Gevangene ontsnapt DE VOETBAL-TOTO r MADOEF EN MIRZA Agenrfi voor Haarlem Kerkelijk leven DOOR BELTON COBB fels vertaald) Hier en daar aardig De radio geeft zaterdag T elevisieprogr anima Haarlemse rechtbank Drie maanden geëist tegen oneerlijke winkelbediende Amerikanen nemen deel aan tuinbouwexpositie 1960 KPM-schip liep op een rif RENAUIT BESTELAUTO'S Renault personenauto's GARAGE DEN HOUT Kerstavond in Amsterdam van aüe gezindten NAAIMACHINES Jeugdige joyriders voor officier van Justitie Kerkelijk Nieuws l> L t M B E k 1 9 5 S Toen ze weer thuis waren, vroeg Azamir, wat Madoef nu wilde doen met het geld van de Khalief. Daar werd Madoef een beetje verlegen van.... „Ik voel wel, wat je graag zou willen, glimlachte Azamir. Je zou graag naar huis willen en je vader het geld. geven, nietwaar? Nu, ik vind het goed, hoor. Je vader zal erg blij zijn!" En zo gebeurde het, dat Madoef afscheid nam van de vriendelijke Azamir en de terugtocht naar zijn dorp aannam. 128129 Na een boeiend journaal en een weer- overzicht dat ons leerde, dat het hier en daar mistig zou worden, volgde donder dagavond een K.R.O.-programma, dat hier en daar aardig genoemd zou kunnen wor den, Dat slaat dan uiteraard op de hoofd schotel, het Vlooienspel van Guus Vleugel en Harry Bannink, dat enige verspreid voorkomende pret bevatte en in elk ge val een serie aardige liedjes. In het ge heel was echter nauwelijks enige con structie te bekennen en dat zou niet eens zo erg geweest zijn als 't maar niet als een geheel was gepresenteerd. De Sinterklaas- „musical" spatte uiteen in een aantal meer of minder geslaagde schetsjes, die in elk geval leerden, dat de deelnemers heus wel capaciteiten genoeg hadden. Die van Joop Doderer (in een zeer geslaagde vrijgezellenrol) en Conny Stuart (deze keer als een excentrieke juffrouw op ka mers) staan wel vast, maar ook Henk El- sink en Philippine Aeckerlin zouden zich met wat meer grond onder de voeten on getwijfeld redelijk ontplooien. Daarvoor is nodig een echte visie, zonder welke de samenstelling van dit soort programma's een slapeloze nachten opleverende heksen toer blijft. Wat daarvóór Maria van der Eist en Jos van Loon onder de titel „Pakjesavond" presenteerden, was voorzover het nog niet in tijdschriften is uitgebazuind wel infor matief op het gebied van nieuwe snufjes en hapjes, maar werd door breedvoerig heid al gauw kneuterig en tenslotte rond uit vervelend. Het interview van Louis Frequin met staatssecretaris Schmelzer, bood deze laatste gelegenheid het een en ander uit een te zetten over de P.B.O. en de bezits vorming. Over de Zilvervloot-actie verna men wij, dat honderdvijfentwintig duizend jongeren samen al een half miljoen heb ben ingelegd. De werking van premie spaarregelingen werd geïllustreerd door een des morgens opgenomen film over het nuttig effect ervan in een particulier be drijf, dat door de staatssecretaris en pas sant werd toegelicht. Dat is een verleven diging van zo'n vraaggesprek, die het vooral voor t.v.-doeleinden zeer goed doet. Beeldschermer Advertentie Breestr.74-84 250 modelkamers Geopend: 8-l2.3Öen'Üj-l8u. Dinsdag 843 u. HILVERSUM I. 402 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muz. 7.30 Voor de kinderen. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvr. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zieken. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Promenade-ork. en soliste. (12.30 12.33 Land- en tuinbouwmeded.). 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muz. 13.45 Voor de kinderen. 14.00 Voor de jeugd. 14.10 Man nenkoor. 14.45 Kron. v. letteren en kunsten. 15.20 Amateursprogr. 15.40 Boekbespr. 15.50 Gregoriaan se zang. 16.20 Matrozenkoor. 17.00 Engelse les. 17.20 Voor de jeugd. 18.20 Journalistiek weekoverzicht. 13.30 Lichte muziek. 18.45 Van klanten en wanten weten vragenbeantw. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.20 Lichtbaken, caus. 19.35 Brabants ork. en sol. 20.30 Ja, met. mij, schets. 20.35 Gevar. progr. 21.55 Pol. caus. 22.05 Lichte muziek. 22.35 Wij luiden de zon dag in. Aansluitend: Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22—24.00 Pianokwartet. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00 24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 10.50 Artiestencafé. 11.20 Buitenl. weekoverzicht. 11.35 Hoornkwartet. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Hawaiianmuz. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muziek. 13.40 Sportnieuws. 14.05 Voor de jeugd. 14.40 Lich te muz. 15.05 Van de wieg tot het graf, caus. 15.20 Rödio-philharm.ork. en solist. 16.20 Boekenwijs heid. 16.40 Kinderkoor. 17.00 per expresse. 17.30 Act. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Jazzmuz. 18.35 Muziek-kiosk. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO. 19.30 Machten en mensen, caus. 19.45 Deze week, caus. 19.50 Iets voor niets, causerie. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Thuis best?, schets. 20.13 Gevarieerd progr. 21.30 Soc. comm. 21.45 Hits aan de spits. 22.00 Dansmuziek. 22.35 Opsporing verzocht. 23.15 Nieuws. 23.30—24.00 Gram. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Gram. 12.30 Weerbericht. 12.35 Gesproken aperitief. 12.45 Gram. 13.00 Nieuws. 13.11 Radio- Almanak. 14.30 Radiojourn. 15.00 Accordeonreci tal. 15.15 Gram. 15.45 Accordeonrecital (vervolg). 16.00 Gram. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Dagklapper en lit. kal. 17.20 Liturgische zangen. 1130 Gram. 18,00 Orgelconcert. 18.30 Voor de sold. 19.00 Nieuws. 19.30 Gram. 20.00 Ork.coneert. 21.00 Gram. 21.15 Amus.ork. 22.00 Nieuws. 22.15 Verz.- progr. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Gram. VOOR ZATERDAG NCRV: 17.00—17.30 Voor de kinderen. NTS: 20,00 Journaal en weeroverzicht. VARA: 20.20 Vraag- en antwoordspel. 21.10 Tussenspel. 21.20 Avontu- ren van Dorus. Taalles. De 35 stafleden van de Ame rikaanse ambassade in Den Haag zullen op instigatie van hun regering elke morgen voor hun dagtaak begint les in de Neder landse taal krijgen. Deze maatregel is een uitvloeisel van de wens van de Amerikaan se regering de talenkennis der leden van de Amerikaanse buitenlandse dienst te verbeteren. Enige vooraanstaande kerkelijke week bladen hebben kort geleden enkele be schouwingen gewijd aan de voetbalpool. Gezien de belangstelling voor dit onder werp willen wij vandaag in onze rubriek het woord geven aan twee bekende pro testantse publicisten, die tot verschillen de kerken en richtingen behoren, maar die ten aanzien van de' voetbalpool een eenstemmig oordeel blijken te hebben. Allereerst ds. L. H. Ruitenberg, Her vormd perspredikant. Deze rekent zich zelf tot de twintig percent van de bevol king, die naar zijn schatting tegenstan ders zijn van de bij de te verwachten wet te regelen voetbal-toto. De toenemende neiging om te wedden is, volgens hem, een teken van denken in geldtermen, die de Bijbelse rangorde („zoek eerst het Koninkrijk Gods") doorbreekt en krachte loos maakt. Maar ook maatschappelijk- zedelijk zijn er ernstige bezwaren. Slechts schijnbaar is hier de daad of de weigering van de enkeling om aan de toto mee te doen van heel weinig belang. De grote hoeveelheid, het insfituut, maakt dit denken in geldtermen in ons volk normaal. In de tweede plaats toont ds. Ruitenberg aan, dat dit instituut een be derf is voor het voetbalspel zelf. In „Hervormd Nederland" schrijft hij verder onder meer het volgende. „En tenslotte maar daar is het minste van te zeggen zal men in de christelijke gemeente elkaar moeten vragen of het cultiveren van het kansspel niet afgewe zen dient te worden, ais zijnde een corrup tie van de omgang met Gods heilsgebeu ren. De bijbel zegt niet: gij moogt niet deelnemen aan een weddenschap. Men zal dan ook merkwaardig weinig over het gok ken vinden in de tegenwoordige ethische en dogmatische boeken. Maar wij weten, dat in de bijbel het lot vermeld wordt als een middel om Gods wil te leren kennen. Wie nu inziet, dat dit in Gods bestel is toe gelaten voor een doel dat boven de mens uitreikt, zal terugdeinzen, als het lot ge bruikt wordt voor het gewin. En is het rollen van de bal op het groene gras met de witte lijnen heel veel anders in zijn on- bepaalbaarheid, dan de bal, die de crou piers in Monte Carlo, Vichy of Ostende laten rollen op het groene laken met de rode en zwarte merktekenen? In het lot hebben wij omgang met het geheimenis Gods. Het lot wekke daarom eerbied, maar worde niet gebruikt voor winstbejag al leen. Nog een opmerking: „en de bazaars dan?" is de honende vraag van wie onze afwij zende houding wel erg strak vinden. Ant woord: de bazaar is het resultaat van het werken van tientallen mensen, vrijwillig, een hele winter door. Wie een dubbeltje verraadt om de bonen in de pot te schat ten en daardoor kans krijgt de pop te win nen, die mevrouw Paalman-Broodmeyer met al de liefde van haar hart heeft aan gekleed, geeft ter wille van het doel. Wie een lootje koopt van een kwartje van het lieftallige Jetje om kans te hebben op de onvermijdelijke sprei van de vrouwenver eniging, hoopt op een niet, maar vindt het best, dat zijn kwartje gebruikt wordt voor' het noodlijdend orgelfonds. Dat is alle maal gezellig, vermoeiend, onefficiënt, vervelend of hoe men er tegenover staat. Maar op heï"ogenblik, dat dë 'prij zen erg hoog worden, de activiteit gering, de groep'waarin mén werkt onbegrensd; duikt inderdaad de vraag op, of de grens niet overschreden is, waar de christelijke gemeente halt dient te houden. Laten wij er echter geen halsdaad, geen merkteken voor christelijk levensgedrag van maken, waér wij de grens zien. Als wij maar een grens zien. En die is bij de voetbal-toto ruimschoots overschreden". Onder het opschrift „De kwaal en het middel" heeft prof. dr. Herman Ridder bos in het „Gereformeerd Weekblad" zijn standpunt in zake de voetbalpool uiteen gezet. Hij begint met te constateren, dat, nu het Nederlandse volk op het punt staat een gelegaliseerde voetbaltoto „rijker" te worden, met name de protestants-christe lijke pers deze ontwikkeling diep blijkt te betreuren. Prof. Ridderbos waardeert het, dat ds. Ruitenberg ook in een artikel in het Vrije Volk een goed woord schrijft voor het protestants-christelijke stand punt, maar hij vreest dat het weinig zal baten. Overigens, zegt hij, moet men de zaak, waarover het gaat, goed in het oog houden. „Het gaat er bepaald niet over of men door huivering moet worden bevangen, zo dra het over een lotje of een gokje gaat. Maar het gaat erover of dit „onnozele gok je" voortaan week in week uit zal groeien tot een reusachtig bedrijf, onder auspiciën van de overheid. Want niemand moet zich de eigenlijke gang van zaken ontveinzen: onder het motief, dat de toenemende rechtsonzekerheid niet langer te dulden is zien de voorstanders van de voetbaltoto thans hun kans de gokzucht van het Ne derlandse volk tot volle ontwikkeling te brengen en week aan week te organiseren en te exploiteren. Deze toto wordt, als zij eenmaal op dreef komt, een bedrijf, dat wekelijks vele honderdduizenden en jaar lijks vele tientallen miljoenen guldens zal omvatten en waarbij men, om de zaak zo onschuldig mogelijk voor te stellen, niet moet wijzen op enkele incidentele liefda digheidsloterijen. Die zijn daarbij verge leken onbeduidend knikkerspel. Men kan het aan de grote voetbalorga nisaties overlaten de zaak goed en gron dig op te zetten. Geen ingewikkelde pro cedures meer om aan een lot te komen. Wekelijks zal men, gechaperonneerd door de overheid, de goklustigen het geld uit de zak kloppen. Ongetwijfeld zijn er ook voor delen aan deze regeling. Er zal een dui delijker rechtsbestel inzake het gokken ko men. Praktisch betekent dit echter, dat men niet meer door de mazen van de wet hoeft te kruipen, want het net wordt op getrokken. Belangrijker is, dat de gokker voortaan door de overheid beschermd wordt tegen een al te egoïstisch misbruik van zijn gokzucht voor derden. Maar dit alles neemt niet weg, dat door deze groot scheepse „kanalisering" de sluizen thans pas goed opengezet en het water nu eerst goed wég kan. Het middel zal heel wat meer gaan omvatten dan vroeger de kwaal. Daarom maakt de ijver, die velen voor de rechtszekerheid aan de dag leg gen, een wat dubieuze indruk. Als tegelijk hun ijver voor de voetbal-toto maar niet zo groot was! Er is meer in heel deze zaak, dat weinig karaktervol schijnt. Het is nog geen tien jaar geleden, dat de grote sport-organisa- ties met grote waardigheid de gedachte van de hand hebben gewezen, als zouden zij op deze wijze aan geld willen komen. Thans staat alles te popelen om de mil joenen in ontvangst te nemen. Ook de culturele organisaties (naar wij, hopen niet alle) zien een nieuwe mogelijk heid voor hun bestaan. Men kan natuurlijk zeggen, dat de wetgever, door de voet bal-toto te legaliseren, dit alles niet be hoeft te beoordelen en metterdaad doet zij dit ook niet. Toch zou men zich kunnen in denken, dat de wetgever, liever dan deze weinig sportieve salto mortale van de sport binnen enkele jaren met een wet te honoreren, deze had gehouden aan haar nog zo vers in het geheugen liggende eigen uitspraken en de mazen van de wet als nog gedicht had. Dat in plaats daarvan de weg thans zo ruim gebaand wordt voor wat voor enkele jaren een ieder nog een ontduiking van de wet en een aantasting van de zedelijke volksgezondheid in het algemee.ij en van de waardigheid van de sportieve en culturele organisaties in het bijzonder toescheen, is-,een van de redenen waarom het gedrang van hoog tot laag om zo spoedig mogelijk de voetbal-toto binnen te halen, mij onbegrijpelijk voorkomt", aldus prof. Ridderbos. Advertentie Neveda, Rokin 118, Amsterdam Zes maanden gevangenisstraf, waarvan drie voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en ondertoezichtstelling der reclassering heeft de officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, donderdagmorgen geëist tegen een achttienjarige gedeti neerde winkelbediende uit Krommenie. De rechtbank beval onmiddellijk ontslag uit het Huis van Bewaring, en bepaalde de uitspraak op 18 december. De jongeman verduisterde in een jaar enkele honderden guldens over het be drag is men het niet eens door op het kasregister van de zaak, waarin hij werk te, geregeld minder aan te slaan dan hij ontving. Het geld gebruikte hij onder an dere om een televisietoestel en een brom fiets op afbetaling te financieren. Mr. H. C. R. M. van Cranenburgh wees er op, dat de ouders van verdachte bij hun opvoeding gestreefd hadden naar grote zelfstandigheid van hun kind. Bovendien had de winkelier verdachte te veel verant woordelijkheid laten dragen. Pleiter drong aan op onmiddellijke invrijheidstel ling van zijn cliënt, die sinds drie maan den gedetineerd is. De rechtbank voldeed na beraad aan dit verzoek. Abonnementsgeld verduisterd Tegen een 36-jarige Haarlemse eiste de officier wegens het verduisteren van abon nementsgelden van een landelijk dagblad vier maanden gevangenisstraf met aftrek. Van de 300, die zij niet had afgedragen, was 200 in het huishouden gegaan en de rest had zij in Zandvoort opgemaakt met een andere krantenbezorger van hetzelfde blad. Mr H. Luyken bepleitte op grond van het psychiatrische rapport de uiterste clementie. Eveneens wegens verduistering eiste de officier tegen een Haarlemse 29-jarige be tonwerker de man, mét wie de vorige verdachte was uitgeweest bij verstek drie maanden gevangenisstraf. „Verboden toegang" Bij de ingang van een parkeerterrein voor autobussen bij de Keukenhof in Lis- se staat een bordje „Verboden toegang, ook voor houders van wandelkaarten". Een 34-jarige loswerkman uit Lisse had op dit terrein zonder ventvergunning bloembollen te koot aangeboden. Met het oog op het bordje beschouwde de man het terrein, dat particulier eigendom is, niet als publieke grond, zodat hij meende geen vergunning nodig te hebben. Het Haar lemse kantongerecht dacht daar anders over en veroordeelde de loswerkman tot f 11 boete. Verdachte ging in beroep en thans eiste de officier van Justitie bij de rechtbank tenuitvoerlegging van het von nis van het kantongerecht, omdat ver dachte, ook naar de mening van de offi cier, had zonder vergunning op een voor publiek toegankelijke plaats gevent. Uitspraak in alle zaken 18 december om half tien. De heer Gus Springer uit New York, vertegenwoordiger van de Nederlandse bloembollenhandel in de Verenigde Staten en Canada heeft donderdag in Rotterdam mededelingen gedaan over de Amerikaan se deelneming aan de in 1960 te houden internationale tuinbouwtentoonstelling in de Maasstad. Ook vertelde hij over de grote belangstelling, die nu reeds aan de andere zijde van de oceaan voor dit evene ment bestaat. Het zal voor de eerste keer in de ge schiedenis zijn, dat Amerika buiten het land zal deelnemen aan een tuinbouwten toonstelling en tevens is het de eerste maal dat stappen worden ondernomen om voor zulk een deelneming financiële steun van de regering te verkrijgen. De plannen voor deelneming van de Amerikanen zijn reeds zo ver gevorderd, dat nu al vast staat dat Amerika met een aantal inzendingen zal komen waarmee een totaal bedrag van een miljoen gulden zal zijn gemoeid. Behalve bloemen van allerlei soort zal Amerika fruit en groente tonen, alsmede de modernste methoden voor conserveren van fruit. Raad voor de Scheepvaart Is het K.P.M.-schip „Batoela" niet wat te ver doorgevaren vlak voor dat het bij het Indonesische eiland „Sapoedi" op een koraalrif liep? Deze vraag stelde de Raad voor de Scheepvaart aan de 41-jarige F. de K. uit Rijswijk, die op 14 september van het vorig jaar als kapitein van dat schip met een lading vee op weg was van Bali naar Singapore. Omstreeks half elf 's avonds liep het schip bij het eiland Sa poedi ten noordwesten van Bali op een koraalrif. Het schip kreeg enkele scheu ren in de wand en maakte enigszins wa ter. Op eigen kracht kon het bij hoog wa ter weer vlotkomen. De kapitein, die sedert 1939 bij de K.P.M. is dienst is, zei dat hij voortdu rend peilingen had genomen, dat het weer helder was en dat de roerganger, een leer ling-stuurman voor de lokaalvaart, een zeer bruikbare kracht was. De raad was echter van mening dat de kapitein er be ter aan had gedaan zijn schip recht voor de ingang van de vaargeul te brengen Ook zou hij teveel vertrouwd hebben op zijn roerganger. De hoofdinspecteur voor de scheepvaart, de heer J. Metz, wilde de moeilijke om standigheden, waaronder in die dagen in de Indonesische wateren genavigeerd moest worden, niet buiten beschouwing laten. Hij achtte het echter niet onverant woord dat de kapitein 's nachts de vaar geul wilde passeren. Daarom stelde hij de raad voor de gezagvoerder te straffe- met een berisping. De raad zal later uitspraak doen. 300 tot 1500 kg. Goedkoop in aanschaf zuinig In gebruik. Model 1959 De „VIER" vanaf 4490.—. Zuiniger dan 1 op 17. De DAUPHINE vanaf f 5745.—. 1 op 17 Op alle RENAULTwagens 6 maanden fabrieksgarantie incl arb loon. Telefoon 12188 en 15056 Minister Zijlstra spreekt openingswoord De minister van Economische Zaken, prof. dr. J. Zijlstra, en de deken van Am sterdam, mgr. G. P. J. van der Burg, zul len het openings- respectievelijk het slui tingswoord spreken op de massale volks- kerstzangavond, op dinsdag 23 december in de hallen van hel R.A.I.-gebouw van on geveer 7000 Amsterdamse Christenen var nagenoeg alle protestantse kerkgenoot schappen en ditmaal (voor het eerst in d« hoofdstad) ook van de Rooms-Katholiek» kerk. Dr. J. J. Buskes, Nederlands Her vormd predikant te Amsterdam leest hei kerstevangelie en de dichter-predikant ds Okke Jager uit Almelo houdt een korte toespraak. Theo van der Blij leidt met me dewerking van de beide door hem gediri geerde koren, het r k. Hoofdstadkoor en de Koninklijke Christelijke Oratorium ver eniging „Excelsior" en van het nationaal muziekkorps van het Leger des Heils de samenzang der kerstliederen. De gehele bijeenkomst zal de volgende avond per ra dio worden uitgezonden. Advertentie Alle merken dus ruime keuze. M "!?l. Gr. Houtstr. 181 - Tel. 14444 VRIJDAG 5 DECEMBER TENTOONSTELLINGEN Kunstzaal „De Ark": Expositie Anna l'erpstra tot 22 uur. In 't Goede Uur (Korte Houtstraat 1): Expositie Henk Broer, tot 22 uur. Galerie Espace (Klein Heiligland 36): Ex positie Hans Wiesman, tot 17 uur. 33. „Bovendien kan ik ook wel komedie-spelen, en als je maar veel over kunst praat en er artistiek uit ziet, dan bekommert zich niemand erom, wat je eigenlijk precies schildert. Hoe dan ook, die vermomming lukte aardig, nietwaar?" „O ja?", zei Cheviot. „Hoe reageerde Jenny?" „Jenny, hoe bedoelt u?" „Herkende zij je niet??" „Ze gaf geen enkel teken dat ze dat deed." „Misschien was dat de opzet?" „Wat bedoelt u, ik begrijp niet waar u heen wilt". „Ze was één van Joe's kornuiten. Ze was er dus van op de hoogte, nietwaar, wat er ging gebeuren". „Denkt u dat niet. We vertrouwden haar voor geen cent. Ze kon haar mond nu eenmaal niet houden". „Je verwachtte haar dus niet in het pension? Het was een verrassing voor je, dat ze daar een baantje had aangenomen?" „Ik was er volkomen door uit het veld geslagen. Ik snapte niet, wat haar bedoeling was" „Vroeg je het haar niet?" „Geen sprake van. Ik liet haar natuurlijk niet mer ken, wié ik was. Stellig niet aan ïaar. Begrijpt u, ze was een lief kind, maar een grote kletskous. Ze -praatte veel te veel en met iedereen. Als ik haar had verteld, wié ik was, dan zou ik het even goed van de daken hebben kunnen schreeuwen. Om u de waarheid te zeg gen, paste ik ervoor op, om niet veel te zeggen, als zij in de buurt was en als zij mij bediende, keek ik voor me". „Juist," zei Cheviot. „Jij herkende haar dus, maar voor zover je weet, herkende zij jou niet. Dat wil je ons tenminste doen geloven. Ga door met je verhaal". „De boodschap, welke wij aan Joe doorgaven", vervolgde Frank Moss, „was, dat hij zich onmiddel lijk 's avonds na zijn ontsnapping naar de tuin van het pension moet begeven. Ik zou dan zekerheid hebben, dat hij het was, die ontsnapte. Ik had dus de gevangenis sirene gehoord en stond 's avonds uit mijn raam te kij ken, dat uitziet op de tuin. Om ongeveer half twaalf zag ik iemand in de tuin. Ik klom uit mijn raam en via een afdakje bereikte ik de grond. De figuur, die ik had gezien was inderdaad Joe. Ik gaf hem een pak dat ik had meegebracht, en verzocht hem zich tot de volgende dag op een oepaalde plaats schuil te houden, waar ik hem zou ontmoeten". „Eén ogenblik", onderbrak Cheviot hem. „Je slaat hier wel iets over nietwaar?" „Niets belangrijks. Ik nam zijn gevangeniskleren aan en stopte die later in mijn koffer". „Kwam Joe het huis binnen?" „Nee". „Maar hij zou dat hebben kunnen doen, hetzij voor dat jij hem zag, hetzij na jullie onderhoud in de tuin, terwijl jij aannam, dat hij al verdwenen was". „Er bestond geen reden voor hem om dat te doen". „Natuurlijk wel", zei Cheviot, „Jenny!" „Waar wilt u nu neen?" „Jij houdt niet van verraders en evenmin is Joe op hen gesteld. Precies in die nacht werd Jenny een dodelijke dosis vergif toegediend. De tijd klop ook aardig". „O, dat kunt u niet doen", riep Frank Moss uit. „U kunt Joe daarvan niet beschuldigen. Als u denkt, dat u dit via mij Joe in de schoenen kunt schuiven...." „Ik wil niemand iets in de schoenen schuiven, ik wil alleen de feiten weten", zei Cheviot. „Iemand beschikte over een dosis onkruidverdelgingsspul, waarin ar senicum zit, en gaf dit aan Jenny. Als Joe in huis is geweest. „Het is Joe niet geweest, evenmin als ik, ik zweer het u..." „Hij kan het geweest zijn, tenzij je het overtuigend bewijs kunt leveren, dat hem uitsluit. Bijvoorbeeld, als je me de wère dader noemt". „Ik weet er niets van", zei Frank Moss, „helemaal niets. Joe en ik hebben er geen van beiden iets mee te maken". „Goed", zei Cheviot, „ga verder. Joe ging er dus vandoor. „Ja, hij ging er vandoor en ik ging terug naar mijn kamer. De volgende morgen deelde ik in het pension mee, dat ik terug moest naar de stad. Dat behoorde bij de opzet, begrijpt u. Ik moet zo spoedig mogelijk Joe in zijn schuilplaats opzoeken. Ik zou hem daar ca. 12 uur 's middags ontmoeten". „Juist, met een auto?" „Ja". „Welke auto? Ja had zélf geen wagen, nietwaar?" „Ik kon er een krijgen. Ik had informaties inge wonnen en er was een knaap, die auto's verhuurde. Een oude man, die geen moeilijkheden zou opleveren". „Je bedoelt, dat je hem gemakkelijk onschadelijk zou hebben kunnen maken en er zelf met de auto van door gegagn zou kunnen zijn?" „Ik zou er niet over piekeren zo iets te doen Ik zou die man geen haartje krenken Maar ik bedoel dat hij weggegaan zou zijn, als ik hém dat zei, om na een poosje weer terug te komen, zónder lastige vragen te stellen". „Je maakte echter geen gebruik van zijn diensten Juffrouw Goulby nam je in haai auto mee". „Inderdaad". „Ook één van Joe's kornuiten?" „Helemaal niet, ze behoorde niet tot ons groepje. Ze logeerde alleen doodonschuldig in het pension en hield zich bezig met het zoeken van wilde bloemen". „Als je het gelooft", zei Cheviot. „Jij gelooft dat evenmin als ik. Jij liet het voorkomen alsof je een ar tiest was en zij deed even hard haar best om voor een plantkundige door te gaan. Ze zou ook een ander mom hebben kunnen aannemen, als ik haar niet toe vallig kénde. Zij is op juwelen uit, nietwaar?" Frank Moss keek zijn ondervrager met iets van be wondering aan. „U weet wel véél", zei hij. „Inderdaad, zei Cheviot. „Je behoeft me dus geen verhaaltjes te vertellen, maar alleen de volledige waar heid. Ik herhaal dus mijn vraag: werkte die vrouw, die zich juffrouw Goulby noemde, met jullie samen?" „Nee, dat deed ze niet. Ik was nooit met haar in aan raking geweest. Ze wist me volkomen om de tuin te leiden. Ik trapte erin en geloofde in haar bloemen- hobby". „Juist", zei Cheviot, maar er klonk twijfel in zijn stem. „Waarom ging je op haar aanbod om mee te rijden in?" „Ik was van mening, dat ik dat best kon doen. Be grijpt u, dit was de grote moeilijkheid van ons plan netje: mijn vertrek uit het pension in een of andere auto, zonder dat er vragen gesteld zouden worden (Wordt vervolg FILMS Cinema Palace: „Liane, het meisje uit het oerwoud", 14 jr., 19 uur. Frans Hals theater: „Terugkeer van de onzichtbare man", 14 jr., 19 uur. Lido Theater: „Ro- dan", 18 jr., 19 uur. Luxor Theater: „Het kermismeisje", 14 jr., 19 uur. Minerva Theater: Gesloten. Rembrandt Theater: „Fanfare", a.l., 19 uur. Roxy Theater: „Barbarossa, de zeeschuimer", 14 jr., 19 u. Studio Theater: „True as a turtle", a.l., 19 uur. In alle bioscopen vervalt de tweede avondvoorstelling van 21.15 uur. DIVERSEN „In 't Goede Uur": Grammofoonplaten- concert van werk van Haydn, 2122 uur. ZATERDAG 6 DECEMBER Stadsschouwburg: Toneelgezelschap Jo- han Kaart met „Potasch, Perlemoer en de Pekinees", 20 uur. TENTOONSTELLINGEN Kunstzaal „De Ark": Expositie Anna Terpstra, 914 en 1922 uur. Huis Van Looy (Kamperlaan): Expositie uit aanwin sten collectie Regnauit, 1012.30 en 13.30 17 uur. ,In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Expositie Henk Broer 1022 uur. Galerie Espace (Klein Heiligland 36): Ex positie Hans Wiesman, tot 17 uur. FILMS Cinema Palace. „Liane, het meisje uit het oerwoud", 14 jr., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „Terugkeer van de onzichtbare man", 14 jr., 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Rodan", 18 jr., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Het kermismeisje", 14 jr., 14, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Les girls", 14 jr., 19 en 21.15 uur; „De geveltoerist", 14 jr., 14 30 uur Rembrandt Theater: „Fanfare", a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: .Barbarossa, de zeeschuimer", 14 jr., 14.30. 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „True as a turtle", a.l., 14.15, 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT, Theater Monopole: „Mijn beste vijand", a.l., 20 uur. DIVERSEN „In 't Goede Uur": Klassiek grammo- oónplatenprogramma, 2122 uur. De Hilversumse recherche heeft twee jeugdige joy-riders, de 17-jarige J. P. en de 17-jarige M. den U. ingesloten. De jonge lieden hebben bekend sedert juli van dit jaar in Hilversum zich meester te hebben gemaakt van in totaal zestien auto's, waar mee zij ritjes door het Gooi maakten. Dë Hilversumse autobezitters vonden dan enkele dagen later, met behulp van de politie, hun wagens op afgelegen plaat sen terug. Toen de jongens werden ge arresteerd bleken zij in het bezit van tal van autosleuteltjes te zijn. Na het ver hoor door de Hilversumse recherche zijn de knapen voor de officier van Justitie in Amsterdam geleid. Advertentie Ned. Herv. Kerk Beroepen te Oosterwolde (Geld.) J. Lekkerkerker te Bergambacht. Aangenomen naar Weerselo (toez.) W. J. van der Waal, vicaris te Emmen. Benoemd tot geestelijk verzorger in de ziekenhuizen te Groningen C. M. Luteijn te Groningen. Geref. Kerken Bedankt voor 's-Gravenhage-West (vac. W. Reeskamp) C, Goeman te Haarlem- Zuid. Evang. Luth. Kerk Drietal te Zeist K. E. F. Heintze, hulp prediker te Utrecht, dr. G. Rierners te Amsterdam en A. Vermeulen te Amster dam.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 4