Pim Snoek bakt brood en koek en schrijft later kinderverhalen J. Grit Voorzitter van Stormvogels stelt functie beschikbaar AUDIUM-hoortoestellen Havenberichten IJmond-agenda Vice-voorzitter verweet de heer Suwerink dictatoriaal optreden Uw bril klaar terwijl u wacht voor RIJLES ZATERDAG 29 NOVEMBER 1958 7 „Als ik een gewond dier ziemóét ik er beslist over schrijven Gewiekste zakenman Maandag 1 december DEMONSTRATIE Gouverneur Platteel stuurt naaste medewerker terug Zware oorlogsjaren Verschrikkelijke Mars Nederland staat nieuwe zeerechtconferentie voor Bereid tot compromis ondanks visserij-nadeel Lenny Hill Jan Wagenvoort Opstelling „Wijk aan Zee" TEAK MEUBELEN Vrije expressie onder de schooljeugd J. DE BOER - Mr. Opticien Berging Nederlands wrak op schulden vastgelopen Scheepsrampen bij Birma en Australië Doopsgezinde gemeente Laatste andijvie is „SUCCES" ff JE ZOU HET NIET achter hem zoeken, als je hem zo op zijn oude motor bakfiets door Velsens straten ziet tuffen. Pim Snoek, bakker, negenenveertig jaar oud en in het oude ljmuiden beter bekend onder de naam „Pike", hetgeen overigens het Engelse woord voor snoek is. Een populaire figuur in ljmuiden. Iedereen kent hem. Een hartstochtelijk voetballiefhebber, maar vooral een vriend van kind en dier. Een man, die de kinderen „Sinterklaas" noemen, omdat hij altijd wel een koekje voor hen over heeft en er ook altijd weer in slaagt om de kinderen te boeien met een fantastisch verhaal.Een man, die uit een naar beneden dwarrelende sneeuwvlok een verhaal haalt en voor wie het aanblik van een tere bloem in een schraal voorjaar voldoende is om een grappig kinder verhaal te schrijven DE COMBINATIE koeken bakken en kinderverhalen schrijven is interessant. Bakkers zijn vaak kunstenaars in hun vak. Kijk maar eens in de etalages in de dagen voor het grote feest van Sint Nicolaas. En bewonder dan eens de mooi gevormde mar sepeinfiguurtjes en voorwerpen. Waarom zou diezelfde bakker met zijn gevoel voor schoonheid en wat aanspreekt bij het kind ook geen kinderverhaal kunnen schrijven? Klinkt het overdreven? Pim Snoek, die zich de oudste gevestigde bakker van ljmuiden kan noemen, doet het. Hij kan niet anders. Hij wordt er toe gedwongen Als hij laat in de middag moe uit zijn broodwijk thuiskomt in zijn gezellige huis aan de Fazantenlaan, nadat hij eerst het brood zelf in de vroege ochtenduren heeft gebakken, en zijn avondmaal heeft genut tigd, pakt hij zijn vulpen en zijn blocnote en begint. In een mooi handschrift vloeien de zin nen dan op papier. Zinnen, die getuigen van begrip voor het kind en van een on uitputtelijke fantasie. Dan ontstaat, er zo'n verhaal van een eigenwijs zaadje, dat de winter niet wil doorbrengen in de veilige schoot van moeder aarde. Als je aan Pim Snoek vraagt, waarom hij die verhalen schrijft, kan hij het ant woord niet precies formuleren. „Het is een kwestie van gevoel. Ik moet het doen. Als ik een gewonde vogel in mijn tuin vind, ga ik daarover piekeren. Dan denk ik, arme vogel, wat is er nu eigenlijk met je ge beurd. Als ik een sneeuwvlok zie vallen, denk ik aan de lange weg, die dat kleine glinsterende ding heeft moeten maken, voordat het de aarde bereikte. Als ik ge troffen word door een ontroerend schouw spel op de televisie, moet ik mijn pen pak- pen en erover schrijven. Ja, ik weet na tuurlijk wel, dat er aan deze verhalen heel wat te verbeteren valt. Dat kan mij echter niet schelen. Ik schrijf ze niet cm ze te laten lezen. Ik schrijf ze, omdat ik schrij ven móét. Misschien heeft het gezegde: „Wie schrijft, blijft" er wel iets mee te maken. Dat is best mogelijk IS PIM SNOEK dan zo een gevoelig mens? Het is misschien beter om te stellen, dat het één kant van de mens Pim Snoek is. Het is een joviale, enthousiaste kerel, die een harde levensschool heeft bezocht. Hij stond al vroeg op zichzelf. Hij was zes tien jaar, toen hjj aan het Enscbedéplein ln Oud-IJmuiden voor zichzelf begon, zoals dat heet. Hij ontpopte zich al spoedig tot een gewiekste zakenman, die er van hield om bijzonder vroeg op te staan en zingend brood te bakken en te verkopen. Een jongen, die langs de haven zwierf en er niet tegenop zag om na de brood bakkerij en het bezorgen, een „Engelse koppel met haring te lossen. Een vent, Advertentie van 25 uur geeft een deskundige van de AUDIUM- fabrieken van de nieuwste type 800 in 3 uitvoeringen type 1000 in 3 uitvoeringen het nieuwste toestel zonder snoeren (HULPOOR) DE NIEUWSTE HOORBRIL Tevens bestaat er gelegenheid ge bruik te maken van de service van deze AUDIUM-deskundige. Heeft u moeilijkheden met uw hoor- toestel, onverschillig welk merk komt u eens praten bij Mr. Opticien Gouda - Zwijndrecht - Dmuiden Officieel vertegenwoordiger voor PHILIPS en AUDIUM In DMUIDEN gevestigd: v.h. DE JONG'S SPECIAAl OPTIEK Kennemerlaan 92 - Tel. 5072 De gouverneur van Nederlands Nieuw- Guinea, dr. P. J. Platteel, heeft de heer L. J M. de Wit, directeur Culturele Zaken en Onderwijs en lid van de Raad van Diensthoofden in Hollandia, teruggezon den naar Nederland, waar hij dezer da gen zal arriveren. Medegedeeld is dat de heer De Wit dusdanig heeft gehandeld, dat de gouverneur niet langer vertrouwen kan steilen in deze naaste medewerker. Het Tweede Kamerlid de heer Stufkens (P.v.d.A.) heeft eind oktober over deze kwestie vragen gesteld aan de minister van Zaken Overzee. Deze heeft daarop nog niet geantwoord. Pim Snoek die voetbalde als de beste, een kei was in de kennis van de spelregels, speelde in het tweede en derde elftal van Stormvogels en tot de oprichters van Waterloo behoorde, omdat hij een tegenstander was van het geven van cadeau-tjes aan goede voetbal lers Soms ook een lastige kerel, eigenwijs, heel vaak overtuigd van zijn eigen gelijk, impulsief. Een liefhebber van het maken van pittig gekruide en scherpe opmerkin gen tijdens vergaderingen. Een echte indi vidualist, die zelfs voor zijn beste klanten niet opzij gaat, wanneer hij dat nodig vindt. En daarnaast een kerel met een hart van goud als hij geconfronteerd wordt met leed van mens en dier. Bereid om te helpen, altijd. Tientallen dieren heeft hij het leven gered. En er is in zijn uitgebreide klanten- wijk waarschijnlijk geen hond, die hem niet kent. Ze komen hem vriendelijk kwispelend met hun staarten tegemoet, omdat ze weten dat hij altijd een vriendelijk woord voor hen over heeft en dat woord vergezeld laat gaan van een koekje voor het „brave beest". In zijn leven ais bakker moet hij op deze wijze al-duizenden ponden keek heb ben uitgedeeld. „Een half pond per dag is mijn tax. En dan moet ik oppassen, dat ik uit kom. Ik ga er wel eens toe over om de koekjes doormidden te breken," zegt hij er zelf van. DE OORLOGSJAREN waren zwaar voor Pim Snoek. Hij stond steeds met één been in de gevangenis van de Duitsers en met het andere been in zijn bakkerij aan de Meeuwenlaan. Het aantal huiszoekingen dat bij hem werd gedaan door beruchte nationaal-socialistische politiemannen is ontelbaar. Maar Pim bakte voort Met de broodbonnen heeft hij het in die jaren nooit goed kunnen vinden. Hij verkocht maar. En had op het laatst grote moeite om te blijven bakken. Er kwamen te wei nig bonnen binnen, zodat zijn meeltoewij- zing zienderogen slonk. Verschillende malen hing zijn arrestatie in de lucht. En in de winter van 1944 kre gen ze hem eindelijk te pakken. Te zamen met vele andere IJmuidenaars werd hij opgesloten in de sportzaal van het politie bureau in IJmuiden-Oost. Toen schreef hij géén kinderverhalen. Wat Pim toen al wel deed, was het ma ken van rijmpjes. Hij maakte ze voor een ontelbaar aantal mensen in ljmuiden. Als één van zijn klanten een zilveren huwe lijksfeest vierde, leverde Pim het feest- gedicht, dat de kinderen moesten opzeggen tijdens de bruiloft. Als er een voetballer van Waterloo in het huwelijksbootje stap te, Pim maakte het gedicht. Als er een meester van één of andere school jarig was of jubileerde, Pim maakte het gedicht. En zelfs in die benarde dagen in het politiebureau liet deze vloeiende woorden ader hem niet in de steek. „De strijd was ontbrand. Hij woedde fel. Het oorlogstoneel was gelijk aan de hel. Zij vielen bij dui zenden op 't veld. En ieder land huldigde ze dan als hün held. Maar als eens de knapen, daar achter het front. Eens mee moesten vechten met hun grote mond. Dan zou het oorlogje spelen gauw zijn gedaan. Daar wagen de grote knapen zich niet aan," declameerde Pim vol vuur in het politiebureau, terwijl de Nazi's knarsetan dend luisterden. PIM SNOEK HEEFT het niet gemakke lijk gehad in zijn leven. Hij maakte de verschrikkelijke mars met honderden an dere gevangenen. Dwars door het winterse polderlandschap naar Amsterdam. Hij stond met zijn kameraden bibberend van de kou en van de ellende op het open dek van een schuit, die er dertien uur over deed om de gevangenen over het IJselmeer naar Kampen te brengen. En wéér moest hij lopen. Van Kampen naar Zwolle. „Denk er goed om, honden," riep een Duitse offi cier, „als er één wegloopt, laat ik er tien van jullie fusilleren." En bij wijze van waarschuwing schoot hij over het hoofd van een jonge man, die te ver van de ko- lonne liep. Pim heeft zich er moedig doorgeslagen. Hij sprak geen Duits en wat de Duitsers zeiden, interesseerde hem niet. Hij sprak wel „omgekeerd". En de kennis van die eigenaardige haventaal heeft hem in die moeilijke jaren vaak geholpen. In het politiebureau overlegde hij met een andere gevangene, die ook de kunst verstond om alle Nederlandse woorden vlot omgekeerd te zeggen, en dat is niet zo gemakkelijk, precies wat zij zouden zeggen tijdens het verhoor. De Duitsers en foute Nederlanders stonden erbij, zij begrepen niets van dat vreemde gebrabbel. BAKKER SNOEK TUFT nog altijd vro lijk zingend en fluitend met zijn oude motorbakfiets door Velsens straten. De strijd voor het bestaan is moeilijk voor de kleine zelfstandige bakker. Hij voelt de concurrentie van de moderne broodfabrie ken aan den lijve. Pim Snoek Iaat zich daardoor niet uit het veld slaan. Hij schrijft zijn rijmpjes en gedichten. (Een voorbeeld daarvan vindt u op pagina 18) Ergens in Driehuis zwemmen twee eenden altijd, woedend in een vijvertje. Zelfs naar hun baas pikken zij. Maar Pim komen zij vrolijk snaterend tege moet. Eén van zijn vrienden, een ruige viervoeter uit Driehuis, heeft hij eens moeten berispen. Die kon zijn beurt niet afwachten. Hij stal een half pond koek uit de geopende lade van de motor- bakfiets De voetbalvereniging „Stormvogels" heeft gisteravond in het hotel „Royal" in ljmuiden een van de rumoerigste vergaderingen uit haar lange geschiedenis ge houden. Na het afleggen van een persoonlijke verklaring stelde voorzitter Chr. W. Suwerink zijn functie beschikbaar na een actie van een groep leden onder aanvoering van vice-voorzitter K. de Jong tegen zijn beleid. Hij zal tot 1 .januari de lopende zaken van Stormvogels blijven behartigen. Ook de overige leden van het bestuur gaven te kennen te willen aftreden. Vive-voorzitter K. de Jong verweet de heer Suwerink dictatoriaal optreden en een tekort aan psychologisch inzicht om het eerste elftal naar de eerste plaats op de ranglijst te brengen. De vergadering werd omstreeks half twaalf geschorst en ver daagd naar eind december, dan zal er een beslissing over de toekomst van Storm vogels moeten worden genomen. In zijn verklaring wees de heer Suwe rink er op dat hij eerst van 1915 tot 1925 deel heeft uitgemaakt van het bestuur. „Van 1932 tot 1935 hanteerde ik de voor zittershamer tot tevredenheid van de leden. Toen het Stormvogels in 1950 niet voor de wind ging heeft men mij gevraagd om weer voorzitter te worden. Ik heb het geweigerd. In 1951 werd ik echter toch met algemene stemmen tot voorzitter gekozen. Daarna is r veel werk verzet. De finan ciële basis van de vereniging werd ver sterkt en het eerste elftal verrichtte kra nige prestaties. De rel, die thans door on tevreden en negatief ingestelde leden is veroorzaakt, zal onze vereniging geen goed doen". Vice-voorzitter K. de Jong begon met er op te wijzen dat h1"' zelf g.een voor zittersplaats ambieert. „Het beleid van onze huidige voorzitter is echter te dic tatoriaal. Buiten het dagelijks bestuur heeft er niemand meer iets in onze ver eniging te vertellen. Het plan voor de fusie met VSV had niet de volle instemming van de bestuursleden, zij moesten zich ech ter buigen voor de wil van de voorzitter. De heer De Jong stelde duidelijk vast dat hier geen sprake is van wantrouwen. Zijn bezwaar gold echter het naar zijn mening te veel onderling regelen van alle Storm vogels-zaken door de voorzitter, ook op financieel gebied. Als de voorzitter blijft, ga ik weg", zo besloot de heer De Jong. Voorzitter Suwerink was van mening dat de heer De Jong het hem niet moeilijk heeft gemaakt. Hij beschouwde de fusie nog altijd als een voorwaarde voor het voortbestaan van Stormvogels als belang rijke voetbalvereniging. „Men kan mij moeilijk persoonlijk het feit gaan ver wijten dat Stormvogels de eredivisie nog niet heeft bereikt". Voorzitter Suwerink gaf voorts te ken nen een democraat in hart en nieren te zijn. „Soms is het in moeilijke situaties noodzakelijk om hard op te treden in een vereniging. De vereniging vaart daar ten slotte wel bij". Hij verweet de heer De Jong een greep naar de macht. Het bestuurslid Verhoef merkte op dat het bestuur beslist niet be staat uit iaknikkers. De erevoorzitter, de heer De Nobel, trachtte olie op de golven te werpen. Hij zei dat hetgeen nu gebeurt catastrofale gevolgen voor Stormvogels kan hebben. Hij bood aan om te bemiddelen en stelde voor om de vergadering te verdagen. De voor zitter maakte daarop van zijn recht ge bruik en schorste de vergadering. Advertentie Verreweg de grootste collectie CADEAUS voor dames en heren treft St. Nicolaas aan bij Dames- en Herenmodes Confectie Maatkleermakers Kennemerlaan 36 ljmuiden Tel. 4453 NEW YORK (UPI) Bij monde van prof. dr. A. J. P. Tammes heeft Neder land zich vrijdag in de juridische com missie der UNO gemengd in het debat over het zeerecht. De Nederlandse afge vaardigde zeide, dat zijn delegatie voor staat, dat volgende zomer een nieuwe con ferentie over het zeerecht wordt gehou den, op welke men zich zou moeten bezig houden met de territoriale zee- en visse- rijgrenzen. Hij zeide, dat enigerlei uitbrei ding voorbij de twaalfmijlsgrens niet er kend behoort te worden, indien het wereld belang ten volle wordt afgewogen tegen de som van de begrensder belangen van kuststaten. Nederland, zeide hij, is be reid een compromis te steunen, dat een ernstig economisch verlies, met name op het terrein van de visserij zou betekenen voor Nederland zelf. De IJslander Hans G. Andersen vertel de aan de commissie dat er sedert 1 sep tember 200 gevallen zijn geweest, dat Brit se oorlogsschepen Britse trawlers be schermd hebben tegen arrestatie binnen de „rechtmatig ingesteld twaalfmijls grens" van IJsland. Het meest flagrante van deze incidenten was dat binnen de driemijlsgrens (die door Engeland erkend wordt) een Brits oorlogsschip gedreigd heeft een IJslands patrouillevaartuig in de grond te boren als dat vaartuig gevolg zou geven aan het voornemen een Britse trawler op te brengen. Anddrsen zeide, dat IJsland zou deelne men aan een nieuwe conferentie over het zeerecht, indien de commissie zulk een conferentie zou uitschrijven, maar hij meende dat de Algemene Vergadering der UNO het geschiktste forum was om een oplossing te vinden. Hij zeide, dat hij een resolutie zou indienen, waarin wordt voor gesteld de kwestie te verwijzen naar de Algemene Vergadering van 1959. Over het door Andeisen aangehaalde in cident, zeide de Engelsman W. V. J. Evanfe dat de juridische commissie niet de goede plaats was om het incident te bespreken. Hij voegde hier aan toe, dat deze affaire is opgenomen via diplomatieke kanalen en dat hij niet wilde vooruitlopen op het Brit se antwoord aan de IJslandse regering. Advertentie 99 99 KENNEMERLAAN 93 HEDEN en ZONDAGAVOND voor het laatst: Lady-entertainer Vanaf ZATERDAG 6 DECEMBER de bekende entertainer De badplaatsbewoners komen in de uit wedstrijd tegen De Meteoor als volgt in het veld: De Blok; J Schellevis en D. Snij der; Burger, G. de Winter en Scholten; Seysener, P. de Boer, A. Snijders, Th. de Winter en J. de Boer. Advertentie MARKTPLEIN Vrijdag kwamen in IJmuiden aan: Nestor van Antwerpen; Frey, Londen; Mariene, Halmstad; Angelina, Kopenhagen; Green River, Norfolk, ko len lossen Hoogovens; Naumburg. Porto Plata; Amstelborg, Fowey, bijlegger IJmuiden (repara tie); Haroe, Norrköping; Wakefield, Goole; Hafs- borg, Baytown; Ulissus, Le Havre; Gudvor, Ar changel; Geziena Hendrika, Basse Indres; Bab T, Londen, zout laden IJmuiden; Eio S, Tynemouth; St. Jean, Le Havre; Ellewoutsdijk, Rotterdam; St. Olaf, Bremen; Perre, Skarrehage; Chile, Ant werpen. Zaterdag kwamen in IJmuiden aan: Montfer- land van Hamburg; Bina, Porrsgrun; Toni, Ips wich, zout laden IJmuiden; Riei, Swansea; Vil nius. Leningrad; Isis, Antwerpen Vrijdag vertrokken uit IJmuiden: Land Hadeln naar Odense; Kora, dagenham, walsmateriaal ge laden IJmuiden; Fravizo, Noordzee, proefstomen; Roerdomp, Visby, kunstmest geladen Mekog IJ muiden; Wallonia, Rotterdam, ledig van Velsen; Ivlorian, Hamburg; Torbjorg, Perzische Golf; Fra vizo, Valencia (na proefvaart); Bof fa, Duinker ken; Bomma. Oslo; Geziena Hendrika, Stavanger, Lijnbaansgracht, Rotterdam; Flevo, Odense; Mi- das. Kopenhagen; Paris, Gothenburg; Amstelborg, Kristnahamn, zout geladen in IJmuiden; C. Herup, Sundeborg. Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: Agamemnon naar Barbados; Perelle, Swansea, coils geladen IJmuiden; Gerd, Norrköping; Heluan, Gothenborg. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen andere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). „Vrije expressie" was het onderwerp van de lezing, die vrijdagavond door de heer R. J. van Bergen, leraar te Haarlem en medewerker van „De Werkschuit" te Am sterdam, gehouden werd voor de ouders van de leerlingen der Ja i Campertschool te Driehuis. „Vrije expressie" staat in het middel punt van de belangstelling, het is bijna een modewoord, doch „lét op uw saeck": er is beunhazerij onder, aldus de heer Van Bergen: „Vroeger ging men er van uit dat het onderwijs diende om de kinderen te vormen tot goede staatsburgers, waar uit af te leiden valt dat men wel aandacht schonk aan de verstandelijke opvoeding, doch dat de gevoelontwikkeling op het tweede plan kwam". Van verschillende zijden tracht men hierin verandering te brengen omdat de overtuiging bestaat dat een kind door vrije expressie leert zich onbelemmerd en spontaan te uiten, het geen in zekere zin zijn levensgeluk kan bevorderen. „De drift om zich te uiten is er altijd geweest", vervolgde de inleider, „alleen waren het in vroeger tijden slechts enkele groepen van mensen, die begrepen wat de waarde hiervan was". De heer Van Bergen wees er voorts op dat het, om kindertekeningen te begrijpen, beslist noodzakelijk is zich in hun wereld te verplaatsen, „een boom bijvoorbeeld te zien met de ogen van een peuter van drie turven hoog" en de verstandelijke beschou wing eens een ogenblikje achterwege te laten. In de zaal waren een aantal werken van kinderen tentoongesteld en, gesteund door een explicatie van de heer Van Bergen, hebben de ouders de werkstukken aan een aandachtige beschouwing die de moeite ten volle waard was onder worpen. In de voorafgaande vergadering van de schoolcommissie werden bij acclamatie de heren J. Mulder en drs. G. Witte gekozen tot bestuurslid. De vacatures waarin door deze verkiezing werd voorzien, waren ont- Stoel en J. Groen, waarbii beiden zich niet herkiesbaar hadden gesteld. Advertentie ALLEEN BIJ Lange Nieuwstraat 789 - Telef. 7119 MILWAUKEE (UPI) Een bergings firma, die tijdens de afgelopen zomer po gingen in het werk stelde om het in het Michiganmeer gezonken Nederlandse mo torschip Prins Willem V aan de opper- vlakfe te brengén', "heeft van déze affaire tot dusverre alieep, maor narigheid on dervónden. Drie gerechtelijke procedures zijn ingebracht tegen de firma, de Sea board Excavators Incorporated. De pogingen het wrak te bergen, werden in de herfst opgegeven, nadat men onder water moeilijkheden had gehad en slecht weer had getroffen. Het bergingsschip lichtte het anker, maar werd tijdens de vaart aangehouden door de autoriteiten, nadat Max Nohl, een dui ker uit Milwaukee, die geld in deze zaak gestoken had, de verkoop van het ber gingsschip geëist had, ter regeling van bankschulden. Nohl verlangde een schade loosstelling van 5.008 dollar. Vervolgens liet 'n firma, Badger Welding Distributors incorporated, een jacht op brengen, dat aan de bergingsfirma toebe hoorde. En de man die vier grote benzi netanks had gehuurd, die bij de berging van de Prins Willem V gebruikt zouden worden, diende een eis tot schadeloosstel ling in tot een bedrag van 5.000 dollar, zeg gende dat twee tanks beschadigd waren te rug gegeven en dat de andere twee onder water waren achtergelaten, vastgemaakt aan het wrak. Men meent dat Richard A. Meyers, de man, die de leiding van de mislukte ber ging had, zich aan boord bevindt van een kruiser, die bij de werkzaamheden ge bruikt is en zich daarmee naar een ander bergingskarwei te Cleveland begeven heeft. Seaboard Excavators Inc. laat de eisen door advocaten bestrijden. Wat de eis van duiker Nohl betreft, hebben zij misschien al succes gehad. Een federale rechter heeft namelijk' bepaald dat als de firma Seaboard de heer Nohl helpt het bergings schip gedurende de winter gereed te hou den, hij een uitspraak misschien zal aan houden tot de firma in de lente opnieuw een poging kan doen het Nederlandse schip te lichten. Meyers heeft zich nu bereid ver. klaard het nog eens met de firma te pro beren. Maar de rechter zeide, dat als de firma Seaboard niet in staat is te helpen met de kosten, welke thans door Nohl ge dragen worden, hij misschien de verkoop van het bergingsschip zal bevelen. De Prins Willem V is in 1954 in dertig meter water gezonken op drie mijl uit de kust, na een botsing met een sleep. Een gemengde lading i^ nog aan boord. En die zal er vermoedelijk ook nog wel enige tijd blijven indien het bergingsschip van Sea board verkocht zou worden. (AFP) Bij het vergaan van een Bir- maanse motorjonk op 18 november tussen Moulmein en Tavoy zijn 48 personen om gekomen, aldus is donderdag te Rangoon officieel bekendgemaakt. De jonk, waarop zich een ontploffing voordeed, vervoerde soldaten met hun gezinnen. (UPI) Vliegtuigen zijn donderdag be gonnen met het zoeken naar een schoener, die meer dan een maand wordt vermist. Het ruim 50 meter lange zeilschip was op weg van Hongkong naar Adelaide en ver trok met een bemanning van 12 Austra liërs. Het schip zou op 31 oktober in Ade laide aangekomen zijn. Sinds het vertrek uit Hongkong is niets meer van het schip vWnomen ofschoon er een radio aan boord was. De schoener „ïan Crouch" werd op 7 no vember door een vrachtschip dichtbij New Britain waargenomen. Het zoeken is ge concentreerd voor de kust van Oost Nieuw Guinea. Advertentie Marktplein 30 - Telefoon 4273 In de Doopsgezinde kerk aan de Meer straat was vrijdagavond een groot aantal leden van de Doopsgezinde gemeente bijeen om te luisteren naar de heer J. Aten uit Wormerveer, die een causerie hield over de Doopsgezinden en de verwantschap aan de Zaanse handel en nijverheid. De heer Aten ging heel ver terug in de geschiedenis en vertelde dat 200 jaar v. Chr. de zee bij Castricum doorbrak en het Noordholland se landschap in een waterpoel deed ver anderen. Maar men wist het water terug te dringen en in Noord-Holland bleven de meren over. Te midden hiervan stroomde de Zaan en bier vestigde zich de bevolking. In de middeleeuwen vestigde zich de Doo- persen aan de Zaanstreek, zij hielden zich bezig met handel en ambacht en verdien den veel geld. Toen na de Spaanse tijd de Zaanstreek weer opgebouwd werd, zag men in het in 1574 totaal uitgebrande Wor merveer een eeuw later, 1674, 35 oliemolens en 8 papiermolens, men had er 40 vent jagers, schippers die met hun handel een groot deel van Europa afvoeren en 30 kaas kopers. De heer Aten liet horen welke bedragen men toen geïnvesteerd had. Maar in de loop der eeuwen verwaterde het een en ander en men trok meer door het hele land heen. Toch is ook nu de Zaanstreek nog een hecht bolwerk van de aloude Doopsgezinde broederschap. De bijeen komst werd besloten met het zingen van 'k Wil U, o God, mijn dank betalen. Op de groentemarkt nam deze week de vraag naar andijvie belangrijk toe, de prij zen liepen op tot 40 cent per kilo. Deze bladgroente gaat bij het scheiden vari de markt nog voor export naar België. De aanvoer van bospeen is niet zo heel groot meer, er werd tot 34 cent per bos betaald. Waspeen is heel slecht te verkopen, de prijzen varieerden van 10 tot 15 cent per kilo, terwijl er vrijdag nog ongeveer 200 kisten onverkocht bleven. Bloemkool komt er minder, de goede kool ging tot 65 cent per stuk. Ér is een behoorlijk aanbod van spruiten, die van 23 tot 83 cent per kilo noteerden. De verschillende koolsoorten liggen in een prijs van 8 tot 17 cent per kilo. Er komen nog steeds enige partijtjes druiven, die tot 1,40 per kilo gingen. De noteringen op vrijdag waren: andijvie 17-36, bloemkool 20-65, bospeen 23-34, was peen 10-14, spinazie 66-95, tomaten 20-85, spruiten 27-84, prei 10-23, knollen 8-22, witlof 33-65, druiven 125-140, rode kool 8-14, groene kool 9-14, uien 6-14, boerekool 8-15. Advertentie T BESTE ADRES LUXE VERHUUR RIJBEWIJS VERNIEUWEN Orionweg 12 - Telefoon 4535 VELSEN ZATERDAG 29 NOVEMBER Thalia: „Het kamp op het bloedeiland", 19 en 21.15 uur. Rex: „Dorp aan de rivier", 20 uur. Pieter Vermeulenmuseum: Geopend van 9.3012 en van 1416.30 uur. Zomerlust: Toneelvoorstelling „Jan van Dommelen", 20.15 uur. Patronaatsgebouw: Als vrijdag. ZONDAG 30 NOVEMBER Thalia: „Jungle Jim en de tijger", 15 u.; ,„Het kamp op het bloedeiland", 19 en 21.15 uur. Rex: Als zaterdag. MAANDAG 1 DECEMBER Thalia: „Woestijnratten", 20 uur. Rex: Als zaterdag. Pieter Vermeulenmuseum: Als zaterdag. Raadhuis: Spreekuur wethouder van onderwijs, 1517 uur. BEVERWIJK ZATERDAG 29 NOVEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Fanfare". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Eén kwam terug". W.B. Theater, 20 uur: „Terreur in New York". Kennemer Theater, 20 uur: Concert Be- verwijkse Accordeonvereniging. Marktplein, 14 uur: Aankomst St. Nico laas en rondgang door de stad. Het Centrum, 14 en 20 uur: St. Nicolaas- feest Personeelsvereniging C. Maters n.v ZONDAG 30 NOVEMBER Kennemer Theater, 14.30, 16.30, 19 en 21.15 uur: „Fanfare". Luxor Theater, 14.30 uur: „Spijkêrs met koppen"; 16.30, 19 en 21.15 uur: „Eén kwam terug". W.B. Theater, 14.30 uur: „Duivels spel"; 16.30 en 20 uur: „De rebel van Austin". MAANDAG 1 DECEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Fanfare". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Du bist Musik". W.B. Theater, 20 uur: „De rebel van Austin". HEEMSKERK Marquette-theater: Zaterdag en zondag 20 uur: „Het monster van Venus"; zon dag 14.30 uur: „De ridder van de ronde tafel".

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 7