Twee Grieken in botsing in Kanaal; één op strand gezet MHBS liet zich niet bedreigen door stadgenote AVC HOKY was kansloos tegen Oostduitse ijshockeyers Geen regering van nationale unie in West-Duitsland IN DICHTE MIST Belgisch gezin verdronk bij aanvaring op Schelde ^^Brieven aan de redactie DONDERDAG 4 DECEMBER 1958 11 De volleybalcompetitie HVS versloeg Die Raeckse met goed volleybal Het Brits tafeJtennisteam tegen Nederland BelgiëNederland Eerste testmatch India- West Indië onbeslist Zeventien winnaars in de KNVB-toto Stade de Reims won weer gemakkelijk van Palloseura Belofte Fransen niet verder dan 1-1 tegen Griekse voetballers Oefenwedstrijd tussen twee amateurelftallen Halfwegse wielerclub De Bataaf had een goed seizoen CDU en SPD zijn niet bereid zover te gaan Amerika stelt Rusland vier pertinente vragen Russische afgevaardigde goedkope propaganda" Tunesië akkoord met Egyptisch voorstel Westduitsers leveren Egypte vrachtautofabriek Zind zou geholpen zijn door een illegale organisatie „Economische groei door internationale actie" Grotewohl als premier van Oost-Duitsland herkozen Gomoelka steunt Russisch plan voor Berlijn HVS heeft gisteravond in het Krelage huis in Haarlem degelijk volleybal ge toond waartegen het Alkmaarse Reactie jeugdig in samenstelling, slechts in de derde set bestand was. Goede passes leid den tot een gevarieerd aanvalsspel met vele smashes, terwijl bovendien betrouw bare Tsjechische serves van de HVS'ers de gasten alle stootkracht ontnamen. Met twee maal 154 namen Clay ei zjjn man nen een 20 voorsprong. In de derde set leverden de Alkmaarse gasten verdedigend knap werk en ging een aanvankelijke voorsprong van de Haar lemmers verloren en vond coach Krijgs man het zelfs wenselijk om met een time out de strjjd te onderbreken. Het scorings- bord wees 86 in het voordeel van Reac tie, maar het aanvalsspel van HVS ver slapte niet, de serve bleef solide en uit eindelijk bleek de druk op de Alkmaarse verdediging te zwaar. Met 1511 besliste HVS de ontmoeting in drie sets, die hoewel verstoken van spanning het aanzien van het begin tot het eind waard was. Eclecta heeft leider CIOS goed tegen stand geboden en heeft zelfs met minder genoegen genomen dan nodig was. CIOS speelde aanvallend sterker, maar niet groots, waartegenover Eclecta in de ver dediging soms aardig spel stelde. Noncha lance van de sportleiders bood Eclecta de kans om tot 60 uit te lopen, waarna Bou- kes de voorsprong op 94 bracht. Onnodig lieten de rood-witten CIOS tot 99 ko men, zelfs bleek het mogelijk om na een time-out van Eclecta door te stoten tot 13—9. Eclecta reduceerde tot 1413, maar de set was niet meer te redden (1513). Met wat meer enthousiasme hadden Boukes en zijn mannen deze strijd zeker tot een beter einde gebracht. De tweede set bood de leiders geen moeilijkheden (15-5). Maar in de derde set kwam de winst van Jan Boerop en zijn teamgenoten toch weer in gedrang toen via 88 een 128 voor sprong, verkregen door onnauwkeurig aan geven bij Eclecta, bijna verloren ging (1312). Een harde serve van Boerop en een smash van de sterke aanvaller Broek man doorboorde uiteindelijk de goede Eclecta-verdediging (1512). De jeugdigen Verkes en Boogaard (Eclecta) deden het lang niet onverdienstelijk. PSCB heeft OVRA zonder Neuteboom niet kunnen bedreigen met 158, 159, 1315 en 157 moesten Post en zijn vol gelingen de kracht van de Rijksambtena ren erkennen. De zege van Santpoort, met CIOS de ploeg met de minste verliespunten in de eerste klasse, is tegen Die Raeckse 2 danig in gevaar gekomen. Nadat Die Raeckse met 1510 en 15—9 Santpoort een 20 voorsprong moest toestaan kregen de re serves in de derde set loon voor hun enthousiast werken (1816). In de laatste set nam Santpoort een be trekkelijk veilige voorsprong, maar na een time-out van de reserves, zagen de loom spelende Santpoortenaren Die Raeckse de achterstand volledig wegwerken (1313). Een behoorlijke pass en set-up ontbraken bij de groen-witten en het kostte ze dan ooTc alle moeite om de set alsnog te win nen (1513). Dames AVC heeft het stadgenote MHBS, leid ster in de overgangsklasse dames, moeilijk gemaakt maar van een serieuze bedrei ging was toch geen sprake. De „witten" speelden aanvallend aanmerkelijk sterker dan hun stadgenoten, die met enthousiast verdedigen en beweeglijk spel in de eerste en derde set de strijd lang volhielden. Yvonne Heerkens leidde AVC in de eer ste set naar een 6—2 voorsprong die lang behouden bleef (107 en 1210) maar door goed verdedigen en constant serveren van Joke v. d. Putten toch verloren ging (1412). Het bleek toen niet moeilijk meer om na enige keren serve-over de strijd met 1513 te beslissen. In de tweede set De oud-wereldkampioen Johnny Leach en dê jeugdige Ian Harrison zullen de te genstanders zijn van Bert Onnes en Frans Schoofs, in de landen-tafeltenniswedstrijd tussen Nederland en Groot-Brittannië, die op vrijdag 12 december in gebouw Padro in Scheveningen wordt gespeeld; deze wedstrijd is samengesteld uit vier enkel spelen en een dubbelspel. Ook voor de return-wedstrijd op 10 ja nuari in Birmingham, werd Harrison ge kozen. De beide andere Britten (de teams bestaan dan uit drie spelers) zijn Brian Merrett en Ichael Thornhill. De Britse da- mesploeg voor deze laatste wedstrijd is amengesteld uit Ann Haydon en Diana Rowe-Collins. Op zaterdag 6 december wordt in de ten- nishal in Brussel een wedstrijd gespeeld tussen de teams van de internationale clubs van België en Nederland. De wed strijd bestaat uit 4 enkelspelen en 2 dub belspelen. Voor de i.e. van Nederland ko men uit: Maris, Van Eijsden, Goris (aan voerder) en Van de Weg. De dubbels zijn als volgt samengesteld: MarisVan de Weg en GorisVan Eijsden. Dank zij een score van 90 van Roy en ^.en 67 k.o. van Ramchand heeft India een draw kunnen behalen in de eerste test match tegen West-Indië. Aan het slot ston den de gastheren nog 109 runs achter, maar zij hadden 5 wickets van de tweede innings in handen. De scores waren: West-Indië: 227 en 323 voor 4 (gesloten). (Sobers 142 n.o.), India: s2 en 289 voor 5; Roy 90, Ramchand 67 n.o. bleef er van het spel van de AVC'sters niet veel over en won MHBS met 153. Goede slagen brachten MHBS in de der' de set op 83. Met wat meer vuur ging AVC toen voor haar laatste kans strijden en door serves van Agnes Leeuwenberg en goed netspel van Ria de Vilder werd in gelopen tot 109. Door serves van Josien van Calmthout liep MHBS weer verder uit tot 1410, op welke stand een pittige strijd ontstond waarin AVC het uiterste gaf, maar via 1413 MHBS toch aan het langste eind trok (1513) hoezeer AVC ook nog een kansje verdiende. Voor de eerste klasse dames had HBC niet de minste moeite met Eclecta zoals de setstanden ook aantonen; 151, 158 en 151. Tweede klasse In de tweede klasse moesten verschei dene toonaangevende ploegen genoegen nemen met resultaten die beneden hun eer lagen. Zo sneuvelden bij de dames de leid sters Set up en OVRA 2. De „kwekelingen" moesten de eer aan de reserves van Ves- mia laten die nu de beide ploegen pas seerden. OVRA 2 moest de kracht erken nen van SSO. HBC behield in 2B stevig de leiding door een zege op PWN. Bij de heren werd Gios verdrongen door PWN, dat met 31 de sterkste bleef. In 2B werd de positie van Velox door het gelijkspel van DSS tegen De Blinkert 2 nog sterker, vooral omdat Verheem en zijn mannen Gios 2 terugwezen. PSVH stelde zich veilig ten koste van CIOS 3 dat in dit gezelschap niet mee kan komen. De resultaten De uitslagen luidden: Heren: OVRA PSCB 3—1; HVS—Reactie 3—0; Die Raeck se 2Santpoort 13; Velox-Gios 2 31; DSS—De Blinkert 2 0—3; Eclecta—CIOS 03; HVS 4HBC 3 31; Spaamestad PWN 2 4—0; CJMV—WIK 3 3—1; CIOS 3—PSVH 0—3; PWN—Gios 3—1; DSS 2— De Blinkert 3 2—2. Dames: PWNHBC 2 0—3; Eclecta—HBC 0-^t; MHBS—AVC 3—0; Set upVesmia 2 04; SSOOVRA 2 31; SantpoortGios 2 0—3. De K.N.V.B.-toto van vorig weekeinde telt ditmaal een groot aantal eerste-prijs- winnaars, n.l. 17. Zij verdelen 124.379 zij hadden allen 14 uitslagen goed geraden Voor de tweede prijs van 53.305 komen niet minder dan 290 deelnemers met 13 punten in aanmerking. De Franse kampioen Stade de Reims heeft woensdagavond in Rouaan ook de returnwedstrijd tegen het Finse Helsinging Palloseura voor het toernooi om de Euro pese voetbalbeker gewonnen. De emdscore werd 3-0, een stand die reeds na... tien minuten was bereikt. Just Fontaine scoor de twee doelpunten, voor het derde was de Finse achterspeler Lintamo verantwoorde lijk. Hij schoot de bal in eigen doel. De eerste wedstrijd tussen beide teams, op 27 november j.l., was geëindigd met een 4-0 zege voor de Fransen. Op één na alle kwartfinalisten zijn nu bekend, n.l. Stan dard Luik (België), Wiener SK (Oostenrijk) Young Boys (Zwitserland), SC Wismut (Oost-Duitsland), Schalke '04 (West-Duits- land), Real Madrid (Spanje) en Stade de Reims. Athletico Madrid en de Bulgaarse kampioen CDNA-Sofia zullen op een nader te bepalen datum in Lausanne een beslis singswedstrijd spelen. De loting voor de kwartfinales wordt op 9 december in Madrid verricht. Belofte maakt schuld en daarom begon Hans Pilz, de trainer van de FC Saarbrücken, dinsdagavond laat aan zijn 60 km lange wandeling van Betzen- berg naar Saarbrücken. Pilz had zijn spelers in een overmoedige bui beloofd te voet naar Saarbrücken te zullen terugkeren, indien zij van de FC Kai- serslautern de club van Fritz Wal ter zouden winnen. Dat geschiedde, en de spelers hadden de belofte niet vergeten.Woensdagmiddag arriveer de Pilz in de hoofdstad van het Saar- gebied. De jjshockeywedstrijd tussen het team van de Hoky en Dynamo Weiswasser (Oost Berlijn), die woensdagavond voor 2000 toe schouwers op de HOKY in Den Haag is gespeeld, is in een 9-3 overwinning voor de Oostduitsers geëindigd. De tussenstanden waren: 0-5, 3-4, 0-0. De antecedenten van het Oostduitse team waren vóór de wedstrijd bekend: de ploeg was 7 jaar achtereen kampioen van Oost- Duitsland en het zou een vertegenwoordi gend team kunnen zijn. Bolzano, een sterke Italiaanse ploeg met vier Canadezen, was kortgeleden met 8-4 verslagen. Dus een nederlaag-voor het Haagse team zat er in. In de eerste minuten al maakten .de gasr ten een uitstekende indruk. Zij speelden voortreffelijk en zuiver samen, beschikten over een goede sticktechniek en bovendien een uitermate snel reactievermogen. De toeschouwers hadden zich reeds met een nederlaag verzoend en staken dat niet on der stoelen of banken. Maar de spelers van het HOKY-team waren die mening niet toegedaan. Zij vochten fel terug en na een 5-0 achterstand bij het ingaan van de tweede periode leek het er zelfs op. dat zij beter speelden. Loret, Herreur, Mike Roo- ney, Snoek en Nepomucky grepen elke kans om de puck wor de Duitse goal te krijgen. En inderdaad lukte het in die periode drie tegenpunten te scoren. Nadat Dynamo eerst de stand op 7-0 had gebracht, was het Mike Rooney, die op handige wijze de Duitse goalie passeerde. En zo mochten ook Snoek en Nepomucky zich gelukkig prijzen deze doelman te ver- De landenwedstrijd Griekenland-Frank rijk is geëindigd in een gelijkspel (1-1). De eerste ontmoeting tussen beide landen op 1 oktober in Parijs gespeeld, was met 7-1 gewonnen door de Fransen, die zich thans geplaatst hebben in de kwartfina les van de Europese beker voor landen teams. Zij zullen Oostenrijk of Noorwegen tot tegenstander krijgen. De wedstrijd werd voor 27.000 toeschou wers in het Panathinakkos-stadion in Athene gespeeld. Het Franse team had door een betere techniek veelal een licht overwicht, maar de zeer fanatiek spelen de Grieken verdedigden zich goed en ver rasten meer keren met snelle uitvallen, die echter te opportunistisch werden opge bouwd. In de eerste helft werd niet gescoord. Na de rust waren de Grieken aanvankelijk iets sterker, Frankrijk nam evenwel snel het initiatief over en verkreeg in de 24ste minuut dank zij middenvoor Bruey een 1-0 voorsprong. De Grieken drongen na de ze treffer onstuimig op en in de slotfase vijf minuten voor tijd bereikten zij ten slotte nog een 1-1 stand. Het doelpunt werd gescoord door rechtsbinnen Papemma- nouil. Op het terrein van VUC in Den Haag werd woensdagavond bij kunstlicht een oefenwedstrijd gespeeld tussen twee wes telijke amateurelf tallen. Het team, dat vrijwel geheel was samengesteld uit de (amateur)spelers die voor semi-profvere- nigingen .uitkomen, won met 4-2, dank zij drie doelpunten van middenvoor Baksteen (Fortuna, VL.) en een treffer van links binnen Kick (Volewijckers). De doelpun ten van het andere elftal werden gescoord door linksbinnen Gorree (Excelsior) en middenvoor Ten Hope (Quick, H). De wedstrijd werd bijgewoond door o.m. secretaris-pennnigmeester Lo Brunt de bondsoefersmeester Elek Schwartz en Karei Kaufman en verschillende leden van de nationale- en districts technische com missies. schalken. Met 9-3 werd de tweede speeltijd afgesloten en deze stand is zo gebleven. Er volgde dus een doelpuntloze periode, waar in de Duitsers het te mooi wilden doen en de spelers van de HOKY te vermoeid waren om nog heftige tegenstand te bieden. Van der Heyden, die het klaar speelde in de eerste periode een penalty uit zijn kooi te houden, raakte nog geblesseerd, maar hij kwam terug en weerde zich goed. Voor de Duitsers scoorden Schischefski (2 x), Nickel, Buder (3 x), Sturmer, Blumel en Franke. Mike Rooney, Snoek en Nepo mucky doelpuntten voor het Haagse team. Het wegseizoen 1957 is voor de Halfweg se wielerclub HSC „De Bataaf" bijzonder succesvol geweest Zowel bij de ama teurs, nieuwelingen als aspiranten werden er door de „oranje-zwarte" wielrenners uit Halfweg en de Haarlemmermeer, ver scheidene overwinningen behaald. Vooral Ab Sluis, Mik Snijder, Wim Bogers, Ge rard Wesseling, Gep Cuvelier en de begin neling Henny Schouten, toonden zich daar bij van hun beste zijde en gingen elk meermalen als winnaar van een wieler ronde over de eindstreep. Ook in de ver schillende clubontmoetingen in Zwanen burg („Le Champion"), Nieuw Vennep („De Kampioen"), Hoofddorp („De Ger maan"), Sassenheim („Swift") en Lei- muiden („Swift") kwam een renner van „De Bataaf" zegevierend uit de strijd. De meeste overwinningen werden bij de amateurs behaald door de snelle Ab Sluis uit Badhoevedorp. Hij presteerde het negen maal om de snelste te zijn. Sluis won in Berlicum, Son, Hoorn, Uden, Amersfoort, Santpoort, Heiloo, Beverwijk en Vleuten. Zijn mooiste zege behaalde hij ongetwijfeld in Hoorn, waar hij met twee ronden voorsprong over de eindstreep ging. Ondanks al deze overwinningen moest de Badhoevedorper in het prestatieklasse ment van zijn club de eerste plaats over laten aan Mik Snijder uit Halfweg. Deze renner ging weliswaar zeven maal als winnaar over de finishlijn, doch behaalde een groter aantal ereplaatsen. Si.jder zege vierde in Dinther, Landsmeer, Schiedam, Beverwijk, waar hij de plaatselijke favo rieten verraste, Surhuisterveen, Dwinge- lo en toonde zich ook in de Drentse Dor penomloop de sterkste. Wim Bogers uit Nieuw Vennep, die be slag legde op het lange afstandkampioen schap van „De Bataaf", wist het tot drie overwinningen te brengen. Hij won in Tilburg, Opmeer en Amersfoort. De vier de plaats in het prestatieklassement wordt ingenomen door Dik Enthoven uit de IJ- polder. Hij heeft het door zijn gemis aan een eindsprint niet tot een overwinning kunnen brengen. Enthoven, die daarente gen wel over een strijdlustig karakter be schikt en een goede temporijder is, heeft vooral in de „klassieke" wegwedstrijden de aandacht op zich gevestigd. Zowel in de Ronde Van Gelderland dis in de „Acht van Chaam" werd hij derde. Jan Buis (Badhoevedorp), die in Kopen hagen verblijft, kwam tijdens de baan- kampioenschappen even met vakantie, naar Nederland en legde in het achtervol gingskampioenschap beslag op de derde plaats. Van de andere „Bataaf'-amateurs reden ook Zantman, Verstraten en Bak ker (Badhoevedorp), Tom Snijders, Mar kus en Pieter Tienstra (Halfweg), Harry en Joop Cuvelier (Nieuw-Vennep) zich ver schillende keren onder de prijswinnaars. Van de jongere renners uit de Halfweg se club is vooral de nieuweling Gerard Wesseling sterk op de voorgrond getre den. Hij werd winnaar in Drunen, Goirle, Bladel, Beverwijk, Ilpendam, Vleuten en toonde zich in de Wijde Wormer de snel ste nieuweling van Noordholland. Boven dien werd Wesseling in zijn categorie of ficieus kampioen van Amsterdam en be sliste zowel het sprint- als het lange af standkampioenschap van „De Bataaf" in zijn voordeel. (Van onze correspondent in Bonn) Noch de Westduitse bondskanse lier Adenauer noch de leider van de groot ste oppositie-partij Ollenhauer heeft het plan met het oog op de spanning rond Ber lijn mee te werken aan de vorming van een regeringscoalitie van alle partijen, een zogenaamde regering van nationale unie, zo blijkt uit een officiële verklaring te Bonn. Adenauer's oproep om een bin nenlands politiek eenheidsfront te vormen met het oog op de Berlijnse kwestie bracht enkele politici in West-Duitsland er toe om een dergelijke grote coalitie voor te stellen. De staatsrechtsgeleerde uit Tü- bingen, professor Eschenburg, hield hier voor zelfs een openbaar pleidooi. West Duitsland verkeert zijns inziens in een noodtoestand en de democratie moet zich derhalve wat inperken in haar normale functionering teneinde de tegenstander geen gelegenheid te geven zwakke plek ken te vinden. Maar zowel van Adenauer's christen democratische unie als van de kant van de socialistische S.P.D. verklaar de men, dat er geen enkele aanleiding is om te denken over een dergelijke rege ring. Van C.D.U.-zijde is gezegd dat de Rus sen ervan overtuigd moeten raken, dat wanneer het om de vrijheid van de Duit sers gaat, alle fracties en partijen naast elkaar staan, ongeacht de bestaande me ningsverschillen op ander terrein. Maar er bestaan al verschillen over het Berlijn se probleem tussen C.D.U. en S.P.D. ter zake van bijvoorbeeld het Rapacki-plan over een kernwapenvrije-zone in Midden- Europa en tussen de C.D.U. en de liberale F.D.P., die het belangrijker vindt, dat een commissie uit de vier grote mogend heden wordt gevormd, die zal onderhande len over een vredesverdrag en andere Duitse kwesties en dat de westelijke lan den onder elkaar over Berlijn gaan confe reren. Volgens Adenauer kan alleen een Duitse regering, voortspruitend uit vrije verkiezingen in geheel Duitsland, onder handelen over een vredesverdrag en daar bij komt zijns inziens het probleem van Duitsland's oostelijke grenzen onvermij delijk aan de orde. Het gaat hier om de gebieden die na 1945 in Poolse handen zijn overgegaan de Oder-Neisse-grens). Brits onbehagen Over deze opmerking van Adenauer heeft men zich in Britse kringen ongerust getoond. De Londense Times vindt het raadselachtig dat de bondskanselier de Oder-Neissegrens juist nu oprakelt. Er valt alleen uit op te maken, dat Adenauer de Duitse hereniging slechts voltooid acht, wanneer ook de bij Polen aangesloten ge bieden worden teruggegeven en dat zou een NEW YORK (Reuter) De Verenigde Staten hebben in de tweede politieke com missie van de UNO bij de Sovjet-Unie aan gedrongen op verbetering van de betrek kingen tussen beide landen. De commissie bespreekt een resolutie van negen lan den, waarin maatregelen worden gevraagd ter bevordering van de goede internatio nale betrekkingen. De Amerikaanse afgevaardigde verzocht de Sovjet-Unie „in volle ernst": 1. het sto ren van radio-uitzendingen te staken; 2. buitenlandse kranten en tijdschriften van alle richtingen toe te laten; 3. buitenland se correspondenten ongehinderd hun werk te laten doen, zonder censuur; 4. alle UNO publikaties in vrije verkoop toe te laten en ter beschikking van universiteiten en bibliotheken te stellen. De Russische afgevaardigde noemde de Amerikaanse verklaring „goedkope pro paganda" want het is niet de schuld van de Sovjet-Unie, dat het Russische voorstel voor een topconferentie over de proble men, die de betrekkingen tussen de lan den moeilijker maken, niet is doorgegaan. De Russische afgevaardigde herinnerde verder aan de Russische voorstellen voor een niet-aanvalsverdrag tussen de NAVO en het pact van Warschau. Instemming MOSKOU (AFP) Premier Kroesjt- sjev heeft ingestemd met Russische deel neming aan een uitgebreid program voor internationaal medisch onderzoek, dat de Amerikaanse senator Humphrey hem heeft voorgesteld. Humphrey heeft dins dag met Kroesjtsjev in het Kremlin ge sproken en hem het plan uiteengezet. Irak bereid tot onderzoek TUNIS (AFP) De Tunesische radio heeft dinsdag verklaard, dat de Tunesi sche regering het voorstel van de V.A.R. om een onderzoek in te stellen naar de Tunesische beschuldigingen over Egypti sche complotten tegen president Bourgui- ba, met instemming begroet. Maar dat onderzoek mag geen propagandamanoeu- vre zijn om de publieke opinie te mislei- len. Radio-Tunesië vraagt zich af, of Egyp te bereid zal zijn de Tunesische tegen stander van president Bourguiba, Ben Joessef, die in Cairo in ballingschap ver toeft, door een neutrale commissie van onderzoek te laten verhoren, evenals de Egyptische minister van voorlichting en de Tunesiër Salah Najar, die in februari aan de Libische grens werd gearresteerd, doch die weer wist te ontsnappen en die in het bezit was van een Egyptisch paspoort. De Tunesiërs zijn van hun kant bereid de in Tunesië gearresteerde Tunesiërs en Egyptenaren te laten verhoren. Voorts zal volgens radio-Tunesië het on derzoek zich moeten uitstrekken tot alle documenten, die Ben Joessef en andere .samenzweerders" tegen Tunesië hebben opgesteld en waarvan zich afschriften be vinden in de archieven van Egypte en de Arabische Liga. Irak heeft dinsdag een Egyptisch ver zoek om het onderzoek naar de Tunesische beschuldigingen te verrichten, ingewil ligd. Egypte heeft ook de Arabische Liga verzocht aan het onderzoek mee te wer ken. opvatting zijn, die in westelijke kringen niet bijzonder geliefd is. Nutteloos (UPI) De socialistische leider Carlo Schmid heeft voor radio-Beieren gezegd, dat het Westen met de Sovjet-Unie tot overeenstemming zou moeten komen over de neutralisatie van Duitsland en over een evenwichtstoestand van de nationale strijdkrachten in Midden-Europa. Derge lijke westelijke voorstellen, zei Schmid, zouden de Russische plannen voor een ge demilitariseerde „vrij-stad" West-Berlijn nutteloos maken. ULM (Reuter) Klöckner-Humboldt- Deutz zal te Cairo een vrachtautofabriek bouwen onder een contract met de vijfja renplanorganisatie van de Verenigde Ara bische Republiek. Een dochteronderne ming, Magirus, zal de nodige technische hulp en het materieel voor de oprichting van de fabriek leveren. De fabriek zal aanvankelijk 3.500 vrachtauto's voor lasten van 3'/2 ton en 5 ton en 4.000 dieselmotoren per jaar ver vaardigen. Binnen acht jaar zal de pro- duktie worden verhoogd tot 6.000 vracht auto's en 8.000 dieselmotoren per jaar. De levering van machines en produktie- installaties zal naar verwachting onge veer 40 miljoen DM kosten. De vlucht van de voormalige gymna sium-leraar Zind uit de Zuidduitse stad Offenburg, die wegens antisemitische uit latingen veroordeeld was tot een jaar ge vangenisstraf, heeft het vermoeden ge wekt dat er een organisatie van ex-nazi's bestaat, die veroordeelde S.S.-ers bijtijds naar het buitenland helpt. De verdwijning van sommige vooraanstaande ex-nazi's is zo vlot verlopen, dat er wel een vlucht- organisatie moet bestaan. In het Baden- Württembergse parlement heeft de mi nister van justitie Hausmann gezegd dat de voormalige nazi gepoogd hebben naar Argentinië te vluchten. Volgens zijn fami lie heeft hij, naar de minister meedeelde, misschien wel zelfmoord gepleegd. Er wa ren volgens de minister geen legale maat regelen tegen Zind's vlucht mogelijk. De officier van justitie heeft gemeend, dat er geen reden was- te geloven, dat Zind zou vluchten, aldus is officieel toegegeven te Stuttgart. „Het staat vast dat vroegere nazi's be schikken over een onderzeeboot om hen, indien nodig, uit het land te smokkelen," NEW YORK (Reuter) De Economische commissie van de UNO-Assembtee heeft dinsdagavond een door Brazilië, Mexico en Nederland ingediende ontwerpresolutie aangenomen, waarin de secretaris-generaal wordt verzocht een overzicht voor te be reiden van de verschillende manieren tot versnelling van de economische groei van minder ontwikkelde gebieden door inter nationale actie. Tijdens eer dichte mist is het 7.194 ton metende Griekse vrachtschip „Prodro mos" woensdagmiddag in het Engelse kanaal ter hoogte van Dungencss in aan varing gekomen met de „King Minos", een schip van 10.930 ton van dezelfde na tionaliteit. De „Prodromos" verloor zijn gehele achtersteven. Op last van de gezagvoer der verliet de bemanning op de eerste stuurman en nog een opvarende na het schip. Twaalf schipbreukelingen werden aan boord genomen van de „Montferland een 6.8Ï5 ton metend vrachtschip van de Koninklijke Hollandse Lloyd, terwijl de rest werd gered door de Groningse kust vaarder „Da Capo" van 499 ton. De Nederlandse sleepboot „Tyne" en de Franse sleepboot „Jean Bart" waren spoedig op de plaats van de aanvaring. Het Franse schip slaagde er in de „Pro dromos", waarvan de machinekamer en twee ruimen waren volgelopen, op sleep touw te nemen. Men zou trachten het vaar tuig bij Dungeness op het strand te zetten De „King Minos" kreeg minder schade. Dit schip, dat pas dit jaar voor rekening van de Griekse reder Onassis te Duinker ken was afgebouwd, kon op eigen kracht Dungeness bereiken. De twee Nederlandse schepen, die hulp hadden geboden, vervolgden hun reis, na dat zij de schipbreukelingen op andere sche pen hadden overgezet. De 12 opvarenden van de „Prodromos" die de „Montfer land" had gered, stapten over op de red dingboot van Dungeness, terwijl de gered den aan boord van de „Da Capo" werden overgebracht naar de „Jean Bart". De „Da Capo" is op weg naar Lissabon. De .Montferland" was dinsdagavond uit Am sterdam naar Zuid-Amerika vertrokken. (UPI) Een gunstige omstandigheid was dat het gewoonlijk ruwe water in het Engelse kanaal kalm was. De aanvaring geschiedde op ongeveer 12 mijl buiten Dungeness, in de straat van Dover. Naar verluidt is de „King Minos" op weg naar de Engelse kust, geassisteerd door ver- (Verkort weergegeven) Belangrijke datum. Op 10 december 1948 werd door de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties de zgn. „Universele Verklaring van de Rechten van de Mens" aanvaard en geproclameerd. Dit was zeker om meer dan één reden een „historische daad", thans precies 10 jaar geleden. Her denking van dit gebeuren, waartoe de Wereld Federalisten Beweging Nederland oproept, brenge tot nieuwe bezinning op de achtergrond en de diepere betekenis van deze Verklaring. Werd reeds in de praeambule van het Handvest van de Ver Naties, aangenomen in 1945, duidelijk de weg gewezen naar een Wereld-rechtsorde, als enige mogelijkheid om de gesel var, de oorlog uit te bannen en wereld-chaos te voorkomen.... in de Inleiding van ge noemde verklaring wordt dit in duidelijke bewoordingen nog eens onderstreept. Daar in wordt gewezen op de „Suprematie van het Recht", enige waarborg voor de hand having van de fundamentele vrijheden zo wel van volken als ook van elk mens af zonderlijk. Gevraagd wordt dat vooral door onderwijs en opvoeding de eerbied vooi deze rechten en vrijheden worde bevor derd. Reeds tien jaar lang functioneert deze Universele Verklaring in de samenleving der volken, die aangesloten zijn bij de V.N. Liever dan te klagen over de geringe voor uitgang die op dit gebied in de praktijk te bespeuren valt, moge op deze herden kingsdag bezinning op deze Verklaring ons er toe brengen ons opnieuw in te zetten voor deze wereld-rechtsorde. Ook Neder land heeft zich 10 jaar geleden plechtig verbonden de inhoud van de verklaring na te leven. Het gaat hier inderdaad om „Eén Wereld of Géén Wereld"! W.F.B.N., J. J. M. SIERHUIS, secr. scheidene van de sleepboten, die zich naar de plaats van de aanvaring hadden ge spoed. De boeg van de „King Minos" is zwaar beschadigd. De „Prodromos" was op weg van Hel sinki naar Montreal. Op de Theems LONDEN, (UPI) Het Duitse vracht schip „Groverort" (424 ton) is heden de Londense haven binnengelopen, met een groot gat in de boeg. Opvarenden vertelden dat hun schip toen het in de mist langzaam de Theems opstoomde, geraakt werd door een grote vrachtboot, vermoedelijk een Fransman. Het gat in de scheepshuid van de „Groverort" ligt vlak boven de water lijn. Het is groot genoeg om er een auto binnen te rijden. Onmiddellijk is het lossen begonnen, opdat het schip in een droogdok kan worden opgenomen. Op de Schelde ANTWERPEN, (UPI) Een Belgisch gezin van vier personen is woensdag ver dronken, nadat hun lichter in botsing kwam met de Nederlandse kustvaarder „Maasbergen". Het ongeluk gebeurde op de Schelde dichtbij de Bonaparte-sluis. De Belgische lichter „Hubert" vervoer de een lading cement en zonk in minder dan een minuut. De schipper, zijn vrouw en twee kinderen verdwenen mee in de diepte. Op de Rijn De Amsterdamse rijnaak Gerrie is dins dag op de Rijn in dichte mist tegen een muurtje gevaren en kreeg een gat ónder de waterlijn, 's Nachts is de boot naar de haven van Bingen gesleept. Een Duitse matroos, die bij het inhalen van een sleep tros vermoedelijk te water raakte, wordt vermist. BERLIJN (Reuter-AFP) Otto Grote wohl is woensdag op een bijeenkomst van de Oostduitse „Volkskammer" (wetgeven de vergadering) met algemene stemmen tot premier van Oost-Duitsland herkozen. Grotewohl was niet aanwezig op de ver gadering. Dr. Dieckmann, van de liberaal- democratische partij, die werd herkozen als voorzitter van de „Volkskammer", verklaarde later dat Grotewohl op de ver gadering die de „Volkskammer" maan dag zal houden, uitvoerig zal spreken over de Russische nota inzake Berlijn. Volgens het onafhankelijke Westberlijnse blad „B Z" is de toestand van de 64-jarige Oostduitse premier die sinds het begin van deze week ziek is, slechter geworden. De „Volkskammer" nam met algemene stemmen een verklaring aa:i, waarin de Russische voorstellen inzake de status van Berlijn worden gesteund. In de verklaring wordt gezegd, dat de functies, die door Russen werden bekleed, volgens de Rus sische voorstellen ^gewetensvol en in het belang van de hele Beiiijnse bevolking" door Oostduitsers zullen worden waarge nomen. Veiligheid WARSCHAU (Reuter) De Poolse com munistische partijleider Gomoelka heeft in een toespraak verklaard, dat Polen de Russische voorstellen ten aanzien van Berlijn volledig steunt. „Wij weten zeer goed, dat de veiligheid van de Poolse grens aan de Oder en Neisse een vre- desgrens in Europa berust op de vei ligheid van de grens aan de Elbe, die thans de beide Duitse staten scheidt", al dus Gomoelka, die hieraan toevoegde dat een aanval op Oost-Duitsland een aanval op Polen zal betékenen. Gomoelka zei van mening te zijn dat het Duitse milita risme met hulp van de Verenigde Staten herleefd. LONDEN (Reuter) Het onafhankelij ke Britse blad „The Times", pleit voor een verzoek aan het Internationale Ge rechtshof om een uitspraak over de juri dische aspecten van de Berlijnse crisis. Een geneutraliseerd Berlijn is niet wat Europa nodig heeft. „Een zone met een beperkte bewape ning zou dat wel kunnen zijn", aldus „The Times".

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 11