a 3 De kleinste Piet van artistieK artistieK J. P. Weyburg, commissaris van politie, gaat met pensioen a ie Havenberichten IJmond-agenda Onderhavenmeester Van der Stel gaat afscheid nemen Gedrang boven haring in Kanaal leidde tot averij Een uitgekiend cadeau m PIERRE EGO VERTELT HET VERHAAL VAN i Groenendaal's Superslagerijen 7 FOTOHANDEL KUNSTHANDEL GEH AKTRECLAME FOTOHANDEL KUNSTHANDEL Brits schip op havendam bij Vlissingen vanderhammen Ir. A. H. Ingen Housz neemt afscheid FOTOHANDEL FOTO HOLLYWOOD Matador-projectielen voor nationalistisch China? DINSDAG 2 DECEMBER 1958 Aan de heer J. P. Weyburg, commissaris van politie te Velsen is op zijn verzoek per 1 februari 1959, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, eervol ont slag verleend. De heer Weyburg, die 65 jaar geleden te Utrecht werd geboren, trad, na in die stad lager en middelbaar onderwijs te hebben genoten, in 1913 in militaire dienst. Als reserveofficier bij de artillerie was hij gedurende de gehele mobilisatie van 1914 tot 1918 onder de wapenen. Zijn carrière bij de politie ving aan in zijn geboortestade en wel op 18 septem ber 1918; hij kreeg onmiddellijk de rang van adjudant-inspecteur. Tien jaar latei- was hij hoofdinspecteur en waarnemend commissaris. In Utrecht was hij onder andere chef van de verkeerspolitie en chef van de bereden politie. Op 1 juli 1936 volgde zijn benoeming tot commissaris van politie, tevens com missaris van de Rijkspolitie te Velsen. In Velsen Velsen telde bij het optreden van com missaris Weyburg 45.500 inwoners. De po litie was 56 man sterk; voor surveillance diensten waren een brigade Rijksveld- wacht en een groep der Koninklijke mare chaussee ter beschikking. De sterkte van het politiekorps in de gemeente Velsen is thans, met inbegrip van de uitbreiding voor de tunnelbewa king, 129 man. Maar ook Velsens bevol king is gegroeid, tot ongeveer 62.000 zielen. Het was een armzalig gebouwtje dat toenmaals dienst deed als centraal politie bureau, op het Wilhelminaplein. Commis saris Weyburg drong vooral aan op een behoorlijke huisvesting van het politie apparaat; hij vond gehoor bij het ge meentebestuur en in 1940 kon het doel matige hoofdbureau van politie aan het Tiberiusplein worden betrokken. In de loop van de jaren hebben heel wat burge meesters en korpschefs uit talrijke ge meenten waar men van plan was een nieuw hoofdbureau te bouwen, een studie bezoek gebracht aan het bolwerk der Vel- ser politie. Het primitieve posthuis aan de voor malige Engelmundusweg is sinds een paar jaar vervangen door het moderne afde lingsbureau aan de Havenkade te IJmui- den. Het bureau voor Santpoort is nog in aanbouw en de plannen voor een nieuw bureau in Velsen-Noord zijn gereed. In 1936 beschikte de Velsense politie over één auto. Toen de burgemeester bij de voorganger van commissaris Weyburg had aangedrongen op een uitbreiding van het „wagenpark", leidde dit tot een hef tige woordenwisseling: de commissaris wilde er niet van weten, hij kon met de beste wil van de wereld niet inzien wat hij met meer dan één „gemotoriseerd voertuig" moest beginnen! Opbouw Uiteraard werd de opbouw van het korps onderbroken door de oorlogsjaren, temeer omdat Velsen deelde in de weinig gewaar deerde bijzondere belangstelling van de bezetter, bij wie het Velsense politiekorps bepaald niet gunstig stond aangeschreven, behoudens enkele verraderlijke figuren. Weigering tot medewerking aan bepaal de maatregelen van de bezetter, weigering om te verschijnen op een receptie van een N.S.B.-burgemeester en vermoedens in zake overzeese contacten waren voldoende aanleiding tot het opsluiten van commis saris Weyburg in de gevangenis te Am sterdam. Dit werd gevolgd door een jaar gijzelaarschap te Gestel en daarna te Amersfoort. Na zijn invrijheidsstelling dook commissaris Weyburg onder; hij be kleedde, onder een schuilnaam „bepaalde functies" te Haarlem. Na de bevrijding vyerd commissaris Weyburg opgedragen tijdelijk het com mando over het Haarlemse politiekorps op zich te nemen. Niet bij het gemeentebestuur burge meester en wethouders hebben, naar com missaris Weyburg verklaarde, altijd een open oog gehad voor een verbetering van het politieapparaat maar in Den Haag is wel eens op grote tegenstand gestuit als het om uitbreiding van het Velsense po litiekorps ging. Eens is door de weigeren de instantie aangevoerd, dat de crimi naliteit in de gemeente Velsen bijzonder gunstig afstak bij de meeste andere ge meenten in Nederland. Het heeft commis saris Weyburg nogal moeite gekost, om te bewijzen, dat het, helaas, zó mooi niet was, daarbij er op wijzende, dat het toch niet aanging uitsluitend op cijfers af te gaan. De criminaliteit in Velsen steekt, naar de mening van commissaris Weyburg, niet ongunstig af bij andere gemeenten in dezelfde klasse. Advertentie ■toHBO Foto albums Diaprojectoren Diadozen - Diaraampjes - Diakijkers Flitslampjes - Geelfilters Kennemerlaan 3 en 5 (b. d. brug) Maandag kwamen in IJmuiden aan: Clio van Kctka: Bolt, Mows; Nora Hugo Stinnes, Librevil le- Den Helder, Antwerpen; Vinni, Hampt.roads; Hallingdal, Tuapse; Jelo, Oslo; Nero, Cadiz; Min na Schupp. Jossingfjord; Sporonia. Noordzee, proefgevaren; Ma.iorca, Swansea; Ardettie, Liver pool; Grebbestroom. Liverpool; Gretke Olden- dorf, Wismar; Olhon, Christiansand; Donau, Swan sea; Brouwersgracht, Mantyluoto. Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Annenkerk van Antwerpen; Calvijn, Ornskoldsvik; Erna Ol- dendorf, Rotterdam; Lucas Bols 2, Karlsvik; Eemshorn, Terneuzen, laden aan Hoogovens; Henny, Ljusne; Herman Buisman, Noordzee. Maandag vertrokken uit IJmuiden: Sporonia naar Noordzee, proefvaren; Michigan. Bordeaux. Beverland. Harlingen. ledig P.E.N.; Belgia, Ant werpen: Brage, Antwerpen; Fridi, Rotterdam; Rien Teekman, Antwerpen; Teunika, Dagenham, met ijzer van Hoogovens; Vilnius, Rotterdam, Grampian Coast. Ghent; Corona. IJstad: Juno, Rotterdam, ledig Velsen; Neth. Coast, Rotterdam; Peregrine. Harlingen; Rini, Bremen; Senior. Vei le; Spaarnestroom, Fowey; Toni, Karskar, met zout van IJmuiden. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Heyo naar Gothenburg; Maria Theresia, Antwerpen; Sporo nia, Hamburg: Henriette B, Londen, met walsma- teriaal van Hoogovens; Chili Rotterdam. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van her-komst of bestemming geen andere aan duiding volgt betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Maar de verscheidenheid van de pro blemen waarmee de politie hier gecon fronteerd wordt is van groter verschei denheid dan in de meeste andere plaatsen met een overeenkomstig inwonertal. Vel sen heeft een sterk wisselende bevolking; de grote industrieën trekken arbeiders aan uit alle delen van het land; er is een drukke haven; duin, strand en jacht ver eisen de nodige activiteiten van de politie Of zijn werk hem bevrediging heeft geschonken? „Volkomen", antwoordde commissaris Weyburg. „Mijn korps is juist (nog) niet groot genoeg om het zo nuttige persoonlijke contact onmogelijk te maken." Particuliere belangstelling De particuliere belangstelling van de heer Weyburg gaat uit naar vele dingen die van groot belang zijn in onze samen leving. Zo is hij voorzitter van de Ko ninklijke Nederlandse Bond tot het red den van drenkelingen; hij is in het bezit V 'V/ J. P. Weyburg van de koninklijke onderscheiding voor Menslievend Hulpbetoon. Voorts is de heer Weyburg voorzitter van dê afdeling Velsen van het Nederlandse Rode Kruis. Hij heeft altijd bij de politie het beoefe nen van de sport aangemoedigd en hij is vindingrijk gebleken bij het zoeken naar middelen om vele takken van sport te stimuleren. Zelf beoefent hij de atletiek, de zwem- en de schermsport; voorheen ook de ruitersport. Ook in 1958 nam hij deel aan de Vierdaagse en hij hoopt dit seizoen voor de vijfde maal het vaardig heidsdiploma N.O.C. te behalen. De heer Weyburg heeft niet het voor nemen na zijn pensionering Santpoort, waar hij reeds zovele jaren woont, te verlaten; „Waar zou ik het beter kun nen hebben: bos, duinen, strand en de zee, alles heb je hier bij elkaar". Opvolging Wie commissaris Weyburg zal opvol gen is niet bekend. In het eerstvolgende Politieblad zullen per advertentie solli citanten worden opgeroepen voor korps chef van, de Velser politie. Advertentie Houten lijsten - Metalen lijsten Plastic lijsten - Franse kopjes Kinderplaatjes etc. Kennemerlaan 3 en 5 (b. d. brug) Advertentie OVER LEKKER ETEN GESPROKEN Doet als zovele anderen en maakt gebruik van onze WOENSDAGSE U weet; dan kost ons reclame- gehakt van 1.25 p. pC» p. kilo 1.75 Ons Gehakt van Runder- en Varkenslappen gedraaid van 4 1.78 kost dan p. pI.'lö Al het gehakt inclusief zakje zout en kruiden VERSE VARKENSPOTEN 3 pond 98 et DIKKE VLEESKRABBET.JES p. pond Cl Zeeweg 229 IJmuiden Da Costalaan 15 Driehuis VELSEN DINSDAG 2 DECEMBER Thalia: „Woestijnratten", 20 uur. Pieter Vermeulenmuscum 9.3012 uur. Rex: „De zoon van Frankenstein", 20 uur. Pieter Vermeulenmuseum: als dinsdag. Raadhuis: 1012 uur spreekuur wethou der sociale zaken. WOENSDAG 3 DECEMBER Thalia; als dinsdag. BEVERWIJK DÏNSDAG 2 DECEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Fanfare". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Du bist Musik". Kennemer Theater, 14 uur: Kinder-St.- Nicolaasfeest van de Politie. WOENSDAG 3 DECEMBER Bioscopen: Als dinsdag. Kennemer Theater, 14 uur: De Gieteling, St. Nicolaas-kinderfeest. Gebouw K.S.A., 14 uur: „Kinder Vreugd", St. Nicolaasfeest. Het Centrum, 20 uur: Rode Kruis Co lonne, kienavond. gjjtepxnss siaïw IEDER KIND weet dat Sint Nicolaas hon derd Pieten heeft, Grote Pieten, kleine Pieten, dunne Pieten, dikke Pieten, hele Pieten, samen honderd! Nu zal ik je ver tellen over het kleinste Pietje. Hij was zo klein, ,dat iedereen hem altijd over het hoofd zag. Hé, waar is de kleinste Piet nou? riep in zijn paleis in Spanje vaak Sint Nicolaas heeft iemand ook de kleinste Piet gezien? Maar altijd moesten de andere Pieten antwoor den: Nee, Sint Nicolaas! Dan bromde de Goedheiligman wat in zijn baard, want het kleinste Pietje kon hij juist zo goed gebruiken. Om een knoop op te zoeken, die van zijn tabberd was gesprongen. Of wat Spaanse peper te plukken, die in Spanje overal, tot zelfs onder de tafel, groeit. Of om te kijken of de Sint er van beneden net zo mooi uitzag als van boven, want goed bukken, nee, dat kon Sint Nicolaas niet meer. Al die taken verrichtte het kleinste Pietje met de grootste opgewektheid. Hier is uw knoopje, Sintermeklaas! riep hij dan terwijl hij triomfantelijk met de verloren knoop kwam aandragen. En: Hier is uw Spaanse peper, Sintermeklaas. Wanneer hij had gekeken of Sint Nicolaas er van beneden even mooi uitzag als van boven, riep hij alleen: Laat-ie fijn zijn, Sintermeklaas. Dat was natuurlijk wel een beetje oneer biedig en ook niet helemaal zoals het hoort, maar Sint Nicolaas werd er toch nooit boos om. Nee, de kleinste Piet kon bij Sint Nicolaas wel een potje breken. Nu zal het jullie wel zijn opgevallen, dat de kleinste Piet altijd „Sintermeklaas" zei. Waarom zei hij toch niet gewoon: Sint Ni colaas? Of Sinterklaas, zoals we allemaal doen? Dat kwam, omdat hij zoveel van Sint Nicolaas hield. Hij deed net of Sint Nicolaas van hem alleen was. De andere Pieten konden daar wel eens kwaad om worden. Wat matigt dat kleine manne tje zich aan, zeiden zij. Doet maar of Sint Nicolaas van hem alleen is! De Sint is net zo goed van ons. Hij is van iedereen. 1 Van de kinderen. Van hun moeders. Van hun vaders. Van wie is Sint Nicolaas eigen lijk niet? Dat hoorde de Goedheiligman dan wel, maar hij zei er niets van. Hij liet het klein ste Pietje rustig „Sintermeklaas" zeggen en hij dacht: We zullen wel eens zien wie het meest aan mij gehecht is. Hij gaf de negenennegentig Pieten op dracht om de stoomboot uit Spanje voor de reis naar Nederland klaar te maken, maar hij hield het kleinste Pietje thuis, waar het naar knopen zocht, Spaanse peper plukte en keek of de Sint van beneden net zo mooi was als van boven... DE REIS naar Nederland verliep voor spoedig. Sint Nicolaas hield zijn feestelij ke intocht en reed op zijn schimmel door de straten, waar duizenden kinderen ston den om hem toe te juichen en de peperno ten te eten, die de Pieten met kwistige hand rondstrooiden. Wanneer het donker werd trokken de Pieten van schoorsteen tot schoorsteen. Ze wezen Sint Nicolaas de weg over het dak. Altijd ging de kleinste Piet vooruit om te kijken of er geen lei los lag of een televisieantenne was om gevallen. Hij was immers zo klein. Hij zat er met zijn neus bovenop. Soms gleed hij wel eens uit en dan spartelde hij met zijn beentjes in de lucht. De andere Pieten lachten luid, maar de kleinste Piet liet hen lachen. Hij gleed snel langs een regenpijp naar beneden om in de kamer te kijken, waar de kinderen liedjes bij de schoor steen zongen, bang van het gekke geluid dat ze op het dak hadden gehoord. Doet de wind dat, moeder? vroegen ze dan. En hun moeder antwoordde om hen gerust te stellen: Ja, dat doet de wind. Maar ze wist wel beter. De kleinste Piet vertelde aan Sint Nico laas wat hij had gezien en als het nacht was, kwamen de Pieten terug om de schoe nen te vullen. Alleen de kleinste Piet was er dan niet bij. Die moest naar bed, om dat hij zo klein was. Zo zie je, het had ook zijn voordeel. Daar lag dan de kleinste Piet in bed en kon de slaap niet vatten. Hij dacht aan Sintermeklaas, die over de daken reed en alle kinderen cadeautjes bracht. Waarom deed hij dat? Wel, Sin termeklaas was gauw jarig. Daarom gaf hij de kinderen cadeautjes. Maar dat is gek, dacht de kleinste Piet. Als je jarig bent geef je geen cadeautjes. Dan krijg je ze. Van wie krijgt Sintermeklaas nu een cadeautje als hij jarig is? De kleinste Piet dacht heel diep na. Ik denk, ik denk van de Pieten, dacht hij tenslotte, ja, zo zal het zijn. En omdat hij het eigenlijk van zelfsprekend vond, dat Sint Nicolaas op zijn verjaardag van zijn Pieten een ca deautje krijgt, schaamde hij zich een beetje dat hij daar niet eerder aan had gedacht. Hij zou het aan niemand vertel len. Hij zou gauw zelf een cadeautje voor Sintermeklaas kopen. Maar wat? Het moest iets zijn, waar de Sint erg op ge steld was. Weet je wat, ik zal het Sint vragen, besloot hij. Waar bent u het meest op gesteld, Sin termeklaas? vroeg de kleinste Piet de vol gende avond. Op vrolijke kinderen, antwoordde Sint Nicolaas. O, zei de kleinste Piet. Hoe moet ik nu een vrolijk kind kopen? dacht hij. Wat kijk je ernstig, zei Sint Nicolaas. Is er iets? Nee Sintermeklaas, antwoordde de kleinste Piet, maar ik zou graag weten, wat u graag zou willen hebben na een vro lijk kind? Lekker warm weer, want ik vind het maar koud op het dak, antwoordde de Sint. Lekker warm weer kan ik ook niet kopen, dacht de kleinste Piet. En hij vroeg: Maar wat na lekker warm weer? Ach, kleinste Piet, zeur toch niet zo, riepen de negen en negentig Pieten. De kleinste Piet zeurt niet, zei Sint Ni colaas. Weet je wat ik na een vrolijk kind en lekker warm weer het liefste zou hebben? Een sinaasappel. Heel gewoon een sinaasappel om aan te ruiken en me te verbeelden dat ik weer in Spanje ben. Aha! Een sinaasappel, dacht de kleine Piet en hij knoopte het goed in zijn oren. EN TOEN Sint jarig was, wie kwamen hem feliciteren? Alle honderd Pieten? Nee! Ze bleven heel lang uitslapen, om dat ze zo moe waren van het luisteren aan de schoorsteen en toen ze uit bed kwamen, gingen ze wel allemaal naar Sint Nico laas, toé, maar alleen om te vragen of de goede Sint hun niet een beetje opslag wou geven. Ze hadden zo hard gewerkt en het eigenlijk wel verdiend. Ze vonden Sint Ni colaas gezeten op zijn troon en in zijn hand hield bij een sinaasappel. De Sint rook er aan en lachte blij. Ah, net het zonnige Spanje! riep hij.' Wat voel ik me gelukkig! En op de leuning van zijn zetel, wie zat daar? De kleinste Piet! Voortaan, zo zei Sint Nicolaas, mag de kleinste Piet het hele jaar door peperno ten eten. Hij krijgt iedere zondag een spe culaaspop en een bord vol marsepein. En wanneer hij jarig is geef ik hem zijn naam, helemaal in letters van chocola. Weten jullie wat ik van hem heb gekregen Deze sinaasappel! Die had ik het liefst na een vrolijk kind en lekker warm weer. En wat komen jullie mij brengen? Een vrolijk kind? Of lekker warm weer? Jullie hebt geen sinaasappels, zie ik. Maar wat is er dan aan de hand, Sint? vroegen de negenennegentig Pieten. Wat er aan de hand is! riep Sint Nico laas. Wie is er vandaag jarig!? O Sintermeklaas, dat zijn we helemaal vergeten! riepen de negenennegentig Pie ten. Toen schaamden ze zich. Ze schaamden zich zo erg, dat ze helemaal rood werden. Ze huilden dikke tranen van berouw. Ja, zei Sint Nicolaas, nu hebben jullie berouw. En je hebt me Sintermeklaas ge noemd. Maar al wil ik het jullie graag vergeven, Sintermeklaas ben ik voor jul lie niet! Er is hier maar een Piet, die me zo mag noemen. Dat is de kleinste Piet! Want, zo vervolgde de Sint, terwijl hij zich tot de kleine Piet op zijn stoelleuning wendde, al neem jij maar een klein plaatsje in op mijn leuning, jij neemt de grootste plaats in in mijn hart. Toen stond Sint Nicolaas op van zijn zetel. Hij nam de sinaasappel in zijn linkerhand, de kleinste Piet in zijn rechter en hij scheep te zich in om naar Spanje terug te gaan. De negenennegentig Pieten kwamen hem schoorvoetend achterna. Woensdag 3 december, tussen elf en twaalf, zal onderhavenmeester J. van der Stel, in het Noordersluispaviljoen een af scheidsreceptie houden. De heer Van der Stel gaat namelijk, na 43 dienstjaren met pensioen. A. J. J. van der Stel kwam 15 februari j 1925 te IJmuiden in dienst van de Rijks waterstaat. Als jonge Zeeuw (geboren in Zierikzee) voer hij op de Zeeuwse stromen en langs de Nederlandse kust. Na een harde tijd in de binnenvaart volgden ruim drie jaar dienstplicht en zes jaar visserij- politie. De jonge Van der Stel kwam door een vergissing terecht in IJmuiden. Hij was (in 1915) op weg naar Den Helder om daar dienstplichtig matroos te gaan worden, maar de wagon kwam niet verder dan Den Haag en zo werden hij en zijn reisgenoten in het leger opgenomen. Via Den Haag en de waterlinie bij Werkendam kwam de dienstplichtig soldaat op de semafoor te IJmuiden, toen een militaire seinpost. Na zijn militaire diensttijd kwam Van der Stel bij de visserijpolitie in Zeeland (zijn jeugdervaringen op klipperschip en koftjalk kwamen hem daarbij goed van pas). Overigens was het meer waken dan varen. Van het oude wachtschip „Ramses" moest worden toegezien dat iedere oester visser op zijn afgebakend perceel bleef en bij voorbeeld zijn buurman niet bestal (een korstreek bracht een mille op). Mevrouw Van der Stel vond het niets gedaan om zo dikwijls alleen thuis te zijn en toen heeft Van der Stel uit drie moge lijkheden gekozen: hij werd sluisknecht in IJmuiden. Terug in IJmuiden Van sluisknecht tot onderhavenmeester, daartussen liggen 27 jaren. Drie haven meesters heeft hij boven zich gehad: Brutel de la Rivièra, Cijfert en Man (thans opge volgd door havenmeester Hindriks). De Oude Toren bij het Sluisplein werd ver wisseld met het ronde gebouw op het Sluiseiland tussen de Noordersluis en de Middensluis. Maar dikwijls ook is hij aan boord van het scheepje van de Rijkshaven- politie in het Noordzeekanaal: er is ook wei iets blijven hangen uit zijn politietijd. Voor de heer Van der Stel is er geen enkel geheim in alle werkzaamheden die liggen tussen die van sluiswachterknecht en die van onderhavenmeester. Hij heeft ze immers alle zelf verricht en zelfs heel goed uitgevoerd, en voor zover er nieuwig heden bijgekomen zijn, heeft hij ze bijge houden. Hij maakte kennis met IJmuiden toen het nog maar iets onbetekenends was, maar hij heeft het ook zien groeien tot wat het nu is. Wat de Noordersluis betreft, hij behoeft er van niemand iets van te leren: hij is met die sluis opgegroeid, zo zegt hij zelf. In de oorlogsjaren? In de illegaliteit; Advertentie Vergrotingsapparaten - Vergr. ramen Ontw. tankjes - Schalen Thermometers - Fotopapier, enz. Kennemerlaan 3 en 5 (b. d. brug) A. J. J. van der Stel later ondercommandant Binnenlandse Strijdkrachten. Hobby's? Er is weinig tijd voor. De heer Van der Stel heeft indertijd hard meege werkt aan de oprichting van de kinder speeltuin DSS; hij is er enige jaren secre taris van geweest. Zelf heeft hij twee dochters, maar die zijn beiden al lang getrouwd. En na zijn pensionering? „Ik blijf in IJmuiden (De Withstraat 8) wonen. Al ben ik dan in Zierikzee geboren, ik ben heel erg van IJmuiden gaan houden. Neen, ik zou hier beslist niet vandaan willen. Met de vakanties ben ik vaak in Noord-Bra bant, maar na enkele dagen al wordt m'n verlangen om de Noordzee terug te zien zó sterk, dat het vakantieplezier er af is, al zijn die mensen daar in 't zuiden nóg zo hartelijk." Advertentie Schilderstukken - Etsen Handgekleurde Litho's van llmuiden Moderne reproductie's Kennemerlaan 3 en 5 (b. d. brug) Omstreeks tien uur is bij Vlissingen het Britse libertyschip „Indore", groot 7.241 brt., aan de grond gelopen. De „Indore" zou bunkeren bij de Steen kolenhandelsvereniging, doch bij het bin nenlopen van de buitenhaven liep het op de westelijke havendam. Het schip ligt ongeveer tweehonderd meter uit de wal. De „Indore" liep aan de grond, terwijl de eb aan het intreden was, zodat het moei lijk zit. Ter plaatse ligt veel steenslag. De „Indore" is eigendom van de „Maritime Shipping and Trading Company" te Londen. Advertentie technisch speelgoed janswee 1 - Haarlem - tel. 16219 de betere speciaalzaak grotere keuze deskundige voorlichting 100 'Ii service royale parkeerruimte doorlopend geopend van 922 uur Aan het eind van deze maand zal ir. A. H. Ingen Housz als voorzitter der directie afscheid nemen van Hoogovens en aange sloten bedrijven, aldus lezen wij in de be- drijfscourant „De Grijper" van de K.N.H.S. Deze afscneidsbij eenkomst, waarvoor onder anderen de leden van de onderne mingsraad en de contactcommissie worden uitgenodigd, vindt plaats op maandag ochtend 22 december, 's Middags wordt dan een receptie gehouden voor relaties van buiten het bedrijf. Personeelsleden en ge pensioneerden van Hoogovens en aangeslo ten bedrijven zullen in de gelegenheid worden gesteld persoonlijk afscheid te ne men van de heer Ingen Housz. LOWESTOFT (TJPI) Boze Engelse vissers zijn maandag in aller ijl naar de havens teruggekeerd en hebben de Britse marine te hulp geroepen, omdat naar zij zeiden trawlers van het vasteland hun netten en tuig beschadigd zouden hebben. Schipper Robert Soames van de „Young Elisabeth" uit Lowestoft seinde om hulp naar het beschermingsvaartuig voor de visserij H. m.s. „Soberton" een mijnen veger terwijl hij aan het vissen was aan de Franse kant van het kanaal bij Kaap Gris Nez. Hij verzocht de marine in dit ge bied orde op de zaken te stellen. Toen de „Young Elisabeth" des mid dags in Lowestoft aankwam, zei Soames, dat veertien Engelse schepen verwikkeld waren geraakt in onenigheden met zestig schepen uit Frankrijk, België, Duitsland en Nederland. „Continentale vissersschepen bevinden zich in drommen, twee bij twee, in de straat van Dover," zei hij. „Het vissen is een erg wisselvallige zaak en soms drin gen dus een heleboel boten op eenzelfde plek samen, omdat daar vis gesignaleerd is. Zo ook in dat gebied." Hij vertelde, dat de vissersschepen hun netten tegelijk uitwierpen, waardoor er vele werden beschadigd. De schroef van de „Dawn Waters" raakte verward in de netten en het schip moest naar Boulogne worden gesleept. Soames zei, dat hij de „Soberton" had verzocht de orde in het gebied te komen herstellen en hulp te bieden opdat de ver schillende schepen onderlinge afstand be waren. „Het is zowel voor de continentale schepen als voor ons van nut", voegde hij eraan toe. Een woordvoerder van de admiraliteit zei later, dat de „Soberton" in het betrok ken gebied zou blijven. Hij deelde voorts mede dat de „Dawn Wa- Advertentie Camera's - Belichtingsmeters Statieven - Flltsapparaten Fotoboeken - Cameratassen Kennemerlaan 3 en 5 (b. d. brug) ters" schade vergoeding zal vragen van de Franse trawler „Christian Seesea" voor de aan haar netten toegebrachte schade. De Franse trawler zou bovendien met haar netten de schroef van de „Dawn Waters" hebben beschadigd, waardoor dit schip op sleeptouw moest worden genomen. (Indien echter de Franse trawler met haar netten de schroef van de „Dawn Waters" bescha digd heeft, dan kan het moeilijk anders of de Dawn Waters heeft tegelijkertijd met haar schroef de netten van deze Franse trawler beschadigdRed.). Advertentie is een fotocamera. Niet alleen de ge lukkige ontvanger maar ook alle familieleden hebben er hun plezier van. Koop bij de grootste fotozaak van IJmuiden. LANGE NIEUWSTRAAT 793 TAIPEH, (Reuter) De Verenigde Staten hebben zich bereid verklaard aan nationalistisch China spoedig zware houwitsers te leveren en binnen een jaar vliegende bommen van het type Matador die al op Formosa zijn, aan de nationalis ten over te dragen. De Matador is een wa pen, dat van de grond af gebruikt wordt te gen doelen op de grond, zo verluidt op For mosa. De Matadors die thans onder Ame rikaanse competentie vallen, zullen worden overgedragen zodra de opleiding van na tionalistische technici zal zijn voltooid. Van Amerikaanse noch van nationalisti sche zijde wilde men het bericht over de Matadors bevestigen of ontkennen. (UPI) De kustbatterijen op het Chine se vaste land hebben de beschieting van de kusteiland vandaag hervat. Gisteren vlo gen drie keer MIG-straaljagers in de omgeving van de Quemoy-eilanden. Oudste schepen De oudste schepen zijn thans: SCH 135 (20 nov.), VL. 131 (21 nov.), SCH. 171, KW 153 (24 nov.), Postboy, KW. 32, KW. 153, KW. 101, KW. 176, KW. 87, KW. 99, IJM. 211 en HD. (24 nov.).

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 7