen de plaatselijke tegenstandsters van IEVI moeilijk. Dames junioren trekken naar het Haarlemse Con cordia. Een lastige tegenstander in Heem stede wordt THB I voor de IJmond 2- heren, die toch in staat moeten zijn om te winnen- De ploeg van IJmond 3 kan tegen Concordia 3 evenzeer beide punten ver overen. Meisjesaspiranten: De Blinkert 2IJ mond I; De Blinkert IIJmond 2; De Blinkert 4IJmond 3; De Blinkert 3 IJmond 4; Concordia 2IJmond 5. Jongensaspiranten: THB IIJmond I; THB 2IJmond 3; Concordia 2IJmond 2. IJmond I-heren heeft een rustperiode. De opstellingen zijn: Dames IJmond I: M. de Vries; T. Groot, I,. Blom; R. Wijers, R. Uitentuis. W. Ho nig; G. Slatman, D. Marckelbach, H- Ve nus, W. v. d. Kuil, W. Schoorl. Heren IJmond 2: R. v. d. Pol; F. Rem, L. Tjepkema; J. Wittebrood, J. v. Putten, E. Tabak; J. Burghoorn, H. Dijkstra, G. Noomen, J. Molenaar, E. Jonker. (Thalia) Tot en met zondag ondergaat men de verschrikkingen der Japanse krijgsgevangenschap. De situatie is erg ongewoon: op het eiland Blood tyranni- seert de Japanse commandant nog steeds zijn gevangenen, ofschoon de oorlog voor bij is. Hij weet niet dat zijn land de strijd heeft opgegeven. Twee gevangenen weten dat wel, maar zij vrezen dat dit bericht de commandant ertoe zou doen besluiten zijn dreigement om in dat geval iedereen over. hoop te schieten, uit te laten voeren. Hoe voorkomen zij dat? De film houdt er ons tot het einde toe onder hoogspanning mee bezig. Tot en met woensdag kunnen wij James Mason zien in de wel wat geromantiseerde en geïdealiseerde Engelse visie op veld maarschalk Rommel, die het aureool van grote heldhaftigheid om de kruin draagt. Interessant is deze visie wel en typisch Engels zo'n genereus gebaar. Haar plezie riger is de aanblik der dappere woestijn- ratten, die Rommels troepen uit het lood slaan. Men moet natuurlijk van het genre film houden. Voor dezulken rommelt het geschut niet vergeefs. Donderdag volgt dan nog „Schandaal onder jonge paren", een nogal gezochte problematiek-film van een aantal Ameri kaanse jong gehuwden, wier pad niet over rozen gaat. avonturenfilm. Op 3 en 4 december gaat „De zoon van Frankenstein", die een aardje heeft naar zijn vaartje en dat belooft weer huiveren en griezelen. (W B.-t heater) Vandaag nog heerst er „Terreur in New York", waar gangsters de havenarbeiders hun wil proberen op te leggen. Er zijn echter nog mannen die strijden voor recht en vrede. Laatstge noemden winnen het. Zondag en maandag „De rebel van Austin". In de matinee „Duivelsspel". (L u x o r) In dit theater wordt tot en met zondag „Eén kwam terug" vertoond. Deze film brengt een waar ontsnappings- verhaal in beeld en wel van de Luftwaffe- piloot Franz von Werra. Hij presteerde het om drie keer uit een Engels krijgsgevan genkamp te ontsnappen. Een spannende en boeiende film. Maandag tot en met woensdag „Du bist Musik" met Caterina Valente. In de mati nee „Spijkers met koppen". (Kennemertheater) In dit thea. ter draait de gehele week de alleraardigste Nederlandse film „Fanfare". Onlangs schreven wij een lovende recensie over deze nieuwe rolprent. 1e Even proberen dat ding doet het uitstekend. Ook het oor wil dat. Een vrolijk plaatje animeert trouwens de kooplust. Gepakt en gezakt en hoogst voldaan. it Uitblazen in een restaurant en de verkregen schatten crttisch bekijken dat is (R e x) Tot en met 1 december kan men de Nederlandse speelfilm van Fons Rademakers aanschouwen, waaruit in elk geval het talent van de maker blijkt, al zijn tegen de film bezwaren in te brengen, zoals we reeds bij de première schreven, een waardig sluitstuk van een vermoeiende doch interessante koopmiddag. Zondagmiddag draait „Shotgun", een Advertentie Zonder prijsverhoging. KONINGSPLEIN 10 - TEL. 488S

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 18