Voorstel subsidie carillon moeizaam aangenomen Burgemeester Bruinsma over de rechten van de mens OPRUIMING Industriehaven wordt wellicht binnenkort al uitgediept Beverwijk voelt niets voor aansluiting bij Velsen IJmond-agenda Amendement Koger verworpen ZATERDAG en MAANDAG in dames-en kinderconfectie extra goede mantel- japon- costume of blouse 5 OPPOSITIE RAAD BE VER WIJK R OER T ZICH Met 19 tegen 6 stemmen Tuinbouw Studie Club over onkruidbestrijding Primeur op bloemenveiling Beverwijkse bejaarden vieren feest Dames van „The Smash" winnen van VCK VOLKSKR EDIE TB A IN RAAD ■jmuiden KAB geconfronteerd met nood der wereld Jeugd gaat bridgen met „De Jump" Medische verzorging tijdens het weekeinde VRIJDAG 12 DECEMBER 1958 Het voorstel van B. en W. van Beverwijk om voor dit jaar 700 en een jaarlijkse subsidie van 3500 te verlenen aan de stichting Vrienden van de Beiaard voor onderhoud en beheer van het carrillon in de koepel van de St. Agathakerk aan de Breestraat, dat donderdagavond tijdens de openbare gemeenteraadsvergadering onder voorzitterschap van burgemeester J. G. S. Bruinsma aan de orde kwam, deed heel wat stof opwaaien. Van de zijde der K.V.P. en van socialistische zijde had men hoegenaamd niets dan lof voor dit voorstel. Alleen de heer A 1 b e r d a (P.v.d.A.) maakte hierop een uitzondering. De liberalen en de protestants-christelijken voerden echter veel bezwaren aan. De heer K o g e r (Prot.Chr.) kantte zich tegen het feit dat het voorstel op zeer korte termijn ter beoordeling aan de onderwijs commissie en de raad werd voorgelegd hoewel deze zaak naar zijn zeggen toch reeds geruime tijd loopt. Volgens de heer Koger werd het voorstel al aan de com missie voorgelegd, voordat zij kennis had kunnen nemen van de begroting 1959 waardoor een beoordeling in het kader van de begrotingspositie in het algemeen niet mogelijk was. Hij betreurde het dat de raadsleden pas vorige week maandag een verslag van de eerste commissiever gade ring ontvingen. Waardering De heer Koger had waardering voor het particuliere initiatief dat heeft geleid tot de totstandkoming van het carillon in de koepel van de St. Agathakerk. Hij kon zich echter niet aan de indruk onttrekken dat het een en ander toch wel wat eenvoudig was opgezet. Men heeft volgens de heer Koger wel de gelden kunnen bemachtigen om de totstandkoming van het carillon waar te maken, maar zich niet voldoende gerealiseerd dat het onderhoud en de be speling van een dergelijk kostbaar, zij het fraai, klokkenspel een jaarlijks terug kerende last vormt. De heer Koger stelde dat het college aanvankelijk bereid was het klokkenspel in eigendom en beheer te nemen, een beiaardier op kosten van de gemeente aan te stellen en 10.000 beschikbaar te stel len om de stichting van het klokkenspel mogelijk te maken. Het college is echter teruggekomen op dit voornemen en is voorshands niet bereid om het carillon in eigendom en beheer te nemen, maar wel bovengenoemde jaarlijkse subsidie te ver lenen, waarmee de kosten van bespeling, onderhoud en afschrijving kunnen worden bekostigd. „Ligt het dan toch in de bedoeling dat de gemeente te zijner tijd het carillon overneemt en al de kosten gaat dragen," vroeg de heer Koger zich af. De heer Koger had de indruk gekregen dat de bur gerij niet bereid is jaarlijks een bijdrage voor het carrillon te verschaffen. En met hem de Stichting Vrienden van de Beiaard. Hij had geen bezwaar tegen een reèel par ticulier initiatief, mits niet de verwachting wordt gewekt dat tenslotte de gemeente alles zal moeten overnemen. Over de plaats waar het carillon werd aangebracht was de heer Koger ook niet tevreden. Dit had volgens hem in een openbaar gebouw moeten geschieden. „De gemeentetoren zou een ideale plaats zijn geweest en bovendien centraal gelegen, wat wij nu niet bepaald van de St. Agatha kerk kunnen zeggen." De jaarlijks terug kerende uitgave achtte hij gezien de deplo rabele financiële positie van de gemeente, niet verantwoord. „Bijzonder luxueus, zou ik zelfs willen beweren." De betogen van de overige leden van de oppositie hadden dezelfde strekking als dat van de heer Koger. Mevrouw Allan (V.V.D.) laakte het voorstel, maar „kon de culturele waarde van het klokkenspel niet ontkennen." Haar fractiegenoot, de heer Nieuwenweg, stond zeer sceptisch tegenover het begrip „culturele waarde" en hoorde liever het roffelen van cement- molens. Van rooms-katholieke zijde kon men een heel wat vriendelijker geluid ten opzichte van het voorstel beluisteren. De heer Rey- k e r s (K.V.P.) had „grote waardering voor het prachtige werk. Het is een prestatie die grote bewondering afdwingt", zei hij. De heer Eggermont (K.V.P.) stemde hiermee in. Vurig pleidooi Wethouder H e r m e s hield een vurig pleidooi voor het carillon. Hij legde vooral Voor de leden van de Beverwijkse Tuin bouw Studie Club in Beverwijk heeft de heer J. C. Muijen donderdagavond'een in teressante lezing gehouden over de che mische onkruidbestrijding. De heer Muijen wees er op dat de onkruidbestrijding de kwekers vroeger heel veel geld gekost heeft en dat men er nu dank zij de chemie veel op vooruitgegaan is. Er zijn verschil lende middelen die tot het gewenste doel leiden en wel bovengrondse en onder grondse bestrijdingsmiddelen. Spreker fet- te uiteen welke methoden worden gebruikt en wees er nog eens met nadruk op dat de kweker alle voorzichtigheid in acht moet nemen met het vergif. Er volgde tot slot een leerzame en geanimeerde gedach- tenwisseling over dit actuele onderwerp. Door de firma P. Nijssen en Zn. uit Santpoort zijn op de bloemenveiling te Beverwijk de eerste tulpen aangevoerd. Er waren drie soorten, namelijk Krelage Triumph, Paul Richter en Preludium; de laatste twee soorten waren wel de beste. Voor de Krelages werd 1,70 per bos van 10 stuks betaald, de Paul Richter en Pre ludium bracht 2.10 per bos op. Vorig jaar kwamen de eerste tulpen op 7 december, dus enige dagen eerder. Van dezelfde firma waren er ook nar cissen. De Gele Trompet, Golden Harvest, werd voor 1,60 per bos verkocht en de Red Cup, Verger, ging voor 1,20 per bos. Om het bloembollenassortiment, op de hyacinten na, vol te maken, kwam ook de eerste bos irissen van de soort Wedgewood; deze bracht 2 per bos op. Een wonderlijke speling, der natuur is wel, dat vorige week nog irissen werden aangevoerd van de oude oogst en een goede week later kwa men de voorlopers van de nieuwe oogst! de nadruk op de culturele betekenis ervan De wethouder stelde dat elk particulier initiatief zo veel mogelijk moet worden bevorderd. „De gemeente heeft in dit op zicht een aanvullende taak", zei hij. Hij benadrukte voorts dat het kerkbestuur van St. Agatha de koepel en de klokkestoel welwillend ter beschikking had gesteld, alsmede de drie grote luiklokken, hetgeen een aanzienlijke financiële besparing be tekent. Hierna voerde de heer Nieuwenweg (V.V.D.) in tweede instantie het woord. Hij zei dat men het particuliere initiatief niet voor 7/11 gedeelte behoefde te steunen. De heer De W e ij e r (K.V.P.) vertelde dat hij met genoegen naar het „pleidooi" van wethouder Hermes had geluisterd en was van mening dat het geen rol mag spelen dat de plaats waar het carillon kwam te hangen, nu toevallig de koepel van de rooms-katholieke St. Agathakerk is. De heer Romunde (P.v.d.A.) die even eens in tweede instantie het woord voerde, hechtte aan het carillon een zeer grote culturele betekenis. „Wat zou Amsterdam of Haarlem nu zijn zonder carillons. Hoe wel mijn fractie grotendeels uit buiten kerkelijken bestaat, kunnen wij toch de verdraagzaamheid opbrengen toe te staan dat het carillon in een rooms-katholieke kerk werd geplaatst. Dit is eigenlijk geen onderwerp om over te discussiëren." Zijn partijgenoot A1 b e r d a "ond het niet juist dat de overheid een taak krijgt waar het particulier initiatief tekoit schiet. Hij zei zijn stem aan het voorstel te zullen onthouden. De voorzitter vond het jammer dat de sfeer van de discussie werd vertroebeld door „formele en formalistische drogrede nen." Het voorstel werd ten slotte met zes stemmen tegen (V.V.D., Prot.-Chr. en de heer Alberda) aangenomen. Aanvoer schorseneren wordt minder Op de schorsenerenveiling wordt de aanvoer nu minder. De prijzen blijven echter aan de hoge kant. Er waren donder dag nog een 23.000 kilo nero's, die vrij vlot verkocht werden. Voor de eerste soort werd tot 61 per 100 kilo betaald, de tweede soort bracht het tot 53 per 100 kg. De aanvoer van winterpeen was niet zo groot: ongeveer 10.000 kg. Er werd tot 8.90 per 100 kg voor betaald. De noteringen op de groenteveiling te Beverwijk waren; andijvie 37-73, bospeen 22-37, waspeen 10-17, prei 10-23, knollen 7-24, tomaten 20-19, boerekool 8-20, sprui ten 32-79, rode kool 7-14, groene kool 8-12. De veilingen tijdens de kerstweek In de week voor Kerstmis wordt er op de Beverwijkse groentemarkt als volgt geveild: maandag 22 en dinsdag 23 decem ber veiling. Zaterdags is de veiling geslo ten. In de week voor Nieuwjaar veilt men maandag 29 en dinsdag 30 december, ter wijl de eerste veiling in 1929 op 2 januari wordt gehouden. In verband met een landelijk verbod wordt tweede kerstdag geen bloemenvei ling gehouden. De veilingen tijdens de kerstweek zijn als volgt: 22 december 13.30 uur, 24 december 10 uur, 27 december 10 uur, 29 december 13.30 uur, 31 december 10 uur en 2 januari 13.30 uur. De elftallen van „Noord" VVA-VVB (te Amsterdam, 14.15 uur). VVB: A. v. d. Boogaard; J. Hoogendijk en C. Luntz; R. Luitjes, P. de Wolf en J, Kersbergen; G. Steinvoort, F. André, F Kooimans, H. Verswijveren en A. Stet. KlnheimDe Eland (Sportpark „Roos- wijk", 14.30 uur). Kinheim: J. Pigmans; A. Paap en W. Luntz; J. v. d. Griendt, W. Mol en Th. v Vuuren; W. Dammers, H. Haan, P. Hoope, F. van Well en A. van Dijk. Lisser BoysKinheim ZMC (zaterdag te Lisse, 14.30 uur). Kinheim: De Boer; N.N. en T. Bax; De Graaf, J. Sparreboom en A. Geerlofs; Bos man 2, A. Bax, J. Bax, L. Nieuwenhuis en G. Boender. DCOIEV (te Haarlem, 14.30 uur). IEV: H. Alkemade; A. Harsveld en B Wijker; J. Vink, G. v. Berneveld en P Stals; H. de Reus, W. Buur, A. Swinkels, J. de Reus en P. Vink. PROF. DR. MINNAERT OVER ATOOMENERGIE Voor de gemeenschap Beverwijk van het Humanistisch Verbond houdt prof. dr. M G. I. Minnaert, directeur van de Sterren wacht der Rijksuniversiteit te Utrecht, dinsdagavond 16 december in het gebouw „Nieuw Leven", aan de Baanstraat 74, een lezing voor leden en belangstellenden. Prof Minnaert zal spreken over het onderwerp „Atoomenergie, een vloek of een zegen voor de mensheid?" Hoewel de gemeenteraad van Beverwijk die donderdagavond onder voorzitterschap van burgemeester J. G. S. Bruinsma in „Scheybeeck" ter openbare vergadering bijeenkwam zich de langste tijd heeft be zig gehouden met het voorstel van B. en W. over de subsidie voor het carillon in de koepel van de St. Agathakerk en met het voorstel betreffende de volkskrediet bank voor Haarlem en omliggende ge meenten, namen de overige agendapunten toch ook heel wat tijd in beslag. Alle voor stellen van B. en W. werden aangenomen, Tegen middernacht ging de raad nog in besloten vergadering. Het voorstel om een krediet te verlenen om het industrieterrein „De Pijp" op te hogen was aanleiding voor de heer K o- g e r (Prot. Chr.) te pleiten voor de geza menlijke aanpak door Velsen en Bever wijk van de industriehaven. „Dit zal de evenwichtige vestiging van de industrie bevorderen," merkte hij op. Wethouder Gerritse zei dat de raad binnenkort een Burgemeester J. G. S. Bruinsma van Beverwijk heeft tijdens de donderdag avond in „Scheijbeeck" gehouden raads vergadering ter gelegenheid van de her denking van het tienjarig bestaan van de I Verklaring van de Rechten van de Mens Niet tevreden^ volgende gezegd: ,De afschuwelijke ervaringen door tal lozen in de laatste wereldoorlog opgedaan hebben duidelijk gemaakt, dat het lang niet overal even nauw genomen wordt met de fundamentele rechten en vrijheden van de mens. En ook thans nog moeten wij het bestaan van tal van misstanden constate- en. Ik wijs in dit verband op toestanden in autoritair geregeerde staten, op rassen discriminatie en geloofsvervolging. Het zou mij in deze vergadering te ver voeren u een historisch overzicht te geven van de eeuwen oude ontwikkeling van de rechten van de mens. Allereerst zou ik willen wijzen op de enorme invloed, die de prediking van naastenliefde door het Christendom heeft gehad. In het algemeen kan dit ook van andere godsdiensten en geestelijke stromingen gezegd worden. Het zou mij echter in dit verband te ver voeren daar diep op in te gaan. Ik wil mij beperken tot de staats- en volkenrechte lijke aspecten. Reeds in de oudheid heeft Pericles ten overstaan van de Atheners een formule ring gegeven van de principiële gelijkheid van de mens. Ik wijs voorts op het ver schijnsel dat men vrijwel na elke oorlog of revolutie tot bezinning kwam en trachtte de rechten van de mens te formuleren en in een of andere proclamatie vast te leg gen. Zo kwam in Noord-Amerika de Bill of Rights tot stand, die na de Franse re volutie in 1789 zijn weerklank vond in de .Déclaration des droits de l'homme et du citoyen" en in de tijd van de Franse over heersing van ons land ook in onze staats regeling werden opgenomen en thans nog als de zogenaamde grondrechten in onze Grondwet en onze wetboeken zijn terug te vinden. Ik vind het juist om ons vandaag nog eens op deze gedachten en in het bij zonder op de rechten van de mens te be zinnen. Een bekende bond, wiens naam ik hier niet noemen wil, heeft de gewoonte re gelmatig spreuken uit te geven. Een van de eersten was „Verbeter de wereld en be gin bij jezelf". Ik geloof dat dit een juiste gedachte is, wanneer wij vanavond het tienjarig bestaan van de Universele Ver klaring van de Rechten van de Mens her denken. Het is immers een verklaring, geen wet, die door het gezag gehandhaafd of door sancties afgedwongen kan worden. Zij vraagt een geestelijke instelling, geba seerd op de vrije wil van vrije mensen. Het is dus noodzakelijk dat wij bij onszelf beginnen en ons afvragen of wij zelf wel steeds zo handelen als van ons wordt ge vraagd, zowel in ons gezin, in ons werk, als bestuurders van deze stad en als leden van onze volksgemeenschap of in groter verband bezien als wereldburgers. Ik zou willen eindigen met hetgeen prof. dr. H. Brink schrijft in het maandblad der wereldfederalisten: „De verklaring van de rechten van de mens mag niet enkel Voor de Beverwijkse ouden van dagen was het donderdagavond feest in het KSA- gebouw in Beverwijk. De voorzitter, de heer W. de Wit, deelde mee dat het (ver late) St. Nicolaasfeest gehouden wordt op 18 en 19 december. De afdeling Beverwijk is nog steeds groeiende en telt thans 711 leden. Het Beverwijkse accordeonorkest onder leiding van de heer De Wolf zorgde voor een keur van vrolijke melodietjes. een reactieverschijnsel zijn na en helaas nog tijdens hardhandige ervaringen van verminking van deze rechten. Zij is een eis van ieder, die zich bewust is, dat de mensheid niet meer langs elkaar heen kan leven en dat de harmonische verhouding tussen individu en gemeenschap vandaag slechts op wereldniveau kan worden opge lost. Dit voere ons bij de herdenking van het tienjarig bestaan van de Verklaring van de Rechten van de Mens tot bezinning op ieders persoonlijke verantwoordelijk heid, voor zichzelf en voor al zijn mede mensen." Het damesteam van de vollebalclub VCK uit Beverwijk is tegen het dames team van The Smash uit Castricum het kind van de rekening geworden. De Cas- tricumse dames wonnen namelijk met 32 hetgeen in hoofdzaak zijn oorzaak vond in de betere techniek die de dames vooral in de laatste twee sets lieten zien. De eer ste set leverde al winst op, de tweede set brachten de Beverwijkse dames op hun naam evenals de derde set. The Smash overwon gemakkelijk en verdiend de laat ste en beslissende set. voorstel van B. en W, kan verwachten voor een krediet om het uitdiepen van de ha ven mogelijk te maken. Bij de behandeling van het voorstel om een krediet te verlenen teneinde de straat verlichting van de Zeestraat, Vondellaan en de Beeckzanglaan te verbeteren vroeg de heer Koger (Prot. Chr.) zich af of het niet mogelijk was belangrijke straten als de Breestraat en de Alkmaarseweg ook „van hun gaspitjes te bevrijden". De heer Niesten (K.V.P.) was de mening toegedaan dat er nog heel veel straten wa ren waarvan de verlichting nodig moest worden gemoderniseerd. De heer Egger mont (K.V.P.) onderschreef het betoog van de heer Koger. „De verbetering van de verlichting van de echte verkeersaders komt steeds maar weer achteraan." Wet houder Gerritse zei dat de Breestraat en de Alkmaarseweg wat dit betreft de aandacht van het college blijven houden. „We moeten nog wachten tot het rijk de ze straten heeft overgedragen." Toen het voorstel om een aanvullend krediet te verlenen voor het schoonmaken en het inrichten van de gemeentelijke ga rage in het fabriekscomplex van de voor malige n.v. Chemica ter tafel kwam was het de heer Nieuwenweg (V.V.D. die de kapconstructie ter sprake bracht, die volgens hem „maar gammel was." Duur De heer Koger (Prot. Chr.) vond dat Chemica wel een „duur gebouwtje" werd. Hij vroeg voorts of men nog voornemens is de B.B. er in onder te brengen en of er bepaalde gedeelten van het complex zullen worden verhuurd aan particulieren. De heer Alberda (P.v.d.A.) voerde aan dat de kosten niet voor niets zijn ge maakt. „Het gebouw kan altijd nog een andere bestemming krijgen," zei hij. Wethouder V e s s i e s stelde de heer Koger gerust wat de kapconstructie be treft. „Er zit wel wat beweging in, maar dat komt door de houten spanten. Als we de spanten door staal zouden vervangen, zou dit beslist te veel gaan kosten." De mogelijkheid dat de B.B. haar intrek zal kunnen nemen in Chemica bestaat nog. De wethouder deelde mee dat er al ge deelten aan particulieren zijn verhuurd Protest Bij de ingekomen stukken bevond zich een adres van de afdeling Midden-Kenne- merland van de Vereniging Voormalig Verzet Nederland, waarin wordt geprotes teerd tegen het vaststellen van de straat namen Duitslandlaan en Italiëlaan en wordt verzocht de straten te vernoemen naar gevallen verzetsstrijders. De heer Koger (Prot. Chr.) ondersteunde het verzoek van de verzetsstrijders, maar kon zich niet verenigen met het protest tegen de straatnamen Duitsland- en Italiëlaan. De voorzitter deelde mee dat het verzoek van de verzetsstrijders te zijner tijd in overweging zal worden genomen. Een vrij uitvoerige discussie ontstond donderdagavond tijdens de openbare ver gadering van de Beverwijkse raad, die on der voorzitterschap van burgemeester J. G. S. Bruinsma in „Scheybeeck" ge houden werd, bij de behandeling van het voorstel om het besluit van 31 maart 1958 waarbij de deelneming aan de gemeen schappelijke regeling met de volkskrediet bank van Haarlem werd opgezegd in te trekken. B. en W. waren van oordeel dat met de instandhouding van de volkskre dietbank van Haarlem en omliggende ge meenten een gemeentebelang wordt ge diend, te meer omdat de raad van bestuur van de bank verscheidene maatregelen trof om tot herstel van het verstoorde fi nanciële evenwicht te geraken. Tot die maatregelen behoren ondermeer de ophef fing van de kredietbeperking en het op nieuw invoeren van het in 1956 geldende sociaal verantwoorde kostentarief. Boven dien is men begonnen met de invoering van een meer efficiënte werkmethode en verdere beperking van het aantal perso neelsleden. De heer Eggermont (K.V.P.) be treurde het dat Velsen zich op het aller laatste ogenblik had teruggetrokken en zelf een volkskredietbank in het leven wil roepen. Mevrouw Allan (V.V.D.) wilde het voorstel aanhouden tot Velsen een be slissing zou hebben genomen. Zij was van mening dat Beverwijk zich beter bij Vel sen zou kunnen aansluiten. „De volkskre dietbank in Velsen zal door de eigen socia le dienst worden gedreven. Dat is heel wat voordeliger." Ook voelde zij wel wat voor een ÏJmond-streekkredietbank. De heer Koger (Prot. Chr.) voelde er niet veel voor dat Beverwijk zich bij Vel sen zou aansluiten. Tevens zag hij geen brood in een eigen volkskredietbank voor Beverwijk. Grote bezwaren had hij er te gen om in een jaar en drie maanden te moeten beslissen om de deelneming aan de gemeenschappelijke regeling met Haarlem voort te zetten of niet. Hij acht te de termijn te kort. De heer De W e y e r (K.V.P.) zag een aansluiting bij Velsen als een „risicodra gend experiment". Hij vond het bovendien niet galant om na twee jaar (met een op zegtermijn van negen maanden) toch te bedanken. De heer Langendijk (K.V.P.) was verontrust omdat de volkskredietbank op ruime schaal wel eens credieten heeft verleend zonder zich van de noodzakelijk heid ervan te vergewissen. „Op deze ma nier schiet de bank te kort in haar sociale taak." Wethouder Gerritse zei dat hij ervan overtuigd was dat de bank niet in haar sociale taak te kort zou schieten. Voorts nam hij het voor Velsen op. „Er zijn op IJmondniveau wel degelijk besprekingen gevoerd over het uittreden van Velsen. Velsen is echter in tijdnood geraakt en heeft zodoende pas drie weken geleden de finitief opgezegd". Aansluiting bij Velsen achtte hij niet gewenst. „Het draagvlak is dan vrij beperkt." De volkskredietbank van Haarlem en omstreken bereikt name lijk wel 300.000 inwoners, terwijl dit voor de IJmond slechts 100.000 zou zijn. De heer Koger diende ten slotte een amendement in om de tweejarige voorlopige regeling met Haarlem met een jaar te verlengen. Dit amendement werd met vier stemmen voor verworpen. Het voorstel van B. en W. werd zonder hoofdelijke stemming aan vaard. V olleybal-toernooi De IJmuider volleybalvereniging „Sport bond" houdt zaterdag en zondag, 13 en 14 december, een toernooi in het Gym nasium te IJmuiden. Aan dit toernooi zul len ook enkele teams uit Rotterdam en Den Haag deelnemen. Advertentie ALLEEN NOG kunt u profiteren van onze alles overtreffende Koopt nu een voor een EXTRA LAGE PRIJS De minste korting op alle confectie is 20%. ALLEEN NOG ZATERDAG EN MAANDAG MARKTPLEIN 29 TEL. 7541 Voor de KAB-afdeling Velsen-Noord werd donderdagavond in het St. Jozefhuis aan de Banjaertstraat een bijeenkomst ge houden, waarin de geestelijk adviseur, kapelaan P. J. Meyer, op suggestieve wijze de maar weinig in getal aanwezige leden heeft geconfronteerd met de „nood der wereld". Hij deed dit door middel van een filmstrip onder deze titel, door hem uit gebracht en evenzeer met zeer passende door hem gezochte muzikale illustratie op de bandrecorder, waarop kapelaan Meyer bovendien de gesproken tekst had ver zorgd. De aanwezigen werden door scherpe beelden in aanraking gebracht met het leed van ettelijke miljoenen mede mensen op deze aarde, die in materiële nood verkommeren en waarvoor onder de beter gestelden in het westen wel belang stelling blijkt te bestaan, doch die niet de nood (vaak zelfs niet in eigen omgeving) opmerken. Eén van deze noden, vooral voor jongeren, is het geweldige woning tekort van 208.000 woningen in eigen land. Wijzende op de Parijse Abbé Pierre, de apostel onder de clochards, illustreerde de spreker, dat het met de nood zó ver is ge- komqn, dat hier iets kon gaan groeien van christelijke solidariteit. De nood heeft velen godverlaters gemaakt. Er is rijkdom en welvaart, maar veelal gebaseerd op geestelijke ellende, die de wereld van thans beheerst en die daardoor het alles vernietigende communisme, ook de gods dienst, in de hand werkt. Toch kan dit worden -geweerd als alle bezittenden de handen ineenslaan en zich moeiten en offers getroosten om alle mogelijkheden, die er zijn uit te buiten tot het welzijn van de gehele wereldbevolking, aldus spreker. De kindersterfte in de onderontwikkelde gebieden is zeer groot en hoe zal dit met de steeds groeiende wereldbevolking van 30 miljoen zielen per jaar verder gaan? De aarde kan voldoende voedsel opleveren voor alle mensen, doch dan zal verreiken de landbouwevolutie met onder andere het dienstbaar maken van de Sahara voor de voedselvoorziening moeten worden toege past, waarmede trouwens de UNO een, zij het pover, begin heeft gemaakt. Kapelaan Meyer zag in de missionarissen en zende lingen tevens de cultuurbrengers in de arme, achtergestelde gebieden, die pro beren een waardevolle brug te slaan tussen blanke en gekleurde mensen. Hij vroeg daarom begrip te hebben voor het lijden van de medemens, hetgeen betekent, dat de nood van anderen ook onze bezorgdheid moet zijn. De zeer aandachtig gevolgde causerie en de suggestieve beeldenreeks werden afge rond met een kleurige filmstrip, die de aanwezigen verplaatste naar het gebeuren van Kerstmis. De jeugd kan bridgen. En met deze jeugd bedoelt het bestuur van de IJmuider Bridgeclub „De Jump", jongens en meisjes of gehuwde paren van zestien tot tweeëntwintig jaar. Onder deze jonge mensen zijn er velen, die van de school vakantie genieten en vrije tijd in overvloed hebben. De heer J. Tol, bestuurder van „De Jump", is de geestelijke vader van een bridgedrive voor deze jongens en meisjes. Een drive die een unicum in ons land kan worden genoemd. Maar het is ook een ex periment, dat hopelijk zal slagen. Het plan werd voorgelegd aan de Velsense wethou der van Onderwijs en Sportzaken, de heer H. de Boer. Het gevolg is dat burgemeester en wethouders dit gaarne willen beschou wen als „vrijetijdsbesteding" en een groot aantal boeken als prijs beschikbaar stel den. Het ligt in de bedoeling om de jonge lui uit de gehele IJmond in de gelegen heid te stellen aan deze drive deel te nemen. De jongelui uit Heemskerk, Be verwijk, Wijk aan Zee, Velsen-Noord. IJmuiden en Santpoort kunnen zich op geven aan de volgende adressen: J. Kra mer, Meeuwenlaan 10. tel. 5992; N. Amsing. Spilbergenstraat 18, IJmuiden, tel.- 4018 en T. van den Berg, Velserduinweg 161, IJmuiden-Oost, tel. 5469. De heer Kramer is tevens de technische leider van de drive. De drive is natuurlijk bedoeld voor be ginnelingen. Mochten er echter paren zijn, die reeds enkele malen samen aan een drive hebben deelgenomen, dan bestaat de gelegenheid ook hier samen te spelen. An ders moet men genoegen nemen met de partner die aangewezen wordt, zo ver telde men. De heer Van Tol was op het idee ge komen de jeugd eens aan het woord te laten, omdat de gemiddelde leeftijd van de bridgers erg hoog ligt. Men wil proberen de jeugd enthousiast te maken voor het edele kaartspel. Dat heeft indirect tot ge volg, dat verscheidene bridgeclubs ge legenheid krijgen leden te winnen. IJMUIDEN Dokters: Van de groep artsen, aange sloten bij de Koninklijke Nederlandse vereniging tot bevordering van de Ge neeskunst zijn, uitsluitend in spoedge vallen, van zaterdag 1 uur tot 't spreek uur van maandagmorgen te raadplegen de artsen D. J. Boosman, Evertsenstraat 7, tel. 4659; P. H. J. de Weerdt jr., Oos terduinweg, tel. 6158; J. MacDaniël, Genestetlaan 4 (Driehuis), tel. 4203. Apotheken: Zondag- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door Apotheek Ledeboer, Kennemerlaan 80, telefoon 4229. Verloskundigen: In spoedgevallen raad plege men tussen zaterdagmiddag 2 uur en zondagavond 12 uur: mej. J. .Winter, Evertsenstraat 3, tel. 5295 en mevr. M. Bakker, Snelliusstraat 53, telefoon 5053. VELSEN-NOORD EN BEVERWIJK: Artsen: Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagmorgen 9 u.: Vèrselewel de Witt- Hamer, Vondellaan 60, tel. 3969. Van zondagmorgen tot 's avonds 12 uur: M. H. A. Melehior, Noorderwijkweg 1, tel. 3340. Apotheken: De zondags- en nachtdien sten worden waargenomen door Apo theek Donker, Breestraat 61, tel. 3150. SANTPOORT: Dokters: In spoedgevallen is de arts Ph. J. Haselager, Hoofdstraat 135, Sant poort-Dorp, telef. 8570, te raadplegen. Apotheken: Apotheek De Wilde, Broek- bergenlaan 42, Santpoort-Dorp, telefoon no. 8284. VELSEN: Zuster Koerse, Leeuweriklaan 21, tel. 7398, voor Velsen-IJmuiden-O.; Zuster J. P. Kuiper, Coenstraat 145, tel. 6504, voor IJmuiden en IJmuiden-Oost; Zuster Nap, Rembrandtlaan 5, tel. 6195, voor IJmuiden-O., Velsen-Velsen-Noord; Zuster Langejan, Driehuizerkerkweg 102, voor Driehuis-Santpoort. HEEMSKERK—UITGEEST: Artsen: Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagavond 12 uur: J. F. Dikkenberg, Rijksstraatweg 16, Heemskerk, tel. 02512 240. Bovendien neemt dr. Tuinman de diensten waar voor de patiënten van dr. Kloppert. CASTRICUM Artsen: Van zaterdagmiddag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur H. van Leesten, Bakkumerstraat 48, telefoon 2428. Wijkverpleging: Van zaterdagmiddag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur Zuster Boots, Kon. Julianastraat 14, tel. 2544. Verloskundige: Mevr. Scholten—Kloes, Vinkenbaan 8, telefoon 2590. Apotheek: Apotheek Ouwerkerk, Bur- gem. Lommenstraat 6, tel. 2500, is dage lijks en voor spoedgevallen zondags (ook des nachts) geopend. BEVERWIJK VRIJDAG 12 DECEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Fanfare" (derde week). Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Slag om Arnhem". W. B. Theater, 20 uur: „S.O.S., Ruimte schip". Deken Waerestraat 50 a, 20 uur: „Alcoho lics Anonymous". Kennemer Theater, toneelavond „Tavi- do": „En zo begon het". Het Centrum, 20 uur: Lezing door Paul van 't Veer. Hervormd Verenigingsgebouw, Schans: Federatievergadering Partij van de Ar beid. „De Groentenbeurs", 20 uur: Vergadering Motorclub. „De Groentenbeurs", 20 uur: Vergadering Aquariumvereniging. Hotel „Parkzicht", 20 uur: Vergadering IJmond Vissers. ZATERDAG 13 DECEMBER Bioscopen: als vrijdag. VELSEN VRIJDAG 12 DECEMBER Thalia: „Meisjes, mambo's enwhis ky", 20 uur. Rex: „Hotel onder verdenking", 20 uur. Pieter Vermeulenmuseum: geopend van 9.30—12 en van 14—16.30 uur. ZATERDAG 13 DECEMBER Thalia: „Meisjes, mambo's enwhis ky", 19 en 21.15 uur. Rex: als vrijdag. Pieter Vermeulenmuseum: als vrijdag. HEEMSKERK Marquette-theater, zaterdag en zondag 20 uur: „De knapste meisjes moeten ster ven"; zondagmiddag 3 uur: „De gebroe ders karnemelk".

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 5