BERLIJN - een stad vol heimwee COR OLY TIP van BOOTZ Werken een tegen de ve modern rveling Carthago in ^Brieven aan de redactie De bromfiets speciaalzaak Vanmorgen in de vishal en op zee Kerstdiner CE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs 7 Gelouterd vertier Tweede Carthago Gouden eiland w b- mJm MHIj^j Walviscontingentering Noren vinden Nederlands aandeel meer dan redelijk Havenverkeer Amsterdam Duitse visaanvoer sinds oktober nog verminderd het vanouds bekende aperitief ggrfSS Ex-psycholoog Schneider in mei weer een vrij man Genoegelijk slot van het proces tegen de doctor Vervolgingen en geheime processen in Roemenië DONDERDAG 11 DECEMBER 1958 (Van onze correspondent in Bonn) BERLIJN, december Wie in Bonn of Frankfort, „Berlijn" zegt, bedoelt niet de door de politiek gedeelde stad of het huidige eiland in Oost-Duitsland. Hij bedoelt evenmin dat Berlijn weer hoofdstad in volle glorie moet worden en zetel van de Reichsbank. Nee, hij bedoelt er een verleden mee, waarin nog geen uitzicht was op de vijftien jaar van Hitiers duizendjarig rijk: waarin men als een struisvogel temidden van een levendige kunst het hoofd in het zand stak voor de politiek en waarin niemand had kunnen voorspellen dat er eens een streep dwars door deze wereldstad zou lopen, die twee werelden van elkaar zou scheiden. De Westduitsers en met hen de Westberlijners zouden willen terugspringen in de tijd: over Hitier en het wel en wee van na 1945 heen naar vóór 1933, naar vóór 1914 Tussen vijf en zeven in de namiddag dwalend over de fraaie Kurftirstendamm met zijn strijklicht en overdekte, verwarm de terrassen, waar het wereldstadbeeld nog werkelijkheid is. In de morgen kijkend van de brede, doodstille Strasse des IV Juni naar de Brandenburger Tor en de Oost sector. Stappend over de drukke winkel straat Tauentzienstrasse in het westen of langs de zo uit Moskou of Kiev overge plante Stalinallee in het oosten overal en overal in deze stad, in oost en west, komt boven de politieke en economische bedrijvigheid, de ruïnes en de fraaie nieu we gebouwen-uit-'t-jaar-2000 het heimwee omhoog naar „toen alles anders was". Daar doet de fantastische Hansa-wijk noch de Russische ambassade op Unter den Lin den iets aan af. In deze stad heerst het verleden sterker dan waar ook in West- Duitsland. Misschien is juist daardoor wel West-Berlijn het oostelijk deel is doods en vervelend een stad om van te houden, een stad om naar terug te verlangen De Westberlijner heeft geen enkel ver langen naar lyriek of bombarie over zijn stad. Hij is een spotter, hij verstopt zijn gevoelens achter „schnoddrigkeit", het ont lopen van lof. Hij leeft op een eiland, misschien wel op een vulkaan, in elk geval in een stad die nu al dertien jaar lang belegerd wordt. Daar word je cynisch on der. Hij heeft slechts één wapen om zich te verdedigen tegen de dreigende verveling die in iedere ingesloten stad heerst: wer ken. Niet iedereen kan het zich veroorloven iedere avond naar de film te gaan ook al loopt „De brug van Kwai" hier voor de negende maand of iedere week naar het Schiller-theater, het Schlossparktheater, de Opera. Wel wil men zijn hart eens ophalen aan het cabaret, dat hier, zoals in de beste jaren na de eerste wereldoorlog, bloeit en groeit Bijvoorbeeld in de „Tingeltangel" van de bejaarde Willi Schaffer, zelf leerling van de nóg bejaarder Rudolf Nelson. In „Tingeltangel" kan men het ouderwetse cabaret horen en zien: politieke spot, voortreffelijke, voordracht, desnoods Zarah Leander, en een goed glas wijn. Het is duur en daarom blijft de Westberlijner thuis, bij zijn televisietoestel. Daarom is West-Berlijn 's avonds na een uur of negen ietwat stil, ondanks het vele licht. Maar er leeft nog altijd veel in deze stad. Men bestrijdt de verveling niet alleen met wer ken, maar ook met een op hoog peil staand vertier. Wat dat aangaat, mist men in Berlijn niets. Eiland of geen eiland, com munisten of geen communisten: hier wordt toneel gespeeld en hier komen de grootste kunstenaars van het ogenblik, hier wordt congres na congres gehouden, het liefst in de hypermoderne Congreshal van de Ame rikaanse Stubbins, die de Westberlijner gekscherend de zwangere oester pleegt te noemen. De Westberlijner: spot met zijn eigen lot. In zijn boek „Berlin, Schicksal einer Welt- stadt" zegt Walter Kiaulehn dat het lot van deze stad te vergelijken is met dat van Carthago, dat 75 jaar na zijn verwoesting door de Romeinen werd herbouwd door Caesar. Misschien, zo verzucht men in West-Berlijn, kan de stad in 25 jaar wor den opgebouwd. En de optimisten zeggen: binnen tien jaar is alles voor elkaar. Wie door West- en Oost-Berlijn zwerft, denkt eerder aan 75 jaar.... wat er ook voor fraais door Zweedse, Amerikaanse, Finse, Duitse, Braziliaanse en Franse archi tecten is gebouwd in de Hansawijk, de stad van morgen. Er ligt nog te veel puin en er zijn nog te veel lege plekken in ieder deel van de stad, gat na gat, diepte na diepte, afgewisseld door met cokes opgevulde plekken (er mocht weer eens een blokkade komen....), grasveldjes en wat niet al. Naast de politieke werkelijkheid wekt deze reeks van wonden in het stadsbeeld de in druk, dat er van Berlijn maar langzaam iets terecht kan komen. Dat wil niet zeggen, dat hier niet op grote schaal gebouwd is: honderdduizend woningen in negen jaar. Dat komt neer op woningen voor driehonderdduizend men sen. Iedere achtste Westberlijner woont in een nieuwe woning, ook al is die niet groot. En dan is er ook gebouwd aan de universi teit en aan de modernste kerken. De vrije wereld waardeert dat, evenals het feit dat de stad de blokkade in 1948 en 1949 322 dagen lang manmoedig heeft gedragen. Vele consulaten vindt men hier, vele han delsondernemingen en grote industrieën zijn gebleven. De wederopbouw en de be langstelling van het westelijke buitenland en de eigen industrie en handel, hebben er toe bijgedragen dat West-Berlijn een strijdbare stad is, zonder wapens overigens. Men koestert niet de illusie dat men wa pengeweld kan weerstaan. Dat is een zaak, zo zeggen de hoogste kringen, van de wes telijke landen. Men wil zijn best doen, de stad tot een gouden eiland te maken, maar Bonn, Washington en de Noordatlantische Verdragsorganisatie dragen uiteindelijk de De Kurfiirsteridamm bij avond verantwoordelijkheid voor het voortbestaan van deze stad, die zich in de komende vijf tien jaar als de politieke situatie onver anderd blijft hoopt te verheffen tot een der modernste steden van de wereld. Aan het begin van de Kurfürstendamm staat de nog altijd gehavende Geaachtnis- kirche, symbool van de vernietiging. De ultra-moderne St.Canisiuskerk am Lietzen- see daarentegen, is het symbool van de herrijzenis. De puinhopen mogen de indruk geven dat er nooit een eind zal komen aan de ellende; de opbouw van het kleine slot Bellevue bewijst het tegendeel, gelijk dat het geval is met de bij elkaar gespaar de schatten in de schilderijengalerij Dah- lem (waar men als Nederlander verbaasd en jaloers naar 26 Rembrandts kijkt, waar onder „de man met de gouden helm"). De koortsachtige bedrijvigheid lijkt soms al leen te geschieden om de verveling en de wanhoop te verdrijven, om elkaar moed te geven, maar zij is er borg voor dat er ge bouwd wordt aan een eiland van geluk, waar men werkelijk niet de hele dag met de gedachte leeft dat om de hoek Ulbricht en Kroesjtsjev klaar staan om hun slag te kunnen slaan. Toch bestaat die dreiging letterlijk: om de hoeken van Westberlijn's laatste straten begint een andere wereld, waarvoor het vrije Berlijn een doorn in het oog is. Maar ook bij deze voortdurende dreiging staat de Westberlijner gereed met zijn stereotype commentaar: „Nicht alles kann wunderbar sein. De Westberlijnse Congreshal, die de Berlijners een aantal bijzondere bij namen hebben gegeven: Dulles-hal, zwangere oester, omgekeerde hoge hoed Deze Kongreshalle bevat een vergaderzaal voor 1250 mensen een theater met 400 zitplaatsen en een restaurant. Het gebouw ligt bij de Ber- lijnse Tiergarten nabij de Brandenbur ger Tor, niet ver van de oostsector. LONDEN (Reuter) De Noorse minister voor industrie, G. Sjaastad, die belast is met zaken betreffende de walvisvaart, heeft woensdag een bezoek gebracht aan de gemeenschappelijke parlementaire secre taris van het Engelse ministerie van land bouw, J. B. Godbor. De Noorse minister reisde via Londen uit Den Haag naar zijn land terug. Een woordvoerder van het En gelse ministerie noemde zijn bezoek aan de parlementaire secretaris een beleefd heidsbezoek. Noorse kringen te Londen verklaarden echter, dat zijn bezoek ver band hield met het contingent van de wal visvangst, dat de Nederlanders als hun aandeel wensten in de totale vangst, welke de internationale conventie voor de wal visvaart toestaat. Volgens genoemde kringen ging minister Sjaastad naar Den Haag omdat het door de Nederlanders verlangde aandeel „iets meer dan redelijk" was. Er was geen sprake van onderhandelingen met Nederlandse ambte naren, slechts van bespreking van het vraagstuk en van voorbereidingen voor de volgende internationale conferentie voor de walvisvaart, zo verklaarden genoemde kringen. Deze Noorse kringen zeiden ook, dat de walvisvaarders in Noorwegen reeds meer dan een jaar er bij de Noorse regering op hebben aangedrongen, dat Noorwegen uit de conventie zou treden. Hoewel de resul taten van de onlangs te Londen door Enge land, Nederland, Japan, Noorwegen en de Sovjet-Unie gehouden conferentie dit had den voorkomen, zullen de Noorse walvis vaarders waarschijnlijk het uittreden weer ter sprake brengen, wanneer Nederland een contingent zou verlangen, dat door de Noorse walvisvaarders unfair geacht wordt. (Verkort weergegeven) De feestmaand. December is de maand der feesten en al deze feesten behoren naar hun wezen in de huiselijke kring ge vierd te worden. Dat is altijd zo geweest en moet zo blij ven. Nu is het alleen maar jammer, dat vele mensen menen, dat men geen feest kan vieren zonder alcohol, want zonder drank is er volgens hen geen feestvreugde moge lijk. Dat is een verkeerde gedachte, want de feestvreugde moet niet uit de alcohol ko men, maar uit de mensen zelf. Men moet feest vieren, omdat men er gens blij om is en die blijdschap zal de bron van de feestvreugde moeten zijn. Alcoholgebruik maakt de zedelijke rem men los en men zegt en doet allerlei din gen, die men in gewone omstandigheden nooit gezegd of gedaan zou hebben. Bovendien weet men nooit met zeker heid, of er in het gezelschap geen mensen zijn, die aanleg voor drankzucht hebben. Laten die zich overhalen mee te drinken, dan kunnen de gevolgen voor hen heel ernstig zijn. Bovendien handelt men ge vaarlijk tegenover de aanwezige kin deren. Die leren bij zulke gelegenheden het drankgebruik kennen als iets, dat on schuldig lijkt en de mensen alleen maar „lollig" maakt. Dat zal tengevolge heb ben, dat zij later niet afwerend tegen de alcohol zullen staan, zodat zij gewoon meedoen. En niemand kan zeggen, voor wie van hen dat van nature heel erg ge vaarlijk is. Onlangs lazen we in het blad van de Anonieme Alcoholisten, d.w.z. een groep mensen, die elkaar willen helpen hun al coholisme te overwinnen, dat de decem bermaand voor hen zo'n gevaarlijke maand is. Velen van hen zien de feesten met angst en beven tegemoet, want zij zijn pa tiënten, die wel graag anders willen, maar niet altijd de kracht hebben om anders te zijn. Mogen wij het leven van onze mensen nog moeilijker maken? Neen! En dus doen we verstandig, de komende feesten alcoholvrij te vieren. Cenrtaal Drankweer Comité Haarlem Advertentie Advertentie BKEESTRAAT 108 BEVERWIJK NU reeds de modellen 1959 Overjarige bromfietsen enkel- en dubbelzits In de week van 30 november tot en met 6 december zijn in de hoofdstedelijke ha ven aangekomen 141 schepen (334.107 b.r.t.) en vertrokken 150 schepen (341.686 b.r.t.). „ZEELUI AAN DE WAL" Op veler verzoek heeft de Beverwijkse toneelvereniging „Havenkwartier' het toneelspel van Jack Bes „Zeelui aan de wal" in studie genomen. Dit spel, dat zich afspeelt in café ,,'t Anker" wordt geregis seerd door de heer J. W. van der Mey. Kerstconcert Hoogovenharmonie Op woensdag 17 december geeft de Hoog ovenharmonie, in samenwerking met het jeugdkoor en het gemengde koor van „Zang en Vriendschap" een kerstconcert in de Ned. Hervormde kerk te Beverwijk. Schrale visserij Dat het momenteel zeer schaal is met de visserij is wel bewezen door de trawler Francina KW 153. Dit schip had na dertien dagen vissen zo weinig aan boord, dat men besloot om proviand over te nemen van een logger van de rederij Den Duik, ten einde de visserij te kunnen voortzetten. De Francina is nu al achttien dagen buiten gaats. Ook de KW 176 maakte een zeer lange reis. Na vijftien dagen vissen had het schip slechts vijftig kantjes haring aan boord. De vleetloggers hebben de afgelo pen nacht vanwege het slechte weer niet gevist. Slecht weer op komst De trawlers en grote loggers tussen 58 en 60 graden noorderbreedte om de noord waren gisteren in afwachting van slecht weer bezig om alvast een beschut plaatsje te vinden op de open zee.... De visserij leverde weinig op. Er stond een briesje. De etmaalvangsten liepen van 175 tot 200 manden schelvis, makreel en koolvis. De Elie IJM 32 deed een vangst van 60 man den, de Deining KW 8 deed eveneens een trek van 60 manden, de Polderman IJM 20 bing in een trek 30 manden en de Postboy IJM 35 meldde een dagvangst van 125 manden makreel, schelvis en koolvis. De loggers en kotters, die de visserij langs de kust beoefenen, meldden dag vangsten van 150 tot 200 kilo tongen en 10 tot 15 manden schol per etmaal. Bij de Pittboei vingen de loggers en kotters 160 tot 200 kilo tongen, 8 tot 10 manden schol en wijting per etmaal. De schepen, die de visserij uitoefenen bij de boei 2 vingen 200 tot 250 kilo tongen en 10 tot 20 manden schol per etmaal. Aan de westkust en in het Kanaalgebied is het slecht gesteld met de haringvisserij. Een paar schippers meld den, dat zij „mooie trekjes" hadden gedaan. Heden aan de markt Een trawler, een logger en een kotter zorgden ervoor, dat de IJmuidense vis- afslag vandaag werd voorzien van een totale aanvoer van 700 kisten verse vis. Er waren 55 kisten wijting, 270 schelvis, 100 gul en kabeljauw, 25 koolvis, 20 haring, 115 makreel, 35 diversen, 100 stijve kabel jauwen, 25 kisten schól en 1850 kiló tongen. De trawler Thorina IJM. 33 (van 1 dec.) zorgde vanmorgen voor 120 schelvis, 20 haring, 95 makreel, 50 wijting, 80 gul en kabeljauw, 25 koolvis, 20 diversen en 25 stijve kabeljauwen. De KW. 76 (van 28 nov.) zorgde voor 150 makreel, 20 wijting, 20 gul en kabeljauw en 50 stijve kabel jauwen. Morgen aan de markt Voor de vrijdagmarkt werd de trawler Maria van Hattum IJM. 10 verwacht met een vangst van 485 kisten vis, waarvan 310 schelvis. Er bestaat een kleine kans dat de IJM. 57 Medan de pieren binnen zal lopen. Ook wordt de kustlogger IJM. 204 verwacht. Voor het buitenland In guldens werd vanmorgen betaald voor: grote regels kabeljauw 180182, kleine regels 84—92, kisten grote kabel jauw 224240, kisten kleine kabeljauw 184 per 125 kilo, jumbo schelvis 8186, grote schelvis 5060, grootmiddel 5864 per 50 kilo, grootmiddel tongen 3,20, kleinmiddel 3,60, tong I 3,20—3,40, tong II 2,40—2,10 per kilo, grote schol, grootmiddel en zet- schol 6065 per 50 kilo. Voor de eigen markt In guldens werd vanmorgen betaald voor: grote gul 62—70, middelsoort 5053, torren 3741, witte koolvis 134132, zwar te koolvis 124112 per 125 kilo, koolvis I 4846, koolvis II 3940, kleinmiddel schelvis 5560, pennen 54—58, braad 46 56, wijting 3940 per 50 kilo, lengen 108 per 125 kilo, grote tong 4,per kilo, schol I 78, schol II 70, schol III 6065, makreel 2639, haring 2932 per 50 kilo. Besommingen heden De Thorina IJM. 33 besomde vanmorgen f 21.100; KW. 76 11.800; KW. 10 7.130; KW. 77 140. Waarschuwing De havendienst is de afgelopen nacht door de kustwacht gewaarschuwd, dat de lichtboei van de stroommeter, die 500 me ter ten zuiden van de havenas en twee kilometer in zee is geplaatst, slechts zeer zwakke lichtsignalen gaf. De uitgaande schepen werden daarop gewaarschuwd om goed op de stroommeter te letten, teneinde aanvaringen met het instrument te voor komen. Advertentie Hotel-Café-Restaurant „DE U I L E N B O O M" Reserveer tijdig uw tafel voor ons zeer speciale Prima keuken - Intieme sfeer Hoofdstraat 174 - Santpoort - Tel. 02560 - 8623 BREMEN (D.P.A.) In november heeft de Duitse zeevisserijvloot ruim 35.000 ton vis ter waarde van rond 19 miljoen mark gevangen, vooral op de nieuwe vangst plaatsen voor de Canadese kust van de Atlantische Oceaan en in de Ierse Zee, in het Kanaal, in de Noordzee en rond IJs land. Er werd ruim 500 ton vis minder ge vangen dan in oktober. De vloot bestaat op het ogenblik uit 209 schepen. Collectie Van Beuningen. Op zaterdag 20 december zal in het museum Boymans- Van Beuningen in Rotterdam de opening geschieden van de zalen, waar de kunst werken van de collectie-Van Beuningen geëxposeerd zijn. Advertentie (Van onze correspondent in Bonn) Lachend nam de voormalige chef-psy choloog van het Westduitse leger, de 39- jarige Robert Schneider, gisteren de uit spraak van het gerechtshof te Bonn in ontvangst, hetwelk erop neerkomt, dat hij in mei op vrije voeten zal komen. Hij werd wegens het ten onrechte voeren van een academische graad, bedrog en het onge oorloofd uitoefenen van de geneeskunde veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie jaar en 10 maanden, onder aftrek van voorarrest. Men verwacht, dat het ge rechtshof hem in mei, als hij twee derde van zijn straf erop heeft zitten, zal vrij laten. Schneiders proces heeft drie maanden geduurd. De president van het gerechts hof schetste Schneider als een begaafde, maar labiele persoonlijkheid. Hij zei: „Wij zullen u bij al uw zwakke karaktertrek ken als een steeds actieve en ijverige man beschouwen. U bent geen gevaarlijke ge woontemisdadiger, hoewel veel ertoe bij draagt, dat men u als zodanig kan be schouwen. Wij geloven dat het u daarbij meer gaat om de neiging tot bluf, dan tot werkelijke misdadigheid". Daarmee dis- tancieerde de voorzitter zich van het oor deel van de officier van justitie, die Schnei der een gevaarlijke gewoontemisdadiger had genoemd, die lange tijd uit de nor male maatschappij moest worden verban' nen. In plaats daarvan schetste de presi dent hem als een intelligente charmeur, die zich in alle situaties weet te schikken Overigens veroordeelde de president in het bijzonder Schneider's houding tegenover verscheidene vrouwen. Tenslotte dankte de president zowel de officier als de ver dachte voor hun eerlijke strijd.... Titel-manie Op deze ongewone wijze eindigde een opzienbarend proces, tenzij de officier in hoger beroep gaat. De handige Wener is er best afgekomen. Zijn zwendelarij is te ruggebracht tot charmante handigheid en de man, die achtereenvolgens gesjees de student in de medicijnen, assistent arts, fotohandelaai, neuroloog, theoloog en psycholoog was, is gereduceerd tot een werkloze, die een halfjaar moet zitten. Hij heeft met succes de maatschappij opge licht door te spelen op het aanzien, dat men, vooral in Duitsland, hecht aan aca demische titels. Dat hij tenslotte toch nog doctor in de filosofie is gebleken (men heeft tenminste niet kunnen bewijzen, dat hij ook deze titel ten onrechti voert) kwam hem tijdens her proces goed van pas. Advertentie met een goede disco-dis Koop hiervoor een nieuwe plaat bij „DISCO" in de Cederstraat CEDERSTRAAT 53 - nabij Rex theater Binnenkort: PLEIN '45 no. 4 WENEN (UPI) De patriarch van de orthodoxe kerk Van Roemenië, Marina Justinian, is volgens te Wenen ontvangen berichten door de Roemeense politie onder huisarrest gesteld. Volgens deze berichten is de patriarch door de politie uit zijn residentie in Boekarest weggehaald en naar een onbekende plaats ergens in de provincie gebracht, waar hij onder politie bewaking zou staan. Aan deze maatregel is een massale arres tatie van geestelijken van verschillende geloofsbelijdenis reeds enige tijd vooraf gegaan. Ruim 500 geestelijken zijn in de loop van die actie gearresteerd wegens activiteiten tegen het regime. Volgens be trouwbare zegslieden zal begin 1959 een groot monsterproces tegen geestelijken ge voerd worden. UPI vernam voorts uit welingelichte Roemeense bron bijzonderheden over de berechting en terechtstelling van vier pro minente figuren uit de voormalige, sinds 1947 verboden, Roemeense „Nationale Boe renpartij". loan Lugosanu, Viorel Simpetru, Anton Antonescu en Wilhelm Leonhardt zijn de vier politici, die volgens onze zegs lieden berecht en ter dood gebracht zijn. Boekarest maakte vrijdag alleen melding van vier doodvonnissen. Volgens diezelfde uitzending waren nog vijf verdachten tot levenslange tuchtstraf veroordeeld. Volgens de zegslieden van UPI echter zijn nog 25 personen veroordeeld tot straf fen tussen 10 en 25 jaar tuchthuis. Al deze processen zijn met gesloten deuren be handeld. Lugosanu was een neef van Iuliu Maniu, destijds voorzitter van de boerenpartij. Maniu stierf in een communistisch con centratiekamp. Lugosanu was een belang rijk man in de resterende organisatie van de boerenpartij, ook al was deze partij verboden sinds de communisten in 1947 een greep naar de macht deden en koning Michael verdreven. AMSTERDAM Onder leiding van certificaten Unilever, zowel oude als nieuwe, plus stock-divi denden, zetten de internationale waarden ter beurze de haussestemming voort. Dit gold in het bijzonder voor de Unilever- en Philipspapieren, terwijl de overige waar den in deze sector een dankbaar gebruik maakten van de vaste tendentie. Officieel is nu door het Unileverconcern meege deeld, dat notering voor de certificaten van gewone aandelen Unilever op de West duitse beurzen te Frankfort, Dusseldorp, Hamburg, München en West-Berlijn is aangevraagd. De introductie kan in de tweede helft van januari 1959 een feit worden. Hierdoor krijgen de Unilever- papieren een nog grotere Europese sprei ding en dit wordt ter beurze als een gun stig teken opgevat. Het was bij de opening in de hoek van het margarinefonds weer een zeer ver warrende situatie, doordat vrijwel alle pa pieren in één hoek werden verhandeld. De drukte was enorm en overtrof die van de vorige dag. De prijzen fluctueerden be hoorlijk. Zowel het buitenland, het publiek en de speculatie wierpen zich op de stuk ken, waardoor de prijzen snel stegen. De oude certificaten openden op 403, werden daarna 410 en vielen op dit niveau een paar punten terug. De vorige slotkoers was 384. De winst bedroeg derhalve ruim 20 punten. Voor de nieuwe certificaten be liep de winst ruw geschat eveneens een twintigtal punten. De stockdividenden lie pen op van 985 tot 1005 waarna een lichte reactie optrad. De vorige slotprijs voor deze dividenden was 945. Het Uni leverconcern heeft haar Noorse belangen verkocht voor 26.6 miljoen. Deze mede deling werkte een haussestemming voor de margarinepapieren in de hand. Na de vrij stille dinsdag was er gisteren ook voor de Philipsaandelen weer grote vraag aanwezig. Na een opening op 444 steeg de koers van deze aandelen tot 449V2, tegen de vorige dag 427Vj. Tegen het slot trad een lichte reactie in. De 5 percent converteerbare obligaties Philips mochten er met een koerswinst van ongeveer 8 punten ook weer zijn. A.K.U. wilde niet achter blijven en no teerde 6 punten hoger. Kon. Olie was 70 cent beter en K.L.M. een paar dub beltjes hoger. De dalende prijzen van de trampvrachten brachten voor de scheep vaarten dalende koersen van 1 tot 3 pun ten bij geringe omzetten. Cultures waren ongeveer 1 gulden beter voor Deli. Staats fondsen prijshoudend tot iets hoger. Woensdag 17 december a.s. zal de in schrijving worden opengesteld op f 30 mil joen 5'4 percent 171/2-jarige obligaties n.v. Rotterdam-Rijn Pijpleiding Maatschappij tegen de koers van 100 percent. De eerste verhandeldag van claims Vulcaansoord n.v. bracht een adviesprijs van f 190 tot f 200 NEW YORK Het koersniveau steeg tot bijna het re cordniveau dat in de derde week van no vember werd bereikt. De beurs opende ho ger en monteerde gestaag; belastingdruk verkopen hadden blijkbaar niet meer plaats en investeringsvraag nam toe. De handel investeerde de ontvangen rente en dividenden en de stijging werd ter beurze beschouwd als het begin van de traditio nele jaareinde-stijging. Aanvankelijk mon teerden vooral de metaal- en oliewaarden; daarna sloeg de vraag over op alle secto ren. In enkele dunne markten werden ex ceptioneel hoge winsten gemaakt. De han del nam flink met de koersstijging toe. De tikkers bleven achter. Het beursslot was zelfs stormachtig. Het industriegemiddelde kwam van 558.13 op 564.98; dat voor spoorwegen van 153.94 op 155.64 en dat voor openbare nutsbedrijven van 87.45 op 87.95. De omzet steeg van 3.790.000 tot 4.340.000 aandelen. Van de 1245 verhan delde fondsen stegen er 709 en daalden er 337. (UPI). Slotkoers Voorbeurs gisteren koersen 3-3 %°/o Nederl. '47 90% 3% Nedl. 1962/64 94% Woningbouw 6 °/o 10913/i„ Pr. A'dam '56 I.. 86% Pr. A'dam '56 II. 94 Pr. A'dam '56 III 94% Pr. R'dam '52 I.. 96% Pr. R'dam '52 II.. Pr. R'dam '57 104% A.K.U 245% 246 Calvé Delft 377 Van Gelder Zonen 184% K. N. Hoogovens. 330 Nederl. Ford 186 N. Kabelfabriek. 298 gew.Philips Gloeil. 445 452 Pref.PhilipsGloeil. 186 402 404 Wilton Fyenoord. 198% Werf Gusto 148 Dordtsche Petrol. 767% Kon. Petroleum.. 189,60 189,50 Billiton 179% A'dam Rubber. 67% K.L.M 104,80 Holl. Amer. Lijn. 148%- K.N.S.M 147 - N. Scheepv. Unie 133 v. Nievelt Goudr. 127% Phs. v. Ommeren H.V.A 127 Delimaatschappij 138, i4i,— Amsterd. Bank.. 238 Nat. Handelsbank 125 Ned. Handel Mij 179 Rotterd. Bank.... 199 Twentsche Bank. 178 Anaconda Copper 57 Bethlehem Steel.. 47% U.S. Steel 87% General Motors. 46 Shell Union 79% 22%

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 7