Faciliteiten voor en voor gehuwde het bedrijfsleven werkende vrouw Geen tegenstelling in kabinet HET WEER MORRI IS '{jeforer/oi/êisf//1 Guinea blijft in de franc-zone Haarlems Dagblad Vervroegde afschrijving en aftrek voor investering worden permanent Columbia's vroegere heerser Pinilla gevat BELASTINGWETTEN WORDEN HERZIEN Rotterdamse monteur bekent nog een vijfde kindermoord Nevelig Finse minister treedt af Regering ziet voor Nieuw- Guinea geen oplossing Na anderhalf jaar terug in thuishaven Groningen terug uit Nieuw-Guinea DR. DREES IN EERSTE KAMER: Het woord is aan Tijdens staat van beleg Prins Philip nam deel aan jacht in ons land BECKERINGhandschoenen Toelating verzocht tot de UNO CADEAUX Textielhandel F R A A N 3 E 73e JAARGANG No 126 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks DONDERDAG 4 DECEMBER 1958 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 303e JAARGANG No 279 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct. p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Van onze financiële medewerker) De minister van Financiën heeft bij de Tweede Kamer ontwerpen voor drie wetten ingediend, welke een algemene herziening beogen van de belasting wetgeving. Zij betreffen de inkomsten-, de loon- en vermogensbelasting. Deze herziening is hoofdzakelijk van technische aard, omdat een meer fundamentele herziening niet geschikt wordt geacht met het oog op de groeiende Europese samenwerking, welke een zekere aanpassing van de nationale belastingregelingen nodig zal maken. De totale opbrengst van de belastingen zal door deze her zieningen niet noemenswaard worden beïnvloed. De minister zegt in de toelichting onder meer, dat herziening van de loon- en in komstenbelasting voor ongehuwden achter wege blijft. Zodra de omstandigheden zulks toelaten, zal aan de herziening van het ongehuwdentarief voorrang worden ge geven. Fiscale voorzieningen om het sparen in de particuliere sector te bevorderen, roepen problemen op, welke nog in studie zijn. Een voorstel tot het invoeren van een vermogenswinstbelasting is nog niet aan de regering voorgelegd. De wijzigingen, die zulk een belasting juist op de grensgebie den van het fiscale inkomensbegrip zouden kunnen brengen, zijn van zo ingrijpende aard dat de minister het niet wenselijk acht in dit stadium dergelijke voorstellen te doen. Bij de bepaling van haar stand punt zal de regering ook de vraag moeten overwegen in hoeverre speculatiewinsten met andere winsten bij vervreemding van beleggingsobjecten aan belastingheffing moeten worden onderworpen. Het kortgeleden vastgestelde bijzondere tarief van ten hoogste 20 percent voor de inkomstenbelasting voor bonusaandelen en de daarover verschuldigde inkomstenbelas ting is in het ontwerp blijvend vastgelegd. In het algemeen wordt de afschrijving op de historische kostprijs gehandhaafd. Voor een afschrijving op vervangingswaarde, waartegen de minister verschillende be zwaren inbrengt, is zijns inziens door de ondernemers geen verantwoord systeem naar voren gebracht. Wel zal de mogelijk heid worden geschapen tot uitbreiding van de vervangingsreserve. Niet alleen bij ver vanging van verloren gegane of bescha digde bedrijfsmiddelen, maar nu ook bij vervanging van technisch of economisch versleten bedrijfsmiddelen zal de fiscale Naar wij vernemen heeft de 36-jarige Rotterdamse verwarmingsmonteur G. C. S., in wiens woning aan de De Manstraat onlangs de stoffelijke resten van vier pas geboren kinderen zijn ontdekt, tijdens een nader verhoor bekend dat er nog een kind, dus een vijfde, in zijn gezin om het leven is gebracht. S., die een volkomen normale indruk maakt, vertelde dat hij op een avond in 1950 was thuisgekomen, kort na dat zijn vrouw het leven aan een kind had geschonken. Volgens zijn verklaring was het gedood. Na overleg met zijn vrouw had hij het lijkje ingepakt en in de om geving van Rotterdam in het water ge worpen. Dit was volgens S. het eerste kind. dat in zijn gezin van het leven beroofd werd. De overige gevallen zouden uit 1951, 1954. 1956 en 1958 dateren. Advertentie Verwachting tot morgenavond: Enkele wolkenvelden en over wegend droog weer. Plaatselijk mist. Vannacht voornamelijk in het zuidoosten van het land lichte vorst. Morgen overdag de zelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. Zwakke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S boekwinst (verschil tussen de boekwaarde en verkoopwaarde) als eerste afschrijving op de kosten van vervanging of herstel mogen worden gebruikt. De vervroegde afschrijving, onlangs vastgesteld op 16 1/6 percent per jaar, ge durende twee jaar, van de prijs der na 31 december 1958 aangeschafte bedrijfsmidde len, wordt permanent. Zij zal echter niet meer ingaan bij de bestelling, maar bij de betaling van de nieuwe bedrijfsmiddelen. Ook de investeringsaftrek (8 percent per jaar gedurende twee jaar) wordt perma nent. Buitengewone lasten Buitengewone lasten, tot dusver slechts in aanmerking genomen indien zij zes per cent van het onzuivere inkomen te boven gaan, zullen in mindering mogen komen als zij 4 percent van het onzuivere inkomen te boven gaan. Een vermindering op grond van het kindertal wordt slechts toegelaten van het derde kind af en het totaal van de vermindering uit dezen hoofde wordt tot drie percent beperkt. Dubbel- en driedub beltelling zal niet meer worden toegepast. Kosten van ziekte, van ziekenfonds- en ziekteverzekering, van bevalling en invali diteit zullen afzonderlijk in aftrek mogen worden gebracht wanneer zij meer dan 2 pet. van het inkomen bedragen. De gehuwde werkende vrouw In gevallen waarin de gehuwde vrouw inkomen verwerft door werkzaamheden buiten haar huishouding zal het totale in komen van man en vrouw voor de fiscale aanslag mogen worden verminderd met drie gulden voor elke dag waarop de vrouw gedurende meer dan vier uur tot het ver werven van die inkomsten werkzaamheden heeft verricht. Het maximum van deze aftrek is 624 gulden per jaar. Voor de ge huwde vrouw, die niet in dienstbetrekking werkt ,wordt als voorwaarde gesteld dat de arbeid gedurende een aaneengesloten periode van vier uur per dag wordt ver richt. Wisselende inkomsten Voor de ondernemerswinsten (waaronder ook die van de zogenaamde vrije beroepen wordt begrepen) wordt een herrekening van de belasting voorgesteld naar een ge middeld inkomen over drie jaren, doch alleen indien gedurende drie aangesloten kalenderjaren winst uit eenzelfde onder neming is genoten en de belasting, die over deze periode is geheven, meer dan 10 per cent en tevens meer dan 300 aulden de belasting te boven gaat die verschuldigd zou zijn indien de winst gelijkmatig over elk der drie jaren wordt berekend. Bijverdiensten Het bedrag dat aan inkomsten wordt ge noten, waarvan loonbelasting wordt be taald en dat is vrijgesteld van inkomsten belasting, wordt verhoogd van 200 tot 300 gulden. Plooien gladgestreken Het gaat bij deze voorgestelde herziening van enkele belastingwetten in hoofdzaak om technische wijzigingen, als onderdeel van een algehele aanpassing van het be lastingrecht aan de gewijzigde omstandig heden, welke nog wel enkele jaren zal vergen. De minister heeft zich voorname lijk beijverd enkele plooien glad te strijken, waardoor in bepaalde gevallen een grotere mate van billijkheid wordt verkregen. Voor de begrippen historische kostprijs en vervangingswaarde heeft de minister een soort tussenoplossing gezocht, welke voor de ondernemingen enig voordeel heeft. Bij vernieuwing van produktiemiddelen zal de winst, welke bij verkoop van de oude op de boekwaarde wordt gemaakt, niet worden belast, maar als eerste afschrijving op de kostprijs van de nieuwe produktie middelen mogen worden gebruikt. Voorts is voor het bedrijfsleven van be lang de mogelijkheid tot herkapitalisatie, alsmede de vervroegde afschrijving en de investeringsaftrek permanent te doen gel den. Wat met betrekking tot de belasting vrijdom voor het inkomen van de gehuwde vrouw wordt voorgesteld, zal in de praktijk niet gemakkelijk zijn uit te voeren. Wie zal bijvoorbeeld moeten controleren en vast stellen of een vrouw vier uur achtereen heeft gewerkt? En hoe staat het met de vrouw, die thuis werkzaamheden verricht, welke worden betaald? HELSINKI (Reuter) De Finse minister van Buitenlandse Zaken, Virolainen (agra rische partij), heeft aan de socialistische premier, Fagerholm, zijn ontslag aangebo den. Dit is de jongste ontwikkeling in een al weken durende crisis in het Finse coa litiekabinet, die haar oorzaak vooral vindt in verslechtering van de verhouding met Rusland sedert de vorming van Fagerholms kabinet, eind augustus. (UPI) Virolainen is een van de vijf leden van de agrarische partij in het kabi net, die van hun parlementsfractie het verzoek ontvangen hebben zich uit de re gering terug te trekken. Men vermoedt daarom dat de vier andere ministers het voorbeeld yan Virolainen zullen volgen. In de Eerste Kamer heeft minister president dr. Drees verklaard, dat het niet veel zin heeft, opnieuw diepgaand in te gaan op de kwestie Nieuw-Guinea. Er is niet heel veel veranderd. Ook de regering ziet de bezwaren en risico's van de situatie in Nieuw-Guinea. Het gevaar van agressie is nooit helemaal uit te sluiten. Een tus senoplossing over Nieuw-Guinea is door Indonesië altijd afgewezen. Thans zouden alleen nog mogelijk zijn overdracht aan Indonesië of abandonneren. Geen van beide maatregelen, aldus dr. Drees, brengt een oplossing. Een mandaat van de Verenigde Naties is eveneens een onbegaanbare weg gebleken. Dr. Drees betoogde, dat niet alles in de openbaarheid kan worden behandeld wat met Amerikaanse en Australische autori teiten over Nieuw-Guinea is besproken. Er zijn geen militaire bondgenootschap pen gesloten. Anderzijds hebben de Ver enigde Staten een verantwoordelijkheid op zich genomen door de wapenleveranties aan Indonesië. Over de uitzending van dienstplichtigen naar Nieuw-Guinea zei dr. Drees, dat dit een logisch uitvloeisel is van de Grond wetsherziening. De regering stelt er dan ook prijs op, dat het betreffende wets ontwerp zal worden behandeld. Er is echter een overigens ongegronde onrust door ontstaan. Overwogen is of kan worden volstaan met de uitzending van vrijwilligers. Inderdaad is gebleken dat zich reeds veel vrijwilligers aanmelden. In het gekrioel van mensen aan de kade viel het de meeste opvarenden van de „Groningen" niet gemakkelijk snel hun vrienden en verwanten te vinden. Hofmeester Van Harmeien had echter geen moeite om zijn vrouw te ontdekken, want deze ontplooide een paraplu, waarop in grote letters „Van Harmeien" geschilderd was. Dank zij dit haken liep de hofmeester als een der eersten de „veilige thuishaven" binnen, waarvan de foto een beeld geeft. Als je ook anderhalf jaar ge scheiden bent geweest.Op de foto hieronder ziet men de „Groningen" de haven van Den Helder binnenvaren. Na een verblijf van anderhalf jaar in Nieuw-Guinea is woensdagmiddag de tor- pedobootjager „Groningen" in Den Hel der teruggekeerd. De 236 opvarenden heb ben een reis van totaal 68.000 zeemijlen achter de rug een afstand, gelijk aan driemaal de omtrek van de aarde, zonder een keer te dokken en zonder enige repa ratie. „Een varende reclame voor de Ne derlandse industrie", zo noemde de com mandant, kapitein-luitenant-ter-zee J. B. M. Maas deze prestatie van zijn schip. Gevraagd naar zijn ervaringen met de K.P.M.-vloot tijdens de maatregelen van de Indonesische regering zei de comman dant: „Eigenlijk zijn wij voor de K.P.M. in die moeilijke dagen alleen een morele steun geweest: actie is er nagenoeg niet gevoerd". Een spectaculaire gebeurtenis noemde de commandant het ontsnappen van de K.P.M.-schepen „Lebac" en „La- hewa" uit de haven van Pontianak. Beide schepen trachtten met niet meer dan drie zeelieden en twee burgerkrachten naar Singapore te vluchten. De „Lebac" sleep te de „Lehawa" Op dit laatste schip moest de gezagvoerder zowel de sleep tros, als het roer en de radio bedienen. Toen het schip hevig begon te slingeren, vroeg de kapitein, minder te gieren, waar op zijn collega op de „Lebac" antwoord de: „Als jullie me door de radio oproe pen kan ik het stuur niet houden". Ook deze kapitein deed het werk van drie man. De „Groningen" heeft nu en dan perso neel overgezet om de bemanning van schepen te completeren. In augustus pik te zij van het eilandje Schoteroog bij Nieuw Guinea 19 gestrande vissers uit Formosa op. Deze lieden hadden geen water, wel grote hoeveelheden bier tegen de dorst. Zij hadden hiervan een gretig gebruik ge maakt. De commandant zei vervolgens als zijn persoonlijke mening, dat de bewoners van Nieuw-Guinea de Nederlanders onbevan gen teêemoet treden: Zij mogen de Neder landers graag. „Naar mijn mening redt Nieuw-Guinea het wel. Wij hebben cacaoplantages ge zien en fraaie tuinbonwprodukten zoals rij pe tomaten, snijbonen en zelfs bloemkool. Het land is niet zo onvruchtbaar als men wel eens zegt", meende aldus comman dant Maas. Van een onzer Kamerverslaggevers) Het kabinet zet eensgezind zijn werk voort. De zeven punten van de P.v.d.A. hebben geen betrekking op tegenstellingen in het kabinet, verklaarde minister president dr. Drees gistermiddag in de Eerste Kamer bij de replieken op de algemene politieke beschouwingen. Het gaat er de P.v.d.A. om, wat er van het regeringsprogram tot stand komt. Niet tegenstellingen in het kabinet, maar in de Tweede Kamer zouden er dus toe kunnen leiden dat het kabinet aftreedt, want de ministers achten zich aan het regeringsprogram gebonden en als de Kamer daarvan te ver afwijkt, treden zij af. De socialistische ministers hebben tegen over de P.v.d.A.-fractie alleen enige afstand genomen ten aanzien van de melk en huur-subsidies en de wijziging van de Dienstplichtwet, welke het mogelijk moet maken dienstplichtigen naar Nieuw-Guinea te zenden. De regering stelt het op prijs dat de reeds ingediende wijziging van de Dienstplichtwet verder wordt behandeld. Over de subsidies moet het SER-advies worden afgewacht. Tegen het overleg dat de socialistische ministers hebben gepleegd met de P.v.d.A.- fractie uit de Tweede Kamer had mr. Van Riel (V.V.D.) op zichzelf geen bezwaar, maar wel tegen het publiceren ervan en de goedkeuring van het publiceren door de minister-president. Daarmee is de in druk gewekt dat het kabinet heengaat als de zeven punten niet zouden worden in gewilligd. Dr. Drees antwoordde dat ook hij het feit van het overleg niet erg vond en daarom had hij tegen zijn partijgenoten gezegd: „Wat mij betreft kunt ge zeggen dat overjeg over de politieke situatie heeft plaatsgehad". De verklaring van mr. Bur ger is echter duidelijk afgelegd namens de Kamerfractie. Hoe mr. Burger tot het afleggen van de verklaring met de zeven punten is ge komen, vertelde mr. In 't Veld (P.v.d.A.). Als formateur van dit kabinet had mr. Burger aangenomen dat niet alleen de ministers, maar ook de Kamerfracties aan het regeringsprogram (resultaat van vier maanden kabinetsformatie) waren gebon den. Het is gebleken dat hjj zich daarin heeft vergist. De P.v.d.A.-fractie wil ech ter, dat met haar wensen rekening wordt gehouden en daarom heeft mr. Burger de zeven eisen gesteld. Zijn vergissing had mr. Burger al kun nen constateren op de eerste dag van het optreden van het kabinet, repliceerde de heer R u p p e r t (A.R.), toen de fracties van K.V.P. en A.R. uitdrukkelijk ver klaarden volkomen vrij te staan tegen over het kabinet. De late reactie ontspruit aan andere beweegredenen, meende hij. „Zullen de socialistische ministers ook aftreden", vroeg mr. Kropman (K.V.P.); „als hun het vertrouwen door de P.v.d.A.- fractie wordt opgezegd en zij het niet eens zijn met de objectieve gegrondheid van de bezwaren en het landsbelang hun aan blijven vereist?" „Ik geloof niet", antwoordde dr. Drees, „dat de tegenstelling zich in die vorm zal voordoen, dat men het vertrouwen in de P.v.d.A.-ministers opzegt. De mogelijkheid, die zich voordoet, is dat op een moment de P.v.d.A-fractie het niet langer ver antwoord acht dat socialistische ministers in het kabinet blijven zitten. Dan zou het niet juist zijn als zij aanblijven, omdat ministers een band moeten hebben met de kring waaruit zij voortkomen". Dr. Drees was er erkentelijk voor, dat de meeste senatoren het kabinet op wel willende wijze tegemoet waren getreden. Het kabinet heeft belangrijk werk onder handen, zoals de mammouth-wet op het voortgezet onderwijs, het nieuwe Burger lijk Wetboek, het Deltaplan, soc.ale voor zieningen, herziening van de technisch belastingwetgeving, de Atoomwet, enz. Er wordt, aldus dr. Drees, over de gehele linie belangrijke arbeid verricht. Het heeft mij goed gedaan, dat tegenover de cam pagne. die buiten het parlement stelsel matig wordt gevoerd om te betogen dat dit kabinet onmachtig is iets te presteren, in de Eerste Kamer uiting is gegeven aan een andere opvatting. In vergelijking met andere landen mogen wij niet ontevreden zijn over de ontwikkeling van lonen en prijzen, over de stijging van de export en over het feit, dat in weerwil van grote spanningen vrijwel ononderbroken de ar beid is voortgezet. Zakenkabinet geen oplossing Desondanks zijn er spanningen, die er toe kunnen leiden dat het leven van het kabinet wordt afgebroken vóór de nor male periode om is. Ik twijfel er niet aan, dat er dan een kabinet kan worden ge vormd met voortreffelijke personen, maar ik twijfel er wel aan of het een kabinet kan zijn op een vastere basis en met betere vooruitzichten. Een zakenkabinet lost geen enkele moeilijkheid op. Aan de verhou dingen in ons volk zou het niet ten goede komen. Ik geloof, zo besloot dr. Drees, dat het in het belang van ons land is, indien er voldoende steun aan het kabinet wordt gegeven opdat het zijn arbeid kan blijven voortzetten. Voorlopig blijft het kabinet-Drees dus zijn taak voortzetten, maar of het de eind streep (midden 1960) haalt, blijft na het debat in de Eerste Kamer nog altijd een vraag, omdat de aanhoudende spanning in de Tweede Kamer telkens weer plotseling tot een kabinetscrisis kan leiden. De poli tieke spanning duurt voort, maar voor lopig kan het kabinet weer vooruit. Advertentie 5 «tl BAR TELJORISST R. HAARKM TEL. 13439 FALCON WOLLEN TWEEDMANTELS William Browne: De bekoring van elk seizoen bestaat daarin, dat er nog drie andere zijn. BOGOTA (UPI) De president van Co lombia, Alberto Lleras Camargo heeft voor het gehele land een verzachte staat van beleg afgekondigd. De vroegere dic tator Gustavo Rojas Pinilla is, verdacht van samenzwering tegen de regering, ge arresteerd. De villa van Rojas Pinilla werd door pantsereenheden van het Co lombiaanse leger omsingeld. Rojas Pinilla moest op 10 mei 1957 af treden en begaf zich naar Europa, maar enkele weken geleden keerde hij terug, ogenschijnlijk om zich te verdedigen tegen beschuldigingen van machtsmisbruik en verrijking van zich zelf. Verleden zater dag werden in de staat Tolima 38 boeren vermoord. Luitenant Alberto Cendales, een aanhanger van Pinilla, werd dichtbij de plaats van de afslachting gearresteerd. Lleras Camargo zei, dat onder de per soonlijke leiding van Pinilla en behulp van officieren van het vroegere regime een sa menzwering tegen de regering was ge smeed. Er zouden „gevaarlijke elemen ten" door de samenzweerders naar de hoofdstad zijn gestuurd om als stoottroe pen te dienen. Men was ook van plan ge weest enkele sleutelfiguren in de regering te vermoorden. Als gast van de Koningin en Prins Bern- hard neemt Prins Philip van Engeland sinds woensdag deel aan jachtpartijen in Wassenaar en Apeldoorn. Vandaag wordt de jachtpartij afgesloten. Advertentie een „handig" geschenk. HAARLEM: GROTE HOUTSTRAAT 52 AMSTERDAM DEN HAAG PARIJS (Reuter) Generaal De Gaul le heeft de grote lijnen goedgekeurd van een overeenkomst tussen Frankrijk en Guinea, die het mogelijk maakt dat Gui nea in het „Franc-zone" blijft, zo heeft een Franse woordvoerder bekendge maakt. Over deze overeenkomst is in Gui nea onderhandeld door een Franse finan ciële missie. De leider van deze missie is in het weekeinde in Parijs geweest en naar Guinea teruggegaan voor verdere uitwerking van de overeenkomst. (UPI) Guinea heeft besloten om lid te blijven van de Franc-zone, niettegen staande de plannen van de regering van dat jonge onafhankelijke Afrikaanse land om samen te gaan met Ghana, een onaf- kankelijk lid van het Britse Gemenebest. Guinea, dat op 28 september besloot geen deel uit te zullen maken van de Franse Gemeenschap, heeft overwogen, tot de sterling-zone toe te treden, waartoe Gha na behoort. Thans is overeenstemming bereikt met een Franse afvaardiging, die de vorige week inderhaast naar Co nakry vertrok, „op verzoek van de rege ring" van Guinea. Frankrijk aarzelt NEW YORK (AFP) Guinea heeft of ficieel toelating tot de UNO verzocht aan secretaris-generaal Dag Hammarskjoeld. Premier Sékou Touré heeft de Franse regering verzocht zijn land te willen voor dragen voor het lidmaatschap. In Franse kringen wordt echter verklaard dat dit verzoek op zekere moeilijkheden stuit, voornamelijk om dat de nieuwe republiek nog niet door Frankrijk is erkend en de omstandigheid dat Sékou Touré zijn ver zoek vanuit Accra heeft gedaan waar hij met premier Nkroemah van Ghana over de vestiging van een Westafrikaanse fede ratie beraadslaagde. Eerst zal, zo werd gezegd, opheldering verkregen moeten worden over de juiste bedoelingen van Sékou Touré en de omvang van de ver plichtingen die hij te Accra heeft aange gaan. (UPI) Naar verluidt zal de Franse af gevaardigde in de Veiligheidsraad zich te gen opneming van Guinee in de UNO ver zetten tot de zeven Franse gebieden in Afrika op 4 februari hebben besloten of zij als autonome republieken deel zullen uitmaken van de Franse Gemeenschap. Men verwacht dat de Veiligheidsraad vol gende week de toelating van Guinea zal bespreken. Advertentie Dameshandschoenen nappa, v.a. 9.95 Herenhandschoenen nappa, v.a12.45 Wollen herenhandschoenen, v.a3.95 Exclusieve herenshawls, v.a5.95 Voordeliger bij KEIZER WILHELMSTRAAT 16—18

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 1