Erhard leider van nieuw gesprek met Engeland over de Vrijhandelszone Panda en de olie Wereldnieuws Vorstgrens komt dichterbij Atmosfeer thans aanmerkelijk gezuiverd 2 BENELUXMEMORANDUM TE BRUSSEL AANVAARD Terugbetaling Besoeki, na amendement, goedgekeurd Tweede terugbetaling bij Kendeng Lemboe Zweden houdt exportbeurs in Rusland Uitbreiding American Enka Geen leveringsplicht voor zuivelfabrieken en slijters Vannacht eindigt de boycot van „goedkope-vlag" schepen Internationale Boormij. naar het Nabije Oosten Claimemissie Vulcaansoord Terugbetaling Anim Sand Firma Crone onderhandelt over vestiging in Argentinië Tegelfabriek Schiedam gesloten Op 8 december inschrijving op schatkistpromessen Zes maanden geëist tegen vechtersbaas Tournee van Rountree door Nabije Oosten Prof. van der Leeuwprijs wordt weer toegekend fl f la 9 DONDERDAG 4 DECEMBER 1958 (Van onze correspondent in Brussel) DE DUITSE MINISTER van Economische Zaken, prof. Erhard, kreeg gisteren als president van de Europese ministerraad van zijn collega's de opdracht om een nieuw gesprek te organiseren met de Engelse regering betreffende een hervatting van de onderhandelingen over de Vrijhandelszone. Tezelfdertijd kwam in het Brus selse Paleis der Congressen het telegram binnen, waarin de Britse onderhandelaar Maudling op dinsdag 9 december te Parijs het O.E.E.S.-comité voor de Vrijhandels zone bij elkaar roept. Men waande het Maudling-comité na de Brits-Franse ruzie over de Vrijhandelszone reeds ten dode opgeschreven. Van alle kanten worden dus stappen gedaan om de voor de Europese economische en politieke belangen zo nood zakelijke Vrijhandelszone te redden. Het Benelux-memorandum werd gisteren, zoals verwacht werd, als basis genomen van de voorstellen, welke door prof. Erhard te Londen nader met de Engelse regering zullen worden besproken. Het gaat hoofd zakelijk om een geste van de zes op het gebied van de verlaging der douanerechten, waarvan per 1 januari 1959 niet alleen de zes, maar ook alle 54 leden van de G.A.T.T. zullen profiteren. Reciprociteit vanwege de andere landen is welkom, zo luidt de voorzichtige en bedekte waarschuwing in het uitvoerig communiqué. Een tweede punt van het voorstel der zes werd eveneens uit het Benelux-memo randum overgenomen, namelijk de ver ruiming van de invoercontingenten. Per 1 januari moeten de zes landen in hun onderlinge handel de nog bestaande in voercontingenten met 20 percent ver ruimen. Van deze maatregel zullen alleen de elf overige O.E.E.S.-landen mede kun nen profiteren, althans wanneer zij even eens bereid worden gevonden tot gelijk waardige verruimde invoerfaciliteiten. Om de onderhandelingen hierover te verge makkelijken, werden de 20 percents con tingentverruimingen verdeeld in een vaste 10 percent en een beweeglijke 10 percent. Het betekent dat voor ieder van de zes landen afzonderlijk met de overige elf landen over die kwesties in het raam van de normale handelsakkoorden mag worden onderhandeld, en dit is in feite de enige correctie van betekenis, welke op de Bene- lux-voorstellen werd gedaan. Frankrijk liberaliseert Ongevraagd deelde de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Couve de Mur- ville, mede dat zijn land nu al zo ver ge vorderd is op de weg van het economische herstel, dat de Franse invoer opnieuw ten belope van 40 percent kan worden ge liberaliseerd. Bovendien zullen de contin genten worden verruimd. Men acht de kansen van de Zes om als nog tot overeenstemming te komen met de „overige zes" (Engeland, Scandinavië, Zwitserland en Oostenrijk) thans zeer groot. In 1959 zal waarschijnlijk opnieuw worden onderhandeld en men hoopt tegen begin 1960 klaar te komen met een inter nationaal verdrag over de Vrijhandels zone, namelijk tegen de tijd dat de tweede 10 percents verlaging van de douane rechten in het raam van de Gemeenschap- Advertentie Zakagenda's - Bureau-agenda's Omlegkalenders - Kunstkalenders De drukbezochte algemene vergadering van aandeelhouders in de Besoeki Tabak Maatschappij n.v. heeft met 94 stemmen voor en 2 tegen het bestuursvoorstel goedgekeurd om 50 terug te betalen op de uitstaande aandelen. De nominale waar de wordt hierdoor van 300 teruggebracht tot 250. De aandeelhouders bleken una niem tegen het bestuursvoorstel te zijn om de terugbetaling te koppelen aan de aan wending van de dividendreserve en het onverdeeld dividendsaldo als voorziening tegen Indonesisch risico. Zij achtten dit èen aantasting en prijsgeving van hun rechten. Een bestuursamendement, waar bij alle vrije reserves onder één post, een reserve voor diverse belangen, worden on dergebracht met de aantekening, dat een tantième-vrij bedrag van rond 201.000 toe komt aan aandeelhouders, werd met alge mene stemmen aangenomen. De overeenkomst, die de Besoeki heeft gesloten met de Indonesische autoriteiten, waarin is gestipuleerd dat de oogst 1957/ 58 door haar in Amsterdam verkocht mag worden, geldt slechts voor één jaar. Naast het gebruikelijke commissie-percentage van 3 percent is een ander zeker percen tage verworven, dat behouden mag wor den. Getracht wordt de onkosten van het kantoor Amsterdam, die over 1957 f 180.720 beliepen, drastisch te verminde ren. Dit jaar worden zij begroot op 150.000 in verband met afwikkelingskos- ten in Indonesië. Het bestuur wenste geen toezeggingen te doen over eventuele verdere terugbe talingen uit mogelijk vrijkomende belas ting-reserves. Voor belastingen is rond f 500.000 gereserveerd voor 1952 en volgen de jaren. Gehoopt wordt op een soepele houding van de fiscus. De oogst 1957/58 is nu geheel verkocht. De gemiddelde opbrengstprijs was 3,28 per Vz kg. Het grootste gedeelte van de totale opbrengst is reeds getransfereerd. Door het buitensporig grote aantal te Am sterdam verkochte pakken tabak zijn de prijzen ingezakt. Met algemene stemmen is in de tweede vergadering van aandeelhouders van de n.v. Rubbercultuur Maatschappij „Ken deng Lemboe" een tweede terugbetaling van 25 percent op de aandelen goedge keurd, evenals het voorstel tot wijziging van de statuten. Hierdoor wordt het geplaatste aandelen kapitaal teruggebracht van 3.000.000 tot 2 miljoen, en de aandelen van 750 tot f 500. De eerste uitkering van 25 percent is nog steeds niet geëffectueerd. Een spoe dige afwikkeling hiervan heeft de aan dacht van de directie. pelijke Markt van kracht wordt. De Euratoom ministerraad heeft van zijn kant besloten dat de douane-unie voor de kernprodukten en -grondstoffen per 1 januari 1959 compleet van kracht zal worden. Op die dag zullen alle invoer rechten op atoomgrondstoffen, zoals ura nium en de reactors benevens onderdelen op atoomfabrieken, worden afgeschaft en zal ten opzichte van derde landen een gemeenschappelijk buitentarief worden toegepast. In tegenstelling tot de Douane Unie van de Gemeenschappelijke Markt, die in een periode van 12 jaar tot stand zal komen, wordt de Europese markt voor de kernprodukten en wetenschappelijke in strumenten direct een volledige Douane Unie, zoals Benelux het per 1 januari 1948 is geworden. De zes ministers komen op 22 december nogmaals onder voorzitterschap van de Duitse minister Ziegfried Balke bijeen om enkele invoerrechten alsnog vast te stellen, onder meer op reactors. De Franse mi nister van Buitenlandse Zaken bracht be zwaren naar voren tegen enkele clausules van de ontwerpovereenkomst voor tech nische samenwerking van Euratoom met Engeland. De tekst van het verdrag met Engeland zal tegen de nieuwe ministeriële bijeenkomst van 22 december waarschijn lijk klaar komen en men hoopt het verdrag begin januari te kunnen ondertekenen. Intussen zal het Europees parlement van 15 tot 17 december te Straatsburg bijeen komen Om een advies te verstrekken over de overeenkomst betreffende de gezond heidszorg in verband met atoomstralingen, een ontwerp van eenvormige Europese wetgeving, welk reeds werd goedgekeurd door de experts van het Sociaal-Econo misch Comité, dat vorige week te Brussel onder voorzitterschap van de onlangs be noemde Belgische voorzitter Roger de Staercke bijeenkwam. De ministers kwamen ook nog vandaag bijeen om over de begrotingen van de Europese instellingen te beraadslagen. Men weet dat de Beneluxregeringen, voor namelijk onder druk van de Nederlandse regering, voorstanders zijn van meer zui nigheid bij de Europese instellingen. Voor namelijk de budgetten van de Europese Commissie waren blijkbaar te hoog en dienden volgens drs. Van der Beugel, de Nederlandse staatssecretaris, met 30 per cent te worden gereduceerd. Naar verluidt, zouden alle reeds te Brussel gevestigde Europese instellingen hun budgetten met 12 tot 15 percent hebben verlaagd. Over deze geldkwesties zal nog wel een hartig woordje vallen, temeer omdat de uitgaven van de Europese instellingen te Brussel, in tegenstelling tot die van de Kolen en Staal Gemeenschap, op rekening komen van de zes regeringen en dus door de zes ministers van Financiën voor de parle menten moeten worden verdedigd. Advertentie Uw levenslust bewaren met Mops jonge klare! (Van onze correspondent in Stockholm) Vierhonderd Zweedse bedrijven hebben een uitnodiging ontvangen om deel te ne men aan d e eerste goederententoonstel ling die door een westelijk land in Rus land zal worden gehouden. Deze exposi tie, die in juni 1959 in het Moskouer Gor- ki-park zal plaats vinden en 20 dagen zal duren, wordt georganiseerd door een kurkfabriek en een bedrijf voor garen, kousen en tricotage. De organisatie is toe vertrouwd aan de heer Folke Claesson, de man .achter de (geheel subsidie-vrije) Stockholmer jaarbeurs, de St. Eriks Mas sa. De Zweden zijn met een handelsdele gatie van meer dan honderd personen in Moskou geweest en hebben zeer waar schijnlijk toen al het besluit inzake de ex positie genomen, want reeds nu is de deel name van enkele grote bedrijven verze kerd. Na Zweden komen wellicht Ameri ka, Engeland, Frankrijk en misschien ook Oostenrijk aan de beurt. In vier hallen staan 8.000 vierkante me ter ter beschikking, terwijl er nog een be hoorlijke niet-overdekte ruimte is. De ten toonstelling wordt door het bedrijfsleven opgezet, maar de Zweedse ambassade in Moskou zal alle steun verlenen, terwijl de minister van handel een oogje in het zeil houdt. De Zweedse (socialistische) premier Ta- ge Erlander heeft onlangs gedreigd de handelsrelaties met Rusland te verstevi gen, indien „de Zes" hun, zoals hij zei, dis criminerende handelspolitiek per 1 janua ri gaan verwezenlijken. In politieke krin gen wijst men er echter op, dat Zweden on danks dit vlagvertoon wel de nodige voor zichtigheid bij zijn handel met Rusland in acht zal nemen. De jongste ontwikkeling in Finland is immers waarschuwing ge noeg. Dit land werd zojuist gevoelig ge troffen door het Russische besluit om (uit politieke overwegingen) bestellingen en betalingen voor een bedrag van 24 miljoen gulden uit te stellen. De president van de American Enka Corporation heeft aangekondigd, dat de capaciteit van de nylonfabriek der maat schappij in Noord-Carolina zal worden verdubbeld. Begin 1960 zal de uitbreiding, welke 7% miljoen dollar zal kosten, vol tooid zijn. Het zal de tweede uitbreiding van de nylonproduktie der maatschappij zijn sedert zij vier jaar geleden met deze produktie begon. De tegenwoordige pro- duktie-installaties werken bijna op vol ledige capaciteit. In een vergadering, die het Produkt- schap voor zuivel woensdag in Ede heeft gehouden is de vaststelling van twee ver ordeningen aan de orde geweest, die ten doel hadden de dagelijkse levering of ver werking van melk door veehouder of zui velfabriek, alsmede de dagelijkse afleve ring van de melk door slijters aan de con sument verplicht te stellen. De vergadering verklaarde zich tegen beide conceptverordeningen. De eerste, die de dagelijkse leveringsplicht van de melk door de veehouder en de dagelijkse verwerking van het produkt door de zui velfabriek omschreef, werd met negen te gen negen stemmen verworpen. De twee de, die de dagelijkse afleveringen van de melk door de fabriek of door de slijters aan de consument regelde, werd met tien stemmen voor en acht stemmen tegen af gestemd. Voor aanvaarding van een ver ordening is een tweederde meerderheid vereist. Voortaan is de veehouder dus niet meer verplicht dagelijks melk aan de zui velfabriek te leveren, en de fabriek op haar beurt is niet meer verplicht de ontvangen melk per dag te verwerken. De fabrieken, zo zij tevens als detaillist optreden, of de slijters, kunnen niet meer gedwongen wor den dagelijks de melk aan de consumenten af te leveren. De vierdaagse boycotactie tegen schepen, die onder goedkope vlag varen, welke werd begonnen uit protest tegen de naar beweerd wordt lage lonen en slechte arbeidsvoorwaarden op die schepen, ein digt vandaag te middernacht. Een woordvoerder van de Internatio nale Federatie van Transportarbeiders, welke de boycot organiseerde, heeft te Rotterdam verklaard, dat er ongeveer 150 schepen door de actie werden getroffen. Te Montreal verklaarde een woordvoer der van de Seafarers International Union echter, dat het aantal schepen, dat door de boycot werd getroffen 200 was. Te San Francisco kon gisteren een klein in Panama geregistreerd schip uitvaren zonder dat er gepost werd, maar vertegen woordigers der vakorganisatie verklaarden in de mening te hebben verkeerd, dat het een Nederlands schip was. De speciale commissie van de I.T.F., die de boycot organiseerde, zal binnenkort bijeenkomen om de resultaten te bespreken en moge lijk ook verdere maatregelen overwegen. Grote Japanse opdracht De Internationale Boormaatschappij (International Drilling Company) n.v. heeft in Tokio met de Japans-Arabische oliemaatschappij een contract gesloten voor het beschikbaar stellen van het vol ledige materiaal en personeel nodig voor de boringen die de Japanse onderneming wil doen op haar in zee gelegen conces siegebied tussen Koeweit en Saoedi-Ara- bië. De Japanse maatschappij zal 9500 dollar per dag betalen voor de diensten die de te 's-Gravenhage gevestigde Nederlandse on derneming gedurende de gecontracteerde periode van twee jaar zal verrichten. Met de boringen zal in april 1959 worden begon nen. Het hierbij noodzakelijke materiaal omvat een platform waarop de boortoren zal. komen te rusten, benevens een aantal grotere en kleinere transportschepen. In het concessiegebied van 70.000 hectare zul len drie boorputten worden gemaakt. Het betreffende gebied wordt „buitengewoon veelbelovend" geacht. Resultaten van de eerste boring zullen echter pas omstreeks juli volgend jaar bekend zijn. Naar het ANP verneemt zal het pros pectus inzake de uitgifte van 600.000 ge wone aandelen aan toonder in de n.v. „Vulcaansoord" verschijnen op maandag 8 december. De claimhandel zal aanvan gen op woensdag 10 december 1958, ter wijl de inschrijving is vastgesteld op dins dag 16 december daaraanvolgend. De vol storting dient te geschieden op maandag 22 december. Met algemene stemmen is in de twee de vergadering van aandeelhouders van de n.v. Cultuurmaatschappij „Anim Sand" het voorstel tot terugbetaling van 40 per cent op het kapitaal aangenomen, evenals het voorstel tot wijziging der statuten, waardoor het geplaatste kapitaal wordt te ruggebracht van 1 miljoen tot 600.000 en de aandelen van 1.000 tot 600. De Argentijnse ambassade in Neder land deelt mede, dat zij de laatste tijd be sprekingen heeft gevoerd met de heer J. A. van Duijnen Montijn, een Nederland se deskundige op het gebied van theepro- duktie en theehandel, in verband met een plan tot vestiging van een moderne fa briek in Monte Carlo (provincie Misiones). De heer Van Duijnen Montijn is een ver tegenwoordiger van de Amsterdamse fir ma H. G. Th. Crone, welke een ruim 150- jarige ervaring op het gebied van theeaan- plant en theehandel heeft. Zij zal samen met de theecoöperatie van Monte Carlo een belangrijk concern vormen, dat on middellijk met zijn werkzaamheden zal beginnen om te trachten de Argentijnse thee op de voornaamste wereldmarkten af te zetten. De heer Van Duijnen Montijn vertrekt vandaag per vliegtuig naar Ar gentinië. Al het personeel, ruim 50 man, van de tegelfabriek Schiedam n.v. aan de Noord- vestsingel in Schiedam wordt ontslagen. De ontslagvergunningen zijn reeds door het Gewestelijk Arbeidsbureau verleend. De sterke daling van de omzet, veroor zaakt door de bestedingsbeperking en de verscherpte concurrentie, met name in de buitenlandse bedrijven, wordt door de di rectie als reden voor deze maatregel ge noemd. De fabriek, die voornamelijk vloer tegels produceert, zit al maanden lang met een te grote voorraad, die onverkoopbaar blijkt. De plannen om de tegelfabriek, die in verband met de saneringsplannen van de gemeente Schiedam moet verdwijnen en reeds onteigend is, geheel of gedeeltelijk over te plaatsen naar een andere stad (Maastricht is genoemd) zijn hiermede wel op zeer losse schroeven komen te staan. De directie acht het niet onmogelijk dat, in dien zich geen opleving op korte termijn voordoet, de fabriek voorgoed gesloten blijft. Het ministerie van Financiën deelt me de, dat op 8 december 1958 ten kantore van de agent van het ministerie van Fi nanciën te Amsterdam de inschrijving zal worden opengesteld op schatkistpro messen met een looptijd van respectieve lijk drie, negen en twaalf maanden, tot een bij de toewijzing vast te stellen be drag. De schatkistpromessen zijn, zoals ge bruikelijk, groot 100.000 en worden uit gegeven onder dagtekening van 10 de cember 1958. De storting van het verschul digde bedrag wegens toegewezen pro messen dient te geschieden uiterlijk op 10 december 1958 voor 12,30 uur. 30. „Help me dat water te stoppen!" riep Panda, terwijl hij zijn vinger op de spui tende leiding drukte. „Waarom?" vroeg Moeke, haar tandenknarsende zoontjes aanslepend, „het komt net goed van pas. Nu kan ik even het grut wassen". „Maar het water mag niet zo over de vloer stro men!" riep Panda wanhopig, „dat gaat be neden lekken! Daar krijgen we last mee! U had nooit de kraan uit de leiding mogen draaien". „En je zei zelf, dat ik aan de kraan moest draaien om water te krijgen", zei Moeke ongeduldig. „Ik bedoelde niet de HELE kraan", verduidelijkte Panda. Maar nu mengde Groova zich in het gesprek. „Luister eens stadsbroekje", zei hij grim mig, „je moet niet dingen zeggen, die je niet bedoelt, daar houden wij Joppes niet van. Dat zijn stadse fratsen. En nu we het er toch over hebben: waar blijven de wa pens, die je ons hebt beloofd? Je zei, dat we hier wapens konden krijgen in ruil voor onze olie. Of bedoelde je dat soms ook niet? Zijn we soms voor niets naar de stad gekomen? Heb je ons gefratst?" „Hij zit vol stadse fratsen, hè Groova!" riepen Bil ly en Willy ijverig. „Mogen we op hem schieten?" Ondanks de nattigheid begon Panda het warm te krijgen Tegen een 31-jarige Amsterdamse woes teling, A. W., die in de nacht van 30 op 31 augustus van dit jaar met twee vrienden en zijn verloofde op de Oude Zijds Ach terburgwal twee voorbijgangers heeft af geranseld, is voor de Amsterdamse recht bank zes maanden met aftrek van voor arrest geëist. Het gezelschap, dat flink wat gedronken had, was in de genoemde nacht met de auto over de Oude Zijds Achterburgwal gereden. Bij de Hoogstraat waren zij een student en zijn Engelse vriend gepasseerd, die hen hadden nageroepen dat het portier open stond. In plaats dat de automobilist uit dank voor deze tip het portier sloot, stopte «hij en ging met zijn passagiers de twee voetgangers te lijf. De student werd door W. en een vriend op de grond gesme ten en geschopt, waarbij hij bloedende wonden aan hand en hoofd opliep. Boven dien werd zijn kaak ontwricht. De verdachte zei, dat hij bij het uitstap pen uit zijn auto op straat was gevallen en een schop had gekregen, waarop hij on middellijk terug had geslagen, maar de of ficier hechtte geen waarde aan deze ver klaring. Hij vond dat de man, die al 14 vonnissen achter de rug heeft, merendeels wegens mishandeling en vernieling, maar eens zwaarder gestraft moest worden dan tot nu toe was gebeurd. De raadsman vroeg om clementie en en gedeeltelijk voorwaardelijke straf. De rechtbank zal op 12 december, de dag waarop ook de andere verdachten hun vonnis zullen horen, uitspraak doen. De Amerikaanse onderminister van Bui tenlandse Zaken William M. Rountree ver trekt zaterdag voor een reis door het Na bije-Oosten. Hij zal besprekingen voeren in Beiroet, Jeruzalem, Amman, Cairo en Bagdad. Op de terugreis verblijft hij kor te tijd in Athene en Rome. Rountree wordt op 21 december terug verwacht. BENGHAZI (Reuter) Amerika zal op verzoek van Libië de overeenkomst van 1954, waarbij Amerikaanse bases in Libië gevestigd werden, herzien, zo is dinsdag officieel te Benghazi bekendgemaakt. Men vermoedt dat de besprekingen begin 1959 zullen aanvangen. Hulp voor Irak BEIROET (UPI) De regering van Li banon heeft besloten economische hulp van de Verenigde Staten te aanvaarden, aldus is in Beiroet vernomen. De econo mische positie van het land is ten gevol ge van de opstand aanzienlijk verslech terd. Naar verluidt bedraagt de hulp 31 miljoen Libanese ponden (ongeveer 38 mil joen gulden). Premier Rashid Karami en McClintock, hadden dinsdag een onder houd over hulpverlening. De staatssecretaris van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen stelt Nederlandse componisten in de gelegenheid mede te dingen naar de Professor van der Leeuw- prijs, welke hij, daartoe in staat gesteld door een Nederlandse onderneming ter ver vaardiging van grammofoonplaten in 1959 wederom zal kunnen verlenen. Aangezien door verschillende omstandigheden de Prof. van der Leeuwprijs in de laatste twee jaren niet beschikbaar werd gesteld, zul len in 1959 twee prijzen kunnen worden toegekend. Voor de ene prijs komen in aanmerking werken voor orkest voor de andere prijs kamermuziekwerken. De composities moeten geschreven zijn in de periode tussen de bevrijding en 31 decem ber 1958. Het is van geen belang of zij al dan niet gepubliceerd of uitgevoerd zijn. De te bekronen composities moeten onder meer wat de tijdsduur betreft, geschikt zijn om voor de grammofoon te worden opgenomen. De winnaars ontvangen ieder een geldsom van drie duizend gulden. Ieder die de aandacht van de commissie wil vestigen op het bestaan van werken, die voor de prijzen in aanmerking zouden kunnen komen, kan hiervan uiterlijk 1 fe bruari 1959 kennis geven aan de secretaris. Kolendampvergiftiging. Tijdens werk zaamheden aan de verwarmingsketel in het klooster-rectoraat „Mariaveld" te Sus- teren is de 44-jarige kloosterling A. Broe- ren het slachtoffer geworden van kolen dampvergiftiging. Op de hoogte. Cambodja heeft woensdag officieel de Veiligheidsraad ervan op de hoogte gesteld dat Thailand „troepen in oorlogsuitrusting en grote voorraden mi litair materieel" langs de Cambodjaan se grens heeft geconcentreerd. Dit be tekende een „bedreiging van de vrede in dit deel van de wereld". Schoon schip. Premier Generaal Newin van Birma heeft order gegeven tot een opruimactie in Rangoon, die de „vuilste stad van Azië" wordt genoemd. Twee duizend militairen zullen met behulp van evenveel burgerfunctionarissen de ver schillende wijken van Rangoon syste matisch onder handen gaan nemen. Te steil. De poging van de Brits-Italiaan se expeditie om de 20.570 meter hoge Mount Ama Dablam van de Himalaja- keten te beklimmen is mislukt. Op 1820 meter van de top moest men de poging om de top te bereiken opgeven, daar de rest van de berg uit zeer steile rotsen en ijs bestond. Elke poging om verder te gaan werd verspilling van tijd en ener gie geacht. Voor het eerst. Voor de eerste maal sinds de opstand van 1956 zal een Hongaarse partij- en regeringsdelegatie een bezoek aan Tsjechoslowakije brengen. Naar verluidt zal de missie, die binnen enke le dagen vertrekt, worden geleid door premier Ferenc Münnich en de secre taris-generaal van de communistische partij Janos Kadar. Behalve politieke kwesties zullen ook de economische be trekkingen tussen beide landen worden besproken. Geluid. Een geluidssignaal zal voortaan blinden in Stockholm helpen bij het vin den en gebruik maken van zebra-over steekplaatsen. Het geluid komt uit luid sprekers, die aan gewone palen van het elektriciteitsnet bevestigd zijn. Zij zul len volgende week in Stockholm in ge bruik worden genomen. Uitzondering. Alle Nobelprijswinnaars, met uitzondering van Boris Pasternak, zullen persoonlijk naar Stockholm komen om hun prijzen in ontvangst te nemen, zo werd woensdag in de Zweedse hoofd stad bekendgemaakt. De prijsuitreiking geschiedt zoals gebruikelijk op 10 de cember. Zuur. Een bejaarde vrouw kwam woens dag een bankgebouw in New York bin nenlopen met een glas in de hand, waarin een kleurloze vloeistof zat. Zij gaf de kassier een papieren zak waarop geschreven stond: „Ik heb een zuur in dit glas. Als u me niet geeft wat ik wil zal ik het over u heen gooien". De kas sier, Louis Basim, stopte daarop met een 3.000 dollar in de zak en overhandig de deze aan de vrouw. Nog voor het alarmsysteem in werking was gesteld, was zij verdwenen in de menigte. Bosbrand. Een bosbrand, die bij Malibu, in de Amerikaanse staat Californië, reeds 8000 hectaren struikgewas en veertig woningen in de as heeft gelegd is vrijwel bedwongen. Tal van buitens van filmacteurs zijn hierbij aan het vuur ten prooi gevallen. Ongeveer 2.750 man namen deel aan de blussingswerk- zaamheden. Tien brandweermannen zijn gewond. Bezet. Een groep van ongeveer 200 Indi sche soldaten heeft een eiland in de Gangesdelta in Oost-Pakistan bezet, zo heeft de Pakistaanse generaal Omroo Khan, die een inspectiereis naar dit ge bied heeft gemaakt, verklaard. De rege ring van Oost-Pakistan heeft hierover een protest ingediend bij India. Geen aanwijzingen. De sjah van Perzië is per vliegtuig in Genève gearriveerd om met intieme vrienden een korte va kantie door te brengen. Er zijn geen aanwijzingen, dat er een ontmoeting zal plaats hebben met ex-koningin Soraja. Tijdens zijn vakantie zal de sjah de me dische controle laten uitvoeren, waar aan hij zich tweemaal per jaar onder werpt. Ongeluk. In het zuiden van Württemberg is een sneltrein op een groep van ne gen arbeiders ingereden, die aan de spoorbaan aan het werk waren. Zeven waren op slag dood, een werd ernstig gewond. Ambassadrice. In Parijs is het 75-jarig be staan van de Alliance Franqaise in te genwoordigheid van premier De Gaulle herdacht. Opgericht als vereniging voor Fransen in het buitenland heeft de Al liance zich thans vooral tot een Franse culturele organisatie ontwikkeld, „een ambassadrice van Frankrijk, die bo ven het politieke niveau uitstijgt," zoals De Gaulle haar noemde. De organisa tie telt 350.000 leden over de gehele we reld. Nog steeds strekt er zich een langge rekt hogedrukgebied uit van het zeege bied ten westen van Ierland tot de Balkan. Een zware storm, die woensdag bij IJs land woedde, is naar de Noorse kust ge trokken en heeft het hogedrukgebied nau welijks aangetast. In onze omgeving bleven de luchtdruk- verschillen gering, zodat er weinig wind bleef en op vele plaatsen opnieuw mist ont stond. De temperaturen daalden in het zuidoosten van het land tot even onder het vriespunt. In de kuststrook bleef het kwik echter enkele graden erboven. De vorstgrens strekt zich uit van de Kanaalkust over België en Zuid-Nederland naar de Duitse Bocht en vandaar naar de Baltische Sta ten. Ten zuid-oosten van deze lijn kwam vannacht weer matige en hier en daar zelfs strenge vorst voor. Zuid-Duitsland en Tsjechoslowakije meldden temperaturen van min 10 tot 13 graden. Verwacht wordt dat de vorstgrens heel langzaam Vrjjdag 5 december Zon op 8.30 uur, onder 16.30 uur. Maan op 1.26 uur, onder 13.36 uur. Maanstanden 4 dec. 2.24 uur laatste kwartier. 10 dec. 18.23 uur nieuwe maan. 18 dec. 00.52 uur eerste kwartier. 26 dec. 04.54 uur volle maan. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 4 december Hoog water 8.58 en 21.28 uur. Laag water 4.14 en 16.43 uur. Vrjjdag 5 december Hoog water 10.06 en 22.45 uur. Laag water 5.19 en 17.54 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. van de zuidelijke provincies uit naar hét noorden schuift. Op tal van plaatsen zal weer mist voorkomen. Verder zullen zich de wolkenvelden handhaven. De neerslag kansen zijn gering. WEERRAPPORTEN Temperaturen buiten- en binnenland heden 1 Jf li morgen 7 uur. Neerslag: g 2 g laatst* 24 uur. Den Helder geheel bew wzw 8 Ypenburg motregen zzw 5 0,3 Vlissingen gehpel bew zzw 2 0,1 Selde mist wzw 4 0 Twente geheel bew zzw 2 0,6 De Bilt mist zw 4 0 Eindhoven mist z 1 0 Vlv. Z.-Limb. mist z 0 0 Helsinki zwaar bew. wzw 1 2 Stockholm zwaar bew. wzw 2 0 Oslo onbewolkt z 3 0 Kopenhagen zwaar bew. w 6 1 Aberdeen half bew. wnw 4 0 Londen mist windst. 3 0 Amsterdam zwaar bew zzw 5 0 Brussel mist zzw -1 0 Luxemburg onbewolkt nno -5 0 Parijs onbewolkt nno -4 0 Bordeaux half bew. no -0 0 Grenoble zwaar bew. windst. -0 0 Nice onbewolkt n 3 0 Berlijn geheel bew. zw -2 0 Frankfort onbewolkt O -8 0 München geheel bew. ozo -9 0 Garmisch P. onbewolkt nno -9 0 Zürich geheel bew. no -5 0 Genève onbewolkt windst. -7 0 Locarno geheel bew. ozo 2 0 Wenen onbewolkt zo -7 0 Innsbruck onbewolkt w ■11 0 Rome licht bew. nno 2 0 Ajaccio zwaar bew. nnw 0 Madrid regen zzo 10 24 Algiers mist windst. 8 3

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 2