Horen en zien J Gevangene ontsnapt Masjumi-advies „nationaliseer vitale bedrijven", verworpen MADOEF EN MIRZA Kort en bondigy Agenda voor Haarlem Pessimisme bleek gerechtvaardigd Juno II van Amerikaanse leger staat startklaar Engels vertaald) KAMPERMAN DONDERDAG 4 DECEMBER 1958 5 radio •televisie AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Virtuoze Voorbergh De radio geeft vrijdag Schadevergoedings-eisen over en weer Zeven doden in het verkeer Foreign Office straft de zoon van Churchill af Irak betrekt thans volop wapens uit Sovjet-blok Raket van Spoetnik III verbrand maar waar? Djuanda sprak Canadese premier over Nieuw Guinea Recht van veto in Russisch voorstel te Genève Tsjechoslowakije meldt Amerikaanse overvliegers Soms is het niet riskant om iets te be weren. Zo menen wij veilig te kunnen stel len, dat Cruys Voorbergh wel de held van de woensdagavond gweeest zal zijn met zijn drie rollen in het t.v.-spel „Voor het laatst lady Barker" van Hans Keuls in het AVRO-programma. Keuls schreef dit spel in het Engels en vertaalde het daarna in zijn moedertaal. Ook het Engelse toneel is erin geïnteresseerd en zal waarschijnlijk van de grote acteurgaven van Cruys Voor bergh een dankbaar gebruik maken, omdat het zeer moeilijk is een speler te vinden, die zowel een verlopen acteur uitbeeldt, vervolgens een butler en en passant nog een oude dame en een dokter. „Voor het laatst lady Barker" vertelt van een ac teur, die een baan als butler aanneemt, zijn meesteres vermoordt en er met zijn vrouw, die in het complot zit vandoor wil. Hij doet het voorkomen of de ver moorde lady Barker ziek is, intussen haar sieraden en meubelen wegens een „op handen zijnde verhuizing" te gelde ma kend. Dan komt plotseling een kleindochter opdagen met haar verloofde. Om hun twij fels weg te nemen speelt de butler dan voor lady Barker en later voor haar dokter. Maar zijn misdaad blijft niet ver- Cruys Voorberg en Fien Berghegge in „Voor het laatst lady Barker" borgen. Een welgericht schot van een in specteur van politie, die zich voordoet ais antiquair, redt het leven van de klein dochter en haar verloofde op het moment, dat zij als lastige getuigen uit de weg ge ruimd dreigen te worden. Keuls schreef een goede thriller. Zeker: zijn start is nog wat verward en ook het einde laat te wensen. Daar rekt hij en rekt hij tot we vragen: laat er nu gebeuren wat we voelen aankomen. Maar het feit, dat wij in spanning meeleven tot het onafge- wendbare noodlot zich aan de moordenaar voltrekt, wijst toch wel op de verdienste van een stuk dat met zuivere dramatische middelen de actie gaande houdt. Vooral de persoonsverwisselingen van de acteur butler, als een natuurlijk gegeven ingepast, maken het spel sterk. Alles hangt af van de acteur, die dat virtuoze theatereffect bewerkstelligt. Cruys Voorbergh bleek daarvoor dè man. Vandaar onze bewering, dat hij de held van de avond was èn in het stuk èn voor de kijkers, die een mooi stukje toneel zagen, zeer ter zake kundig door regisseur Walter van der Kamp ge observeerd en verwekt. Fien Berghegge, Frits Butzelaar, Anne Marie Heyligers en Carl van der Plas leverden op het tweede plan waardeerbaar tegenspel. Het decor van Peter Zwart voldeed aan alle eisen. De avond was van vele gezichtspunten uit zeer onderhoudend. Het begin was trouwens al veelbelovend. De serie „Luipaard op schoot" gaf ons leeuwen en olifanten, gieren en hyeana's te zien. Hoe langer die serie duurt, des te gretiger kijken wij. Beeldschermer HILVERSUM I. 402 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws en SOS-ber. 7.10 Gram. 7.40 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gewijde muz. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Voor de vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.30 Voor oudere luis teraars. 12.00 Sopr. en piano. 12.30 Land- en tuin- Uouwmeded. 12.33 Lichte muz. 12.53 Gram o£ act. 13.00 Nieuws. 13.15 Promenade-ork. 13.55 Gram. 14.10 Idem. 14.25 Idem. 15.10 Voordr. 15.30 Kamer muziek. 16.00 Tuinb.praatje. 16.15 Sint Nicolaas- progr. 17.15 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Muziekkorps. 18.20 De hangmat. 18.50 Gram. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Huismuz. 19.30 Radiokrant. 19.55 Op de man af, caus. 20.00 Nieu we gram. 20.30 Lichte muziek. 21.30 Gevar. progr. 22.15 't Verguldavondje. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Kunstoverz. 23.35—24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VAltrt. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuw. 8.18 De ontbijtclub. 9.00 Gymn. voor de huisvr. 9.10 Gram. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 Thuis, causerie. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Kamerkoor. 11.20 Voor de kleuters. 11.35 Lichte muziek. AVRO: 12.00 Accor- deonmuz. 12.20 Regeringsuitz.Landb.rubriek: De boer van Nooitgedacht. 12.30 Land- en tuinbouw- meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Pianospel. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en Gram. 13.25 Thea terorkest en soliste. 13.55 Beursber. 14.00 Radio- philharm. sextet. 14.15 Litterair progr. Plm. 14.35 Radio-philharm. sextet, (vervolg). 15.00 Gevar. progr. VARA: 16.00 Muziekrevue. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Harmonie-ork. 17.55 Meded. 18.00 Nieuws. 18.15 Pol. caus. 18.25 Carillonspel. 18.35 Rep. Sinterklaasfeest van een kinderhuis. 19.20 Gram. VPRO: 19.30 De popula riteit van St Nicolaas, caus. 19.45 VPRO-nieuws. 20.00 Nieuws. 20.05 Kamerkoor. 20.30 Iets voor niets, caus. 20.40 Cabaretprogr. VARA: 21.00 Vil la Sidonia, hoorsp. 21.20 Lichte muz. 21.40 Voordr. 22.05 Op de eindstreep, causerie. 22.10 Gram. 22.25 Buitenl. weekoverzicht. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, causerieën. VARA: 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Vergelijkenderwijs. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Gram. 12.30 Weerbericht. 12.34 Gram. (Om 12.55 Koersen). 13.00 Nieuws. 13.11 Orgelspel. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 16.15 Ork.conc. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 1 45 Duitse les. 18.00 Clavecimbel en fluit. 18.10 Voordr. 18.20 Clavecimbel en fluit (verv.). 18.30 Voor de sold. 19.00 Nieuws. 19.30 Koorzang. 19.45 Kron. v. d. Bond der Grote Gezinnen. 20.00 Ork. conc. 20.50 Kunstkaleidoscoop. 21.05 Ork.concert (verv.). 21.30 Viool en piano. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazzmuziek. 22.45 Gram. 22.55—23.00 Nieuws. DJAKARTA (AFP) Nederlandse za- kenkringen in Djakarta verklaarden van daag, dat het aannemen door het parle ment van de wet tot nationalisatie van de Nederlandse bedrijven, welk werd ver wacht en slechts een rechtvaardiging op leverde van hun pessimisme. Het is hun echter niet geheel duidelijk, wat de minister van staat voor economi sche stabilisatie, Suprajogi, bedoelde met zijn voor het parlement afgelegde verkla ring, dat de wet zal worden uitgevoerd bin nen zes maanden na de afkondiging. Men meent, dat de bedoeling van de minister was te zeggen, dat binnen zes maanden zal worden bekendgemaakt welke onder nemingen zullen worden genationaliseerd en tot staatsbezit zullen worden verklaard en welke niet. Sinds het uitbreken van de anti-Neder- Zacik-Frangoise Sagan PARIJS (UPI) De zaak Franqoise Sagan tegen de Parijse journalist André Jolyet is woensdag eindelijk weer in be handeling gekomen, nadat beide partijen maandenlang vergeefs hadden getracht tot een minnelijke schikking te komen. De journalist beweert dat zijn reputatie is geschaad doordat in de laatste roman van Sagan „Dans un mois, dans un ans" een duistere figuur voorkomt, die de naam Jolyet draagt. De verdediger van de schrijfster, Jacques-Arnold Croquez, be toogde dat de voornaam van de romanfi guur Henri is en niet André. Hij beschul digde André Jolyet ervan te trachten pu bliciteit voor zichzelf te verkrijgen en eis te een schadevergoeding van honderd dui zend franc voor verspilling van tijd. Jolyet had een schadevergoeding van een mil joen franc van de schrijfster geëist. De rechter zal binnen een week uitspraak doen. Bjj een zeer ernstig verkeersongeval, gisteravond omstreeks half elf in Mussel- kanaal, zijn twee jeugdige personen uit één gezin uit Mussel om het leven geko men. De 23-jarige motorrijder J. Fennema uit Musselkanaal heeft door de dichte mist vermoedelijk de onverlichte aanhanger van de truck die de Kruisstraat versperde, niet opgemerkt. De motorrijder, bij wie zijn 20- jarige zuster, Jantje Fennema, achterop de duo zat, was op slag dood. Zjjn zuster liep een schedelbasis-fractuur op, waar aan zij op weg naar het ziekenhuis te Emmen is overleden. De zesjarige Henk van Bentum uit Wou denberg, die vlak bij zijn ouderlijke wo ning aan de Stationsstraat te Woudenberg van de fiets van zijn vfiendje sprong en daarna wérd aangereden door een vracht auto, is in het ziekenhuis overleden. Te Driesum onder Bergum is de 40-jarige veehouder J. Bosma uit Kollum dood op de weg gevonden. De heer B. is vermoedelijk aangereden door een vrachtauto, waarvan de bestuurder na het ongeluk is doorge reden. Het slachtoffer laat een vrouw en vier kinderen na. De 70-jarige H. W. Benning, die op 20 no vember in de Marnixstraat te Amsterdam door een bestelauto werd aangereden, is in het Wilhelmina Gasthuis aan de ge volgen van het ongeluk overleden. Aan de Maashaven N.Z. te Rotterdam is de 13-jarige K. de Groot van het Bloem hof op zijn fiets door een vrachtauto aan gereden, toen hij voor een locomotief wil de uitwijken. De jongen was op slag dood. De 27-jarige A. D. Tuitel, die van beroep bode is, is te Bleiswijk toen hij in zijn be stelwagen wilde stappen, aangereden. Hij kreeg een zware hersenschudding en werd naar een ziekenhuis te Rotterdam ver voerd, waar hij is overleden. De heer T. was gehuwd en vader van twee k'nderen. landse campagne een jaar geleden, heeft de Indonesische regering 248 Nederlandse bedrijven „overgenomen", namelijk 77 cultuurondernemingen, 92 industriële be drijven, 6 scheepvaartbedrijven, 7 gas- en elektriciteitsbedrijven, 31 banken en ver zekeringsmaatschappijen, 32 handelshui zen, 1 transportonderneming en 2 farma ceutische bedrijven. Een aantal Neder landse zogenaamde „plaatselijke bedrij ven" werd niet overgenomen. Enkele dagbladen in Djakarta voorspel den vandaag, dat alle 248 overgenomen be drijven zullen worden genationaliseerd. Bij de parlementsbehandeling werd een amendement van de Masjumi om alleen de vitale Nederlandse bedrijven te nationali seren, met 37 tegen 136 stemmen verwor pen. Voorstemmers waren alleen de leden van Masjumi en Partai Katholik. De in diener van het amendement, Anwar Har- jono van de Masjumi, betoogde bij de verdediging van zijn voorstel in verband met de ongunstige financiële toestand niet te kunnen instemmen met het besluit der regering tot nationalisatie van alle bedrij ven. Dit zou betekenen dat voor al deze be drijven schadeloosstelling moet worden betaald. Minister Suprajogi wees het amendement van de hand met de opmerking, dat het wetsontwerp beoogt het elimineren van de Nederlandse koloniale invloed en het be vorderen van de strijd voor de bevrijding van Westelijk Nieuw-Guinea. (Vore onze correspondent in Londen) De politieke journalist Randolph Churchill, de zoon van Sir Winston, heeft opschudding verwekt door zijn artikelen in de Daily Express over de Suez-crisis, waarin hij een felle aanval doet op Sir An thony Eden. Het Britse departement van Buitenlandse Zaken heeft de ongebruike lijke stap gedaan hierop scherp te reage ren. Het Foreign Office is niet bereid om bijzonderheden uit de artikelen te wra ken, maar wil alleen vaststellen dat Ran dolph de afgetreden Sir Anthony niet heeft geraadpleegd en dat hij geen toe gang heeft gehad tot officiële stukken. Randolph heeft onmiddellijk van repliek gediend, en premier Macmillan onder vuur genomen, voor wie hij overigens een grote bewondering koestert. Hij zegt, dat Macmillan het land heeft gered, nadat het door Eden's dwaasheden aan de rand van de afgrond was gebracht. In de felste bewoordingen critiseert Randolph thans Macmillan en de Britse minister van Bui tenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, omdat zij het bestaan hebben, een ambtenaar op dracht te geven een politiek oordeel te vel len over een boek, dat zij zelf niet hebben gelezen. In zijn verweer zegt Randolph ver der, dat hij nooit beweerd heeft toegang te hebben gehad tot officiële documenten en ook niet, dat hij Sir Anthony zou hebben geraadpleegd. Hij komt er fel tegenop, dat het departement niet bereid is te zeggen, wat er onjuist is in het boek, waarvan hij het manuscript tevoren aan de autoritei ten had toegezonden, zodat zij ruimschoots gelegenheid hadden eventueel correcties aan te brengen. Onofficieel advies werd geweigerd op grond van het feit, dat het geschreven was zonder Eden's toestem ming. WASHINGTON (UPI) De woordvoer der van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, Lincoln White, heeft dinsdag gezegd, dat het ministerie geloof waardige berichten heeft ontvangen vol gens welke Irak wapens van het Sovjet blok ontvangt. White weigerde zich nader hierover uit te laten. Andere Amerikaanse fuctionarissen be vestigden, dat in de afgelopen twee weken was gemeld, dat aanzienlijke hoeveelheden wapens uit communistische landen naar Irak werden gezonden. De berichten hier over, aldus de functionarissen, kwamen binnen via de officiële zowel als de gewone nieuwskanalen. OSLO (UPI) In de plaatsjes Elve- rum, Trysil en Egerdal, Oost-Noorwegen, hebben tientallen personen woensdag avond lichtverschijnselen waargenomen, die zouden kunnen duiden op het vergaan van de raket van Spoetnik III. In Vejle, Jutland, nam de Deense amateur-astro noom Jacobsen lichtverschijnselen waar die volgens hem alleen door de Spoetnik III-raket kunnen zijn veroorzaakt. Te Taarbaek, op vele tientallen kilometers afstand, werden dezelfde verschijnselen waargenomen. BUENOS AIRES (UPI) In verband met een grote prairiebrand is een burger employé van het Argentijnse leger, Luis Enrique Machado, gisteren gearresteerd. Machada werkte bij het landmeetkundig instituut van het leger en verrichtte giste ren enkele metingen waarbij hij drie vuur pijlen afschoot. Deze vuurpijlen waren vermoedelijk de oorzaak van de brand en niet de raket van de Russische Spoetnik III, zoals aanvankelijk gemeend werd. De deskundigen van het Smithsonian In stitute te Cambridge (Massachussets), zijn er van overtuigd dat de raket woensdag, omstreeks zes uur 's middags ongezien is vergaan. Ook in Auckland, Nieuw Zee land, zijn lichtverschijnselen waargeno men, die zouden kunnen duiden op het vergaan van de raket. Spoetnik III zal nog ongeveer een jaar banen om de aarde beschrijven. Ook Ex plorer I, Explorer IV en Vanguard I zijn nog in hun banen. CAPE CANAVERAL (Reuter) Het Amerikaanse leger zal, naar men woens dag te Cape Canaveral in Florida ver wachtte, in het komende weekeind een ra ket lanceren, waarmee men een voorwerp voorbij de maan wil schieten en in een baan om de zon wil brengen. Hoe ver de dertien tot veertien kilo gram wegende kunstplaneet in de ruimte zal doordringen, voordat zij om de zon gaat wentelen, is niet meegedeeld. Het zou mogelijk zijn, dat deze afstand groter is dan 800.000 kilometer, het bereik van de radioinstallatie, waarmee de kunstplaneet zal worden gevolgd. Het planeetje, Juno II genaamd, zal met een viertrapsraket worden gelanceerd. De eerste trap is een Jupiter-raket voor mid delgrote afstand, de latere zijn Sergeant raketten. De Jupiter heeft vloeibare brand stof, de Sergeants vaste brandstof. De Juno I was een Jupiter, waarvan de neuskegel behouden op aarde is terugge keerd. WASHINGTON (Reuter) Het Ameri kaanse ministerie van verdediging heeft woensdag bekendgemaakt, dat Amerika voornemens is een nieuwe reeks kunstma nen af te schieten, waarvan enkele met dieren, die naar de aarde terug moeten keren. De eerste poging zou omstreeks de jaarwisseling plaats hebben vanaf een luchtmachtbasis nabij Los Angeles. De eerste met een dier aan boord omstreeks mei. Men zou muizen gebruiken en moge lijk ook een aap. Het plan is genoemd „plan-ontdekkings reiziger" en strekt zich zeker tot eind 1959 uit. Het omvat ten minste een tiental lan ceringen. De satellieten zullen slechts kor te tijd in hun baan blijven. Russische voorganger? SAN ANTONIO (UPI) Technici in het ruimtevaartlaboratorium van de Trinity- universiteit te San Antonio, in de staat Texas, hebben de vreemde signalen uit de wereldruimte, die gerapporteerd waren door een waarnemingsstation te Sunny vale eveneens opgevangen en deze op de band vastgelegd, zo is woensdag verno men. De signalen worden regelmatig ge hoord met tussenpozen van een uur en 40 minuten en schijnen van een satelliet afkomstig te zijn. Het opgevangen signaal lijkt sterk op de uitzendingen van de derde Russische aard- satelliet „Spoetnik III". De technici die het signaal op 26 november voor het eerst in Sunnyvale opvingen, verklaarden bij die gelegenheid dat het onmogelijk af komstig kon zijn van op dat ogenblik be kende satellieten. Alle geredde jongens keerden naar hun huis terug, dolblij over hun redding van de boze betovering. Azamir ging met Izmur en Madoef naar het paleis, waar de Khaliej verheugd zijn verloren zoon in de armen drukte. Uit dankbaarheid beloonde de Khalief professor Azamir en Madoef; hij liet de schat meester komen en deze overhandigde twee goedgevulde zakken met goudstukken aan de professor en zijn bediende Madoef. 126127 DJAKARTA (AFP) De Canadese pre mier Diefenbaker, die een wereldreis maakt, heeft zijn luchtreis van Singapore naar Australië gedurende twee uren in Djakarta onderbroken, voor een onder houd met zijn Indonesische ambtgenoot Djuanda Kartawidjaja. Voor hij dinsdag morgen weer vertrok zei Diefenbaker zeer verhelderende en nuttige besprekingen met premier Djuanda te hebben gehad. Hij betreurde het niet langer te kunnen blijven. Djuanda heeft zijn Canadese collega on der meer een toelichting gegeven op het standpunt der Indonesische regering in de kwestie Nieuw-Guinea. Thans heeft de Canadese premier, aldus Djuanda, in elk geval een beter begrip van Indonesië's na tionale aanspraken. Tot dusver hadden wij niets te klagen over de houding van Ca nada in de Nieuw-Guinea-kwestie. DJAKARTA (AFP) De Indonesische minister van Scheepvaart, commodore Mohammed Nazir, heeft in Oost-Java ver klaard, dat overeenkomstig de politiek der regering, de Nederlandse middenstands- bedrijven zullen worden overgedragen aan nationale ondernemers. GENèVE (UPI) Uit een onverwachte publikatie in Moskou van Russische voor stellen te Genève in zake het toezicht op een eventueel verbod op proefnemingen met kernwapens blijkt dat de Sovjet-Unie tegenstander is van meerderheidsbeslis singen. Hieruit leidt men af dat het Krem lin het recht van veto wil invoeren. De aan kondiging van radio-Moskou dat de Sovjet unie zich bovendien het recht voorbehoudt haar kernproeven voort te zetten tot in de Sovjet-Unie evenveel proeven zijn teweeg gebracht als tussen 31 maart en 31 oktober van dit jaar in de Britse en Amerikaanse proefgebieden, heeft in combinatie met deze publikatie, de waarnemers te Genève de indruk gegeven dat de kansen van een vergelijk over de stopzetting der kern proeven kleiner zijn geworden. Weliswaar kan men in de Russische uit eenzetting lezen dat de Sovjet-Unie het westerse beginsel, dat er een nauw ver band moet bestaan tussen het verbod en de maatregelen tot handhaving, heeft aan vaard, maar daar staat tegenover dat in het Russische voorstel de waarnemers op permanente waarnemingsstations worden ondergebracht, waar het Westen meent dat zij mobiel moeten ziin, om in gebieden waar vermeende overtredingen hebben plaatsgevonden een onderzoek te kunnen instellen. Zij mogen hun post slechts ver laten wanneer hun instrumenten iets heb ben geregistreerd „dat het internationaal controleorgaan niet kan identificeren" m.a.w. alleen in twijfelgevallen, niet wan neer een overtreding duidelijk is geconsta- foorri. 32. „Je ontkent dus, dat jouw aanwezigheid in de om geving van Dartmoor iets te maken zou hebben met de ontsnapping van je broer uit de gevangenis?" Moss zei: „Allemensen, is hij ontsnapt? Dat is op windend nieuws. Waarom vertelde u me dat niet eer der?" Cheviot had al die tijd zitten popelen om de man zelf aan de tand te voelen. Hij had niet veel op met Shanks' methode om dit soort individuen aan te pak ken. Shanks, die zijn ongeduld scheen te merken, zei opeen: „Zit je niet op te winden, Burmann, stel jij hem nu maar eens enkele vragen." „Goed," zei Cheviot prompt. Hij boog zich voorover in zijn stoel en vroeg: „Frank Moss, waaróm ben je hier? Wat is de aanklacht?" „Ze beweren, dat ik iemand heb geholpen om uit de gevangenis te ontsnap pen," antwoordde de man. „Ik begrijp niet wat ze be doelen „O, daarom alléén? Hebben ze dat alléén maar ge zegd? Wel, dan neem ik aan, dat de ernstiger aan klacht nog wel zal komen. We zullen ons dan voorlo pig maar tot die ontsnapping uit de gevangenis bepa len. Vertel me eens.." Moss vroeg: „Wat bedoelt u met een érnstiger aan klacht? Er is niets anders, er kan niets anders zijn.." „Doet niet ter zake," zei Cheviot luchtig. „Dat komt t.z.t. wel aan de orde. Denk er nu maar niet verder over na. 't Heeft geen zin. je nu al bezorgd te maken over iets, dat nog komen moet, vind je wel? Vertel me eens, waarom hield je mijn auto aan? Wilde je zo maar een lift of was het een onderdeel van een bepaalde opzet?" „Ik moest een of andere auto aanhouden, ik had geen idee, dat het de uwe was." „Was het geen schok voor je, toen je zag, dat ik erin zat? Mij wenste je stellig op dat ogenblik niét te ontmoeten, is het wel?" „Hoezo? Het kon me niet schelen., waarom zou ik?" „Het zou vervelend voor je zijn geweest, als ik je herkend had, nietwaar? Om je de waarheid te zeg gen, je deed mijn vrouw aan iemand denken, maar ze kon op dat moment niet bedenken, aan wié. Als zij nu eens uitgeroepen had: Dat is meneer Pacock. „Dat u ons ondervraagt, kan me niet schelen", zei hij, „dat is volgens de regels, dat kon ik verwach ten. Maar wat heb in hemelsnaam met die vent te maken? Hij beweert journalist te zijn. Welk recht heeft hij..?" Cheviot trok zijn wenkbrauwen op. Shanks antwoordde. „Hij is van Scotland Yard. Je moet dus zijn vragen beantwoorden. Gaat u door, in specteur Burmann". Cheviot zei: „Maak je je zenuwachtig, Moss? Je raakt in de knoei hè? Weet je, dat de énige keer, dat ik mezelf voor journalist uitgaf, was in Tor's pension, waar jij zegt nooit geweest te zijn. Daar heb je je dus lelijk versproken. Behalve dat, weet je heel goed, dat ik een politieman ben, want je hoorde me dat vertel len aan een politieagent, toen je werd ingerekend als Bill Brown. Heb je dat vergeten? Het kan mij niet schelen, hoor, maar inspecteur Shanks vindt het mis schien wel belangrijk. Hij behandelt die ontsnappings geschiedenis, maar ik stel belang in die andere be schuldiging, die nog moet volgenMaar laten we niet op de zaak vooruitlopen.... Moss viel uit: „Vervlwaarom zegt u het me niet?" Cheviot keek in de richting van Shanks. „Het kan eigenlijk geen kwaad hem iets te vertellen, dat hij al lang weet nietwaar?" Hij keek Frank Moss strak aan en zei ernstig :„Er is een aanklacht tegen je te verwachten in verband met de dood van Jenny Dark. Maar als je nooit van Tor's Pension hebt gehoord, weet je waarschijnlijk ook niet, dat zij daar werkte.." „Inderdaad. Ze was het vriendinnetje van je broer, het meisje, dat hem verried, waardoor hij in de ge vangenis belandde. Joe en jij zijn daar natuurlijk woedend over geweest. En voor jullie bestaat er maar één manier om met een verrader af te rekenen, niet waar?" „Wat is er met haar gebeurd?" „Weet je dat niet?" „Ik zweer u, dat ik het niet .weet Mevrouw Rattan zei, dat ze vertrokken was". „Wie is mevrouw Rattan", vroeg Cheviot. „Och kom, u hebt me toch te pakken wat die ont snappingsgeschiedenis betreft, nietwaar", zei Moss. „Maar Jenny heb ik niets gedaan"* „O nee? Iemand neeft haar wél iets gedaan. Het gaat hier om een moord, Moss". De man was doodsbleek geworden. „Allemensen, dat is erg", mompelde hij. „Ze was een aardig kind, ook al kon ze haar mond niet houden." En opeens weer aan zichzelf denkend, viel hij uit: „Maar ik heb er niets mee te maken! Ik weet nergens iets van. Ik kan er een eed op doen...." Cheviot leunde achterover in zijn stoel. „Om je de waarheid te zeggen", vervolgde hij, „zie ik in jou ook niet de moordenaar van Jenny. Maar inspecteur Shanks heeft een andere mening. Hij is ervan over tuigd, dat jij het deed. Als het aan hem ligt, komt er tegen jou een aanklacht wegens moord. Daarna zul je wel enige verklaringen moeten afleggen, nietwaar? Misschien zul je de iury weten te overtuigen, ik kan het niet zeggen.... Maar het lijkt me verstandig om inspecteur Shanks hiér van je onschuld, voor zover het die moord betreft, te overtuigen. Dat betekent, dat je ons alles, wat zich afspeelde zowel in Tor's Pen sion als in Dartmoor, moet opbiechten. Ik dring niet aan, maar het is mijn welgemende raad. Je moet nu zelf maar eens beslissen „Goed," zei Moss. „Ik zal het u allemaal vertellen. Laat u maar iemand komen om het op te schrijven". Moss begon: „We hadden het plan om Joe, als we konden, uit de gevangenis te krijgen". „Wie zijn „wij"?" „Joe en enkele vriendjes van Joe". Cheviot zei streng: „Ik moet hun namen weten. Je snapt zeker wel, dat het geen zin heeft met een half verhaal te komen". Moss herhaalde: „Ik en een paar vriendjes van Joe. Ik ben geen verrader. Ik zit nu eenmaal in de val, maar ik zal geen anderen meeslepen". Cheviot haalde zijn schouders op. „Dat zullen we dan nog wel zien. Ga door met je verhaal". „We gaven Joe een boodschap door, dat hij zich ge reed moest houden. Als u niet weet, hoe we die bood schap doorgaven, zal ik het u niet vertellen. Ik gaf me vervolgens uit voor een artiest en ging in dat pen sion logeren. Toen ik jong was, heb ik wel eens geschil derd en het is helemaal niet zo moeilijk om een mo- dernuitziend schilderij te maken." (Wordt vervolgd) Kaartpot van Sinterklaas. De beman ning van het m.s. „Merwelloyd" heeft de patiënten van het Rotterdamse Bergweg ziekenhuis ter gelegenheid van het Sint Nicolaasfeest verrast met een televisietoe stel, dat door de echtgenote van de gezag voerder, mevrouw C. van den Heuvel- Sillen uit Roermond, overgedragen is aan de geneesheer-directeur. Mevrouw Van den Heuvel hield een speech je en had uit Roer mond behalve een echte Limburgse vla ook nog een grote taart, waarop van mar sepein en chocolade een „Merwelloyd" was gebouwd, meegebracht. Het televisie-toe stel is bekostigd uit de opbrengst van al lerlei spelen en competities aan boord. Advertentie Voor 'n BETERE BONTMANTEL Wagenweg 11 - Haarlem Tel. 12924 LONDEN (UPI) De Tsjechoslowaak- se regering heeft bij de Verenigde Staten geprotesteerd tegen wat zij noemde de „gevaarlijke praktijk" van het vliegen van Amerikaanse vliegtuigen over haar grondgebied, zo meldt radio-Praag. De radio meldde, dat aan de Amerikaan se ambassade woensdag een scherpe no ta is afgeleverd, waarin geprotesteerd wordt tegen „de herhaalde schending van het Tsjechoslo waakse luchtruim door Amerikaanse militaire vliegtuigen" en ge- eist wordt dat aan „deze gevaarlijke prak tijk van provocatieve luchtmanoeuvres bo ven de Westelijke grens van het land" een einde wordt gemaakt. De V.S. zullen verantwoordelijk worden gesteld voor de gevolgen van „deze vijan dige activiteit", zo werd eraan toege voegd. Radio-Praag meldde voorts, dat Amerikaanse functionarissen gezegd heb ben, dat Amerikaanse militaire vliegtui gen, die boven West-Duitsland opereren, vaak waterstof- en atoombommen aan boord hebben. DONDERDAG 4 DECEMBER Stadsschouwburg: De Ned. Comedie met ,,'n Tik van de zon", 20 uur. TENTOONSTELLINGEN „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Expositie Henk Broer, tot 22 uur. Künstzaal „De Ark" (Nieuw Heiligland 13): Expositie Anna Terpstra, tot 22 uur. De Waag (Spaarne 29): Expositie Peter van den Braken, tot 16 uur. Galerie Espace (Klein Heiligland 36): Ex positie Hans Wiesman, tot 17 uur. FILMS Cinema Palace: „Liane, het meisje uit het oerwoud", 14 j., 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „De Mau-Mau slaat toe", 18 j., 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „De zwarte baretten", 14 j., 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Het verloren continent", a.l., 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „The High and the Mighty", 14 j., 20.15 u. Rembrandt Theater: „Fanfare", a.l., 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Revolverhelden", 14 j., 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Gedoemd te zwijgen", 14 j., 19 en 21.15 uur. DIVERSEN „In 't Goede Uur": Grammofoonplaten- concert van werk van Haydn, 2122 uur. VRIJDAG 5 DECEMBER TENTOONSTELLINGEN Kunstzaal „De Ark": Expositie Anna Terpstra, 9—14 en 1922 uur. Huis Van Looy (Kamperlaan): Expositie uit aanwinsten collectie Regnault, 1012.30 en 13.3017 uur. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Expositie Henk Broer, 1022 uur. De Waag (Spaarne): Expositie Peter van den Braken, 1116 uur. Galerie Espace: (Klein Heiligland 36): Expositie Hans Wiesman, tot 17 uur. FILMS Cinema Palace: „Liane, het meisje uit het oerwoud", 14 j., 14, 16.15 en 19 uur. Frans Halstheater: „Terugkeer van de on zichtbare man", 14 j., 14.30 en 19 uur. Lido Theater: „Rodan", 18 j., 14, 16.15 en 19 uur. Luxor Theater: „Het kermismeisje", 14 j., 14 en 19 uur. Minerva Theater: De gehele dag gesloten. Rembrandt Theater: „Fan fare", a.l., 14, 16.15 en 19 uur. Roxy Theater „Barbarossa, de zeeschuimer", 14 j., 14.30 en 19 uur. Studio Theater: „True as a turtle", a.l., 14.15 en 19 uur. In alle bioscopen vervalt de tweede avondvoorstelling van 21.15 uur. DIVERSEN „In 't Goede Uur": Grammofoonplaten- concert van werk van Haydn, 21—22 uur.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 5