Nouveauté prima naaister Amerika zal gebruik van geweld jegens Nieuw Guinea niet toestaan Eenheid bij boekverkopers hersteld Verklaring van mensenrechten is feitelijk onvolledig Gevraagd P.v.d.A.-protest tegen arrestaties in Spanje Liberaler reglement in voorbereiding Twee delen van „drieluik" ontbreken nog Stuyt's Wildhal DONDERDAG 11 DECEMBER 1958 4 MINISTER LUNS IN TWEEDE KAMER Nobelprijs uitgereikt in de Zweedse hoofdstad Huldebetuiging aan de afwezige Pasternak Noorse ambassadeur open de expositie Edvard Munch Zeven jaar voor man die zijn vrouw doodde HERDENKING TE UTRECHT Klaas Zwart kampioen Eerste tulpen en narcissen op bloemenveiling Scheepvaart Ritssluitingen Vlieseline Vilexit Linnen Fantasieknopen Ceintuurs Atelier voor of KLEERMAKER 541ste STAATSIOTFRIJ 4e klas 12e lijst (Van onze Kamerverslaggever) Met Australië bestaat volkomen over eenstemming over de internationale posi tie van Nieuw-Guinea, heeft minister Luns gisteren in de Tweede Kamer verklaard. Ook de Verenigde Staten hebben verhoog de belangstelling voor de strategische po sitie van dit gebied. Het Amerikaanse be ginsel, dat geen gebiedsverovering kan worden toegestaan met geweld, geldt ook voor Nieuw-Guinea. Minister Dulles heeft zijn collega Luns gemachtigd daarvan mededeling te doen. Alleen Indonesië maakt van Nieuw-Guinea een probleem, zei minister Luns. Zonder de Indonesische agitatie zou het geen probleem zijn. Nederland kan zijn taak in Nieuw-Gui nea aan verzekerde hij. De Nederlandse souvereiniteit over Nieuw-Guinea is geen doel op zichzelf, maar een tijdelijk mid del om de bevolking tot zelfbestuur te brengen. Dat Nederland's prestige de rich ting van het beleid zou moeten bepalen is de regering volkomen vreemd. Indien men de Verenigde Naties vraagt Nederland het beheerschap over Nieuw Guinea op te dragen, weet men wel waar men mee be gint, maar niet waar het eindigt, aldus de minister. Een klacht bij de Verenigde Naties over de roof in Indonesië is nutteloos, omdat het recht in de Verenigde Naties niet de bo ventoon voert. Het is niet mogelijk de kosten voor de defensie van Nieuw-Guinea in mindering te brengen van onze bijdrage aan de NAVO, want ieder land moet het maximum van zijn financieel-economisch vermogen bij dragen. Rusland In het kader van de koude oorlog be weegt Rusland zich ook op economisch terrein. De economische samenwerking van de vrije wereld is een kwestie van handels politiek. Er moet in bepaalde kritieke si tuaties snel economische hulp kunnen wor den verleend. Er is alle aanleiding een economisch beleid mede te laten bepalen door politieke overwegingen. Hieraan dient veel meer aandacht te worden be- steeds dan tot dusver is geschied, aldus verklaarde minister Luns. STOCKHOLM (AFP) In afwezigheid van de Russische schrijver Boris Paster nak, die de nobelprijs voor litteratuur heeft geweigerd, hebben de Russische, Amerikaanse en Engelse winnaars van de prijzen voor natuur-, schei- en genees kunde woensdag in de Zweedse hoofdstad uit handen van Koning Gustaaf Adolf VI een diploma, een gouden medaille en een herdenkingsgeschrift waarin het bedrag van de prijs (160.000 gulden) is vermeld in ontvangst genomen. Dr. Oesterling, permanent secretaris van de Zweedse Academie, die volgens de traditie de litteratuurprijs uitreikt, her innerde eraan, dat de prijs aan Pasternak is toegekend wegens de „belangrijke bij drage die hij heeft geleverd zowel op het gebied van de hedendaagse poëzie als op dat van de grote epische traditie van Rus land". Hij verklaarde, dat de weigering van de auteur van „Dr. Zjiwago" geen enkele verandering brengt in de waarde van de onderscheiding. De Zweedse academie kan slechts met spijt vaststellen dat de prijs niet kan worden uitgereikt, aldus dr. Oesterling. Het publiek applaudiseerde, maar zong het Zweedse volkslied dat met een werd ingezet, niet mee zoals in andere jaren. Pasternak zet zijn letterkundige arbeid in zijn buitenverblijf bij Moskou voort, aldus wordt uit Moskou gemeld. Hij werkt aan de vertaling van een drama van de Poolse schrijver Julius Slowatski, dat hem, op verzoek van de vereniging van Poolse schrijvers is opgedragen. Pasternak ont vangt nog steeds talrijke brieven van bui tenlandse bewonderaars. Het laatste door Pasternak vertaalde werk, „een drama" van Shakespeare, wordt nog steeds te Moskou opgevoerd. De aanwezige prijswinnaars waren de Russen Pavel Tsjerenkov, Ilja Frank en Igor.Tamm (natuurkunde) de Amerikanen George Beadle, Edward Tatum en Joshua Lederberg (geneeskunde) en de Brit dr. Frederick Sanger (scheikunde). De vijfde Nobelorijs. die voor de vrede, werd in Oslo uitgereikt aan de Belgische pater Georges Pire. de stichter van dorpen voor vluchtelingen die in kampen leefden Gunnar Jahn, voorzitter van het Nobel- comité van het Noorse parlement dat de vredesprijs toekent, zei dat „boven de woelingen van kolonialisme, anti-kolonia- lisme en de rassentegenstellingen" de geest van broederschap onder de volken en ras sen heeft bevorderd, in overeenstemming met de wens van Alfred Nobel die de vre desprijs toebedacht had aan degene die .hel meest en het best heeft Bewerkt voor de verbroedering der volken". De priis wer d'btgereikt door Jahn in aanwezigheid van Koning Olaf. In tegenwoordigheid van de burgemees ter van Rotterdam, mr. G. E. van Walsum en mevrouw van Walsum. van leden van het Rotterdamse corps consulaire en van talrijke Nederlandse kunstenaars, critici en kunstkenners, heeft de ambassadeur van Noorwegen in Nederland, L. J. Jor- stad, woensdag in de aula van het Mu seum Boymans-Van Beuningen de ten toonstelling geopend van schilderijen en grafieken van Edvard Munch. Burgemeester van Walsum dankte de ambassadeur dat hij de uitnodiging had willen aanvaarden deze expositie te ope nen. Hij wees op de nauwe relatie, die onmiddellijk na de tweede wereldoorlog is ontstaan tussen Oslo en de stad Rotter dam. Ambassadeur Jorstad, die daarna het woord voerde, achtte het niet zijn taak in artistieke beschouwingen te treden, wel releveerde hij in het kort de levensloop van Munch, in wie men spoedig een genie zag. De genodigden begaven zich vervol gens naar de zalen, die voor deze speciale expositie gereserveerd zijn. De Sovjet-Unie is al sedert 1952 bezig eco nomische hulp te verlenen aan bepaalde landen. Die hulp bedraagt de laatste tijd jaarlijks 2 miljard gulden. Aanvankelijk hebben de grote westelijke landen daar op niet overeenkomstig gereageerd, maar er voltrekt zich thans een wijziging ten goede in de vorm van gezamenlijke hulp. Verheffing van het welvaartspeil van honderden miljoenen mensen in de we reld maakt hen minder vatbaar voor het communisme. Dat Nederland geen radio uitzendingen naar Rusland verzorgt, is niet zo erg, omdat andere Westeuropese landen dat reeds doen. Er zijn aanwijzin gen dat men in Rusland onder de druk der omstandigheden iets tegemoetkomender staat tegenover de verspreiding van wes ters informatiemateriaal. Het vernieuwde plan-Rapacki wijst de re gering af omdat het militaire neutralisa tie van Duitsland betekent. Gecontroleer de bewapeningsbeperking acht de rege ring noodzakelijk. Zij streeft ook naarstig naar stopzetting van de proefexplosies van kernenergie. V r i jhande lszone Over de voorlopige mislukking van het tot stand brengen van een vrijhandelszo ne zei staatssecretaris Van der Beugel, d^t op basis van het verdrag de E.E.G. zowel een open als een voor andere lan den geslo.ten economische gemeenschap kan worden. Daarom beschouwt de re gering de onderhandelingen over de vrij handelszone als een toetsing of het toe komstig regiem van de E.E.G. open staat naar buiten. Inmiddels is 't Europa van de Zes ech ter een feit, aldus de staatssecretaris. „Hoezeer wij de vrijhandelszone zien als een gewenste aanvulling van de E.E.G., we moeten werken op basis van het feit van het bestaan van de E.E.G. Nederland is er dus niet op uit de samenhang van de zes te verzwakken, maar wanneer Ne derland en België niet zouden hebben ge streefd in de afgelopen achttien maanden naar de openheid van de Europese Econo mische Gemeenschap, zou er over ons heengelopen zijn. De gemeenschap kan niet leven op de door een der deelnemen de landen opgelegde voorwaarden en daar op leek het de laatste tijd. Wij lopen niet achter Engeland aan, maar ook niet ach ter Frankrijk. De moeilijkheid is dat En geland een klassieke vrijhandelszone wenst, maar zich niet met een verdrag aan de andere Europese landen wil bin den. Nederland hoopt dat een economi sche band van de E.E.G. met de andere landen in Europa tot stand zal kunnen ko men ter verruiming van de handel in ge heel Europa," aldus dr. Van der Beugel. De Kamer heeft zonder hoofdelijke stem ming een motie aangenomen over de hulp aan bejaarde en zieke vluchtelingen van Europese afkomst in Hongkong. In de ge zamenlijke motie van P.v.d.A., C.H.U., K.V.P. en V.V.D. wordt de regering uit genodigd een vliegtuig ter beschikking te stellen van de Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen vqpr de evacuatie, uit Hong-, kong. Tevens wordt de regering in over weging gegeven of - voor dit doel- op kosten van Nederland een emigrantenschip kan worden aangeboden. Het partijbestuur van de Partij van de Arbeid heeft de volgende verklaring uit gegeven: „Het partijbestuur van de Partij van de Arbeid heeft met verontwaardiging kennis genomen van de arrestaties, welke het Franco-regime heeft verricht onder de vrijheidslievende Spanjaarden, met name door gevangenneming van een aantal so ciaal-democraten. Het protesteert tegen de onmenselijke wijze waarop, onder het be wind van generaal Franco, politieke ge vangenen worden behandeld. De Partij van de Arbeid zal in samenwerking met de Socialistische Internationale alles doen wat mogelijk is om deze gevangenen hulp en bijstand te verlenen. De voortdurende on derdrukking van de vrije meningsuiting en de arrestatie van politieke tegenstan ders zijn een duidelijk bewijs van het on- De Haagse rechtbank heeft een gevange nisstraf van zeven jaar opgelegd aan de 46-jarige ex-postbode G. V. uit Monster, aan wie ten laste was gelegd dat hij op 2 april zijn vrouw met een hamer heeft neergeslagen en haar daarna heeft ge wurgd. De rechtbank achtte alleen zware mishandeling, de dood ten gevolge heb bend, bewezen. De officier van Justitie had veertien dagen geleden een gevangenis straf van tien jaar geëist. veranderlijk fascistische karakter van het Franco-regime. Het partijbestuur meent dat de vrije we reld, waar dit mogelijk is, steun moet geven aan die krachten in en buiten Spanje die strijden voor een vrije en democratische Spaanse natie". Er heeft een bewogen discussie plaats gehad in de buitengewone algemene leden vergadering van de Nederlandse Boek verkopersbond, gisteren in Utrecht bijeen om een oordeel te geven over de houding van het bestuur in de kruideniers-„pocket- book"-kwestie, maar met overgrote meer derheid is tenslotte door de vergadering het vertrouwen in het bestuur uitgespro ken. Van de ruim zevenhonderd leden waren er vierhonderddertig opgekomen velen nog voorzien van een machtiging om stem uit te brengen voor een afwezig lid om zich te doen horen over het de laatste tijd zo fel omstreden verzoek van het bestuur aan het ministerie van Economische Za ken een vestigingsbeschikking te geven, waarin het andere dan gevestigde boek verkopers verboden zou worden over te gaan tot de verkoop van boeken. Wel is dus het oordeel van de leden ten slotte gunstig voor het bestuur uitgeval len, maar de boekverkopers zullen toch water in hun wijn gaan doen, zoals uit de, met slechts elf stemmen tegen, aangeno men motie van vertrouwen is gebleken. De motie droeg tevens het bestuur op om sa men met een daartoe ingestelde commis sie, waarin ook vertegenwoordigers van de uitgevers en de Vereniging tot bevor dering van de belangen des Boekhandels zitting hebben, de reglementen van het handelsverkeer van de boekverkopers aan te passen aan de thans ontstane situatie. Hiermee willen de leden uiting geven aan hun gevoelens over de noodzaak van een zekere liberalisering van de tot nu toe zo strenge eisen door de erkende boekverko pers aan nieuw te vestigen verkopers ge steld. De voorzitter van het bestuur, de heer H. W. Blok heeft het geheel zeer beeldend als volgt verklaard: in het verleden heb ben de boekverkopers om hun vak een vrijwel ondoordringbare dijk opgetrokken. Men heeft echter thans begrepen, dat de ze dijk veel te hoog en te nauw getrokken is en dat het beter zou zijn niet'aMeen de dijk wat ruimer te leggen, wat meer land dus binnen haar bescherming te< trekkén, maar tevens deze dijk wat lager en dan ook wat zwaarder te maken om langzame In de Geertekerk te Utrecht is gisteren het feit herdacht dat tien jaar geleden de universele verklaring van de rechten van de mens door de algemene vergadering dei- Verenigde Naties werd geproclameerd. In deze bijeenkomst was de Koningin verte genwoordigd door haar kamerheer in bui tengewone dienst, J. H. E. baron van Na- gell. De bijeenkomst werd ingeleid door prof. mr. W. F. de Gaay Fortman, die er zijn vreugde over uitsprak dat de Koningin door haar vertegenwoordiging in deze bijeen komst opnieuw ervan blijk gaf hoezeer haar de in de universele verklaring voor komende rechten en plichten ter harte gaan. Deze verklaring, aldus prof. De Gaay Fortman, is de vrucht van een staatkundige en geestelijke ontwikkeling van eeuwen. Hierna spraken de staatssecretaris van Economische Zaken, dr. G. M. J. Veld kamp, en prof. mr. M. Bos. Dr. Veld kamp zei onder meer, dat voor velen de vraag rijst welke waarde een dergelijke verklaring heeft, wanneer zij in vele lan den, die tot de volkengemeenschap beho ren, niet wordt nageleefd en derhalve als rechtsbasis faalt. Als voorbeelden noemde hij Hongarije en Indonesië. Menigeen heeft tijdens de gebeurtenissen in de bei de landen zich de vraag gesteld of het feit, dat de verklaring van de rechten van de mens bestaat, iets heeft kunnen uitrich ten en zo neen, wat er dan eigenlijk in de wereld is veranderd sedert de proclama tie van de rechten van de mens. Het ant woord is, dat de verklaring geen sanctie geeft tegenover de schending van de rech ten, die zij proclameert, omdat de on dertekenaars niet wettig gebonden zijn aan haar verklaring. Dit neemt niet weg, dat desondanks aan de verklaring grote positieve betekenis moet worden gehecht. Zij is een middel om het wereldgeweten duidelijk te laten spreken. Prof. Bos zei onder meer, dat de univer sele verklaring van de rechten van de mens is bedoeld als het eerste deel van een „drieluik". Het middendeel hiervan zou moeten worden gevormd door een of meer multilaterale verdragen, waarbij de aard en de inhoud der mensenrechten nauwkeuriger zouden worden gedefi nieerd. Het derde deel zou zijn belicha ming moeten vinden in een instrument, dat de verwezenlijking der mensenrech ten in de praktijk zou waarborgen. Het „drieluik" in zijn geheel zou dan het hand vest van de rechten van de mens moeten heten. Het tweede deel, dat er nog niet is, zou duidelijk omschreven verplichtin gen aan de ondertekenaars moeten opleg gen. De verklaring zelf doet dit niet. Tien jaar na de verklaring laten de twee ande re delen van het handvest van de rechten van de mens nog steeds op zich jachten. Nauwkeurige omschrijving van deze rech ten is uiterst moeilijk gebleken, omdat bin nen de grenzen van de westerse bescha vingsgebieden alleen al zeer uiteenlopen de meningen bestaan omtrent de inhoud van burgerlijke en staatkundige vrijhe den. Het is niet te verwonderen, zo meen de prof. Bos dat over zovele economische, sociale en culturele rechten nauwe lijks enige overeenstemming heerst, zo wel binnen als buiten de kring der wester se beschaving. Desondanks dienen pogin gen in de richting van een handvest van de rechten van de mens onvermoeid te worden voortgezet. „Wachten op betere tijden is zonder zin. Het is niet de mens, die van betere tijden afhangt, de betere tijden hangen van ons af", aldus prof. Bos. De IJmuidenaar Klaas Zwart, een van de pupillen van Dick Bohm, de trainer van de T.Tmuidense boksclub „De Ring", heeft in het Patronaatsge bouw aan de Marx- kade in Amsterdam tijdens de wedstrij den om de kampioen- ;chappen van Noord holland het kam pioenschap vederge wicht C-klasse be haald door een tech nische knock-out in ie tweede ronde. In de eerste ronde ging Klaas onmiddel lijk fel tot de aanval over met goede linkse en rechtse stoten. Zijn tegenstander ver weerde zich goed. In de tweede ronde wist Klaas Zwart zijn tegenstander zo goed te raken, dat hij door technische knock-out overwinnaar werd. Klaas Zwart werd door de voorzitter van het district Noordholland van de Nederlandse Boksbond gehuldigd. Beverwijk Woensdag zijn op de bloemenveiling in Beverwijk de eerste tulpen en narcissen aangevoerd. Deze eerste tulpen en nar cissen op de veiling ,,'t Centrum" waren van de firma Piet Nijssen en Zoon te Sant poort. De tulpen brachten twintig cent per stuk op en de narcissen zestien cent per stuk. insij peling van vreemd water te voorko men. Boekverkopers zien dus thans'wel dege lijk in, dat zij zullen moeten gaan mee werken met het scheppen van meer ver koopgelegenheden vooral ook op het platteland, waar het aantal boekwinkels klein is voor het goedkope boek. Hierbij bleek echter meer gedacht te worden aan de begunstiging van tijdschrif tenverkopers en dergelijke „kiosk"-be- drijven dan aan de kruideniers. Nog eens met nadruk bracht het bestuur naar voren, waarom het zich zo teweer heeft gesteld. Er is ons verweten, aldus de heer Blok, dat wij te snel naar de minister zijn gehold, dat wij de concurrentie vrezen en de kruideniers hun „pockets" niet gun nen. Maar wij moeten één ding niet uit het oog verliezen: het boek neemt onder de vele duizenden artikelen, die ten verkoop worden geboden, nu eenmaal een heel bij zondere plaats in en zeker in ons land. In vrijwel geen ander land worden er relatief zoveel boeken uitgegeven, geïmporteerd en verkocht. Deze bijzondere gedifferen- tiëerde voorraad ook van buitenlandse boeken vraagt bijzonder geschoold per soneel en speciale voorlichting bij de ver koop. Het is dus wel begrijpelijk, dat de Boekverkopersbond zeer streng selecte rend moet opreden bij het toelaten van nieuwe boekverkopers. De economische positie van de boekhandel steekt volgens het bestuur zeker niet gunstig af bij ande re middenstandsbedrijven. Het „poc ket-boek beschouwt men als een welkome aanvulling en een economische steun, ook door het aantrekken van nieuwe kopers. Gevraagd of de nieuw ingestelde com missie door zelf de eisen in het reglement te verzwakken en de mogelijkheden voor nieuwe vestigingen te vergroten van plan is een verdere regeringsmaatregel over bodig te maken, deelde de commissie, die pas kort bestaat, mede dat men hierover nog geen positieve denkbeelden heeft. Eén ding is echter wel zeker, de hele kwestie van de verkoop van boeken in zakformaat door de kruideniers heeft in iedèr geval dit resultaat gehad, dat de haast een kartel te noemen organisatie boekverkopers is opengebroken. Verwacht mag worden dat voortaan ook door de boekverkopers zelf een liberale houding ten aanzien van nieuwe vestigingen zal worden aangenomen. Aagtedijk, 11 te Kaapstad. Aagtekerk, 10 100 m. z.z.o. Napels n. Genua. Aaisdijk, 11 v. Singapore n. Belawan. Abbeaijk, 10 v. Cristobal n. Antwerpen. Abida, 10 95 m. z.o. Maekay n. Sydney. Agamemnon, 11 te Barbados. Aibireo, 10 125 m. n.n.w. Perim n. Suez. Alblasserdijk, 10 1260 m. z.w. Fayal n. Le Havrè. Alcor, 11 t.e Antwerpen. Algol," 10 te Salvador. Alhena, 10 v. Buenos Aires n. Montevideo. Alioth, 10 v. Santos n. Montevideo. Alkmaar, 10 400 m. z.w. Madagascar n. MadrAs. Almkerk, 10 110 m. z. Djeddah n. Port Said. Alpherat. 10 te Norfolk verwacht v. Boston. Ameland, 10 430 m. n.o. Fayal n. Curagao. Ampenan, 10 te Newport News. Amsteldiep, 11 te Bermudas verw. (repareren). Amsteldijk, 11 te Port Everglades v. Antwerpen. Amstelkroon, 10 v. Liverpool n. Amsterdam. Amstelsluis. 11 te Madras verw. v. réde Madras. Angolakust, pass. 10 Bonny n. Port Harcourt. Arendsdijk 11 te Antwerpen. Arendskerk, 11 te Shanghai. Argos, 11 te Malta. Artemis, 11 te La Guaira. Attis, 9 330 m. z.o. Kingston v. Curagao. Banda, 10 v. New York n. Houston. Banggai, 10 te Astoria verwacht. Batjan, 10 te Abadan verwacht. Rennekom 9 700 m. n.n.o. Barbados n. La Guaira. Beninkust, 10 v. Amsterdam n. Freetown. Billiton, 10 330 m. n.o. Str. Bernandino n. Manilla. Bintang, 10 te New Orleans verw. v. Galveston. Blitar, 10 140 m. n.w. -Djeddah n. Aden. Bloemendael pass. 10 Startpoint n. Trinidad. Bloemfontein, 10 v. East-London n. Durban. Borneo, 11 te Genua. Breda, 10 te Curagao verwacht. Bussum, 10 30 m. z. Kreta n. Rastanura. Caltex Arnhem, 11 te Sidon. Caltex Delft, 11 te Bahrein. Calt. Eindhoven, 10 175 m. w.n.w. Gibralt. n. Sidon. Caltex Leiden, pass. 10 Dover n. Port Said. Caltex Nederland, 11 te Abadan. Caltex Pernis, 10 v. Hobart n. Colombo. Calt. Utrecht, 10 470 m. z.z.o. Cocos eil. n. Kurnêll. Camitia, 10 500 m. n.o. Mauritius n. Kaapstad. Carrillo, 10 430 m. z. Lalibertad n. Guayaquil. Castor, 9 v. Puerto Ordaz n. Emden. Cinulia, 9 380 m. n.w. Galapagos eil. n. Brisbane. Congokust, pass. 10 Kp. Blanco n. Dakar. Cradle of Lib., 9 450 m. n.o. Bermuda n. Pt. Said. Crania, 9 170 m. o. Paramaribo n. Curagao. De Eerens, 11 te Bahrein. Dordrecht, 14 te Karlshamn verwacht. Doris, 10 v. Amsterdam n. Hamburg. Drente, 11 te Tandjong Priok. Duivendrecht, 19 te Port Said verwacht. Eemland, 10 te Bremen. Elizabeth B. 10 100 m. o. Gibraltar n. VenéziA. Ena, 11 te Pta. Cardon. Esso Amsterdam, 10 te Aruba verwacht. Esso Nederland, 10 115 m. o. Malta n. Landsend. Fravizo, 10 v. Almeria n. Rotterdam. Groote Beer, 10 200 m. n.n.o. Tasmanië n. Aden. Guineekust, 10 v. Le Havre n. Duinkerken. Hathor, pass. 11 Gibraltar n. Syracuse. Hector, 11 te Iskenderun. Hecuba, 10 te Puerto Limon. Heemskerk, 11 te Marseille. Helder 10 te Rotterdam. Hera, i0 te Balboa verwacht v. Pto. Somoza. Hispania, 9 v. IJmuiden n. Bilbao, pass. 10 Dover. Holendrecht. 17 te Baltimore verwacht. Hoogkerk, 10 v. Mombasa n. Tanga. Ivoorkust. 10 te Luanda v. Pt. Amboin. Japara KRL, 10v. Bahrein, 11 te Khor El Mufatta Java, 11 te Prio kv. Tandjong Mani. Joh. v. Oldenbarnev. pass. 10 Bizerta n. A'dam. Kaap Hoorn, 10 v. Mombasa n. Abadan. Kalydon, 10 v. Gefle n. Rotterdam. Karimata, 10 v. Aden n. Belawan. Karimun, 11 te Bushire. Keizerswaard 10 v. Curagao n. Meer v. Maracaibo. Kellia, 10 v. Mamonal n. Curagao. Kenia, 10 400 m. n.o. Azoren n. Landsend. Kerkedijk, 10 570 m. n.o. Fayal n. Antwerpen. Kermia, pass. 10 Azoren n. Engeland. Kieldrecht, 15 te Calcutta verwacht. Koningswaard 8 v. Trinidad n. Aruba. Kopionella, verm. 10 v. Curagao n. Pto. Cardon. Korenia, 10 te Hoek v. Holl. verw. v. Sundsvall. Kreeft, 10 185 m. n. Trondheim n. Rotterdam. Laurenskerk, 10 v. Suez n. Bahrein. Lekhaven, pass. 10 Finisterre n. Antwerpen. Lelykerk, 11 te Basrah. Lemsterkerk, 10 te Khorramshar. Leopoldskerk, 10 100 m. z.w. Dover n. Hamburg. Leuvekerk, 10 in Suezkanaal n. Port Said. Liberty Bell. 17 te Port Said verwacht. Lindekerk, 10 op Weser verw n. Bremen. Loenerkerk, 10 80 m. z.w. Kreta n. Antwerpen. Loosdrecht, 16 te Khorramshahr verwacht. Loppersum, pass. 10 Flores Azoren n. Bermuda's. Maas, 10 te Catania verwacht. Maaskerk, 10 te Marseille. Malea, 12 te Miri verwacht v. Balikpapan. Mapia 12 te Hongkong verwacht. Mariekerk, 11 te Karachi. Marnelloyd, 10 te Penang. Medon, 10 te Port of Spain. Meerkerk 11 v. Suez n. Aden. Meliskerk, pass. 10 Burlings n. Bombay via P. Said. Memnon, 10 v. Kp. Haitien n. acksönville. Merwede, 10 30 m. w.z.w. Finisterre n. Dakar. Modjokerto, 10 te Marseille verwacht v. Genua. Moordrecht pass. 10 Gibraltar n. Mena. Muiderkerk", 10 te Livorno. Munttoren, 10 te Turku verwacht. Musilloyd, 10 te Kopenhagen. naar New York. Mijdrecht, 24 te Zweden verwacht. Naess Lion. 10 70 m. z.z.w. Massawa n. Houston. Nanusa, 10 "v. Amsterdam n. Hamburg. Nestor, 10 te Curagao verwacht. Nias, 11 te Amsterdam verwacht v. Antwerpen. Nieuw Amsterdam. 11 v. South.ton n. New York. Notos 9 80 m. w.n.w. Algiers n. Antwerpen. Oldek'erk, 11 te Antwerpen. Omala, 12 et Rotterdam verwacht. Ommenkerk, 10 v. Mombasa n. Aden. Oranje, 11 v. Melbourne n. Fremantle. Oranje Nassau, 10 Cartagena Col. Oranjestad, 10 v. Grenada n. Plymouth. Orion, 10 v. Alexandrië n. Beyrouth. Osiris, 9 720 m. z.o. Bermuda n. Antwerpen. Ouwerkerk, 10 180 m. z.z.o. Hainan n. Singapore. Overijsel, 10 te Port Sudan verwacht v. Pt. Said. Papendrecht, 10 te Wismar verw. v. Novo. Peperkust, 10 v. Freetown n. Lagos. Perna, 11 te Colombo. Pieter S, 10 v. Rotterdam n. Swansea. Poelau Laut, 10 te Surabaja verw. v. Balikpapan. Polydorus, 10 100 m. w. Noord-Natuna n. Sanghai. Polyphemus, 10 80 m. z. Manilla n. Hongkong. Poseidon 10 te Amsterdam. Prins Casimir, 10 v. Threerivers n. Le Havre. Prins der Nederlanden, 10 te Hamburg. Pr. Willem van Oranje, 10 v. Montreal n. Londen. Pr. Willem George Frederik, 10 720 m. w. Ouess. naar Le Havre. Prins Willem V, 10 op Humber verw n. Huil. Provenierssingel, 10 285 m. w. Kp. Finisterre n. Puerto Ordaz. Pygmalion, 9 te Hamburg v. Rotterdam. Reyniersz, 10 v. Zanzibar n. Dar Es Salaam. Radja, 10 220 m. z.o. Calcutta n. Penang. Riouw, 10 te Port Sudan. Rondo, 9 v. Assab n. Suez. Saloum, 10 te Dakar. Saroena, 9 v. Sambo n. Bangkok. Sarpedon, 10 te St. Marc verw. v. Port Au Prince. Scheldelloyd, 11 te Port Sudan verw. v. Pt. Said. Scherpendrecht, 21 te Paulsboro verwacht. Schouten, 11 te Durban verw. v. Port Elisaobeth. Slamat. 10 v. Sydney n. Aden. Sliedrecht, 22 te Novorossisk verwacht. Sloterdijk, pass. 10 Scillys n. New York. Soestdijk, 10 v. Boston n. Philadelphia. Solon, 10 te New York verw. v. Philadelphia. Stad Amsterdam, 11 te Freetown. Stad Arnhem, 10 v. Lulea n. Rotterdam. Stad Haarlem, 10 60 m. w.z.w. Bagnoli n. Bagnoli. Stad Leiden, 10 370 m. n.o. Fayal n. G. v. Mexico. Stad Utrecht, 10 780 m. w.z.w. L'end n. Vlaarding. Statendam, 10 te Bermuda. Statue of Liberty, 22 te Port Said verwacht. Stentor, 9 v. Georgetown n. Willemstad. Straat Lombok, 10 v. Lor. Marques n. Fremantle. Straat Magelhaen, 10 330 m. z.z.o. Suez n. Aden. Str. Mozambique, 11 te Kobe verw. v. Hongkong. Sunetta, 10 te Pladju v. Singapore. Tabinta, 10 v. Amsterdam n. Bremen. Tnhama, 10 640 m. z.w. Azoren n. Landsend. Tara, 10 260 m. w.z.w. K. St. Vine. n. Rio de Jan. Telamon, 9 1000 m. o.z.o. Bermuda n. Willemstad. Theobaldius, 10 230 m. o. Formosa n. Miri. Tiberius, 9 550 m. n.o. Paramaribo n. Paramaribo. Tjibodas. 10 40 m. w. Kp. Bojeador n. Shanghai. Tjipondok, 10 70 m. o. Formosa n. Hongkong. Tjiwangi, 10 v. Surabaja n. Makassar. Trajanus, 9 v. La Guaira n. Puerto Cabello. Triton, 10 te Curagao verwacht. Utrecht 11 te Djibouti. Van Lin'schoten, 10 250 m. n.w. Mahe n. Singapore. Vasum, 16 te La Spezia verwacht. Vivipara, 10 120 m. n.o. K. Finisterre n. Eastham. W. Alton Jones, 11 te Suez verw. n. Philadelphia. Waingapoe, 11 te Ummsaid v. Dubai. Waterland, 10 te Amsterdam. Westland, 9 140 m. n.n.o. Fernando Noronha. naar Las Palmas. Wieldrecht, 15 te Caripito verwacht. Willemstad, 10 te Madeira. Woltersum, 10 te Bremen. IJssel, 11 v. Rotterdam n. Amsterdam. Zsankerk, 10 210m. z.z.o. Sokotra n. Fremantle. Zeeland, 10 130 m. o. Malta n. Nemours. Zuiderkruis, 10 90 m. o.n.o. Port Sudan n. Suez. Zwijndrecht, 16 te Amsterdam verwacht. KLEINE VAART Alcetas, 9 v. Savona n. Genua. Bab T, 8 te Hudiksvall v. Rundvik. Eljo, 9 60 m. o.n.o. Kp. Villano n. Aberdeen. Elsa 9 v. Domsjö n. Zaandam. Heefengracht, 10 te Scheveningen. Ilias, 10 10 m. z.z.w. Ouessant n. Antwerpen. Julia Mary, 9 15 m. n. Kp. Villano n. Lissabon. Leliegracht, 10 v. Stettin n. Abö. Manto, 9 te Antwerpen n. Amsterdam. Nero, 10 te Aarhus n. Amsterdam. Pavo, 8 te Kristinehamn v. Skoghall. Phidias, 9 v*. Tunis n. Palermo. Prinsengracht, 10 te Rotterdam. Schippersgracht, 10 v. Amsterdam n. Rotterdam. Strabo, 9 te Bilbao n. Oporto. Tilly, 8 te IJmuiden v. Zaandam. Twee Gebroeders, 9 v. Malaga n. Algeciras. SLEEPVAART Blankenburg, pass. 9 Brunsbüttel n. Rotterdam. Cycloop, 9 80 m. o. Key West n. Perzische Golf. Gele Zee. 2 te Jacksonville. Hudson, 11 v. Catharina Point n. Lorient. Humber en Poolzee, 9 210 m. n.w. Finist. n. Vliss. Maas, 11 v. Antwerpen te Hoek van Holland. Noordholland, 11 v. Schiedam n. Maracaibo. Oostzee 9 210 m. o.n.o. Fortaleza n. Rio de Jan. Simson, 9 te IJmuiden. Titan, 9 120 m. n.w. Key West n. Perzische Golf. Tyr.e, 11 v. Avonmouth te Terneuzen. Zeeland, 9 110 m. n.w. Flores Az. n. Khorramshar. Aan de Ouders van de T V. Kijkertjes Onze hartelijke dank voor de verrassing op St. Nicolaas FAM. GORIS. Ahornstraat 44. H.H. Patroons Clubs Caféhouders Reders Verenigingen Voor uw Wild en Gevogelte TERRASWEG 33 Tel. K 2560—8245. bij afname reductie. Haarlems Dagblad' Oprechte Haarlemsche Courant en de IJmuldei Courant verreweg de grootste dagbladen In Zul d-Kennemer land KENNEMERLAAN 46 - TELEFOON 7412 Uitgebreide F O U R N IT U R E N-afdeling van 10 tot 60 cm. alle kleuren grijs, zwart, wit (plakt op stof vast) paarlemoer stofknopen - knoopsgaten - stofceintuurs voor het THUIS veranderen van HEREN-CONFECTIE. Pantalons en mouwen verkorten of verlengen enz. enz. Wordt thuisbezorgd en gehaald. Brieven onder no. IJ 771, bureau van dit blad. HOGE PRIJZEN 2000 10402 1500 11972 21552 1000 3196 3460 5754 6558 8704 13027 13789 17404 19296 400 2918 5571 8254 15896 16135 16731 17012 200 1788 3172 3215 3367 3488 4541 6901 6972 7195 7240 7898 8263 8395 8881 9345 9419 9888 12132 12957 14212 14226 15139 16178 16197 16735 17487 17626 18077 18638 19488 19842 21524 PRIJZEN VAN ƒ80.— 1040 466 2089 3007 946 4025 968 5023 473 6053 979 7010 997 8009 446 9038 738 10038 759 067 110 176 549 576 647 186 369 593 011 027 235 259 389 395 649 678 846 716 841 944 277 351 406 329 397 399 448 611 635 116 241 341 291 421 503 500 553 771 055 100 109 811 181 215 230 063 328 453 999 056 057 197 453 842 892 060 062 104 742 894 043 141 148 826 827 861 239 287 323 942 988 196 217 234 152 265 308 874 941 415 448 453 973 995 975 t37 722 760 678 750 847 345 348 453 806 919 976 885 934 950 377 406 439 421 629 698 459 465 731 11132 135 154 155 219 378 438 740 749 784 12032 105 150 159 292 337 400 448 451 461 464 592 845 854 986 13055 245 253 505 622 644 652 674 679 831 843 846 864 931 942 14038 055 072 1C2 183 321 499 688 894 15068 289 295 347 468 472 531 578 743 744 755 765 733 873 875 892 944 16305 524 597 638 647 703 796 826 952 982 989 17029 119 270 316 325 381 392 470 564 708 767 878 888 937 974 18029 146 151 162 209 270 396 429 432 625 764 971 19078 328 376 532 545 611 761 20025 155 195 254 298 399 442 460 499 641 707 770 905 916 21277 282 293 555 559 598 769 868 886 987 NIETEN 1006 262 665 999 2004 474 577 783 8037 348 651 892 4004 297 654 5039 399 606 859 6004 294 412 720 908 7015 203 438 588 781 8005 456 743 9008 210 422 745 945 10012 338 607 953 11031 393 614 071 083 263 281 749 797 054 175 483 484 584 608 822 835 044 062 397 402 665 666 909 947 009 026 302 333 687 69b 048 049 414 420 659 662 863 872 010 014 309 318 430 436 753 757 911 951 040 064 267 269 448 470 592 650 785 793 010 025 50Ó 570 786 800 103 107 251 252 455 500 760 780 034 055 342 383 636 678 960 973 050 078 401 426 618 632 089 094 099 134 147 150 199 314 344 346 364 457 514 582 806 818 855 869 930 946 993 270 292 342 359 387 432 454 485 494 500 527 534 54- 556 625 670 726 749 756 763 780 903 919 921 977 980 981 083 093 103 106 110 112 312 409 411 449 580 610 611 646 677 712 721 735 781 793 872 984 999 042 105 U". 189 209 222 286 336 362 428 467 585 642 645 774 882 915 928 969 064 142 223 311 35U 351 364 421 459 485 504 527 538 589 666 674 688 700 715 750 818 883 933 942 960 032 112 152 156 176 188 254 321 347 350 353 380 383 396 446 449 556 571 577 672 688 778 818 854 859 874 889 895 067 072 114 169 170 179 180 296 324 327 350 354 366 410 477 488 520 529 566 582 584 691 692 697 698 712 714 721 862 875 909 922 929 932 159 204 218 233 319 337 437 586 587 597 647 667 680 717 838 111 112 117 157 158 186 195 287 293 315 344 362 364 373 518 552 576 652 685 714 733 808 840 846 898 901 907 929 162 165 183 394 398 512 710 736 744 974 993 996 109 124 183 468 471 499 673 778 788 184 282 323 335 528 577 583 600 746 818 837 921 274 295 347 375 530 546 561 579 789 808 818 853 856 12018 227 364 615 13082 249 498 754 888 14022 182 402 585 15022 204 453 653 966 16005 284 506 741 17006 247 595 18071 341 774 19008 261 538 742 937 20004 244 418 712 947 21029 217 562 790 962 892 052 238 369 657 097 2.56 511 756 903 046 218 404 588 038 241 476 674 995 011 '288 510 782 051 268 653 097 392 775 018 290 569 746 954 016 258 421 725 962 030 219 597 815 980 910 095 125 246 247 449 455 734 788 107 110 287 289 553 588 771 772 990 056 070 231 268 407 419 691 719 043 063 260 316 500 511 704 707 036 043 385 399 578 604 822 830 072 105 292 349 674 714 118 134 440 450 810 855 023 045 306 335 572 582 751 770 960 978 021 031 322 360 493 494 734 743 979 053 056 299 308 603 608 820 824 130 143 290 310 489 498 798 837 166 186 318 343 631 638 779 801 099 103 287 288 459 460 772 785 110 116 320 380 522 528 721 728 155 175 311 316 505 533 904 196 212 411 448 675 702 810 817 205 222 327 331 591 597 230 242 464 474 704 725 873 877 110 122 128 181 292 354 371 400 487 524 543 561 902 944 136 141 180 188 383 407 443 444 543 560 617 630 827 832 852 925 061 098 144 405 412 456 664 682 692 872 876 925 108 125 164 386 389 465 769 802 854 159 207 219 554 589 659 869 884 898 106 121 211 336 360 442 583 626 631 776 792 863 986 991 038 050 1)60 368 385 388 516 522 533 766 846 850 187 236 266 462 470 501 699 710 726 943 190 225 246 478 509 512 914 917 989 257 271 332 685 714 745 916 974 988 213 218 233 451 489 490 633 637 674 865 866 900 062 157 239 395 404 408 584 623 645 880 918 929 083 098 169 171 181 184 367 374 390 397 438 506 669 680 694 695 707 737 878 880 881 908 923 954

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 4