Mijn gezin hoest niet i PHILIPS HPanda en de olie^boertjes J Overige elf O.E.E.S.-landen zullen gezamenlijk optreden L Wereldnieuws Vorst wordt weer verdrongen ABDIJSIROOP Handschoenen - Shawls Toch ió het zo 2 Morgen E.E.G.-ministersbijeenkomst te Brussel Trekking premielening Eindhoven Unileverbonus goedgekeurd Uitloting premielening Rotterdam Uitkering Gemeentelonds Voor 1959 rond f 780 mil joen beschikbaar Hollandsche Beton Mij.: 5 percent interimdividend Ned. Scheepvaart Unie Hoge Autoriteit bespreekt kolensituatie met Adenauer Nutsspaarbank Haarlem Fusie Hollandsche Sociëteit- Bataafsche Brandwaarborg Licentie-overeenkomsten van Werkspoor Onveranderd dividend Havenwerken kerstboomverlichting Keuze uit 12 fraaie garnituren vanaf f 6.35 Aard magnetisme J Bestedingsbeperking beperkt ontwikkeling van kunstleven Litteraire prijzen van Jan Campertstichting uitgereikt Zie de kunstmaan GEN. CRONJESTRAAT 2 DINSDAG 2 DECEMBER 1958 DE PROBLEMEN DIE VERBAND HOUDEN met de onderhandelingen over de oprichting van een Europese Economische Associatie (de Vrijhandelszone) zullen het voornaamste agendapunt uitmaken van de bijeenkomst van de raad van ministers van de E.E.G., die morgen en overmorgen in Brussel zal worden gehouden. De raad zal allereerst van gedachten wisselen over de stand van zaken betreffende de algemene onderhandelingen over de Associatie en vervolgens het voorstel der Beneluxregerin- gen tot een voorlopige regeling met ingang van 1 januari 1959 behandelen. In dit verband zullen ook nieuwe voorstellen van de executieve commissie der E.E.G. worden besproken. Voorts zal de raad zijn goedkeuring moeten uitspreken over de ontwerp-verordening betreffende de uitvoering en aanvulling van de bepalingen van de verordening inzake de sociale zekerheid van migrerende werknemers alsmede de ontwerpverordening inzake de aansprakelijkheid voor de middelen van het ontwik kelingsfonds van de landen en gebieden overzee. Bovendien zal de raad een verslag aanhoren over de resultaten van de recente zitting van de G.A.T.T. in Genève. Van zijn kant zal de raad van ministers van Euratoom die eveneens op 3 en 4 december bijeenkomt de ontwerp-bijeen komst behandelen voor de samenwerking met Groot-Brittannië waarover door de Euratoomcommissie besprekingen zijn gevoerd. De raad van Euratoom zal even eens de ontwerp-richtlijnen bespreken voor de bescherming van de gezondheid van de bevolking en werknemers tegen de aan kernstraling verbonden gevaren. Dit ont werp werd door de Euratoom-commissie opgesteld terwijl de door het wetenschap pelijk en technisch comité aangewezen groep deskundigen alsmede het economisch en sociaal comité er hun advies over heb ben uitgebracht. Na de behandeling in de raad van ministers zal het ontwerp met verzoek om advies aan het Europese parle ment worden doorgezonden. Zodra dit parlement zijn advies zal hebben uitge bracht, hetgeen waarschijnlijk op de eerst komende zitting zal geschieden, zal de raad zich definitief omtrent het ontwerp van Advertentie Ik riskeer niets juist in deze maanden kan elk hoestje verergeren v tot griep of bronchitis. Daarom staat in ons wisselvallig klimaat de fles Abdijsiroop altijd klaar. In ons gezin krijgt de hoest geen kans! De 23 genezende bestanddelen bssen het slijm op en verjagen de ziektekiemen. (AKKER SIROOP) Er Is wederom een trekking gehouden van de premielening 2Vs percent Eindho ven 1954. Deze lening is groot 12 miljoen en Is aflosbaar door jaarlijkse uitloting telkens op 1 december, ter uitbetaling op 15 januari daaraanvolgend. Er werden 400 obligaties van nominaal f 100 elk uitgeloot, waarbij de premie van 25.000 viel op obligatienummer 1 van serie 5566, die van 5.000 op nummer 10 van serie 2883 en die van 2.500 op num mer 5 van serie 5124. Vijf premies van elk 1.000 vielen respectievelijk op nummer 2 van serie 962, nummer 8 serie 962, nummer 4 serie 7393, nummer 7 serie 785 en num mer 4 serie 11972. De bezitters van de vol gende tien obligaties krijgen een premie van 250: nummer 1 serie 3442, nummer 10 serie 6092, nummer 4 serie 8942, num mer 7 serie 7393, nummer 8 serie 9336, nummer 10 serie 9336, nummer 10 serie 9705, nummer 4 serie 5124, nummer 9 serie 1736 en nummer 7 serie 11729. Tenslotte werden 382 uitgeloot met elk 125. In de buitengewone algemene vergade ring van aandeelhouders in Unilever n.v. is het voorstel van de raad van bestuur aangenomen om aan de houders van ge wone aandelen uit de in het bedrijf be houden winsten een bonus van 25 percent uit te reiken in gewone aandelen, die ge rechtigd zullen zijn tot het volle dividend over het boekjaar 1959 en volgende jaren. Zulks onder de voorwaarde dat door de buitengewone algemene vergadering van aandeelhouders van de te Londen geves tigde vennootschap Unilever Limited te Londen op 8 december een overeenkomstig besluit wordt genomen. Op het stadhuis te Rotterdam heeft de uitloting van 120 obligaties plaatsgehad (12 series genummer 1 tot en met 10) van de ZVi percent premielening 1957 groot 20.000.000 die werd aangegaan op 28 fe bruari 1957. Serie 16195 no. 8 is aflosbaar met 100.000. Serie 8011 no. 1 is aflosbaar met 10.000, serie 16239 no. 7 met 5.000, serie 1972 no. 9 en serie 16158 no. 3 zijn elk met 2500 aflosbaar, serie 2616 no. 3, serie 8523 no. 9 en no. 10, serie 16158 no. 9, serie 17525 no. 2 elk met 1.000, en serie 2616 no. 10, serie 8523 no. 6, serie 16195 no. 3, serie 17525 no. 3 en no. 9 elk met 500. Deze uitgelote obligaties zijn per 15/1 1959 aflosbaar ge steld. de commissie dienen uit te spreken. Tenslotte zullen beide raden van minis ters in gemeenschappelijke zitting hun goedkeuring moeten hechten aan het ont- werpreglement van orde van het Econo misch en Sociaal Comité. De raden zullen eveneens gezamenlijk een aantal kwesties onderzoeken betreffende de begrotingen der gemeenschappen voor het begrotings jaar 1959 (ANP). De overige elf Vertegenwoordigers der elf O.E.E.S.- landen die niet deel uitmaken van de Europese Economische Gemeenschap, zijn op hun tweedaagse conferentie te Genève overeengekomen dat zjj b(j onderhandelin gen met de zes E.E.G.-landen gezamenlijk zullen optreden. Dit werd maandagavond vernomen. Op de eerste dag van het overleg werd in beginsel afgesproken dat de besprekin gen met de zes landen op multilaterale basis moeten worden gehouden. Aan het overleg te Genève wordt deelgenomen door afgevaardigden van Denemarken, Enge land, Griekenland, Ierland. Noorwegen, Oostenrijk, Portugal, Turkije, IJsland, Zweden en Zwitserland. Volgens de woordvoerder heeft het over leg, dat vandaag wordt voortgezet, geleid tot een „ruime mate van overeenstem ming". De hoofdpunten van de agenda be troffen voorlopig maatregelen om het hoofd te bieden aan nadelige gevolgen van de verlaging der tarieven voor de E.E.G.- landen per 1 januari en de noodzakelijke multilaterale regelingen met lange loop tijd voor onderhandelingen 'vssen de elf en zes. (Reuter) De regering blijft er bezwaar tegen ma ken de Kamers de adviezen kenbaar te maken, die zij heeft ontvangen van de raad van advies inzake de gemeentefinan- ciën. Dit zeggen de ministers Hofstra en Struijcken in de membrie van antwóord op het voorlopige verslag der commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer over de rijksbegroting 1959 voor het Gemeente fonds. Voorts delen de ministers mee, dat, reke ning houdende met het in de fondsbegro ting voor 1958 verdisconteerde bedrag van 15 miljoen voor subjectieve verhogingen- van de algemene uitkering in dat jaar. oo basis van het voorlopige uitkeringspercen tage van 150 in 1959 rond 780 miljoen to taal voor de gemeenten beschikbaar komt aan algemene uitkeringen, in welk bedrag geen rekening is gehouden met eventuele subjectieve verhogingen voor 1959. Over d' belastinguitkeringen wordt medegedeeld, dat op basis van het voor lopige uitkeringspercentage van 143 on geveer het in de begroting uitgetrokken bedrag van rond 319 miljoen zal worden uitgekeerd. De in de aanvragen voor 1957 en 1958 op gegeven tekorten belienen respectievelijk rond 110 miljoen en 160 miljoen. Voor suhiectieve verhogingen met in gang van 1957 wordt een bedrag nodig ge acht van 24.380.000. In de vergadering van de raad van com missarissen van de Hollandsche Beton Maatschapp n.v. is bepaald, dat een inte rimdividend zal worden uitgekeerd van 5 percent. Tevens zal de raad van com missarissen aan de op 12 december te hou den buitengewone algemene vergadering van aandeelhouders voorstellen de divi dendreserve tot uitkering te brengen, aan welke reserve dan, teneii.de tot een afge ronde uitkering van 1,4 percent te ge raken, een bedrag van f 1.279,74 uit het winstsaldo van vorig jaar zal worden toe gevoegd. Het ligt in de bedoeling na goedkeuring van de bedoelde vergadering beide divi denden op 13 december betaalbaar te stellen. Advertentie ST. NICOLAAS GESCHENKEN CEN. CRONJÉSTR. 40-44 - TEL. 54679 Blijkens de verlies- en winstrekening over 1957 heeft de n.v. Nederlandsche Scheepvaart Unie te Amsterdam aan divi denden ontvangen 11.776.365 (vorig jaar 12.686.185). Aan de reserve voor diverse belangen wordt een bedrag ad 137.633 overgeboekt. Na afboeking van de in 1957 betaalde belastingen bedraagt het saldo der reserve per ultimo 1957 115.527. Dit bedrag is onder meer bestemd voor de te betalen vennootschapsbelasting. Voorge steld wordt een dividend van 11.6 percent over een geplaatst gewoon aandelenkapi taal van 101.627.000, waarvan, zoals be kend. reeds een interimdividend werd uit gekeerd van 9,7 percent. (Vorig jaar be droeg het dividend 12,8 percent, waarvan 1.667 percent in aandelen, over een ge plaatst gewoon aandelenkapitaal van 99.961.000). De president van de Hoge Autoriteit der Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal (E.G.K.S.), Paul Finet, haar vice- president, D. Spierenburg, en de leden L. Daum, Fr. Blüher en H. Potthoff, worden vandaag te Bonn door bondskanselier Adenauer ontvangen voor een gesprek over de kolensituatie in de Duitse Bondsrepu bliek en in andere landen der gemeen schap. In de afgelopen maand bedroegen de inleggingen bij de Nutsspaarbank te Haar lem f 2.704.544,en de terugbetalingen f 2.376.542,zodat het spaaroverschot f 328.002,beliep. Het spaartegoed steeg hiermede tot een totaal bedrag van f 52.872.706,per ultimo november. Er werden 796 nieuwe spaarders ingeschreven, waardoor het totaal aantal spaarders kwam op 90.081. Per eind november waren 15.065 spaarbusjes in omloop. De Hollandsche Sociëteit van Levens verzekeringen n.v., opgericht in 1807 te Amsterdam, en de Bataafsche Brandwaar borg-maatschappij van 1806 te 's-Graven- hage, hebben besloten met ingang van 1 januari a.s. te gaan samenwerken. Dit samengaan wordt geëffectueerd door overdracht door de Bataafsche aan de Hollandsche Sociëteit van het in haar bezit zijnde volledige aandelen-kapitaal in de n.v. Bataafsche Verzekering Mij, welke vennootschap de directie van de Onder linge Bataafsche Brandwaarborg-mij. zal gaan voeren. De Bataafsche Verzekering Mij zal haar kapitaal met nominaal f 1 mil joen uitbreiden, welke kapitaal door de Hollandsche Sociëteit zal worden ver schaft. In samenwerking met de Amsterdamse Droogdok Maatschappij heeft Werkspoor enige tijd geleden een licentie voor de vrije-zuigergasgeneratoren verworven van de Franse Société Industrielle Générale de Mécanique Appliquée (SIGMA). Tevens heeft Werkspoor onlangs een licentieover eenkomst gesloten met Brown Boveri en Cie, Baden, voor de voor deze vrije-zuiger gasgeneratoren benodigde gasexpansietur- bines, waardoor het mogelijk is geworden totale vrije-zuigerinstallaties aan te bieden. Met de vervaardiging van het nieuwe produkt, waarvan dezer dagen een belang rijke bestelling is geboekt, is een begin ge maakt. De order betreft de vrije-zuigergas- generator. welke tezamen met een gas- expansieturbine en en verstelbare schroef zal dienen als voortstuwingsinstal latie voor een bananenkoelschip. De be stelde installatie zal een vermogen hebben van 4000 p.k., aldus de Werkspoorcourant, die voorts meedeelt, dat een kleine groep deskundigen blijft werk aan de ontwik keling van een klein type gasturbine. Daartoe is thans in samenwerking met Thomassen, De Steeg, een licentie genomen van de Amerikaanse fabriek Westinghouse te Philadelphia, een bedriif. dat op gas- turbinegebied vergevorderd is. In de algemene vergadering van aan deelhouders der Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Havenwerken te hou den op 24 december a.s. zal worden voor gesteld het dividend over het boekjaar 1957 te bepalen op 7 percent (onveranderd). Advertentie JAREN geleden, toen ik beweerde dat gietijzeren lantaarnpalen een magnetische noordpool en een zuidpool bezitten, even als brugleuningen en andere fraaie giet ijzeren straatversieringen, heeft een lezer uit Leiden mij er geweldig van langs ge geven, „omdat zelfs iedere leerling van de h.b.s. weet, dat een metaal bij verhitting zijn magnetische eigenschappen verliest". Dat is een waarheid als een koe, maar het feit dat de sterkste magneten ter wereld in Eindhoven worden gericht als de massa zich nog in vloeibare toestand bevindt, wordt er toch niet door weer- sproken. In die toestand kun nen de kristallen zich het ge makkelijkst in een voorkeurs richting (laten) opstellen, waardoor na afkoeling de per manente magneten gevormd zijn. Dit proces vindt ook in onze aardkorst plaats. Door het aardmagnetisch veld worden de daar voor gevoelige kristallen in de stollende lava naar de magnetische polen gericht, waardoor het gesteente magnetisch wordt. Dit magnetisme heeft weliswaar een hoogst onbeduidende waarde, maar kan in ieder geval gemeten worden. Het is dan ook niet juist te menen, dat alleen magnetiet mag netische eigenschappen vertoont. Eigenlijk bezitten alle samengestelde ijzeroxyden deze eigenschappen. Bij magnetiet zijn de magnetische krachten echter zó sterk, dat zij de mens reeds vroegtijdig zijn opge vallen. In het magma komen vrijwel altijd geringe hoeveelheden ferro-oxyden voor, die na het uitkristalliseren het gesteente zijn zij het dan zwak magnetisme ver lenen. Dit magnetisme in de gesteenten biedt de geologen een prachtige gelegen heid om na te gaan wat zich in vroegere aardperioden kan hebben afgespeeld. De richting waarin' het magnetisme in het ge steente verloopt biedt hiervoor het aan knopingspunt. Wanneer de lava op IJsland wordt onderzocht, verwachten we, dat de magnetische krachtlijnen aan de onderkant van het gesteente naar buiten treden en aan de bovenkant van het gesteente naar binnen dringen. Dit vereist de toestand van het ogenblik, omdat de magnetische krachtlijnen op aarde een dergelijk ver loop voorschrijven. Het blijkt echter, dat sommige lagen van de IJslandse lava het omgekeerde te zien geven. En dit is niet alleen in IJsland het geval, maar ook in Japan en Rusland, in Frankrijk en Duits land. En het merkwaardige is nog, dat dit verschijnsel zich juist voor doet in lagen, die uit dezelfde geologische periode dateren, te weten uit een tijd die een ruwe 500.000 jaar achter de rug ligt. Toen had het aard magnetisme dus een richting, die juist tegenovergesteld is aan die van nu. Verdere onderzoekingen hebben uitgewezen, dat er verschillende perioden van omge keerd aardmagnetisme zijn geweest, niet alleen in het begin van het Quartair, waarover we daarnet spraken, maar ook efiige malen in het tertiair. Het aardmag netisme wees gedurende een ruwe miljoen jaar in een bepaalde richting, had dan een paar duizend jaar nodig om zich om te keren en wees vervolgens weer een mil joen jaar in de tegenovergestelde richting, waarna het spelletje zich weer kon her halen. Gesteenten uit nóg vroegere pe rioden hebben laten zien, dat het aard magnetisme tientallen miljoenen jaren niet van richting veranderde, zodat in de om keringen voorlopig nog geen enkele regel valt te bespeuren. Laten we de vraag, wat we aan dit ver schijnsel nu eigenlijk hebben, voor de vol gende keer bewaren. H. Pétillon (Nadruk verboden). 28. „Bïlly en Willy zijn los!" riep Moeke schel, „houd het grut!" En meteen deed zij een ferme duik naar Billy's benen, waar door het wilde knaapje languit over de grond rolde. Ze had alle moeite, om het spartelende jong in bedwang te houden, zodat Willy ongehinderd kon ontsnappen. Maar gelukkig kwam op dat ogenblik Groova binnen, die meteen Willy voor zijn rekening nam. Zo werden de krabbende knaapjes met vereende krachten naar de kamer gebracht, die directeur Sneutjes voor de familie bestemd had. Het was de gebruikelijke manier, waarop de familie Joppe altijd de kinderen verzamelde, maar de heer Sneutjes was zoiets nog niet ge wend. Sidderend wachtte hij tot Panda en de familie de kamer binnen gegaan waren en smeet toen haastig de deur dicht, alsof hij een leeuwenkooi afsloot. Even bleef hij met gesloten ogen tegen de deur leunen, om weer een beetje tot zich zelf te komen. „Ach, ach", steunde hij, „waarom moest deze wilde volksstam nu juist naar MIJN hotel komen? Zij bederven de beschaafde sfeer. Hoe krijg ik ze weg??" Aparte sortering LUXE POST in mappen en in dozen Kunstenaars tot parlement: Op initiatief van het hoofdbestuur van de Nederlandse Federatie van Beroeps verenigingen van Kunstenaars hebben ne gentig vooraanstaande kunstenaars waar onder bekende letterkundigen, musici, danskunstenaars, cineasten en toneelspe lers, zich in een brief gericht tot de bei de Kamers der Staten-Generaal, waarin zij wijzen op de belemmering, die de voor 1959 gehandhaafde bestedingsbeperking zal hebben op de verdere ontwikkeling van het kunstleven. Het is niet zo, volgens de schrijvers, dat de overheidssubsidie zoals velen menen een einde zou hebben gemaakt aan de financiële moeilijkheden der kunstinstel lingen. De overheidsfinanciering is be perkt, de instellingen moeten zelf zorg dra gen voor hoge eigen inkomsten. Daardoor is een intensieve exploitatie onvermijde lijk. Dat deze toestand van overspanning op den duur tot uitholling van het creatief vermogen der kunstenaars moet leiden, wordt veel te weinig beseft Voorts wijzen de kunstenaars erop, dat subsidiëring van overheidswege betrekke lijk zelden andere artistieke objecten be treft dan de kunstinstellingen. Met name wordt zeer weinig gedaan om beeldende kunstenaars, componisten en letterkundi gen de gelegenheid te bieden zich aan hun werk te wijden. Dit weinige is intussen door de bestedingsbeperking nog verminderd. De adressanten zeggen het dan ook ten zeerste te betreuren dat de financiële be perkingen in 1959 nog zullen voortduren. Zij wensen er geen twijfel over te laten bestaan, dat hierdoor het kunstleven in omstandigheden wordt gebracht, waarvan de schadelijke gevolgen misschien onzicht baar, doch daarom niet minder wezenlijk zijn en vele jaren blijven doorwerken. Zij doen derhalve een dringend beroep op de volksvertegenwoordiging hun schrij ven in de beraadslagingen over de begro ting van 1959 te betrekken. Tientallen litteratoren, kunstcritici en vertegenwoordigers van officiële instan ties zijn maandagavond in de vergader zaal van de Haagse gemeenteraad getui ge geweest van de uitreiking der litera tuurprijzen van de Jan Campertstichting aan Victor E. van Vriesland en Marga Minco, twee Amsterdamse auteurs aan wie dit jaar de Haagse kunstprijzen zijn toegekend. Burgemeester mr. H. A. M. T. Kolf schoten overhandigde de Constantijn Huy- gensprijs aan Victor E. van Vriesland met de overtuiging, dat hiermee „een daad van rechtvaardigheid" werd verricht. Het bekroonde werk van Marga Minco „Het bittere kruid," een sober relaas geschre ven over de jodenvervolging in de bezet tingstijd werd bekroond om de „pure ont roering die in dit debuut verwezenlijkt wordt, een debuut dat de schrijfster met een een eervolle plaats doet innemen in de rij van de Nederlandse auteurs". Na een toespraak van de voorzitter van de Jan Campertstichting, mr. A. Mout, waarin hij de beide auteurs gelukwenste, lazen Victor E. van Vriesland en Marga Minco iets uit eigen werk voor. Volgens mededelingen van de Sterren wacht te Utrecht zal de derde Russische kunstmaan vandaag om 18.33 uur over komen in het noordoosten op een hoogte van 60 graden, zich bewegende van noord west naar zuidoost. Daarna om 20.18 uur in het zuidwesten op een hoogte van 50 graden, zich bewegende van zuidwest naar noordoost. Aangezien de kunstmaan zich op een aanzienlijke hoogte voortbeweegt, is zij alleen voor scherpe ogen met het blote oog te zien. Ondersecretaris. De Indiër Chakravarthi Narasimhan is benoemd tot onderse cretaris van de UNO voor speciale po litieke zaken, zo is in New York bekend gemaakt. Lozen. Deskundigen uit tien landen, waar onder Nederland, zullen donderdag te Wenen bijeenkomen ter bestudering van het probleem van het lozen van radio actieve afvalstoffen in zee. De bijeen komst zal tot dinsdag 9 december duren. Nieuw. Een nieuwe sekte, die gelooft, dat koningin Elizabeth van Groot-Brittannië de „heilige keizerin van het heelal" is, heeft een tempel in Lausanne ingericht en de leer verkondigd van twee vrouwen voor elke man, een tijdelijke en een geestelijke. De sekte telt dertig leden, voor het merendeel vrouwen. Dochter. Prinses Sjahnaz, dochter van de sjah van Perzië, heeft dinsdagoch tend het leven aan een dochter geschon ken. Moeder en dochter maken het goed. De achttienjarige prinses Sjahnaz is een kind uit het eerste huwelijk van de sjah. Haar echtgenoot is Aradsjir Zahedi, een zoor- van een vroegere mi nister-president. Volgens berichten van enige tijd geleden zou de sjah kunnen hertrouwen met prinses Soraja, indien zijn dochter een zoon zou krijgen. Vol gens de Perzische grondwet kan echter alleen een zoon van de sjah kroonprins worden. Zoon. De 40-jarige Vittorio Mussolini, zoon van de dictator zal binnenkort te Flo rence in hoger beroep voor een krijgs raad moeten verschijnen. In 1951 werd hij, omdat hij in 1943 na tien dagen ver lof niet bij zijn luchtmachtonderdeel was teruggekeerd, tot drie jaar gevangenis straf veroordeeld, bij verstek omdat hij in Argentinië was gaan wonen. Hij zal uit Argentinjë overkomen om de krijgs raadzitting bij te wonen. Het minimum. Amerikaanse militaire autoriteiten hebben de Japanse regering meegedeeld, dat de V.S. nog voor een lange tijd ten minste tien militaire ba ses in Japan willen handhaven, zo is in Japanse regeringskringen bekendge maakt. De Amerikanen zouden erop ge wezen hebben dat deze tien bases het minimum vormen, dat nodig is om de veiligheid in het verre Oosten te ver zekeren. Op de tast Bij het invallen van de avond zat Glasgow maandagavond in een zó dichte mist, dat automobilisten hun wa gens in de steek lieten en probeerden op de tast hun huis te vinden. Ook zij die onder normale omstandigheden van de openbare middelen van vervoer ge bruik maken, moesten naar huis lopen. Geen tram of bus waagde zich er door heen. Spleet. Twee leden van de genie van de Amerikaanse Zeemacht aan de Zuid pool zijn nauwelijks aan de dood ont snapt toen hun acht ton zware tractor door een bedrieglijke sneeuwbrug in een meer dan 30 meter diepe spleet in het ijs viel. Het gebeurde ongeveer 45 km. ten oosten van McMurdo. Zij wer den met een touwladder uit de diepe spleet gehaald. Hoop zand Omlopend voor een hoop zand zijp in Parijs drie blinde studenten op de Pont du Caroussel in Parijs over de leuning in de Seine gevallen. Een hun ner, de 19-jarige Michel Fourret was op slag dood. Zijn twee vrienden wer den gewond maar konden worden ge red. Verdubbeld. Uit een Engels statistisch jaaroverzicht blijkt dat het vorig jaar in Engeland twee keer zoveel onwetti ge kinderen geboren werden als voor de oorlog (nu 33.534 kinderen). Ook het aantal scheidingen is sedert de oorlog ongeveer verdubbeld. De kindersterfte bedraagt 23,7 per 1000. In Europa heb ben slechts Zweden (17) en Nederland een nog lagere kindersterfte. Het En gelse gezin telt gemiddeld twee kinderen. Sceptisch. De Amerikaanse minister van defensie, Neil McElroy, heeft maan dag verklaard sceptisch te zijn ten aan zien van het bericht in het Amerikaan se tijdschrift „Aviation Week", dat de Russen proefvluchten zouden hebben gemaakt met een vliegtuig met kern aandrijving. Volgens de minister zou het voor zijn ministerie een verrassing zijn als het bericht juist was. Advertentie JOVANDA NYLONS Een boven Ierland gelegen gebied van hoge druk en een in midden-Rusland aan wezige depressie houden gezamenlijk over het Europese vasteland een noorde lijke stroming van polaire lucht in stand. Deze lucht bedekt nu geheel Oost-en Mid den-Europa en is ook in ons land doorge drongen. Als gevolg hiervan heeft het, be halve dicht aan de kust, 1 tot 4 graden ge vroren. Uit Duitsland werden minimum temperaturen van 3 tot 8 graden onder nul gemeld. Voor de Noorse kust lag vanoch tend een kleine storing, die zich in zuidelij ke richting over de Noordzee gaat ver plaatsen. Zij zal de komende 24 uur in ons land plaatselijk wat regen veroorzaken, in de oostelijke provincies mogelijk vermengd met natte sneeuw. Samenhangend met de ze ontwikkeling wordt de koude lucht iets naar het oosten teruggedrongen. Een die pe, bij de oostkust van Groenland gelegen depressie verplaatst zich naar het noord oosten. Zachte oceaanlucht wordt hier door in de richting van Schotland getrans porteerd. WEERRAPPORTEN Woensdag 3 december Zon op 8.27 uur, onder 16.32 uur. Maan op uur, onder 12.43 uur. Maanstanden 4 dec. 2.24 uur laatste kwartier. 10 dec. 18.23 uur nieuwe maan. 18 dec. 00.52 uur eerste kwartier. 26 dec. 04.54 uur volle maan. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 2 december Hoog water 7.11 en 19.31 uur. Laag water 2.44 en 15.04 uur. Woensdag 3 december Hoog water 7.59 en 20.26 uur. Laag water 3.25 en 15.48 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturenbulten 'i en binnenlandheden I 3d morgen 7 uur. Neerslag: t/i a a laatste 2i 1 uur V ie da Den Helder regenbui zw 5 0,2 Ypenburg zwaar bew. windst. 2 0,5 Vlissingen zwaar bew. zw 4 0,5 Eelde onbewolkt zw -1 0 Twente onbewolkt z -1 0 De Bilt zwaar bew. z -3 0 Eindhoven dichte mist z -2 0 Vlv. Z.-Limb. onbewolkt z -2 0 Helsinki sneeuw n -8 1 Stockholm onbewolkt wnw -6 0 Oslo half bew. windst. -6 0 Kopenhagen zwaar bew. no -2 0 Aberdeen licht bew. wnw 6 3 Londen mist wnw 1 0 Amsterdam zwaar bew. windst. -0 0 Brussel onbewolkt windst. -1 0 Luxemburg onbewolkt no -3 0 Parijs onbewolkt nno -1 0 Bordeaux licht bew. nno -1 0 Grenoble geheel bew. windst. 3 0 Nice half bew. n 7 0 Berlijn onbewolkt wnw -4 0 Frankfort onbewolkt o -8 0 München geheel bew. ono -3 0,1 Zürich geheel bew. ono -2 0 Genève geheel bew. no 2 0 Locarno zwaar bew. o 2 0 Wenen licht bew. nnw -0 0 Innsbruck geheel bew. no 7 0 Rome zwaar bew. no 7 0 Ajaccio licht bew. nno 9 1 Madrid geheel bew. n 8 0 Mallorca half bew. windst. 12 0 Algiers zwaar bew. windst. 9

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 2