HIJ DOET HET WEL VOOR U Gu' frmVera Begin met het kleine en doe het goede Maarten redt poes Reorganisatie van administratie van afdeling pensioenen gereed Velsens Culturele Agenda in de komende week Efficiënte werkmethode in belang van publiek en ambtenaren ELNA NAAIMACHINES Foto- en Cinecamera's foto KRIJGER cine Gouden huwelijksfeest in „Noord" 4 Licht als'n veertje qrcte veerkracht onbeperkte levensduur LATEX Examens Ketel is versleten en de stoker verlaat de dienst Zeshonderdenvijftig zwem- lustige scholieren binden de stri jd aan Karei eet leverworst net als een mens Een mooi resultaat VRIJDAG 12 DECEMBER 1958 Kennemer Kruimels Een besparing van vele arbeidsuren per dag, een groep ambtenaren, die en thousiast en met meer liefde dan voorheen het werk doet, een vriendelijker contact tussen die ambtenaren en het publiek, een efficiënte werkmethode, dat is het resul taat van een ver doorgevoerde reorgani satie van de secretarie-afdeling pensioe nen en sociale verzekeringen van de ge meente Haarlem. Met deze reorganisatie werd op 6 januari van dit jaar begonnen en dank zij een nauwe samenwerking tus sen de diverse gemeentelijke diensten en vooral dankzij de belangstelling van de leiding en het personeel van de betreffen de afdeling in deze verbeteringen is men erin geslaagd thans een administratie op te bouwen, die haar weerga in Nederland niet heeft. Men zou de veranderingen, die deze af deling heeft ondergaan in feite kunnen splitsen in een „uiterlijke" en een „innere- lijke". Onder leiding van ir. H. A. Breu- ning van de dienst Openbare Werken is het oude kantoor van de ontvanger name lijk verbouwd en gemoderniseerd, waar door men de beschikking kreeg over een ruime en vooral lichte werkgelegenheid, waarbij een balie de plaats van de zo langzamerhand verouderde loketten in neemt. Vooral dit laatste is op deze afde ling van de secretarie zo bijzonder belang rijk, aangezien vooral het contact tussen 't publiek en de ambtenaren voor beide par tijen van bijzonder belang is, hetgeen door de open balie uiteraard bevorderd wordt. Verder zijn de schrijftafels vervangen door kleine bureaux en bovendien kreeg men de beschikking over een uitstekende ver lichting, die deze afdeling een bijzonder frisse indruk geeft. Ter versiering van het lokaal zijn diver se werken opgehangen van jonge Haar lemse kunstenaars, zoals van F. H. Ver poorten, J. K. Veerman, Roelof Klein, Hans Mulder en Anton Heijboer. J3n ook deze schilderijen en tekeningen geven de afdeling pensioenen iets „huiselijks", het geen door alle betrokkenen op prijs wordt gesteld. Hoe belangrijk deze verbouwingen en Advertentie De „droommatras" voor de meest verwende slapers, die een donzig zacht bed wensen Vervaardigd van de beste schuim rubber en overtrokken met sterke moderne damast 1-persoons 115. 2-persoons 175. PRIMAVERA-LATEX komt uit de keurkollektie van Amsterdam. (Gem. Univ.). Geslaagd voor het doctoraalexamen rechten: mej. J. I. M Th. Koten, mej. J. C. van Hinte en R. F. W. Boom, allen Amsterdam. Bevorderd tot arts: R. C. Boon, J. C. W. M. Vaessen 'en A. Jansz, allen Amsterdam. Geslaagd voor het artsexamen 1ste gedeelte: mej. E. G. Harft, J. Boomgaard en J. L. van der Horst, allen Amsterdam. Nijmegen. Geslaagd voor het kandidaatsexamen psychologie: J. M. Wijnen Venlo; J. L. Oudenho ven, Venray en A. J. M. van der Ree, Tilburg. Doctoraalexamen psychologie: mej. C. M. Wils, Nijmegen en W. W. Pott, Scheveningen. Rotterdam. Geslaagd voor het doctoraalexamen economische wetenschappenRaden Iman Surach- no, Amsterdam en J. Lindenbergh, Rotterdam. Leiden. Geslaagd voor het kandidaatsexamen sociologie: mej. L. E. de Wijn, Ridderkerk; H. E. Ruitenberg Den Haag; F. E. Pels Rijcken, Den Haag. Groningen. Geslaagd voor het doctoraalexamen sociale wetenschappen: G. J. Bent, Groningen Doctoraalexamen sociale aardrijkskunde: S. Zijl stra, Groningen. Het geheel vernieuwde interieur van de afdeling pensioenen en sociale ver zekeringen van de gemeente Haarlem. Op de voorgrond de ruime balie; achterin de zaal de eenvoudige stalen kasten, die in de plaats gekomen zijn voor de logge, onhandelbare opbergruimtes. vernieuwingen echter ook zijn, belangrij ker is in feite de reorganisatie van de af- deling zelf. Tot voor kort was de pensioenadmini stratie bijvoorbeeld nog op de oude leest geschoeid. De verschillende kaartsyste men, met kaarten van groot model, wa ren in grote ladenkasten opgeborgen, waardoor het geheel bepaald niet over zichtelijk was. Et werd dus gezocht naar een methode, waarmee men efficiënter zou kunnen werken en die zou voldoen aan de eisen van de moderne administratie. Na lang zoeken en vooral met medewer king van de ambtenaren op de afdeling, die steeds weer met nieuwe suggesties naar voren kwamen, en na overleg met deskundigen is er een kleine kaart voor de pensioenadministratie tot stand geko men volgens een systeem, dat in het par ticuliere bedrijfsleven reeds op ruime schaal werd toegepast en dat talrijke niet te onderschatten voordelen biedt. De kaar ten kunnen bijvoorbeeld gemakkelijk in een kleine ruimte worden opgeborgen en door het toepassen van coderingen en kleu rencombinaties werkt dit systeem zeer tijdbesparend temeer doordat alle gege vens tezamen op één kaart bijeen zijn ge bracht. Voorts was het zeer gewenst dat de op berging van de personendossiers verbe terd werd. Volgens het oude systeem wa ren er op deze afdeling twee stepeldozen- kasten in gebruik met een zeer beperkte mogelijkheid, maar thans heeft men de beschikking over een systeem, waarbij de veel dunnere dossiers worden opgehangen in plastic houders van een centimeter dik te. Op de rug van een dergelijk dossier wordt weer een uitgebreide codering aan gebracht, waardoor men diverse gegevens onmiddellijk bij de hand heeft. De firma, die dit systeem in de handel heeft gebracht en die er tevens mee op de najaarsbeurs in Utrecht heeft gede monstreerd is zo enthousiast over de wij ze waarop de gemeente Haarlem, en dan speciaal de afdeling pensioenen, het heeft toegepast, dat men thans de in Haarlem aanwezige administratie bij andere over heidsinstellingen tot voorbeeld stelt. Met al deze verbeteringen is men er overigens nog niet, want ook de admini stratie van de ziektekostenvoorziening heeft een zeer belangrijke wijziging on dergaan. Daarbij is men overgegaan tot het in gebruik nemen van diverse nieuwe machines. Een geheel nieuwe werkwijze en een herindeling van de afdeling maak te een modernere werkwijze mogelijk Niet alleen dat hiermee tijd wordt be spaard maar bovendien zijn verschillende minder prettige karweitjes, zoals het op bergen van de talloze stukken, het opzoe ken van dossiers en kaarten, tot het ver leden gaan behoren. Voorts moesten vroe ger de schadekaart en het schaderegister apart en met de hand worden bijgehouden, maar tegenwoordig gebeuren beide han delingen gelijktijdig, in een aanzienlijk kortere tijd. met een elektrische boek- Advertentie (Zwitsers fabrikaat) Alleen verkoop: Gebouw Sociale Zaken B. en W. van Velsen hebben een onder zoek in laten stellen naar de toestand van de nog in gebruik zijnde ketel van de cen trale verwarmingsinstallatie in het gebouw van de gemeentelijke dienst voor sociale zaken aan de Heidestraat te IJmuiden (Oost). Uit dit onderzoek is gebleken, dat deze ketel versleten is en wegens lekkage op korte termijn door een nieuwe zal moeten worden vervangen. De stoker van de bestaande verwar mingsinstallatie zal de dienst verlaten, zo dat nu het noodzakelijk blijkt verdere voorzieningen te treffen, B. en W. het ge wenst achten over te gaan tot het aan schaffen van een vol-automatische olie stookinrichting. De kosten hiervan worden geraamd op 20.000.—. Er was reeds een krediet gevraagd van 7.500,zodat nog een aanvullend krediet van 12.500,benodigd zal zijn. Het doen van deze uitgave achten B. en W. te meer verantwoord omdat de ver warmingsinstallatie in de toekomst even tueel kan dienen voor een ander object. In het Velserbad Zeshonderdvijftig Velsense scholieren zullen dondeidag 18, vrijdag 19 en zaterdag 20 december deelnemen aan de school- zwemwedstrijden. die in het Velserbad ge houden zullen worden. Ouders en leerlin gen van de zesde klasse mogen hun favo rieten aanvuren. Bij de finales op zaterdag 20 december worden echter alléén de scholieren toegelaten, die mee moeten zwemmen of aan de voorwedstrijden heb ben deelgenomen. Het programma luidt als volgt: Donderdag 8.1510.15 uur: Ossendorp school, Julianaschool, Theo Thijssenschool; 10.3012.15 uur: R.K. St. Joseph Meisjes school V.N., St Liduinaschool, Claraschool. St. Antoniusschool, R.K. Internaat (meis jes); 13.1514.30 uur: R.K. St. Joseph Jon gensschool V.N., H. Hartschool. Don Bosco- school, St. Franciscusschool. Titus Brands- maschool, R.K. Internaat (jongens); 14.45 16.15 uur: Da Costaschool, Watervliet school, Marnixschool. Vrijdag 8.15—10.15 uur: Brêd'grodeschöö]'. Jan Campertschool, Bethlehemschool; 10.30 12.T5 uur: Del Court van Krimpensehool. Tr. Krijgerschool, Insingerschool, Clara Sternschool; 13.1514.30 uur: Prof. v. d. Leeuwschool, Adolf van Nassauschool, School met de Bijbel; 14.4516.15 uur: Comitéschool, P. Vermeulenschool, Hunze- straatschool. Zaterdag 8.1510.00 uur: Jan Ligthart- school, Moerbergschool, Emmaschool, Wil- helminaschool; 10.1511.00: Estafette fi nale meisjes; 11.0011.45: Estafette finale jongens. 11.45: prijsuitreiking. Advertentie Marktplein 24-26 - IJmuiden - Telcf. 5596 houdmachine. Het grote voordeel daarvan is uiteraard, dat men thans bijzonder ge regeld kan werken terwijl er tevens, ook in de drukste tijden, nauwelijks meer over een achterstand in de administratie kan worden gesproken Al deze wijzigingen, uitgevoerd onder- leiding van het hoofd van de afdeling, de heer J. J. Loerakker, en diens plaatsver vanger, de heer F. Houtstra, betekenen uiteraard evenzovele verbeteringen. Voor de ambtenaren en voor het publiek, dat nu zelf kan constateren, dat ook de over heidslichamen althans in Haarlem streven naar een efficiënte en dus min der kostbare werkmethode. De culturele agenda voor 14 t/m 20 de cember: 15 t/m 20 DECEMBER Pieter Vermeulenmuseum, geopend van 9.30 tot 12 uur en van 14 tot 16.30 uur Cultureel Gebouw IJmuiden. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Hei destraat IJmuiden, geopend: maandag van 14.30 tot 17.30 uur en van 19 tot 21 uur, filiaal Wijkerstraatweg 77 Velsen-N. geopend van'14 tot 17 uur; dinsdag van 10 tot 12.30 uur en van 14.30 tot 17.30 uur, filiaal geopend van 19 tot 21 uur; woens dag van 10 tot 12.30 uur, van 14.30 tot 17.30 uur en van 19 tot 21 uur, filiaal ge opend van 14 tot 17 uur (jeugd); donder dag van 10 tot 12.30 uur, filiaal geopend van 10 tot 12 uur; vrijdag van 10 tot 12.30 uur, van 14.30 tot 17.30 uur en van 19 tot 21 uur, filiaal geopend van 14 tot 17 uur en van 19 tot 21 uur; zaterdag van 10 tot 12.30 uur en van 14.30 tot 17.30 uur, fi liaal geopend van 10 tot 12 uur en van 14 tot 17 uur. 14 DECEMBER: Humanistisch Verbond, 10.30 uur bijeen komst Cultureel Gebouw IJmuiden. „Felison", expositie van aquarellen en tekeningen over IJmuiden en zijn vishal in de expositiezaal Heidestraat 40 IJmui den, geopend van 14 tot 17 uur. 15 DECEMBER: „Felison", als 14 december, geopend van 19 tot 21 uur. Openbare Ruilbeurs, van 19.30 tot §1 uur in Gebouw „De Brulboei", Kanaalstraat hoek Kerkstraat. 16 DECEMBER: „Felison", als 14 december, geopend van 19 tot 21 uur. 17 DECEMBER: „Felison" als 14 december, geopend van 19 tot 21 uur. 18 DECEMBER: „Felison" als 14 december, geopend van 19 tot 21 uur. Tuinbouw Studieclub Velsen, 20 uur Koffiekamer Westerveld, kienavond. !9 DECEMBER Fotokring Velsen, 20 uur bijeenkomst Cultureel Gebouw IJmuiden. „Felison", als 14 december, geopend van 19 tot 21 uur. Ned. Ver. van Huisvrouwen, afd. Vel- sen-IJmuiden. Kerstbijeenkomst 14 uur hotel Royal IJmuiden. 20 DECEMBER: „Felison", als 14 december, geopend van 14 tot 17 uur. BIOSCOPEN Thalia: Tot en met zondag „Meisjes, mam- bo's en whisky". Zaterdag en zondag om 19 en 21.15 uur. Vrijdag om 20 uur. Zondag 15 uur „Elvis Presley's Love"; tot en met woensdag om 20 uur „Sissi, keizerin en moeder" (derde deel). Don derdag om 20 uur in een speciale voor stelling „Doorbraak". Rex: Tot en met maandag om 20 uur „Hotel onder verdenking. Zondag 15 uur „Duivels in het zadel". Woensdag en donderdag om 20 uur „Mars slaat toe". De IJmond Home Service IJ.H.Sis officieus begonnen met haar activiteiten in de IJmond. En hiermee is klusjesman Engels Visser uit de Van Wassenaerstraat in IJmuiden met zijn werk zaamheden gestart. „Officieel begin ik met mijn personeel begin januari volgend jaar te draaien", vertelt de klusjesman. Toen de heer Visser vroe ger voer was hij eigenlijk ook al klusjesman. Hij voer mee met de nieuwe schepen en moest ervoor garant staan. Dit betekent dat hij bij een defect te hulp moest snellen. Of de machine het nu niet deed of de water kraan defect raakte, de heer Visser moest er aan te pas komen. „Maar al dat varen is eigenlijk niets gedaan. Soms was ik twee jaar ach tereen van huis. M'n vrouw was het goed zat en daarom ben ik nu klusjesman aan de wal geworden". De heer Visser kent de wet op zijn duimpje. Dat moet ook wel. Want waar ligt nu de grens tussen een klus, die hij wel mag doen zonder in conflict te komen met de wet en het karwei dat hij niet mag verrichten. „Dat is heel moeilijk te be palen", zegt de klusjesman. „Gelukkig is er een nieuwe wet in voorbereiding waarbij onderscheid wordt gemaakt tussen reparaties, nieuw bouw en vernieuwingen. Voor het verrichten van klei ne reparaties hoef je dan geen vergunning meer te hebben". „U bent er toch niet voor bij de minister geweest?" „De medewerking van die richting uit is enorm", zegt de klusjesman. „Mag u een stofzuiger re pareren?" „Wel smeren", zegt hij handig. „En als de gootsteen ver stopt is?" „Dan mag ik hem wel doorsteken, maar niet solderen". „Ik mag natuur lijk wel adviseren en de vak man in de arm nemen". „Daar hebben m'n abonnees voor tien gulden per jaar recht op", voegt hij hier aan toe. „Zou u een verpieterd plantje kunnen opknappen?" „Ik zou kunnen adviseren het deksel van de vuilnisbak op te lichten. Ik zou het plantje ook water kunnen geven. Bijvoorbeeld geduren de de tijd dat de familie met vakantie is. Dat is een klus je". „En babysitten?" „Dat is een karwei. Dat doe ik niet", zegt hij gedecideerd. Als een automobilist mid den in de nacht strandt op een verlaten landweggetje kunt ge mits ge een abon nement hebt bij de IJ.H.S. de klusjesman opbellen. Hij zal naar u toekomen, hoe dan ook. „Repareren zal er meest al niet bij zijn. Wel zal ik kijken waar het defect zit en een garage in de arm ne men. Als het een karwei zou worden waarmee ik in con flict kom met de wet blijf ik er met m'n handen van af. Maar advies kunnen ze krij gen zoveel ze willen". Een spijker in de muur slaan, een poot van een stoel lijmen, een afgebroken sleu tel uit het slot halen, een klemmend raamkozijn eruit halen. Voor dergelijke zaak jes kunt ge gerust de klus jesman roepen. Hij doet het wel voor u. „Ik heb al zo'n klus bij de hand gehad. De sleutel was ergens afgebro ken in het slot. Ik heb het slot eruit gehaald. Toen kon den de mensen tenminste het huis in. Of zoiets nu over dag of 's nachts gebeurt. Ik kom en help de mensen uit de nood". Speelgoed repareren. Dat doet de klusjesman ook met liefde voor u. „Vaak komt de heer des huizes na een vermoeiende dagtaak thuis. Dan komt vrouwlief naar hem toe en vraagt: ach, wil jij even zus en zo voor me doen. Maar dan is meneer vaak te moe en stelt het karweitje uit. En als ie 't in z'n goeiigheid tóch doet, dan doet hij het veelal ondeskudig. Dan kun nen ze mij er beter bijhalen". Toen wilde onze fotograaf een foto maken. Of het nu toeval was of opzet, niemand zal het kunnen zeggen. In ieder geval brak het blitz- snoertje van zijn fototoestel. „Ik zal het wel even voor u maken", zei de klusjesman ijverig. „Het kost u niets. Dat is service". Toen schoot de fotograaf een plaatje. Van de klusjesman die onder het toeziend oog van de huis vrouw een scharnier van het dressoir repareerde (zie foto). „Doet u ook wel eens iets voor uw vrouw", vroegen wij. „Natuurlijk, maar dat kost heel wat meer dan tien gulden per jaar". De Velsense huisvrouwen gaan weer feest vieren. En niet zo maar een feest, maar het kerstfeest. Dit zal vrijdag 19 december om 14 uur in de bovenzaal van hotel „Royal" aan de Kennemer- iaan in IJmuiden gebeuren. Het belooft weer heel mooi te worden en heel gezellig. Mevrouw Dudock-Van Ler- ven komt helemaal uit Arn hem r.aar Velsen om „Jim- sy's kerstfeest" en „Het kleine wonder" van niemand minder dan Paul Gallico voor te lezen. De presidente zal een ernstig welkomstwoord spreken en onder leiding van mevrouw Q. Mechanicus- Klomp zullen er enige kerstkoralen worden gezon gen. In de pauze zullen de dames worden getracteerd op een lekkere versnapering. In het keurig verzorgde maandblad van de afdeling Velsen-IJmuiden van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen (in een frisse groene omslag met het wa- -pen van Velsen en een af beelding van de Velser tun nels) kan men over het kerstfeest het volgende le zen: „Elk jaar opnieuw is het een grote opgave om met elkaar het Kerstgebeuren werkelijk te beleven. Wij zijn allen verschillend van aanleg en ook vaak verschil lend van opvatting; maar hoe verschillend onze levens beschouwingen ook mogen zijn, met Kerstmis hebben wij allen dezelfde verwach tingen. Omdat wij weten dat de heilige kersttijd voor zeer velen uit méér dan louter en alleen lekker eten en drinken bestaat. Het kerstfeest is voor ons allen een feest van licht en vrede, maar die vrede lijkt zo'n angstig begrip in deze onrustige wereld. De hongersnood in zovele lan den, de spanningen in het Oosten, de chaos in Indone sië. Overal dreiging. Een wereld waar het christelijk ideaal vergeten wordt, name lijk de liefde tot God en de naaste. Wij vragen ons af wat wij kunnen doen voor de wereldvrede. Eigenlijk kun nen wij heel veel doen, al lijkt het vaak maar weinig. Weinigen zijn tot grote daden geroepen. Laten wij dan met het kleine beginnen. Daar om moeten wij als huisvrou wen er naar streven een baken te zijn in het leven van onze huisgenoten, onze vrienden, onze kennissen. Wij moeten trachten hen daadwerkelijk tot steun te zijn. De laatste dagen staan de sportvissers weer in groten getale op de IJmuidense Zuiderpier en werpen hun lijnen in de woelige zee. Uren staan ze daar, in kou, regen en wind. Gehuld in lange onderbroeken, truien, visbroek en daarover heen montycoats, zuidwester of plastic regenjassen. En voor al ook met laarzen aan (liefst lieslaarzen voor de komende zeetjes. Hun geoliede tassen staan zo goed mogelijk be schut bij hen in de buurt. Als het hun te bar wordt laten zij de lijn even de lijn, nemen een slok hete koffie uit de thermosfles, rollen een siga retje en maken een praatje met buurman. De stoere mannen (waaronder heel wat kantoormensen-met-een- snipperdagje) hebben heel wat over voor een maaltje vis voor moeder de vrouw. Maar daar zijn het dan ook „sporf'vissers voor. Een paar dagen geleden hadden zij een goede dag. De gul hapte gul in het aas en de vissers haalden keer op keer gretig de lijn binnen. Mooie gave gullen, lekker in het vlees. Tevreden haal den zij dan weer uit om de lijn met een sierlijke boog in de golven te laten ver dwijnen. Op bovengenoemde goede dag gingen heel wat vissers nat maar tevreden op huis aan. Zingend van „gulletje, gulletje waar ga je naar toe" en van „poon, poon, poon, poon". Jammer voor de sportvisser dat de goede dagen veelal op de vingers van één hand te tellen zijn. Blaffende honden bijten ook, schreven wij enige we ken geleden in de Kennemer Kruimels. Maar dat geldt niet voor de beestjes in het asiel van de Dierenbescher ming aan de Herenduinweg in Velsen. Die zijn zo mak als lammetjes en wrijven zich vergenoegd over de (honde)- buik. Dank zij de meisjes en jongens van de tweede klas van de Theo Thijsenschool die voor een meter heerlijke pittige leverworst en een res pectabele hoeveelheid koek jes hadden gezorgd. Ook de katten en poezen hebben zich le lekkernijen goed laten smaken. Toen wij even een kijkje kwamen nemen in het Tehuis voor Ontheemde Dieren trof fen wij daar kater Karei aan, die juist een groot stuk lever worst zat op te smikkelen. „Smaakt het", vroegen wij onwillekeurig. „Uitstekend", antwoordde het beest in vlekkeloos Nederlands. „Met Kerstmis hopen we weer ge tracteerd te worden," zei Karei. „Hoe komt het dat jij zo goed Nederlands kunt spreken," stamelden wij iet wat onthutst. „Omdat ik al tijd m'n moers taal spreek," luidde het laconieke ant woord. De scheepspoes van de bóeilegger Delfzijl, die in de Vissershaven gemeerd ligt, is in de nacht van woensdag op donderdag ternauwernood aan de dood ontsnapt. Het was maar een geluk dat vis- Snecht Maarten van Duyn uit de Geleenstraat in IJmuiden het klagelijk miauwen hoor de dat uit het grauwe water van de Vissershaven opsteeg. Maarten spitste als goed lid van de Dierenbescherming zijn oren en zocht naarstig naar de plek waar het geluid vandaan kwam. Hoe hij ook zocht, hij slaagde er niet in poes te vinden. Het miauwen werd intussen steeds luider en klagelijker. Opeens zag Maarten het beestje. Het zat rillend van de kou op een van de onderste balken van de aanlegsteigers. Maarten wierp een valreep naar bene den. Poes, versuft door het koude bad, reageerde nauwe lijks Maarten dacht er niet lang over na voordat hij zich via een ijzeren ladder op de glibberige balk waagde. Met gevaar voor eigen leven slaagde hij er in het dier te redden. Omdat poes onder de olie zat moest er heel wat zeep en water aan te pas komen. Toen poes was schoon gemaakt en droog gewreven bracht Maarten de drenke ling weer terug naar de Delf zijl. De bemanning van het schip had niets gemerkt en ook toen poes terugkwam werd niemand aan boord wakker. Poes werd door Maarten naar het kombuis gebracht en toen de dappere visknecht weer aan wal wil de stappen, liep het beest als een hond met hem mee. Het was maar goed dat Maarten niet draalde met zijn reddingsactie. Tien mi nuten na de redding van poes was het water zo hoog ge stegen dat de onderste balken van de aanlegsteigers niet neer te zien waren. Zaterdag zal het, hoewel op bescheiden wijze, feest zijn in den huize Schulpweg 610 te Velsen-Noord, waar het echt paar Jan Rol en Maretje An- tonia de Vries zijn gouden huwelijksfeest zal vieren. Bo vendien wordt die dag de vijfenzeventigste verjaardag van de bruidegom meege vierd, aangezien hij op 13 december 1883 te Zuid-Schar- woude is geboren er. crus pre cies op zijn vijfentwintigste jaar in het huwelijksbootje stapte. Maretje Antonia had ook pas haar verjaardag ge vierd; zij is op 2 december 1887 te Spaarndam geboren. Als driejarige hummel ver huisde de kleine Jan naar Uitgeest en hier leerde hij de dienstbode van de toenmalige burgemeester de heer A. van Lith kennen, bij wie Maretje op achttienjarige leeftijd haar dienst begon. Op de trouwdag, nu vijftig jaar ge leden, waren er voor het echtpaar niet veel stappen nodig om van het burge meestershuis uit de trouw zaal te bereiken, waar burge meester Van Lith de huwe lijksplechtigheid voltrok. On geveer vijftig jaar' woonde de heer Rol in Uitgeest, waar hij het metselaarsvak be oefende bij verschillende werkgevers en waar zijn ega hem gedurende een kwart eeuw terzijde stond. De heer en mevrouw Rol zijn nu on geveer vijfentwintig jaar Velsennoorders; het echtpaar woont thans tweeëntwintig jaar in de huidige woning. De bruidegom, die ondanks zijn jaren niet kan stilzitten, beoefent nu nog af en toe zijn vak. In het openbare leven is hij, behalve destijds als lid van de Uitgeester fan fare, nimmer op de voor grond getreden. Met me vrouw Rol is het niet anders: zij is wel lid van enkele vrouwenclubs. Het gouden bruiloftsfeest zal, hoewel de belangstelling in de afgelopen dagen door het zenden van bloemen en geschenken al groot is ge weest en zaterdag zeker niet zal ontbreken, bescheiden worden gevierd. Het echtpaar bezat twee kinderen, een zoon en een dochter, doch de zoon over leed tien jaar geleden. Het zal voor de Rol-familie (er zijn negen kleinkindoren) een goed feest worden. Ook onze gelukwensen! Het feest dat onlangs in het Beverwijkse Kennemer- theater werd gehouden is uitstekend geslaagd. En lang niet alleen omdat de be zoekers zich zo hebben ver maakt die avond. Nog veel meer omdat het feest f 5500 heeft opgebracht. Een res pectabele hoeveelheid zil verlingen. Alles bestemd voor de spastische kinder tjes in het Goois Kinder ziekenhuis in Blaricum. Van duizend gulden heeft Sin terklaas speelgoed en lek kernijen gekocht en hier mee de kinderen gelukkig gemaakt. Van het resteren de geld zullen instrumenten worden gekocht, waarmee en waardoor men de kinae ren nog gelukkiger hoopt te maken. Namelijk met een al geheel herstel zodat zij net als alle andere kindertjes op de wereld zullen kunnen lopen en staan waar ze willen, naar hartelust spelen f ravotten. Iedereen is de milde gevers dankbaar. Heel erg dankbaar zelfs. En de gevers, zowel in Velsen als in Beverwijk, zullen ongetwijfeld ook dank baar zijn omdat zij door hun giften gelukkige lach jes op bleke kindertoetjes hebben getoverd.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 4