NOTA OVER RECLAME IN DE TELEVISIE WORDT BEGIN 1959 INGEDIEND Oostduits dreigement tegen Westberlijns luchtverkeer Plan De Gaulle toch in studie HET WEER Voorstel van Selwyn Lloyd in het Britse Lagerhuis Haarlems Dagblad MORRIS (teforei/outfvi// Na overleg met E conomische Zaken Regering wenst meer verkoopgelegenheid voor boeken Adenauer steekt Berlijners hart onder de riem SINT IN MARKEN Idee van triumviraat is niet opgegeven Enkele buien Binnenkort verplichte afscherming autowielen De Prins naar Chili? Geweld tegenover geweld Goede samenwerking Minister Van Aartsen: Over IJ- en Coentunnel is nog niets beslist Tito ontmoet Nasser op zijn jacht in Port Said Topgesprek over Berlijn en Europese veiligheid Meer bescherming voor voetgangers op „zebra's" Het woord is aan Finse regering afgetreden IJslands kabinet afgetreden Nationalisatiewet in parlement aangenomen Dossiers van vorig bewind in Libanon verdwenen 73e JAARGANG No 127 VRIJDAG 5 DECEMBER 1958 303e JAARGANG No 280 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct. p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Vandaag is dan de grote dag. De goede Sint zal van zijn aanwezigheid doen blijken op de befaamde manier, die hem bij klein en groot zo'n reputatie heeft bezorgd. Donderdag bezocht Sint Nicolaas Marken. Omstuwd door de fraai uitgedoste Markenaren maakt de Sint zijn glorieus entree. Advertentie O M BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 SNOWCOATS MET TEDDY 79.50 (Van onze correspondent in Parijs) In Washington, Londen en Parijs is ge lijktijdig bekend gemaakt, dat de drie lan den diplomatieke onderhandelingen zijn be gonnen over de voorstellen, die generaal De Gaulle kort geleden per geheime brief aan zijn ambtgenoten Eisenhower en Macmillan heeft gedaan, met de bedoeling het leiderschap der drie grote westelijke landen te herstellen en te bevestigen. Men herinnert zich, dat deze brief, waarvan de inhoud in Bonn indertijd openbaar werd gemaakt, in diplomatieke kringen nogal enig stof deed opwaaien. Het blijkt nu echter dat De Gaulle zich door die eerste afwijzende reacties niet af heeft laten schrikken en nu ontegenzeggelijk ook al een doelpunt boekte. Weliswaar zegt het communiqué dat deze besprekingen, die te Washington gehouden zouden worden, slechts een explorerend karakter dragen, en dat de andere westelijke landen op de hoogte zullen worden gebracht, niettemin mag worden aangenomen dat het streven er op is gericht de diplomatieke samen werking der grote westelijke drie weer op het peil te brengen dat voor het avontuur van Suez bestond. Men meent in Parijse diplomatieke kringen voorts te weten, dat generaal De Gaulle zich bereid heeft ver klaard in dit overleg niet de kwestie der reorganisatie van de NAVO te mengen, welk vraagstuk eveneens in zijn brief was aangeroerd. Dit probleem zal op de aan staande Atlantische ministerconferentie in Parijs, in aanwezigheid van alle belang hebbende landen behandeld worden. Verwachting tot morgenavond: Vrij veel bewolking met enkele verspreid voorkomende buien. Zwakke tot matige, aan de kust tijdelijk krachtige noordweste. lijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S. (Van onze correspondent in Bonn) Het lid van het politieke bureau van de Oostduitse communistische partij Matern heeft op een verkiezingsvergadering van de S.E.D. in West-Berlijn dreigende woor den gesproken over de luchtverbinding van West-Berlijn met West-Duitsland. Hij beweerde dat westelijke luchtvaartmaat schappijen met haar vluchten naar West- Berlijn grote winsten boeken en zei, dat deze diensten niets te maken hebben met het verblijf van westelijke strijdkrachten in West-Berlijn. Er is zijns inziens geen verdrag waaruit blijkt dat westelijke luchtvaartmaatschappijen naar Berlijn mogen vliegen. Matern liet uitkomen dat dit het werk zou moeten zijn van de Deut sche Lufthansa, waarmee hij de Oostduit se luchtvaartmaatschappij bedoelde. On getwijfeld wilde Matern, een der voor naamste leiders van de Oostduitse com munistische partij, hiermee druk uitoefe nen op de Westberlijners, die zondag naar de stembus gaan. Deze verkiezingen noemt men in het Westen een soort refe rendum over het Russische voorstel om van West-Berlijn een vrij stad te maken. Er nemen zes partijen aan deel, waaron der de S.E.D., die bij vorige verkiezingen niet meer dan twee tot drie percent van alle stemmen kreeg. Zij heeft dan ook geen vertegenwoordiger in het West- berlijnse stadsparlement. Matern zei dat als Adenauer de waar heid zou spreken, hij de Westberlijners zou vertellen dat hij hun vraagt zelf moord te plegen, door het Russische voor stel af te wijzen. Adenauer in Berlijn Bondskanselier Adenauer is gisteren te West-Berlijn aangekomen, waar hij op een verkiezingsbijeenkomst verklaarde dat de Westduitse regering en de bevol king van West-Duitsland achter de West berlijners staan. Hij deelde mee dat de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dulles hem in een persoonlijke brief heeft gezegd, dat West-Berlijn be schermd zal worden. Gelijk in 1949 met de Russen is afgesproken, zo schrijft Dulles, zal de vrije toegang tot Berlijn niet geslo ten mogen worden Deze brief moet onge twijfeld gelden als een geruststelling, na Dulles' verklaring, dat er met de Oostduit sers, als vertegenwoordigers van de Sov jet-Unie, wel te praten zal vallen. Adenauer voert te West-Berlijn bespre kingen met burgemeester Brandt. Ook de Westduitse minister van Buitenlandse Za ken Von Brentano komt hiertoe heden naar West-Berlijn. Hij wil Brandt's oordeel over de situatie vernemen met het oog op de aanstaande besprekingen te Parijs over de kwestie Berlijn. Brandt zelf zei gister avond tegen leden van het Britse Lager huis, die Berlijn bezoeken, dat in de eer ste plaats de gehele kwestie-Duitsland en niet alleen het probleem-Berlijn op de voorgrond moet worden geplaatst. Hij ont kende dat de Russische nota een ongunsti ge uitwerking heeft gehad op de Westber- lijnse economie. Binnenkort zal de afscherming van de achterwielen van auto's verplicht gesteld worden. Een desbetreffende wijziging van het Wegenverkeersreglement is in voorbe reiding, aldus heeft minister Van Aartsen de Tweede Kamerleden meegedeeld. Tot de ze maatregel wordt overgegaan om het hinderlijke, en voor mede-weggebruikers uitermate gevaarlijke opwerpen van mod der, grint e.d .door auto's zoveel mogelijk te verhinderen. In de Tweede Kamer heeft staatssecre taris mr. R. G. A. Höppener bij de be handeling van de begroting van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen ver klaard, dat hij hoopt dat de nota over reclame in de televisie of commerciële televisie in het begin van het volgend jaar kan worden ingediend. Naar aanleiding van vragen omtrent publicatie van het rapport van de Radio- raad over de commerciële televisie herin nerde de staatssecretaris eraan, dat derge lijke rapporten gewoonlijk niet voor open baarmaking bestemd zijn. Bij de bespre kingen is men er van uitgegaan dat ge maakte opmerkingen alleen voor de minis ter en de Radioraad bestemd zijn. Publica tie zou daarom in feite neerkomen op schending van vertrouwen. Mogelijk kun nen echter bepaalde gedeelten uit bet rap port in de toegezegde televisienota geci teerd worden. De staatssecretaris deelde verder mede talrijke besprekingen te hebben gehouden met betrekking tot de commerciële televi sie. De zaak heeft vele aspecten, ook econo mische. Daarom is ook het advies van het ministerie van Economische Zaken ge vraagd. Wanneer dat ontvangen is, zal SANTIAGO DE CHILE (UPI) Ver wacht wordt dat Prins Bernhard in zijn kwaliteit van voorzitter van de Fédération Equestre Internationale, in de tweede helft van januari een bezoek zal brengen aan de Chileense hoofdstad Santiago. De Prins is uitgenodigd voor het interna tionale concours hippique van Vina del Mar, dat van midden januari tot midden- februari duurt. (UPI) West-Berlijn is onberoerd ge bleven door Adenauers bezoek of de op handen zijnde verkiezingen. Ondanks de opwekkingen van burgemeester Brandt overal te vlaggen, zag men, behalve op de openbare gebouwen, vrijwel geen vlag. De Westberlijnse pers heeft ook maar ma tige aandacht besteed aan het bezoek van de bondskanselier. „Jonge Wereld", een orgaan van de Oostberlijnse communis ten, stelde de vraag: „Wat wenst deze huichelaar in West-Berlijn?". Het blad geeft als antwoord: Hij komt als voor vechter van de eeuwige bezetting van Ber lijn door de westerse geallieerden. Hij vreest dat het Russische voorstel de kans op een kernoorlog zal wegnemen. Indonesische reactie: DJAKARTA (Reuter) De voorzitter van de commissie voor Buitenlandse Za ken van het Indonesische parlement, Mansjoer, heeft woensdag, blijkens een be richt van het Indonesische persbureau „Antara", verklaard: „Wanneer de Neder landers geweld willen, zullen wij hier ge weld tegenover stellen". Mansjoer zei dit in een commentaar op een kortgeleden door de Nederlandse re gering gedane mededeling, dat zij meer troepen naar Nederlands Nieuw-Guinea zal zenden. Mansjoer verklaarde ook nog het plan van het Indonesische leger, om een oefen basis in te richten op de eilanden tegen over Nieuw-Guinea, ten volle te steunen. binnen niet al te lange tijd de beslissing van de regering kunnen volgen. Dan zal de bedoelde nota verschijnen. Bezwaren tegen de invoering van commerciële televisie berustten oorspronkelijk vooral op cultu rele gronden. Men vroeg zich met bezorgd heid af, of de programma's op peil zouden blijven. Anders werd de zaak, toen bleek dat in onze buurlanden wel reclame in de televisie zou worden ingevoerd. De aan dacht werd erop gevestigd, dat het Neder landse bedrijfsleven gelegenheid zou moe ten hebben zich daartegen teweer te stellen door reclame voor de eigen produktie. Van daar dat het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen niet zonder de adviezen vttA dat van Economische Zaken hierover kan beslissen. Over de vorm van de reclame in de televisie moeten nog nadere besprekingen worden gevoerd. De beslissing is mede van de voorgestelde manier afhankelijk. De regering zal zich ook beraden op de ontwikkeling van de televisie op lange ter mijn, uitbreiding van de zendtijd en bouw van studio's. Over zendtijd in de televisie voor politieke partijen zal de staatssecre taris het advies van de Radioraad vragen. Hij staat sympathiek tegenover vrijstelling van kijkgeld voor militaire oorlogsslacht offers. De kwestie is in onderzoek De samenwerking van de omroepvereni gingen in de N.T.S. werd door staatssecre- Bij het opmaken van de ontwerp-begro- ting voor 1959 was het, naar minister Van Aartsen aan de Tweede Kamer mededeelt, onzeker of over de IJ- en Coentunnels zo tijdig een beslissing zou kunnen worden genomen dat eventueel nog in 1959 belang rijke uitgaven nodig zouden zijn. Daarom streeft steeds naar een vergelijk en samen- is besloten geen post daarvoor op te ne men. De minister heeft over de volgorde van de bouw van deze tunnels en van de Hemtunnel zijn standpunt nog niet be paald. Tussen de technische diensten van Amsterdam en van de rijkswaterstaat is overeenstemming bereikt over de techni sche opzet van een enigszins gewijzigd ontwerp voor een IJtunnel. De economi sche zijde van het vraagstuk viel buiten dit uitsluitend technische overleg. Zij zal aan de hand van verschillende nog niet alle ontvangen gegevens beoordeeld moeten worden. Het overleg met de minister van Marine inzake de gehele of gedeeltelijke ver plaatsing van het marine-etablissement in Amsterdam ten behoeve van de tunnel- aanleg is nog gaande. Prinses Irene heeft donderdag een be zoek gebracht aan het 13de bataljon garde fuseliers „Prinses Irene" te Schalkhaar. In de keuken werd de prinses een kop soep uit de gamel aangeboden. BELGRADO (Reuter) President Tito van Joegoslavië zal vandaag president Nasser van de V.A.R. te Port Said in Egypte ontmoeten, zo is donderdag in Bel grado bekendgemaakt. President Tito be vindt zich aan boord van zijn jacht Galeb (5600 ton) op weg naar Indonesië voor een staatsiebezoek. Op de terugweg zal hij ook andere Aziatische landen bezoeken. Bij een hernieuwd bezoek aan Egypte zal Ti to zijn besprekingen met Nasser dan voort zetten. 'taris Höppener „goed" genoemd. Er komen wel eens spanningen voor, maar men werking. Het is niet uitgesloten, dat een groot deel van de regeringsuitzendingen door middel van de radio zouden kunnen verdwijnen, als de omroepverenigingen een deel van de onderwerpen in hun program ma's, eventueel op andere tijden, verwer ken. De Memorie van Antwoord op de nieuwe Omroepwet, vergezeld van een ge wijzigd wetsontwerp, kan vóór eind januari 1959 worden verwacht. Bij de behandeling daarvan kan dan naar de mening van de staatssecretaris het beste de financiering van de Wereldomroep worden besproken. Zoals men zich zal herinneren zijn er van diverse zijden bezwaren tegen geuit, dat dit uit de gewone luisterbijdragen geschiedt. (Van onze parlementaire redacteur) Het is toe te juichen, als ons volk meer leest. Daarom is het de bedoeling van minister prof. J. Zijlstra het aantal ver koopgelegenheden voor boeken uit te breiden. Het is de vraag op welke wijze dat moet geschieden. Als het nu de kruide niers zou zijn toegestaan „pocket"-boe- ken te verkopen, aldus staatssecretaris mr. R. G. A. Höppener donderdag in de Tweede Kamer, dan zou die vrijheid niet meer kunnen worden teruggedraaid als de beschikking anders uitvalt. De bedoe ling van het verkoopverbod van „pocket"- boeken bij kruideniers is dus de bestaan de toestand te bevriezen. De regering meent niet, dat het verbod in strijd is met de Grondwet: de Hoge Raad staat op het standpunt, dat ook lage re wetten de verspreiding van drukwerk kunnen beperken, mits die beperking geen betrekking heeft op de inhoud en niét algemeen is. Zoals wij verleden week hebben be richt, heeft de Vereniging tot bevordering van de belangen des Boekhandels in over leg met de Koninklijke Nederlandse Uit geversbond in een telegram aan de staats secretaris van Economische Zaken uiting gegeven aan „ernstige ontsteltenis" over de wijze van totstandkoming der Vesti gingsbeschikking Boekverkopersbedrijf '58. Daarin werd tevens meegedeeld, dat een commissie, samengesteld uit de bovenge noemde organisaties en de Nederlandse Boekverkopersbond, zich dringend bereid verklaarde de staatssecretaris een uiteen zetting te geven van „de in het geding zijnde hoge belangen voor het gehele boek wezen". In het vandaag verschenen num mer van het Nieuwsblad voor de Boek handel lezen wij, dat deze commissie be staat uit de heren drs. R. E. M. van den Brink, H. W. Blok, P. G. M. Coebergh en J. R. Meulenhoff, met mr. C. Vrij als secretaris. (Van onze correspondent in Londen) Londen heeft duidelijk „neen" gezegd op Kroesjtsjev's voorstellen voor Berlijn, maar tevens een positief geluid laten horen. In het debat over de buitenlandse politiek, dat gisteravond in het Lagerhuis werd ge houden, heeft de Britse regering zich be reid verklaard tot een conferentie der grote vier over de Duitse hereniging en de Europese veiligheid. D^ minister van Bui tenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, zei dat de regering gereed is dit vraagstuk in al zijn aspecten te bespreken na de bijeenkomst van volgende week tussen de grote drie. Inzake de Duitse hereniging blijft de Britse houding onveranderd: alleen door vrije verkiezingen. Hij gaf de verzekering dat indien een herenigd Duitsland beslui ten zou zich bij de NAVO aan te sluiten, het Westen geen voordeel zou trekken uit de verplaatsing van Russische troepen driehonderd kilometer naar het oosten. Het NAVO-schild zou niet dezelfde afstand op schuiven. Het Westen zou Rusland waar- Hoewel de invoering van de beschermde oversteekplaatsen de veiligheid van het voetgangersverkeer zeker ten goede is ge komen, mag niet worden ontkend, dat de bereikte resultaten nog niet bevredigend zijn. Het experimentele stadium is nog niet beëindigd. Mede doordat er nog zo weinig beschermde oversteekplaatsen zijn, is de voetganger daarmee nog niet voldoende vertrouwd en aarzelt hij veelal, van zijn recht van voorrang gebruik te maken. De vraag, of het gewenst is, de voetganger een zekere mate van bescherming te ver lenen op alle door een zebra-patroon aan gegeven voetgangersoversteekplaatsen dus ook die zonder knipperbollen is thans in studie bij de Commissie Veilig heid wegverkeer. De werkcommissie, die onderzoekt op welke wijze de geluidsoverlast van het ver keer verminderd kan worden, heeft thans van haar bevindingen een rapport uitge bracht- Omtrent de daarin gedane voor stellen heeft minister Van Aartsen zijn standpunt nog niet bepaald. T h o r e a u Het enige geneesmiddel tegen de liefde is: nog meer liefde. HELSINKI (Reuter) Premier Fager- holm van Finland heeft aan president Kek konen het ontslag van zijn regering aan geboden. Kekkonen heeft dit ontslag aan vaard. Er bestond al enige weken een crisis in de coalitieregering, die haar oorzaak vooral vond in een slechter worden van de betrek kingen met de Sovjet-Unie sedert Fager- holm eind augustus zijn kabinet vormde. De crisis werd acuut toen minister Virolai- nen ontslag nam, gevolgd door de andere vier agrarische ministers. In goedingelichte kringen verluidt, dat de agrariërs de vor ming van een minder conservatieve rege ring nodig achten als men de goede be trekkingen met de Sovjet-Unie wil hand haven. Zij worden hierbij gesteund door de onafhankelijke socialisten, die in de oppositie zijn. (UPI) Sinds de vorming van het kabi net Fagerholm, waarin geen communisten en afgescheiden linkse socialisten vertegen woordigd waren, maar wel conservatieven, heeft de Russische pers herhaaldelijk gea geerd tegen de „westerse" koers in Finland, zijn Russische bestellingen geannuleerd en is de Russische ambassadeur naar Moskou teruggeroepen, zonder dat een plaatsver vanger werd benoemd. De communistische partij, die bij de laatste verkiezingen zeven zetels won en nu vijftig van de tweehonderd parlements zetels bezet, komt het eerst in aanmerking voor de vorming van een nieuw kabinet. De gematigde sociaal-democraten en de agrariërs zijn daarna de grootste partijen. REYKJAVIK (Reuter/AFP) Premier Jonasson van IJsland heeft president As- geisson het ontslag van zijn regering aan geboden als gevolg van meningsverschil len over economische kwesties. Het aftre den volgt na een crisis die vijf dagen gele den begon toen de sociaal-democraten, een der drie partijen van de regeringscoalitie, een plan publiceerden voor de betaling van regeringssubsidies voor het laag houden van de kosten van levensonderhoud. De communistische partij, die eveneens deel uitmaakte van de coalitie, steunde de voorstellen, maar de progressieve partij van premier Jonasson was ertegen. Masjumi onthield zich DJAKARTA (Reuter) Het Indonesische parlement heeft woensdagmorgen, zonder tegenstemmers, het wetsontwerp inzake de nationalisatie van Nederlandse bedrijven aangenomen. De Masjumi en de Katholieke partij ont hielden zich van stemming. borgen willen geven tegen Duitse agres sie. Berlijn kan alleen de hoofdstad zijn van een vrij en verenigd Duitsland. De Labour-oppositie beschuldigde de re gering er van dat zij wegens haar puur negatieve houding de problemen alleen maar heeft verergerd. Het Westen valt van de ene in de andere crisis en danst naar het pijpen van de Russen. De gehele wereld wacht op een initiatief, dat, gezien de in- ternationaal-politieke situatie, alleen van Groot-Brittannië kan komen. Volgens Aneurin Bevan, die, als Labour de volgen de verkiezingen wint, bestemd is om minis ter van Buitenlandse Zaken te worden, is het voorstel van Kroesjtsjev onaanvaard baar, evenals de tegenwoordige toestand. In elk geval, zo merkte Bevan op, is het plan van Kroesjtsjev niet ernstig bedoeld. Het zou een belangrijke bijdrage tot de vrede betekenen, indien de grote mogend heden zich uit Duitsland zouden terugtrek ken. Het is echter in strijd met alle wer kelijkheidszin te verwachten, dat de Rus sen zich zouden neerleggen bij de aanslui ting van een herenigd Duitsland bij het Westen. Bevan wil iets bereiken langs de weg van het Rapacki-plan. De vrees die in Polen bestaat, kan volgens Bevan de hef boom zijn welke kan leiden tot een verbe tering van de toestand. Bevan zei echter dat ook de oppositie van oordeel is, dat Amerikaanse troepen in Europa moeten blijven. De Britse minister van Defensie Duncan Sandys betoogde dat het Rapacki-plan wei nig zin had, omdat de moderne wapens ge makkelijk over gedemilitairiseerde zones heenvliegen, zodat er geen sprake zou zijn van groter veiligheid. BEIROET (AFP) Uit de archieven van het Libanese ministerie van buiten landse zaken in Beiroet zijn dossiers ver dwenen met stukken over de laatste be sprekingen van de vroegere minister van buitenlandse zaken Malik met de Ameri kaan Loy Henderson, een speciale afge zant van Foster Dulles. De verdwijning is ontdekt toen men de documenten gezocht had met het oog op het komende bezoek van de Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken voor het Nabije Oos ten, Rountree. Er wordt een onderzoek ingesteld, doch voor het ogenblik tast men nog geheel in het duister.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 1