r Gevangene ontsnapt Aarde trok legerraket van ruim 106000 km hoogte weer terug ADOEF EN MIRZA Kort en bondig Agenda voor Haarlem Engels vertaald) MAANDAG 8 DECEMBER 1958 4 De humor van het leven en de kunst van het lachwerk Radioprogramma's voor het Oosten Eurovisie-uitzending De radio geelt dinsdag T elevisie pro gramma Von Braun: een ventiel was verkeerd geplaatst" UW GEZONDE VERSTAND GARAGE DEN HOUT Bang-Jensen weer in het ongelijk gesteld DAAROM is Mascotte 3 x beter! Russische winnaars van de Nobelprijs in Stockholm Vrees voor demonstratie inzake Boris Pasternak Zeven December"-divisie herdacht haar doden Nieuwe directeur benoemd bij Toneelgroep Puck Toneel- en televisie forum verplaatst Architect H. Tuninga overleden Hoofdcommissaris van Rotterdam blijft aan Twee doden in het verkeer Het V.A.R.A.-televisieprogramma van zaterdagavond kan men over het geheel genomen zeker geslaagd noemen. Het had dan ook heel wat te bieden: De quiz „Je neemt er wat van mee" onder de voor treffelijke leiding van Theo Eerdmans, met muzikale medewerking van onder meer de zangeres Corry Brokken, een fragment uit de Duitse film „Meisjes in uniform" met Romy Schneider in de hoofdrol en tot slot „De avonturen van Dorus" met naast Tom Manders onder anderen Rob Milton, Cor Steyn en Sacha Dénisent in belangrijke partijen. Van dit alles vormde de quiz „Je neemt er wat van mee" van Theo Eerd mans verreweg het hoogtepunt. Dit vraag- en-antwoordspel, waarmee men in vier etappes duizend gulden kan winnen, was van het begin tot het einde spannend. De door hun vorige optreden reeds bekende en in het formuleren uitmuntende spaarbank beheerder A. van Roon en de bijzonder innemende bloemenventer J. J. Koopman moesten hun laatste etappe naar de duf zend gulden afleggen. Zouden ze de daar bij gestelde vragen niet weten te beant woorden, dan vielen ze automatisch terug op het bedrag van vijfenzeventig gulden Hun optreden is een even spannend als ontroerend evenement geworden, dat za terdagavond in menige huiskamr vreugde gaf, een vreugde die ten top steeg, toen zowel de specialist op boksgebied als ook de grondige kenner van Bouwmeesters leven hun moed met triomf beloond zagen. Ook nu leidde Theo Eerdmans de quiz met vaart en wist hij de spanning meesterlijk op te voeren. De esperantist B. van der Wal ging deze keer naar de vijfhonderd gulden, de kantoorbediende A. F. van Goor doorstond glansrijk de eerste ronde door zijn grote kennis omtrent de regels van het voetballen. De werkelijkheid won het ditkeer van de verbeelding: het natuurlijke optreden van de quiz-kandidaten overtrof dat van de medewerkenden aan de show van Tom Manders, een mengeling van gein en on gein, van werkelijke humor en goedkope lol. Het blijft natuurlijk uiterst moeilijk, zelfs voor een man met grandioze invallen als Tom Manders, om iedere vier weken weer met een programma te komen, dat meer dan een uur de kijkers moet boeien. Veel plezier hebben we beleefd aan de scène, waarin Tom Manders vermomd als lichtmatroos een psychotechnische test ondergaat. Ook het einde, de koldereske parodie geïnspireerd op de affiche van de marine met de slagzin „Zorg dat jé er bij komt" zat leuk in elkaar. Door deze twee scènes hebben we de rest, een rijste brij van kinderachtige kolder, maar op de koop toe genomen. Gijs Stappershoef hield het geheel voorbeeldig in de hand. Beeldschermer Naar wij vernemen, zal begin februari begonnen worden met de programma's voor het oosten, die door de Regionale Omroep Noord-Oost in Groningen worden verzorgd. Het was de bedoeling geweest om op 4 januari te beginnen, maar dit bleek niet mogelijk te zijn. De RONO heeft de programma's in concept al maanden gereed en onderdelen ervan zijn reeds op de band genomen. Het zal aan de P.T.T. liggen, wanneer de eerste uitzendingen kunnen plaats hebben. Dit oostelijk pro gramma zal vrijdags worden uitgezonden van half zeven tot ongeveer half acht. De regisseur voor dit programma, de heer J. Bresser, heeft reeds tal van medewerkers aangetrokken. Zo zal maandag in Enschede een forum worden gehouden over de vraag, waar eventueel een universiteit in het Oosten zal moeten worden gesticht, En schede, Deventer of Zwolle. Er zal ook een vraag- en antwoordspel op de band wor den vastgelegd, waarin journalisten en vakleraren zullen meewerken. De plechtigheid waarbij Paus Joannes op 18 december de rode hoeden aan de nieuwe kardinalen verleent zal via Euro visie worden uitgezonden. HILVERSUM I. 402 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.35 Wat.erst. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Lichtbaken, causerie. 10.30 Lichte muz. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Als de ziele luistert, caus. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Metropole-ork. en solist. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Platennieuws. 13.30 Lichte muz. 14.00 Franse chansons. 14.15 Instr. trio. 14.35 Voor de plattelandsvrouwen. 14.45 Gevar. progr. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitzend. Rijksdelen Overzee: Het Surinaamse bos - van natuur tot cultuur (2), door drs. J. P. Schulz. 18.00 Lichte muziek. 18.20 Pol. caus. 18.30 Gram. 18.40 Instr. kwartet en solist. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.20 Sportpraatje. 19.30 Gram. 20.30 Ja, met mij, schets. 20.35 Rita, komische opera. 21.35 Aan de poorten van een nieuwe tijd. caus. 22.00 Gram. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. 23.3524.00 Nieuwe gram. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. voor de huisvr. 9.10 De groen teman. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Gram. 11.15 Voor de zieken. 12.00 Hawaiianmuziek. 12.20 Regeringsuitz. Landb.rubriek: 1. Hoe staat het met de bouw van onze boerderijen (2). 2. Problemen rond de cham- pionteelt. 12.30 Lana- en tuinb.meded. 12.33 Lich te muz. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Fluit en piano. 14.20 Pianorecital. 14.40 Schoolradio. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Viool en piano. 16.00 Alfred An- dcrsch, onderscheiding en nieuw werk, litteraire caus. 16.10 Gram, 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Jazz- muz. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 Nat. ac cordeonkampioenschappen. 18.55 Paris vous par- le 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Gevar. progr. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar. progr. 21.20 Act. 21.35 Gram. 22.00 Toneelbeschouwing. 22.15 Muzikale causerie. 22.40 Orgelconc. 23.00 Nieuws. 23.15 Beursber. te New York. 23.16 New York calling, causerie. 23.21 Gram. 23.30—24.00 Dansmuziek. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Gram. 12.15 Twee piano's. 12.30 Weerber. 12.34 Twee piano's (verv.). (Om 12.55 Koersen). 13.00 Nieuws. 13.11 Oude muz. 14.00 Schoolradio. 15.45 Vlaamse muz. 16.00 Koersen. 16.02 Koorzang. 16.30 Gram. 17.00 Nieuws. 17.10 Pianorecital. 17.45 Boekbespr. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de sol daten. 19.00 Nieuws. 19.30 Gram. 19.50 Syndicale kron. 21.00 Gram. 21.30 Ork.concert. 22.00 Nieuws. 22.15 Zang en piano. 22.55—23.00 Nieuws. VOOR DINSDAG 20.00 Journaal en weeroverzicht. 20.20 Gedanste jazz. 21.00—22.30 Speelfilm. WASHINGTON (UPI) Zondagavond om negen minuten voor negen is de vierde Amerikaanse maanraket, de „Pionier III", omhooggeschoten door een Juno li-raket tencombinatie van het leger, na een vlucht van 38 uur en 6 minuten met een snelheid van 23.241 mijlen per uur de dampkring boven de Sahara binnengevlogen en als een vallende ster verbrand in de enorme hitte van de wrijving tussen dampkring en sa tellietoppervlak. Van de start af tot aan de verbranding hebben de instrumenten in de „Pionier III" gegevens verzameld en uit gezonden, en dr. Von Braun, de geestelijke vader van de „Juno II"-raketcombinatie die de satelliet omhoog stuwde, verklaarde dan ook, dat de proef voor 90 percent ge slaagd mag heten, in het bijzonder omdat de nooit tevoren beproefde raketcombi natie op de vastgestelde tijd zonder ver tragingen werd afgeschoten. De „Pionier III" heeft een afstand van 106.646 kilometer van de aarde bereikt. De Thor-Able-combinatie van de Amerikaan se luchtmacht in oktober van dit jaar bracht een satelliet nog verder van de aarde, namelijk op een afstand van 126.590 km. Ook deze werd op eên zaterdagmorgen afgevuurd, maar het duurde tot maandag morgen vroeg voordat zij in de dampkring terugkeerde en verbrandde. Het was de bedoeling geweest, dat de „Pionier III" langs de maan zou schieten en zijn bestaan zou eindigen als kunstpla neet. Dr. Von Braun had van tevoren al verklaard, dat het eigenlijk de bedoeling was een maansatelliet af te schieten. Maar de kans, dat dit zou lukken noemde hij toen klein, in hoofdzaak omdat het leger niet beschikte over de instrumenten om de raket tijdens zijn vlucht nog te „besturen". Kort na de lancering was een koersafwij king van drie graden vastgesteld. En drie seconden voordat dit zou moeten geschie den was de tweede trap van de „Juno II" reeds uitgebrand. Hierdoor werd de be oogde „ontsnappingssnelheid" niet bereikt. Zondag, toen de „Pionier III" boven het noordwesten van de Sahara was vergaan, verklaarden zowel dr. Von Braun als dr. Pickering, directeur van het rakettenlabo- ratorium van het leger, dat de geleerden enthousiast zijn over de gegevens die de .Pionier III" verzameld heeft. De tempera tuur in de satelliet is kort na de lancering gestegen tot 43 graden Celsius, en daarna vrijwel constant gebleven. In de satelliet heeft zich een foto-elek trisch apparaat bevonden, dat zou moeten reageren op het verschijnen van de maan in een bepaalde lens. Dr. Pickering zei niet zeker te weten of dit instrument, dat zal fungeren als het automatisch brein van een eventueel mee te zenden televisie camera, gefunctioneerd heeft. Het zal on geveer een week duren voor men alle radiografisch door de satelliet uitgezonden, en in radiocode op banden vastgelegde ge gevens, ontcijferd heeft. (Reuter) Dr. Von Braun heeft mee gedeeld, dat het mislukken van de poging een gevolg is van een verkeerd geplaatst ventiel, dat de vermenging van brandstof en zuurstof in de eerste trap van de raket moest regelen. Raket Spoetnik III MOSKOU (Reuter) De raket, waarin zich Spoetnik III bevond, is woensdag in de dampkring van de aarde terechtge komen en heeft daardoor „opgehouden te bestaan", zo heeft Tass zondag meegedeeld. De raket heeft 2.907 maal rond de aarde gedraaid en een afstand van ongeveer 130 miljoen km afgelegd. Men verwacht dat Spoetnik nummer drie nog minstens zes maanden in haar baan zal blijven. De verbrande raket was zo groot als een spoorwagon, aldus Tass. Advertentie stelt bij aanschaf van een auto de volgende eisen: 1. Lage aankoopprijs. 2. Lage brandstof- en onderhouds kosten. 3. Langdurige garantie, incl. arb.loon. 4. Hoge restwaarde, dus lage afschrijving. Aan deze eisen voldoen ALLE RENAULT- produkten. Vraagt u eens meer inlichtingen. Geheel vrijblijvend. Telefoon 12138 en 15056. NEW YORK (UPI) De vier leden tel lende commissie van beroep op uitspraken van het administratief gerecht heeft van daag de beslissing van dit gerecht, waarbij de Deense diplomaat Bang-Jensen geen mogelijkheid werd opengelaten zijn zaak opnieuw aanhangig te maken, zaterdag be krachtigd. Slechts wanneer Bang-Jensen thans de toestemming van de algemene commissie van de UNO krijgt, kan hij ge bruik maken van de laatste mogelijkheid die hem nog openstaat, het Internationale Hof te Den Haag. Het is, zolang de algemene commissie bestaat, echter nog nooit voorgekomen dat een dergelijke toestemming verleend werd. Vermoedelijk is de zaak Bang-Jensen der halve afgesloten. Advertentie STOCKHOLM (UPI) De drie Rus sische geleerden, die de Nobelprijs voor natuurkunde kregen, zijn in Stockholm aangekomen, waar zij woensdag hun prij zen uit de handen van koning Gustaaf Adolf VI van Zweden zullen ontvangen. Dr. Pavel Tsjerenkov, Igor Tamm en Ilja Frank weigerden het „geval" te bespreken van hun landgenoot Pasternak, die de Nobelprijs van de litteratuur eerst aan nam en haar later van de hand wees, toen er een storm in Rusland over was opge stoken. De vraag of de ontdekking van het „Tsjerenkov-effect", waarvoor de Nobel prijs is toegekend, niet al eerder door de Franse geleerde Mallet is uitgevonden, ontlokte Tsjerenkov de verklaring dat Mallet aan een soort luminicentie dacht, maar dat de Russen de ware betekenis en gevolgen van het effect hadden ontdekt. Frank wees er op, dat het effect van bij zondere waarde is voor het ruimte-onder- zoek. Instrumenten, vervaardigd op grond slag van de ontdekking, waren onderge bracht in „Spoetnik III" voor het meten van de elektrisch geladen deeltjes en de kosmische stralen buiten de dampkring. Toen de drie Russen werd gevraagd: „En hoe staat het met de raketten naar de maan?", antwoordde Tamm: „Niet in de afzienbare toekomst". De organisatoren van de plechtigheid vrezen dat zich anti-Russische demonstra ties zullen voordoen, bijvoorbeeld doordat de aanwezigen, zodra de naam van Paster nak genoemd wordt, zullen oprijzen en een minuut stilte in acht nemen. De secretaris van het Nobel-instituut, dr. Oesterling, zal daarom vlug spreken en voordat hij nog de laatste zinnen over Pasternak zal heb ben uitgesproken, zal het orkest beginnen te spelen, zodat er geen gelegenheid voor enige demonstratie zal zijn. ff Bij het Nationaal Monument op de D m is zaterdag de jaarlijkse herdenking der bijna .500 in Indonesië gevallen militairen van de „7 December"-divisie gehouden. De erewacht bestond uit een peloton van het 15e Bataljon Infanterie uit Grave. Aan de vlaggemast was de nationale driekleur halfstok gehesen. Talrijke Amsterdammers sloegen de plechtigheid gade. Er werden toespraken gehouden door de tegenwoordige divisiecommandant, generaal-majoor A. V. van Wall Bake, de legerpredikant en de aalmoezenier van de voormalige divisie, luitenant-ter-zee der tweede klasse ds. Kramer en majoor lucht macht-aalmoezenier Van Reigersberg. Na de toespraken werden kransen gelegd door generaal-majoor Van Wall Bake en de oud commandanten, de generaal-majoors b. d. H. J. J. W. Dürst Britt en E. Engles. Daar na legden enkele nabestaanden bloemen. Na het signaal „The last post" volgde eon minuut stilte. De herdenking werd besloten met het Wilhelmus, ten gehore gebracht -door de Koninklijke Militaire Kapel. '.f? 'C! c. h - a el/ ,V Het stichtingsbestuur van de Toneel groep Puck maakt bekend, dat de heer Cas Raas te kennen heeft gegeven zich weer volledig te willen gaan wijden aan artistiek werk en dat hij er daarom de voorkeur aan geeft zijn functie als directeur van de to neelgroep voor het volgende seizoen neer te leggen. Het stichtingsbestuur heeft de heer Eg- bert van Paridon met ingang van 1 sep tember als directeur van deze toneelgroep benoemd. De artistieke leiding zal dan in handen zijn van de heren Egbert van Pa ridon, Eric van Ingen en Walter Kous. Het bestuur van het Nederlands Toneel verbond deelt mede, dat het forum over toneel en televisie op woensdag 10 decem ber, wegens de zeer grote belangstelling niet kan plaats hebben in de rolzaal. Het forum zal daarom in de Rotonde van de dierentuin worden gehouden. Nu werd alles weer goed. De schade, die de sprinkhanenplaag had aangericht, werd opgeheven door het vele geld, dat Madoef had meegebracht. Zijn vader kocht nieuw zaad en een flink stuk grond bij dat, wat hij al had. En met nieuwe moed begonnen ze het land opnieuw te bebouwen. Madoef voelde zich tevreden. Het leven in de vreemde stad was niets voor hem, al was professor Azamir een goede en vriendelijke meester geweest132133 EINDE Vrijdag is in het Diaconessenhuis in Haarlem op 60-jarige leeftijd overleden de heer Huib Tuninga, architect B.N.A. te Haarlem. De heer Tuninga is op 8 februari 1898 in Bussum geboren. In 1916 kwam hij naar Haarlem, waar hij zijn opleiding genoot aan de nijverheidsschool en bij de B.N.A Vervolgens was hij enige tijd als bouw kundig opzichter bij verscheidene particu liere firma's werkzaam, voordat hij zich als zelfstandig architect vestigde. De heer Tuninga heeft zeer veel wonin gen gebouwd, maar daarnaast ook scholen winkelpanden en fabrieksuitbreidingen Vooral in Haarlem is veel werk van hem te zien. Vóór de oorlog bouwde hij voor rekening van diverse eigen bouwers vele woningen tussen Kleverlaan en Zaanen laan. Voorts ontwierp hij in opdracht van wo ningbouwverenigingen in Haarlem-Noord onder meer 101 woningen aan de G. van Aemstelstraat en omgeving, alsmede 212 woningen aan de Arthur van Schendel- kade. Voorts in Haarlem-Oost: 180 wonin gen aan de Hannie Schaftstraat en 172 aan de Prins Bernhardlaan. Ook in Alkmaar heeft architect Tuninga voor woningbouw verenigingen gebouwd. In opdracht van een levensverzekeringmaatschappij ont wierp hij 155 woningen in Velsen-noord In het uitbreidingsplan Sinnevelt werden door de heer Tuninga 500 woningen voor Hogerveka n.v. ontworpen. Van de andere projecten, die de heer Tuninga heeft ontworpen, noemen wij fabrieksgebouwen en -uitbreidingen in Velsen-noord en Haarlem (onder meer bij Kerko n.v. en Conrad Stork), winkelpanden van Peek en Cloppenburg in Haarlem, Lei den en Utrecht, nieuwe fabrieken in Am sterdam van Moes n.v. en Eland Brandt. Voorts maakte architect Tuninga het ont werp voor de uitbreiding van de lagere technische school in Haarlem, van het buurthuis aan 'de ffarrhen Jarïswég in Haarlem, alsmede van vele villa's in Haar lem en omgeving: "'Dshfhaast wAS'tie heer Tuninga een enthousiast amateurtoneel speler, die verscheidene keren is opgetre den voor de Letterlievende vereniging J. J Cremer. Tijdens de oorlog behoorde hij tot de Haarlemmers, die door de Duitsers in Vught werden gegijzeld. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot heeft donderdag plaats op de begraafplaats Westerveld, na aankomst van trein 12.05 uur. Het geschil tussen de hoofdcommissaris van politie te Rotterdam en de burgemees ter over de vaste aanstelling van een agente is bijgelegd. De heer Staal zal zijn ontslagaanvrage intrekken. Donderdag zal burgemeester Van Walsum in de gemeente raad een verklaring afleggen, die is opge steld in overleg met de hoofdcommissaris Geen spreekuur. De Bloemendaalse wethouder van Publieke Werken en Huis vesting, mr. J. C. C. W. Hijszeler, zal dins dagavond geen spreekuur houden. 35. „Wat jij nodig had, was een knaap, die jé al die rommel bezorgde", zei Cheviot. „Helemaal niet, ik had die kleren ergens onder een hoop stenen verborgen. Ik had ze daar zelf gedepo neerd op een dag, dat ik zogenaamd buiten op de heide aan het schilderen was". Cheviot kwam thans terug op juffrouw Goulby. „Die juffrouw Goulby... wat was haar wère naam?" ,Ze heeft het me niet verteld. Namen zijn niet erg belangrijk, nietwaar?" ,Nee, althans niet zo belangrijk als vingerafdruk ken. Zeg me eens: zei ze iets over mij? Ze had mij door, daarvan ben ik overtuigd. En ze was er stellig niet mee in haar schik, dat ik daar rondhing". Moss grinnikte. „Nee, dat was ze zéker niet! Om u de waarheid te zeggen, zou ik u liever niet vertel len, wat ze over u zei. Het zou uw gevoelens mis schien pijn doen". „O, ik zou het als een compliment beschouwen", zei Cheviot. „Maar dat betekent, dat jij dus óók wist, wié ik was, toen ik ie die lift in mijn auto gaf Niet zo prettig voor jou, hè?" „Och, het kon me niet veel schelen", antwoordde Moss. „Op dat ogenblik vond ik het niet zo héél erg om in handen van de politie te vallen. Bovendien was ik er zeker van, dat u in mij niét Pacock zou her kennen". „Juist", zei Cheviot. „Wat die juffrouw Goulby be treft: zei ze nog iets van een poging om mij onscha delijk te maken?" „Nee, ze had het niet over een poging", antwoordde Moss, „maar ik weet wel, dat u mij het leven thans niet zuur zou kunnen maken, als zij had gedaan, wat ze graag met u zou hebben willen doen!" Na twee uur wachten, welke voor mij eindeloos sche nen te duren, kwam Cheviot weer uit het politiebu reau te voorschijn. Ik was erg uit mijn humeur en merkte vinnig op: „Wat hebben we toch een héérlijke vakantie. Ik heb altijd de bezienswaardigheden van Exeter willen zien. Er zijn toch zeker nog wel mooiere dingen hier dan die witte muur, waar ik nu al twee uur lang tegenaan gekeken heb". Cheviot was té zeer in zijn werk verdiept. Mijn op merking drong nauwelijks tot hem door. „Het ziet er naar uit", zei hij, „dat ik hier nog mintens een uur bezig zal zijn. Misschien is het beter dat ik jou met de baby door een agent terug laat brengen naar het pension". „O ja?" zei ik. „Zorg dan dat het een knappe jonge agent is. Niet één van die oude dikke met een snor. Hij hoeft echt niet vaderlijk tegen mij te zijn Ik hoop dat hij de weg niet goed weet en dat we op de heide verdwalen. Ik ben efcnt in de stemming voor een slip pertje met een knappe jonge politieman." Cheviot hoorde nauwelijks wat ik zei. Vaag ant woordde hij: „Wilkins lijkt me geschikt." En zo reed ik terug naar het pension. Agent Wil kins bleek echter een vrouwelijke politie-functionaris te zijn. Cheviot ging terug naar het politiebureau en ver zocht naar hij mij later vertelde inspecteur Shanks gedurende enige ogenblikken zijn mond te houden. Hij moest nadenken. Toen hij zijn gedachten geordend had, werd juffrouw Goulby het vertrek bin nengeleid. Aangezien ze niets wist van de arrestatie van Frank Moss, alias Bill Brown, alias Pacock, deed ze natuurlijk een poging te redden wat er nog te red den viel. „Maar dit is werkelijk bespottelijk," riep ze uit. „Ik zal onmiddellijk mijn advocaat in de arm nemen, zo dra ik in de stad terug ben." „Ik ben bang, dat dat nog wel even zal duren," merkte inspecteur Shanks op. „Wat zou u ervan zeg gen, als u ons eerst eens vertelde, hoé u in werke lijkheid heet." „Ik ben Elisabeth Goulby. Meneer Burmann had u dat kunnen vertellen hoewel ik niet snap wat hij' hier uitvoert en ik meende dat u zelf mijn naam ook wel wist." „Laten we uitscheiden met al die onzin," zei Shanks. „U weet heel goed, dat Burmann een inspecteur van Scotland Yard is en dat hij u ként. Daar komt nog bij, dat hij toevallig de échte juffrouw Elisabeth Goul by tegen het lijf liep.. Hoé heet u dus eigenlijk?" Ze zweeg en hij vervolgde: „Ik kan er natuurlijk wel achter komen. U bent geen onbekende voor de politie; maar om tijd te sparen, dacht ik.." „Goed" zei ze, „ik ben Mary Worth. Ik noemde me zelf alleen voor de grap Elisabeth Goulby. Ik wist he lemaal niet, dat ze écht bestond.." „Wel een heel merkwaardig toeval", onderbrak Shanks haar. „Die échte juffrouw Goulby is namelijk ook plantkundige. Ze is zelfs een beroemde plantkun dige. En het is zeker ook helemaal toevallig, dat u in dat pension logeerde, dat zo dicht in de buurt van de Dartmoor gevangenis ligt?" „Ik wilde vakantie nouden. Het is heel toevallig, dat meneer Burmann ook vakantie ging houden in dezelf de tijd en in datzelfde pension. Ik neem aan, dat hij van het ogenblik, dat wij elkaar ontmoetten, sombere vermoedens ten opzichte van mij heeft gekoesterd". „Inderdaad", zei Shanks, „zijn vermoedens hebben zich thans echter omgezet in werkelijke feiten. Wij hebben zo juist een onderhoud gehad met Frank Moss". Toen ze niet onmiddellijk antwoordde, verduidelijk te hij: „Alias Pacock, weet u". „O", zei ze, „en wat vertelde hij?" „Meer dan genoeg", antwoordde Shanks, „om te gen u een aanklacht in te dienen wegens medeplich tigheid bij het helpen ontsnappen van de gevangene Joe Moss. Misschien vindt u het thans wel verstandig om alles maar eerlijk op te biechten". „O", zei ze weer en even later voegde ze eraan toe: „Ik heb wel pech, nietwaar?" „Misschien was het alleen gebrek aan inzicht", zei Shanks. „Het leverde u niet veel op, hè, die samen werking met Frank Moss?" „Niéts! Het was alleen mijn goede hart. Of nee, dat was het niet alleen. Begrijpt u, ik had hem door en vermoedde, wat zijn bedoeling was. Ik wilde weten, of ik het bij het rechte eind had. Ik kon daar alleen achter komen door met hem samen te werken, niet waar? Bovendien leek het me amusant. Zo ben ik nu eenmaal, ik houd van avontuur..." Op dat moment nam Cheviot de ondervraging over. „Hoé kreeg u hem door?" vroeg hij. „Ik vond hem precies zoals mevrouw Burmann een komediant. Niets was echt aan hem, noch zijn stem, noch zijn zogenaamde artisticiteit, enfin niéts... Het enige wat ik niet door had, was die valse baard. Het was Jenny, die me daarop wees. „Bedoelt u, dat zij u vertelde, dat hij Frank Moss was?" (Wordt vervolgd) Door gas bedwelmd. In Rotterdam zijn een 45-jarige fabrieksarbeider en zijn 51- jarige echtgenote met gasvergiftiging in een ziekenhuis worden opgenomen. De toe stand van de man is redelijk, die van de vrouw is niet zonder gevaar. Zij werden in hun woning bewusteloos aangetroffen door een buurman. In de keuken bleek, dat de slang van het gascomfoor gescheurd was. De muurkraan stond open, zodat het gas het huis binnnenstroomde. Huizen voor gereformeerden. De gere formeerde kerkeraad te Bussum heeft des tijds besloten een stichting „woningbouw" te vormen, die voor jonge kerkleden wo ningen bouwt. Eerstdaags zullen langs de Laarderweg in Bussum 16 woningen ver rijzen. De financiering van dit projekt is mede door een lening door de Gerefor meerde Gemeente mogelijk geworden. De commissie zal kunnen bepalen aan wie deze woningen worden toegewezen. Te Emmer Erfscheidenveen is langs het Kanaal A zaterdag een personenauto, die bij het remmen voor een wielrijder was gaan slippen, op het linkerwegdek tegen de 27-jarige motorrijder J. Dokter ge botst, die naar een ziekenhuis moest wor den vervoerd, evenals zijn echtgenote die op de motorduo had gezeten. De man overleed in het ziekenhuis. De vrouw is niet levensgevaarlijk maar ernstig gewond. De autobestuurder, die geen rijbewijs be zit, bleef ongedeerd. In het Westerziekenhuis te Rotterdam is overleden de 45-jarige handwever P. A. Voorrecht van de Schieweg te Rotterdam. De man werd vrijdagmorgen op de hoek Bergseiaan—De Savornin' Lohmanlaan, bij het oversteken 'dóór een bromfietser aan gereden. fff h - MAANDAG 8 DECEMBER TENTOONSTELLINGEN Kunstzaal „De Ark": Expositie Anna Terpstra, tot 22 uur. Huis V Looy (Kamperlaan): Expositie t aai 17 uur. uit aanwinsten collectie Regnault, tot „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Expositie Henk Broer, tot 22 uur. Galerie Espace (Klein Heiligland 36): Expositie Hans Wiesman, tot 17 uur. FILMS Cinema Palace: „Liane, het meisje uit het oerwoud", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „Terugkeer van de on zichtbare man". 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Jeanne d'Arc", alle leef tijden, 20 uur. Luxor Theater: „Het ker- mismeisje", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Mi nerva Theater: „Als de dauw hangt komt er regen". 18 jaar, 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Fanfare", alle leeftijden, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: ..Jungle-duivels", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: .De rode schoentjes", alle leeftijden, 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT Theater Monopole: Zandvoortse Toneel vereniging met „Op drift", 20 uur. DIVERSEN „In 't Goede Uur": Klassiek grammo- foonplatenprogramma, 21 tot 22 uur. DINSDAG 9 DECEMBER Concertgebouw: Concert van het N.Ph.O. 20.15 uur. TENTOONSTELLINGEN Kunstzaal „De Ark": Expositie Anna Terpstra. 9 tot 14 en 19 tot 22 uur. Huis Ven Looy (Kamperlaan): Expositie uit aanwinsten collectie Regnault, 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 uur. ,In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Expositie Henk Broer, 10 tot 22 uur. Galerie Espace (Klein Heiligland 36): Expositie Hans Wiesman, tot 17 uur. FILMS Cinema Palace: „Liane, het meisje uit het oerwoud", 14 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „Slavinnen van de Amazone", 14 jaar, 14.30 en 20 uur. Lido Theater: „Jeanne d'Arc", alle leeftijden, 14 en 20 uur. Luxor Theater: „Het kermis- meisje". 14 jaar, 14, 19 en 21.15 uur. Mi nerva Theater: „Als de dauw hangt komt er regen", 18 jaar, 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Fanfare", alle leeftijden, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Jungle-duivels", 18 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „De rode schoentjes", alle leeftijden, 14.15, 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT Theater Monopole: Zandvoortse Toneel vereniging met „Op drift", 20 uur. DIVERSEN ,In 't Goede Uur": Klassiek grammo- foonplatenprogramma, 21 tot 22 uur. Brinkmann: Voor de Nederlandse Maat schappij voor Nijverheid en Handel lezing over ..De financiële koerier", 13 uur. De Leeuwerik: Eerste selectiewedstrijd .d'Oprechte Amateur", 19.30 uur.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 4