iV (Panda en de olie^lboertjes In Noordholland is economische situatie bevredigend Wereldnieuws Stijging van temperatuur Europese Gemeenschappen moeten elke dag meer energiemiddelen invoeren MAANDAG 8 DECEMBER 1958 2 TOEKOMSTBEELD EEG-ENERGIEVOORZIENING In 1975 dekt kernenergie nog pas 7 percent van de totale behoefte V olkskredietbank Kortere termijn voor regeling voorgesteld Semarangsch Stoomboot- en Prauwenveer Verklaring van Maudling De Gruyter verdubbelt het gewone aandelenkapitaal De 6 pet. voor ambtenaren thans in Bezoldigingsbesluit Daling van Franse goud en deviezenreserves Nieuwe maatregelen voor de financiering der kolenvoorraden Uitspraak Senembahgeding op 22 december Botersmokkelaar met auto tegen boom 'n TIP VAN BOOTZ Haagse sportauto wellicht toch in produktie Ds. D. ter Steege lyceum predikant in Haarlem Oordeel van deskundigen Explosie in Groningen is door zeemijn veroorzaakt Generaal W. Schilling overleden II L Tot na 1965 zal de behoefte aan energie in de zes landen der Europese Gemeen schappen gedekt moeten worden door klassieke energie, pas daarna kan kernenergie kwantitatief een rol van betekenis gaan spelen. Vooreerst zullen dus steenkool en olie het leeuwendeel moeten leveren. De andere energiedragers: waterkracht, aardgas en dergelijke zijn vergeleken bij deze beide van geringer belang, aldus de Voor lichtingsdienst van de Europese Gemeenschappen. De verhouding tussen steenkool en olie wijzigt zich steeds meer ten gunste van olie. Het aandeel van olie in de energie voorziening van de zes landen der Gemeenschappen is van 1950 tot 1955 gestegen van 14 tot 24 percent; het aandeel van steenkool nam af van 74 tot 65 percent. Ook bruin kool verminderde percentueel iets in betekenis (van 8 tot 7 percent), terwijl de bij drage van andere vormen van energie percentueel ongeveer gelijk bleef. Door de toeneming met ongeveer 40 percent van het totale energieverbruik in deze periode krijgen deze cijfers een nog grotere betekenis. De ingevoerde energie nam in hoeveel heid toe van 52.8 tot 126.3 miljoen ton steenkool equivalent. Deze grotere energie behoefte hangt uiteraard samen met de economische expansie. Verwacht wordt echter dat deze behoefte in de toekomst nog aanmerkelijk zal stijgen. Naar men aanneemt zal het bruto produkt van de zes landen der Gemeenschappen in 1975 bijna tweemaal zo groot zijn als in 1955 en bijna een-derde meer dan in 1956. Het verwachte ontwikkelingscijfer voor de industriële pro duktie is nog sterker: in 1956 161.3 tegen over 1955 100. Op grond van deze prognose heeft men berekend hoe het verbruik van primaire energie daardoor zal stijgen, na melijk op basis 1955 100, in 1965 tot 138 en in 1975 tot 172. Het verwacht verbruik van primaire energievormen (1955 100), telkens voor 1965 en 1975 is voor steenkool 119 en 129, voor bruinkool 125 en 143, voor olie 186 en 255 en voor andere energie 170 en 255. Naar verwacht zal in 1965 2 percent van het totale energieverbruik door kernenergie worden gedekt en in 1975 7 percent. Weinig speelruimte De mogelijkheid voor kolenwinning in de Gemeenschappen is beperkt, wat niet betekent dat de produktie niet nog zou kunnen worden vergroot: met name het bekken van het Roergebied kan nog tot aanmerkelijke verdere ontwikkeling wor den gebracht. Maar als geheel is er in de gemeenschap maar weinig speelruimte. Niet vergeten moet worden dat de produk tie van de meeste mijnen langzamer gaat toenemen of zelfs gaat afnemen Enige vergroting van de produktie is nog moge lijk in Lotharingen, in de Saar, in de Belgische Kempen en in het Akense bek ken. Als alle theoretische mogelijkheden ten volle zouden kunnen worden benut zou de steenkoolproduktie in 1960 265,8 miljoen ton bedragen, in 1965 271,6 miljoen ton. in 1970 283,3 miljoen ton en in 1975 297 miljoen ton. Tezamen met waterkracht, bruinkool, gas en olie komt men tot een produktie aan primaire energie in 1975 van 424,1 mil joen ton steenkoolequivalent in de zes lan den van de Europese Gemeenschappen. Maar dat zal in de praktijk niet te be reiken zijn. Men mag bijvoorbeeld niet veronderstel len dat de Europese Markt zonder meer tot elke prijs alle energie zal willen afnemen die maar te produceren is. Evenmin mag B. en W. van Haarlem willen de termijn voor welke de omliggende gemeenten zich moeten binden aan de gemeenschappelijke regeling voor deelneming aan de Volkskre dietbank voor Haarlem en omstreken, van vijf jaar op twee jaar brengen. Het colle ge stelt de raad voor deze verkorting voor één keer toe te passen op verzoek van de raad van bestuur van de bank. Deze maat regel wordt genomen omdat B. en W. van Velsen hebben besloten te bevorderen, dat met ingang van 1 januari een eigen gemeentelijke volkskredietbank wordt op gericht. Daardoor lopen de andere aange sloten gemeenten gevaar, dat zij niet vol doende kunnen overzien, welke gevolgen het uittreden van Velsen voor hen zal heb ben. Bovendien willen B. en W. de mogelijk heid openen om de bank gelden in reke ning-courant te verstrekken tegen een vast percentage dat echter kan worden gewij zigd indien belangrijke veranderingen van de omstandigheden op de kapitaalmarkt daartoe aanleiding geven. Ook hierover is een voorstel aan de raad gedaan. Naar aanleiding van geruchten die de laatste tijd ter beurze circuleerden over een binnenkort te verwachten bod op de aan delen van de n.v. Semarangsch Stoomboot- en Prauwenveer, gevestigd in Semarang, wordt van officiële zijdè medegedeeld, dat men reeds geruime tijd doende is om in het belang van de aandeelhouders maat regelen te nemen. Verreweg het .grootste gedeelte van het geplaatste aandelenkapi taal bevindt zich in Nederland. Over de verschillende problemen, die aan het ne men van maatregelen in het belang van de aandeelhouders verbonden zijn, kunnen thans nog geen mededelingen worden ge daan. Reginald Maudling, de Britse minister belast met de onderhandelingen over een Vrijhandelszone, heeft zaterdagavond op een openbare bijeenkomst te Torquay on der meer verklaard: „Wij vernemen dat de zes landen van de Gemeenschappelijke Markt het voornemen hebben een nieuw ontwerp te formuleren dat beoogt deze landen te associëren. Ik moet zeggen dat ik na al het werk van de laatste jaren zeer moeilijk kan geloven, dat er een nieu we oplossing zal worden gevonden die veel van de Vrijhandelszone verschilt. Ik geloof ook dat binnen de Vrijhandelszone zeker voorzieningen kunnen worden ge troffen om aan de speciale moeilijkheden van sommige landen tegemoet te komen." men veronderstellen dat alle investeringen die aan het bereiken van de theoretische produktie zouden moeten voorafgaan, in derdaad zonder meer zouden worden ge daan. Niet alleen zijn enorme bedragen ge moeid met olieprospectie, maar ook rekent men 30 investeringsdollars nodig te hebben per te produceren ton steenkool, en 300 tot 500 dollar per te installeren kilowatt water kracht. Bovendien kunnen zich afzetmoei- lijkheden voordoen, waarbij marginale mijnen moeten worden gesloten. Maar zelfs als men, omwille van het gegeven voorbeeld, ervan zou willen uit gaan dat het theoretische produktiecijfer inderdaad zou worden gerealiseerd, dan nog zouden de gemeenschappen energie moeten invoeren en zelfs elke dag meer. Dat blijkt uit de volgende becijfering (in miljoenen tonnen steenkoolequivalent) over de klassieke energie in de Europese Gemeenschap: verbruik (respectievelijk over 1955, 1960. 1965 en 1975): 378,0. 446,2, 511,3 en 605,0; theoretische produktie 301,3, 329,8, 363,0 en 424,1; er blijft in te voeren (eveneens over respectievelijk 1955, 1960, 1965 en 1975): 76,7, 116,4, 148,3 en 180,9. Commissarissen en directie van P. de Gruyter en Zn. n.v. te 's Hertogenbosch delen mede. dat in een buitengewone alge mene vergadering van aandeelhouders een voorstel tot herkapitalisatie en tot statu tenwijziging is behandeld. De vergadering heeft kennis genomen van het zojuist ge publiceerde ontwerp van wet tot wijziging van de inkomstenbelasting. Onder meer in verband daarmede werden ter vergadering amendementen ingediend op de oorspron kelijk ingediende voorstellen, beogende een herkapitalisatie met 100 percent in- plaats van 50 percent en een daarop aan sluitende gewijzigde winstverdeling, waar door onder meer de rechten van preferente winstdelende aandeelhouders onverkort gehandhaafd blijven. De geamendeerde voorstellen werden aangenomen en door de vergadering van houders van prioriteitsaandelen goedge keurd. Dientengevolge zal het gewone aan delenkapitaal worden verhoogd van 8 miljoen tot 16 miljoen, door uitgifte van 16000 bonusaandelen aan de houders van gewone aandelen, voor het eerst clelend in de winst over het boekjaar 1959. Krachtens de nieuwe statuten wordt het primair divi dend op de gewone aandelen vastgesteld op lVi percent en ontvangen de preferente winstdelende aandelen voor elk der eerste vier kwartpercenten, die uitgekeerd wor den op de gewone aandelen boven l'/s per cent, een extra dividend van een kwart percent, en voor elk der tien volgende kwartpercenten, die uitgekeerd worden op de gewone aandelen, een extra dividend van 1/10 percent. Bij een dividend van 5 percent op de gewone aandelen wordt aldus op de preferente winstdelende aandelen het. maximum superdividend van 2 percent, totaal dus een dividend van 8 percent, uit gekeerd. Voorts hebben commissarissen en directie, met het oog op de betaling van de inkomstenbelasting over de bonusaandelen, besloten tot uitkering aan de houders van gewone aandelen van een interimdividend in contanten van 25 percent uit de winst over het boekjaar 1958, Voor ambtenaren, die een maandsalaris genieten werd tot nu toe de 6 pet. wel vaartsronde 1956, die voor het rijk op 1 september 1956 en voor de gemeenten op 1 juni van dat jaar inging, uitbetaald krachtens een afzonderlijk besluit. De regering heeft thans besloten deze 6 pet. in het Bezoldigingsbesluit te verwer ken. Dit gaat gepaard met geringe afron dingen, die verschillen van enkele centen tot enkele guldens. Aan de gemeentebe sturen is verzocht hetzelfde systeem te gaan toepassen. In 1958 is de compensatie voor de jong ste huurverhoging aan het overheidsper soneel per half jaar uitbetaald. Daar de ze regeling niet geheel voldeed, heeft de regering besloten deze uitbetaling in 1959 per maand en per week te doen, dus te gelijk met het salaris. De Franse goud- en deviezenreserves zijn in november 18,2 miljoen dollar gedaald, na gedurende de vjjf voorafgaande maan den een ononderbroken stijging te hebben vertoond. In oktober waren de reserves 24 miljoen dollar gestegen. Het tekort in november is volgens het ministerie van Financiën toe te schrijven aan het grote verrekeningstekort over die maand in de Europese Betalingsunie, dat 46,6 miljoen dollar bedroeg tegen 34,5 mil joen dollar over oktober. Van de zijde van het ministerie van Financiën werd dit grote verrekeningstekort de onzekerheid, die aan de verkiezingen voorafgingen. Vol gens financiële kringen te Parijs is het tekort ook veroorzaakt door aanhoudende speculaties tegen de frank. Te Parijs is voorts bekendgemaakt, dat de Franse invoer uit landen buiten de frankzone in november 130 miljard frank heeft bedragen tegen 136 miljard frank in oktober. De invoer uit de landen van de frankzone bedroeg in november 47 miljard frank tegen 53 miljard in oktober. De Hoge Autoriteit heeft, na haar deze week met bondskanselier Adenauer ge voerde besprekingen, besloten tot nieuwe maatregelen ter verlichting van de finan ciering der voorraden onverkochte kolen van de mijnen in de Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal. Deze maat regelen zullen in het bijzonder de Duitse mijnen ten goede komen. Aan het raad gevende comité en de raad van ministers der E.G.K.S. zal nog voor Kerstmis worden voorgesteld het bedrag, dat de Hoge Auto riteit voor de financiering van de kolen voorraden beschikbaar stelt, te verhogen van 7 tot 10 miljoen dollar. De kring der mijnen, die toegang tot deze financieringsmiddelen heeft, zal groter worden, daar de Hoge Autoriteit tevens zal voorstellen de financieringshulp te doen gelden voor mijnen, die een kolenvoorraad hebben, welke overeenkomt met een pro duktie van 25 dagen. Onder de huidige re geling was het minimum een voorraad, ge lijkstaande met een produktie van 35 da gen. Bovendien is het de bedoeling de fi nancieringsmiddelen beschikbaar te stellen voor de kolen, die na 1 oktober bij de voor raden worden gevoegd, dus niet voor de voorraden, die na 1 november ontstaan, zoals onder de huidige regeling. Het raadgevende comité zal waarschijn lijk op 16 of 17 december bijeenkomen om de nieuwe voorstellen te bespreken. De raad van ministers, die de voorstellen una niem moet goedkeuren, willen zij uitge voerd kunnen worden, zal zich naar ver wachting tussen 18 en 23 december over de voorstellen beraden. De Hoge Autoriteit is verder voornemens voort te gaan met het plan de E.G.K.S.-heffing, die betaald is over de kolen die nog onverkocht bij de mijnen opgeslagen liggen, terug te betalen. De presitfen#"^tui de fefckrtbandcife-Am-- sterdam, mr. U. W. H. Stheeman, heeft thans bepaald, dat woensdagmiddag in het door de Senembah Maatschappij tegen de Bank Indonesia aanhangig gemaakte kort geding nog enkele stukken ziullen worden uitgewisseld, waarna vermoedelijk de uit spraak op 22 december zal worden vastge steld. Dit kort geding werd midden november aangehouden, opdat de gedaagde partij ge legenheid zou hebben alsnog enkele valu tacontracten, die naar zij zei, in Indonesië waren, over te leggen. Deze valutacantrac- ten zijn op dit ogenblik nog niet gearri veerd. Op de grens van St. Oedenrode en Veghel werd een auto aangetroffen, die te gen een boom was gereden. In de wagen lag 600 kilo boter. In een nabij gelegen boerderij werd de ernstig gewonde chauf feur aangetroffen. Intussen verscheen een tweede auto met vier inzittenden, die zich gereed maakten de 600 kilo boter over te laden. Het vier tal werd door de rijkspolitie gearresteerd. Advertentie December met feest'lijke dagen, Komt weldra de aandacht weer vragen Zorg daarom op tijd voor BOOTZ' specialiteit, Want met TIP zal elk feest zeker slagen. Inz. de hr. D. S., Anna Paulowna ontv. 1 fl. TIP 1 Lfl. Bootz' Oude Genever. Nwe. Limericks inz. aan H. Bootz - A'dam. Hoewel de teruggang in de economische bedrijvigheid, die zich in het verslagjaar overal deed gevoelen, ook in Noordholland duidelijk voelbaar was, kan de economische situatie toch nog bevredigend worden ge noemd. Uiteraard zijn het de bedrijven in de meest conjunctuurgevoelige sectoren, die met gebrek aan werk kregen te kam pen en personeel moesten ontslaan of or ders tegen niet-lonende prijzen moesten aanvaarden. Dit is te lezen in het jaarver slag van de Economisch-Technologische Dienst voor Noordholland over het tijdvak 1 september 195731 augustus 1958. In Noordholland bedroeg op 31 maart 1958 het aantal arbeidskrachten in indus triële ondernemingen met tien of meer ar beidskrachten: 170.775 tegen 174.402 op 31 maart 1957. In één jaar betekent dit een achteruitgang van twee percent. In de periode 31 maart 195631 maart 1957 be droeg de toeneming van het aantal ar beidskrachten nog twee procent. Het aan tal in 1957 in Noordholland gestichte in dustriële ondernemingen, alsmede nieuwe vestigingen van reeds bestaande onderne mingen, waar tien of meer mensen werk zaam waren, bedroeg twaalf met een to tale personeelssterkte van 210 personen. Onder die twaalf berijven waren vier con fectiefabrieken en vijf metaalfabrieken. De toestand in de veehouderij is aanzien lijk slechter geworden, doordat de kaas- prijzen, die zich in de laatste jaren goed wisten te handhaven, scherp daalden Voor de bewaarkooltelers was de situatie zeer slecht. De dienst besteedt uitvoerige aandacht De advocaat van de onlangs gearres teerde Haagse sportauto-ontwerper doet op het ogenblik moeite om althans nog iets van het „Citeria"-project terecht te bren gen. Een van de vele schuldeisers van de ontwerper heeft diens faillissement aange vraagd. Daar de activa vrijwel nihil zijn, is van een dergelijke faillietverklaring niet veel heil te wachten. Anders zou het zijn wanneer de sportauto toch nog in pro duktie zou komen. Dan zouden althans het ontwerp van de auto en bijvoorbeeld de dure (niet betaalde) mal, waarmee de plastic carrosserie kan worden vervaar digd, voor de normale waarde kunnen worden verkocht. Komt de wagen niet in produktie dan is deze speciaal-vervaardig- de mal uiteraard waardeloos. Men pleegt thans overleg met twee be drijven, die „in beginsel" interesse heb ben, aldus de genoemde advocaat. De on derhandelingen verkeren echter nog in een beginstadium en het resultaat hangt van zeer veel factoren af. Over de vraag wiens eigendom het auto-ontwerp is, be staat volgens de raadsman geen twijfel: de thans gearresteerde heeft de mensen, die hij in dienst had genomen om zijn idee technisch uit te werken, normaal betaald Zodra de advocaat iets vastere grond onder de voeten heeft, is hij van plan, met de crediteuren te gaan praten, teinde te trachten, de' faillissementsaanvrage inge trokken te krijgen. Ds. D. ter Steege zal zondag 4 januari afscheid nemen van de hervormde ge meente van Santpoort en een week later, zondagmorgen 11 januari om half elf, in de Bakenesserkerk in Haarlem zijn intree doen als predikant voor buitengewone werkzaamheden en wel speciaal als ly ceum-predikant. Ds. G. H. van Willens- waard uit Santpoort-Station zal ds. Ter Steege in dezelfde kerkdienst voorafgaande aan zijn intree bevestigen. De nieuwe predikant zal bijbelse en kerkgeschiedenis gaan doceren aan de beide christelijke lycea in Haarlem. In voorkomende gevallen zal men hem belas ten met de sociale en pastorale verzorging van de leerlingen van deze lycea. Ds. Ter Steege werd op 11 februari 1916 in Groningen geboren. Daar bezocht hij eerst het gymnasium en hij studeerde er aan de rijksuniversiteit. In 1942 en 1943 was hij hulpprediker bij zijn zwager, dr. G. van Veldhuizen in Rotterdam-Kralin gen. In 1943 liet het provinciaal kerkbe stuur van Friesland hem toe tot de evan geliebediening in de Nederlands hervormde kerk. Hij werd op 6 februari 1944 door zijn oudere broer, dr. K. R. ter Steege uit Laren (Geld.) in de classis Schiedam in het ambt bevestigd. Op 11 mei 1947 verwisselde ds. Ter Steege deze gemeente met die van Weesp, vanwaar hij op 2 september 1951 naar Santpoort vertrok. Van 1948 was hij nog twee jaar legerpredikant in Indonesië, onder andere in Soekaboemi. In Santpoort kwam onder zijn leiding de eenheid tot stand tussen „Kerk en Kapel", d.w.z. de eenheid tussen het vrijzinnige en het rechtzinnige deel der gemeente. Als lyceumpredikant van Haarlem zal ds. Ter Steege zich vestigen in Overveen, Pernambucolaan 17. 33. De minister van Buitenlandse Zaken stapte in zijn dienstauto en reed naar het Grand Hotel, om zich persoonlijk op de hoogte te stellen van de toestand daar. Wilde volksstammen, die olie willen rui len tegen wapens vormen altijd de aardig ste zaken van Buitenlandse Zaken", aacht hij. Maar toen hij het drijfnatte hotel bin nenkwam, begon hij toch te twijfelen of dit wel een aardig zaakje was. „Dit lijkt me toch eerder iets voor Buitengewone Zakenmompelde hij, terwijl hij zijn ogen onthutst over het doorwaterde ta- freel liet dwalen. Het was dan ook wel een hele toestand in het eertijds zo rustige hotel. De lekkage boven in de kamer van de familie Joppe had goed doorgezet, zodat de benedenverdieping nu wel een zwem bad leek. Enkele geharde gasten, die nog waren overgebleven, dreven in hun leun stoelen rond, kelners zwommen wild ach ter wegdrijvende consumpties aan. Op een hoog bureau zat Panda naast de directeur Sneutjes, die hem nadrukkelijk op zijn plichten wees. „XJ hebt de Joppestam hier heen gebracht", zei Sneutjes, „dus u mag me niet in de steek laten, nu ik u juist als tolk nodig heb". Dat was redelijk, dat moest Panda toegeven. Maar hij betwijfel de, of zijn hulp hier veel kon uitrichten. aan de werkgelegenheid in het noordelijk deel van de provincie. De Economische- Technologische Dienst is van oordeel, dat enkele kernen in Noordelijk Noordholland bij het nieuwe industrialisatiebeleid van de minister moeten worden betrokken. Hierover wordt thans met de Provinciale Planologische Dienst overleg gevoerd. Op 30 juni 1956 waren er in Noordelijk Noordholland 26.591 arbeidskrachten in de landbouw werkzaam. Ten aanzien van 31 mei 1947 is het aantal in de landbouw werkzame personen met 5.360 afgenomen. Verwacht wordt dat deze ontwikkeling zich zal voortzetten en het aantal land arbeiders in de komende tien jaren met ruim vierduizend verder zal afnemen. Voor het zuidelijke deel van de provincie is geen prognose van de komende werk gelegenheid gemaakt. Ook hier neemt de werkgelegenheid in de landbouw sterk af. Op 31 mei 1947 waren er nog 24.369 land arbeiders en op 30 juni 1956 15.991. De resultaten van de zee- en kustvisserij waren in 1957 niet onbevredigend Men meent te weten, dat de noodlottige ontploffing van woensdagmiddag op het terrein van de British Petrol Company aan het van Starkenborgkanaal in Gro ningen, waarbij twee mannen om het le ven kwamen, veroorzaakt is door een En gelse zeemijn. Dit hebben twee deskundi gen van het departement van Binnenland se Zaken, vastgesteld. Het onderzoek wordt voortgezet om, in dien de zaak zich inderdaad zo toegedra gen heeft, de herkomst van die mijn vast te stellen. Dat de oorzaak van de explosie een projectiel geweest moest zijn blijkt on dermeer uit de gevonden metaalscherven. En dat de lading niet gering was lag voor de hand, gezien de steekvlam van wel twintig meter, die volgens een der getui gen de omgeving verlichtte toen de explo sie plaats had. De belangrijkste getuige is de scheepsbediende Arie Groet, die thans in het Akademisch Ziekenhuis te Gro ningen wordt verpleegd. Zijn toestand is niet gevaarlijk. Groet heeft gezien, dat een der terreinknechten en dat is waar schijnlijk de 38-jarige J. Kuiper uit St. An- nen (Gr) geweest, wiens lichaam verkoold werd teruggevonden tegen een deur van het vernielde installatiehuisje bezig was een voorwerp met een beitel en een hamer te bewerken. Groet heeft even toe staan kijken en is daarna weer aan boord van het schip gegaan. Toen hij terugkwam uit de machinekamer zag hij een andere terreinknecht prutsen aan hetzelfde voor werp. Deze man moet de 37-jarige J. Ko len geweest zijn van wie men niets terug gevonden heeft. Staande achter de scheepsombouw, zag Groet toen plotse ling een geweldige steekvlam, gevolgd door een verschrikkelijke ontploffing. Zelf werd hij door een scherf in de borst ge troffen, hoewel niet ernstig. De twee ter reinknechten werden gedood. Door de ont ploffing werd de verbindingsslang van de reservoirs aan de wal met het schip; van waaruit benzine naar de wal werd ge pompt stuk geslagen. De uitstromende benzine vloog onmiddelijk in brand. Op 68-jarige leeftijd is te Den Haag overleden luitenant-generaal b. d van de K.N.IL. W. Schilling. Na van 1922 tot 1929 als kapitein van het K.N.I.L. in Atjeh te hebben vertoefd keer de hij naar Nederland terug. In 1935 ging hij opnieuw naar Nederlands-Indië, nu in de rang van majoor. Als generaal-majoor kreeg hij in 1941 het commando over de eerste divisie West-Java. Hij leidde in dit gebied de acties tegen de Japanners. In maart 1942 wilde hij zich niet overgeven. Hij trok zich met zijn troepen in het ge bergte terug, maar werd een week later toch tot capitulatie gedwongen. Hij werd geïnterneerd in Moekden. In 1945 keerde hij uit de Japanse krijgsgevangenschap op Java terug. Hij werd in de rang van luite nant-generaal troepencommandant op Java. Van februari 1946 tot november 1949 was hij hoofd der Nederlandse Militaire Missie in Japan. Hij bereikte in die tijd belang rijke resultaten bij de terugvordering van door de Japanners uit Nederlandsch-Indië geroofde goederen. Na beëindiging van deze opdracht werd hij gepensioneerd. Burgemeester. Burgemeester Heibier van de Zuidduitse gemeente Petersdorf is gearresteerd wegens diefstal van 22.000 mark uit een boerenleenbank en brandstichting in het gebouw van de bank. Heibier heeft bekend. Doodvonnissen. Radio-Boekarest heeft ge meld, dat een krijgsraad in de Roe meense hoofdstad vier mensen ter dood en vijf tot levenslange dwangarbeid heeft veroordeeld. De doodvonnissen zijn reeds voltrokken. Er werden geen bijzonderheden gegeven. Premies. Een voormalige directeur van TESLA, de grootste Tsjechoslowaakse radio- en andere elektrische-apparaten- fabriek, en zijn voornaamste accoun tant zijn tot acht en vier jaar gevan genisstraf veroordeeld, omdat zij ten onrechte hadden gemeld dat de fabriek aan de produktie-eisen had voldaan. Door rapporten te vervalsen hadden zij en andere functionarissen, in totaal 115.000 kronen (ongeveer 60.000 gul den) aan premies gekregen. Slecht behandeld. Een 21-jarige soldaat van het Westduitse leger, Dietrich Bit- zer, heeft in Tsjechoslowakije politiek asiel gevraagd en gekregen. Hij heeft verklaard dat de soldaten van de Bun- deswehr slecht behandeld worden, al dus een communiqué van het Tsjecho slowaakse ministerie van Binnenland se Zaken. Eis. De Socialistische Internationale eist in een verklaring vrijlating van in Span je gearresteerde socialisten en vak bondsleden, die geijverd hebben voor vrijheid van meningsuiting en vrijheid van vereniging Diplomatentas. Mohammed Hassainan Heikal, een vriend van president Nas ser, zegt in het Egyptische blad „Al Ahram" dat de Amerikaanse geheime dienst een matroos van een Russisch schip heeft ontvoerd, dat in de haven van Alexandrië ligt en de man, in een houten koffer, waarop stond „diploma tentas" naar Italië heeft gesmokkeld en vandaar naar Washington gebracht. Geheim. De Griekse politie heeft een ge heime communistische organisatie ont dekt en dertien leiders gearresteerd, onder wie verscheidene leden van het politieke bureau der partij. Alle gear resteerden waren in de afgelopen maanden met vervalste paspoorten uit Oosteuropese landen Griekenland bin nengekomen. Alcoholisme. In de Verenigde Staten, waar 25 jaar geleden het drankverbod werd opgeheven, komen naar schatting 4,5 miljoen alcoholici voor. Zestig miljoen Amerikanen gebruiken spiritualiën en wanneer men het wijn- en bierverbruik meerekent, drinken de Amerikanen 13,5 miljard liter alcoholhoudende dranken per jaar. Gevonden. Bij La Losa in de Spaanse pro vincie Segovia is het wrak gevonden van het Spaanse passagiersvliegtuig, dat vorige week op een binnenlandse vlucht verdween. Van de zestien pas sagiers allen Spanjaarden en dè vijf leden der bemanning, heeft nie mand het ongeluk overleefd. Voortvluchtig. Volgens te Bonn ontvangen berichten is te Alexandrië in Egypte een Duitser aangekomen, die beant woordt aan het signalement van Lud- wig Zind. de 52-jarige voormalige leraar in Offenburg die spoorloos verdwenen is nadat hij wegens anti-semitische uitla tingen tot een jaar gevangenisstraf was veroordeeld. De man kwam aan met het Griekse schip „Achilleus" dat Brindi- si in Italië had aangedaan. Doelmatiger. De Cubaanse regering heeft opschorting der grondwettelijke vrij heden met 45 dagen verlengd. Zij heeft voorts het congres verzocht zijn wetge vende bevoegdheid aan de regering óver te dragen, opdat deze de strijd tegen de opstandelingen onder Fidel Castro doelmatiger kan voeren. Afgelopen. De staking van boordwerktuig kundigen van de Amerikaanse lucht vaartmaatschappij Trans World Airlines die zeventien dagen heeft geduurd, is zaterdag geëindigd. Vandaag zijn de vluchten van de T.W.A. hervat. De sta kers hebben de voorstellen van de direc tie voor een nieuw arbeidscontract aan vaard. Draaierig. Een 24-jarige loodgieter in Poi tiers (Frankrijk) beweert het wereld record hoelahoepelen op zijn naam te hebben gebracht. Hij liet zijn hoepel acht uur en 36 minuten draaien. Gedurende het weekeinde is een hoge- drukgebied van de Britse eilanden via on ze omgeving naar Midden-Europa en de Balkan getrokken. De aanvoer van lucht van de Noordzee werd hierdoor onderbro ken. Tijdens opklaringen kwam zondag morgen bijna overal in het binnenland lichte vorst voor. Maandagmorgen vroor het alleen nog in het zuidoosten van het land, waar op verscheidene plaatsen 6 gra den vorst werd gemeten. Uit Frankrijk en Zuid-Duitsland werd plaatselijk 9 graden vorst gemeld. Een depressie, die zondag over IJsland trok, verplaatst zich naar Zuid-Scandinavië. Een bijbehorend front nadert over de Noordzee en Engeland en zal in de komende 24 uur over ons land trekken. De wind zal daarbij langzaam naar het westen ruimen en boven zee ver warmde polaire lucht geleidelijk verder landinwaarts voeren. In verband hierme de zullen de temperaturen stijgen. Voorna melijk in de kustprovincies zullen daar bij enkele buien vallen. WEERRAPPORTEN Dinsdag 9 december Zon op 8.35 uur, onder 16.29 uur. Maan op 6.39 uur, onder 15.56 uur. Maanstanden 10 dec. 18.23 uur nieuwe maan. 18 dec. 00.52 uur eerste kwartier. 26 dec. 04.54 uur volle maan. Hoog en laag water In IJmuiden Maandag 8 december Hoog water 1.06 en 13.31 uur. Laag water 9.08 en 21.27 uur. Dinsdag'9 december Hoog water 2.01 en 14.20 uur. Laag water 10.08 en 22.20 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen buiten- 06 79 en binnenland heden S morgen 7 uur. Neerslag: A "S laatste 24 uur. f Den Helder geheel bew zzw 7 4 Ypenburg geheel bew zzw 3 0,1 Vlissingen geheel bew. zzw 3 0 Eelde geheel bew. zzw 2 0,1 Twente geheel bew. zzw -0 0 De Bilt geheel bew z 1 0 Eindhoven licht bew. windst. -6 0 Vlv. Z.-Limb. mist nnw -6 0 Helsinki licht bew. zzw -17 0 Stockholm sneeuw zzw -1 0,1 Oslo sneeuw windst. -1 2 Kopenhagen regen zzw 3 0,1 Aberdeen half bew. wzw 1 0,6 Londen zwaar bew zzw 3 0 Amsterdam geheel bew. z 2 0 Brussel onbewolkt zzw -4 0 Luxemburg geheel bew. zzo -5 0 Parijs onbewolkt nno -5 0 Bordeaux geheel bew. nno 2 0 Grenoble half bew. windst. -8 0 Nice onbewolkt n 3 0 Berlijn sneeuw zo -1 0,1 Frankfort geheel bew. windst. -4 0 München geheel bew. zzw -6 0 Zürich geheel bew. wzw -3 0 Genève geheel bew. nno -3 0 Locarno onbewolkt O -7 0 Wenen onbewolkt zo -4 0 Innsbruck onbewolkt windst.- ■12 0 Rome onbewolkt no 0 0 Ajaccio licht bew. no 4 0 Algiers regenbui wzw 12 5 Madrid zwaar bew windst. 7 0 Mallorca half bew. windst. 9 0

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 2