P.v.d.A. wijst overdracht aan Indonesië af Vrije slijter werd bekogeld met rauwe eieren ïïlit if iirrlfbrn fijh Aambeien? als Nauwe economische samenwerking tussen NAVO-landen bepleit r HEMOTABS JANSENt TILANUS Van dag tot dag géén °nien goed -pyama'sh P.v.d.A.-fractie in grote meerderheid achter het militaire NAVO-beleid Fel requisitoir van de heer Weiter tegen de regering in Djakarta Op de' <*Praatótoel MELKOORLOG IN VLISSINGEN 3 neem (dit tabletje en U stilt de pijn* Von Papen wenst pensioen en inkuil j slaapje heeilijkl Buitenlandse Zaken in de Tweede Kamer B. en W. stichtten brand; dorp keek toe Dienstplichtwet Minister Staf over de voorgestelde wijziging Nieuw Guinea in Tweede Kamer In oktober 8376 nieuwe woningen gereed neemt vaker... Zwaardemaker 0.75 en 1.05 Zwaardemaker Dr. Drees verwijst prof. Romme naar zijn antwoord in Eerste Kamer Spoorbrug onklaar door aanvaring DINSDAG 9 DECEMBER 1958 Iwan Serov, de chef van de Russische staatspolitie, is van zijn functie ontheven en „vrijgemaakt voor ander werk". Wan neer dit andere werk bestaat uit het toe zicht op een opslagplaats van poolvossen- vellen in Siberië, is de machtige leider van de Russische veiligheidsdienst de weg ge gaan van vele andere grote figuren in het Russische politieke apparaat, en heeft Kroesjtsjev hem gaarne of ongaarne verwijderd uit het brandpunt van de Sov jet-Russische staatsleiding. Gaarne of ongaarne want Serov leek een zo toegewijde en bruikbare satelliet van de dictator in het Kremlin, dat de mogelijkheid niet uitgesloten moet worden geacht dat hij gevallen is als slachtoffer van een compromis tussen intriganten in Moskou. Men kan ook andere speculaties voeren over dit nieuwe geval van mutatie, doch de werkelijke situatie blijft, zoals meestal aan het oog der wereld onttrokken en zal pas later wellicht enigszins worden opge helderd. Voorlopig mag men aannemen, dat de golfslag in de kleine vijver van politieke activiteit, die door de muren van het Kremlin wordt omsloten, niet tot rust is gekomen en dat nog steeds een machts- labiliteit haar stempel drukt op de leiding van het Sovjet-Russische staatsbestel. Buiten de grenzen van dit bestel zal niemand om het heengaan van Serov treu ren, tenzij deze inderdaad is „vrijgemaakt" voor werk dat hem nog meer dan tevoren gelegenheid geeft zijn terroristische prak tijken tegen regeringen en personen te be drijven. Het wachten is nu op de Prawda of op Kroesjtsjev zelf, die wellicht met onthul lingen over „staatsvijandige intriges" of „anti-democratische machinaties" van Se rov op de proppen komen. Zolang beiden zwijgen, kan de mutatie betreffende Serov zowel een promotie als een degradatie zijn- Advertentie Hemotabs, een nieuw middel ln tablet- vorm. Geen zalf of zetpillen nodig. Hemotabs doen de zwellingen slinken en bevorderen genezing. Voor 'n volko men herstel van aambeien en lange vrijwaring van pijn» 'n Complete kuur f. 1.47 Bij Apothekers en Drogisten. (Van onze correspondent in Bonn) De 79-'jarige voormalige Duitne kanse lier en in de jaren 1933-1934 vice-kanselier van Hitler Franz von Papen heeft bij het Westduitse ministerie van Buitenlandse Zaken te Bonn nog eens aangedrongen op pensioen. Hij grondt zijn eis, die hij gerui me tijd geleden heeft ingediend, niet op het feit dat hij kanselier of vice-kanselier is geweest, maar op zijn 25-jarige veelzij dige loopbaan als officier en diplomaat. Von Papen werd er als militair attaché te Washington in 1915 van verdacht de hand te hebben in een bomaanslag en hij moest worden teruggeroepen. Hij vocht daarna aan 't westelijke front en ging na de eerste wereldoorlog in de politiek. In 1932 werd Von Papen rijkskanselier van het rechtse Vice-kanselier von Papen in zijn glo rietijd: hij begeeft zich naar de Rijks dag, uitgedost als een diplomaat van de oude stempel, naar Britse tradities gekleed. kabinet. In de beruchte dagen van novem ber en december 1932 trad hij in contact met Hitier. De toenmalige president Hin denburg zou op zijn advies Hitier tot kanse lier hebben benoemd en Von Papen zelf tot vice-kanselier. In 1934 werd hij door Hitier afgezet en als gezant naar Wenen gezonden. In 1938 werd hij erelid van de nazi-partij en in 1939 ging hij als gezant naar Turkije, waar hij tot het eind van de oorlog bleef. Von Papen stond met de andere nazi-lei ders te Neurenberg terecht, maar werd vrijgesproken. Een Westduits zuiverings hof veroordeelde hem in 1947 tot acht jaar dwangarbeid. In 1949 werd hij met het oog op zijn hoge leeftijd .vrijgelaten. Advertentie in.ai (Van een onzer Kamerverslaggevers) In vreedzame economische concurrentiestrijd zullen wij het westen begraven, heeft Kroesjtsjev verklaard. Voor de heren Calmeijer (C.H.U.), Fens (K.V.P.) en Korthals (V.V.D.) was dit gisteren in de Tweede Kamer aanleiding bij de behandeling van de begroting van Buitenlandse Zaken te pleiten voor een nauwe economische samen werking van de NAVO-landen, zoals ook Paul Henri Spaak, de secretaris-generaal van de NAVO, heeft betoogd. De tegenstelling oost-west is boordebol dreigingen, merkte de heer Fens op, in belangrijke mate op economisch terrein. In het kader van het nieuwe Russische zeven jarenplan krijgen we in de toekomst een aanval van Rusland op het economische front, waarschuwde de heer Korthals. Daarom is samen bundeling nodig van alle krachten in het vrije westen voor het vergroten van de produktie. Daarin past ook de steun aan de in ontwikkeling achtergebleven gebieden. De heer Fens betoogde voorts, dat het westen ook politiek en militair een bol werk moet vormen tegen de Sovjet-Unie. De omstandigheden waaronder in 1949 de NAVO werd opgericht, zijn veranderd. Van het begin af is verzuimd zich er bewust van te zün dat een gezamenlijke verdedi ging de vrucht moet zijn van een gemeen schappelijke politiek. Er zal ook een band tot stand moeten worden gebracht tussen de NAVO, het Bagdadpact en het defensie verdrag voor Zuidoost-Azië (ZOAVO). Al leen op de basis van macht zal men met Rusland kunnen onderhandelen. Op de vierde conferentie van NAVO- parlementariërs is een resolutie aange nomen, waarin volstrekte voorrang wordt gegeven aan uitbreiding van de grond strijdkrachten van de NAVO tot het nood zakelijke minimum. Daarmee is in strijd, constateerde de heer Calmeijer (C.H.U.), de verklaring van de P.v.d.A., bij monde van mr. Burger, dat na de verkie zingen onze financiële bijdrage aan de NAVO moet worden verminderd en de militaire diensttijd moet worden verkort. Want dat betekent dat de Nederlandse bij drage aan de NAVO-defer sie zou dalen be neden het noodzakelijke minimum. Die opmerking vond de heer P a t ij n (P.v.d.A.) een ondermijning van het ver trouwen dat de NAVO in Nederland kan stellen. Hij beschouwde het ook als een ondermijning wanneer prof. Romme tel kens vraagt of de P.v.d.A. door de knieën gaat voor de nieuwe pacifistische socialis tische partij. Burgemeester H. van Ek van de Friese gemeente Achtkarspelen heeft maandag middag in de buurtschap Harkema-Opein- de brand gesticht om de aandacht te vesti gen op het krottenvraagstuk, dat ook op het Friese platteland een probleem van ontstellende omvang geworden is. Eigen handig wierp hij een brandende fakkel in een juist ontruimd, uitermate bouwvallig huis dat al een lange tijd onbewoonbaar verklaard was. Tot voor .kort woonden in dit krot vier ge zinnen, ieder in één kamertje. Gistermor gen verliet het laatste gezin het wrakke pand. Een leegstaand huis is echter zelfs in Harkema-Opeinde niet veilig, want de ervaring heeft geleerd dat zulk een krot na ontruiming prompt clandestien betrokken wordt door woningzoekenden. Om dit te voorkomen besloten B. en W. de woning in brand te steken, wat dan gistermiddag on der gretige belangstelling van de dorpelin gen geschied is. Het huisje brandde in een ommezien uit. In het afgelopen jaar zijn in Achtkarspelen reeds vijftig krotten ge sloopt, maar inmiddels is de lijst van on bewoonbaarverklaringen ook weer met vijftig panden uitgebreid. In het „fikkie" van maandag ziet het gemeentebestuur „een vurige onderstreping van zijn ver langen naar een verbetering van het wo- ningpeil, waarvan de gloed hopelijk ook in Den Haag gezien zal worden". „Ik kan de heren Romme en Calmeijer verzekeren", aldus de heer P a t ij n, dat de overgrote meerderheid van de P.v.d.A.- fractie het militaire NAVO-beleid steunt en de volle consequenties daarvan zal aan vaarden. Wij spelen niet met vrijheid en democratie. Laten anderen daaraan geen twijfel wekken". Congresgebouw Zowel de heer Fens als de heer Patijn pleitten voor een internationaal congres gebouw in Den Haag. Voor internationale congressen kan men overal terecht, in Rome, in Frankfort, in Parijs en Brussel, maar niet in Nederland omdat er in ons land geen behoorlijk gebouw is voor een internationaal congres en ook de hotel accommodatie ontbreekt. Het inrichten van het paleis Noordeinde in Den Haag voor kleine internationale congressen op re geringsniveau is niet voldoende. De gemeente Den Haag heeft een plan voor een groot congresgebouw in Zorg vliet, waarvan de uitvoering echter stuit op financiële bezwaren. Het bedrijfsleven wil geld beschikbaar stellen, maar dan zullen rijk en gemeente rente en aflossing moeten garanderen. Aangedrongen werd daarom op een spoedige beslissing van de regering. Minister Staf heeft ontkend, dat er ver band bestaat tussen de thans bestaande feitelijke omstandigheden en het tijdstip, waarop het wetsontwerp tot wijziging van de Dienstplichtwet werd ingediend. Er zijn complicaties opgetreden die uitstel van in diening van het ontwerp hebben veroor zaakt. Waren deze complicaties er niet ge weest dan zou het ontwerp al een jaar ge leden zijn ingediend. Dit zegt minister Staf in zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer. De minister beschouwt de voorgestelde wijziging van de Dienstplichtwet slechts als een juridisch-technische aanpassing aan de wijziging van de Grondwet, waar door de mogelijkheid geopend wordt ook dienstplichtigen van de Koninklijke Land macht en de Koninklijke Luchtmacht naar het grondgebied van het koninkrijk buiten Europa uit te zenden, zoals zulks thans reeds voor het overige deel van de wereld het geval is. Het ligt niet in de bedoeling de Staten- generaal voor verrassingen te stellen. De minister heeft het stellige voornemen, in dien naar de mening der regering, anders dan ter vervanging, eenheden van de krijgsmacht buiten Nederland dienen te worden geplaatst, de beide Kamers der Staten-generaal tijdig in te lichten. De garantiebepalingen inzake hogere in komsten gedurende het verblijf tussen de keerkringen zijn reeds in algemene maat regelen van bestuur vastgesteld. De bepa ling, dat de vaststelling van de hoogte van die inkomsten aan de minister wordt over gelaten, heeft tot doel de bezoldiging soe pel te kunnen aanpassen aan de omstan digheden. (Van onze Kamerverslaggever) „Onze souvereiniteit over Nieuw-Guinea is betrekkelijk, omdat door de afgelegen ligging het gebied door ons moeilijk is te verdedigen." Dat verklaarde de heer De Kadt (P.v.d.A.) gisteren in de Tweede Kamer bij de behandeling van de begroting van Buitenlandse Zaken. Daarom drong hij er nogmaals op aan wegen te zoeken, zoals in de in oktober verworpen motie-Burger was gevraagd, naar internationale bescher ming van het gebied, bij voorbeeld door het beheerschap over Nieuw-Guinea te verkrijgen in opdracht van de Verenigde Naties. Steun voor die gedachte kreeg de P. v. d. A. ook nu weer niet. De minister-president kan wel beweren, merkte de heer De Kadt op, dat voor het denkbeeld van de P.v.d.A. geen meerder heid is te verkrijgen in de Verenigde Na ties, maar als onze redelijke politiek wordt afgewezen, komt de schuld daarvan te rusten op Indonesië en de landen die Indo nesië steunen. De regeringspolitiek, ge baseerd op handhaving van onze soeve reiniteit, drijft die landen op een hoop, terwijl de politiek van de P.v.d.A., aldus de heer De Kadt, scheiding brengt en de Verenigde Naties dwingt tot een politiek van bemiddelen en oplossing van het con flict. Er zijn misschien ook andere wegen, zei hij, die kunnen leidden tot een oplossing, maar hoe kunnen we die weg vinden als er niet naar wordt gezocht doordat de motie-Burger is afgewezen? Die motie was een aansporing tot het voeren van een werkelijkheidspolitiek voor het te laat is. Laat men anders bewijzen dat de soeve- reiniteitspolitiek uitzichten biedt. Wij wei geren, aldus de heer De Kadt, de Papoea's op te offeren aan Nederlands nationaal prestige. Daarom moet men zoeken naar internationale bescherming. Overdracht Aandachtig luisterend naar de betogen in de Tweede Kamer: de ministers Staf, Luns en de staatssecretaris Van den Beugel. Volgens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn in oktober van dit jaar 8.376 woningen voltooid. Dit aantal is nog nimmer in een maand okto ber bereikt. In dezelfde maand van het vorige jaar werden 8.057 woningen opge leverd. In de eerste tien maanden van 1958 kwamen 72.378 woningen gereed, tegen 70.295 in de overeenkomstige periode van 1957. Van de in oktober voltooide woningen werden er 1.209 als systeem woning ge bouwd. In de eerste tien maanden van 1958 werden 7.495 systeemwoningen vol tooid. Gerekend tot en met oktober 1958 werden sedert de bevrijding 668.936 nieuwe wo ningen opgeleverd, waarvan 67.954 als systeem woning zijn gebouwd. In oktober 1958 werden 6.099 woningen in aanbouw genomen tegen 5.724 in okto ber 1957. In de eerste tien maanden van 1958 werd begonnen met de bouw van 70.337 woningen, in de overeenkomstige periode van 1957 met 74.658. Op 1 novem ber 1958 waren 87.739 woningen in aan bouw. De in oktober voltooide woningen zijn als volgt over de provinciën en de drie grote steden verdeeld: Groningen 368, Friesland 294, Drente 181, Overijsel 474, Gelderland 762, Utrecht 427, Noordholland (zonder Amsterdam) 1.156, Zuid-Holland (zonder Den Haag en Rot terdam) 1.522, Zeeland 86, Noord-Bra bant 1.250, Limburg 728, Amsterdam 386, 's-Gravenhage 352, Rotterdam 371, Noord oostpolder 19. Advertentie bosbessensap püür gezondheid! Bij pudding, yoghurt en als heerlijk verfrissende drank aan Indonesië wijst de P.v.d.A onder de huidige omstandigheden af. Tevoren had de heer Weiter (K.V.P.) op gemerkt, dat in de Grondwet staat dat Nieuw-Guinea deel uitmaakt van het ko ninkrijk. De Papoea's zijn mede-onderda nen van het koninkrijk en men kan dus niet over Nieuw-Guinea spreken als over een afgelegen weiland met koeien. Door de ligging van Nieuw-Guinea is het een bolwerk van het westen tegen het commu nisme. Daarom betoogde de heer Weiter namens de K.V.P.-fractie dat de gelden voor de bescherming van Nieuw-Guinea in mindering kunnen worden gebracht van onze bijdrage aan de NAVO. Overigens vond hij het kleinmoedig te menen, dat een land, dat Indonesië tot ontwikkeling heeft gebracht, niet in staat zou zijn zijn taak in Nieuw-Guinea te vervullen. Fel ging de heer Weiter tekeer tegen Indonesië. De Indonesische regering, zei hij, heeft in volle vredestijd een georgani seerde diefstal gepleegd ten nadele van onderdanen van een bevriende staat. Dat is een aantasting van rechtsregels. Indo nesië heeft daarmee opgehouden een rechtsstaat te zijn. Waarom heeft de re gering daarom niet met alle kracht ge protesteerd bij de Verenigde Naties? Op alle mogelijke manieren, met advertentie campagnes en dergelijke middelen, zal men het onrecht aan de kaak moeten stellen. De verklaring van de heerWelter dat het kleinmoedig is te menen dat Neder land zijn taak in Nieuw-Guinea niet aan kan, noemde de heer De Kadt (P.v.d.A.) een overschatting van eigen kracht. Hij noemde het grote woorden, die geen ver band houden met de werkelijkheid. Naar zijn mening denkt ons volk anders over het probleem Nieuw-Guinea dan de Ka mer en het kabinet. In ondernemerskrin gen, zei de heer De Kadt, hecht men niet het minst aan Nieuw-Guinea en de A.R.- prof. De Gaay Fortman neemt evenals vele jongeren en studenten een ander standpunt in dan de A.R.-fractie in de Tweede Kamer. De gelden, die Nederland bijdraagt voor de ontwikkeling van economisch achter gebleven gebieden-, zouAen volgens de heer Schmal (C.H.U.) beter kunnen worden be steed aan Nieuw-Guinea. Vandaag wordt het debat over Buiten landse Zaken voortgezet. Baardje Gisteren heb ik in de trein een gesprek zitten voeren met een jongeman-van-deze tijd, compleet met ringbaard, nauwe broekspijpen en groen overhemd. Het was een aardig gesprek, dat dieper ging dan menig ander toevallig treinpraatje en ik vond het een aardige jongen. Wij hebben niet gepraat over de huidige jeugd en haar opvattingen jegens mens en maatschappij. Dat is vermoedelijk zolang de mensheid bestaat een actueel en be langrijk onderwerp, maar er zijn reeds zo veel welmenende lieden, die daaraan hun aandachtige en zorgelijke wijsheid beste den, dat ik dat, graag en in welgemeend vertrouwen, aan hen overlaat Even hebben wij dit onderwerp bena derd, maar mijn medereiziger gaf er haas tig zijn weerzin tegen te kennen. „Van ons uit gezien", zei hij, „bemoeien zich veel te veel mensen met ons; het wordt danig vervelend en soms kunnen wij erom lachen". Ik laat deze opmerking op zij n conto, al moet ik bekennen, dat ik haar logisch en natuurlijk vind, ook al erken ik uiteraard het bestaan van het probleem en de nood zakelijkheid van zijn behandeling. Toen ik het station uitliep, bedacht ik dat het toch wel een grote onbillijkheid is, dat zo velen dit soort alleen naar hun uiterlijk beoordelenIk moet eerlijk be kennen, dat baardje en kledij mij zelf niet onbeïnvloed plegen te laten en dat ik mij zelf moet voorhouden, dat deze wijze van beoordeling op niets anders dan conser vatief vooroordeel berust. Als ik bedenk, hoe mijn generatie in haar twintiger jaren erbij liep, was dat ook zo fraai niet, en als ik foto's uit mijn studen tentijd bekijk, dan zagen wij er, met onze hedendaagse ogen gezien, bepaald belache lijk uit: stijve boordjes, slobkousen, mate- lootjes, rottinkjes en de héél groten van de leeftijdsgenoten dier jaren voerden boven dien nog een of andere hellehond bij voorkeur een bulldog aan een ketting mee. Wij hadden óók behoefte aan stoerheid, Ich-Behauptung en opvallendheid. Die be hoefte van ons pakte alleen anders uit, wat de uiterlijkheid betreft. Wij zochten het niet in originaliteit en in jeugdigheid van kleding, maar in ouwelijkheid en in imi tatie van onze vaders. Wij leken meer op teddy-boys dan op nozems. Waarom een ringbaard meer aanstoot zou moeten geven dan géén ringbaard is rede lijkerwijs onverklaarbaar. Toen in het baardentijdperk de eerste jongeren glad geschoren verschenen, zullen de baard mannen daar zeker óók afkeuring voor hebben gehad. Zoals wij nu „baardje" zeg gen, zeiden zij „melkmuil". De jongeren hebben het altijd gezocht in de bravoure van het tegen-de-draadse. De jongen, die tegenover mij zat, leek mij alle capaciteiten te bezitten voor een goede carrière. Hij zal dan ook zijn spijker broek en zijn baardje wel loslaten en pre cies zo'n fijne meneer worden als alle fijne meneren die nü fijne meneer zijn. Wel licht zal hij dan ook zijn bezwaren gaan hebben tegen het uiterlijk van „de jeugd van tegenwoordig". Ten minste: als hij niet zo wijs wordt als ik ben- Elias In Vlissingen is een formele melkoorlog losgebarsten, compleet met intimidatie, een eierengevecht en politie-interventie. Maan dagmorgen is een zogenaamde vrye melk boer, die sinds veertien dagen dwars door alle saneringswjjkjes heen zijn nieuwe klantenkring bedient, door zijn woedende concurrenten belaagd en met rauwe eieren bekogeld. De strijd werd zo hevig, dat de politie moest ingrijpen. Thans geniet de vrijbuitende melkboer politiebescherming bij zijn karretjes. Begin oktober kwamen enkele Vlissingse flatbewoners, die van hun gesaneerde melkslijters te horen hadden gekregen dat zij voortaan de melk aan de kar zouden moeten halen, tot de oprichting van een „Comité tot bevordering van een vrije melkhandel". Promotor was een adjudant van gemeentepolitie, zij het dan in zijn kwaliteit van huisvader. Het comité vroeg per advertentie een melkslijter, die bereid zou zijn, naast de gesaneerde wijkslijters een vrije klantenkring te bedienen. Steun bij het stichten van een vrije melkwijk werd toegezegd. Uit de sollicitanten werd de heer C. Poppe gekozen, een zoon van de wethouder van onderwijs. Hij slaagde er in, binnen een maand alle vereiste papieren te krijgen Minister-president dr. Drees heeft geant woord op de vragen, die het Tweede- Kamerlid prof. Romme had gesteld naar aanleiding van de verklaring van mr. Bur ger op de Fakkeldragersdag van de Partij van de Arbeid in Utrecht. In de verklaring van mr. Burger is tot driemaal toe gezegd, dat hij sprak namens de fractie van de Partij van de ArDeid. Een oordeel van de ministers heeft hij niet weergegeven, wel heeft hij medegedeeld, dat vooraf overleg was gepleegd met de ministers, die tot de Partij van de Arbeid behoren. De minister-president, aldus het ant woord, had geen reden op de Fakkel dragersdag in te gaan tegen een mede deling die juist was. Toen hij kennis nam van de commentaren in de pers was hij ervan overtuigd, dat hij gelegenheid zou hebben de gewenste opheldering te geven bij de algemene beschouwingen over de begroting, die spoedig daarop in de Eerste Kamer zouden worden gehouden. Inmiddels heeft hij dat inderdaad kun nen doen. Aangezien hij daarbij in twee termijnen de situatie uitvoerig heeft toe gelicht, moge hij zich veroorloven naar de in de Eerste Kamer gevoerde gedachten- wisseling te verwijzen, aldus het antwoord. en begon op 24 november zijn vrije zaak. Aanvankelijk probeerden zijn gesaneer de collega's hem te paaien met het toe wijzen van een gesaneerd wijkje, maar toen de vrijbuiter dat van de hand wees, werden zijn klanten bewerkt en zelfs be dreigd met een boycot. Tegen de verdruk king in groeide de vrije wijk uit tot onge veer negentig klanten, onder wie een aan tal grote afnemers. Maandagochtend in alle vroegte kwam de spanning tot ontlading. Toen de vrije slijter zich om vijf uur bij het melkver- deelstation vervoegde, blokkeerden de concurrenten zijn wagen en namen de heer Poppe onder vuur met rauwe eieren, waarvan een aantal doel trof. Druipend van het eierstruif maakte hij zich uit de voeten en alarmeerde de politie, die hem in bescherming nam. Inmiddels profiteert de Vlissingse be volking van de melkoorlog. Want sinds de vrije slijter optreedt, zijn de gesaneerde collega's ook met melk meer mans ge bleken bij hun serviceverlening. Zelfs de flatbewoners op de hoogste verdiepingen worden thans door hen aan de deur be diend. Gistermiddag is het 200 ton metende binnenschip „Animo" afkomstig uit Am sterdam en op weg van Leeuwarden naar Bergum, in aanvaring gekomen met de vlak bij Leeuwarden gelegen spoorbrug in de lijn LeeuwardenGroningen. Het schip botste tegen de reeds opengedraaide brug. De rails werden zodanig bescha digd, dat treinverkeer onmogelijk werd. Enkele bussen werden ingeschakeld om het passagiersvervoer tussen Leeuwar den en het station Hardegarijp over te ne men. Om kwart over zes waren de rails hersteld en werd het treinverkeer hervat. Uit de Opregte Woensdagsche Haarlemsche Courant van 8 december 1858 AMSTERDAM Het schip „Zuid-Beve land" onder kapitein Boers, is van Batavia in Texel binnengeloopen. Het heeft op de Gronden, gedurende veertig dagen, zware Ooste lijke stormen doorgestaan, waardoor het potdeksel van den boeg openwerkte en het water van alle kanten binnendrong. Hier door is de lading beschadigd, hebbende men van tijd tot tijd geconstateerd, dat er suiker en koffy uit de pompen te voor schijn kwam.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 3