Vooruitzichten op besparingen, die Nederlands welvaartspeil kunnen verhogen ,niet rooskleurig CPanda en de ©lie^boertjes Liquidatie vereveningskas is geen vermindering van controle op fraude Wereldnieuws Onstabiel weer Langere levensduur belangrijker factor in bevolkingsgroei dan geboortestijging Dividend Vulcaansoord over 1959 9 a 10 pet. (Ssso) DINSDAG 9 DECEMBER 1958 2 J. FAHRENFORT VOOR MIJ. VOOR NIJVERHEID EN HANDEL DEHOUTWERFN. V. EMISSIEPROSPECTUS Miljoenenorder Werkspoor gaat twee radio telescopen voor Engeland boUWen nevoid A. MOLENDIJK KPM verkoopt 13 schepen petroleum DE HAARDOUE Toewijzing schatkist promessen f171 miljoen Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Fusie Nillmi j en Arnhem T. Slavenburg zeventig jaar Minister Zijlstra over de schrootkzvestie ^ccli ió het zo IDEALE BOTSING Zwanenberg-Organon in 1958 h VOOR HET DEPARTEMENT HAARLEM van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel heeft de heer Jac. Fahrenfort, hoofdredacteur van „De financiële koerier" hedenmiddag gesproken over het onderwerp: „Enige aspecten van ons welvaartspeil". Hij omschreef het begrip „de ontwikkeling van het welvaartspeil" als het beschikbaar komen van een zo groot mogelijke hoeveelheid goederen en diensten per hoofd der bevolking nadat ruimte is gelaten aan de voortbrenging van de nodige kapitaalgoederen en aan de uitgaven voor defensie. De heer Fahrenfort onderstreepte dat ook een goed mogelijke sociaal en economisch doelmatige spreiding van inkomen en dus van verbruik mede een wezenlijke voorwaarde is voor een welvarende gemeenschap, waarbij hij de nadruk legde op een doelmatige spreiding, geen nivel lering. De spreker wees er op dat defensiegoederen geen bijdrage leveren tot het welvaartspeil, al is welvaart niet denkbaar zonder veiligheid. Een andere kwestie is, dat een plotseling sterke daling van de defensie-orders door welke oorzaak ook, bijvoorbeeld door verandering in het defensiesysteem, tijdelijk wel ernstige ver storingen zou kunnen teweegbrengen. Op ons welvaartspeil, dus op de beschik bare hoeveelheid goederen en diensten per hoofd zijn twee belangrijke faktoren van invloed: de ontwikkeling van het bevol kingstal en de omvang van de bestaande voorraad kapitaalgoederen, ook wel pro- duktiemiddelen genoemd. Deze twee fakto ren houden nauw verband met elkander. Een groeiende bevolking brengt als eis mee een toenemende produktie en grotere pro- duktie vereist meer en betere productie middelen. Bovendien mag worden ver langd, dat het welvaartspeil niet constant blijft, maar stijgt. De investeringen in pro- duktiemiddelen moeten dus hoog zijn, ho ger dan in de meeste andere landen, waar de toeneming der bevolking geringer is dan bij ons. Investeren heeft als voor waarde sparen, dus niet voor het verbruik bestemmen. De spaarquota moet in Neder land dan ook groter zijn dan in andere landen. Daar komt nog bij dat onze ver mogensstructuur steeds een andere is ge weest dan die in de ons omringende in dustrielanden. Bevolkingsaanwas Wat de faktor van de bevolkingsaanwas betreft toonde de spreker aan de hand van de beschikbare cijfers aan, dat de bevol kingsgroei minder wordt veroorzaakt door een toeneming van het aantal geboorten per 1000 inwoners dan wel door een sterke vermindering van de sterfte. Het aantal le vend geborenen per 1000 inwoners daalde van gemiddeld 35,9 per 1000 inwoners in 1871/75 tot 21,2 in 1957. Ook vergeleken niet het begin van deze eeuw was er een belangrijke daling. Sedert 1952 is de da ling echter gering. Gaat men uit van het aantaj levend geborenen per 1000 vrouwen in de vruchtbare leeftijden van 15 tot 44 jaar, hetgeen een betere invloed heeft op de verhoudingscijfers, dan is er vergeleken met het begin van deze eeuw ook wel een belangrijke teruggang, maar in vergelijking met. het gemiddelde van de jaren 1936/39 (86,2) is er een stijging. De bevolkingsgroei wordt echter meer beïnvloed door de ge ringere sterfte en het ouder worden van de bevolking. Illustratief waren de cijfers van de be volkingsgroei, die de spreker noemde in vergelijking met andere landen. Sedert 1940 bedraagt de stijging hier 25 percent en dit record wordt alleen geslagen door de Verenigde Staten met 28 percent. Voor West-Duitsland is het percentage 15, voor Frankrijk 10, België 7 en Engeland ruim 6. De spreker toonde aan, dat de groepen in de leeftijden boven 55 jaar en boven Advertentie BRUYNZEEL KEUKENS en KASTEN De plasticbekledingsplaat Kampersingel 20-24 - Tel. 0 2500 - 11932 Maandag is het prospectus verschenen van de aandelenemissie der n.v. Vulcaans oord in Terborg. De inschrijving op 600.000 gewone aandelen wordt door de Twentsche Bank opengesteld op dinsdag 16 december uitsluitend voor houders van claims in de verhouding van een nieuw gewoon aandeel op elke 1.000 oude aan delen, ten volle delende in de resultaten van 1959 en volgende jaren. Koers van uitgifte is 100 percent. Officiële notering ter beurze zal worden aangevraagd. De toenemende omzetten stellen steeds hogere eisen aan de liquiditeit. Het bedrijf is de laatste jaren sterk gemoderniseerd. Er moet rekening worden gehouden met investeringsuitgaven ter verdere verbete ring van de produktiemethoden en voor uitbreiding van het produktieprogramma. Tevens dient de liquiditeit versterkt te worden. Een reeds lang noodzakelijk ge achte verbetering van de kapitalisatie zal door deze emissie voorshands bereikt zijn. Het gehele jaar 1958 kon normaal wor den doorgewerkt zonder dat werknemers behoefden te worden ontslagen of een ver korte arbeidsduur moest worden ingevoerd. De orderportefeuille is thans van dien aard, dat een behoorlijke bezetting voor de eerste maanden van 1959 is verzekerd. On voorziene omstandigheden voorbehouden meent de directie dat het mogelijk zal zijn over 1958 een dividend vour te stellen van 9 a 10 percent op de uitstaande gewone aandelen (vorig jaar 12 percent). Indien de verkoopplannen voor 1959 ge realiseerd kunnen worden, verwacht de directie ook voor het komende boekjaar een redelijk resultaat. Bliikens de verlies- en winstrekening van 1 januari tot 1 no vember 1958 bedroeg het saldo winst 129.000 tegen 246.000 in geheel 1957. 65 jaar in verhouding tot de totale be volking sterker zijn gestegen dan die in de produktieve leeftijden en tevens dat deze laatste groepen in verhouding tot de totale bevolking in Nederland kleiner zijn dan in andere landen. Wat de tweede faktor betreft, namelijk uitbreiding e i modernisering van de kapi taalgoederenvoorraad, wees spreker er op, dat deze toeneming gelijk kan worden ge steld met het begrip investeren. Investe ren heeft als voorwaarde sparen. Bespa ringen worden verkregen in drie sectoren: bedrijfsleven, gezinshuishoudingen en overheid. Voor overinvestering is de spre ker in deze tijd van economische groei niet bevreesd, al is in Amerika de jas van de capaciteit wel wat ruim voor de be hoefte, terwijl ook hier in bepaalde bedrij ven onderbezetting bestaat. Een zekere marge is echter volgens de spreker als nor maal te beschouwen indien wij niet weer in overspanning willen vervallen. De spre ker ging achtereenvolgens na hoe de kan sen staan voor de besparingen in de drie genoemde sectoren. Voor het bedrijfsleven was hij ondanks de gedaalde winstcapaci teit en de hoge vennootschapsbelasting matig optimisme, voor de gezinshuis houdingen meende hij geen grote stijging der besparingen te mogen verwachten, nu blijkt, dat het verbruik ondanks de door de regering getroffen maatregelen slechts weinig is gedaald. En wat de overheid be- (Van onze correspondent in tónden) Naar de Londense „Times" onthult heeft het Britse ministerie van Bevoorra ding aan Werkspoor in Amsterdam opge dragen twee radio-telescopen te bouwen, elk wegende 250 ton, die een deel van de taak van de befaamde radiotelescoop in Jodrell Bank zullen overnemen.'De nieu we radio-telescopen zullen in 1960 gereed zijn en worden bestemd voor het Konink lijke Radarinstituut in Malvern, Worces tershire, om daar te worden gebezigd voor onderzoek in radio-astronomie, verschijn selen in de opperste luchtlagen en waar nemingen van kunstmanen. De bestaande radiotelescoop van Jodrell Bank heeft on geveer 7 miljoen gulden gekost, maar de kleinere telescopen zijn natuurlijk goed koper. Van Britse zijde wordt verklaard, dat de opdracht aan de Nederlandse fir ma is verstrekt, omdat de twee radiote lescopen een ontwikkeling vormen van bestaande Nederlandse produkten. Er zijn geen vergelijkbare Britse produkten, zo dat het niet mogelijk is, deze radiotelesco pen op korte termijn in Engeland te ver vaardigen. Professor A. C. B. Lovell, hoogleraar in de radio-astronomie aan de Universiteit van Manchester en directeur van het experimentele radio-astronomi sche station in Jodrell Bank, geloofde dat de twee bestelde radio-telescopen gelijk zouden zijn aan die van Dwingelo, welke een hoogte heeft van ruim 25 meter en door het observatorium in Leiden wordt gebruikt. Advertentie HAUTE COIFFURE Geen luxe prijzen. Dameskapper Santpoorterplein 1 - Haarlem - Tel. 19706 Bus 2-3-4. treft toonde de spreker met cijfers aan, dat althans wat de besparing door schuld vermindering betreft de werkelijkheid heel wat minder fraai is dan uit de cijfers van de staatsschuld alleen zou mogen worden afgeleid. Terwijl de staatsschuld sinds 1949 namelijk met 8,8 miljard is gedaald, is de schuld der gemeenten met niet minder dan 7 miljard gestegen, zodat de totale overheidsschuld per saldo met niet meer dan 1,8 miljard is gedaald. Bovendien zit ten wij thans weer in een periode van te korten, die een stijging van de schuld met zich mee zullen brengen. Van besparingen bij de overheid kan men dus niet veel ver wachten. Nadat de spreker nog even was ingegaan op de publikatie van de O.E.E.S., waaruit blijkt dat het welvaartspeil hier lager is dan in andere vergelijkbare landen, besloot hij met te constateren, dat Nederland wat de besparingen en de opvoering van het welvaartspeil betreft, voor een bijzonder zware taak wordt gesteld. Naar het ANP verneemt heeft de Ko ninklijke Paketvaartmaatschappij te Am sterdam het 5955 brt metende s.s. „Plan- cius" (bouwjaar 1924), voor de sloop ver kocht. Voorts zijn twaalf schepen voor de vaart verkocht, te weten s.s. „Japara" (3323 brt), m.s. „Bandjermasin" (1279 brt), benevens de motorschepen „Larantuka", „Lampong", „Legundi", „Lahewa", „La- rat", „Lembeh", „Leksula", „Lasem", „La- wu" en „Lebak". Met de reeds eerder ver kochte 14 schepen (tezamen 18.085 brt) zjjn tot op heden 27 schepen verkocht met to taal 34.202 brt. Advertentie voor oliehaarden mei hel hoogste rendement zuinig - geen roef - meer warmte Het ministerie van Financiën deelt mede, dat van de bedragen waarvoor op 8 decem ber 1958 is ingeschreven op schatkistpro messen wordt toegewezen: a. een bedrag van 3.6 miljoen aan schatkistpromessen met een looptijd van drie maanden, ver vallende 10 maart 1959, tegen een discon to van 2 1/4 percent per jaar; b. een bedrag van 48 miljoen aan schatkistpromessen met een looptijd van negen maanden, ver vallende 10 september 1959, tegen een dis conto van 2 3/4 percent per jaar; c. een be drag van 119,3 miljoen aan schatkist promessen met een looptijd van twaalf maanden, vervallende 10 december 1959, tegen een disconto van 2 7/8 percent per jaar. De Duitse werkloosheid Gedurende de maand november is het aantal werklozen in West-Duitsland zonder het Saar- gebied en West-Berlijn met 69.435 gestegen tot 426.185. Het Westduitse regeringsbureau voor Ar beidsbemiddeling en Werkloosheidsverzekering meent dat. als gevolg van de lichte vorst het aan tal werklozen in de eerste decemberdagen nog met omstreeks 70.000 zal zijn toegenomen. Gemid deld is in de afgelopen vijf jaar het werkloos heidscijfer in november met 140.000 gestegen. Zweedse onderscheiding De Zweedse ambassadeur in Nederland, de heer Sven Dahlman, heeft tijdens een receptie op de ambassade de versierselen, behorend bij de on derscheiding van ridder eerste klas in de Orde van Vasa, uitgereikt aan de heer W. Th. Backer, die twintig jaar directeur is van de dochteron derneming in Nederland van de Zweedse onder neming AGA. De unificatie van Nillmjj en Arnhem is thans zo ver gevorderd, dat verwacht mag worden, dat de volledige éénwording nog vóór het einde van het jaar een feit zal zjjn. Technisch wordt hieraan deze vorm gegeven: de Arnhem draagt haar bedrijf aan de Nederlandse Nillmjj over. Het verzekerd bedrag bij de Nederlandse Nillmij na de overdracht zal f 1.504. mil joen bedragen. De premiereserve f 334 mil joen en de extra reserve f 11.125.000, ter wijl het geplaatste maatschappelijk kapi taal f 3.513.000 zal bedragen waarvan ge stort f 1.624.875. In de buitengewone vergadering van aandeelhouders van de n.v. Slavenburg's Bank te Rotterdam is per 1 januari ont slag verleend aan de directeur, de heer T. Slavenburg, die dit had verzocht om dat hij vandaag zeventig jaar wordt. Bij acclamatie werd besloten hem te benoe men tot lid van het college van commis sarissen, waarin hij als gedelegeerd com missaris zitting zal nemen. De heer Slavenburg herinnerde er ver volgens aan, dat hij 58 jaar geleden op kantoor was begonnen en 33 jaar geleden de bank heeft opgericht. Hij wees op de vele veranderingen sinds die tijd en was van oordeel, dat we nu gekomen zijn op de weg van de verdergaande inflatie. De po sitie van de bank noemde hij zeer gun stig. Dit jaar was er een van kolossale ont wikkeling, hetgeen zal blijken uit de be reikte recordomzetten en -resultaten. HET RECENTE BESLUIT van de Raad van Ministers van de Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal, inzake de schroothandel kan niet worden gezien als een vrijlating van de schroothandel. De handel in staalschroot binnen de gemeenschap was niet aan beperkende bepalingen onderworpen, wel was de uitvoer var, staal schroot naar derde landen verboden. In deze situatie is geen verandering gekomen. Dit heeft minister Zijlstra geantwoord op schriftelijke vragen van de Tweede-Kamer leden de heren Nederhorst en Van der Goes van Naters. De beslissing van de Raad van Ministers van de E.G.K.S. heeft wel de liquidatie van de vereveningskas be tekend, maar deze had niet ten doel de schroothandel te controleren en bood evenmin daartoe de mogelijkheid. De Kamerleden meenden dat deze kas wel als controle mogelijkheid kon worden beschouwd. De frauduleuze verhandeling van staal schroot, naar aanleiding waarvan de Kamerleden aan de minister vragen of hij niet van mening is dat het ongecontroleerd laten van de schroothandel onder de hui dige omstandigheden onverantwoord is, heeft volgens minister Zjjlstra bestaan in misbruik van de vereveningskas. Het ver vallen van deze kas zal derhalve in zoverre de mogelijkheid tot frauduleuze praktijken niet doen toenemen. BOTSINGEN behoren tot de belangwek kendste verschijnselen in de natuur. Bij deze uitspraak doelen we niet op het ver keer, dat door een veel te groot aantal botsingen wordt gekenmerkt, want bij een beschouwing daarover is de term deernis wekkend beter op zijn plaats. De botsingen in de natuur zijn als totaliteit gezien nuttig en een noodzakelijkheid voor elke materiële bestaansvorm. Zonder botsingen zou er geen stem en geen klank zijn, geen schrijfmachine die deze wijheid op papier kan zetten, geen zand, geen stromend water, geen bloed in f onze aderen en zelfs de hele aarde en elk materieel lichaam dat uit de botsingen der deeltjes is ontstaan, zou ondenkbaar zijn. Zo diep be hoeven we het vandaag overi- V gens met te zoeken, want we hebben slechts één klein facet op het oog, te weten de ideale botsing, waarbij van het standpunt wordt uitgegaan, dat het een centrale en volkomen elastische bot sing is. Bij een dergelijke botsing hebben we rekening te houden met twee wetten, waarvan de eerste (en bekendste) handelt over het behoud van energie, en de tweede wet ons het behoud van impuls onder ogen brengt. Het behoud van energie houdt in, dat de energie en dat is hier alleen kinetische energie vöör en na de vol komen elastische botsing even groot is. Mensen die graag met formules werken, weten daaruit, dat de term V2 mv2 vöör en na de botsing dezelfde waarde heeft. Het behoud van impuls, waarover de tweede behoudswet spreekt, is een moeilijker be grip, waarvoor een populaire verklaring uitermate moeilijk te geven is, omdat het begrip impuls zélf niet populair is en al leen in kringen van natuurkundigen wordt gebruikt. Toch kunnen ook wij wel trach ten ons daarmee vertrouwd te maken, *:5W7 door in gedachten te houden, dat de im puls het produkt is van massa en snel heid, in symbolen uitgedrukt door mv. Die symbolen zijn de redding voor iedere wis kundige, want nu is het een koud kunstje om met behulp van de wet aangaande-het behoud van energie (bij een ideale bot sing) uit te cijferen, dat bij een botsing van twee gelijke kogels, waarvan zich één in rust bevindt, de snelheid van de be wegende kogel wordt overgebracht op de kogel-in-ruste, die dus wegschiet met de zelfde snelheid als waarmee A de andere kogel hem raakte. De ons ter oplossing voor gelegde proef is hierdoor verklaard. We hadden immers enige (hoevéél, doet er niet toe) kogels naast elkaar aan draden opgehangen, zodat zij elkaar precies raken, haten we nu één van die kogels tegen het rijtje bewegingloze kogels stuiten, dan springt aan de andere zijde één kogel op. Nemen we twee kogels, dan springen er aan de andere kant van het rijtje twee op, enz. Na het voorgaande is dat wel be grijpelijk. Grappiger is het, wanneer we vijf kogels hebben en we drie daarvan opnemen en tegen de twee overblijvende kogels laten botsen. Dan springen niet al leen die twee weg, maar gaat ook de mid delste kogel met hen mee, volgens het re cept: de drie uitersten van rechts brengen de drie uitersten van links in beweging. Na deze, helaas wat droge uiteenzetting, kunnen we wel eens gaan betogen, dat melk niet, zoals velen menen, als tegengif werkt bij het optreden van vergiftigings verschijnselen, alhoewel de nuttige wer king van de melk niet kan worden ont kend. Daarover een volgende keer. H. Pétillon (Nadruk verboden). 34.Zodra directeur Sneutjes de minister van Buitenlandse Zaken in het oog kreeg, kwam hij opgelucht op hem af. „Excellen tie!" riep hij, „het verheugt me, dat u da delijk gekomen bent, om deze woeste Jop- pestam teeh behandelen! Mis schien kunt u de overeenkomst met hen nog afdoen, voor zij mijn hotel te gronde richten! Wilt u nu meteen de besprekingen met hen openen? Deze Panda zal uw tolk zijn". De minister wierp een onzekere blik op een gast, die langs de trap omlaag spoelde en slikte. Het was duidelijk, dat hij niet veel zin had, om naar boven te gaan. „Hmah zei hij, „ik zal een commissie benoemen, die„Nee! Geen commissie!" riep de heer Sneutjes overspannen, „er moet dadelijk iets ge beuren!" „Tjazei de minister vaag. Opeens verhelderde zijn gezicht. „Och, dat ik daar nu niet eerder aan dacht!" riep hij opgelucht, „dit is een geknipt zaakje voor Archibald Smurk, mijn top-diplomaat. Waar is uw telefoon? Ik zal hem dadelijk bellen!" Een ogenblik later rinkelde de telefoon in een vertrek, waar zich kenne lijk heftige tonelen hadden afgespeeld. Een persoon met uitgestreken gelaat nam de telefoon op. „Met Archibald Smurk", zei hij. .ah, Excellentie, wat kan ik voor u doen? Weer een olie-overeenkomst sluiten? Ik heb er juist een afgehandeld met enkele olie-sheiks Ja, ze hebben eerst een beetje gevochten, zoals gebruike lijk, maar nu tekenen ze. Ik kom direct!" De geharde diplomaat verwijderde een speer uit zijn hoed en begaf zich op weg naar het Grand Hotel Was het niet beter geweest, voordat besloten was de prijsvorming van schroot vrij te laten, eerst het onderzoek van de Hoge Autoriteit af te wachten en het onderzoek naar de kartellering in de Ne derlandse en Duitse schroothandel dat zij instelt?, zo hebben de Kamerleden geop perd. Minister Zijlstra wijst in zijn ant woord op het financieringsmechanisme in de E.G.K.S., waarvan per 30 november tot beëindiging is besloten bij gebrek aan een stemmigheid. Naar zijn mening is een der gelijk mechanisme alleen verantwoord wanneer de omstandigheden dit strikt eisen. Op het ogenblik is dit laatste naar zijn mening niet het geval. Ingevolge het -E.G.K.S.-verdrag heeft de minister geen bevoegdheid de afgesloten kartelprocedure in Nederland te heropenen, aldus het antwoord van minister Zijlstra op de suggestie van de Kamerleden, dat de bevordering van het tegengaan var, kartel lering een der mogelijkheden zou zijn ter voorkoming van boycot en uitsluiting van handelaren en tegen prijsopdrijving. Minis ter Zijlstra zegt deze zaak meerdere malen en ook kortgeleden bij de raad van minis ters der E.G.K.S. aanhangig te hebben ge maakt, waarbij van die zijde is meegedeeld dat het onderzoek hierover een dezer dagen zal worden afgesloten. Wat de prijzen be treft wijst de minister er op, dat nationale prijsmaatregelen voor staalschroot wegens het bestaan van de vrijheid van verkeer op de gemeenschappelijke markt der E.G.K.S. geen zin hebben. De algemene gang van zaken bij het n.v. Koninklijke Zvanenberg-Organon concern is in 1958 bevredigend geweest. De winst was per einde oktober van dit jaar onge veer gelijk aan de overeenkomstige periode van het vorige jaar. De omzet aan derden van de geconsolideerde maatschappijen ligt enigszins hoger dan in 1957. De pro- duktie-afdelingen waren goed bezet. De liquiditeit is gunstig. Mislukt. In een Cubaans vliegtuig dat vrij dag bezig was te landen op het „Pijn bomeneiland", een groot gevangen kamp, heeft zich een gevecht afge speeld tussen 46 politieke gevangenen, die op het laatste moment wilden trach ten de piloot een andere koers te laten vliegen. De politiebewaking in het toe stel doodde tijdens het gevecht een ge vangene. De poging van de gevange nen mislukte. Afgelopen. De staking van krantenbezor gers bij negen grote dagbladen van de stad New York is, acht uren nadat zij begonnen was, geëindigd, nadat er een regeling werd getroffen. Verdwenen. Een zekere Michael Almasi is erin geslaagd vier jaar lang bij een Amerikaanse vliegtuig- £n raketindus trie te werken en toegang te hebben tot fabrieksgeheimen, nadat hij zich had aangeboden als kernfysicus, die gestu deerd had aan de universiteit van Otta wa, bij dr. Einstein in Zwitserland en madame Curie in Parijs. Op 26 novem ber jongstelen is hij met vrouw en kin- ren verdwenen. Woest. Oud-president Truman heeft tij dens een vraaggesprek na een lunch met de Amerikaanse persclub onthuld, dat president Eisenhower al zes jaar „woest" op hem is, maar dat het hem „geen steek" kan schelen. De vete ont stond, toen Eisenhower in 1952 zijn re publikeinse partijgenoot Jenner „niet van het podium trapte" toen hij gene raal Marshall een verrader noemde. Aardverschuiving. In midden-Anatolië heeft maandag een aardverschuiving veertien mensen het leven gekost. Twee Turken ontsnapten levend uit een ton- nenzware hoeveelheid grond en rots blokken waar zij onder bedolven wa ren geraakt. Champagne-oorlog Frankrijk zet de champagne-oorlog in elk geval op eigen grondgebied voort. Duizend flessen „Spaanse champagne" die via Frank rijk naar Engeland zouden gaan, wer den aan de Franse grens teruggestuurd met de boodschap dat er op de labels „Spaanse wijn" in plaats van cham pagne moest komen te staan. Een Lon- dens hof heeft uitgemaakt dat Span jaarden het recht hebben sprankelende wijn van eigen bodem „champagne" te noemen. Niet politiek. Met 9.401 tegen 5.417 hebben de mannen van Bazel besloten dat vrou wen zich verkiesbaar mogen stellen in de „Bürgergemeinde" en stemmen over zaken die dit orgaan aangaan. De op komst voor dit referendum was 48.3 per cent. De „Bürgergemeinde" is een niet politiek lichaam dat zich in hoofdzaak bezighoudt met het bestuur van de me dische en sociale instellingen van de stad. De Zwitserse vrouw heeft geen politiek stemrecht. Bazel is de tweede stad die haar „Bürgergemeinde" open stelt voor vrouwen. Oudste. President Eisenhower is maan dag de oudste Amerikaanse president geworden toen hij 68 jaar en 55 dagen oud werd. Alleen president Harrison werd in zijn presidentsambt, 68 jaar en 54 dagen oud. Hij is 31 dagen presi dent geweest. Gewichtig. Een rijke jonge Turk vroeg kortgeleden de hand van de dochter van een arme man. De vader van het meisje eiste voor elk der zestig kilo's dat het meisje woog, duizend Turkse ponden in contanten. Op de avond voor de brui loft overhandigde de jonge man zijn a.s. schoonvader zestigduizend Turkse pon den (ongeveer 60.000 gulden). Nasser-hotel. De Westduitse oud-leraar Zind, die werd veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf wegens anti-semiti- sche uitlatingen, verblijft in het Nas ser hotel te Cairo, aldus verluidt te Bonn. Hij zou er logeren onder de naam Helmut Vollmer. Carrière. De Deense trambestuurder Erik Thorn, die vorig jaar in een radio- vraagspel met het beantwoorden van vragen over kernfysica tienduizend kronen won, wordt technisch assistent bij een Deens instituut voor kernener gie. Schok. Het standbeeld, dat David Mcfall in de artiestenwijk Chelsea van Sir Winsto., Churchill heeft gemaakt is toch aanvaard. De woordvoerder voor Wood ford in Essex, het kiesdistrict van „Winnie", kolonel Sir Stuart Mallinson, verklaarde: „Als wij er lang naar kij ken, beseffen wij toch wel, dat dit beeld de wereld een schok geeft en dat het zeker bepaalde kwaliteiten naar vo ren brengt van Churchill". De beeldhou wer zei: „Ik heb iets geweldigs willen maken, dat de mensen als een slag op het hoofd zou geven en ik geloof, dat het dat ook wel doet." Een randstoring van een depressie bo ven Zuid-Scandinavië trok in de afgelopen nacht van Schotland over de Noordzee naar Denemarken en nam daarbij be langrijk in betekenis toe. Dit had tot ge volg dat in ons land voor het eerst sinds ruim vier weken de wind weer tot hard aanwakkerde. De storing bracht onstabie le polaire lucht mee, die boven de Noord zee in de onderste lagen is verwarmd. Daarom kwamen er flinke buien in voor. Ook in het zuid-oosten van het land, waar gisteravond hier en daar nog drie graden vorst voorkwam, steeg de temperatuur tot enkele graden boven het vriespunt. In de komende 24 uur zal ons land in de noordwestelijke luchtstroming blijven, maar deze zal in kracht afnemen, ener zijds door het wegtrekken van de storing, anderzijds doordat een van de oceaan komend frontensysteem de luchtdruk in Frankrijk tijdelijk wat zal doen dalen. In het binnenland kan de temperatuur in de komende nacht tijdens opklaringen weer tot om het vriespunt dalen. Ook in de ko mende 24 uur zullen plaatselijk enkele buien vallen. WEERRAPPORTEN Woensdag 10 december Zon op 8.36 uur, onder 16.29 uur. Maan op 7.51 uur, onder 16.48 uur. Maanstanden 10 dec. 18.23 uur nieuwe maan. 18 dec. 00.52 uur eerste kwartier. 26 dec. 04.54 uur volle maan. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 9 december Hoog water 2.01 en 14.20 uur. Laag water 10.08 en -2.20 uur. Woensdag 10 december Hoog water 2.52 en 15.13 uur. Laag water 10.54 en 23.17 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturenbulten 00 op en binnenlandheden fi 3d morgen 7 uur. Neerslag: SS sl laatst* 24 uur. c sE Den Helder half bew. wnw 6 5 Ypenburg half bew. wnw 7 8 Vlissingen half bew. nw 7 5 Eelde regenbui w 4 5 Twente zwaar bew. zw 2 2 De Bilt weerlicht wzw 5 8 Eindhoven lichte regen zw 2 4 Vlv. Z.-Limb. geheel bew. zw 2 5 Helsinki sneeuw zzw -1 11 Stockholm regen zzw 2 0,1 Oslo geheel bew. n -1 3 Kopenhagen geheel bew. zzw 2 1 Aberdeen onbewolkt nw 3 5 Londen onbewolkt wnw 4 2 Amsterdam regenbui w 5 6 Brussel licht bew. zw 2 4 Luxemburg regen zw -1 0,3 Parijs regen zw 2 1 Bordeaux geheel bew. windst. 0 0 Grenoble sneeuw w 1 0,1 Nice onbewolkt nnw 5 0 Berlijn sneeuw z -2 1 Frankfort geheel bew. zw -1 0,1 München geheel bew. zzw 1 0 Zürich geheel bew. z 1 0 Genève geheel bew. z 3 0,1 Locarno onbewolkt ozo -6 0 Wenen sneeuw zzo -6 0,1 Innsbruck half bew. w -8 0 Rome zwaar bew. windst. 8 0 Ajaccio regen ono 8 0,1 Algiers zwaar bew. zw 10 3 Madrid licht bew. nnw 5 1 Mallorca licht bew. windst. 9 10

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 2