Voorkeur gaat uit kleiner schip dan naar een „Fairtry" De Gaulle brengt vierde bezoek aan Algerije Havenberichten Cees van der Meulen laat zich „vast binden" voor foto Vanmorgen in de vishal en op zee Vaartprogramma Koninklijke Marine Overheidssteun noodzakelijk voor rederij Fabriekschip met aandelen visserij reders H. Rutgers neemt afscheid als lid en oprichter van fotokring „Velsen" Soustelle verklaart, dat de scheiding links-rechts" in betekenis inboet RAPPORT OVER VANGST FABRIEKSCHIP NIET NEGATIEF Twee brandjes in IJmuiden Be ver wijk leidt in volleybalcompetitie Nieuwe gereformeerde kerk zal Petrakerk heten Heitje voor karweitje Bijna 200 schepen minder in IJmuiden binnen gekomen Driemaal Sint Nicolaas Beverwijks raad houdt spoedvergadering over nieuwe lening van drie miljoen DONDERDAG 4 DECEMBER 1958 9 Het rapport voor het in de vaart brengen van een vangfabriekschip voor het Nederlandse visserijbedrijf, dat onlangs is uitgebracht aan de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening door een commissie van het Produkt- schap voor Vis en Visprodukten, vermeldt als conclusie, dat een mogelijkheid van afzet in Nederland van op zee diepgevroren vis aanwezig is. De commissie schat de opname-capaciteit daarvan voor Nederland op rond 1.200.000 kilo filets per jaar. Ten aanzien van de exportmogelijkheden kan de commissie zich op dit ogenblik minder stellig uitspreken in verband met de grote buiten landse concurrentie. De commissie acht het zeer wel mogelijk, dat in verband met het tot stand komen van de Europese Economische Gemeenschap de export kansen voor een op zee diepgevroren produkt zullen stijgen. Internationaal wordt de bouw van vangfabriekschepen als een volgende fase in de ontwikkeling van de visserij op verder afgelegen visgronden gezien. De commissie is van mening, dat het belang van de Nederlandse visserij er mee gediend zal zijn, wanneer ook Nederland in dit opzicht activiteit kan ontwikkelen. De commissie van het Produktschap voor Vis en Visprodukten bestond uit de heren A. de Boon, R. Brands, P. Broeksma, P. Krab, J. J. van der Linden, T. H. Meyering, D. Opmeer en ir. F. Thiel, drs. D. J. van Dijk was voorzitter van de commissie. De commissie heeft een vrij uitvoerige studie gemaakt van de mogelijkheden, die er eventueel zouden zijn om een vangst- fabriekschip in Nederland in de vaart te brengen. De directeur van de Visserijen, ir. G. J. Lienesch, had de commissie op haar verzoek meegedeeld, dat men zou mogen aannemen, dat een jaaraanvoer van 2000 ton filets in bevroren toestand uitgangspunt zou kunnen zijn bij de beoordeling van de vraag of het mogelijk zou zijn een vangst- fabriekschip ook voor Nederland rendabel te laten varen. Dit zou neerkomen op een schip, dat reizen van zestig tot tachtig dagen zou kunnen maken: vier reizen per jaar met een aanvoer van vijfhonderd ton filets per reis. De gemiddelde prijs van de filets zou dan moeten komen op ongeveer 75 cent per kilo. Niet op Noordzee Het zal duidelijk zijn, aldus de commissie dat een schip met een jaaraanvoer van 2000 ton filets niet op de Noordzee kan opereren. Voor een dergelijke produktie zullen veraf gelegen visgronden moeten worden opgezocht. Dit heeft tot gevolg, dat bij het beoordelen van de afzetmogelijk heden rekening moet worden gehouden met het feit, dat het hier vis betreft, welke een wat grovere structuur van visvlees heeft dan de Noordzeevis, waardoor deze vis bij de Nederlandse consument iets minder ge wild zal zijn. De vis van een varigstfabriekschip heeft echter het voordeel, dat zij uitermate vers is op het ogenblik van invriezen en daar door de consument in een kwalitatief uit stekende staat kan bereiken. De kwaliteit wordt gunstig beïnvloed door de omstan digheid, dat niet dichte vis wordh gevroren, doch filets, hetgeen dus betekent, dat de spoedig bedervende delen van de vis reeds verwijderd zijn voordat met het invriezen wordt begonnen. Er zijn dus kwaliteitsvoordelen verbon den aan het op zee invriezen van visfilets, doch de vraag is, in hoeverre deze voor delen zullen opwegen tegen de wat grovere structuur van het visvlees en voorts of de voorkeur van de Nederlandse consument voor het verse produkt zal verminderen ten behoeve van het diepgevroren produkt. De Velsense brandweer is woensdagmid dag twee keer uitgerukt voor brand. In het dok van de Vissershaven in IJmuiden was op de kotter IJM 42 brand ontstaan tengevolge van laswerkzaamheden. Door het overspringen van vonken had enig iso latiemateriaal vlam gevat, hetgeen aan vankelijk gepaard ging met een grote rook ontwikkeling. Met één nevelspuit wist de brandweer het vuur te blussen. Even later werd de brandweer gealar meerd voor een brand in een houten keet naast de Technische School aan het Tibe- liusplein, eveneens in IJmuiden. De brand bleek echter te zijn ontstaan in een gemet selde vuilberging, die afgedekt was met ijzeren platen. Ook hier was een nevelspuit voldoende om de brand te bedwingen. In beide gevallen ontstond er weinig schade. Onder Ons IIDKV Voor de christelijke korfbalvereniging DKV te IJmuiden is een klein maar zeer belangrijk programma vastgesteld. Alleen het eerste twaalftal komt zaterdag in het veld; het gaat in Haarlem met Onder Ons II uitmaken, wie van beide voorlopig de eerste plaats op de ranglijst zal bezetten. Hoewel de Haarlemmers de laatste weken niet best op dreef zijn, blijft het moeilijk om hier een voorspelling te doen. Slagen de IJmuidenaren er echter in deze ontmoeting in een overwinning om te zetten, dan is hun kans om op de eerste plaats te eindi gen bijzonder gunstig geworden. De stand in deze afdeling is: DKV 8-11, Onder Ons II 7-9, Meervogels II 8-9, Mik II 7-8, Vlug en Vaardig II 7-8, Diemen 6-4, Sport Vereent 7-1. Woensdag kwamen in IJmuiden aan: Kaap Sint Vincent van Mantyluoto, hout lossen Zaandam; Dorothea Siemering, Stage; Norse Lion, Rotter dam; Afiena, Karlstad; Ellen M, Stege; Ardeas, Lissabon; Hudson met sleep, Portsmouth; Oranje, Huil. ledig naar Zaandam; Éemland, Las Palmas; Bogliasco. Freetown; Woltersum, Le Havre; Waltraud Behrman, Rotterdam; Sagitta, Rauma, provianderen IJmuiden. Donderdag kwamen in IJmuiden aan: Hathor, Rotterdam; Thors Vaag. Londen; Philetas, Rot terdam; Zaanstroom, Londen. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Clothilda M naar Ronnehamn, kunstmest van Hoogovens; Eemshorn, Frederiksvaerk, ruwijzer van Hoog ovens; Elmshorn, Nyborg; Jeloe, Antwerpen; Eyo S. Londen; Flardinga, Colchester; Leonard T, Skive; Rokin, Karskar, zout van IJmuiden; Bep- pie, Hamina, zout van IJmuiden; Heron, Delfzijl; Martha Ahrens, Hamburg; Capri, Boston; Vika- ren, Hamburg; Clio, Bremen; Trito, Rotterdam; Alberto Dodero, Vigo; Erna Oldendorf, Gothen burg; Hudson, Hoek v. Holland; Baumwall, Ham burg; Draco, Rotterdam; Majorca, Hamburg; Pandora, Londen; Gordias, Antwerpen. Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Vlie- stroom naar Plymouth; Ardetta, Rotterdam; Den wichhead, Tyne; Gretke Oldendorf, Gothenburg. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen andere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Het rapport van de commissie kan in het algemeen positief voor het in de vaart brengen van een vangstfabriekschip wor den genoemd, ook al somt de commissie hiertegen bezwaren op. Zij meent echter, dat, wanneer zou worden besloten tot het in de vaart brengen van een vangstfabriek schip, het aanbeveling verdient niet over te gaan tot een schip van het type „Fairtry". Eerder moet worden gedacht in de richting van een kleiner schip, dat, gelet op de Nederlandse verhoudingen, meer mogelijk heden voor een rendabele exploitatie biedt. De commissie beschikte echter over te weinig gegevens betreffende de ervaringen met vangstfabriekschejjen om thans reeds een definitieve aanbeveling te kunnen doen ten aanzien van het gewenste type schip. De „Fairtry" is het schip, dat kort na de oorlog door de Engelsen in de vaart werd gebracht als vangstfabriekschip. Een schip met een lengte van 75 meter, een breedte van 13,4 meter, een diepgang van 4,30 meter en een bruto tonnage van 2605 tón. In de machinekamer van de „Fairtry" staat een motor van 1900 paardekrachten. Het schip kan reizen maken van tachtig dagen, heeft een bemanning van tweeëntachtig koppen en is voorzien van fileermachines. De bouwkosten van dit vaartuig bedroegen zes miljoen gulden. In de eerste periode, waarin dit schip de visserij op de visgron den van Newfoundland uitoefende, vielen de resultaten over het algemeen erg tegen. De commissie is in het rapport eveneens van mening, dat aan initiatieven tot het in de vaart brengen van een vangfabriekschip uit de bedrijfstak visserij zelf prioriteit dient te worden verleend boven eventuele initiatieven van buiten deze bedrijfstak Waarschijnlijk wordt hier gedacht aan het plan van een grote Rotterdamse rederij, die ondermeer koelschepen in de vaart heeft, om een fabriekschip in de vaart te bren gen. Een spectaculair plan, waarbij het fabriekschip een vaste eenheid wordt, die voortdurend op zee vertoeft. De vangst wordt door koelschepen naar de wal ge bracht. De bemanning wordt met vlieg tuigen afgelost. Overheidssteun nodig De commissie is voorts van oordeel, dat daar de exploitatie van een vangfabriek schip in het gunstigste geval nog weinig overzichtelijk is en de mogelijkheid van een groot risico inhoudt overheidssteun hierbij niet kan worden gemist, teneinde het labiele karakter der exploitatie te ver minderen, wanneer althans de overheid van oordeel zou zijn, dat het in de Vaart brengen van een vangfabriekschip wense lijk is. Ten aanzien van de loonpost is de com missie van mening, dat de lonen voor de bemanning van een vangfabriek vastge steld zullen moeten worden overeenkomstig de normen van de loonpolitiek, die ten tijde van het in de vaart brengen van het schip in Nederland zullen gelden. Het beschikbaar stellen van overheids gelden voor de bouw en/of exploitatie van een vangfabriekschip mag niet leiden tot het ontnemen van de exploitatiemogelijk heden aan de bestaande vloot. Hiermee hangt samen de eis, dat de produkten van het schip niet tegen een lagere prijs dan de kostprijs op de markt mogen worden gebracht. Ten behoeve van een goede afzet van de diepgevroren visfilets is de beschik king over voldoende opslagruimte en distri butie- en transportmiddelen een vereiste. Uit de gegevens, die de commissie onder meer uit Engeland en West-Duitsland over schepen als de „Fairtry" en de „Heinrich Meins" ter beschikking had, heeft zij ge concludeerd, dat de exploitatie van een vangfabriekschip in 't gunstigste geval nog zeer labiel is. In verband met dit labiele karakter meent de commissie, dat de mo gelijkheid zeer groot is, dat het visserij bedrijf hierdoor op dit ogenblik nog niet zal kunnen besluiten tot het nemen van het initiatief om te komen tot de bouw en de exploitatie van een vangstfabriekschip. Wanneer de overheid echter van mening zou zijn, dat het in de vaart brengen van een dergelijk type schip noodzakelijk is, denjet de commissie aan de mogelijkheid van deelneming met aandelen in een op te richten rederij dan wel aan de samenwer king van een aantal rederijen. - - rr CfWiA y4"" OL v- OP IETWAT DROGE TOON heeft de bekende zeefotograaf Cees van der Meulen uit Zandvoort woensdagavond voor de leden van de fotokring „Velsen" in het Cultu reel Centrum een lezing gehouden over zijn werk. Een lezing, die uiteraard rijk versierdwas met prachtige st.ormplaten en ditmaal ook met kleurendiapositieven van de zee. Deze bijeenkomst van de fotokring „Velsen" had een bijzonder karakter: de heer H. Rutgers, één van de vijf oprichters van de fotokring, nam afscheid als bestuurder en als lid. De heer H. Rutgers gaat in Amersfoort wonen. De fabriek, waarvan hij directeur is, de chemische n.v. Algemene Handelscentrale, die nu nog aan de Zuidzijde van IJmuidens Vissershaven staat, zal uit IJmuiden verdwijnen en in Amersfoort worden gevestigd, omdat daar meer uitbreidingsmogelijkheden zijn voor de n.v. ALC. Voorzitter G. J. Kwakkel sprak het scheidende bestuurslid toe en bracht de heer Rutgers dank voor al hetgeen deze voor de jonge fotokring heeft gedaan. „Het is mede aan zijn stuwkracht en organi satietalent te danken, dat de jonge vereni ging nu al een begrip van gezondheid en degelijkheid is geworden in het nieuwe Velsen". Hij bood de heer Rutgers twee fraaie fotoboeken aan: „Buiswater" en „Zee", beiden werken van de inleider van deze avond, de heer Cees van der Meulen. De heer Rutgers zei in zijn afscheids woord, dat hij altijd met bijzonder veel ge noegen deel had uitgemaakt van de grote familie, die de fotokring „Velsen" vormt. „Ik zal de fotokring erg missen in Amers foort", zei deze zeer verdienstelijke ama teurfotograaf. „Natte beweging" Cees van der Meulen noemde de zee fotografie een „natte beweging". Zijn hartstocht voor het fotograferen heeft hij te danken aan een tante, die amateurfoto graaf was, onthulde hij. „Na het kerkbe zoek nam zij vaak familiefoto's en ont wikkelde deze in een donkere kamer in het toilet Cees van der Meulen begon na de oorlog te fotograferen voor de reddingbrigades en voor de Noordzuidhollandse Reddingmaat- Zowel bij de dames als bij de heren in de tweede klas van de volleybalcompetitie in de IJmond gaat een Beverwijks zestal aan de kop. Bij de dames zijn het de DEM-reserves, op de voet gevolgd door Sportbond 2 en bij de heren staat Tyfoon 2 bovenaan, met het "derde zestal van de ge- lijknamige vereniging op de tweede plaats. Heren tweede klas: Tyfoon 2 6 5 1 0 11 17— 4 Tyfoon 3 6 3 3 0 9 15— 7 VCK 2 4 2 1 1 5 9— 6 Sportbond 3 3 1 2 0 4 7— 4 VSV 1 4 2 2 0 4 7— 7 Sollertia 1 4 1 1 2 3 6— 9 DEM 2 5 0 1 4 1 3—14 Tyfoon 4 6 0 1 5 1 4—17 Dames tweede klas: DEM 2 5 3 2 0 8 13— 5 Sportbond 2 4 2 2 0 6 10— 5 VCK 2 5 2 2 1 6 10— 7 DEM 3 5 2 0 3 4 8— 9 Kenn. 3 2 1 0 1 2 4— 4 VSV 2 3 0 1 2 1 2— 8 VGV 2 4 0 1 3 1 2—11 schappij. Hij behaalde daarmee, nadat het enige keren was mislukt, opvallende suc cessen. Maar hij moest daarvoor heel wat doen: zich vast laten binden aan de mast van de reddingboot en veel zout water proeven. Hij liet een paar prachtige op namen zien van meeuwen, gefotografeerd in volle vlucht boven een schuimende zee. Cees van der Meulen liet zien, dat hij ook op het gebied van de diapositieven in kleuren heel wat mans is. STENENHOOP VERDWIJNT De bewoners van de huizen aan de Waterloolaan in Driehuis hebben woens dag tot hun genoegen geconstateerd, dat een zeer grote steen des aanstoots gaat verdwijnenDe grote stenenhoop bij de nieuwe ingang van het Waterlooterrein en de hockeyvelden, die de gehele om geving van de Waterloolaan ontsierde. De oude stenen waren daar neergegooid om te dienen als onderlaag voor de as faltweg, die in de toekomst als aftakking van de Waterloolaan doorgetrokken zal worden achter het sportpark „Schoo- nenberg" langs naar de Verloren van Themaatlaan. De stenen zullen nu alvast tussen het kreupelhout worden gegooid op de plaats waar straks de nieuwe weg zal komen. Ze zullen dan onzichtbaar zijn voor voorbijgangers en bewoners van de huizen aan de Waterloolaan en aan de Leeuweriklaan. Overigens zijn de bewoners van de huizen aan de Waterloolaan enige tijd geleden eerst erg geschrokken: een ploeg gemeentelijke werklieden begon met het lossen van palen bij de puin hoop. Men vreesde, dat er een hek om Ie puinhoop zou komen, waardoor deze een meer definitief karakter zou gaan krijgen. Deze vrees was ongegrond. Op de plaats waar de stenenhoop nu ligt, zal straks een keurig plantsoentje prij ken. De afscheiding tussen de Water loolaan en het Waterlooterrein zal ook worden verbeterd. Het gehele gebied rond de Waterloolaan zal door al deze werkzaamheden één van Driehuis fraai ste plekjes worden. Oceaanharing Zelfs in de Oceaan aan de westkust van Engeland wordt tegenwoordig haring ge vangen. Eén Scheveningse logger leverde hiervan woensdag het bewijs. Het schip liep na tachtig uur stomen (hetgeen neer komt op 800 mijl) met 700 kisten Oceaan haring in Scheveningen binnen. De kwa liteit was uitstekend evenals de prijs: 28 tot 30 gulden per kist van 50 kilo. Voor vrijdag Voor de vrijdagmarkt lost de trawler „Haarlem" IJM 9 een vangst van 250 schelvis, 230 makreel, 30 wijting, 150 gul en kabeljauw, 60 koolvis, 50 diversen. De handel rekent voorts op aanvoer van schol, wijting en tong door de vloot van loggers en kotters die de visserij bij de Pittboei hebben uitgeoefend. De resultaten van de weekloggers en kotters waren be vredigend. De besommingen van heden Johannes Polderman IJM 20 22.200; KW 108 7680, KW 155 7940, KW 31 3860, KW 35 1750. De haringvangsten De haringvangsten van de vleetloggers in het Kanaal en onder de Engelse wal zijn in de afgelopen nacht opnieuw teleur stellend geweest. De schepen vingen veel minder dan in de nacht van dinsdag op woensdag. Engelse wal: KW 2234, 138 14, 170—57, 18—14, 86—15, 37—40. Kanaal: KW 2 weinig vangst, 67, 2522, 1471, 16812. 16 geen vangst, 2030, 406, 41 25, 78—40, 110—4, 122 geen vangst, 38—10, a1 PARIJS, (Reuter) Generaal De Gaul le is woensdag per vliegtuig in Algerije aangekomen voor zijn vierde bezoek sinds hij in juni premier werd. Hij zal bij zijn rondreis door dit gebied, die hij maakt met het oog op zijn toekomstige Algerijn se politiek, door de militaire opperbevel hebber, en hoofd van het burgerlijk be stuur in Algerije, generaal Raoul Salan, worden vergezeld. Zondag keert hij naar Parijs terug. Men verwacht dat hij voor dien zal bekendmaken, dat het bestuur in Algerije weer in handen van burgers wordt gelegd. De minister van Voorlich ting, Jacques Soustelle, heeft, na een ka binetsvergadering medegedeeld dat beslo ten is de post van „inspecteur-generaal der Franse strijdkrachten" in het leven te roepen. Soustelle wilde niet zeggen, wie in deze functie zal worden benoemd. Men verwacht dat de nieuwe functie op korte termijn zal worden vervuld door generaal Salan. ALGIERS (Reuter) Kandidaten vari vijf verslagen lijsten in Algerije hebben de ,/een al h^t |£i.t dat ep,in Algerije in rust geldigheid van de verkiezingen van zon- ren vrede verkiezingen konden worden ge dag bestreden. Zij menen datrièr druk op 'houden (iets'fvaf ih 1956 onmogelijk zou zijn geweest), het feit dat de gehele vol wassen bevolking in een enkel kiescollege van mohammedanen en Europeanen, on der wie mohammedaanse vrouwen, stem de en het feit dat talloze mohammedanen zich, ondanks bedreigingen met moord van de zijde van het F.L.N. kandidaat hadden gesteld, bewijst de neergang van deze ter roristische organisatie en haar „rege ring". Do verkiezingen in Algerije zijn te gelijk een revolutionaire daad en een po sitieve stap in de richting van een vreed zame oplossing van het Algerijnse vraag stuk, aldus Soustelle. De Gaulle heeft geweigerd de ontslag aanvragen te aanvaarden van de drie mi nisters van zijn regering, die zondag niet tot lid der nieuwe Franse nationale ver gadering zijn gekozen. Soustelle verklaar de dat de ministers van Arbeid, Handel en Industrie en Posterijen en Telegrafie, res pectievelijk Paul Bacon, Edouard Ramo- net en Eugène Thomas tot de vorming van een nieuw kabinet in functie zullen blij ven. Men verwacht, dat de nieuwe rege ring na de verkiezing van De Gaulle tot president der (vijfde) Franse republiek, later in deze maand, zal worden gevormd. de kiezers is uitgeoefend en dat er onre gelmatigheden bij de stemming zijn ge pleegd. Bij de prefectuur van Algiers heb ben aanhangers van verslagen kandidaten van het „Comité voor openbaar welzijn" een betoging gehouden, luid schreeuwend dat de verkiezingen „vervalst" waren. Ook in Oran hebben aanhangers van het comité betoogd. Aan de commissie voor toezicht op de verkiezingen is een verzoek overhandigd om de verkiezingen in de voorsteden van Algiers ongeldig te verkla ren, omdat er druk zou zijn uitgeoefend ten gunste van gematigde kandidaten. Socialistische kandiaten in het Algerijn se kiesdistrict Tlemcen hebben in een open brief aan De Gaulle geklaagd over „flagrante onregelmatigheden", manoeu vres en druk van allerlei soort" tijdens de verkiezingen op het platteland. Volgens de brief staat het onomstotelijk vast dat er geen vrijheid van kiesrecht is gegeven. De vijf kandidaten zeggen dat zij zich uit eer bied voor de kieswet en voor De Gaulle Nationale eenheid PARIJS, (Reuter) Minister Soustelle de leider van de nieuwe gaullistische be weging, de „Unie voor de Nieuwe Repu bliek", (U.N.R.) heeft in een vraagge sprek verklaard dat de toekomstige presi- Het vliegdekschip „Karei Doorman" vlaggeschip van smaldeel V, bevindt zich te Rotterdam voor winterverlof en om ge reed te worden gemaakt voor de voor- jaarsreis, welke medio januari zal aan vangen. De andere schepen, welke deel van dit smaldeel uitmaken zijn de jager „Amsterdam" en de onderzeeboot „Zee leeuw". De „Amsterdam" houdt tot 19 de cember oefeningen op de Noordzee, daar na zal het schip in Den Helder ligplaats kiezen. Laatstgenoemde schip ligt te Rot terdam voor winterverlof. De kruiser „De zeven Provinciën", vlaggeschip van smal deel I zal op 17 december uit dienst worden gesteld. Het zusterschip „De Ruyter" zal haar dienst overnemen. Van de andere schepen, die tot dit smaldeel behoren, ligt de jager „Gelderland" in Den Helder voor onderhoud en winterverlof, de „Utrecht" te Rotterdam, de onderzeeboot „Tijgerhaai" eveneens in Rotterdam, ter wijl het fregat „De Zeeuw" vaaroefenin- gen houdt vanuit Den Helder. De jager „Drenthe" bevindt zich te Den Helder voor onderhoud en afmontage. De jager „Groningen", welke woens dag uit Nederlands Nieuw-Guinea in Ne- Op de jongste kerkvergadering is beslo ten dat de nieuwe gereformeerde kerk in de rivierenbuurt te IJmuiden, waarover wij eerder bijzonderheden hebben gepubli ceerd, Petrakerk zal heten. De aan 700 kerkgangers plaatsbiedende kerk, die eind januari in gebruik zal worden genomen (indien zich geen onvoorziene moeilijk heden voordoen) behoort tot de wijk van ds. J. van Leeuwen. De heer A. van der Pijl zal binnenkort tot koster worden be noemd. Het nieuwe kerkgebouw belooft het uiterlijk van IJmuiden's centrum zeer ten goede te komen. derland is aangekomen, zal van Den Hel der, uit vaartochten houden voor proefne mingen op de Noordzee. Het fregat „Ja guar" houdt als visserij-politiekruiser toe zicht op de naleving van de internationale visserijbepalingen in de Noordzee. De pa trouillevaartuigen „Buldur" en „Freyr" oefenen van Den Helder en Vlissingen uit. Het laatste vaartuig is -tevens belast met de visserij-politietaak in de Zeeuwse wa teren. De onderzeeboot „Zwaardvis" is ge stationeerd te Rotterdam. Het opne mingsvaartuig „Snellius" is op haar thuis reis. Van 8 tot 12 december zal Malaga worden aangedaan. Het schip wordt 18 de cember in Den Helder verwacht. Het fregat „Van Speyk" bevindt zich in de Caraibische wateren en is ter beschikking van de commandant zeemacht in de Ne derlandse Antillen. Drie squadrons mij nenvegers oefenen op de Noordzee. SPREEKUUR BURGEMEESTER De burgemeester van Velsen heeft op maandag 8 december geen spreekuur. De 34-jarige IJmuidense machinist van de grote vaart E. Visser is van plan met ingang van 1 januari zijn bestaan te baseren op de bekende padvinders term „heitje voor een karweitje". Hij wil namelijk als „klusjesman" op gaan treden en heeft daarvoor een „home- tervice" gesticht. Tegen een abonnement van één kwartje per week per gezin wil hij allerlei in huis voorkomende karweitjes op gaan knappen. Hij denkt bijvoorbeeld aan piepende deurschar- nieren, defecte koffiemolens, lekke tuin slangen, klemmende tuimelramen, ver stopte gootstenen, verpieterende plant jes en dergelijke. Voor kleine klusjes hoeft de huisvrouw nu niet meer de loodgieter of elektricien in de arm te nemen. E. Visser doet 't wel..^. dent vrijwel zeker De Gaulle „een re gering van nationale eenheid wenst, die voor een belangrijk deel uit niet-parlemen- tariërs zal bestaan". Soustelle zei dat het denkbeeld van „rechts tegenover links" steeds meer veld verliest, omdat „links" gevormd wordt door uiteenlopende ele menten. Allereerst de communisten, die zijns inziens echter links noch rechts maar „oost" zijn. Vervolgens de nieuwe linkse groepering die een te verwaarlozen aantal stemmen kreeg en waarvan de invloed be perkt is tot „een kleine kring van de Parij- se bourgeoisie en een paar salons van de hogere kringen". Alleen de socialisten zou den met recht links kunnen worden ge noemd, als een groep die ijvert voor een politiek van sociale vooruitgang. In dit opzicht zou men evenwel met evenveel recht de U.N.R. links kunnen noemen. Positieve stap Gevraagd naar de waarde van de ver kiezingen in Algerije zei de minister: al- Er zijn dit jaar tot en met 30 november j.l. 7519 zeeschepen in IJmuiden binnenge komen tegen 7712 in de overeenkomstige periode van het vorige jaar. Het laat zich aanzien dat deze achterstand in de laatste maand van het jaar niet veel zal worden ingelopen. Sint Nicolaas had het woensdag in Be verwijk heel druk. In de Jozefzaal aan de Arendsweg was hij bij de leden van de „Soos voor bejaarden", waar twee tafels volgeladen waren met geschenken van de Beverwijkse Middenstand. De Sint onder hield zich weer met vele bejaarden en in formeerde naar hun gezondheid. Aan het einde van de middag zong de Sint bij de luit een paar door hem zelf gemaakte versjes, waarvan de bejaarden het refrein meezongen. Een der liedjes vertelde dat men oud kan wezen maar dat het hart jong blijft door de goede geest die heerst in de Soos. In het gebouw van de speeltuinvereni ging „Kindergenot", aan de Moensstraat, waren de kinderen van de speeltuinver eniging „Randwijk" bijeen en daar had de Sint heel wat met de jeugd te stellen. Al len beloofden weer op tijd naar bed te zullen gaan, hun bordje leeg te eten, on middellijk in huis te komen als ze werden geroepen enz. Zelfs de Sint komt in deze tijd voor nieuwe dingen te staan. Zo heeft de goed heilig man de kinderen gevraagd voortaan vóór de avondtelevisieuitzendingen naar bed te gaan, of op z'n laatst na afloop van het journaal. Dit werd door sommige aarzelend beloofd. Behalve geschenken kregen de kinderen ook een drietal films te aanschouwen. Ook in het Kennemer Theater werden films vertoond, onder andere „Ezeltje Bim". Het bestuur van „De Gieteling" had deze middag georganiseerd voor de kinde ren van de leden, die bij het naar huis gaan allen een geschenk meekregen. 48—20, 67—1, 141—40, 74—14, 162 geen vangst. Gemiddeld onder de Engelse wal 30 kantjes en in het Kanaal 13 kantjes. Prijzen van woensdag Heilbot 3.50—3.00, gr. tong 3.40, grm. tong 2.60, kim. tong 2.60, kl. tong I 2.70, kl. tong II 2.00, tar bot I 2.502.20, zalm 7.00 per kg. Gr. schol 50, grm. schol 51, kim. schol 57, kl. schol I 57, kl. schol II 51—37, schar 26-13, bot 33, v. haring 3022, makreel 30—22, gr. schelvis 90 59, grm. schelvis 5755, kim. schelvis 48—41, kl. schelvis I 4540, kl. schelvis II 45—37, wijting 29 —17, gr. gul 61—57, mid. gul 51-46, kl. gul 36, kl. haai 32, ham 9861, poontjes 16—13, kl. koolvis zw. 38—32, kl. koolvis wit 45 per 50 kg. Gr. kabeljauw 296—144, gr. koolvis zw. 112—100, gr. koolvis wit 112102, gr. leng 84—70 p. 125 kg. Aanvoer van woensdag 28 kisten tong en tarbot, 2 k. heilbot, 40 k. schol, 30 k. schar, 10 k. bot, 330 k. haring, 495 k. ma kreel, 160 k. schelvis, 120 k. wijting, 80 k. kabel jauw en gul, 30 k. leng, 5 k. haai 7 k. ham, 50 k. poon, 113 k. koolvis en 20 k. diversen. Totaal 1520 kisten vis. Besommingen van woensdag Een trawler met 37.000, KW 107 4880. Vanmorgen aan de markt Twee trawlers, twee loggers en een kotter zorgden vanmorgen voor 335 schel vis, 245 koolvis, 65 schol, 15 varia, 620 makreel, 15 haring, 195 gul en kabeljauw, 45 wijting en 3950 kilo tong. De Polderman (24 nov.) zorgde voor 120 schelvis, 320 makreel, 15 wijting, 110 gul en kabeljauw, 120 koolvis, 15 diversen en 15 stijve kabeljauwen. De „Amsterdam" kwam om half zeven de pieren binnen met 200 schelvis, 280 makreel, 30 wijting, 80 gul en kabeljauw, 125 koolvis, 120 diver sen en 60 stijve kabeljauwen. De kleine vaart zorgde voor 4000 kilo tong en 70 schol. Voor het buitenland In guldens werd betaald voor: grote rijen kabeljauw 100102, kleine rijen kabel jauw 5657, jumbo schelvis 72, grote schelvis 56, grootmiddel schelvis 46, grote schol, middel schol, schol 1 4550, groot middel tong 2,502,60, kleinmiddel tong 2,502,60, tong 1 2,502,70, slips 1,90 2,00 per kilo, tarbot 2,002,40 per kilo, kisten grote kabeljauw 1,201,34, kisten kleine kabeljauw 120122 per 125 kilo. Voor het binnenland In guldens werd betaald voor: zwarte koolvis 7783 per 125 kilo, koolvis 1 28 30, koolvis 2 2223 per 50 kilo, witte kool vis 90, lengen 8390 per 125 kilo, grote gul 4452, middel soort 3840, torren 30—32, schol 2 45—48, schol 3 38—48, kleinmiddel schelvis 4649, pennen 42 45, braad 3237, wijting 2527, grote tong 3,60, makreel 2031, haring 32, sar dien 14. In Engeland De trawler Ariadne IJm 18 heeft woens dag 450 kisten verse vis in Grimsby (Engeland) gelost. Het schip besomde hiervoor 12000 gulden. De prijzen zijn in Grimsby momenteel lager dan in IJmui den. De trawler Allan Water IJm 34, die dinsdag in Grimsby heeft gelost, zou bij voorbeeld in IJmuiden een hogere be somming hebben geboekt. Op de visgronden Om de Noord was het overal mooi weer, maai de vangsten waren daarmee niet in overeenstemming. De trawlers en loggers gaven etmaalvangsten van 10 tot 200 man den schelvis koolvis en makreel door. De trawler Vios IJM 24 ving in twee trekken 60 manden schelvis. De trawler Van Hat- tem IJM 10 ving in twee trekken 40 man den schelvis en de Medan IJM 57 boekte een trek van 30 manden hoops. De loggers en de kotters langs de kust mogen over het algemeen niet klagen over de vangsten. Zij gaven etmaalvangsten door van 100 tot 150 kilo tongen en 8 tot 10 manden schol. Bij de Pitt Boei en de boei P 2 waren de tongenvangsten zonder meer uitstekend: 280 tot 300 kilo tong, 8 tot 10 manden schol en wijting en 2 tot 3 man den tarbot bij de Pitt Boei en 350 tot 400 kilo tong, 10 tot 15 manden schol en wij ting en 2 tot 3 manden tarbot bij de boei P 2. In het Kanaalgebied werd donderdag door de schippers van de trawlers en de grote loggers een zwarte dag genoemd. Er werd vrijwel niets gevangen. De Dirkje is thuisstomend. Beverwjjks gemeenteraad komt heden avond te half acht in een spoedeisende ver gadering bijeen in „Scheybeeck". De agen da vermeldt een voorstel van B. en W. tot het intrekken van de raadbesluiten van 2 september tot het aangaan van twee geld leningen. Tevens vragen B. en W. aan de raad een machtiging tot het aangaan van een of meer geldleningen tot een nominaal bedrag van 3.530.000 gulden tegen een door de regering voorgeschreven maximum rentevergoeding. In de raadsvergadering van 2 september verklaarden B. en W. destijds, dat zij een bedrag van 3.329.000 gulden tegen aan nemelijke voorwaarden konden lenen. Dit bedrag was bestemd voor de financiering van de bouw van acht grote blokken flats in Meerestein. In de flats zouden 224 wo ningen komen. BURGERLIJKE STAND BEVERWIJK. GEBOREN: Antonie D., z. v. A. Meijer en M. A. Andeweg; Geertruida M. M„ d. v. C. N. Aardenburg en A. C. Bart; Sonja A. M„ d. v. A. Borm en M. T. Stravers; Ronald, z. v. P. Smits en A. Vlijm; Vin- centius H. T., z. v. F. C. M. van Baar en S. J. A. van Dillen; Johan A. M., z. v. H. M. P. Schram en E. J. van Gaaien; Hendrina, d. v. P. van den Berg en J. E. van der Stelt; Petrus, z. v. C. de Jonge en W. P. Giffard; Ronald J., z. v. A. W. Captijn en A. G. Rumping; Margaretha M„ d. v. H. C. Sprangers en H. G. de Wit; Richard P., z. v. R. J. Duut en H. Wierbos; Petrus T., z. v. P. T. Rood en C. van Wonderen; Marga retha, d. v. A. Grevink en B. J. Telkamp; Robert, z. v. M. Woerdeman en C. H. Hoo- german; André, z. v. J. J. Fiseier en J. M. Versluis. GETROUWD: A. C. van Rijn en A. M. Peekei; J. Kraaijeveld en T. de Vries; P. van der Meij en A. Duin; G. Rumping en M. A. G. Zuidweg. ONDERTROUWD: J. W. A. Weber en L. Honig; W. Holtslag en T. van Galen; A. Busser en V. Schroder; C. de Koning en M. J. F. Timmer; J. P. Bartels en A. C. Schuijt; B. A. Geels en J. J. Biemolt. OVERLEDEN: M. F. Reynhart, 55 jaar; A. Goed, 82 jaar; M. A. M. Honig, 84 jaar, wed. van W. Ribbels; C. Oudt, 80 jaar; P. N. de Wildt, 58 jaar; J. van der Meer, 79 jaar; M. C. Vige, echtg. v. A. Schoenmaker, 66 jaar; J. Corver, 81 jaar, echtg. v. J. Kluft.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 9