Amsterdamse Hilton-hotel wellicht in 1960 gereed TIP VAN BOOTZ Ie Murcia öaa het r Minister Cals is bereid overleg met leraren te hervatten NAAIMACHINES Van dag tot dag Spoed gevraagd voor uitbrengen van sportnotamet aanvullende begroting Pleidooi voor ruimere zendtijd televisie Bouw en inrichting zullen twintig miljoen vergen ^firaatótoel 3 J Voorziening voor weduwen en wezen in 1960 van kracht? Het vuurwapengebruik door jachtopzieners Reisredacteur bestolen DE SALARISSEN BIJ HET ONDERWIJS Noren „ernstig bezorgd" over radioactiviteit Denen: gevaarlijk peil Auteur Hans Nesna overleden Britse majoor en vrouw over de grens gezet Snelheidsgrens van 30 km voor brommers alleen in bebouwde kommen Verlaat verjaardagscadeau voor Prinses Irene de v. OE TIP VOOR ELKE DAG Te Groningen Twee doden bij door olie- brand gevolgde explosie DONDERDAG 4 DECEMBER 1958 De minister-president is zelf vooruit ge lopen op het antwoord, dat hij in de Twee de Kamer op de vragen van prof. Romme zal geven, door in de Eerste Kamer een verklaring af te leggen over „de zeven punten" van mr. Burger en wat zich daar omheen heeft afgespeeld. Het was een dui delijke en zonder enige twijfel ook een eer lijke verklaring. Maar niemand zal kun nen beweren, dat we er veel mee zijn op geschoten. Natuurlijk had dr. Drees gelijk, toen hij betoogde dat het „onwerkelijk" zou zijn, ervan uit te gaan dat ministers niet tevens vertegenwoordigers zijn van een bevol kingsgroep. Het gaat er alleen maar om, in welke mate zij dat vertegenwoordigende karakter laten meespreken bij hun minis terieel beleid en in hoeverre zij Kamer fractie en bevolkingsgroep met elkaar me nen te mogen vereenzelvigen. Maar juist hierover heeft dr. Drees zich niet uitge laten. De diepste oorzaak van het huidige me ningsverschil, dat de gemoederen in de Staten-Generaal in beweging heeft ge bracht (zij het slechts in zeer voorzichtige beweging, want de hele kwestie wordt door onze zachtmoedige parlementariërs als een zacht eitje behandeld) werd duide lijk samengevat door mr. Kropman. Diens verklaring „het parlement is medewet gever, géén medebestuurder; de ministers mogen niet beschouwd worden als filiaal houders op arbeidscontract van de Kamer fracties" zou in de privékantoren van alle ministers moeten worden opgehangen. Het hele debat in de Eerste Kamer heeft dit zachte eitje overigens niet verder tot koken gebracht. Het is zacht gebleven. Prof. Anema moge gelijk hebben gehad met zijn opmerking, dat de binnenlandse politiek door de verklaringen van mr. Bur ger in een onverkwikkelijk stadium is ge raakt, toch ziet het er niet naar uit dat wij dit onverkwikkelijke stadium spoedig ach ter ons zullen hebben. Tenzij de volgende discussies in de Tweede Kamer over dit onderwerp een zodanige kookhitte zouden bereiken dat het eitje barst, zal het ver moedelijk wel doorsukkelen blijven tot de zomer van 1960. Het is in elk geval duidelijk, dat het se- natoriale debat van de laatste dagen noch de oplossing van de kwestie, noch de crisis ook maar een stap dichterbij heeft ge bracht. In de Eerste Kamer heeft minister-pre sident dr. Drees gisteren de hoop uitge sproken dat de weduwen- en wezenvoor ziening 1 januari 1960 in werking kan tre den. Dr. Drees vond het echter niet juist reeds thans te beslissen de weduwen-en wezenvoorziening voorrang te verlenen boven de algemene kinderbij slagverze kering. Het ene wetsontwerp is nog niet ingediend en het andere moet nog in de Kamers worden behandeld. Er is ook nog niets van te zeggen of de economische toestand de invoering van beide wetten of een, van de twee op 1 januari 1960 moge lijk maakt. Als punt van het regeringsprogram had mr. In 't Veld (P. v.d. A.) bij de alge mene kinderbijslagverzekering dinsdag avond alleen maar even een vraagteken gezet. Gisteren verklaarde hij zich echter bereid, er voor te stemmen, zij het zonder enthousiasme, indien er sprake is van ge bondenheid aan het regeringsprogram. Maar als dat op losse schroeven komt te staan, zou hij er zich niet aan gebonden achten. Minister-president dr. Drees verklaar de dat de regering in ieder geval de Me morie van Antwoord op het voorlopig ver slag over de algemene kinderbijslagver zekering zal indienen. Over het tijdstip van invoering en over de vraag of de we duwen - en wezenvoorziening voorrang moet hebben, wilde hij echter nog niet be slissen zolang men alle gegevens daar voor nog niet bij elkaar heeft. Antwoord op vragen uit Kamer De regels omtrent het gebruik van vuur wapens door jachtopzieners, die gecom- misioneerd zijn als onbezoldigd ambte naar van het korps Rijkspolitie, zijn ver vat in de instructie voor de onbezoldigde ambtenaren van het korps Rijkspolitie. In deze regels is de bevoegdheid tot het ge bruik maken van vuurwapens zodanig be perkt en aan zodanige voorwaarden ge bonden, dat naar het oordeel van de minis ter van Justitie het leven van personen, die zich op wettige wijze langs de openba re wegen door jachtgebieden begeven, niet nodeloos in gevaar komt. Dit zegt minis ter Samkalden in antwoord op schriftelij ke vragen van het Kamerlid Bakker naar aanleiding van de vrijspraak voor de recht bank te Arnhem van een jachtopziener, die te Doetinchem een landbouwer in het don ker door een schot in de rug doodde. De minister wijst er overigens op, dat deze zaak nog in hoger beroep zal dienen. Gisteravond is te Parijs de auto van onze reisredacteur, de heer W. L. Brugsma, die ip terugreis is naar ons land na een uitge breide reportagereis door Frans West Afrika en Algerije, leeggestolen. De wagen stond geparkeerd in een stille straat en was op slot. De dief heeft de ruit van een der portieren geforceerd en is er vandoor gegaan met een filmcamera, een schrijf machine en een koffer met kleren en pa pieren. (Van een onzer Kamerverslaggevers) De Tweede Kamer heeft gistermiddag met algemene stemmen twee socialistische moties aangenomen, waarin wordt gevraagd om verbetering van de salarissen bij het kleuteronderwijs en het lager nijverheidsonderwijs. De moties waren ingediend door de heer Klejjwegt en mevrouw Heroma-Meilink. De motie van de heer Toxopeus (V.V.D.) over de lerarensalarissen werd bjj zitten en opstaan verworpen. Voor stemden, behalve de V.V.D.-fractie, alleen de heer Van Dis (S.G.) en drie communisten van de groep-Gortzak. Minister Cals had zich tevoren nog eens uitdrukkelijk bereid verklaard het overleg met de lerarenorganisaties in het georganiseerd overleg te hervatten, echter op voorwaarde, dat zjj alles nalaten, wat het gespreksklimaat kan bederven en dat ook zij zich niet tevoren vastleggen op een bepaald standpunt. De minister zei niet akkoord te kunnen gaan met de eis van de leraren in hun jongste adres aan de Kamer, dat hun zienswijze uitgangspunt van de nieuwe besprekingen zou moeten zijn. Het overgrote deel van de Tweede Kamer deelde deze opvatting en stemde daarom tegen de motie-Toxopeus. Minister Cals heeft verder toegezegd elk middel te zullen aangrijpen, dat de wer king van het georganiseerd overleg kan verbeteren. Hij wilde zelfs de gedachte van pater Stokman (K.V.P.), een college van geschillen in het leven te roepen, ter sprake brengen in het kabinet, ook al zag hij daarin persoonlijk geen oplossing. Als men niet meer wil, dat de Kroon de sala rissen vaststelt, dan moet men de Grond wet veranderen, aldus de minister. Op het ogenblik is het zo, dat de wettelijke be palingen geen salarisonderhandelingen op voet van gelijkheid tussen de regering en de ambtenarenorganisaties toelaten. De re gering is trouwens niet alleen werkgeef ster, maar ook overheid met als eerste taak het waken voor het algemeen belang. En dit eist dat in een tijd van algemene loonstabilisatie geen salarisverhogingen worden toegestaan, die niet absoluut nood zakelijk zijn. De salarissen bij het lager nijverheidsonderwijs zijn redelijk, die bij het kleuteronderwijs ook, zij het niet aan de hoge kant. Zo gauw dat mogelijk is, zal daaraan iets worden gedaan. Intussen is de regering al akkoord gegaan met een kleine verhoging van de ieugdsalarissen van de kleuterleidsters a. Sportnota gevraagd Lichamelijke ontwikkeling en sport werd gisteren in de Tweede Kamer het meest verwaarloosde deel van het re geringsbeleid genoemd. De subsidiëring is veel te laag, was de klacht van mej. Ten Broecke Hoekstra (V.V.D.) en ook van de heren V r o 1 ij k (P.v.d.A.) en Kleiserlee (K.V.P.), die aandrongen op spoed met de reeds lang toegezegde sportnota. Wat de regering niet heeft ge kund, heeft het N.O.C. wel gepresteerd. Dat heeft wél een sportnota gepubliceerd, die echter leemten vertoont, zodat een nota van de zijde van de regering nodig blijft. De nota zou zo tijdig moeten worden ingediend, dat zij nog vóór de-zomervakan tie kan worden behandeld. Zij zou ver gezeld moeten gaan van een aanvullende begroting voor meer financiële steun aan sport en lichamelijke opvoeding. De heer Kleisterlee herinnerde er de staatssecretaris aan dat er vijf jaren ver lopen zijn tussen het moment waarop een sportnota werd aangekondigd en deze be groting van O., K. en W. Spreker betreurde het dat er in de Memorie van Toelichting geen woord over de sportnota is gezegd. Ook de heer Vrolijk wilde de nota met zeer veel spoed het leven doen zien. Hij betoogde verder dat als er een regeling komt voor de voetbaltoto, dat niet bete kent dat de overheid de sport niet meer zou behoeven te subsidiëren. Haar ver antwoordelijkheid blijft gelden voor sport èn lichamelijke opvoeding. Televisie Over radio en televisie spraken de heren Alberink (K.V.P.), Van der Zaal (A.R.) en V r o 1 ij k, die uiting gaven aan hun ontstemming over de weigering, de adviezen te publiceren over de commer ciële televisie. Zij drongen ook aan op ruimere zendtijd voor de televisie, waarbij de heer Alberink opmerkte, dat dit geen aanleiding behoeft te zijn tot verhoging van het kijkgeld, omdat het aantal kijkers sterk toeneemt. De luisterbijdrage voor de radio wilde men ook in eik geval niet verhoogd zien. De kosten van de wereldomroep moeten uit de staatskas worden betaald en niet uit de luisterbijdrage. Voor een goede Nederlandse speelfilm pleitte de heer Verhoeven K.V.P.). We moeten niet te gauw optimistisch zijn, zei hij. „Het is nog geen tijd voor fanfares". Voor het behoud van de molens in ons land kwam de heer Diepenhorst (C.H.U.) op, die jaarlijks tien miljoen gulden wil besteden aan monumentenzorg. Hij maakte er voorts op attent, dat Rotter dam zo weinig recreatieruimte heeft, na melijk slechts 2,4 vierkante meter per in woner. Staatssecretaris Höppener zal vandaag deze opmerkingen beantwoorden. OSLO, (Reuter) De radioactiviteit in de atmosfeer boven Noorwegen is nog nooit zo sterk geweest als in november, tenminste volgens de waarnemingen van het Noorse laboratorium voor defensie-on derzoek te Kjeller, zo heeft de directeur van dit laboratorium, Thorleif Hvinden, woensdag meegedeeld. Hij legde er ech ter de nadruk op, dat men kortgeleden aan de westkust van Noorwegen een nóg ster kere graad van radio-activiteit had gecon stateerd. De directeur van de Noorse gezond heidsdienst, Karl Evang, zei, dat de huidi ge graad „ernstige bezorgdheid moet wekken". Volgens welingelichte kringen zal Noorwegen echter geen protest indie nen bij de Russische regering over de kern proeven, die op grond van waarnemingen door de Russen in oktober ter hoogte van Nova Zembla genomen moeten zijn. KOPENHAGEN, (UPI) Volgens de Deense gezondheidsdienst is de radioacti viteit in Denemarken als gevolg van de neerslag van Russische proeven met kern wapens tot een gevaarlijk peil gestegen. De autoriteiten weigerden echter de cij fers bekend te maken, maar zeiden, dat het peil bijna identiek is aan dat van Noor wegen. Op eenenzestigjarige leeftijd overleed dinsdag in Hollandsche Rading de heer J. P. Jansen, die onder het pseudoniem Hans Nesna zeer veel toneelstukken schreef. De heer Nesna genoot vooral be kendheid bij het amateurtoneel. Duizenden gezelschappen hebben de laatste tien jaar vele van zijn blijspelen en meer serieuze toneelstukken gespeeld. Hans Nesna kreeg in 1950 voor zijn toneelstuk „Het circus van de goede God" van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen een bekroning. Het stoffelijk overschot van Hans Nesna zal vrijdag op de Noorder begraafplaats in Hilversum ter aarde worden besteld. De Britse majoor J. B. en zijn vrouw, die dinsdag in Almelo terechtstonden we gens diefstal, zijn woensdag door de recht bank aldaar uit voorlopige hechtenis ont slagen en op transport gesteld naar Duits land. In een gesloten auto zijn zij onder geleide van maréchaussées naar de grens gebracht. Onderweg werd een lunch ge bruikt in het klooster te Zenderen bij Bor ne, waarna de tocht via vele omwegen teneinde aan persvertegenwoordigers te ontsnappen werd voortgezet naar de grensovergang De Poppe aan de weg tus sen Oldenzaal en Osnabrück. In de om geving van het vliegveld mocht het echt paar overstappen in zijn eigen auto, die werd gevolgd door een wagen van de ma- réchaussée. Bij de grens nam een Engelse hoofdofficier in een legerwagen de escor- tering van de maréchaussée over. In Os nabrück moet de majoor B. zich ter be schikking stellen van de Britse garnizoens commandant. In ons bericht over de te wijzigen maximumsnelheid voor bromfietsen zijn woensdag enkele woorden weggevallen. Om misverstanden te voorkomen, herhalen wij de desbetreffende passage, zoals zij had moeten luiden, in haar geheel: Een ander artikel in het gewijzigde wegenverkeersreglement stelt de maximum snelheid voor bromfietsen binnen de be bouwde kom op 30 km/uur. Ook deze maatregel zal binnenkort in het Staats blad verschijnen. Zij zal één kalender maand na de publikatie in het Staatsblad van kracht worden. Een overgangstermijn van vijf jaar wordt ingesteld voor bromfietsen, die har der dan 40 km kunnen rijden. Na die ter mijn zullen rijwielen met hulpmotor, die meer dan 40 km snelheid ontwikkelen kunnen, niet meer als bromfietsen worden beschouwd, maar als motorfietsen. Prinses Irene heeft vandaag een bezoek gebracht aan het naar haar genoemde Dertiende bataljon gardefuseliers „Prin ses Irene" in Schalkhaar, waar zij diver se oefeningen en demonstraties bijwoon de en waar haar als een verlaat ver jaardagsgeschenk een servies werd overhandigd, waarvoor het gehele batal jon heeft bijgedragen. Oorspronkelijk zou dit cadeau de Prinses op 5 augustus haar negentiende verjaardag worden aangeboden, maar in verband met de va kantiereis van het koninklijke gezin moest de aanbieding uitgesteld worden. Prinses Irene zal het servies op haar kamer in Utrecht gebruiken. De Amerikaanse hotelmagnaat Conrad Hilton is woensdagmiddag in ons land aangekomen waar hij de laatste bespre kingen zal voeren en de contracten teke nen voor de bouw van twee Hilton-hotels in respectievelijk Amsterdam en Rotter dam. Het ligt in de bedoeling, aldus ver telde hij op een persontvangst in het beurs gebouw, over „enkele jaren" beide hotels gelijktijdig te openen. Met de bouw van het Amsterdamse hotel, nabij de Apollolaan, zal ze spoedig mogelijk wor den begonnen. Het zal twintig miljoen gulden kosten, tien verdiepingen tellen en op de begane grond een lengte van 120 me ter bij een breedte van veertig meter krijgen. De hoogte wordt eveneens circa veertig meter. Concurrerende prijzen Hilton vertelde voorts dat de prijzen voor de 275 kamers (met 550 bedden) ongeveer overeen zullen komen met de gangbare internationale hoteltarieven, „al thans concurrerend zullen zijn". Het hotel zal voorts onder meer een restaurant voor 150 gasten, drie dinerzaaltjes voor circa vijftig mensen elk, een cocktaillounge, een bar met uitzicht over het water en een balzaal annex congresruimte voor 450 per sonen omvatten. Voorlopig directeur van het Amster damse Hiltonhotel wordt de heer F. de Boer, oud-directeur van de N.D.S.M. en Afkortingen Wordt u ook zo moe van al die afkor tingen? Van dat puzzelen wat die „var" nu weer voor een ding is of wat dat betreft een doedado?" Laatst zag ik een advertentie van iemand die een „doka" te koop aanboodNu ben ik zo aan het einde van mijn dag nogal een dom mens en die doka, die ik niet thuis kon brengen, liet me niet meer los. En aangezien ik de keuze had tussen het op lossen van dit raadsel of het passeren van een slapeloze nacht met een getergd brein sloeg ik aan het combineren en deduceren. Wat kon die doka zijn? Een DOodKAlf? Waren we hier op het spoor van een stie keme slachter, die met een dood kalf zon der oormerk zat? Of was het iemand die een DOf KAcheltje kwijt moest? Zat er een huismoeder met een DOrre KAmer- plant of een dierenvriend met een DOrstige KAter? Moest men een DOve KAbinets- voorzitter van de hand doen? Had iemand last van een DOlle KAbouter of een DOos KAas teveel gekocht? Ik kwam er helemaal niet uit; ik ver moed dat het al te laat was. Ik sliep die nacht dus niet, noch de drie nachten erna, en eerst op de vierde dag onthulde mij een fotografisch aangelegde figuur, dat een „doka" een donkere kamer is. En hij vond me natuurlijk oerdom. Daarna las ik van een machtig jager, die joeg op woeste rhino's tussen rose rhodo's, terwijl over de rails de ijzeren loco's raas den. En toen dacht ik: We zitten er nu eenmaal mee, iedere dag dag komen er nieuwe afkortingen bij. Welaan, laten we dan van de nood een deugd maken en de zaak consequent doorvoeren. Aldus: Malie manliefik zal u even op weg helpen) m,alie, haal jij de grama eens over het gravèl. Groema, vandaag boeko en sinaps! Laten we morgen eens garkroks vooraf eten en sjokpud toe. Kind, klieder niet zo met je boha en drink je bemel leeg. Mevroi, deze avjap moet u beslist nemen, het decol is zeer ori. En omdat het gauw sikla is, moeten we beslist een flinke voorraad snoegoe en bopla inslaan. De rekening van de tanar komt later wel in het nieja. ■Sporry Advertentie y'V\* oud-burgemeester van Amsterdam, die ook op Hilton's persconferentie aanwezig was en daar glimlachend verklaarde te hopen, dat hij binnen een half jaar na de vol tooiing van het hotel vervangen zal wor den door iemand „die iets meer verstand van de hotellerie" heeft. Over het Rotterdamse hotel waren de heer Hilton en zijn staf nog vrij zwijg zaam. Maar uit enkele losse mededelingen viel op te maken, dat zij hopen, dit hotel omstreeks 1960 gelijk met het Amsterdam se te kunnen openen. Die opening zal in ieder geval een gran dioos feest worden, onthulde de heer Leo Carillo, filmster, t.v.-artiest, toneelspeler en luxe-veeboer uit Californië, die als Hilton's ceremoniemeester pleegt op te treden. Als zodanig heeft hij juist weer lauweren ge oogst bij de opening van een Hilton-hotel Als u zich nog nooit het hoofd heeft gebroke over de produktie van Spaanse peper, bent u wat mij betreft vol ledig geëxcuseerd. Problemen als de stopzetting van atoom- proeven, de hulp aan onder ontwikkelde gebieden en de gevaren van het verkeer zijn echt veel belangrijker. Daar echter aan de andere kant juist is wat dr. Fop I. Brouwer ons elke zondagochtend met opgeheven wijsvinger voor houdt, ben ik zo vrij u in deze tijd van oogsten iets te ver tellen over wat left en groeit in de streek rondom Murcia. Hoewel deze stad in de eer ste plaats bekendheid geniet als het voornaamst» centrum van de citroenteelt, is er nog een produkt, dat de naam van plaats en provincie uitdraagt over de hele wereld: pimen- tón, in prozaïsch Nederlands Spaanse peper. De huerta vruchtbare vlakte waarin Murcia ligt, levert zoveel van deze langwerpige rode vruch ten, dat er elk jaar meer dan acht miljoen kilo peper via de haven van Alicante naar an dere landen kan worden ge ëxporteerd, voornamelijk naar de Verenigde Staten. Voor de tweede wereldoorlog behoor den ook Duitsland en Oosten rijk tot de afnemers van Im portantie, maar al zijn de be trekkingen hersteld, het han delsverkeer heeft bij lange na nog niet het oude peil bereikt. Ik bereik Murcia op een zon dagavond, terwijl de pan toffelparade in volle gang is. Alle inwoners schijnen zich in de nauwe, bochtige hoofd- De velden rondom Murcia en de fabrieken in de stad leveren meer dan acht miljoen kilo Spaanse peper per jaar. Dat is een groot deel van wat smulpapen in de hele wereld nodig hebben voor het kruiden van de gerechten hunner voorkeur. straat te hebben verzameld in ieder geval zijn de jongste lichtingen, die tussen vijftien en vijfentwintig jaar, op volle oorlogssterkte verschenen. Zij lopen urenlang heen en weer, kijken en lachen naar elkaar, maar praten slechts in de be slotenheid van de eigen sekse. Daarbij verorberen zij eer biedwekkende hoeveelheden dadels, ook al een orodukt van de omgeving. Ik heb de zwaar beladen palmen, waarvan de silhouetten als fijn kantwerk tegen de heldere luchten staan, op miin weg van het noorden af steeds frequenter zien worden. In deze avonduren lijkt Mur cia geen stad van een kwart miljoen inwoners. Het hele ge doe is er nogal kleinsteeds en dat is ook weer niet onver klaarbaar. want deze orovin- ciehoofdnlaats bestaat voor het grootste deel uit landelijk gohleven buitenwijken. De stad is al zeer oud; zij werd in het begin van de achtste eeuw gesticht door sultan Abd-er-Rahman II, de toenmalige heerser over het kalifaat van Cordova. Nog heden ten dage is de Moorse invloed kenbaar in de archi tectuur, de zeden en gewoon ten, het uiterlijk en de taal van de bewoners. In het dia lect van de boeren, het zo genaamde panocho, komen talrijke woorden voor van Arabische oorsprong. De volgende morgen, als de novemberzon krachtig schijnt, hoef ik slechts enkele straten door te rijden om in de huerta te komen. Daar geven de dadelpalmen reliëf aan een landschap, dat Afrikaans zou zijn. als de mensen die ikj ont moet niet uit de toon vielen. Uitgestrekte sinaasappel en vooral citroentuinen de provincie levert zesenvijftig percent van de Spaanse ci- troenoogst werden afgewis seld door aanplantingen van suikerriet, groepen bananen palmen en olijfgaarden. En daartussen in liggen in een op gewekte mengeling van groen en rood de velden Spaanse peper. De oogstwerkzaamheden zijn in volle gang. De lange, rode vruchten van de pimentón worden door vrouwen en meisjes in manden verzameld. Ik heb veel gehoord van het kleurige streekkostuum, waar van de rokken met vlammend- rode en hemelsblauwe bloe men zijn geborduurd en daar om stelt het me teleur de werksters op het land in zulke eenvoudige kleren te zien. Zij dragen strohoeden of hebben het hoofd beschermd door witte of zwarte doeken, want Murcia ligt zuidelijk genoeg om de zon In deze midden- herfsttijd nog behoorlijke kracht te geven. Het traditio nele kostuum ligt in de mot- tenballen en wordt alleen te voorschijn gehaald, wanneer er een fiësta wordt gevierd gedurende de jaarlijkse volks feesten, die half september worden gehouden of in de Paastijd. De afstand van Spaanse pepervrucht tot het roodach tige poeder, dat in de keuken dienst doet, is betrekkelijk lang. Ik volg het hele proces en constateer, dat de vrouw er een belangrijk aandeel in heeft. Zij spreidt de oogst op rieten matten uit en na drie of vier dagen, als de zon de sappen heeft laten verdampen en de vruchten droos» en knap pend zijn geworden, is zij het weer, die ze openbreekt en er de pitten uithaalt. Geduldige ezeltjes vervoeren de nu bijna kurkdroge schillen naar de stad. waar nogmaals een dro gingsproces volgt. De pimen- tones zijn dan zo bros, dat men ze met de hand zou kunnen verpulveren. Maar dat is niet de manier om Spaanse neper te krijgen. In elektrische maalderijen, waarvoor de stroom wordt op gewekt door het water van de snelstromende Rio Segura meest kleinbedrijven met hoogstens zestig man personeel worden de basten kapotge- wreven. Dat gebeurt tussen reusachtige molenstenen, acht- tot tienmaal, steeds fijner. Het is er een schemerig halfdonker en pas wanneer mijn ogen zich aan het slechte licht hebben gewend, kom ik tot Se ont dekking, dat elke beweging van een der arbeiders de poe der in een wolkje opjaagt. Ik ben omringd door Roodhuiden, gekleed in blauwe overals, die ook- al hun oorspronkelijke kleur hebben verloren. Het malen is de laatste be werking. Dan is het produkt eindelijk gereed voor de tafels van de restaurants in New York en andere grote Ameri kaanse steden. „En dit is het magazijn en de expeditie", zegt de direc teur. In een wat frissere ruim te worden, weer door vrou- men, handige strooibusjes in kisten gepakt, waarna de pi- mi en to foeperl verder zijn weg zal vinden naar de haven van Alicante. De directeur drukt mij een busje in de hand „moet u toch eens proberen" en leidt me het verblindende zon licht in. Wat ik van.mijn over hemd kan zien zit vol rode vlekken. „No es nada hin dert niet", zegt mijn gastheer, „die gaan er in de was ge makkelijk uit". Ik wil met enkele toepasse lijke woorden afscheid nemen, maar nu eerst, geïnspireerd door de helle zon, krijgt de prikkelende geur van de Spaanse peper zijn natuurlijke uitwerking: verder dan een flinke niesbui kom ik niet. J. J. F. Kemming in Berlijn, waarvoor een zestigtal Ame rikaanse filmspelers, acteurs en andere be roemdheden uitgenodigd waren, die per chartervliegtuig naar Berlijn gebracht zijn. Op kosten van het Hilton-concern hebben zij daar aan een grootscheeps feest mee gewerkt, dat ruim een miljoen dollar ge kost heeft. Op de terugreis naar de V.S. hebben deze prominente gasten woensdag een uur op Schiphol doorgebracht, waar zij vooral belangstelling hadden voor de accijnsvrije winkel. Amsterdam kreeg hen echter niet te zien. Maar over een paar hopen wij hier net zo'n feest te organi seren, beloofde de heer Carillo de journa listen, die voorts nog vernamen, dat het Hilton-concern thans behalve 35 hotels in de V.S. reeds negen hotels buiten Amerika gebouwd heeft, die alle min of meer vol gens dezelfde principes zijn ingericht. In Athene en op Trinidad zijn er nog twee in aanbouw, zodat het Amsterdamse (of Rotterdamse hotel) vermoedelijk het twaalfde buiten Amerika zal worden. Advertentie Alle merken, dus ruime keuze. ENGEL, Gr. Houtstr. 181 - Tel. 14444 Woensdagmiddag is, vermoedelijk door een explosie, brand uitgebroken in een in stallatiehuisje van de B.P. aan het Van Starkenborghkanaal in Groningen, bij de lossing van het tankschip „Velp" uit Rot terdam. Door een enorme vuurstraal werd de 38-jarige J. Kuiper, gehuwd en vader van een kind, uit St. Annen (Gr.) tegen een van de muren van het huisje gedrukt. Hjj kwam in de vlammen om. Vermist wordt de 37jarige terreinarbeider J. Kolen, ge huwd en vader van zeven kinderen, uit Groningen. Naar zjjn lichaam wordt ge dregd. De vlammen sloegen langs de leiding over naar het schip, aan boord waarvan de bediende Arie Groet een zware shok en verwondingen opliep. Het huisje aan de kade van het Van Starkenborghkanaal, waar de lossing plaats vond en waarin zich drie pompmotoren bevinden, werd geheel door de brand verwoest. De brandweer, die met twee motorspuitwagens en een ladder wagen was uitgerukt, heeft de brand met twee stralen bestreden. Er ontstond een grote rookontwikkeling. Van de pomp motoren, die in het huisje staan opgesteld om een eventuele brand te blussen, kon uiteraard geen gebruik worden gemaakt. De heer Groet, die aan boord werd ge troffen, werd per G.G.D. naar het Aka- demisch Ziekenhuis in Groningen ver voerd. Op het moment van de explosie pas seerde een student van de roeivereniging „Aegir" in een roeiboot de „Velp". Hij werd uit de boot geslingerd en kwam in het wa ter. Hij bereikte behouden de wal. Over de oorzaak van de explosie is tot op heden nog niets bekend.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 3