Verkeersveiligheid heeft de aandacht van Velsens raadsleden IJ mond-dames sterker dan HBC Geeft gul aan het Leger des Heils en helpt de eenzamen MEMORIE VAN ANTWOORD Geen onverdeelde bijval voor verdubbeling rijbaan Lange Nieuwstraat Zwitserse Breimachines 5 Niet gevaarlijk Parkeren bij strand 1 MEI ZONDER REL Vergunningen gevraagd Sociale zaken heeft een nieuwe ketel nodig „Leonardo da Vinei" te water gelaten Grootste tanker ter wereld van stapel in Japan Burgerlijke Stand van Velsen „Randfontein" maakte proefvaart Voorspoedig transport van hoogovenmenger LUW Oriëntatierit DINSDAG 9 DECEMBER 1958 IN VELSENS MEMORIE VAN ANTWOORD op vragen omtrent de be groting voor het jaar 1959, wordt veel aandacht besteed aan het verkeer. Vele raadsleden hebben over de verkeersveiligheid in de gemeente Velsen vragen gesteld. Met vreugde heeft een lid geconstateerd, clat het aantal verkeers ongevallen is afgenomen. De beperking van de snelheid tot maximaal 50 km is volgens hem hiervan de oorzaak. Het lid vroeg of er wel voldoende waar schuwingsborden voor deze maximumsnelheid zijn geplaatst. Dat er ten aanzien van deze waarschuwingsborden nog wensen waren, bleek óók uit de opmerkingen van een ander lid over de situatie op de Wijnoldy Daniëlslaan. In deze laan wordt vaak zeer snel gereden door automobilisten, wat vöor de daar spelende kinderen levensgevaarlijk is. Dit vindt vooral zijn oorzaak in het feit, dat het asfaltgedeelte van deze laan nog onbebouwd is en men daar door van mening is buiten de bebouwde kom te rijden. Men rijdt het bebouwde gedeelte dan met dezelfde snelheid door. „Kan dit euvel niet worden bestreden door bij de kruising Wijnoldy Daniëlslaan—Middenduinerweg een waar schuwingsbord te plaatsen," zo vroeg dit lid. B. en W. antwoordden: „De wettelijke regeling van een meer uitgebreide of duidelijker aanduiding der snelheidsmaxima is bij de regering nog in voor bereiding. In Velsen is de aanduiding volkomen overeenkomstig de huidige voorschriften. Nagegaan zal worden of enige voorziening bij de kruising Wijnoldy Daniëlslaan tot verbetering kan leiden." Verschillende leden noemden kruispun ten en dergelijke op,waar naar hun mening gevaarlijke verkeerssituaties kunnen ont staan: a. de Velserduinweg ter hoogte van de kruising met de Heerenduinweg en ter hoogte van de Goede Herderkerk; b. het kruispunt Velserduinweg-Zeeweg Groeneweg. Kunnen hier geen oranje knip perlichten worden geplaatst? c. het kruispunt Velserduinweg-Lange Nieuwstraat. Hier vroeg een lid stoplichten te plaatsen. d. kruispunt Broekbergenlaan-Rijksweg. Te dien aanzien vroeg een lid of Burge meester en Wethouders de mening van de A.N.W.B. over dit verkeerspunt kennen. Bovendien is de bewegwijzering daar ver dwenen. Men kan niet de richting naar Haarlem of naar IJmuiden aflezen Een lid had hierover in de verkeerscom- missie gesproken, maar kon geen waar dering vinden voor de argumenten van de politie terzake. B. en W. antwoordden, dat de opgesomde kruispunten niet gevaarlijker blijken te zijn dan menig ander kruispunt, hetgeen naar voren komt uit de ongevallencijfers, geregistreerd over de laatste drie jaren: a. 2 ongevallen (niet voldoende rechts- rijden; geen voorrang verlenen) Velser duinweg ter hoogte van de Goede Herder kerk: 1 ongeval (snijden). b. (bedoeld zal zijn Cederstraat): 9 on gevallen (8 geen voorrang verlenen; 1 on oplettend oversteken). Noch de verkeers intensiteit, noch het ongevallencijfer wet tigt het plaatsen van een oranje knipper licht op dit kruispunt. Wel worden, ter geleiding van de voetgangers aldaar voet gangershekken geplaatst, terwijl zebrastre- pen, waardoor het kruispunt duidelijk ge markeerd wordt, reeds zijn aangebracht. De beveiliging van dit kruispunt zal hier door nog verbeterd worden. c. 5 ongevallen (3 geen voorrang ver lenen; 2 snijden). Het plaatsen van ver keerslichten is niet doelmatig en zou een vlotte afvloeiing van het verkeer op de voorrangsweg belemmeren. Verkeerslich ten plegen slechts daar geplaatst te wor den, waar het kruisend verkeer zonder deze voorziening vrijwel geen gelegenheid krijgt over te steken, hetgeen op dit punt zeker niet het geval is. d. 20 ongevallen (17 onoplettend linksaf slaan; 3 weifelend oversteken). Dit punt is inderdaad gevaarlijk. De meeste ongeval len ontstaan door het onoplettend linksaf slaan van het uit zuidelijke richting ko mende verkeer. Teneinde dit linksaf slaan zo veel doenlijk te beperken is reeds het verkeer met bestemming VelsenIJmui den, dat voorheen de route BroeKbergen- laan-Hagelingerweg volgde, via de Rijks weg nr. 9 eventueel de parallelweg aan de oostzijde daarvan geleid. Het plaatsen of tekstwijzigen van weg wijzers geschiedt altijd, dus ook in dit geval, door en na overleg met de A.N.W.B. De bewegwijzering op genoemd verbin dingspunt is niet verdwenen, wel is in overleg met de A.N.W.B. het opschrift gewijzigd. Wegwijzer nr. 2000 (A.N.W.B.) ter plaatse verwijst het verkeer uit zuide lijke richting alleen voor zover het bestemd is voor richting Driehuis, door de Broek- bergenlaan. Echter niet het verkeer voor Velsen en IJmuiden, zulks om de gevaren te voorkomen welke uit het linksaf slaan zouden voortvloeien. Het genoemde ontmoetingspunt van wegen (Broekbergenlaan-Rijksweg) achten B. en W. stellig voor verbetering vatbaar. Echter kan tot een tussentijdse voorziening niet worden overgegaan, nu vaststaat dat een totale wijziging van de gehele ver- keersoplossing ter plaatse, in aansluiting op de andere werken van de Rijkswaterstaat binnen afzienbare tjjd tot uitvoering zal komen. Vele raadsleden stelden vragen omtrent de verkeersveiligheid op de Lange Nieuw straat, Sluisweg, Hagelingerweg cn het parkeren bij het strandnlateau en de strandweg. In het belang van de verkeers veiligheid in Velsen worden hieronder de vragen met de antwoorden van B. en W. zo uitvoerig mogelijk vermeld. De Lange Nieuwstraat. De in voorbereiding zijnde verdubbeling van de rijbaan kon niet de bijval van een lid verkrijgen. Zijns inziens gin hierdoor het aanzien van de straat verloren, want ten behoeve van deze verdubbeling Zou de plantsoenstrook komen te vervallen. Hij vreesde op deze weg een steeds groter wor dende verkeersdrukte. Nu al wordt deze weg dag en nacht door allerlei verkeer be reden en rijst sterk de vraag of deze weg wel beantwoordt aan het doel, dat de stede- bouwkundige er destijds aan gesteld heeft, namelijk een winkelstraat. Kunnen, zo opperde dit lid, de verkeers opstoppingen niet door een parkeerverbod aan één zijde worden opgevangen, een sug- Vit de Memorie van Antwoord van Velsen blijkt, dat verschillende raads leden in het verslag van de politie over 1957 aanleiding vonden een aantal op merkingen te maken over daarin voor komende passages en onderwerpen. Zo was een drietal leden opgevallen, dat speciale aandacht was geschonken aan een bepaalde feestdag. In het verslag kwam namelijk de vol gende zin voor: „De 1 mei-viering der verschillende politieke partijen was so ber en verliep zonder stoornis der open bare orde". Wat heeft burgemeester en wethouders bewogen, zo vroeg een hun ner, deze zin, welke toch op allerlei ge beurtenissen van toepassing zou kunnen zijn, speciaal ten aanzien van de 1 mei viering in het verslag op te nemen? Had de samensteller van dit verslag, zo vroeg een ander lid, verwacht, dat de 1 mei-vierders de orde zouden ver storen, of dat de tegenstanders van die feestdag dat zouden doenIs het col lege niet met mij van mening, dat deze opmerking van de samensteller overbo dig is, vroeg dit lid. Het college van B. en W. antwoordt: „Aan de genoemde viering is in het ver slag niet meer aandacht besteed dan aan de in het verslag eveneens vermelde Koninginnedag, dag van het vuurwerk te Santpoort, dagen van de kermisweek te Santpoort enz. De toevoeging, dat de 1 mei-Viering zonder Sto'ornis der open bare orde verliep, is weinig interessant en zou derhalve inderdaad achterwege kunnen blijven. gestie, die, overigens zonder succes, reeds door de autobuschauffeurs is gedaan. Antwoord B. en W.: Ten aanzien van de profilering van de Lange Nieuwstraat hebben wij onder meer het advies ingewonnen van de Verkeers- commissie. Na bestudering daarvan zal ons college zich over de meest gewenste oplos sing nader beraden en zijn oordeel kenbaar maken. Het instellen van een eenzijdig parkeer verbod (wachtverbod) zou, ook naar het oordeel der verkeersbonden (ANWB en KNAC) de verkeersveiligheid niet be vorderen. Hagelingerweg. Het oversteken van de Hagelingerweg is gevaarlijk vooral voor de schoolkinderen, die ten oosten van de Hagelingerweg wo nen, terwijl alle door hen te bezoeken scho len ten westen hiervan liggen. Destijds heeft men het plaatsen van verkeersbri- gadiertjes van de hand gewezen. Is het niet gewenst hier een knipperbol-oversteek- plaats aan te brengen op een daartoe ge schikt punt, vroeg een lid. In IJmuiden zijn veel van dergelijke oplossingen. Antwoord B. en W.: Op de Hagelingerweg zijn in de periode van drie jaar vijf ongevallen voorgekomen, waarbij voetgangers betrokken waren. In deze gevallen (vier kinderen beneden twaalf jaar en één met een vrouw van 65 jaar) is gebleken dat onoplettendheid bij de overstekende voetgangers oorzaak van deze aanrijdingen geweest is. In een bespreking tussen de politie en enige hoofden van in Santpoort gelegen scholen over het instellen van een jeugd- verkeersbrigade op de Hagelingerweg, is destijds besloten dit punt opnieuw te be zien na de vernieuwing van het kruispunt Broekbergenlaan - Hagelingerweg - Hoofd straat. De wenselijkheid zal daarom thans wederom onder het oog worden gezien. Strandplateau en Strandweg. Vele leden drongen aan op een spoedige verbetering te dezer plaatse, met name de parkeermogelijkheid is daar voor verbete ring vatbaar. Bij grote drukte heerst hier vaak een chaotische toestand. Vooral voor vreemdelingen is dit moeilijk. De politie dient duidelijke richtlijnen te ontvangen hoe te handelen bij grote drukte. Bovendien moet men hierbij een dus danige soepelheid aan de dag leggen, dat vooral buitenlandse automobilisten niet bij de geringste, door hun onbekendheid met de plaatselijke omstandigheden, begane overtreding een proces-verbaal krijgen. Wat meer hoffelijkheid jegens onze buiten landse gasten kan geen kwaad, aldus en kele leden. Antwoord B. en W.: Plannen zijn in bewerking tot spoedige uitbreiding van de parkeerterreinen al daar. Dat een chaotische toestand zou be sta; -i, moet worden ontkend. Ondanks alle verbeteringen, reeds aan gebracht of nog te realiseren, zal even min als in andere badplaatsen een voor ziening bruikbaar zijn, welke ook op uit zonderlijke topdagen alle belemmeringen uitsluit. Onvermijdelijk zal tegen overtreders van de duidelijk aangegeven wachtverboden op sommige weggedeelten in het belang der verkeersveiligheid streng moeten worden opgetreden. Verbazing wekt het gestelde dat bij de geringste begane overtreding de buiten landse automobilisten een proces-verbaal zouden krijgen. Volgens de politie-admini- stratie is namelijk in de gehele gemeente na de oorlog geen enkele buitenlandse toe rist voor zodanige door hem gepleegde verkeersovertreding geverbaliseerd. Het zal op prjjs gesteld worden indien vragen steller de gegevens, waarover hjj naar mag worden aangenomen beschikt, nader preci seert. Sluisweg. Ter hoogte van de Cemy en de daaraan grenzende kolenopslagplaats kan het ont zettend stuiven. Men heeft daartoe wel zei len opgehangen, maar betwijfeld kan wor den of dit veel helpt. Desondanks is het hier voor fietsers en bromfietsers niet van gevaar ontbloot, aldus een lid. Kunnen Burgemeester en Wethouders stappen ondernemen ter bestrijding van dit euvel. Antwoord B. en W.: Het is ons bekend dat de bezwaren voortvloeiende uit de stofontwikkeling aan de Sluisweg de volle aandacht hebben van de Rijkswaterstaat (wegbeheerder) en de industrieën. Verbetering is reeds bereikt en wordt verder nagestreefd. Wij zullen ons omtrent deze ontwikke ling nader doen informeren. B. en W. van Velsen brengen ter open bare kennis, dat ter gemeente-secretarie (4e afdeling) ter inzage liggen de volgen de, van de vereiste bijlagen voorziene verzoeken om vergunning ingevolge de hinderwet van: 1. Fa. J. van ïkelen en Zonen, Prins Hendrikstraat 16-18 te IJmuiden tot het uitbreiden van de constructiewerkplaat sen in de percelen Prins Hendrikstraat 16-18 en Frogerstraat te IJmuiden: 2. A, Donker, Engelmundusstraat 28 te IJmuiden-oost tot het oprichten van een herstelplaats voor rijwielen, motoren enz. in het perceel Engelmundusstraat 28 te IJmuiden-oost; 3. L. M. Koene, Hagelingerweg 132 te Santpoort tot het oprichten van een auto- herstelplaats in he.t perceel Hagelinger weg no. 132 te Santpoort; 4. A. Waaleboer, de Weerdstraat 23 te IJmuiden-oost tot het oprichten van een opslagplaats van oud ijzer, papier en lom pen in het perceel Middenhavenstraat nr. 52 te IJmuiden. Op maandag, 22 december 1958 te elf uur, zal ten gemeentehuize, ten overstaan van het gemeentebestuur een of meer van zijn leden, dan wel een of meer door dit bestuur aangewezen ambtenaren, aan een iéder gelegenheid worden gegeven om mondeling bezwaren tegen inwilliging van dit verzoek in te brengen. Het is noodzakelijk gebleken, dat een de fect geraakte ketel van de centrale ver warmingsinstallatie in het gebouw van de gemeentelijke dienst voor sociale zaken aan de Heidestraat te IJmuiden (oost) op zo kort mogelijke termijn door een nieuwe ketel wordt vervangen. De kosten van het demonteren van de oude ketel, het leveren en het plaatsen van een nieuwe ketel, het aansluiten en isoleren van de 'eidingen zullen naar ra ming een uitgave van 7500,vergen. In verband met het feit, dat de capaciteit, van de nog in gebruik zijnde ketel onvol doende is om bij koud weer het gebouw te verwarmen, hebben B. en W. inmiddels reeds maatregelen genomen om tot aan schaffing van een nieuwe ketel te geraken. Zij stellen de raad voor een krediet tot een bedrag van 7500,in totaal voor het gemelde doel te verlenen. VERGUNNING HINDERWET B. en W. van Velsen brengen ter open bare kennis, dat bij hun besluit van 2 de cember 1958 ingevolge de hinderwet ver gunning is verleend aan: Fa. Gebrs. van Bugnum, Meervlietstraat 69 te Velsen, tot het uitbreiden van de benzinepompinstallatie, in het perceel Meervlietstraat 69 te Velsen; J. C. Nelis en Zonen's Transport- en Aannemingsbedrijf N.V., Kromhoutstraat nr. 52 te IJmuiden, tot het uitbreiden van de ondergrondse gasolie- en benzinepomp installatie in het perceel Kromhoutstraat no. 52 te IJmuiden. GENUA (Reuter) De 32.000 ton me tende „Leonardo da Vinei" het grootste transatlantische passagiersschip, dat na de laatste wereldoorlog in Italië is gebouwd is zondag te Genua te water gelaten. Het schip, dat 20 miljard lire gekost zou heb ben, werd gedoopt door mevrouw Carla Gronchi, de echtgenote van de president van Italië. De kiel van het schip werd in Genua gelegd, kort nadat de 29.000 ton metende „Andrea Doria" na een aanvaring voor de Amerikaanse kust was gezonken. De „Leonardi da Vinei" heeft plaats voor 1300 passagiers. De snelheid van het schip bedraagt ongeveer 23 knopen. HIROSJIMA (UPI) Van een werf te Hirosjima in Japan is zaterdag het grootste tankschip ter wereld, de „Universe Apollo", te water gelaten. Het schip heeft een lengte van 288 meter, is 41 meter breed en heeft en diepgang van 20,54 meter. Het is te Kure gebouwd voor rekening van de Ameri kaanse firma „National Bulk Carriers". De machine-installatie ontwikkelt voor de voortstuwing van het vaartuig 25.000 paardekrachten. Tegen eind januari zal het, door een onder Liberiaanse vlag varende dochteronderneming van N.B.C., in de vaart worden gebracht tussen de Perzische Golf en Europese en Amerikaanse raffina derijen. Animo wint van Waterloo De wedstrijd WaterlooAnimo is in een 0-1 nederlaag voor de IJmuidenaren ge ëindigd. Met nog vijf minuten te spelen kregen de Amsterdammers een straf schop wegens hands toegewezen: 0-1. Het is een prachtige wedstrijd geweest waarin beide elftallen zich ten volle heb ben gegeven en met uitstekend opgezette aanvallen de verdedigingen handen vol werk hebben gegeven. Die verdedigingen waren wel de sterkste delen van de elftal len. Bij de Amsterdammers was de voor hoede wël gevaarlijk, maar er werd te veel gecombineerd, hetwelk een kolfje naar de hand was voor Numan cs. Daar ook bij Waterloo de stootkracht ontbrak, kwam de rust met blanke stand. Na de rust dreigde het spel wat te ver slappen, maar na tien minuten kreeg men weer hetzelfde spelbeeld van voor rust. Kansen kwamen er genoeg maar beide doelverdedigers bleken uit het goede hout gesneden. De laatste vijf minuten viel Waterloo nog hevig aan en een kopbal van Tijms kon de Animo-doelman slechts met de groot ste moeite stoppen. Maar in de stand kwam geen verandering. LEZING OVER STAAL LASSEN Voor de afdeling „IJmond" van de Ned. vereniging voor Lastechniek, waarbij aan gesloten zijn de lasclubs Velsen en Haar lem wordt vrijdag, 12 december in het gemeentelijk wijkcentrum aan de Van Diepenstraat een lezing gehouden over: De praktijk van het lassen van roestvrij staal". Deze lezing wordt verzorgd door de lasspecialist, van een grote Nijmeegse, transformatorenfabriek, de heer A. van F.yk, die' de lezing- tevens zal illustreren met lantaarnplaatjes. Voor de „IJmond"-lassers is men voor nemens om in maart 1959 een serie van vier avonden te geven over ..Het leren lezen van technische tekeningen door de lasser", te verzorgen door de heer Homan redacteur van het vakblad „Lastechniek" BEVALLEN: E. Wijngaarden-Oldcnburg d., Neptunusstraat 33, IJmuiden; Chr. E Huberts-Krab, d., Orionweg 150, IJmuiden J. W. A. van Kaam-Osendarp, d., IJmui- derstraatweg 27, IJmuiden-Oost; C. Dron- kers-Osté, d„ Planetenweg 152, IJmuiden; J. H. Rovers-Van der Maten, z., Pres. Kru- gerstraat 26, IJmuiden; M. J. Mors-Molen kamp, z., de Noostraat 71, IJmuiden-Oost; Th. Lettenmeijer-Schouten, d., Spieghel laan 7, Driehuis; H. F. van der Zwet-Slo tenmaker-De Vries, d„ Sparrenstraat IJmuiden-Oost; E. E. Hoek-Van Klaren, z., Lange Nieuwstraat 114, IJmuiden; E. Röling-Groot, z., Plutostraat 3, IJmuiden A. van Beekhoven-Van Verseveld, Kerkweg 26, Santpoort; W. M. de Koning Gorter, z., IJsselstraat 27, IJmuiden; E. Dalmeijer-Hugens, z„ Planciusstraat 20, IJmuiden-Oost; M. Kerkhof-Vlegels, Trompstraat 52, IJmuiden-Oost; C. M. Th Sneek-Stet, z„ Bestevaerstraat 17, IJmui den-Oost; G. E. Heeremans-Derlagen, d. Pres. Steijnstraat 14, IJmuiden; A. C. Bak ker-Stouthart, d„ Wijn. Daniëlslaan 18 Santpoort. OVERLEDEN: E. Dorst, 6 mnd., zoon van C. D. Dorst en G. Vellema, Acaciastraat 20 IJmuiden-Oost; J. Graaman, 86 jaar, we duwnaar van J. Webbe, Marnixlaan 11 Driehuis. GEHUWD: J. C. van den Bosch en A. de Groot, Velsen-Noord, Geelvinckstraat. 66 H. Lauer en E. van Voorst, IJmuiden-Oost, Iepenstraat 7; P. A. K. Westerkamp en A R. van der Veen, Beverwijk, woonark ..Eigen Thus", Ringvaart; F. J. Vrijhof en D. I. A. Ackermann, IJmuiden-Oost, Tuin dershofje 2; C. F. Hollander en A. M. van Es, Oegstgeest, Rhijngeesterstraatweg 157 H. Th. Drenth en W. G. J. de Kan, Arnhem Turfstraat 3 III. ONDERTROUWD: A. Brands, Creutz- berglaan 74, Beverwijk, en M. H. Rippen Ladderbeekstraat 105, Velsen-Noord; C. J P. Smit, Tesselschadestraat 27, Haarlem, en M. J. Struylaart, Jan Kostelijklaan 30, Vel sen, t.a. Eindenhoutstraat 22, Haarlem; M Jansen, Acaciastraat 34, IJmuiden-Oost, en A. Zijlema, Acaciastraat 34, IJmuiden- Oost; W. Verschoor, Sieraadstraat 8. IJmui den-Oost, en G. Admiraal, Sieraadstraat 8, IJmuiden-Oost; W. Klein, Geelvinck straat 56, Velsen-Noord, en C. M. Hoorns, Schooqoortstraat 29, Velsen-Noord, t.a Geelvinckstraat 56, Velsen-Noord; W. J Vallenduuk. Papaverstraat 4, Haarlem, en A. H. Affourtit, Pelsstraat 12, Velsen Noord, t.a. Marconistraat 74, IJmuiden; T. van der Plas. Hoofdstraat 15, Santpoort, en M. Spaanderman, Huijgensstraat 19, IJmui den; P. J. Dekker, Wiik aan Zeeërweg 62, IJmuiden-Oost, en J. M. van den Elzen, Wijk aan Zeeërweg 62, IJmuiden-Oost. SVIJ verliest van Vogelenzang In een spannende wedstrijd heeft SVIJ het moeten afleggen tegen Vogelenzang. Vogelenzang ging met biede punten naar huis. In de eerste speelhelft kon SVIJ maar niet op toeren komen en zij keek dan ook al gauw tegen een 0-2 achterstand op. Bei de doelpunten kwamen van de uitstekend spelende Vogelenzang-rechtsbinnen. Een „ver schot van de SVI.T-linksbuiten Van der Schalk kwam tegen de lat en een In volle vaart ingeschoten' bal vah Minneboo ging net over. In de tweede helft verhoogde beide ploegen het tempo en er kwam nog meer spanning in toen Van Eerden een strafschot benutte (1-2). Onder grote spanning kwam het einde van deze voor beide ploegen zo belangrijke wedstrijd met de ongewijzigde stand: 1-2. Van de handbalvereniging IJmond heeft het eerste dameselftal zondagmiddag op Watervliet een goede slag geslagen door in een produktief spel de bezoeksters van HBC uit Heemstede een flinke nederlaag te bezorgen. Ook de overige seniorenteams van IJmond behaalden aardige resultaten; alleen de IJmond 3-dames maakten een on gunstige uitzondering door met. liefst 10-1 in Haarlem van Concordia 2 te verliezen Het tweede IJmond-damesteam had op eigen veld weinig moeite met Rapiditas 2; de Haarlemse voorwaartsen zochten het te veel in individueel spel, zodat de Velsense verdediging steeds kon ingrijpen om de „nul" te handhaven. De zwakke Rapiditas- doelverdedigster werd met vaak eenvou dige schoten zeven maal gepasseerd (7-0). In de belangrijke wedstrijd van de eer ste damesploegen van IJmond en HBC wa ren het de gasten, die direct een fel offen sief begonnen om IJmond te verrassen. Dit lukte niet, want de Velsense verdediging en doelverdedigster mevr. M. de Vries voorkwamen onheil. Langzaam maar ze ker kwamen de IJmond-dames er beter in om de strijd te verplaatsen. Met snelle aanvallen en mooie combinaties werd HBC Onder druk gezet. Mejuffrouw D. Ook in ons ondanks de bestedingsbeper king nog zo welvarende landje zijn er mensen die er nèt niet kunnen komen. De werkers van vroeger met een karig pen sioentje, de invaliden, de chronische zie ken. Maar ook zijn er de eenzamen, de zwervers zonder familie. Het zijn er meer dan men denkt. Het zijn er zelfs nog heel veel. En in deze dagen als men zich wat mil der gestemd voelt ten opzichte van de me demens, als men zich gelukkig voelt in de huiselijke kring met de kinders en de ca deautjes en een versnapering zus en een rokertje zo, dan voelen de eenzamen zich eenzamer en de zieken en vergeten oudjes zich ongelukkiger dan ooit. Meestal laten zij niet merken dat zij ongelukkig of een zaam zijn. Zij houden zich groot. Maar het schrijnt ergens van binnen. „Het doet een heel klein beetje zeer", zou Jules de Corte zeggen. Nu zijn er gelukkig nog mensen (al zijn het er beslist te weinig) die het de ge woonste zaak van de wereld vinden om te helpen als dat nodig is. Niet omdat het zo hoort of omdat buurman het ook doet. Nee, doodgewoon omdat ze er zich gelukkig bij voelen. Het Leger des Heils heeft een reusach tig plan voorbereid. De „soldaten" willen in totaal zevenhonderd mensen een onver getelijk kerstfeest bezorgen: 450 bejaar den, 150 kinderen en zieken, eenzamen en invaliden. Maar dat kost zeker wel zevenduizend gulden. Dat is heel wat geld. Toch moet dat geld er komen. Wat, u moet doen? Heel diep in uw beurs tasten als de collectan ten van het Leger bi.j u aan de deur ko men. Maar geeft alleen aan hen die een S op beide zijden van de uniformkraag dragen. Er zullen echter ook enige help sters en helpers zijn die geen uniform dra gen. Zij hebben een volmacht bij zich. Bovendien - staat het stempel van de ge meente Velsen op de collectelijst. Het motorpassagierschip „Randfontein", heeft zaterdag zijn officiële proeftocht ge maakt met aan boord ongeveer 200 gasten, onder wie zich behalve een aantal Neder landse reders, de staatssecretaris van Ma rine, vice-admiraal H. C- W. Moorman, bevond. Narpens Wilton-Fijenoord heeft ir. J. E. Woltjer de „Randfontein" overgedragen. Bij de bouw van de „Randfontein" heb ben verschillende werven samengewerkt en kreeg de Verenigde Nederlandse Scheepvaartmaatschappij, voor wie het schip gebouwd is, de medewerking van het bouwbureau van de K.N.S.M. te Am sterdam. Marckelbach trof met een goed schot doel (1-0). Dit was voor de thuisclub de kans de tegenstand nog verder te doen ver minderen en dezelfde speelster nogmaals te laten scoren (2-0). Nog voor de rust werd het IJmond-offensief met een derde doelpunt door mej. G. Slatman afgesloten (3-0). Na de hervatting zag HBC geen kans om opnieuw een offensief te openen. Daaren tegen speelde IJmond reeds een gewonnen wedstrijd en nadat in de tweede helft de winst nog eens met drie doelpunten was toegenomen, konden de IJmond-dames een flinke 6-0 zege noteren. De wedstrijd IJmond 3Zandvoortmeeu- wen 2 (heren) besliste de thuisclub met een 7-3 overwinning. De dames-junioren van IJmond deelden de punten met Full Speed (3-3). De overige uitslagen waren: Meisjesaspiranten: IJmond aZVM a 4-2; IJmond bTHB a 3-5; IJmond cZVM b 1-3; De Blinkert eIJmond d 0-9; Jon gens-aspiranten: De Blinkert aIJmond a 8-3; IJmond b—Concordia c 9-1; IJmond cConcordia b 6-10. DKV verovert de leiding Het eerste twaalftal van de christelijke korfbalvereniging DKV te IJmuiden heeft zijn kans om het afdelingskampioenschap te behalen aanzienlijk vergroot. De juist behaalde 9-2 overwinning op medegega digde Onder Ons II spreekt duidelijke taal, te meer omdat deze uitslag de ver houding in het veld goed weergeeft. Voor al de IJmuider dames toonden een veel beter spelinzicht en hadden een grotere vaardigheid dan hun Haarlemse tegen standsters. De wedstrijd zelf was nog geen minuut oud, toen Onder Ons al succes had (1-0). Nadat de IJmuidenaren echter op het spek gladde veld waren ingespeeld werd het tot de rust een gelijk opgaande strijd, waarin mejuffrouw Zorgdrager en Haasnoot de achterstand omzetten in een voorsprong (1-2). Door een doelpunt van Onder Ons ging de rust in met gelijke stand (2-2). Na de pauze was Onder Ons II in feite een geslagen ploeg. Het had geen antwoord op het pittige tempo waarmee de IJmui denaren de tweede helft begonnen. Wel wisten de Haarlemmers de stand nog eni ge tijd gelijk te houden, maar toen Voor ma, Pul, Bax en De Boer in korte tijd de stand op 2-6 hadden gebracht was de strijd beslist. Door doelpunten van mejuffrouw Dekker, Haasnoot en nogmaals Pul werd het ten slotte 2-9. De nieuwe rijdende 120 ton wegende menger voor de hoogovens, waarover wij zaterdag reeds bijzonderheden mededeel den, is zondag na een voorspoedige reis van Rotterdam op het hoogoventerrein aangekomen. Het zal nog enige tijd duren voordat het gevaarte in bedrijf kan wor den gesteld. De aanvoer van rondvis is de afgelopen week erg tegengevallen. Als gevolg hier van zag de handel voor een week, waarin er moeilijk iets te verkopen is zich ge plaatst voor het feit, dat de prijzen ook nog (te) hoog lagen. Het ging dan ook allemaal even stroef. Eerst tegen het einde der week zag men weer vis, die door de kleine aanvoer in het midden van de week zeer prijshoudend bleef. Op zaterdag een kist braad voor een 30.- kan niet bepaald goedkoop worden genoemd. Ook de zwarte koolvis bleef duur en toonde zelfs stijging tegen het einde van de markt. Schreeuwend duur waren de jumbo's, een geliefd visje voor de Belg. Tot 90.- per kist is er deze week voor betaald, terwijl zaterdag de Belg ze nog kocht jvoor een kleine 60.-. De kabeljauw was niet zo duur, al lag de prijs woensdag rond de 150.- per kist. Haring was er maar weinig, en de prijs bleef dus hoog. Makreel werd aanzienlijk meer aangeboden, al bleef de goede kwa liteit ook hier duur. De kleine makreel was belangrijk goedkoper en bracht ongeveer 20.- per kist op. De tongvangsten blijven, ongetwijfeld dank zij het rustige weer, groot. Alhoe wel zaterdag, bij een aanvoer van ruim 30.000 kg. de prijs van de kleinste soor ten nog opliep, en sloten op 2.- voor de slips, en 2.70 voor de tong I per kilo. Halfpondjes lagen het laagst in prijs 2.30), terwijl de grootmiddel vastzaten op 2.60, met 3.50 voor de lappen. Ook deze week hield de schol III zich weer uitermate goed rond 30.-, terwijl de schol II even onder 40.- opbracht. De vier grofste soorten werden alle voor En geland gekocht en liepen van de f 45.- tot 54.-. De Zuidzijde heeft verscheidene prachtige besommingen kunnen noteren, de Herman kwam zelfs over de 40.000.-, terwijl de Rederij Gouda er een had van 37.000.-. Een tweetal trawlers markten in Grims by, waarbij de Allan Water net tot 44.000.bracht, terwijl de Ariadne het wel heel slecht trof en slechts met een f 1.200.- tevreden moest zijn. Hier zou zij ongetwijfeld duizenden guldens meer heb ben besomd, afgezien nog van de kosten, die in een vreemde haven wel heel hoog liggen. Voor de komende week kan de handel wel een visje verwachten, en is het nu weer zaak, om mevrouw als het kan tegen een niet te hoge prijs, een lekker hapje te ge ven, als tegenhanger van de chocolade en speculaas van de afgelopen week. Advertentie Tempeliersstraat 68 Haarlem - Tel. 21164 Vraagt vrijblijvend demonstratie. Dure andijvie Er bestond maandag op de groenteveiling te Beverwijk veel animo voor andijvie. Deze bladgroente liep in prijs op tot 75 cent per kg. Prei kon kon ook heel goed wor den verkocht, er werd tot 28 cent per kg. voor betaald. De noteringen waren maandag: Andijvie 3176; bloemkool 1858; prei 1228; knollen 826; bospeen 2138; was- peen 1016; boerenkool 1222; spruiten 34—61. Spruiten komen meer in de belangstelling Zowel vorige week vrijdag als maandag was de aanvoer op de veiling van Ons Be lang te Castricum redelijk te noemen. Daarbij hadden de kopers vooral het oog op de spruiten, die thans ook bij het pu bliek meer in de belangstelling komen. Dit werd overigens ook gedemonstreerd door de prijzen die men hiervoor op de veiling betaald. Vrijdag niet hoger dan 75 ct. per kg., noteerde thans een goed kistje tot 86 cent, terwijl de ongeschoonden nog 44 cent opbrachten. Ook de andijvie is in trek: een kilo voor 31 cent brengt dit wel tot uit drukking. De prijzen waren: Waspeen 10-11 ent; spruiten 72-86 cent; ongeschoonde 41-44 cent; grove spruiten 41 cent; boerekool 15 cent; andijvie 10-31 cent. Onderzoek op t.b.c. De eerste dag van het bevolkingsonder zoek op t.b.c. te Castricum is bijzonder verlopen. De kinderen van de lagere scho len gingen in klassikaal ver.band naar de onderzoekauto en hiervan bleef er dus geen achter. Maar ook van de volwassen opgeroepen personen is op de eerste dag bijna de volle honderd percent opgeko men. De eerste dag mag volledig ge slaagd worden genoemd. De Motor- en Autoclub Castricum heeft zondag wederom met succes een oriënta tierit gehouden. Er waren 27 deelnemers. De route, ruim 45 km lang, leidde via Heemskerk, Beverwijk naar Wijk aan Zee en weer terug, waarbij tal van moeilijke situaties het de deelnemers niet gemakke lijk maakten. Toch waren er verscheidenen die zich zonder een al te groot aantal fou ten naar de finish, bij Hotel Ammeraal, werkten. Daar vond na afloop de prijsuitreiking plaats met welke taak zich de voorzitter, de heer A. Dekker belastte. Deze herinner de de leden eerst aan de avond van de 13e december, waarop hei St. Nicolaasfeest zal worden gehouden. Voorts zal vermoedelijk op tweede kerstdag weer een grote puzzel- rit worden gehouden. De uitslag van de oriëntatierit luidt als volgt: Motoren: 1. M. Kuyper uit de Weere 15 strafpunten, 2. A. Gootjes (MAC) 23, 3. J. Dekker (MAC) 24. Auto's: 1. S. Stapel, Sy- bekarspel 16, 2. Th. Mes (MAC) 18. De poedelprijs was voor automobilist A. van Santen uit Beverwijk.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 5