MANAGERZIEKTE Slag bij Arnhem was van meet af aan gedoemd tot falen discauts ZATERDAG 6 DECEMBER 1958 Erbij PAGINA VIER Verslag van generaal-majoor Urquhart in Nederlandse boekvorm verschenen gedoe Medische kroniek HERINNERINGEN AAN EEN ITALIAANSE VAKANTIE De resten van de Duitse pantser- kolonne, die in de vroege morgen uren van maandag 18 september de brug over de Rijn bij Arnhem trachtte te bestormen. De tegen standers werden vernietigd door de paratroepen aan de noorde- lijke rivieroever. De foto daar onder laat zien hoe de troepen door zware bommenwerpers be voorraad werden. Teksten en af beeldingen uit „De Slag om Arn hem'' door generaal-majoor R. E. Uruquhart. DE SLAG OM ARNHEM door generaal- majoor R. E. Urquhart (vertaald door J. F. en H. L- J. Kliphuis, uitgave Sijthoff/Lei den) is opgedragen aan allen, die in sep tember 1944 streden in de eerste Airborn Divisie en aan hun strijdmakkers van de eerste Poolse parachute-brigadegroep. Burgemeester Ch. G. Matser van Arnhem leidt de Nederlandse vertaling van Urqu- harts eerlijke rapport van de veldslag in en zegt onder meer: „Mede door deze slag is Arnhem een open stad geworden, open voor een moderne herbouw, open voor een nieuwe, Europese geest". VOOR DE BRITSE televisie is in het voorjaar aan generaal Urquhart de vraag gesteld of de luchtlandingsoperatie bij Arnhem een mislukking is geweest. Hij antwoordde tot veler verbazing, dat zij over het geheel genomen een succes was. Inderdaad heeft de ingesloten eerste Britse parachutistendivisie allerwegen de bewondering gewekt Eisenhower ge tuigde er destijds van in een brief aan de bevelhebber omdat zij onder ongeloof lijke omstandigheden aan hun objecten vasthielden tot het niet langer kon en daarbij zulke hevige verliezen toebrachten aan de tegenstanders, dat de Duitse infante rie het niet waagde hen te naderen. Helaas kwam het Britse tweede leger te laat voor het ontzet. De slotsom van het boek van Urquhart, de commandant van de Britse eerste parachutistendivisie, kan niet anders zijn dat bijna alles mis ging en dat, afge zien van de moed en de vastberadenheid, waarmee de geallieerden vochten, er moei lijk van een succes kan worden gesproken. Van de tienduizend mannen, die per para chute en glijvliegtuig landden, kwamen er slechts eenentwintighonderd terug. Meer dan twaalfhonderd werden gedood. De verschrikkelijke waarheid, welke Ur quhart onthult, is dat de helden van Arnhem reeds ten dode gedoemd waren van het ogenblik af dat het plan (door Montgomery) werd opgesteld. Eisenhower twijfelde aan het welslagen der onderne ming, maar hij gaf tenslotte de anders zeer voorzichtige, maar in dit geval te op timistische Monty zijn fiat. De operatie heette in code „Market garden" (warmoe- zerij). Met .„Market" werd de actie van de luchttroepen en met „garden" die van de infanterie van het tweede Britse leger, die hen binnen twee dagen moest ontzetten, AMSTERDAM, november Te lang heb ik u al niet meer voorgelicht over de vor deringen, die mijn dochter in het leven maakt. Die vorderingen zijn niet gering hoe kan het ook anders, ze is nu al een vrouw van drie-en-een-half. Een „jönge- vroow" zoals dominees op de radio dat zo treffend kunnen uitspreken, met haar eigen meningen en haar eigen problemen. Weinig dingen interesseren haar zó inten sief als de vraag welke jurk zij iedere dag zal gaan dragen en speciaal welke jurk het meest geschikt is a) voor partijtjes en b) voor een bezoek aan oma. Maar goed, over dat alles wilde ik nu niet vertellen. Want welke gelegenheid is zo geschikt om een tijdlang verwaarloosde d.raad weer op te vatten als Sinterklaas? Geeft- u maar geen antwoord. Dit is een retorische vraag. Het antwoord is: „Geen". Sinterklaas dus, die nu voor het eerst wat aarzelend in haar leven begint door te dringen. Mijn dochter is nog in een vóórstadium van de massale kinderzwen- del, die wij de mooie, ideologisch zelfs vaak goedgeprate naam van een katho lieke heilige hebben gegeven. Verre van de toestand, waarin zij de grap zal door zien, begrijpt zij haar nog niet eens geheel. Volgend jaar zal de goedheiligman onge twijfeld een harde realiteit voor haar ge worden zijn een man, waar zij al van eind oktober af mee tot verantwoord ge drag zal worden geprest. Nu is dat alles nog wat moeilijk. Sinterklaas is voor haar een wat vage figuur, die echter in elk geval de verdienste heeft dat hij of wie dan ook op bepaalde ochtenden geschenken in haar schoen achterlaat. Zulks in ruil voor een appel, die mijn echtgenote voor het naar bed gaan gretig heeft opgegeten enige symbolische associatie met het wezen, dat Sinterklaas in feite draagt en in stand houdt mag hier niet uit het oog verloren worden- Vorige week nu ontmoette ik een Haar lemse kennis in een hotel te Maastricht, waar- wij beiden bleken te logeren. Denkt v. niet, dat ik afdwaal ik kom weer ter zake. Het is een normaal verschijnsel, dat mannen, die tezamen in een vreemde stad verblijven, nog wel eens geld willen uit geven aan niet geheel verantwoorde doel einden, zoals het in stand houden van brouwerijen en de vaderlandse industrie in gedistilleerd. Overigens, als u eens aan alle werknemers in die branches denkt, krijgt ook deze vorm van verspillen een sociaal tintje.In elk geval voelden wij ons de volgende ochtend tezamen gedrongen tot het plengen van gewetensgeld. Wij deden dat in een Maastrichtse speelgoedwinkel. Hij kocht een popperegenjas, ik een auto bus. Jongstleden zaterdag zagen wij elkaar terug. Zijn regenjas, zei hij, was een vol strekte mislukking geweest. Zijn dochter had het kledingstuk achteloos afgekeurd. Welnu, mijn autobus was een even opmer kelijke flop geworden. Wij hebben de ge schenken dus uitgewisseld. Daarop hebben zowel regenjas als autobus allebei een doorslaand succes gehad in de St. Nicolaas- schoen van het kind, waar zij niet voor bestemd waren. Mijn dochter is diep-ge- lukkig met de regenjas voor de pop die Elleke heet. Maar Sinterklaas heeft zij nog niet helemaal begrepen. De volgende ochtend, toen zij wakker werd, heeft zij onmiddellijk gevraagd: „En wat is er vandaag van Sinterklaas?" Er was niets, want je moet zulke dingen niet overdrijven. „Dat is ook wel pover van die Sinter klaas", zei mijn dochter, gebruik makend van een uitdrukking, die zij van mij heeft gehoord. Het heeft een kwartier gekost om het haar allemaal een beetje uit te leggen- Pover! Voor Sinterklaas! Ofschoon ik nog helemaal niets in mijn schoen heb gehad. A. S. H. aangeduid. Urquhart stond reeds van het begin af sceptisch tegenover het plan. We gens het tekort aan beschikbare vliegtui gen moesten de landingen in drie etappen geschiedden en daarom wist hij dat er in de eerste „air-lift" onvoldoende manschap pen zouden zijn om de brug te veroveren. Een aantal moest immers achterblijven om de plaatsen voor de latere landingen vast te houden. Deze handicap kwam men nooit te boven. Er was geen hoop op een geco ördineerde aanval op de brug. Dat was trouwens niet de enige blupder. De inlichtingendienst van de R.A.F. had het terrein in de onmiddellijke nabijheid van de brug ongeschikt voor landingen ge acht wegens het hevige Duitse afweervuur, dat daar kon worden verwacht. Britse vliegers op weg naar Duitsland hadden daar altijd veel last van ondervonden. Als gevolg van dat bezwaar, dat waarschijnlijk overdreven was, werd twaalf kilometer verder geland. Onjuist beoordeeld was daarbij de Duitse tegenstand. Een waar schuwing, dat de Duitsers twee gepantser de divisies opnieuw hadden uitgerust, werd in de wind geslagen. Vier dagen voor de landing liet de in lichtingendienst van de eenentwintigste Britse legergroep Urquhart weten, dat de Duitsers in Nederland minder dan honderd tanks hadden en een geringe hoeveelheid infanteriereserve. AANVANKELIJK had de luchtinvasie het voordeel van de verrassing, maar spoe dig kwamen er tegenslagen. Een gemengde groep parachutisten en met glijtoestellen aan te voeren troepen, die de hoofdaanval op de brug moesten doen, bleef uit. Ur quhart besloot toen de aanval te wagen met het tweede bataljon van de eerste parachute-brigade. Dit bereikte de brug en vond deze intact. Maar het. tweede leger, waarvan de voorhoede binnen vierentwin tig uur werd verwacht, kwam niet. De Britten hielden de brug drie dagen en vier nachten, hoewel ze geheel waren afgesne den, maar de Duitsers konden zich intus sen herstellen, mede doordat zij op een gesneuvelde Amerikaan het volledige ope ratieplan hadden gevonden. De Britse ver bindingen faalden eveneens en veel van de afgeworpen voorraden munitie kwam in de handen van de Duitsers. Urquhart heeft nog steeds geen bevredi gende verklaring kunnen vinden van het feit waarom de Britse tactische lucht macht hem in de steek liet. Hij laat zich ook bitter uit over de onderlinge ruzies over het commando tijdens de slag en over het tekortschieten van het oprukken- dè tweede leger, dat door de feestelijke ontvangst van de in het zuiden van het land bevrijde bevolking in een voorbarige overwinningsroes verkeerde en niet aan voelde hoe dringend zijn taak was. Ur quhart zegt dat de geallieerde luchtinvasie voor de Duitsers als een volkomen ver rassing kwam. Duise officieren, met wie hij later sprak, bevestigden dit. De col laborateur Christiaan Lindemans, bijge naamd King Kong, die naar men beweerd had, het plan van de aanval zou hebben verraden, heeft in feite Arnhem niet ge noemd. Op 15 september heeft Lindemans wel de Duitse spionagedienst een kopie overhandigd van instructies aan de onder grondse in Eindhoven zich op 17 september gereed te houden, maar majoor Kiesewet- ter en zijn chef kolonel Giskes, hechtten weinig waarde aan deze informatie. Ook uit het door luitenant-kolonel der Neder landse veldartillerie b.d. Th. A. Boeree in gestelde onderzoek naar deze affaire, is volgens Urquhart zonder twijfel gebleken, dat Lindemans geen invloed heeft gehad op het lot van zijn divisie. Misschien was wel het meest overtuigend bewijs voor de Duitse onwetendheid, dat veldmaarschalk Model spoedig na de landing ternauwer nood aan gevangenneming heeft kunnen ontsnappen. De nabijheid van de Hohen- staufen-divisie was louter toeval. ONDANKS alle tegenslag was de lucht landing op zich zelf geen mislukkig, wel de operatie ;om het Duitse front te door breken. Vandaar dat de generaal in zijn boek blijft bij de mening, uitgesproken in zijn officiële rapport, dat in januari 1945 werd opgesteld. Daarin zegt hij: „De operatie was niet voor honderd percent geslaagd en eindigde niet helemaal zoals wij dat hadden bedoeld. De verliezen waren zwaar, maar in alle rangen erkent men dat de risico's, die men liep, redelijk waren. Het lijdt geen twijfel dat allen gaarne bereid zijn in de toe'komst aan een dergelijke ope ratie onder gelijke omstandigheden deel te nemen. Wij hebben er geen spijt van". Mongomery heeft in zijn memoires toe gegeven dat hij in de Slag om Arnhem fouten heeft gemaakt, maar hij houdt staande dat ondanks zijn misslagen, on danks het slechte weer en ondanks de on verwachte aanwezigheid van de twee Duitse pantserdivisies, de operatie had kunnen slagen. DE HAAST en onrust van onze tijd, het steeds toene mende arbeidstempo, de on verbiddelijke strijd om het bestaan, vooral in hogere regionen, het streven naar uitzonderlijk goede presta ties het zjjn allemaal factoren die grote lasten leggen op de lichamelijke en geestelijke kracht van de mens. Leidende figuren in handel en industrie, mensen op verantwoordelijke pos ten in de maatschappij, po litici, hoge functionarissen wetenschappelijke werkers in hun ijver om voortdu rend te blijven werken en snel gunstige resultaten te bereiken, ontzien zich zelf niet. Zij leven vaak in een toestand van permanente spanning, zij plegen voort durend roofbouw op de krachten van lichaam en geest. MEN KENT de laatste jaren het beeld van de ma nagerziekte, waarmee we bijzondere ziekteverschijn selen bedoelen, die bjj der gelijke figuren voorkomen. De verschijnselen van de managerziekte ontstaan bij deze personen steeds ten ge volge van een verkeerde verdeling van tijd voor ar beid en tijd voor rust. De managers, de leidende figuren gunnen zich geen rust, geen vakantie. Zij achten zichzelf onmisbaar voor hun omgeving, hun werk of bedrijf. Langza merhand geraken zij in een toestand van overprikkeld- heid, uitputting en toene mende vermoeidheid. Wor den deze verschijnselen, die berusten op lichte stoornis sen van hun zenuwstelsel, niet tijdig herkend en be handeld, dan kunnen wer kelijke, ernstige stoornissen van het hart en bloedvaten optreden. Deze laatste stoor nissen gaan gepaard met anatomische afwijkingen. Ten slotte kan de manager ziekte zich dan in een orga nische afwijking van hart of bloedvaten openbaren, die soms dodelijk blijkt. HET ZIJN meestal men sen in de kracht van hun leven, die gaan leiden aan de managerziekte. Zij haas- ten zich voortdurend, zij leveren een permanent ge vecht met de tijd. Angina pectoris (hartkrampen) en trombose van de coronair- vatefl (de eigenlijke voeden de bloedvaten van de hart spier zelf) of onregelmatige hartslag komen bjj mana gers en bij mensen met ver antwoordelijke beroepen negen keer zo vaak voor als bij andere mensen. Men kan dus zeggen, dat angina pectoris, trombose van de coronairvaten en onregelmatige hartactie tot de beroepziekten van de managers behoren. De ma nagers en mensen, die door hun inspannend en nerveus beroep met managers gelijk te stellen zijn, sterven dan ook gemiddeld op jeugdiger leeftijd dan mensen die in andere beroepen werkzaam zijn. Verkalking van de slagaders in de hartspier wand, coronair-sclerose, ligt ten grondslag aan de meeste klachten van de ma nagerziekte. CHRONISCHE vermoeid heid is een waarschuwings teken voor een mogelijke hartverlamming of beroerte. De chronische vermoeidheid moet in het bijzonder bij mensen, die op verantwoor delijke posten in de maat schappij staan, beschouwd worden als een signaal, dat hun hart of bloedsomloop een nader onderzoek nodig heeft. Slaat men deze waar schuwingen niet in de wind, maar verandert men zijn levenswijze in gunstige zin, dan worden meestal werke lijke afwijkingen voor komen en blijven de ge zondheid en daarmede ook het arbeidsvermogen van de managers beter gespaard. EEN RUSTIGER leven, vermijden van overmatige geestelijke of lichamelijke inspanning lange tijd ach tereen, ontspanning en rust op zijn tijd, zullen ook de hartspierwand gelegenheid geven zich te herstellen. Daarnaast zijn medicamen ten in staat, de bloedsom loop in het algemeen en in het bijzonder die van de hartspierwand zelf. te be vorderen. Behalve klachten van hart en bloedvaten, zijn er ook andere stoornissen, die de managers vaker dan andere mensen komen lastig vallen. Hoofdpijn, duizeligheid als voorboden van stoornissen in de bloedsomloop, maar ook maagpijn en maagzweer zijn veelal de lasten van het drukke en verantwoor delijke werk, dat vele men sen in onze gecompliceerde wereld volbrengen. In de aan nieuwe grammofoonplaten gewij de rubriek bespreekt onze medewerker Sas Bunge hieronder het Concert in d voor piano en strijkers van Bach gevolgd door de vijfde en zesde Partita van dezelfde componist, ge speeld door Glenn Gould op Philips A 01360 L. In het artikel wordt verwezen naar een eer der besproken plaat van dezelfde pianist, waarvan wij voor alle zekerheid het nummer in herinnering brengen: S 04617 L. Een nieuwe opname van de jonge Canadese pianist Glenn Gould verenigt drie werken van Bach: het Klavier concert in d en de Partita's no 5 en 6. Van Gould is inmiddels óók bij Philips een opname verschenen van de Gold- berg-variaties, die welke hij maakte voor Columbia heb ik indertijd al met veel bewondering besproken. In het hier opgenomen Klavierconcert komt Gould's dynamische speelwijze bijzonder goed tot haar recht. Hij attaqueert de muziek als een torero de stier, met een felheid die aan kracht wint door verfijning. Zijn Bach-interpretatie is gelukkig ver verwijderd van de nog wel eens gehul digde militante motoriek, maar hij weet de luisteraar prachtig op te nemen in de werkelijke stuwing van de muziek. Hiervoor is een subtiel registratiever mogen vereist bij de uitvoerende musi cus, die de structuur van de muziek niet alleen moet afmeten aan maatstrepen en periodebouw. (Gebeurt dit niet, dan kan men het eens zijn met Annie Schmidt die ergens de verzuchting slaakt dat Bach haar altijd zo onweer staanbaar doet denken aan twee-recht, twee-averecht.) In het eerste deel van het Klavierconcert verslapt Gould geen moment in de spankracht, die al opvalt als hij het begin „er-uit-hamert" (maar met een zeer mooie, nooit geforceerde toon) en die hij tot het eind met groot élan volhoudt, onderweg het toccata achtige passagewerk als ranken om de orkestpartij wevend, of als een guir lande tussen de ruiten van twee tutti passages hangend. Hierbij weet hij dik wijls in het uiterst rappe verloop van zulke figuren nog een verbindende tus senstem te suggereren door middel van geringe beklemtoningen. In het tweede deel dient zijn uitgebalanceerde nuan cering de declamatie van de melodie. Opmerkelijk is dat Gould's spel ook hier, waar een zekere bedachtzaamheid in de voordracht Bach wat didactisch kan doen lijken, een element van fris- van-de-lever-musiceren behoudt. Juist in dat samengaan van enthousiasme en afgewogenheid, het eerste zijn waarde bewijzend door het tweede, het tweede door het eerste pas zin krijgend, schuilt mijns inziens het meest karakteristieke van zijn musiceren. Ook in de twee partita's bewijst Gould een volkomen oorspronkelijke verhou ding tot de muziek te bezitten. Bach is in zekere zin de componist voor wie (bij afwezigheid van voordrachtaanwij zingen) het element „interpretatie" de grootste rol speelt. Gould weet wat hij doet: hij luistert in de eerste plaats naar de resonans die de muziek bij hem op wekt en zijn eigen muzikaliteit is hem daarbij een onvervangbare klankbodem. Het is alleen jammer dat zijn enthou siasme in de vijfde Partita af en toe hoorbaar wordt in een kwasi-vocale toevoeging: ik bedoel dat de pianist enkele keren duidelijk meeneuriet! Sas Bunge Impressies door Jan Makkes van Bobbio vlakbij Genua en Imperia (midden). De tekening links is in Villefrance gemaakt.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 14