Vijf huizen in de Linnaeusstraat worden nog niet afgebroken Recordaantallen graspiepers en spreeuwen; weinig mezen Ellerman Lines heeft nog steeds geen nieuwe „City of Benares" Echte duinaardappelen zullen er spoedig niet meer zijn IJmond-agenda Balans van de vogeltrek ZWEEDSE WANDMEUBELEN voor foto-geschenken foto-amateur VAN VELDHUIZEN Linnaeusstraat kan met een bocht naar Orionweg worden geleid 4 Afscheid van onderhaven meester A. J. J. van der Stel UIT SPANJE BIJ VAN "DER KLEIJ lANCe NiewwStBAAT 4gi De onderlinge competitie bij Kijk-Uit LANGS SLUIZEN EN HAVENS Grote steden - grootste afnemers FRANS LIST Damontmoeting van Noord- en Zuid-Holland Denen vingen Gronings smokkelschip op Nieuwe sleepboot voor L, Smit en Co Egyptenaar „Star of Luxor" nog rotsvast DONDERDAG 4 DECEMBER 1958 IN DE ZES weken van 28 september tot 9 november, waarin de Vogelwerk groep Haarlem haar dagelijkse waarnemingen aan de Boulevard te Bloemendaal en op andere posten heeft verricht, was het over het algemeen rustig herfstweer en ongewoon zacht. Alleen midden oktober zijn er enige dagen met storm en harde wind geweest. Dagen met oosten- en noordoostenwind kwamen niet voor, evenmin als dagen met noordwestenwind en gure hagelbuien. In het algemeen was de wind gunstig voor een langs de kust gestuwde trek, een voorwaarde om veel vogels te zien. Verscheidene soorten stelden hierin niet teleur. Er werden op onze kustpost te Bloemendaal nog niet eerder zoveel spreeuwen geteld als dit jaar, namelijk een totaal van 240.000 tegen 156.000 in 1957, hetgeen toen al een record was. Het verloop van deze spreeuwentrek was normaal: tot eind oktober geregelde doortrek in kleinere hoeveelheden, waarna plotseling de aantallen zeer sterk stegen. Zo trokken er in de eerste week van november op gunstige dagen tienduizenden per ochtend langs de kust. De recorddag was 2 november met 75.000 in drie uur. Evenals vorige jaren werd weer enige malen een witte spreeuw gezien. Men beweert wel eens, dat deze albino's door hun soortgenoten worden verstoten, maar hier vlogen ze gewoon in de troep mee. Het aantal waargenomen vinken, 44.000 in totaal, was normaal, evenals het ver loop van de vinkentrek. Het hoogtepunt viel op 12 oktober met tienduizend vinken. De eerste dag met sterke vinkentrek was op 7 oktober en volgens ontvangen be richten was deze trekgolf op 3 oktober het Duitse Oostzee-eiland Fehmarn bij Dene marken gepasseerd. Hieruit blijkt, dat de vinken de afstand van Fehmarn naar de Noordzeekust in vier dagen hebben afge legd, waarvan dan waarschijnlijk nog één dag uitviel voor de trek wegens harde noordwestenwind. Per trekdag, waarop on geveer vier uren gevlogen wordt, hebben deze vogels dan circa 180 km afgelegd. Het meest opvallende van deze herfst- trek was het buitengewoon grote aantal graspiepers. Bij het begin van de waar nemingsperiode was de trek van deze pie pers al in volle gang. De topdag viel op 10 oktober met het voor graspiepers enorme aantal van 3300. Zoals gewoonlijk duurde de hoofdtrek van deze soort tot midden ktober, waarna nog kleine aan tallen tot in november doortrokken. To taal werden 13.800 piepers genoteerd, het geen bijna driekeer zoveel is als in het vroegere topjaar 1956 en zeskeer zoveel als normaal. Deze Dort moet het wel heel gunstig getroffen hebben met het broeden en het grootbrengen van de jongen. Of de andere weidevogel, de veldleeuwerik, ook zulke goede broedresultaten gehad heeft, is uit de waargenomen doortrek niet op te ma ken. De leeuweriken trekken niet zo dicht langs de kust; vele gaan over zee of nemen hun weg over de weilanden. Op 18 en 19 oktober was er echter bij uit zondering wél een sterke leeuwe- rikentrek langs de kust. Dit waren merkwaardige trekdagen met een vrij harde wind uit de noordwest hoek. Toen trokken ook de koperwieken in flink aantal over de hele breedte van het duin tot aan de zee, ofschoon ze nor maal de binnenduinrand volgen. Weinig roeken De bonte kraaien arriveerden dit jaar laat. De eerste werden 14 oktober gesigna leerd; daarna trokken ze in normaal aan tal door. De roeken en kauwen, die anders in grote gemengde troepen plegen langs te trekken, hebben wij dit jaar gemist. Slechts sporadisch vlogen er wat roeken en ook de kauwen bleven gering in aantal. In vinkerstermen gesproken was het een goed sijzenjaar. Het aantal doortrekkende sijsjes kan namelijk van jaar tot jaar sterk ver schillen. Een kepenjaar was het bepaald niet. In de bossen aan de binnenduinrand waren tussen de vele vinken, die zich aan de rijke oogst van beukenootjes te goed deden, maar enkele van deze oranjevinken te zien. Onderhavenmeester A. J. J. van der Stel heeft woensdagmorgen onder grote belangstelling in het Noordersluispavil- joen in IJmuiden afscheid genomen van Rijkswaterstaat. Rijkshavenmeester G. A. Man voerde als eerste het woord. Hij releveerde de staat van dienst van de scheidende functionaris en vond dat hij daar met voldoening op kon terugzien. „Hij gaat verdiend met pensioen", zei de heer Man. Loodscommis- saris J. Visser had ook vele woorden van lof over de heer Van der Stel. „U was een plichtsgetrouw seingever van de storm- waarschuwingsdienst", was de mening van de heer Visser. „En dat deed u zo maar zonder meer voor die paar centen". „Naar beste weten heeft u uw werk, niet alleen ten dienste van de scheepvaart, maar meer nog in het algemeen belang, verricht", zei spreker tot slot. Nadat sluismeester J. Meyer de goede samenwerking met de heer Van der Stel had geprezen, bood onder havenmeester M. Hokke namens de andere collega's een prachtig horloge aan. Het hoofd van de administratie van de haven dienst, de heer A. J. Tik, memoreerde dat de heer Van der Stel vóór de oorlog al tot de oude getrouwen behoorde. „En u gaf de toon aan, dat weet ik," zei hij. „U kunt met voldoening op uw diensttijd terug zien," zo besloot hij zijn redevoering. Hij deed zijn woorden vergezeld gaan van een tafelaansteker in de vorm van een Spoet nik en een kist sigaren. Namens de rederij Goedkoop voerde de heer W. IJmker het woord. „Ik heb eigenlijk voornamelijk telefonisch contact met u gehad. Het was een heel prettig contact," meende hij en bedacht de scheidende onderhavenmeester met een kist sigaren. De heer C. Weenink van Halverhout en Zwart's zag de heer Van der Stel node vertrekken. „We weten wel wat we hebben, maar niet wat we krijgen," zei hij. De heer J. A. van der Wildt sprak namens de hulpsluismeesters en gaf de onderhavenmeester een horloge band. Veel waardering voor het werk van de heer Van der Stel hadden ook de heer P. J. van der Merwe en kapitein H. van der Burg van n.v. Bureau Wijsmuller. Met een eenvoudig „ik heb m'n best gedaan," dankte de heer Van der Stel voor de belangstelling en de vriendelijke woor den. Er zijn verder weinig trekkende mezen waargenomen. Van de lijstersoorten was de koperwiek het talrijkst. Op verschei dene avonden is ook nachttrek van koper wieken gehoord. De trek van lijsters kan het best beoordeeld worden naar de resul taten van de waarnemingsposten aan de binnenduinrand en op plaatsen in het binnenland, zoals de posten te Wageningen. Hengelo en Tilburg. Grote lijsters waren er meer dan normaal en er werd geregeld mereltrek geconstateerd. Te Castricum zag men op 24 en 25 oktober het uitzonder lijk grote aantal van respectievelijk 500 en 150 merels langs trekken. Over het alge meen werden daar veel meer lijsters waar genomen dan te Bloemendaal aan Zee, het geen ongetwijfeld toe te schrijven zal zijn aan de geringere breedte van de duinenrij ten noorden van Castricum, waardoor de lijsters daar dichter bij de kust vliegen. De trek van kramsvogels was zeer matig. Op merkelijk was nog de late waarneming op 1 en 12 oktober van enkele gierzwaluwen. De binnenduinpost te Velsen-Noord con stateerde verplaatsingen van houtduiven, vooral in de tweede helft van oktober en begin november. Vergelijking van de bevindingen van de beide kustposten Bloemendaal en Castri cum toonde aan, dat het trekverloop op beide plaatsen parallel liep. Ook de waar nemingen te IJmuiden, toonden geen grote afwijkingen. Er waren enkele perioden met kieviten- trek, namelijk 28 en 29 september, 3 tot 5 oktober, 18 en 19 oktober en 2 november. Voorts werden nog waargenomen: ring- mussen, die regelmatig in flink aantal doortrokken, kneutjes, groenlingen, een enkele boomleeuwerik, witte kwikstaarten, tortelduiven, holenduiven, putters, rietgor zen, sneeuwgorzen, zwarte kraaien, Jan van Genten, zilverplevieren, sperwers, smellekens, buizerden en als zeldzaam heden een stormvogeltje en een zeearend, van welke laatste soort er in Zweden nog slechts veertig paren broeden. Toen bij het scheiden van de markt de wind naar het noorden ruimde en de trek vrijwel afgelopen was, verschenen de barmsijsjes en de fraters, twee vinkacjitlge soorten, die in het hoge'/nóorcten 'broèden cn "bij ons de winter doorbrenger.. De elftallen van „Noord" West FrisiaWB (te Enkhuizen 14.30 uur): VVB: H. Jonkman; J. Hoogendijk en C. Luntz; R. Luitjes, P. de Wolf en J. Kers bergen; G. Steinvoort. F. André, F. Kooi- mans, A. Both en A. Stet. Kinheim—RODA '23 (Sportpark „Roos- wijk", 14.30 uur): kinheim: J. Pigmans; A. Paap en W. Luntz; J. v. d. Griend, W. Mol en Th. v. Vuuren; W. Demmers, H. Haan, P. Hoope, F. van Well en A. van Dijk. IEVWH (Sportpark „Rooswijk", 12 uur): IEV: H. Alkemade; A. Harsveld en G. Bos; J. Vink, G. v. Berneveld en P. Stals; H. de Reus, W. Buur, J. Korver, J. de Reus en P. Vink. FILMDAG VOOR SSH-'ERS In plaats van het Sint Nicolaasfeest zal het bestuur van de gymnastiekvereniging „SSH" op zaterdag, 13 december een film dag voor alle leden houden. Aangepast aan de leeftijden zullen er 's middags in paviljoen „Watervliet" film programma's worden vertoond voor de kleuters, de aspiranten van 8 tot 11 jaar en van 12 tot 15 jaar. In het Statenhuis aan de Velserweg komen 's avonds de dames- en herenleden met hun respectievelijke heren en dames bijeen voor een filmprogramma, dat be sloten wordt met een gezelllig samenzijn. Advertentie De leiders in de eerste groep van de onderlinge competitie bij de IJmuider schaakclub Kijk Uit zijn ditmaal niet tot de volle winst gekomen. Ranglijstaanvoer der F. J. Walda had het op te nemen tegen R. Visser, die de derde plaats in de rang schikking inneemt. Het duel eindigde in remise. Ook P. Heidenreich moest een veer laten. Zijn afgebroken partij met Th. Hölscher werd namelijk remise gegeven. Th. Hölscher blijkt ondanks zijn lange af wezigheid het schaken nog niet te zijn ver leerd. Tegen M. Lanser eiste hij het punt op waarmee de situatie van de laatste er niet beter op werd. De stand in de kopgroep luidt nu: 1. F. J. Walda 2. P. Heidenreich 3. R. Visser 6 3 3 0 41/2 5 3 11 3»/2 7 2 3 2 3yz In groep twee blijft J. Plugboer teleur stellen. Ook nu kreeg hij weer twee neder lagen te incasseren. Zowel A. Zeijlmans als M. J. Warnez deden er hun voordeel mee. E. van Egten werkte zich op tot de hoogst geplaatsten via een overwinning op J. Verlaak. W. Doornenbal en A. v. d. Plas hielden elk een halve punt aan hun onder ling treffen over. De stand bovenaan: 1. T. A. Langedijk 8 3 5 0 5Y2 2. W. Deelder 8 3 3 2 4% 3. E. van Egten 7 3 2 2 4 In groep vier leed J. Kroese de eerste •nederlaag tegen Koomen. J. B. Cleeren verstevigde zijn positie middels een ver dienstelijke zege op A. A. Verkooyen. Groenteveiling Beverwijk De noteringen op de groenteveiling te Beverwijk waren woensdag: andijvie 17 37, bloemkool 1856, bospeen 2236, waspeen 1014. spruiten 2262, prei 10 18, knollen 722, boerenkool 713, rode kool 7—14. Advertentie MARKTPLEIN MET EEN VLOOT van meer dan negentig schepen is de Ellerman Lines Ltd. een van de grootste en tevens een der oudste en meest bekende scheepvaartmaatschap pijen ter wereld. De schepen hebben alle een gele schoorsteen met een witte band en een zwarte top en zijn verdeeld over een vijftal rederijen, waarvan er één haar zetel heeft in Londen, één in Glasgow en drie in Liverpool. Het schip is de „City of Benares", in 1939 het grootste van het concern. In 1936 werd het opgeleverd door Barely Curlie Co. Ltd. te Glasgow, groot 11081 reg. ton bruto, lang 148,15 m, breed 19,08 m en diep 9,34 m. De „City of Benares" is niet oud geworden, want het schip is in de tweede wereldoorlog ver loren gegaan. De voorgeschiedenis van de Ellerman Lines begint in het jaar 1821, toen John Bibby een rederij begon welke Bibby Line genoemd werd. Een halve eeuw lang ge noot deze bekendheid vooral wat de vaart in de Middellandse Zee betreft. De Bibby Line verdween in 1870 en de Leyland Line kwam er voor in de plaats, zo genoemd omdat Frederic Leyland de zaak overnam. De ondernemers wisten toen niet dat uit dit bescheiden begin een bedrijf zou groeien dat later zich tot een groot concern zou ontwikkelen. De stoot daartoe gaf John R. Ellerman, die in 1901 de Middellandse-Zeedienst van de Leyland Line overnam en daarmee kreeg de naam Ellerman hoe langer hoe meer bekendheid. Met die ene rederij had John Ellerman blijkbaar geen vrede. Er was nog een rederij, die de havens van de Middellandse Zee tot arbeidsterrein had, de Papeyenni Line, die kort daarna even eens aan Ellerman kwam en het duurde niet lang of John had er nog een op het oog. Deze wist hij in 1901 ook tot zich te trekken. Dit was de in 1839 opgerichte City Line, die één der eerste is geweest welke lijndiensten onderhield tussen En geland en Brits-Indië. George Smith Sons zijn de oprichters geweest van deze maatschappij. Hun eerste schip heette „Constellation", groot 344 ton, welk vaar tuig door zeilen werd voortbewogen. Het vertrok voor het eerst in april 1840 van de Clyde naar Calcutta. Het eerste schip met „City" voor de naam kwam in 1848 bij de tewaterlating van de „City of Glasgow". Het schepenbezit van Ellerman was ver kregen door het overnemen van andere rederijen. Rechtstreekse bestellingen voor nieuwbouw werden pas gedaan in 1869 en toen werden er vier schepen tegelijk be steld, waarvan de „City of Oxford" het jaar daarop als eerste gereed kwam. In 1902 kon de Ellerman-vloot zich er op be roemen, met een bezit van 75 stoomboten op de zevende plaats te staan van alle Britse rederijen. Daarna is men gewoon doorgegaan zowel door nieuwbouw als door aankopen van andere maatschappijen. Hoe groot de vloot wel is geweest, blijkt uit de verliescijfers van de eerste wereld oorlog. De verliezen waren inderdaad aan zienlijk, want niet minder dan 106 schepen van de Ellerman-vloot gingen in die jaren vprloren, In 1919 werd de vloot gedeeltelijk aangevuld met een groot aantal gedurende de oorlogsjaren in opdracht van de Britse regering gebouwde standaardschepen en tevens kreeg Ellerman er 34 voormalige Duitse schepen bij. Veel minder waren de verliezen in 1939 tot 1945. Bestond de vloot in 1939 uit 90 Nu is dan definitief het besluit geval len dat men in de gehele duinstreek geen aardappelen meer mag telen. In de streek Kennemerland is deze beslissing met gemengde gevoelens ontvangen. Het staat er zo eenvoudig: in die en die gebieden geen aardappelen meer.... Er zijn zogenaamde uitzonderingsgebieden, namelijk in de polder, zodat de klei-aard- appelen ook uit de streek Kennemerland nog zullen komen. Maar de echte duinaardappelen zullen niet meer op de markt te vinden zijn. Voor menig teler en handelaar een grote tegen valler, voor de consument, die nu eenmaal gesteld is op een prima duinaardappel een teleurstelling. De duinaardappelen genoten vooral in de grote steden een goede be kendheid; zjj waren altijd veel duurder dan de overige soorten, zo los van de klei en uit de veenstreek. In de duinstreek, van Wijk aan Zee tot Castricum, zijn altijd de meeste duinaard appelen geteeld. Voor menig tuinder was dit zelfs hoofdteelt. In de loop der tijden zijn enorme hoeveelheden duinaardappelen naar de grote steden gegaan, waar ze meestal op bestelling werden geleverd: iedere tuinder had-zo zijn vaste klanten, die elk voor een mud of vijf duinaardap pelen in zijn boekje stonden. Het was altijd een goede tijd voor de tuinder als de aardappelen naar de klan ten gebracht konden worden. Het be tekende zo niet z'n hoofdinkomen, dan toch een heel belangrijk deel van zijn jaarlijkse verdienste. Na de tweede wereldoorlog nam de teelt van aardappelen in de duinstreek snel af, vooral door de bepaling dat slechts eens in de drie jaar op een zelfde perceel aard appelen mochten worden geteeld. Maar ook de produktie en de prijzen waren van dien aard dat velen het niet meer in voldoende mate lonend oordeelden. Toch stenden er altijd nog heel wat hoekjes aardappelen en het is juist deze groep die zwaar ge troffen wordt doorhet algemene teelt verbod. Dit zijn de volkstuinders. In de duinen van Beverwijk en Heems kerk ziet men iedere dag een heel groot aantal volkstuinders aan het werk. Het zijn mensen die een hoekje land hebben gehuurd om er in hun vrije tijd op te werken. Zij hebben het grootste deel van hun tuintje met aardappelen staan. Wat moet hier nu op komen? Men hoopt in deze kringen nog altijd dat er een ontheffing van het teeltverbod voor de volkstuinders zal komen. Gebeurt dit niet, dan zal een groot aantal van deze groep hun tuintje laten „lopen", dat wil dan zeggen dat men het niet meer inhuurt. Want men zou er wel groenten en bloemen op mogen telen, maar dan alleen voor eigen gebruik. Als men z'n produkt verkopen wil, dan moet men in het bezit van .een teeltvergunning zijn en die zal voor deze mensen niet zo gemakkelijk te krijgen zijn. Jacques Soustelle, de Franse minister van Voorlichting, slaat na de overwin ning van zijn partij, de U.N.R. bij de kamerverkiezingen, een steeds heftiger toon aan. Men ziet hem hier (links) tij dens een persconferentie met zijn col lega van Binnenlandse Zaken, waarop de uitslag der verkiezingen triomfan telijk bekend werd gemaakt. Advertentie WEET U 1 NOG? naar de Vakfotograaf-Fotohandelaar Wij hebben alles voor de FOTO KINO Sinds 1930 gevestigd. HUYGENSSTRAAT 10 b(i de Julianabrug Telfoon 4868 schepen, in 1947 bedroeg dit aantal 80. Wat er dan ook aan nieuwgebouwde schepen bijgekomen is, en dat zijn er maar liefst 49, we missen tot nu toe een nieuwe „City of Benares", welke naam in 1939 gedragen werd door het vlaggeschip van de Eller man Lines Ltd. Arie van der Veer Advertentie SLIJTERIJ en WIJNHANDEL CENTRUM GALERI] Lange Nieuwstraat 447 Telefoon 7281 BURGERLIJKE STAND VAN CASTRICUM GEBOREN: Paulus Cornelis, zoon van J. Gijzen en Th. Glorie, Brederodestraat 10. Adriana Wilhelmina, dochter van C. Mooij en E. Ooms, Haagscheweg 3. GETROUWD: P. G. F. Ploegaert en J. C. Demoitié. OVERLEDEN: J. Vos, oud 91 jaren, wo nende te Den Helder. DE VIJF KAPITALE PANDEN aan de Linnaeusstraat in IJmuiden zullen niet worden „verrold" of afgebroken, althans de eerstvolgende jaren niet. De bewoners van deze vijf omstreden woningen hebben van het gemeentebestuur van Velsen een brief ontvangen, waarbij hun wordt medegedeeld, dat zij met de ontruiming van de huizen in het geheel geen haast meer behoeven te maken. De huizen moesten het veld ruimen om de Linnaeusstraat ter hoogte van de Visserijschool een rechte aansluiting te geven op het Linnaeusplein. Het gemeente bestuur heeft hiervan voorlopig afgezien. De Linnaeusstraat zal nu langs de achter kant van de woningen naar de Orionweg worden geleid. BRIDGECLUB „SANS ATOUT" De bridgeclub „Sans-Atout" heeft een selectiewedstrijd gehouden, welke in de volgende uitslag eindigde. Groep 1: 1. J. KrabG. C. Tabak 50; 2. A. Worst jr. en sr. 49%; 3. dames Belter manTabak 46; 4. mevr. TabakD. Biben 45; 5. J. StalsJ. de Lalijne 43. Groep 2: 1. J. HamersJ. v. Zutphen 71; 2. A. Tand G. Zoontjes 68%; 3. C. LuttikD. Hoo- geboom 60; 4. J. BlomJ. Nijman 551/*; 5. G. de BoerC. Hoogeboom 53%; 6. B. HoogeboomL. Kleyn 52'/a. De vijf kapitale panden zijn vlak voor de tweede wereldoorlog gebouwd. Het zijn grote middenstandswoningen. Zij stonden destijds aan de Burgemeester Rambonnet- laan. Later is de naam van dit gedeelte van deze laan gewijzigd in M. K. Hofstedestraat, De huizen zijn vrijwel alle eigendom van de gemeente Velsen. Deze heeft om de panden in het bezit te kunnen krijgen langdurig moeten onderhandelen en moest voor twee woningen zelfs tot onteigening overgaan. Niet verantwoord Het gemeentebestuur van Velsen heeft deze gehele kwestie thans weer eens onder de loep genomen. Men is tot de conclusie gekomen, dat het afbreken van deze huizen in een tijd van woningnood niet verant woord is. Men kwam tevens tot de con clusie, dat er voor het doortrekken van de Linnaeusstraat een doorbraak langs de achterkant van de woningen mogelijk was. Deze oplossing is uit stedebouwkundig oogpunt gezien uiteraard niet fraai. Daar om hoopt men in de verre toekomst, wan neer de woningnood zal zijn opgeheven of althans in die mate zal zijn gelenigd, dat men de woningen aan de Linnaeusstraat zou kunnen missen, het eerste plan voor de doorbraak te verwezenlijken. Men heeft in de pogingen om de woningen te sparen ook nog onderzocht of hét mogelijk was de vijf huizen te verrollen. Dit schijnt echter niet zo erg goed mogelijk te zijn, het is althans een uitermate kostbare onder neming. Vier aan Velserduinweg Het besluit voor de afbraak van vier woningen aan de Velserduinweg ter hoogte van het terrein van de reinigingsdienst, is wél definitief. B. en W. achten bet niet verantwoord om deze woningen voor onge veer tweeëntwintigduizend gulden in totaal grondig op te knappen. Het resultaat zou toch nog maar het bezit van vier oude woningen zijn. De vier woningen verkeren in een deplorabele toe stand. Aan de bewoners van deze huizen is een nieuwe woning toegewezen. Op zaterdag 6 december zal in Den Haag in Hof van Holland de jaarlijkse dam- ontmoeting tussen Noord- en Zuid-Holland plaats hebben. De opstelling van Noordholland: 1. P. Roozenburg, IJmuiden; 2. W. de Jong, Haarlem; 3. W. van der Sluis, Amsterdam; 4. J. H. Ansems, Amsterdam: 5. A. Grooteman, Wervershoof: 6. J. Mek ken, Alkmaar; 7. C. Westerveld, Purme- rend; 8. Th. Tielrooy, IJmuiden; 9. H. van der Vossen, Haarlem; 10. C. Chattelon, Hoorn. De opstelling van Zuid-Holland: Wim Huisman; 2. J. M. Bom; 3. W. Terlouw; 4. J. J. de Vries; 5. J. H. de Kluyver; 6. S. Boer; 7. H. van Mourik 8. F. H. Boog, Den Haag; 9. H. J. F. Kiinegin, Den Haag; 10. L. van den Heuvel, Papendrecht. „WEENINK" ONDERLINGE SCHAAK COMPETITIE De Beverwijkse schaakclub „Weenink" heeft de wintercompetitie voortgezet met de volgende resultaten: Afdeling 1: De Ko terKoomen 1—0; Van 't HoffBoekho ven 10; NijkampMuyen 10; StetGi- gengack remise. Afdeling 2: De BruynJ. Meyer 10; Van VerveseldNijman 10; BurgerhoutVan der Does 10. Afdeling 3: De LangeJansen 10; EldersonVan der Veen 10; Van der SluisMallien 10; HoogvorstBrandjes 01; De Boek Brandjes 10. Jeugdafdeling: Van den BovenkampBouwman 10; Van der Boo Boer 01; K. JoorC. Joor 10; Colt hofVan Vlissingen 10; Franckv. d. Winden 10; G. van der BosA. van der Kommer 01. FREDERICIA (Ritzau) Het Groning se kustvaartuig „Ali S." is door een Deense douaneboot in volle zee opgewacht en naar Fredericia begeleid, waar de ka pitein en de machinist in verzekerde be waring zijn gesteld, verdacht van smokkel van sigaretten. De Deense douane had dezer dagen uit Nederland de tip gekregen, dat de „Ali 5." met 180.000 Amerikaanse sigaretten, verstopt tussen de lading stukgoed, op weg was van Antwerpen naar Denemarken. Bij een eerste onderzoek van de Deense douane zijn 80.000 sigaretten gevonden. Men verwacht de rest te vinden als de gewone lading gelost zal zijn. De „Achilles" een enkelschroef diesel- elektrische sleepboot, die gebouwd is door de n.v. scheepswerven v.h. H. H. Bodewes te Millingen aan de Rijn, is overgedragen aan L. Smit en Co's internationale sleep dienst te Rotterdam. De sleepboot heeft een lengte van 24 me ter, de bruto tonnage is 115 ton. Het schip is gebouwd voor havenassl- stentie, speciaal van grote tankers te Per- nis. De „Achilles" kan echter, evenals haar zusterschepen „Argus" en „Atlas", voor de ingang van de Nieuwe Waterweg werken en kleine sleepreizen uitvoeren. De diesel-elektrische voortstuwingsin stallatie, met een vermogen van 600 pk, omvat een dieselmotor, die een gelijk stroom dynamo aandrijft. Met de stroom hiervan wordt een elektromotor gevoed, die door middel van een tandwielkast de schroefas aandrijft. TRIEST, (UPI) In ruwe zee en zware storm is dinsdag het Egyptische vracht schip „Star of Luxor" nabij het eiland Unia, in de omgeving van Triest, op de rotsen gelopen. Het is niet vlot getrokken, zoals wij woensdag vernamen, maar zit nog altijd met het voorschip vast en maakt water op vier plaatsen. Duikers van een Joegoslavisch bergingsvaartuig hebben de schade onderzocht en zullen trachten de lekken te dichten. Italiaanse sleepboten zullen in de loop van vandaag trachten het schip los te slepen. De „Star of Luxor" meet 6240 ton. Advertentie Nuttige en practische Sint Nicolaasgeschenken Grote keuze Dames- en Herenhandschoenen Bekende merken Moderne tinten Dames- en ■NVjMH Herenmodes Maatkleermakers Kennemerlaan 36 IJmuiden Tel. 4453 VELSEN DONDERDAG 4 DECEMBER Thalia: „Schandaal onder jonge paren", 20 uur (speciale voorstelling). Rex; „De zoon van Frankenstein", 20 uur. Pieter Vermeulenmuseum: Geopend van 9.3012 en van 1416.30 uur. Patronaatsgebouw: Onderwijzers toneel ver. „Kennemerland" met „Prinses Ezelsvel", 19.30 uur. Alcoholics Anonymous: Van 20 uur af spreekuur in de zaal aan de Abelen straat. VRIJDAG 5 DECEMBER: Thalia: „Fanfare", 20 uur. Rex: „Een tijd van leven en van ster ven", 20 uur. Pieter Vermeulenmuseum: Als donder dag. Raadhuis: Spreekuur wethouder van financiën, 1112 uur. BEVERWIJK DONDERDAG 4 DECEMBER: Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Fanfare". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Du bist Musik". „De Groentenbeurs", 20 uur: Vergade ring Landbouwschap. VRIJDAG 5 DECEMBER: Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Fanfare". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Das Schloss in Tirol". W. B. Theater, 20 uur: „Star of India". Deken Waarestraat 50a, 20 uur: „AleOa holies Anonymous"

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 4