Geheel gelaste V-motor met zeer groot vermogen De koopvaart tussen Engeland en India Zeesleper „Noordholland" stoomt nu opnieuw wijde ruimte tegemoet IJmond-agenda Havenberichten de Boer Wijsmullervloot zat ook reusachtig boortoreneiland naar Nigeria slepen 5 IN KRIMPEN STAA T NIEUWE BOLNES FRANS LIST CONSTANT VERLOVINGSRINGEN „De Parapluie" in Royal LANGS SLUIZEN EN HAVENS VIER REIZEN VAN TIENDUIZEND MIJL Mosselvisser haalde een mijn op Burgerlijke Stand van Velsen Actieve vloot Vanmorgen in de vishal en op zee EHBO'ers gezellig bijeen Raad voor de Scheepvaart Anderhalf jaar schorsing gevraagd voor kapitein van de „Nigeria" Schepen, rederijen en werven DONDERDAG 11 DECEMBER 1958 (Van een onzer verslaggevers) REDERS VAN VISSERSVAARTUIGEN en van andere schepen hebben woensdag middag in de hal van de machinefabriek „Bolnes" in Krimpen aan de Lek de nieuwste technische prestatie van deze fabriek bewonderd. Een geheel gelaste V-motor van twintig cilinders. Een betrekkelijk kleine motor zelfs, die veel minder ruimte inneemt dan de vooral in de visserij- en sleepvaartwereld bekende lijnmotor en in staat is om bij vierhonderdvijftig omwentelingen per minuut een vermogen van vijftienhonderd paardekrachten te ontwikkelen. De nieuwe motor vormt een treffend bewijs van de revolutionaire ontwikkeling van deze fabriek in de na-oorlogse jaren. Het begon vele jaren geleden met de bouw van stoommachines. Daarna ging de heer J. H. van Capellen, de stichter van de fabriek, aarzelend over tot de bouw van een motor van 10 pk. Steeds grotere moto ren werden er in de fabriek gebouwd. En in 1950 startte men de produktie van geheel gelaste motoren bij „Bolnes". Door toepassing van het bouwdozen-systeem met 50 pk per cilinder kon een gebied be streken worden van 100 tot 500 pk per motor dus van twee tot en met tien ci linders. Honderdveertigduizend In de afgelopen tien jaar heeft „Bolnes" ruim 140.000 pk van dit type afgeleverd. Het waren lijnmotoren. De cilinders stonden dus in één lijn en rechtop opgesteld. Aan dit systeem heeft „Bolnes" nu een uitbrei ding kunnen geven door ook V-motoren de cilinders staan in V-vorm tegenover elkaar te gaan produceren met vrijwel dezelfde standaardonderdelen als de be kende lijnmotor type „L", die men in zo vele machinekamers van vissersvaartuigen en van de sleepboten van het bureau Wijs muller in IJmuiden aantreft. In één gelast frame kunnen nu ook on dergebracht worden: 2 x 4, 2 x 5, 2 x 6, 2 x 7, 2 x 8, 2 x 9 tot 2 x 10 cilinders. Met drukvulling De machinefabriek „Bolnes" heeft voorts de laatste jaren uitvoerige proeven geno men, zowel op de proefstand in de fabriek als aan boord van de schepen met het ver hogen van het vermogen door middel van drukvulling. Hierbij wordt van de energie, die nog in de uitlaatgassen zit (door mid del van een turbine, gekoppeld met een centrifugale luchtcompressor) gebruik ge maakt om de motor van extra verbran dingslucht te voorzien. Het bleek mogelijk om het vermogen van 50 pk bij 430 toeren per minuut tot 75 pk bij 475 toeren per minuut op te voeren, zonder de bekende reserve van twintig percent overbelasting aan te tasten. Dit betekent dat de grootste V-motor, de VL-20, een vermogen kan ontwikkelen van 20 x 75 1500 pk bij 475 omwentelin gen per minuut. Op de proefstand van de fabriek is thans een dergelijke motor op gesteld. Een fraai stuk precisie-arbeid, voorlopig voorzien van plastic vensters, zodat men duidelijk kan zien, hoe de motor draait. Deze eerste V-motor is bestemd voor de Koninklijke maatschappij tot het uitvoe ren van openbare werken „Adriaan Vol- ker" N.V. en zal straks een zandpomp aan drijven in Vlaardingen. Met dit nieuwe produkt boekt de fabriek vele successen. Voor de eerste Nederlandse duwsleepboot op de Rijn zullen ondermeer twee V-moto- ren van 750 pk worden vervaardigd. De reders, die woensdagmiddag de nieu- Advertentie SLIJTERIJ en WIJNHANDEL CENTRUM GALERIJ Lange Nieuwstraat 447 Telefoon 7281 VELSEN DONDERDAG 11 DECEMBER Thalia: „Fanfare", 20 uur. Rex: „Wilde jeugd", 20 uur. Pieter Vermeulenmuseum: Geopend van 9.3012 en van 1416.30 uur. Alcoholics Anonymus: Van 20 uur af spreekuur in de zaal aan de Abelen straat. Hervormd Jeugdgebouw: Tavido met toneeluitvoering, 20 uur. VRIJDAG 12 DECEMBER Thalia: „Meisjes, mambo's en.... whis key", 20 uur. Rex: „Hotel onder verdenking", 20 uur. Pieter Vermeulenmuseum: Als donder dag. Raadhuis: Spreekuur wethouder van financiën, 1112 uur. BEVERWIJK DONDERDAG 11 DECEMBER. Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Fanfare". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Ger- vaise". Stadhuis, Scheybeeck, 19.30 uur: Ge meenteraadsvergadering. Gebouw K.S.A., 15.30 uur: Afscheid hoofd St. Bavoschool, de heer Tromp. Gebouw K.S.A., 20 uur: Feestavond Al gemene Bond van Ouden van Dagen. Hotel „Parkzicht", 20 uur: vergadering St. Eloy. f VRIJDAG 12 DECEMBER. Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: Fanfare". (Derde week) Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Slag om Arnhem". W.B. Theater: 20 uur: „S.O.S. Ruimte schip". Deken Waarestraat 50a, 20 uur: „Alco holics Anonymous". Hervormd Verenigingsgebouw, Schans, 20 uur: Federatievergadering Partij van de Arbeid. „De Groentebeurs", 20 uur: Vergadering Motorclub. „De Groentebeurs", 20 uur: Vergadering Aquariumvereniging. we motor kwamen bewonderen, waren over het algemeen zeer enthousiast over de door „Bolnes" geleverde technische prestatie. Het zal nu mogelijk zijn in be trekkelijk kleine machinekamers in plaats van twee lijnmotoren één V-motor op te stellen, die hetzelfde vermogen ontwik kelt. Men kan ook de kracht van een sleep boot of een trawler verdubbelen door het opstellen van twee V-motoren, die nau welijks meer ruimte in zullen nemen dan twee lijnmotoren. De nieuwe motor van „Bolnes". De eerste geheel gelaste V-motor van twintig cilinders, die deze fabriek aflevert. Een knap stuk precisie- arbeid van Nederlandse motoren ontwerpers en -bouwers. Advertentie KENNEMERLAAN 60-62 Nieuw stuk bij Palvu De arbeidersvereniging „PALVU" uit IJmuiden heeft voor haar tweede serie opvoeringen in dit seizoen in studie ge nomen „De vrouw, de man en de moor denaar", blijspel in drie bedrijven door André Roussin. De regie is van Chris Slui ters. Het stuk zal worden opgevoerd op dinsdag 3, donderdag 5 en zaterdag 7 maart in het Hervormd Jeugdhuis aan de Rem- brandtlaan. Met de eerste voorstelling hiervan zal de vereniging deelnemen aan de toneelwedstrijd georganiseerd door de sectie toneel van de Velser Gemeenschap. FEDERALE VERGADERING P. v. d. A. De federatie Beverwijk van de Partij van de Arbeid houdt op vrijdag 12 december in het Hervormd verenigingsgebouw aan de Schans een ledenvergadering. De commissie, die zich belast heeft met het onderzoek naar de gebeurtenissen rondom de wethoudersverkiezing in Bever wijk, zal op deze vergadering rapport uit brengen. Onder auspiciën van het arrondissement Haarlem van „Pro Juventute" en de afde ling Velsen van de Raad van Samenwer kende Vrouwenorganisaties „Samvro" zal donderdag 11 december om 20 uur in hotel „Royal" aan de Kennemerlaan in IJmuiden de film „De Parapluie" onder regie van Kees Brusse worden vertoond. Drs. Ph. H. van Praag, adjunct-directeur van de School voor Maatschappelijk Werk in Amsterdam, zal de film toelichten. „Jan van Dommelen" Het bestuur van de Santpoortse toneel vereniging „Jan van Dommelen" organi seert voor zaterdag 20 december een ont spanningsavond, die in zaal „Zomerlust" zal worden gehouden. Het programma be staat uit de opvoering van de één-acter „De brief van Don Juan", onder regie van Peter Brandsma, waarna door de regis seur enig proza zal worden voorgedragen. De rest van de avond is dan bestemd om te worden gevuld met enige ronden kien spel. de British India Navigation Company. NADAT WE HET de laatste weken in deze rubriek gehad hebben over grote Britse scheepvaartmaatschappijen, willen we het deze keer hebben over de British India Navigation Company die kantoor houdt in Londen en in Calcutta. Met een bezit van een kleine 70 schepen is het geen kleine rederij en gezien het jaar van oprichting, 1856, hebben zij heel wat reizen gemaakt. In de grote scheepvaart hebben de In diërs in 't geheel geen aandeel. De tijden, dat zij zich als zeevaarders onderscheiden, zijn lang voorbij. Arabieren, Portugezen en Engelsen hebben de scheepvaart ach tereenvolgens in handen gekregen. Hoe wel de Britse schepen in recente tijd con currentie ondervonden van Amerikanen en Japanners, beheersen de Engelsen nog het overgrote deel van de scheepvaartbewe ging. Bombay neemt de eerste plaats in als invoerhaven; Calcutta als uitvoerhaven. De oorspronkelijke naam van deze op het toenmalige Brits Indië varende maat schappij luidde Calcutta Biirma S.S. Nav. Co., die ruim een eeuw geleden werd opgericht door de heren William McKinnon en Robert McKenzie. Het was een be scheiden begin: twee aangekochte stoom schepen waarmede de dienst geopend werd tussen Calcutta, Akyab, Rangoon en Moulmein. In die tijd was het voor een scheepvaartmaatschappij een onderschei ding als het mailcontract verworven werd en dit verkreeg de Calcutta Burma in (Van een onzer verslaggevers) DE ZEESLEPER „NOORDHOLLAND" van n.v. Bureau Wijsmuller in IJmuiden is gistermiddag kort na vier uur na een rustperiode van tien dagen opnieuw met kapitein Teun Hoek op de brug de ruimte opgestoomd voor het klaren van een fors karwei. Het verslepen van een drijvende krachtcentrale voor olieboringen van Schiedam naar het meer van Maracaibo. Een sleepreis van meer dan vijfenveertighonderd zeemijlenMet de mijlen van de tien dagen geleden door de „Noordholland" voltooide wereldreis meegeteld, kan ait schip zich zo langzamerhand wel „dé kampioen van Nederland op de zeemijl" noemen. De kade van de n.v. werf Gusto v.h. A. F. Smulders in Schiedam de krachtcentrale is op deze werf gebouwd bood gister middag het bekende beeld. Een paar wui vende zeemansvrouwen en een zich lang zaam van de kant losmakende „Noord holland". Een klein schip vergeleken bij het im ponerende vierkante brok staal, dat achter de stalen teugels van de „Noordholland" hing. De drijvende krachtcentrale, een fabriek van vijfentwintig meter breedte en tweeënveertig meter lengte, compleet met een helicopterdek en verblijven voor de ingenieurs en arbeiders, die in deze fabriek straks hun werk zullen verrichten. Op het helicopterdek staat nu een motor tjalk opgesteld, die eveneens bestemd is voor de ingenieurs en arbeiders, die op het meer van Maracaibo met de boortoren eilanden olie in de bodem zoeken. De drij vende krachtcentrale zal voor een boor toreneiland energie gaan leveren. Een mosselvaartuig uit Ierseke, onder schipper Van Dalsem, heeft gisteren een mijn opgevist. De bemanning heeft, toen het oorlogstuig aan dek lag, het schip ijlings verlaten en de Mijnopruimings- dienst van de Koninklijke Marine ge waarschuwd, die de mijn onschadelijk heeft gemaakt. De mijn werd opgehaald, toen de be manning ter hoogte van Plompetoren met de kor aan het mosselvissen was. In een van de korren aan stuurboordzijde kwam de mijn naar boven, een met roest over dekte bol van 80 cm. middellijn. BEVALLEN: J. A. Lameris-Wezenbeek, z., Lange Nieuwstraat 61, IJmuiden; M. M. Kramer-Mol, z., de Ruijterstraat 98, IJmui den (oost); M. W. T. Huijg-van den Bronk, z., Bloemendaalsestraatweg 17, Santpoort (st.); V. A. Philippo-Brand, z„ IJmuider- straatweg 143, IJmuiden; J. J. Unkel-van Polanen, d., Annastraat 25, IJmuiden; A. D. Kalkman-Bowie, d., Snelliusstraat 43, IJmuiden; G. van der Plas-Kraaijeveld, z., Hofdijklaan 51, Driehuis. OVERLEDEN: A. Zwart, 78 jaar, wedu we van: F. van der Kuil, Kennemerlaan 23, IJmuiden. G. W. Jimmink, 76 jaar, echtgenoot van: C. J. Stuut, Schoonoort- straat 5, Velsen (noord). KAPITEIN TEUN HOEK hoopt met zijn mannen het geweldige en logge gevaarte, dat vol staat met motoren en pompinstalla- ties, in vijfendertig tot veertig dagen op de plaats van de bestemming te brengen. Aan boord van de drijvende krachtcentrale, die de naam „GP-9" draagt, bevinden zich vier runners. De „Noordholland" heeft voor deze reis een nieuwe bemanning gekregen met uit zondering van de kapitein en de derde machinist, die de wereldreis van het schip gedeeltelijk hebben meegemaakt en runner Van der Nieuwendijk, die deze reis geheel heeft meegemaakt en dus veertien maan den aan boord van het schip is. De vloot van Wijsmuller is bijzonder ac tief de laatste tijd. Maar liefst vier zee slepers maken thans een reis van tien duizend rnjjl. De „Zeeland" is met een drijvend boortoreneiland op weg van New- Orleans naar de Perzische Golf. Het schip is 1 november uit New-Orleans vertrokken en vaart nu op de Atlantische Oceaan ten noorden van de Azoren. De „Friesland", die er reeds 48000 zee mijlen heeft opzitten zonder IJmuiden te zijn binnengelopen, is op 28 november uit Yokohama in Japan vertrokken met een 60-tons bok naar Maracaibo. Een reis van tienduizend mijl. De „Titan" heeft 4 december in Gal veston (U.S.A.) twee grote bakken op sleeptouw genomen naar de Perzische Golf, ook een reis van tienduizend mijl. De „Cycloop' is 5 december met twee bakken uit New-Orleans naar de Perzi sche Golf vertrokken. Op het programma staat voorts het verslepen van een zeer groot boortoreneiland, waarop een toren van veertig meter staat, naar Nigeria. Prijzen van woensdag Heilbot 2.70, gr. tong 3.90—3.50, grm. tong 2.90— 2.70, kim. tong 3.10—2.80, kl. tong I 2.90—2.70, kl. tong II 2.20-2.10, tarbot 2.60—2.00 per kg. Tarbot II 78, tarbot III 60, tarbot IV 5640, schartong 35, gr. schol 6556, grm. schol 7057 kim. schol 8065, kl. schol I 6766', kl. schol IÏ 60—46, v. haring 36—27, makreel 3523, gr. schel vis 80—49, grm. schelvis 6551 kim. schelvis 58— 44, kl. schelvis I 5640, kl. schelvis II 5240, wij ting 3920, gr. gul 6056, mid. gul 5042, kl. gul 3630, ham 100—56, poontjes 29—25, kl. koolvis zw. 4430, kl. koolvis wit 5040 per 50 kg. Gr. kabeljauw 368168 gr. koolvis zw. 11296, gr. koolvis wit 112108, 'gr. leng 102 per 125 kg. Aanvoer van woensdag 95 kisten tong en tarbot, 1 k. heilbot, 2 k. tong schar en schartong, 60 k. schol, 67 k. haring, 326 k. makreel, 420 k. schelvis, 250 k. wijting, 170 k. kabeljauw en gul, 10 k. leng, 5. k. ham, 16 k. poon 165 k. koolvis en 23 k. diversen Totaal 1610 kisten vis. Besommingen van woensdag KW 82 26.500, IJM 19 5550, IJM 14 6370, IJM 129 1210, KW 12 3260, 1 trawler met 23.900. BURGERLIJKE STAND VAN CASTRICUM GEBOREN: Hendrika Margaretha Maria, dochter van N. M. Glorie en M. C. Poel; Petrus Simon Theodorus, zoon van S. G. Klaver en V. E. Grootjes; Geertruida Maria dochter van N. J. Tessel en M. Reijnders; Anna Cornelia Maria, dochter van J. C. Borst en C. A. M. Baltus ONDERTROUWD: L. J. A. M. Verbeek, wonende te Steenbergen en J. C. Veldt, te Castricum; J. P. Bierman, wonende te Velsen en G. J. Groen, te Castricum. 1862 voor het vervoer van de post van Brits-Indië naar Singapore. In hetzelfde jaar werden diensten geopend naar de Perzische Golf en de Straat Malakka; te vens werd de naam gewijzigd in British India Steam Navigation Company. De maatschappij wordt ook genoemd in de geschiedenis der Nederlandse Scheep vaart. Er kwam namelijk in 1867 een over eenkomst tot stand met de Nederlands- Indische regering voor het vervoer van de post in Nederlands-Indië en hiertoe werd onder haar leiding en beheer de Neder lands-Indische Stoomvaart Maatschappij opgericht, die later werd opgenomen in de Koninklijke Paketvaart Maatschappij. Het aantal maildiensten onderging ge leidelijk aan uitbreiding. Er werd een dienst geopend op Aden en Zanzibar en na de opening van het Suez Kanaal werd de bestaande vloot gemoderniseerd en uitge breid. Aan het begin van deze eeuw werd een aantal kleine scheepvaartmaatschappijen door de British India Navigation overge nomen. Dat geschiedde om verschillende redenen maar het was ook een gevolg van de hevige concurrentie door de Japanse Nippon Yusen Kaisha, die een zware sub sidie van de Japanse regering ontving. Gedurende de eerste wereldoorlog ver richte de B.I. waardevolle diensten, waar bij verschillende schepen dienst deden als troepentransportschip. Niet minder dan 23 schepen gingen echter verloren. Daar na werden tal van nieuwe schepen besteld, terwijl ook een aantal gedurende de oor log gebouwde standaardschepen werd overgenomen. Voor de diensten in het Ver re Oosten kwamen verschillende grote schepen gereed, waaronder die van de „T" klasse van 8000 en 10000 ton, die ge deeltelijk met drie schoorstenen waren uit gerust en die speciaal waren ontworpen om het hoofd te bieden aan de Japanse concurrentie. De eerste motorschepen kwamen in 1921 De sleur van wekelijkse oefen- en cursus avonden van de afdeling Beverwijk-Hoog ovens van de E.H.B.BO. werd woensdag in paviljoen „Watervliet" doorbroken met een prettige en vooral gezellige contactavond. Een zeer groot aantal leden met hun ver wanten hadden aan de uitnodiging gehoor gegeven. Uiteraard was deze grote belang stelling ook een voldoening voor de afde lingsvoorzitter, de heer J. W. van Swinde- ren. De conférencier had zich verlaat, maar dit werd na een vlotte partij kienspel als hors d'oeuvre enige tijd later dubbel en dwars vergoed door de medewerking van de heer M. Mak uit Ursem. Deze conféren cier-humorist toonde zich een accordeon virtuoos en hij slaagde erin om spoedig met zijn muziek, afgewisseld met dansen, een opperbeste stemming te bereiken Een groot succes bereikte de heer Mak met zijn voordracht over een toneelmeester-regis seur. Van de Westfriese verhalen hebben de E.H.B.O.'ers genoten. Woensdag kwamen in IJmuiden aan: Norinda van Rotterdam; Jacob Teekman, Kasko; Zaanstroom, Huil; Gamma, Hernoe. sand; Lauwersborg, Antwerpen; Waterland, Las Palmas; Mont Beliard, Le Havre; Hinde Londen; Minorca, Londen, walsmateriaal laden Binnenhaven IJmuiden; St. Andree, Le Havre; Ronald, Rotterdam; Wexford, Boston, ledig naar Zaandam; Poseidon, Paramaribo; Romanby, Wabana, erts lossen Hoogovens IJmuiden; Delfinus, Rotterdam; Nias, Antwerpen; Leonidas, Rotterdam, walsmateriaal leden Binnenhaven Hoog ovens; Bele, Kaskar; Helena, Rotterdam. Donderdag kwamen in IJmuiden aan: Ella van Rouaan; Blyth, Hamburg; Beja, Delfzijl, bijlegger, reparaties; Mantc, Ant werpen: Skagerak, Colchester, laden te Alkmaar; Hirondelle, Londen. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Sussex Trader naar Rotterdam; Tiran, Londen, walsmateriaal geladen IJmuiden; Bounty, Bremen' Jemo, Odessa. Benin- kust, Freetown; Nanusa, Hamburg; Tilly, Kaskar, zout geladen IJmuiden; Helvetia, Bremen; Hoogland, Rotterdam, ledig PEN Centrale; Gronitas, Londen; Doris, Ham burg; Rysy, Stettin, ledig van IJmuiden; Fauvette, Harlingen; Kungsoe, Gdynia, ledig van Papierfabriek Velsen; Martha Ahrens, Hamburg; Tabinta, Bremen; Thea- no, Rotterdam; Herman Blueme, Horssens; Marie Sophie, Rotterdam; Vinga, Gothen burg; Schippersgracht, Rotterdam; Midas, Rotterdam; Weissenburg, Hamburg. Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Vechtstroom naar Bristol; Anna Henny, Hamburg; Spaarnestroom, walsmateriaal IJmuiden bijgeladen; Hannes, Lundsted, Hamburg; Travestein, Bremen. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen andere aanduiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan.) en 1923, de „Domala" en de „Dumana", en daarna is er ruime aandacht aan de nieuwbouw besteed. Met twee fraaie tur bineschepen, de „Amra" en de „Aska", werd de periode voor wereldoorlog num mer twee afgesloten. Honderdzes schepen voeren toen onder de vlag van de British India Navigation Company. Het schip op de foto is een der nieuwe „Chakdara" genaamd, die in 1951 gereed kwam bij Barclay Curie Co Ld. te Glas gow. Groot 7132 reg. ton bruto, lang over alles 147,64 m., lang tussen de loodlijnen 141,82 m., breed 19,13 m. en diep 8,41 m. De 6 cil. Doxford motor van 6800 pk- geeft het schip een snelheid van 14 mijl. Arie van der Veer De hoofdinspecteur voor de Scheepvaart de heer J. Metz, heeft de Raad voor de Scheepvaart voorgesteld de bevoegdheid van de 29-jarige kapitein H. E. van den B. uit Hilversum in te houden voor de tijd van achttien maanden. De heer Metz acht uitsluitend het falen van de kapitein de oorzaak van de stran ding van de kustvaarder „Nigeria" op 21 juni van dit jaar in de Golf van Kutch aan de noordwestkust van India. Ten aanzien van de 25-jarige stuurman E van den B. uit Hilversum, een broer van de kapitein, die eveneens als betrokkene werd gehoord, zei de heer Metz: „De stranding is weliswaar tijdens zijn wacht gebeurd, maar ik neem aan, dat hij dermate on der invloed van de kapitein stond, dat men zijn beleid moet wijten aan het beleid van de kapitein". De heer Metz achtte het niet nodig de stuurman te corrigeren. Enkele uren na de stranding is de uit explosieven bestaande lading geëxplo deerd, waarna het schip volkomen is uit gebrand. Een deel van de explosieven was bestemd voor Pakistan, hetgeen in India argwaan had gewekt. Volgens de heer Metz is uit 't onderzoek niet gebleken, dat hier misdaad in het spel is geweest. „Het blijft wel een hoogst merkwaardige gang van zaken. Er is geen redelijke verklaring voor de explosies en de brand. Het kan althans niet aangetoond worden. Wat dit betreft gaat de' kapitein geheel vrijuit. Hoewel de kapitein reeds op'21 november was gehoord, moest hij ook nu nog 'n kor te verklaring afleggen omdat de samen stelling van de raad gewijzigd was. Leden van de raad hadden aanmerkingen op de notities in het journaal. Na Aden zou volgens die notities een koers zijn ge varen, volgens welke het schip dan op een afstand van 120 mijl de kaap had moeten passeren, die echter door de kapitein en de stuurman op ongeveer 10 mijl gezien was. De heer Metz zei, dat de navigatie slor dig en principieel verkeerd is geweest. „Het is geen wonder, dat het schip in de Golf van Kutch terecht is gekomen, maar wel een schande. Men heeft ge navigeerd alsof men van Stavoren naar Elburg moest varen". De raad zal in deze zaak schriftelijk uit spraak doen. De in Alphen aan de Rijn bij de Scheeps werf De Industrie gebouwde kotter „Elly Gerda", KW 142, is deze week voor het eerst in IJmuiden aangekomen, na eerst enige reizen van Scheveningen uit gemaakt te hebben. Dit nieuwe vaartuig, dat half november in de vaart gekomen is, behoort toe aan G. den den Oever. Van IJmuiden nemen thans drie sche pen deel aan de haringspanvisserij vanuit Breskens. Het zijn de Jaap IJM 62 met de „Michiel", IJM 63, van de Rederij Klaas Junior alsmede de „Zuiderkruis", IJM 7, van de C.V. De Dageraad. Laatstgenoemde kotter vist in span met de „Orion", TX 5, van reder A. Ellen. Het motorschip „Ghanakust", ex-„Niger- stroom", die in september na een aanvaring op de Gironde aan de grond gezet moest worden, is opgegeven. Het aan de Hol landse Stoomboot Maatschappij toebe horende schip zal worden gesloopt. De Rederij Ludwig Janssen Co. te Bremershaven is in het bezit van een nieuwe stoomtrawler gekomen, die ge bouwd is bij de werf G. Seebeck A.G. te Bremershaven. Deze trawler, „Island" ge naamd, is 66,75 m. lang over alles, 59,45 m. lang tussen de loodlijnen, 9.45 m. breed en 4,90 m. diep. De triple-expansie-machine met olie gestookte ketel ontwikkelt 1000 pk. en geeft het schip een snelheid van 13 mijl. De „Island" is uitgerust met een vis- meelinstallatie, capaciteit 15 ton per etmaal en er is accommodatie voor een bemanning van 29 man. Evenals de in 1954 gebouwde motor trawler „Hermann Krone", H.H. 311, is de bakboordzijde van de „Island" van voor tot achter dichtgebouwd en op het werk- dek tot de helft overdekt. De Werf Cochrane Sons te Selby heeft een motortrawler opgeleverd aan L. Tay lor Ltd te Grimsby, die onder de naam „Osako", GY 600, in de vaart is gebracht. Dit schip meet 350 ton, is 38,10 m. lang, 7,92 m. breed en 4,00 m. diep. Als hoofd motor beschikt het over een Mirrlees die selmotor van 730 pk.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 5