Lieten baggermolens te weinig ruimte voor de kruiser? CMADOEF EN MIRZA Gevae ;ene ontsnapt I. Kan Agenda voor Haarlem NAAIMACHINES Marineraad hoorde nog drie getuigen BELTON COB B WIE ZOET IS KRIJGT WEKKERS Probleempje Zomertje, zomertje we missen je zo 'f AGRÉ-GOLA PHILIPS-ROXANE De radio geeft woensdag T elevisieprogramma Rijksweg 13 wordt niet tijdelijk verbeterd STRANDING VAN „DE ZEVEN PROVINCIËN" Kat redde echtpaar van de vuurdood Weer pech met veerboot „Prinses Beatrix" V lissingen-B reskens gestremd voor zware vrachtauto's Ontslag zonder toestemming:f 75 boete Kerkelijk Nieuws Afbetalingswet ontdoken: f 300 boete (UIT HET ENGELS VERTAALD) DOOR HORLOGES KLOKKEN RINGEN ARMBANDEN COLLIERS OORHANGERS Eerste zeeschip door de sluis in stormvloedkering DINSDAG 2 DECEMBER 1958 Men kan spotten met de burgerlijke deugden en ondeugden, doch als men gaat moraliseren moet men er wat anders voor in de plaats geven. Dat laatste ontbrak in de zoveelste aflevering van „Pension Hommeles" van maandagavond, waarin Annie Schmidt de geforceerde „liefdadig heid uit schuldgevoel" aan de kaak stelde als een kleinburgerlijke poging tot zelf voldoening. Zij leverde een kostelijke sa- tyre, die door de medespelenden dankbaar werd uitgebuit, doch zij bleef niettemin in het probleempje steken, doordat zij niet kon uitkomen boven iets wat ook naar burgerlijkheid zweemde: namelijk de over tuiging, dat in onze hedendaagse maat schappij geen mogelijkheid tot charitas meer aanwezig is. Overigens behoeft men daar niet zwaar aan te tillen. „Hommeles" is een klucht en geen „abele spel'' en de kijkers hebben zich met dit VARA-programma weer uit stekend kunnen amuseren. Sara Heyblom en Guus Oster waren de bijzondere gasten temidden van de oude bekenden. Beeldschermer Advertentie A Ach ja... Nu huivert Holland. Kou, nattigheid, rilwind - actieve hand langers van verkoudheid zijn in de aanval. Bescherm Uzelf met Agré-Gola van Philips-Roxane! Voorkomt verkoudheid, aandoeningen van de luchtwegen, hoest, heesheid enz. Doosje met 60 ta bletten f 0.98. noem de naam - voor alle zekerheid HILVERSUM I. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws en SOS-ber. 7.10 Gram. 7.40 Idem. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gewijde muz. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Voor de vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.15 Goud, hoorspel. 12.15. Koorzang. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Kamerork., koor en solist. 12.37 Adventsstonde. 13.00 Nieuws. 13.15 Met PIT op pad causerie. 13.20 Lichte muziek. 13.45 Gram. 15.00 Jeugdconcert. 15.45 Gram. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Spectrum van het Christelijk or ganisatie- en verenigingsleven, caus. 18.00 Gram. 18.15 Boekbespr. 18.30 R.V.U.: Natuurbescherming en recreatie een brandend probleem in de Ne derlandse samenleving door dr. M. J. Adriani. Tweede lezing. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Koorzang. 19.30 Radiokrant. 19.55 Op de man af, caus. 20.00 Utrechts Sted. Ork. en sol. 21.00 Gram. 21.10 Wijsgerige stromingen: het Pragmatisme, caus. 21.30 Geestelijke liederen. 22.00 Dit kleine grote land, klankb. 22.25 Blaas-ens. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Zaalsportuitsl. 23.2024.00 Platennieuws. HILVERSUM II- 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 De ontbijtclub. 9.30 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gevar. progr. 12.00 Orgel en zang. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Gram. 13.00 Nieuws en tentoonstellingsagenda. 13.20 Dansmuz. 13.50 Medische kron. 14.00 Jeugdconc. 14.45 Gram. 15.00 Voor de jeugd. 17.00 De kat van de stoel. 17.50 Regeringsuitz.: Emigratierubriek. Het emigratie praatje van H. A. van Luyk. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Orgel en zang. 18.40 Act. 18.50 Zang en gitaar. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Lof dei- luiheid, causerie. 19.25 VARA-varia. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Comm. 20.15 Weense muziek. 21.00 Zoals u en ik, hoorsp. 21.50 Lichte muz. 22.20 Cellorecital. 22.45 Tussen mens en nevelvlek, caus. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. 23.50—24.00 Soc. nieuws in Esperanto. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Gram. 12.30 Weerbericht. 12.34 Gram. (Om 12.55 Koersen). 13.00 Nieuws. 13.15 Gram. 14.00 Schoolradio. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 16.15 Ork.- conc. 17.00 Nieuws. 17.10 Koorzang. 17.20 Voor de jeugd. 17.45 Koorzang. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Gram. 18.10 Lekenmoraal en -filosofie. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Volksliederen. 20.00 Hoorsp. 21.10 Gram. 21.30 Ork.concert. 22.00 Nieuws. 22.10 Caus. voorouders. 22.25 Klankbeeld. 22.55 23.00 Nieuws. VOOR WOENSDAG KRO: 17.00—17.40 Voor de kinderen. NTS: 20.00 Weekjournaal. AVRO: 20.30 Filmprogr. 21.00 Voor het laatst Lady Barker, TV-spel. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft aan de Kamer van Koophandel en Fabrieken van Rotterdam medegedeeld, dat het mogelijk zou zijn rijksweg 13 van Den Haag naar Rotterdam afdoende te verbeteren. De minister meent echter dat daarvan moet worden afgezien, aangezien deze tijdelijke verbeteringen zeer kostbaar zijn en ook omdat reeds in het voorjaar met de werkzaamheden tot algehele wijzi ging en verbetering van de weg zal wor den begonnen. Teneinde het verkeer op de gevaren van de weg opmerkzaam te maken en tot snelheidsbeperking aan te sporen zullen boven de weg de verlichte waarschuwings borden worden opgehangen. Ter aanvulling van het onderzoek naar het aan de grond lopen van de kruiser „De Zeven Provinciën", op 26 augustus in de havenmonding van Den Helder, heeft de Marineraad onder voorzitterschap van mr. L. van Lookeren Campagne in het gebouw van de Zeekrijgsraad te 's Graven- hage nog enige getuigen gehoord. De zit ting werd bijgewoond door de comman dant van „De Zeven Provinciën", kapi- tein-ter-zee M. J. de Vos, en kapitein-lui tenant-ter-zee N. J. Jongewaard, haven officier te Den Helder. Kapitein-ter-zee A. C. M. de Neeve, die tot kort voor het ongeval met de kruiser commandant der maritieme, middelen in Den Helder was, verklaarde dat hij over de moeilijkheden waarmee de grote oor logsbodems te kampen hebben bij het bin nenlopen van de haven als gevolg van het baggeren voor het eerst hoorde tijdens een telefoongesprek met de commandant van „De Zeven Provinciën". Daarvóór hadden hem nimmer klachten bereikt over de aanwezigheid van de baggermolens. Het baggerwerk was de laatste maanden ech ter uitgebreid en er lagen meer bagger molens dan vroeger. In het algemeen was het wel zo dat de bag germolens door de schippers werden terug gehaald bij het naderen van een oorlogs bodem. Men hield zich echter niet altijd strikt aan de voorschriften. De baggermolens blijven zo lang moge lijk hun werkzaamheden verrichten om dat het verhalen uit de vaargeul veel tijd en geld kost. Deze getuige verklaarde ver der dat alleen de bovenstroom in de na bijheid van de haven werd gemeten. Van een onderstroom, die kapitein-ter-zee De Vos als oorzaak beschouwde voor het af drijven van „De Zeven Provinciën", had hij nooit iets gemerkt. De volgende getuige die werd gehoord, de 28-jarige hoofduitvoerder H. Windsma uit Den Helder, die het baggerbedrijf van de firma Prins uit Sliedrecht vertegenwoor digde, verklaarde dat in het contract een bepaling is opgenomen op grond waarvan de voorschriften der marine-autoritei- ten moeten worden opgevolgd. Theoretisch zei deze getuige, zouden de baggermolens indien de havenmeester dit verlangt, hun ankers geheel moeten verleggen, maar aangezien dit „opbreken" en „herstellen" van een baggermolen zes uur vergt, is dit vrijwel onmogelijk. Dit zou grote kosten veroorzaken en met het uitbaggeren van de geul zou geen voortgang worden gemaakt. Zonder hun ankers te verleggen kunnen de baggermolens zich evenwel 80 meter naar alle zijden verplaatsen. De bagger molen „Oostgeul" had ten hoogste nog 20 meter verder buiten de lichtenlijn kunnen komen en als passeerafstand wordt in het algemeen 50 meter aangenomen. Deze ge tuige had de schippers van de baggermo lens aangeraden hun emmerladder stil te zetten bij het naderen van een oprlogsbo- Een felle brand heeft een bovenwoning in de Stekdwarsstraat te Dordrecht totaal verwoest. Een kat waarschuwde door zijn angstig gemiauw de bewoners, het echt paar Kroonen, die rustig lagen te slapen. Het vuur had zich toen reeds zo ver uitgebreid, dat het echtpaar hals over kop de woning moest verlaten. De gehele in boedel ging verloren. De kat en zes kip pen, die de bewoner op zolder hield, kwa men in de vlammen om. In Apeldoorn is een woonhuis groten deels afgebrand, doordat de bewoner in een bijkeuken een brandende petroleum lamp op een bromfiets liet vallen. In een teerfabriek te Hatert bij Nij megen liep kokende teer over een cilinder met acetyleengas. Deze explodeerde en schoot als een raket de fabriek uit. De cilinder viel gelukkig, zonder iemand ge raakt te hebben, in het Maaskanaal. In de fabriek ontstond brand, waarbij vrij grote schade werd aangericht. dem, zodat de commandanten daarvan dan zouden kunnen zien dat men bezig was de molen te yerhalen. Maar hieraan werd niet altijd de hand gehouden. De havenofficier, kapitein-luitenant-ter zee Jongewaard, verklaarde ervan over tuigd te zijn dat de baggermolens een obstakel vormen in de haven. Er moet ech ter gebaggerd worden in de vaargeul, daar deze anders dichtslibt. Steeds wanneer een schip in- of uitvaart, wordt zoveel moge lijk ruim baan gemaakt en worden de bag germolens tot het maximum verhaald. Zij kunnen evenwel niet iedere keer geheel uit de havenmond worden weggenomen aangezien dit grote financiële consequen ties zou hebben. De heer Jongewaard had hierover een gesprek gehad met de Rijks waterstaat, die zorg draagt voor het uit diepen van de vaargeul. Van die zijde was duidelijk te verstaan gegeven dat op de wensen van de haven autoriteiten niet kon worden ingegaan we gens de grote kosten die aan dit losmaken van de baggermolens bij het naderen van een schip zouden zijn verbonden. De Marineraad zal later uitspraak doen. Baggermolens verdwijnen Naar het ANP meldt, zullen thans de baggermolens uit Den Helder worden te ruggetrokken. Eén ervan zal achterblij ven voor het gewone onderhoudswerk. De drie andere zullen elders te werk wor den gesteld. Advertentie Alle merken, dus ruime keuze. ENGEL, Gr. Houtstr. 181 Tel. 14444 De nieuwe veerboot „Prinses Beatrix" van de dienst Vlissingen-Breskens, die gistermiddag om tien over vier te Vlis- singen moest arriveren is door nog onver klaarbare oorzaak met een te grote vaart in de veerfuik gevaren. Vlak voordat de veerboot tegen de fuik botste kwam van de commandobrug het bericht, dat alle passagiers zich moesten vasthouden, maar velen konden aan deze raad geen gevolg meer geven, omdat de botsing toen al was geschied. Op het rijdek werd een tiental auto's tegen elkaar geschoven door de schok. Een dame, die zich op het rijdek bevond, kreeg een lichte zenuwschok. De schade aan de voertuigen is door de Vlissingse politie opgenomen. De „Prinses Beatrix" moest uit de vaart wor >n genomen. De botsing is ontstaan, omdat door een defect de schroeven niet achteruit konden slaan. Men heeft eerst de kleinere veerboot „Prins Hendrik" in dienst gesteld en later de „Koningin Em ma". Deze moeten varen op een ponton voor zijlading in de oude veerfuik te Bres- kens. De aanleginrichting voor koplading is namelijk defect. Het is thans niet mo gelijk, dat zwaardere vrachtauto's of trucks en trailers gebruik maken van de dienst Vlissingen-Breskens. Grote voer tuigen moeten over de andere veren naar Zeeuwsch-Vlaanderen gaan. Econ. politierechter De Haarlemse economische politierech ter, mr. J. D. Vink, heeft maandagmid dag een weverij uit Krommenie conform de eis veroordeeld tot een geldboete van 75, omdat zij een kantoorbediende had ontslagen, zonder dat deze er mee ak koord ging. Er was evenmin toestemming van het arbeidsbureau. De dertigjarige kantoorbediende ver scheen als getuige. Hij was sinds augus tus 1947 bij de firma in dienst. In 1955 raakte hij overspannen en bleef een half jaar thuis. Hersteld ging hij weer aan het werk. In februari 1958 nam een der direc tieleden buiten medeweten van de werkne mer contact op met diens vrouw. Zij moest er bij haar man maar op aan drin gen ontslag te nemen. Er zou voor de jongeman in het bedrijf geen toekomst zijn. In juli las de andere directeur op kan toor de werknemer een brief voor, waarin men zijn ontslag per 4 oktober aankondig de. De jongeman protesteerde en beves tigde zijn protest schriftelijk. Op de dag van het ontslag bood de directie de kan toorbediende een extra maand salaris aan, als hij de ontslagaanvraag tekende. De directeur die ter zitting verscheen, gaf toe, dat hij via de vrouw van de werk nemer had willen bereiken, dat deze vrij willig ontslag nam. De officier van Justitie, mr. J. Wiarda, zei, dat een werkgever moet kunnen aan tonen dat de werknemer met het ontslag akkoord gaat. Er was evenming toestem ming van het arbeidsbureau. De directeur merkte nog op, dat de firma de kantoor bediende niet had willen ontslaan om ge zondheidsredenen, maar op grond van zijn capaciteiten. Hij erkende, dat hij getracht had de toestemming van de werknemer af te kopen (met extra salaris) om moei lijkheden met het arbeidsbureau te voor komen. Eveneens tot 75 boete (subs. 15 dagen) veroordeelde de rechter bij verstek een Hilversumse fabrikant, die een vieren- veertigjarige vertegenwoordiger zonder diens toestemming had ontslagen. De man was in 1955 bij de firma van verdachte, een oliefabriek in Zaandam, in dienst gekomen. „Het gaat niet meer", zei een der firmanten in de afgelopen zomer tot de vertegenwoordiger en kondigde per 1 september ontslag aan. Op een voorstel in plaats van vertegenwoordiger agent der firma te worden, dus in geheel los ver band, was de werknemer niet ingegaan. De procuratiehouder der firma verklaar de als getuige, dat de vertegenwoordiger niet tegen het (mondeling gegeven) ont slag had geprotesteerd. De officier van Justitie merkte op, dat men uit het feit, dat een werknemer niet protesteert kan afleiden, dat hij met het ontslag akkoord gaat. Overigens had ver dachte tegen de schriftelijke bevestiging van het ontslag geprotesteerd. Bovendien was er geen toestemming van het arbeids bureau. Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Kollum M. J. Pool te Bergharen; naar Tjerkwerd c.a. 'B. Koole, vicaris te Oud-Loosdrecht. Bedankt voor Oudega (Wymbr.) (toez.) P. L. M. Sterren burg te Broek op Langendijk. Bedankt voor Nieuw-Vennep-Abbenes W. Bloemendaai te Zevenhuizen; voor Gieten (toez.) W. C. Ligthelm te Lekkerkerk; voor Rijssen H. Roelofsen te Zeist. Geref. Kerken Beroepen te Dwingelo D. Bremmer te Numansdorp. Aangenomen naar Treebeek (2de pred.pl.) J. van Wijngaarden te Aal ten. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor 's-Gravenhage-West C. den Hertog te IJmuiden. Tweetal te 's-Gravendeel G. J. Buys te Papendrecht en W. Ruiter te Baarn. Beroepen te El- burg-Doornspijk J. Brons te Mijdrecht. Geref. Kerken (Vrijgemaakt) Bedankt voor Nieuw-Leusen H. J. Meije- rink te Aduard. Vrije Evang. Gemeenten Bedankt voor Groningen H. R. Timmer man te Yerseke. Professor Azamir was vroeg opgestaan. Hij kon 's nachts bijna niet meer slapen, de onzekerheid en het wachten op Madoef gaven hem geen rust. Opeenswat hoorde hij daar, buiten? Hij liep naar het venster en keek naar buiten. En daar zag hijMadoef, temidden van een troepje vrolijk juichende jongens. t Wat kon dat te betekenen hebben? Azamir begreep er niet veel van, maar het vrolyke gezicht van Madoef gaf hem moed. Zou die iets weten? Gauw opende hij de deur. 122—123 Econ. politierechter De Haarlemse economische politierech ter, mr. J. D. Vink, heeft maandagmid dag een Haarlemse firma, die onder an dere koelkasten verkoopt, wegens overtre ding van de afbetalingsbeschikking 1956 veroordeeld tot een geldboete van f 800,-, waarvan 500,- voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De officier van Justitie, mr. J. Wiarda, had 1000,-, waarvan 500,- voorwaarde lijk met een proeftijd van twee jaar geëist. Tussen begin juni en half augustus van dit jaar had de firma in een advertentie bekendgemaakt, dat men een koelkast bij haar kon huren. De economische recher che stelde een onderzoek in en hoorde ver scheidene cliënten der firma. Deze ver klaarden niet met de huurovereenkomst akkoord te zijn gegaan, als de koelkast niet tenslotte hun eigendom was geworden. Op de vraag van de rechter aan de direc teur, die als vertegenwoordiger van de fir ma terecht stond, of men met de betrokken cliënten geen huurovereenkomst had kun nen sluiten (dus met een aanbetaling van een bepaald percentage) antwoordde de directeur, dat hij het kwetsend en beledi gend vond om dit aan te bieden. Rechter: „Maar u vindt het niet beledi gend om te vragen, of de cliënten het niet contant kunnen betalen". De officier van Justitie sprak van ont duiking der afbetalingswet en merkte op, dat de regering de beperkende bepalingen niet zal intrekken, maar juist de term „huurkooptransacties" zal gaan invoeren waaronder alle ontduikingen op dit gebied vallen. De directeur der firma voerde nog aan, dat zijn cliënten de eerste aanbetaling in geval van eer. huurkoopovereenkomst stellig hadden kunnen betalen, doch dat een dergelijke overeenkomst nu eenmaal niet populair is. De officier antwoordde, dat de mensen dan maar eerst voor een bepaald artikel moeten gaan sparen. Overeenstemming Haghefilm-Cefa In het conflict, dat was gerezen tussen de n.v. Haghefilm en de Christelijke Film actie (Cefa) over de levering van het jour naal „Spiegel van Nederland", krachtens vonnis van de president van de arrondisse mentsrechtbank te Den Haag, is tussen partijen overeenstemming bereikt. Een en ander is een gevolg van de sug gestie van de president gedaan ter zitting van 21 november. De overeenstemming heeft ten gevolge dat door Haghefilm wordt voldaan aan het op 17 september gewezen vonnis in het toen door de Cefa aanhangig gemaakte korte geding. Advertentie 30. „Werkelijk? Ik zie niet in.. Er steekt toch niets in om met je auto over de heide te rijden, nietwaar? U gebruikt uw wagen elke dag, meneer Burmann!" Juffrouw Higgins giechelde: „o, ik zou het enig vin den om door de politie opgepakt te worden! Werd u echt gearresteerd, juffrouw Goulby? Sloten ze u in een cel op? En kreeg u handboeien aan?" „Doe niet zo dwaas", zei juffrouw Goulby enigszins scherp. Ik kreeg de ;ndruk, dat de ervaringen van die middag haar zenuwachtig hadden gemaakt. „Men be handelde mij heel beleefd, maar... o, die vragen, die men je stelt. Eén man vooral was erg achterdochtig. Hij scheen te vinden, dat de modder op mijn schoe nen iets bewees. Hij deed erg Sherlock Holmes-achtig, maar ik legde hem uit, dat ik bloemen had gezocht bij het moeras..." Cheviot onderbrak haar: „o, bent u daar werke lijk geweest?" „Natuurlijk ging ik daar heen. Ik kon het bewijzen tenminste ik kon het iemand die er verstand van heeft bewijzen door de bloemen te tonen, die alleen maar op die moerasgrond groeien. Maar dat scheen de zaak eerder erger te maken. Het was klaarblijkelijk heel misdadig om naar dat gedeelte te gaan..." Cheviot merkte op: „Als een ontsnapte gevangene zich daarheen begeeft, laat men hem aan zijn lot over, totdat hij van honger omkomt óf uit zichzelf te voor schijn komt om zich over te geven. De politie ziet er natuurlijk op toe, dat hem geen voedsel wordt ge bracht. „Betekent dat, dat Roy en ik gearresteerd zouden worden, als we er morgen heengingen?", riep juf frouw Higgins uit. „Roy we moésten erheen om te zien, wat er gebeurt. We nemen een extra-groot lunch pakket mee..." „Geen gekheid", zei mijnheer Lamartine, „je krijgt mij niet zo dwaas". „Ik vrees", zei Cheviot, „dat na juffrouw Goul- by's ervaringen van hedenmiddag de politie dit pension in de gaten zal houden". Mevrouw Rattan, die de kamer was binnengeko men, had Cheviots woorden gehoord. „Mijn pension onder politie-controle?" riep ze verontwaardigd uit, terwijl er een hoogrode kleur op haar gezicht kwam. „Wat bedoelt u, meneer Burmann? Zo iets heb ik nog nooit gehoord. Stel je voor, dat wij behandeld wor den als een stel misdadigers..." „O, zo erg is het niet", zei Cheviot, „maar gezien het feit, dat ze juffrouw Goulby hebben meegenomen en haar ondervraagd hebben..." „Hebben ze haar ondervraagd?" onderbrak me vrouw Rattan hem, „bedoelt u, dat ze allerlei van haar te weten wilden komen?" „Waarvoor dacht u dat ze je anders meenamen naar een politiebureau?" vroeg juffrouw Goulby snibbig. „U hoeft niet zo uit te vallen", beet mevrouw Rattan terug. „Ik stelde alleen een beleefde vraag, juffrouw Goulby. Ik houd niet van al dat politie-gedoe in mijn huis, en als u dan bovendien nog veel te laat aan ta fel verschijnt..." Dr. Session kwam tussenbeide. „Kom, kom", zei hij op kalmerende toon, „ik ben ervan overtuigd, dat juffrouw Goulby het helemaal niet bedoelde u onaan genaam te zijn. U moet echter bedenken, dat ze een enerverende middag achter de rug heeft..." „Dank u dr. Session", zei juffrouw Goulby. „U be hoeft me echter niet te hulp te komen. Mevrouw Rattan denkt misschien, dat ze op deze manier tegen haar gasten kan spreken, maar ik ben het daar niet mee eens. Ik vertrek morgenochtend. Wilt u zorgen, dat mijn rekening klaargemaakt wordt, mevrouw Rattan?" Toen we alleen in onze slaapkamer waren, zei Che viot'; „Heel handig hè, die uitval tegen mevrouw Rattan? Ze zou die woorden hoe dan ook uitgelokt hebben, als het niet dadelijk gelukt was, dan had ze er nog wel een schepje bovenop gedaan om mevrouw Rattan te prikkelen. Nu heeft ze een pracht-excuus om te vertrekken. Wel... dat betekent, dat die twee de ontsnapte gevangene ontkomen is. Ik vraag me af, hoe ze het voor elkaar heeft gekregen". Wat dit laatste betreft had Cheviot het mis. De vol gende morgen lazen we in de krant, dat de ontsnapte niét Joe Moss, maar die tweede binnen enkele uren weer opgepakt was. Er moest dus een andere reden zijn, waarom juffrouw Goulby het thans niet meer nodig vond om in het pension te blijven... We gingen die dag picknicken op ons geliefde plaats je: in de weide met de blauwe klokjes. Cheviot stelde het zelf voor. Ik vond het een goed teken en ik hoopte, dat we een heerlijke échte vakantiedag zouden heb ben. Maar niets daarvan. We zaten nog maar nét tus sen de blauwe klokjes, of inspecteur Shanks arriveer de. Cheviot verried zichzelf door te zeggen: „Ha, ik vroeg me al af, waar je bleef. Heb je een bevel tot inhechtenisneming gegeven en is het al uitgevoerd?" „O, ik ben niet zo snel", antwoordde hij. „Ik laat me niet haasten en ik weet niet zeker, wat ik doen moet. Niet dat ik intussen heb stil gezeten. Ik heb een paar nuttige contacten gelegd". „Wij ontmoetten juffrouw Elisabeth Goulby, die de Ackyweet ik hoe die plant verder heet, had ontdekt." Hij vertelde het hele verhaal en ik moet zeggen, dat hij er tegenover Shanks niet al te veel nadruk op legde, dat hij het wat de onechte juffrouw Goulby betreft, dus wél bij het rechte eind had gehad. „Nu gaat ze er vandoor", besloot hij, „ik heb gis teren een ondergeschikte van je gewaarschuwd, maar hij scheen niet erg geïnteresseerd te zijn. Hij vond mij, geloof ik, nogal een zeurpiet. Op deze manier kan ze rustig ontkomen en zul je haar nog moeten gaan opsporen". „Maak je geen zorgen", zei Shanks, „ik hoorde een en ander vanmorgen, toen ik op het bureau kwam, en hoewel ik niet helemaal begreep, wat je van plan was, gaf ik mijn orders. Die vrouw is aangehouden in Exeter en ingesloten" „Uitstekend", riep Cheviot opgelucht uit. „Begrijp je", legde hij verder uit, „er bestond gistermiddag de kans, dat ze zich in verbinding zou stellen met die tweede ontsnapte gevangene, en ze zou dat stellig heb ben gedaan, als de politie haar niet had bezig ge houden. Dit wil echter niét zeggen, dat ze ook niet te maken had met die andere ontsnapping, van Joe Moss. Haar verhaal over hetgeen ze met Pacock uit voerde, was wel heel ongeloofwaardig". „Zou het niet interessant zijn te horen, wat Pacock zélf hierover te vertellen heeft", zei Shanks. „Ik heb hem laten arresteren". „Dat was het, wat ik bedoel de, toen ik zei, dat ik contacten had gelegd", vervolg de Shanks. „Ik bedoelde de mannen er waren er stellig méér dan één die medeplichtig waren aan die roofoverval, waarvoor Moss de gevangenis indraaide. (Wordt vervolgd) enz. enz van JUWELIER - HORLOGER BARTELJORISSTRAAT 2 HAARLEM TEL. 13004 Vraagt onze surprise - verpakking Advertentie Op donderdag 4 december om ongeveer half tien zal door de scheepvaartsluis te Capelle aan de IJssel voor het eerst na het gereedkomen van de grote stormvloed kering een zeeschip passeren. Het is de ongeveer 12.000 ton grote „North Marchio ness". Dit schip is stroomopwaarts van de stormvloedkering gelegen werf van A. Vuyck gebouwd in opdracht van de Griek se reder A. G. Pappadakis. Het schip heeft een lengte van 135 meter, een breedte van 19 meter en een holte tot het bovendek van 11,5 meter. De breedte van de scheep vaartsluis is 24 meter, de drempel van de sluis ligt tot 5.20 meter beneden N.A.P. De „North Marchioness" zal de sluis achterwaarts passeren. Het schip gaat naar Rotterdam om daar te worden gereedge maakt voor de technische proefvaart, die over enige tijd zal worden gehouden. DINSDAG 2 DECEMBER Stadsschouwburg: De Ned. Comedie met ,,'n Tik van de zon", 20 uur. TENTOONSTELLINGEN „In 't Goede Uur": Expositie Henk Broer, 10 tot 22 uur. De Waag (Spaarne 29) Expositie Peter van den Braken tot 16 uur. Galerie Espace (Klein Heiligland 36): Expositie Hans Wiesman tot 17 uur. FILMS Cinema Palace: „Liane, het meisje uit het oerwoud", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „De Mau-Mau slaat toe", 18 jaar, 20 uur. Lido Theater: „De zwarte baretten", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Dr. Corda", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „De man met de duizend gezichten", 14 jaar, 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Fanfare", alle leef tijden, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Re volverhelden", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Gedoemd te zwijgen", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT Thea ter Monopole: „Dorp der zonde", 18 jaar, 20 uur. DIVERSEN H.B.S. a aan de Raaks: Muziekavond van Discoclub, 19.45 uur. „In 't Goede Uur": Grammofoonplaten- concert van werk van Haydn, 21 tot 22 uur. WOENSDAG 3 DECEMBER Stadsschouwburg: De Ned. Comedie met ,,'n Tik van de zon", 20 uur. Frans Halsmuseum: De heer J. J. Vriend over Moderne architectuur, 20 uur (V.U.). TENTOONSTELLINGEN Huis Van Looy (Kamperlaan): Expositie aanwinsten collectie Regnault, 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 uur. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Expositie Henk Broer, 10 tot 22 uur. „De Waag" (Spaarne): Expositie Peter van den Braken, 11 tot 16 uur. Galerie Espace (Klein Heiligland 36): Expositie Hans Wiesman tot 17 uur. FILMS Cinema Palace: „Liane, het meisje van het oerwoud", 14 jr., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „De Mau-Mau slaat toe", 18 jr., 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „De zwarte baretten", 14 jr., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Dr. Corda", 18 jr., 14, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „The high and the mighty", 14 jr., 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Fanfare", a.L, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Revolverhelden", 14 jr., 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Gedoemd te zwij gen", 14 jr., 14.15, 19 en 21.15 uur. DIVERSEN In 't Goede Uur: Klassiek grammofoon- platenconcert van werk van Haydn, 2122 uur.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 9