Ministersconferentie over Berlijn toch in Parijs d Mi/tf rfARt" Vierhonderd Franse Kamerleden zijn werkeloos geworden President Coty kondigt zijn afscheid officieel aan anaréa Conferentie over Europees Sociaal Handvest tEit bf forlriira f-ijh Partijtegenstellingen tijdelijk vergeten 't Silver Stoepke HORLOGERIE VAN NIEL <^Praatótoel WANDVERSIERING DINSDAG 2 DECEMBER 1958 3 Eenheidsfront „Nuttig" overleg in Genève over kernproevenverbod Stadium van praktisch onderhandelen begonnen Premier Grotewohl ziek? Nederlands standpunt in de kwestie-Cyprus De Gaulle zou Salan ditmaal zijn congé geven Op de' gr houtstraat 163 Ontspoorde locomotief vernielt bovenleiding JAARBOEK WIE WAT WAAR 1959 UITVERKOCHT Ontwerp wordt in Straatsburg bestudeerd Van onze correspondent in Bonn) Op voorstel van de Westduitse regering zal binnenkort een conferentie worden ge houden over het vraagstuk Berlijn tussen de ministers van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Staten, Groot Brittannië, Frankrijk en de bondsrepubliek. Deze zal evenwel niet te Bonn maar te Parijs wor den gehouden. Als eerste westelijke zet te gen het Russische voorstel om van West- Berlijn een vrij-stad te maken, zou over wogen worden de Westberlijnse bevolking in een volksstemming te laten oordelen over het Russische plan. Het westelijke ministeriële overleg over Berlijn zal wor den gehouden, kort voor of kort na de NAVO-bijeenkomst te Parijs. Daarmee worden de besprekingen over Berlijn, waaraan alleen de vier betrokken landen zullen deelnemen, en de NAVO-conferen- tie gescheiden, maar de scheiding is niet te scherp gemaakt Daarbij is de West duitse wens in het geding gekomen de gro te politieke problemen zoveel mogelijk in NAVO-verband te bespreken, zoals in het verleden Libanon en Quemoy. Nu de kwestie Berlijn aan de orde was geven de Westduitsers de voorkeur aan een onder onsje tussen de Verenigde Staten, Groot- Brittannië, Frankrijk en de bondsrepu bliek. In elk geval zal er voor midden-de- cember geen westelijk antwoord op de Russische nota worden verzonden. Te Bonn hebben bondskanselier Ade nauer en de minister van Buitenlandse Zaken Von Brentano gisteren beraad slaagd met leiders der Bondsdagfracties van de C.D.U., de socialistische S.P.D., de liberale F.D.P. en de Deutsche Partei. Het resultaat van dit gesprek was, dat er een soort eenheidsfront is gevormd inzake Ber lijn. Eensgezind wees men het Russische voorstel om van West-Berlijn een vrij-stad te maken af en werd gezegd, dat het vraagstuk Berlijn niet losgemaakt kan worden van de Duitse hereniging, die weer een onderdeel vormt van het pakket tegen stellingen tussen Oost en West. Ook uit dit overleg bleek welk een belang de West duitse regering hecht aan het verbinden van de kwestie Berlijn met de hereni gingsvraagstukken. Van socialistische zij de wenst men dat ook meer aandacht zal worden besteed aan het plan-Rapacki no pens een gedemilitariseerde zone in Mid den-Europa. Nog geen commentaar is te Bonn gege ven op de verklaring van de Britse minis ter van Buitenlandse Zaken Selwyn Lloyd, die Dulles' mededeling van een week ge leden herhaalde, volgens welke personen, die door de Oostduitse autoriteiten voor ondergeschikte technische functies zijn aangesteld, aanvaard kunnen worden bij overleg over technische kwesties en dan als vertegenwoordigers (agenten) van de Sovjet-Unie. De vorige week ontstond over een soortgelijke verklaring van Dulles te Bonn en West-Berlijn grote opwinding, omdat men hier meent, dat het geringste toegeven aan Oost-Duitsland zal leiden tot een uiteindelijke erkenning van de Oost duitse regering hetgeen voor Bonn on aanvaardbaar is. Het lijkt of men zich te Bonn hierbij wil neerleggen. Tenslotte pleegt men hier zelf vrij geregeld met dergelijke lagere Oostduitse instanties overleg over scheepvaart- en handelskwes ties. LONDEN (Reuter) Radio-Moskou zegt dat er berichten zijn die er op wijzen, dat het westen een conferentie van grote Advertentie jüiT Tt'<6M6l)tl([ w \j u V&rwHclii /V^ KUrt zong bevend kleine Jan Klopt uw hart ook zo? Denkt u, dat u die mooie gouden slavenband, v.a. 119of een close for ever band, v.a. 69-50 of een lief gouden ringetje, v.a. 19.75 of een gouden collier met hanger, v.a. 34.75 of een gouden dames horloge, v.a. 99.50 zult krijgen, waarvan u zo'n fraaie collectie vond bij Het huis met het CARILLON Sint's hoofdkwartier voor grote mensen GNEVE (UPI) De conferentie over een verbod van proeven met kernwapens en een systeem tot controle op de naleving daarvan is eindelijk in een stadium ge komen daarbij beide partijen werkelijk tot onderhandelingen zijn overgegaan. De ver gadering van maandag werd door zegs lieden van Oost en West „nuttig" genoemd. De conferentie is begonnen aan de be spreking van een verdrag over een ver bod op het nemen van proeven met kern wapens, met daaraan verbonden een con trole-systeem. Men zegt dat er een begin is gemaakt met praktische discussies" over de voornaamste punten van een verdrag en de algemeen aspecten daarvan. Op de andere conferentie in Genève over het voorkomen van onverhoedse aanvallen bleef de impasse bestaan. Het Westen verwierp een serie oude Russische ontwapeningsvoorstellen, op grond van de overweging dat deze ten doel hebben de conferentie op het poli tieke vlak te brengen, hoewel zij bedoeld is ter bespreking van de zuiver technische aspecten van onverhoedse aanvallen. Het Russische voorstel van eën kernwapen- vrije zone langs de beide zijden van het ijzeren gordijn is voor het Westen onaan vaardbaar, omdat het teveel politieke aspecten heeft. mogendheden zal bijeenroepen ter bespre king van de Duitse kwestie als geheel. „Het is duidelijk", aldus de radio, „dat dit slechts een manoeuvre zou zijn om hen te misleiden, die niet sterk in de politiek zijn. Het zou een poging zijn het realisti sche en concrete plan van de Sovjet-Unie, om de abnormale toestand in West-Berlijn te doen verdwijnen, te torpederen". De radio vervolgt: „Natuurlijk zou het veel beter zijn het gehele Duitse vraagstuk op te lossen, dan een der aspecten ervan. Dat is echter onmogelijk door de houding van het Westen. Dat houdt vast aan, wat het noemt, vrije verkiezingen. Het houdt op zettelijk geen rekening met de omstandig heid dat er twee Duitse staten bestaan met verschillende sociale stelsels. BERLIJN (DPA-AFP) In Oostber- lijnse regeringskringen wordt vernomen, dat de 64-jarige premier Grotewohl ziek is en op het ogenblik geen functies waar neemt. In de omgeving van de premier verklaart men dat zijn toestand geen aan leiding tot bijzondere ongerustheid geeft. Politieke waarnemers merken op, dat Grotewohl al enige tijd tekenen van ver moeidheid vertoonde. Onlangs gooide hij op een persconferentie niet alleen de data en de plaatsen van bijeenkomst van twee conferenties van ministers van Buiten landse Zaken der vier grote mogendheden door elkaar, maar hij gaf ook te verstaan dat de Russische troepen Oost-Duitsland zouden kunnen verlaten vóór terugtrek king der westelijke strijdkrachten uit West-Duitsland. Dezelfde avond gaf het Oostduitse persbureau ADN een „rectifi catie" uit. NEW YORK, (UPI) In het debat over Cyprus in de politieke commissie van de UNO-Assemblee, waarvoor zich meer dan dertig man hebben aangemeld, sprak gis teren ook mr. C. W. A. Schürmann, de Ne derlandse afgevaardigde. Hij verklaarde dat zijn delegatie aarzelt zich in het geschil te mengen omdat „in een geval waar zovele tegenstrij dige belangen op het spel staan en waar zulk een delicaat evenwicht moet worden gevonden, steun van buiten aan een van de partijen meer kwaad dan goed doet". De UNO vormt niet noodzakelijkerwijs de beste plaats om een geschil te beslech ten, tenzij alle andere middelen zijn uit geput. „Onder de huidige omstandigheden", aldus de Nederlandse gedelegeerde, „moet de UNO zich ervan onthouden voorkeur te laten blijken voor welke wijze van oplos sing dan ook, opdat niet de kansen op een uiteindelijke overeenstemming verloren gaan. De geweldplegingen op Cyprus zijn evenwel ernstig genoeg om een beroep te rechtvaardigen van de UNO op iedereen op Cyprus zich van dergelijke daden te onthouden en te bedenken dat een at mosfeer van vrede en rust nodig is om een voor allen aanvaardbare oplossing te vin den, aldus mr. Schürmann. Hij zei in te stemmen met de verklaring van de Perzische afgevaardigden en zei dat het Perzische voorstel over het alge meen volkomen met zijn standpunt in overeenstemming was. In de Perzische ontwerpresolutie wordt de drie betrokken mogendheden verzocht de onderhande lingen te hervatten. Negen landen, waaronder India, heb ben een resolutie ingediend, waarin zelf beschikking wordt verzocht voor de Cy prioten. Het Turkse voorstel, het eiland in een Grieks en Turks deel te verdelen, wordt van de hand gewezen. De resolutie is ingediend door India, Ceylon, Haiti, IJsland, Ierland, Nepal, de Verenigde Arabische Republiek, Panama en de Soe dan. Advertentie Geen Aspirin zonder BAYERKRUIS Een gespecialiseerd arbeidsbemidde lingsbureau dat zich op de nodige geschik te relaties zou kunnen beroemen, kan in Frankrijk goud verdienen. Er is namelijk een groot aantal werkzoekenden op de markt verschenen tengevolge van de ver nieuwing van het parlement. Bij elke ver kiezing vallen er politieke hoofden. Vroe ger was dat al sneu voor de eigenliefde van die slachtoffers, die toen niettemin meestal wel weer geruisloos onderdak konden vinden in een der veeltallige over heidscommissies of zelfs in een of ander vertegenwoordigend orgaan waarvan de vierde republiek met haar Economische Raad en Conseil de la République (waar van de leden niet werden gekozen maar benoemd) er een hele collectie bezat. Niet alleen zijn die verschillende organen nu grotendeels opgedoekt, bovendien is het aantal parlementaire werklozen, of werk loze parlementariërs, nu zo veelvuldig ge worden dat ze, zelfs indien De Gaulle zich ertoe wilde lenen, onmogelijk meer allen kunnen worden ge- of beter ver-borgen. Eerst heeft de generaal een vijftig kamer zetels opgeheven. Toen heeft zijn rege ring het kiesstelsel gewijzigd, waardoor vele traditioneel-sterke posities in het land voor die parlementariërs werden on dermijnd. Tenslotte heeft het kiezersvolk nog eens ongewoon hardhandig onder het parlementaire personeel van de vorige re publiek huis gehouden. Totaal verlies zo men hier steeds van een verlies wil spre ken ruim vierhonderd werk zo geen brodeloze politici. Men treft onder hen van alles aan. De overgrote meerderheid bestaat uit kleine nameloze „arrivisten", die ditkeer de ba kens voor het opkomende gaullistische ge tij niet tijdig wisten te verzetten. Voor een deel hadden ze vroeger al een baantje, en misschien vinden ze dat nu ook wel terug. Op hun vroegere aanzien en invloed van volksvertegenwoordigers zullen ze echter niet al te vast meer moeten rekenen, want deze verkiezingen hebben uitgewezen dat ze hun krediet ganselijk verspeelden. Naast of boven die parlementaire infante rie, werden ook heel wat officieren en gene raals aan de dijk gezet en tenslotte zelfs politieke leiders, die, qua rangorde, met maarschalken gelijk mogen worden ge steld. Reeksen ex en zelfs zittende mi nisters werden zonder vorm van proces tenzij men de verkiezingen als zodanig zou willen omschrijven neergeveld, en voor malige regeringsleiders als Daladier, de laatse overlevende van München, Joseph Laniel, die er in Versailles eens van droomde Frankrijks staatshoofd te worden Bourgès-Maunoury, Paul Ramadier, Ed gar Faure en ook Pierre Mèndes-France ondergingen datzelfde wrede lot. De lijst is nóg lang niet uitgeput wanneer we ook nog de namen van de beide voormalige ka mervoorzitters Le Troqüer en Schneiter, Robert Lacoste, die jarenlang de lakens in Algerije heeft uitgedeeld, de vroegere minister van Buitenlandse Zaken Christian Pineau en het drietal van Binnenlandse Zaken Mitterand, Moch en Morice hebben genoemd. Ze werden allen aan de kant ge zet of, gelijk de populaire Franse uitdruk king luidt, als vuile sokken weggewor pen Geborgen De werkelijk bekwame en zo mogelijk ook nog onkreukbare figuren onder hen be hoeven de toekomst nog niet al te somber in te zien. De politieke rol van Mendès- France zal nog wel niet zijn uitgespeeld, ook Jaures en Clemenceau hebben de po litieke wind wel eens tegen gehad zodat ze zelfs uit het parlement werden geweerd. Mendès-France bekleedt bovendien nog altijd het voorzitterschap van de Franse Rekenkamer en van het Internationale Monetaire Fonds, en ook als advocaat, politiek conferencier en journalist zou hij geen honger hoeven te lijden. De zeventig jarige Paul Ramadier, met zijn schilder achtig sikje, heeft al wel eens eerder, in 1951, een overeenkomstige nederlaag ge leden en die ook overleefd. De wijsbegeer te is zijn hobby en ook hij zal nog met gemak in de journalistieke pen kunnen klimmen. De voormalige minister van In dustrie en Handel, de roomskatholiek Lou- vel, is een befaamd specialist in het pe- troleumonderzoek, zodat hij in de Sahara zeker wel weer terecht zal kunnen. Bour gès-Maunoury, de ex-premier die vijfen veertig jaar is, heeft vermoedelijk ook nog een verre toekomst voor zich, en hij zou zich vooral gaan wijden aan zijn krant La Dépêche de Toulouse, die tot de wel varendste Franse provinciale persorganen wordt gerekend. Het vroegere hoofd der Franse diplomatie, de socialist Christian Pineau, heeft eindelijk tijd voor zijn be minnelijke liefhebberij, het schrijven van sprookjes en kinderverhalen, waarvan hij er al een vijftal met succes heeft gepubli ceerd. De ex-kamerpresident André le Troquer kan, ondanks zijn vijfenzeventig jaren, terugkeren in de advocatuur. Zijn kantoor in Parijs werd door zijn zoon Michel waargenomen. Laniel, die mis schien wat moeilijker elders aan de slag zou kunnen komen, zal, zodra hij 'zijn ne derlaag verwerkt heeft, niettemin een on bezorgde oude dag mogen beleven op zijn familiegoed, na vijfendertig jaren trouwe dienst aan het vaderland. Daladier gaat zijn memoires schrijven en de uitgevers lopen de deur bij hem al plat. De profes sor in de filosofie Maurice Deixonne, die de gezagrijke fractievoorzitter der socia listen was, werd door zijn erkentelijke par tijgenoten al voorbestemd tot toekomstig Frans ambassadeur bij het Vaticaan. Advertentie LAATST sprak ik eens een collega Die wilde verrassen zijn EEGA Zijn oog hierbij viel Op de firma VAN NIEL Waar hij kocht een mooie OMEGA Speciaalzaak sinds 1883. Grote Houtstraat 86 - Haarlem Telefoon 10371 (Van onze correspondent in Parijs) De Franse premier generaal Charles de Gaulle, heeft gisteren een tweede bezoek binnen enkele dagen aan president René Coty gebracht. Volgens een officieel com muniqué heeft het staatshoofd nu officieel zijn voornemen te kennen gegeven vóór het einde van dit jaar af te treden. Of schoon het communiqué dat punt nog in het duister laat, wordt nu toch wel alge meen aangenomen dat generaal De Gaulle zich op 21 december vermoedelijk als enige, kandidaat zal stellen voor de hoge functie van president der republiek. Deze maand zal er weer een voorname stap worden gedaan op de weg der ver wezenlijking der vijfde republiek, die sinds zondag, over een fris gekozen volksverte genwoordiging, maar nog niet over een nieuw hoofd beschikt. Vandaag zal de re gering bijeen komen om de conclusies uit de overrompelende verkiezingsuitslagen van zondag. Bovendien zullen de punten op de i's worden geplaatst voor de nieuwe reis van generaal De Gaulle naar Alge rije, waarheen hij morgen vertrekt. Op nieuw, en ten derde male, is er nu sprake van dat generaal Salan uit Algiers zal wor den weggepromoveerd de functie van inspecteur van het leger is naar zijn maat gesneden. Men gelooft dat het er dit keer werkelijk van zal komen. Salan's opvol ger in de civiele sektor, de econoom De- louvrier, heeft zich in Algiers al inge werkt en zijn huidige adjudant, generaal Challe, is voorbestemd toekomstig opper bevelhebber over het Franse leger in Al gerije te worden. Generaal De Gaulle, een knap strateeg, is omzichtig te werk gegaan om Salan tot aftreden te bewegen of beter te dwingen, maar na verschillende mislukte pogingen lijkt voor hem nu dit succes in Algerije thans in zicht te zijn. (Reuter-UPI) In Parijs vraagt men zich af wie minister-president zal wor den. Als kandidaten worden genoemd Soustelle, Debré, Delbecque en Michelet, alle vier van de U.N.R. Michelet, een se nator, zou kans hebben als premier te wor den aangewezen, omdat hij goede betrek kingen onderhoudt met de socialisten en omdat generaal De Gaulle, naar men aan neemt, een nationaal kabinet wenst, waar in ook de socialisten zijn vertegenwoor digd. De nieuwe Nationale vergadering zal 9 december haar voorzitter kiezen. Slechts 146 afgevaardigden uit het vorige parle ment werden herkozen. De gemiddelde leeftijd der afgevaardigden is thans 49, te gen 62 jaar van de oude Nationale Verga dering. De oudste afgevaardigde is 82 jaar, een onafhankelijke. De jongste is een 27- jarige U.N.R.-man. In de nieuwe Nationa le Vergadering hebben slechts zes vrou wen zitting, tegen negentien in de oude. Wanneer het stelsel van evenredige ver tegenwoordiging was gehandhaafd zou de nieuwe Nationale Vergadering een geheel andere samenstelling hebben gekregen. Op grond van de stemmen die de afgelo pen zondagen zijn uitgebracht zou de nieu we Assemblée Nationale er als volgt heb ben uitgezien: (Eerste kolom aantal zetels thans, twee de kolom aantal zetels bij evenredige ver tegenwoordiging, derde kolom aantal ze tels in de oude Nationale Vergadering). De verdeling van stemmen en percen- tages was als volgt: U.N.R. 3.973.420 26,46 conservatieven 3.533.596 23,54 communisten 3.105.193 20,68 socialisten 2.036.252 13,56 M.R.P. en chr.-dem. 1.194.148 7,95 radicaal-socialisten 242.413 1,61 anderen 927.139 6,09 Dubbelleven Er heeft weer een bericht in de krant gestaan over een boekhouder, die centjes achterover heeft gedrukt. En niet eens zo'n beetje ook. Twee ton. Alstublieft. Het kopje, dat boven het bericht stond, luidde: „Bijna twee ton verduisterd Om dubbel leven te leiden". U moet het mij maar niet kwalijk ne men, mijnheer de procureur-generaal, mijnheer de officier van Justitie, dat dub belleven doet mij altijd smelten van ver tedering. Ik vind zo'n boekhouder met zo'n uitgestreken, betrouwbaar boekhou dersgezicht ronduit sympathiek, wanneer ik verneem dat meneer niet alleen dubbel geboekhoud, maar ook dubbel geleefd heeft en daarvoor de dubbeltjes heeft laten rol len. Twee ton! Ik verzet mij er altijd tegenIk zeg al tijd tegen mezelf, dat mannen die stelen slechte mannen zijn en dat ik er geen goed woord voor over mag hebben, wil ik niet terecht van geestelijk mededader schap worden beticht door de geestelijk- hoogstaanden ter wereld: de lezeressen en lezers van deze krant. Ik verzet mij er altijd tegen, maar wan neer er dan bijstaat, dat zo'n heer met morsmouwtjes, met een oprijg in zijn hemdsmouwen en pennen en potloden in de borstzak van zijn jasje, dat zo'n Sjaal man de boel verdonderd heeft in een dub belleven, dan komt onweerstaanbaar de sympathie voor die dubbel-levende, die drie-dubbel-boekhoudende meneer weer bij mij boven. Dit heeft natuurlijk au fond wel met jaloezie te maken. Ik ben te volwassen om daar niet ronduit voor uit te komen: ik zou óók zo graag dubbel-leven. Overdag met een hoedje op de heer uithangen en 's nachts met een brander brandkasten kraken dat het een aard heeft. Overdag met een stijf gerolde paraplu, in een donkere winterjas van conservatieve snit, „bonjour, generaal" en „hoe maakt u het, excellentie" en na middernacht met een hooggehalsde, dikke trui onder een nauw jasje, koning van de onderwereld in het hoofdkwartier: de achterkamer van De Rode Lantaarn. Overdag voorzitter van Hulp in Nood, Commissaris van de Volksspaarbank, Pen ningmeester van Tesselschade, curator der gymnasia en adviseur van staatslieden en cc.ptain of industry, en twaalf uur later du rififi chez les homines. „Wie was the master mind achter het leeghal zn van de kluizen van de Nederlandse Bank?" Dubbellevens hebben altijd al sedert Lord Lister iets fascinerends voor mij en telkens als ik van die boekhouders lees, frons ik als voorzitter van Hulp in Nood het voorhoofd, doch achter dat voorhoofd gaat het dansend lichtje op van dié éne kaars die bij De Rode Lantaarn op tafel staat. Misschien dat ik daarom nooit ambitie heb gehad mij in het boekhouden te be kwamen. Elias Advertentie AQUARELLEN ETSEN REPRODUCTIES Wij hebben al zoveel te stellen met het verkeer binnenslands, laten we eens een kijkje buiten de grenzen nemen. In de Amerikaanse staat New Jersey is een grote tank-auto, die vloeibare zeep vervoerde, geslipt en boven op twee personenwagens terecht gekomen. De vijf inzittenden der auto's liepen alleen maar lichte verwondingen op. Op de foto zag het daar niet naar uit. Hoe heerlijk moet het dan aan de Riviera zijn, denken wij altijd argeloos wanneer onze gedachten buitenslands toevenHet verkeer kan er zich nog de weelde permitteren van open huur koetsjes, maar aan de Riviera kan het even koud zijn als in Nederland. In Nice bijvoorbeeld heeft de koetsier zich, warm ingepakt, van de bok in de bak begeven. Hij heeft het rustig maar of hij er blij mee is Doordat hedenmorgen een locomotief ontspoorde op het stationsemplacement te Heerlen, is de elektrische bovenleiding on klaar geraakt. Hierdoor werd de treinen loop op de baanvakken Maastricht-Heerlen en Maastricht-Sittard gestagneerd. Enkele treinen zijn uitgevallen. Op 15 november startte de verkoop van WWW 1959; thans hebben alle exemplaren hun weg naar onze lezers gevonden. Het feit dat wij de oplage dit jaar hebben verdubbeld, blijkt juist te zijn geweest; iedere gegadigde heeft nu ruimschoots de gelegenheid gehad één of meer exemplaren af te halen. Wij hopen dat ook ditmaal het jaar boek ten volle bevalt en dat u met verwachting uitziet naar WWW 1960. STRAATSBURG (ANP/AFP) Maan dag is in het Huis van Europa te Straats burg een conferentie over een Europees Sociaal Handvest, die door de Internatio nale Arbeidsorganisatie (I.L.O.) op ver zoek van de Raad van Europa wordt ge organiseerd, begonnen. Delegaties van vertegenwoordigers van de regeringen, arbeiders- en werkgeversorganisaties uit de vijftien landen, die zowel bij de I.L.O. als bij de Raad van Europa zijn aange sloten, beraadslagen tot 14 december over een ontwerp voor een Sociaal Handvest, waarin de sociale grondrechten van de ar beiders van de vijftien landen zijn opgeno men. De Belgische senator Fernand De- housse, voorzitter van de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa, werd eenstemmig tot voorzitter gekozen. Hij verklaarde onder meer: „Het Europa dat wij wensen, moet het Europa van de sociale vooruitgang zijn, evenzeer als het Europa van de veiligheid en de vrede". De Nederlandse delegatie staat onder leiding van mr. dr. A. A. van Rhijn, staats secretaris van Sociale Zaken. Aan de con ferentie nemen voorts, zonder stemrecht, afvaardigingen van de Internationale Ar beidsorganisatie, de Raad van Europa en de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking deel. De UNO, de E.E.G., E.G.K.S. en Euratoom, en de Intergouver nementele Organisatie voor Europese Mi gratie waren uitgenodigd waarnemers te zenden. Het ontwerp-handvest is gebaseerd op harmonisatie, voorzover uitvoerbaar, van sociale wetgeving en praktijk in de deel nemende landen, en afschaffing van on gelijke behandeling op sociaal gebied, uit sluitend op grond van verschillende natio naliteit. De resultaten van de conferentie zullen aan het comité van ministers van de Raad van Europa worden gezonden. In het ontwerp-handvest, een soort so ciale tegenhanger van de Europese con ventie van de rechten van de mens, wor den de sociale rechten die de deelnemen de landen zullen erkennen opgesomd: het recht op werk, op billijke arbeidsvoorwaar den, arbeidsveiligheid en -hygiëne, billijke beloning, het recht vakverenigingen te stichten en collectief te onderhandelen, het recht voor kinderen, niet-volwassenen en vrouwen op speciale bescherming, het recht op beroepsvoorlichting en -opleiding, op sociale zekerheid, op sociale en economi sche bescherming van het gezin, het recht om op het gebied van een ander (aange sloten) land dan het eigen een beroep uit te oefenen en het recht van migrerende ar beiders op bescherming en steun. Elk der aangesloten landen zal tenminste tien van deze artikelen als bindend aan vaarden, of 45 van de paragrafen waarin deze rechten in bijzonderheden zijn uitge werkt. De aangesloten landen zullen elke twee jaar verslag over de toepassing van de conventie uitbrengen. CXXXXXXXXXOOOOCY>DOQQOCCOCOCCOOOCOQ(10COCOOOC>CCCCOOCCOOOCO WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE ÓCOOOOOCCOCOCOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOOOOTOOOOOCXXXXXJOOOOÖ Vit de Opregte Woensdagsche Haarlemsche Courant van 1 December 1858 PARIJS Men spreekt van een monster concert, 't welk zal worden gegeven in het Industrie paleis in de Champs-Ely- sées voor een liefdadig doel. Al de beroemde zan geressen van dezen tijd zullen tot deelneming wor den uitgenodigd. Onder an deren zou Jenny Lind hare medewerking hebben toegezegd. Onder de stukken, die zullen worden uitgevoerd, wordt genoemd een onuitgegeven quartet voor vrouwen stemmen van C. M. von Weber, door diens zoon, reeds voor deze gelegenheid uit Dresden naar deze hoofdstad gezonden. CHRISTELIJKE OUDERS! Wilt gij uwe Kinderen op St. Nicolaas- of Kerstfeest een hoogst nuttig Boekje, met keurige Platen in fraaije linnen Band geven, koop dan DE PLANTER BRUNEL EN ZIJNE SLAVEN ASA EN NENO of hoe de He- melsche Vader het kwade gedoogt om daaruit het goede te doen geboren worden waarvan de prijs slechts 1,10 is. (Advertentie)

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 3