Van Ewijk's B; HET WEER Boycot van goedkope vlaggen in Nederland voortijdig opgeheven Boterletters f 4.75 Haarlems Dagblad Ruim 90 kinderen omgekomen bij schoolbrand in Chicago Voorwalt-foto Schadeloosstelling niet geheel van de baan nu Tal van arrestaties bij Spaanse oppositie Heemsteedse vrouw levend verbrand Labour stemt niet in met Lloyds weigering s Hazenberg' boterletter speculaas Misrekening Noodsprongen uit hoogste etages op speelplaats CITROEN 2 cv j&ee MORRIS beforeti/o/fótsi/J Regen en mist Zondagsviering in Rusland op zaterdag vastgesteld Actie door verdeeldheid ontkracht 1001 OOSTERSE Soedanese order voor munitiefabriek in West-Duitsland Het schrootschandaal Hansa-directeuren gegriefd door uitlatingen van procureur-generaal DE NATIONALISATIE IN INDONESIË Britse manoeuvre achter federatie Ghana-Guinea? Patisserie DEKKERS tetere akkerij Het woord is aan Simon Koster 73e JAARGANG No 124 Lange Nieuws traat 427, IJmülden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks DINSDAG 2 DECEMBER 1958 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN 303e JAARGANG No 277 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct. p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT CHICAGO (Reuter) Er zijn maandag bij een brand in een rooms-katholieke la gere school te Chicago zeker negentig kin deren en drie nonnen omgekomen. Vele doden moeten nog worden geïdentificeerd. Er zijn ruim honderd gewonden naar zie kenhuizen gebracht. De brand breidde zich bijzonder snel uit en verwoestte de oude vleugel van het gebouw van drie ver diepingen. Uit het gebouw hoorde men tij dens de brand om hulp roepen. Kinderen sprongen van de hoogste etage op het pla veisel, waar zij gewond of dood bleven liggen. Voor de school speelden zich hartver scheurende tonelen af. Honderden ouders riepen om hun kinderen, toen in dekens gewikkelde lichaampjes uit het gebouw werden gedragen en op een grasveld wer den neergelegd. De politie liet versterkin gen aanrukken om te voorkomen, dat de ouders doordrongen tot op de plaats waar de lijkjes lagen. Slechts bij twee schoolbranden zijn in de laatste 100 jaar in de Verenigde Staten méér levens verloren gegaan. In 1937 kwa men bij een brand in een school te New London in Texas 294 personen om, in 1908 te Cleveland in Ohio 176. (AFP) De brand brak nog geen twin tig minuten voordat de school om drie uur zou uitgaan, uit. Korte tijd later stond het gehele gebouw in lichter laaie. De slachtof fers onder het onderwijzende personeel waren kloosterzusters. Drie nonnen zijn omgekomen, die trachtten leerlingen naar buiten te leiden. Vier klassen met kinderen van 11 tot 14 Advertentie vorstelijke vering, majesteitelijk comfort voor 'n populaire prijs Advertentie PRAKTICA F X 2 met PRIMOTAR 3,5/50 375.— met T-JENA 2,8/50 465.— Voor deze en andere camera's leveren wij een complete uitrusting voor macro- en microfotografie, alsmede diacopieer-apparaat. Vraagt prospectus bij V Overveen - Tel. 60753 Parkeergelegenheid In de St. Nicolaasweek Iedere avond open tot 9 uur. Advertentie MOHAIR DAMESVESTEN - SHAWLS Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaatselijk enige regen en hier en daar mist. Overwegend zwakke wind. Vannacht in het binnen land temperaturen om het vries punt. Morgenmiddag ongeveer dezelfde temperaturen als van daag. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S jaar werden door vuur en rook ingesloten. Brandweerlieden troffen in een klas 24 kin deren dood in hun bank. Vele kinderen, die van de hoogste verdieping uit de ra men sprongen, vonden de dood op de be tonnen speelplaats. Vele van de honderd in ziekenhuizen op genomen kinderen zijn in levensgevaar. De school telde 1300 leerlingen. Duizend konden worden gered. Velen slaagden er in door de dichte rook naar buiten te ko men, doordat zij, op aanwijzing van de leerkrachten, langs de vloer kropen, waar zich nog het langste lucht bevond. Een politieman heeft aan de pers mee gedeeld gehoord te hebben, dat een van de scholieren een minuut of 20 voordat de brand uitbrak, opdracht had gekregen wat afval te verbranden. In het deel van het gebouw, waar zich deze afval bevond, is vermoedelijk de brand ontstaan. MOSKOU (Reuter) De Russische rege ring heeft besloten met ingang van het j aanstaande weekeinde de officiële rustdag 1 niet meer op zondag maar op zaterdag te stellen. Volgens het Russische persbureau Tass is dit gedaan om aan de wensen van de arbeiders tegemoet te komen. NA OVERLEG EN MET INSTEMMING van de secretaris-generaal van het I.T.F., de Belg Omer Becu, heeft de Nederlandse Bond van Vervoerspersoneel besloten de boycotactie van de I.T.F. in Nederland die tot en met donderdag zou duren, stop te zetten. Verscheidene factoren hebben een verwarrende invloed gehad op de te voeren actie. De allergrootste invloed moet worden toegedacht aan het afvallen van de C.A.O.-partners uit de confessionele kring, te weten de christelijke en katholieke organisaties. By het te werk stellen der arbeiders bleek kennelijk met de verdeelde opvatting tussen de N.B.V., confessionele en anders gerichte organisaties te zijn rekening gehouden. De hierdoor gemaakte verwarring werd nog vergroot door de verschillende vonnissen van de president van de Rotterdamse en Amsterdamse recht bank, terwjjl diegenen, die in de loop van de dag metterdaad te Rotterdam weigerden om te werken, op den duur in een onmogelijke positie zouden komen en aan represaillemaatregelen zouden blootstaan. De Nederlandse organisatie heeft met grote waardering kennisgenomen, dat het succes van de actie in Antwerpen mede te danken is aan het feit, dat de Belgische MADRID, (UPI) De Spaanse veilig heidspolitie heeft de laatste weken tijdens een golf van onrust ongeveer tachtig lei ders van oppositie-organisaties gearres teerd, zo werd maandag uit welingelichte bron in Madrid vernomen. De meeste man nen, die zich daardoor thans onder arrest bevinden, aldus wordt uit die bronnen vernomen, zijn Spaanse socialisten, die door de regering aansprakelijk worden ge steld voor een aantal wanordelijkheden gedurende de laatste maanden. In kringen van de regering hier wordt toegegeven, dat er arrestaties hebben plaats gehad, maar bijzonderheden daar omtrent zullen pas in de naaste toekomst worden bekendgemaakt. De arrestaties ge schiedt^" 'voornamelijk ;u Matrit San S°- bast'aan, Barcelona en Valencia. De mees te gearresteerden zouden „jonge intellec tuelen" zijn. De verboden oppositiegroepen vinden in toenemende mate gehoor, mede door de ontevredenheid, die een gevolg is van de economische toestand in Spanje. De prijzen zijn de laatste twee jaren met veertig percent gestegen en hebben daardoor de laatste loonsverhogingen door de regering in 1956 toegestaan, meer dan te niet gedaan. In oktober had er een prijzengeschil plaats gehad tussen de wolvervaardigers en de eigenaars van wolfabrieken, waar door de Spaanse textielindustrie bijna werd lamgelegd. Tegenstanders van het bewind van Franco, hadden toen getracht de werkloze textielarbeiders op te ruien. Advertentie Advertentie GESCHENKEN APART EN TOCH VOORDELIG Plft PAARLAARSTEEG 8 we Mrieni Haarlem - Tel. 14615 confessionele organisatie wel aan de actie heeft deelgenomen en aldaar dus een ge sloten front is gevormd. Uit de binnenge komen berichten uit andere delen van de wereld blijkt, dat aldaar de actie met veel succes is kunnen worden doorgevoerd. On derstreept wordt dat de Nederlandse ha venarbeiders in de toekomst alleen nog maar nationaal en internationaal een rol zullen kunnen spelen, als zij inder daad erin slagen zich gemeenschappelijk in één organisatie aaneen te sluiten. Belangrijk is tenslotte, aldus de verkla ring, dat kan worden vastgesteld, dat de I.T.F.-actie in de gehele wereld een weer klank heeft gevonden als nooit tevoren bij een dergelijke actie het geval is geweest. De medewerking van de havenarbeiders in de andere landen van de wereld is voor ons een aanmoediging om, zo zegt de ver klaring, bezield door dezelfde geest van internationale solidariteit, verder te gaan. Tenslotte mag niet onvermeld blij ven, aldus de verklaring, dat de wijze, waarop leden van de Scheepvaart Ver- eeniging Zuid zich na de uitspraak van de president van de rechtbank in de praktijk hebben gedragen weinig bewondering heeft kunnen opwekken. Brand vermoedelijk ontstaan door roken in bed In de afgelopen nacht is de 53-jarige me vrouw T. Loots uit de Jan van den Berg straat in Heemstede in haar slaapkamer levend verbrand. Aangenomen wordt dat zjj in bed heeft liggen roken. Mevrouw Loots heeft nog getracht van het branden de bed te komen. Het door de vlammen onherkenbaar gemaakte en verkoolde lichaam werd vlak voor het bed aange troffen. De brand in het perceel 46 van de Jan van de Bergstraat werd ongeveer twee uur gemeld. In genoemd huis woonde me vrouw Loots alleen. Zij was een wat een zame vrouw. De bovenverdieping van haar huis was grotendeels ontruimd. Er had geruime tijd een jong paar ingewoond De buren hebben de brand ontdekt. Een buurmeisje dat in een aan het huis gren zende kamer lag te slapen werd wakker door een sterke rooklucht. Onmiddellijk sloeg zij alarm. Twee agenten waren snel ter plaatse, waarna de brandweer arri veerde. De agenten hebben de deur inge trapt. Het brandende bed veroorzaakte een enorme rookontwikkeling, zodat de agenten aanvankelijk niet de slaapkamer konden binnendringen. Met drie stralen werd het vuur op de bovenverdieping be streden. Het bed was een hardnekkige vuurhaard. Nadat de brandende matras sen waren verwijderd, was het vuur spoe dig geheel bedwongen. De vlammen hadden de slaapkamer da nig aangetast. De schade aan het huis wordt geraamd op vijftienhonderd gulden, die aan de inboedel op duizend gulden. Na ruim twee uur was de brandweer de situa tie volkomen meester en kon zij met een gerust hart inrukken. De stoffelijke resten waren inmiddels naar de Mariastichting overgebracht. Het blussingswerk was uiteraard op het nachtelijk uur bijzonder moeilijk, mede als gevolg van de enorme rookontwikke ling. Omwonenden waren opgeschrikt en stonden de verrichtingen van de brand weer gade te slaan; de meeste van hen hadden vlug een jas over hun pyama ge schoten en stonden er wat bibberend bij. LONDEN (UPI) Naar in Londen wordt vernomen dringt een aantal parlements leden er bij de regering op aan het verbod aan Engelse firma's Indonesië oorlogssche pen en vliegtuigen te leveren in te trekken. Intrekking van dit verbod zou de weg ope nen voor het ontvangen van Indonesische scheepsbouworders ten bedrage van 50 miljoen pond (ongeveer een half miljard gulden). Men vreest dat de orders thans naar Italië of West-Duitsland zullen gaan. Maandag kwam de kwestie in het Lager huis aan de orde. De marinedeskundige van de Labourpartij, James Callaghan, had de minister van Buitenlandse Zaken Sel- wyn Lloyd gevraagd of Indonesië de re gering had benaderd met een verzoek op Engelse werven oorlogsschepen te mogen laten bouwen. Minister Lloyd antwoordde schriftelijk, dat het niet gebruikelijk is redenen te noemen voor het weigeren of toestaan van dergelijke verzoeken. Enkele dagen voordien verklaarde Cal laghan, dat Indonesië in Engeland voor 60 miljoen pond torpedoboten en torpedo- bootjagers wil laten bouwen. Engelse fir ma's mogen torpedo-lanceerbuizen bou wen en snelvuurkanonnen voor torpedo- boten construeren, doch zij mogen geen schepen aan Indonesië leveren. KHARTOEM (UPI) De regering van Soedan heeft besloten in West-Duitsland een complete munitiefabriek te kopen, aldus is in Khartoem vernomen. Zo spoedig moge lijk zullen officieren en manschappen naar West-Duitsland worden gezonden voor in structie. CAIRO (UPI) Twee Egyptische bladen zeggen te beschikken over documenten waar uit blijkt, dat de Amerikaanse ambassadeur in Soedan „een vast salaris" uitkeerde aan een groot aantal Soedanese politici en par lementsleden. Verder staat erin, dat de onlangs afgezette regering Khalil akkoord ging met een Brits plan om in Soedan een aantal radiostations te bouwen, die zich zouden moeten richten tegen radio-Cairo en waarmee de uitzendin gen van radio-Cairo gestoord zouden moe ten worden. Ook wat een der bladen noemt „Khalil's eenzijdige opzegging van de over eenkomst met Egypte over het Nijlwater" zou een Brits plan zijn. Bij de behandeling van het schrootschan daal in de Europese Kolen- en Staalgemeen schap heeft vorige week vrijdag de procu reur-generaal bij het Haagse gerechtshof tijdens zijn requisitoir in de zaak tegen de (vermoedelijk) in Israel verblijvende direc teur van de Zeeuwsche Metaalmaatschap pij verklaard, dat hij zeer sterk de indruk had dat de directeuren van de Düsseldorfse „Hansa" de hoofddaders waren en dat deze onlangs zijn uitgeweken naar Amerika. Deze directeuren hebben thans verklaard dat zij in Düsseldorf zijn, deze stad niet hebben verlaten en nog nimmer in Ame rika zijn geweest. Een van hun raadslieden, mr. A. C. Bergsma te Rotterdam heeft na mens zijn cliënten een brief aan ae minis ter van Justitie gericht, waarin verklaard wordt dat de directeuren en eigenaars van „Hansa" zich door deze uitlatingen van de procureur-generaal diep gegriefd voelen en dat zij bereid zijn op ieder gewenst ogen blik naar Nederland te komen. Advertentie VOUS ÊTES EN. Grote mei luxe lederwaren en Parapiuies Houtstr 125-127, Haarlem Tel 20889 DJAKARTA (AFP) In het regerings- antwoord op de algemene beschouwingen in tweede termijn van het Indonesische parlement over het wetsontwerp tot natio nalisatie van de Nederlandse bedrijven, heeft de Indonesische regering dinsdag medegedeeld, dat zij het parlement toe stemming vraagt voor nationalisatie en dat zij niet voornemens is over te gaan tot confiscatie van de Nederlandse bedrij ven „omdat Indonesië niet in staat van oorlog verkeert met Nederland." De minister van staat voor economische stabilisatie, kolonel Suprajogi, zette uit een, dat, juridisch gezien, nationalisatie slechts een maatregel tot intrekking van eigendomsrechten betekent, die wordt toegepast in het belang van land en volk. Met betrekking tot eventuele schadeloos stelling, zeide Suprajogi, dat de mogelijk heid bestaat, dat schadeloosstelling zal worden betaald volgens de „boekwaarde". Hij zeide niet, dat deze schadevergoeding pas na de teruggave van Westelijk Nieuw- Guinea zal worden betaald. De regering zal de voorwaarden tot betaling van schade loosstelling op het daarvoor geschikte tijd stip aan het parlement voorleggen. Ter voorkoming van psychologische consequenties zal de regering voorlopig geen overdracht van „overgenomen" Ne derlandse bedrijven toestaan. Transacties op dit gebied, die reeds hebben plaats ge had, zullen waardeloos worden verklaard, aldus de minister. PARIJS (Reuter) Het besluit van het Britse dominion Ghana om met het on langs uit de Franse unie getreden Guinea een federatie te vormen heeft enkele Fran se bladen aanleiding gegeven tot de be schuldiging, dat dit samengaan een ge volg is van Britse manoeuvres. Eén der bladen, die er zo over denken, is de recht se „Paris-Presse" die schrijft dat het Brits ministerie van koloniën allang hoopt op de totstandkoming van een grote West-Afri kaanse federatie. Advertentie 100 o/o AMANDELEN CENTRUM GALERIJ - TELEFOON 4302 Met betrekking tot de mogelijkheid, dat Nederland deze zaak voor het internatio nale forum zal brengen, verklaarde de mi nister, dat de Indonesische regering altijd klaar staat om de Nederlandse uitdagin gen in verband met de nationale aanspra ken op West-Irian aan te nemen. Overeenkomstig het plan zullen de Ne derlandse bedrijven na de nationalisatie de status van naamloze vennootschap krij gen, waarbij alle aandelen in handen der regering zullen zijn, zodat zij staatsbedrij ven zullen worden Het bestaan van derde partijen, zoals aandeelhouders, in de Ne derlandse bedrijven, staat een nationali satie niet in de weg, zo zeide de minister. Voorts verklaarde de minister nog, dat Nederlandse eigendommen van niet-zake- lijke aard. zoals instellingen, die op gees telijk gebied werkzaam zijn, van de natio nalisatie zullen worden uitgezonderd. Advertentie ST. NICOLAAS geeft ook graag een HAZELNOOTTAART De fijnste BOTERLETTER De grootste sortering MARSEPEIN FIGUREN vindt u bij 1e klas banketbakkerij L. Nieuwstraat 439 - Centrum Galerü Telefoon 6479 Elke Droste-letter bij ons verkrijgbaar Advertentie NOG EVEN NAAR om zo'n heerlijke te bestellen en laat ik ook niet die fijn gekruide vergeten. WILLEMSBEEKWEG 1 - IJMUIDEN-O Telefoon 4640 Franklin D. Roosevelt: Het enige ter wereld dat we moeten vrezen is de vrees zelf. Er is een tijd geweest waarin sommige, vaak zelfs vele Fransen „plus royaliste que le roi" waren. Het Franse volk van thans is, voor zo ver de jongste verkiezingen daar een juist beeld van hebben gegeven, „plus gaulliste que De Gaulle". Misschien hebben de oude Franse ko ningen de neiging van hun onderdanen, royalistischer te zijn dan zijzelf, wel ge waardeerd. Maar premier De Gaulle zal in 't diepst van zijn hart nauwelijks waar dering hebben voor het feit dat, als gevolg van de gebreken van het door hem goed gekeurde kiesstelsel, het Franse volk hem verrast heeft met een parlement, zó over vol van echte en quasi gaullisten dat De Gaulle zelf er zijn vrijheid van handelen door dreigt te verliezen. Het was zeer verstandig van de pre mier, dat hij enige tijd geleden verklaarde, geen eenheidspartij en geen gaullistische beweging te wensen; maar die wens is niet in vervulling gegaan. Toch is het onjuist te beweren, dat de kiezers De Gaulle nu zijns ondanks wèl hebben opgescheept met een gaullistische beweging en met een partij die, hoewel ze dan geen eenheids partij is, in het nieuwe parlement toch vrijwel alles voor het zeggen zal hebben. Want niet de kiezers hebben dat gedaan, maar het kiesstelsel; en voor dat kies stelsel is De Gaulle in grote mate verant woordelijk. Onze correspondent in Parijs heeft gis teren al duidelijk gemaakt hoe de poli tieke partijen gemanoeuvreerd hebben met de mogelijkheden die het districtenstelsel hun bood om door het aangaan van aller lei soms beslist tegennatuurlijke combi naties en ééndagscoalities bepaalde kandi daten weg te dringen. Als deze mogelijk heden niet hadden bestaan en de ver kiezingen van zondag onder een stelsel van evenredige vertegenwoordiging waren gehouden, zou de nieuwe Franse Kamer van Afgevaardigden hebben bestaan uit ongeveer 82 leden van de U.N.R. (nu zijn het er 188), 64 onafhankelijken (nu 120), 72 socialisten (nu 40), 42 M.P.R.'ers (nu 44), 88 communisten (nu 10), 8 leden van kleinere linkse partijen (nu 2), 38 radicaal socialisten (nu 13), en 29 gematigden (nu 12). Wij willen zeker niet beweren, dat een parlement van deze samenstelling zo bijzonder wenselijk zou zijn geweest, maar het zou wel een veel beter beeld hebben sregeven van de politieke opvat tingen van het Franse volk. Wenselijk zou het al daarom niet geweest ziin omdat de communisten opnieuw een zeer grote fractie in hadden gevormd en onder de negativistische invloed, die daar van uitgaat, hebben de vroegere Franse regeringen maar al te zeer geleden. Maar nu de communistische fractie is geredu ceerd tot slechts tien man, en dus praktisch niet meer meetelt, moet men zich wel voor ogen houden dat dit niet te danken is aan een zo aanzienlijke vermindering van het aantal communistische kiezers, maar uit sluitend aan de plaatselijke afspraken der andere politieke partijen, die de communis tische stemmen vrijwel waardeloos hebben gemaakt. Al blijkt dit nu ook niet uit de samenstelling van het nieuwe parlement: er z ij n 3,1 miljoen stemmen op commu nisten uitgebracht en dit zegt genoeg om trent het voortduren van het communis tische gevaar in Frankrijk. Deze 3,1 mil joen communistische kiezers blijven buiten het parlement een grote macht vormen en zij zouden nu wel eens nóg meer neiging dan vroeger kunnen krijgen om dit bij voorbeeld via de vakbeweging te demon streren. Zonder het bestaande districtenstelsel zou de partij van Soustelle, de U.N.R., wel een zeer grote fractie in het nieuwe par lement hebben gevormd; maar zelfs samen met de Algerijnse afgevaardigden ten opzichte van wie De Gaulle zich eveneens ernstig heeft misrekend zou zij dan veel verder van de absolute meerderheid zijn gebleven dan nu het geval is. Een gaullis tische groep van ongeveer 150 leden in een Kamer van 536 afgevaardigden zou De Gaulle heel wat minder hebben gebonden en zij zou het de aanstaande president De Gaulle minder moeilijk hebben ge maakt, iemand anders dan Soustelle voor het premierschap aan te wijzen. Bij de samenstelling van de Kamer, zoals die er nu gaat uitzien, kan men het mis schien zelfs nog enigszins als een troost beschouwen dat de bevoegdheden van het parlement door de nieuwe grondwet tot een minimum zijn beperkt. Maar dat minimum is nog altijd groot genoeg om bijvoorbeeld voor de Europese Gemeenschap ernstige moeilijkheden te kunnen veroorzaken. Om maar niet te spreken van wat er kan gebeuren als De Gaulle er op zekere dag niet meer zal zijn om de ergste heet hoofden in bedwang te houden.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 1