Kind heeft aandacht nodig om zich veilig te voelen Vanmorgen in de vishal en op zee Havenberichten Hoofd „School in 't Hobbetje" neemt in Beverwijk afscheid Amsterdamse Beurs VRIJDAG 12 DECEMBER 1958 7 „DE PARAPLUIE" IS BELANGRIJKE FILM IJmond-dames ontvangen koploper De Blinkert Russen redden gestrande Duitsers in Finse Golf Lastige wedstrijden voor „Watervliet" Spaanse wijntanker gestrand VZV verliest in Zaandam „Handelsbelangen" „Pat Mat" leed nederlaag Om het damkampioenschap van Kennemerland Kerstconcerten in IJmond Rode Kruis bewijst hoge graad van paraatheid Veiling „Ons Belang" Auto ontwortelt boompjes en vernielt lantaarnpaal Scheepvaart zw-FayaiLe De inleiding voor en het commentaar na afloop van het vertonen der Pro Juventutefilm „De Parapluie" zijn stellig 'belangwekkend genoeg geweest om hier aan meer aandacht te besteden; dan in een traditioneel krantenverslag gebrui kelijk is. Want deze verhandelingen tijdens de filmavond in hotel „Royal aan de Kennemerlaan, welke donderdag was georganiseerd door de afdeling Vel- sen van de Raad van Samenwerkende Vrouwenorganisaties („Samvro"), onder auspiciën van het arrondissement Haar lem van „Pro Juventute" betroffen de opvoedingsmoeilijkheden hij, de min of meer gederailleerde jeugd. Een bijeen komst, welke een uiterst bevredigende belangstelling heeft getrokken. Na een kort inleidend woord van de pre sidente van de „Samvro", mevrouw H. Snoek-Gabel, gaf drs. Ph. H. van Praag, adjunct-directeur van de School voor Maatschappelijke Werk in Amsterdam een uitvoerige toelichting op de later te vertonen film. Spreker begon dit betoog met vast te stellen, dat elk kind om op voeding vraagt, in welk proces dan bij het groeien naar de volwassenheid dikwijls stoornissen kunnen optreden. Het is dan ook een uiterst gecompliceerd proces, waarbij door de ouders bijna onvermijde lijke fouten worden gemaakt. Verder kunnen zich hiaten voordoen in de verhouding tussen ouders en kinderen waarbij ook het verwennen als een vorm van verwaarlozing moet worden be schouwd. Bovendien kunnen zich bepaal de situaties in een gezin voordoen, waar door het kind niet meer weet waar het aan toe is. Dit alles ontneemt het het funda mentele veiligheidsgevoel, hetgeen het aan het twijfelen brengt over de aanwezig heid van ouderliefde. Dit ontbreken van de onmisbare factor bij de opvoeding wreekt zich dan bij het kind door bedplassen, dief stal of diverse vormen van vandalisme. Drs. Van Praag achtte deze stellingen voldoende bewezen door het feit. dat de kinderbescherming thans met geheel an dere gevallen in aanraking komt dan een halve eeuw geleden, toen haar bemoeiin gen zich voornamelijk beperkten tot de sloppenjeugd en kinderen uit sociaal on gunstige milieus. En de aanwezigheid in kindertehuizen vroeger gestichten van kinderen van advocaten, leraren en andere intellectuelen bewijst ten over vloede dat ook in milieus, waarvan kan worden aangenomen dat de materiële om standigheden voorbeeldig zijn, bij het kind het fundamentele veiligheidsgevoel niet kon worden gewaarborgd. „De Parapluie" Dit betoog van drs. Van Praag werd daarop onderschreven door het vertonen van „De Parapluie", een film door Kees Brusse vervaardigd in opdracht van de stichting „Pro Juventute". Jan Apol le- verde hiervoor het idee, hetwelk door Mieke Verstraete in scenariovorm werd uitgewerkt en door Jan Lemaire van sug gestieve muziek voorzien. Deze combina tie heeft tot een boeiende speelfilm geleid, die elke ouder ongetwijfeld diep tot naden ken brengt. Want de tienjarige Charles, de centrale figuur in deze film, is stellig geen kind dat door zijn milieu tot mis dadigheid wordt aangezet. Integendeel, hij woont in een keurige omgeving en zijn ouders worden ongetwij feld door een ieder terecht gerespec teerd. Tóch doen zij hun kind in liefde te kort, een gebrek aan hartelijkheid dat niet door een kamer, gevuld met het mooiste speelgoed kan worden gecompenseerd. De vader is echter een egocentrisch mens, een tikje ijdel en teveel van zijn eigen be langrijkheid vervuld om aandacht te heb ben voor de hunkerende jongensogen, die bijna voortdurend vragen om zijn gezel schap en begrip. En de moeder beseft evenmin hoe belangrijk het voor Charles is, wanneer hij haar na schoolttijd thuis treft en niet een briefje op tafel moet vin den, dat hem ervan in kennis stelt dat „hij z'n melk weer in de keuken vindt". Dit tekort aan ouderliefde manifesteert zich bij Charles in een droom, waarin de door hem ontbeerde bescherming wordt gesymboliseerd door een parapluie, waai- onder hij zich met zijn ouders verenigt. Hij wordt hieruit door zijn vader op een onbewust abrupte wijze tot ontwaken ge bracht en Charles, die aldus moet besef fen dat de bescherming brengende para pluie hem toch weer zal ontgaan, begeeft zich dan als in trance naar een winkel, waar hij zich een dergelijk voorwerp toe eigent. Suggestief Kees Brusse is er voorbeeldig in ge slaagd van een dergelijk precair onder werp, dat toch zo gemakkelijk tot allerlei sentimentele ontsporingen aanleiding zou kunnen geven, een film te vervaardigen die juist door haar directe vorm zulk een suggestieve uitwerking heeft. Zo werd Charles allerminst een soort Merijntje met een voor zijn leeftijd onverklaarba- re wijsgerigheid, doch een jongen, die net als alle andere kinderen denkt, stoeit en speelt. Vandaar dat ook zijn tragiek, ver oorzaakt door het feit dat hij door de hui selijke omstandigheden enigszins wordt geremd en daardoor bij zijn speelkame raadjes geen aansluiting kan vinden, door de toeschouwer veel intenser wordt aan gevoeld. Bijzonder knap gevonden zijn in deze film de droomtaferelen, die door een enigszins irreële beeldbehandeling op een verrassende wijze deze jongensfantasie realiseerden. Na het vertonen van de film ontspon zich een uitvoerige gedachtenwisseling, waarbij drs. Van Praag uiteraard als ge spreksleider optrad. Naar aanleiding van diverse uit het publiek gestelde vragen vestigde hij er onder meer de aandacht op dat ook de onderwijzer bij de opvoeding der jeugd een uiterst belangrijke taak is toebedeeld Hij kan echter de ouders niet geheel vervangen, vooral niet in de puber teitsjaren, wanneer de behoefte aan huwe lijke geborgenheid bij de kinderen het meest aanwezig is. In gevallen waar de ouders hier onbe wust in tekort schieten, kan hij wel bemid delen, maar de huidige grote klassen, waar de aanwezigheid van meer dan vijf tig leerlingen helaas niet tot de uitzonde ringen behoort, is het noodzakelijk indivi dueel contact bijna onmogelijk. In dit ver band noemde spreker het een verblijdend verschijnsel dat in sommige plaatsen, zo als Amsterdam en Haarlem door de ge meente maatschappelijke werkers zijn aangesteld, die door de onderwijzers op dergelijke gevallen attent worden ge maakt, waarna zij dan met de betreffende ouders het noodzakelijk geworden con tact gaan opnemen. Een taak, welke een grote dosis tact en mensenkennis vereist, omdat de meeste ouders zich van geen kwaad zijn bewust en aldus spoedig neiging vertonen deze interventie als een persoonlijke beledi ging op te vatten. Ten slotte gaf spreker als zijn mening te kennen, dat het voor het kind beter is wanneer hij dergelijke fou ten in zijn opvoeding openlijk door balda digheid demonstreert. Op deze manier wordt er tenminste de aandacht op geves tigd en kan misschien nog tijdig worden ingegrepen, terwijl onderdrukte spannin gen zich anders onherroepelijk op latere leeftijd zullen wreken. Drs. Van Praag werd aan het slot van deze avond voor zijn interessant betoog door mevrouw Snoek bedankt, waarna zij er de aandacht op vestigde, dat men zich ook in IJmuiden bij moeilijkheden in de opvoeding kan wenden tot het medisch opvoedkundig bureau ter plaatse. Voor de handbalvereniging „IJmond" staan voor zondag belangrijke competitie wedstrijden op het programma. Het eerste dameselftal ontmoet op „Watervliet" kop loper De Blinkert I uit Heemstede. De Heemsteedse dames hebben van de tien gespeelde wedstrijden niet één ver- liespunt. IJmond I bezit veertien punten uit negen wedstrijden, waarmee de tweede plaats wordt ingenomen. Het kon wel eens gaan spannen, doch De Blinkert lijkt de beste papieren te hebben. Voor de IJmond 2-dames, die eveneens thuis spelen, moet de wedstrijd tegen Van Nispen uit De Zilk geen moeilijkheden opleveren om de twee de plaats te behouden en wellicht zelfs TYBB 2 te passeren. De dames van IJmond moeten na zeven wedstrijden toch einde lijk kans zien op eigen veld de eerste winst punten tegen HBC 2, de voorlaatste van de ranglijst, te veroveren. Ook een herenwed strijd is er op „Watervliet": IJmond 2 AHV I. Op de ranglijst is AHV de min dere, zodat er voor de Velsense ploeg kan ten zijn. IJmond 3 zal ten slotte met hek- kesluiter De Blinkert 3 geen moeite heb ben. Het jeugdprogramma vermeldt: Meisjes aspiranten: THB IIJmnod I; IJmond 2 Full Speed 1; Blinkert 5IJmond 3; IJmond 4Full Speed 2; Blinkert 6— IJmond 5. Jongensaspiranten: IJmond IRapidi- tas I; Rapiditas 2IJmond 2; Concordia 3 IJmond 3. De opstelling van IJmond I-dames is: M. de Vries; T. Groot en L. Blom; R. Wijers, R. Uitentuis en W. Honig; G. Slat man, D. Marckelbach, H. Venus, W. v. d. Kuil en W. School. HELSINKI, (UPI) Een Russisch schip heeft in een felle nachtelijke sneeuw storm de elf opvarenden van boord ge haald van het 700 ton metende Westduitse schip Anton Wilhelm, dat woensdagoch tend nabij Suursaari in de Finse golf aan de grond is gelopen. Daar deze plek zich be vindt binnen de Russische territoriale wa teren, konden Finse schepen niets doen voor het Duitse schip, dat tijdens een zwa re sneeuwstorm noodseinen had uitgezon den. Het schip liep op volle snelheid op een rots, toen het probeerde in de luwte te komen van het eiland Suursaari. Het is niet bekend, waar de bemanning door de Rus naar toe is gebracht. De Hamburgse reder heeft contact opgenomen met Le ningrad. De komende competitiezondag stelt de korfbalvereniging „Watervliet" voor lastige wedstrijden, waarvan die van het eerste twaalftal al een heel moeilijke taak wordt. Watervliet I gaat namelijk op bezoek bij de koploper van de tweede klasse KNKB Koog Zaandijk I. Weliswaar is deze Zaanse ploeg qua veldspel niet zo krachtig als zich door haar kleine overwinningen laat voordoen, maar de schotvaardigheid is goed en daarom zal de Velsense verdedi ging wel zeer op haar hoede moeten zijn. Een Zaanse overwinning lijkt haast wel zeker. Watervliet 2 bezoekt Oosterkwartier 3 in Haarlem, waarvan de Velsense ploeg on langs op eigen veld overtuigend won. Of dit in Haarlem ook het geval zal zijn is hoofdzakelijk van snel spel en goede schot vaardigheid. Watervliet 3 ontvangt Sport Vereent 2 uit Santpoort, wat voor de thuis club een harde dobber betekent, maar des ondanks toch een overwinning kan inhou den. Over een mogelijke winstkans voor Watervliet 4, dat naar Oosterkwartier 5 in Haarlem gaat, is weinig meer te zeggen- Zaterdagmiddag spelen de Watervliet B- aspiranten hun eerste competitiewedstrijd tegen Oosterkwartier D. De opstellingen zijn: Watervliet I: Dames: T. v. d. Wateren-Waagmeester; R. Leye- naar, G. Polak, L. Kloosterman, B. Hessen, B. Hoen; Heren: W. Berghuis, M. Veerbeek, F. Vos, D. v. Ladesteijn, J. v. Dijk, S. Hartman. Watervliet 2: Dames: W. Nijkamp, N. Bak ker, I- Waagmeester, C. Zandbergen, I. Kolk, A. Tuinzaad\Heren: A. Verkerk, J. v. d. Berg, J. v. Ladesteijn, G. v. d. Brink, T. v. Ladesteijn, H. Scholting. FERROL DEL CAUDILLO, SPANJE (UPI) Bij de Gevairas eilanden is don derdag het Spaanse wijntankschip „Ar- cangel san Rafael" (400 ton) aan de grond gelopen. Volgens de eerste berichten is van de zeventien opvarenden één om het leven gekomen. Vier matrozen zijn gered, acht man worden nog vermist. Voor de bekercompetitie van de KNZB heeft de herenploeg van de Velser Zwem Vereniging een onverdiende nederlaag ge leden tegen het Zaandamse Neptunus. Het was in de eerste helft een sterk aanvallend VZV, dat de strijd beheerste. Uit een van die aanvallen wist Jan Kobes uit een moeilijke positie VZV de leiding te be zorgen. De Zaankanters moesten het van uitvallen en verre schoten hebben, maar de kogels van De Ridder en Hido Doets vonden keeper Hagendoorn op zijn plaats. Na de rust was de strijd volkomen gelijk opgaand. Dick Bouman scoorde op be heerste wijze met een achterwaarts schot de gelijkmaker voor Neptunus. Even later dacht VZV de leiding te veroveren, toen een verraderlijke draaibal van Ger Mink man doel trof. De onzekere scheidsrechter keurde dit doelpunt echter om onbegri.jpe lijke reden af. Van deze tegenslag maakte Neptunus onmiddellijk gebruik door een snelle uitval van Gerrit Schoen, waaruit tenslotte Dick Bouma scoorde. Kort hierna floot de scheidsrechter voor het einde en had Neptunus een 21 overwinning be haald. Vanmorgen aan de markt Er waren vanmorgen zes kotters, een logger en een trawler aan de markt die zorgden voor 85 kisten makreel, 50 wijting, 210 schelvis, 30 gul en kabeljauw, 45 kool- vis, 128 varia, 83 schol en 500 kilo tong. Totaal werden er 895 kisten verse vis aangevoerd. De Maria van Hattem IJM. 10 kwam de pieren binnen met 310 schelvis, 50 wijting, 15 gul en kabeljauw, 20 koolvis, 85 makreel, 35 diversen. De kleine vaart voerde 5000 kilo tong, 83 schol en 100 di versen aan. Wat er komt Voor morgen zijn stomende de trawlers IJM. 34 Allan Water met 110 schelvis, 15 haring, 70 makreel, 80 wijting, 130 gul en kabeljauw, 250 koolvis, 5 diversen en 350 stijve kabeljauwen. De KW. 80 wordt ver wacht met 225 schelvis, 40 makreel, 20 wijting, 150 gul en kabeljauw en koolvis 15 diversen en 120 stijve kabeljauwen. Ook wordt de IJM. 97 Toronto verwacht met 550 kisten vis. Donderdag kwamen in IJmuiden aan: Ivan Pol- zunof van Rotterdam: Bornrif, Hamina; IJsel, Rotterdam: Magas, Delfzijl, blik laden aan Hoog ovens: Helder, Pernis; Vestfoss, Isle of Grain Mangen, Gent: Acolos, Londen: Alwin Klein Els- fleth, bijlegger IJmuiden; Jans, Londen; Anna Louise, Alskoff; Goeree, Noordzee, bijlegger IJmuiden; Vijgendam, Brussel; Hontestroom, Huil; Plato, Kopenhagen; Hinrich, Dantzig: Loulea Le Havre; Rijnstroom, Londen; Mechanik, Bondik, Klaipeda; Hoogezand, Rotterdam; Lucas Bols 1, Kramfors; Merchant Prince, Conakry: Laktha, Liepaja: Henriette B. Londen, schroot voor Hoog ovens; Loke Antwerpen. Vrijdag kwamen in IJmuiden aan: Ponza van Domsjö, hout voor Zaandam; Wulp, Rotterdam Darlington, Goole; Spica, Delfzijl Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Beja naar Antwerpen, bijlegger IJmuiden; Minorca. Londen, walsmateriaal van Hoogovens; Hydra. Helsing- borg; Goeree, Londen; Thorsvaag, Hamburg; Friesland Setubal; Waal, Rotterdam; Pegasus, Gotenburg, walsmateriaal van Hoogovens; Palo man. Gruvon; Lauwersborg, Salveasborg. kunst mest van Hoogovens; Fennia. Lübeck; Plato, Le Havre; Flevo. Rotterdam; Blyth, Goole; Zaan- stroom. Londen; Adolf Vinne, Cristobal. Vrijdag vertrokken uit IJmuiden: Ardeas, naar Rotterdam: Spinanger Gibraltar; Texelstroom, Manchester; Hirondellë, Harlingen; St. Andree, Hamburg; Alwin Klein, Rotterdam, bijlegger IJmuiden: Grootekerk, Bremen (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen andere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). De heer Joh. Tromp, hoofd van de St. Bavoschool in de volksmond „de school het Hobbetje" te Beverwijk, heeft donderdagmiddag onder grote belangstel ling afscheid genomen van het onderwijs. Het werd een indrukwekkende bijeenkomst waar op velerlei manieren de waardering voor het werk van de heer Tromp naar voren werd gebracht. Deken B. G. Hosman, voorzitter van het schoolbestuur, was dankbaar voor het werk dat de heer Tromp meer dan vijfentwintig jaar voor de school heeft gedaan. Velen zouden hun succesvolle carrière in de De koopliedenvereniging „Handelsbelan gen", kleinhandelaren in groenten en fruit, heeft in café „Spanjaard" te Beverv/ijk een goed bezochte ledenvergadering gehouden. De voorzitter de heer C. Kuis betoogde, dat meer dan ooit organisatie nodig is. Hij herinnerde aan de vele diploma's die men nodig heeft om een zaak te mogen begin nen en aan de strijd tussen het groot winkelbedrijf en de bonafide groentehan- del. De vereniging is genoodzaakt haar statu ten te wijzigen en opnieuw de koninklijke goedkeuring aan te vragen. De secretaris, de heer P. Kalis, die deze aangelegenheid uitvoerig met de betrokken instanties had voorbereid, kon de leden mededelen dat men van het Beheersinstituut volledig rechtsherstel had gekregen, naar aanleiding van de gedwongen liquidatie in de oorlogs jaren. Vervolgens hield men zich bezig met de vakantieregeling in de gemeente Velsen, waarvoor in de groente- en fruithandel een lijst circuleert. Nog lang niet allen hebben getekend om de voorgeschreven tachtig percent te verkrijgen voor een ver plichte gemeentelijke vakantiesluiting. De heer G. van der Winden, vanaf de oprichting in 1927 bestuurslid, moest we gens gezondheidsredenen bedanken. Daar dit trouwe lid niet aanwezig kon zijn, werd het officiële afscheid tot een volgende ver gadering uitgesteld. maatschappij mede aan de heer Tromp te danken hebben. De deken bood de heer Tromp een fraai boekwerk aan. Namens het gemeentebestuur sprak de chef van de afdeling onderwijs, de heer W. C. Huisman, die de heer Tromp ken schetste als iemand die zelf zijn boontjes kan doppen. Het gemeentebestuur had veel dank voor de grote toewijding van de heer Tromp. De heer J. Poncin voerde het woord namens St. Augustinus en als oud-collega sprak de heer Th. Luypen dankbare woor den over de goede samenwerking. Een van de mooiste karaktertrekken van de heer Tromp noemde hij de belangstelling voor de leerlingen, ook als de schooltijd achter de rug is. De opvolger van de heer Tromp, de heer Van Tol, haalde herinneringen op uit de loop der jaren en bedacht de heer Tromp namens het personeel met bloemen en een boek. De heer Tromp meende een goed deel van de hulde en het resultaat te moeten overbrengen op het personeel en de hoof den der scholen. Hij sprak de wens uit dat het „de school in het Hobbetje" goed mag gaan tot in lengte van jaren. Het eerste team van de Kennemer Schaakclub „Pat-Mat" heeft in de uitwed strijd tegen Heemstede een 6V23 "2 neder laag geleden en was de tweede nederlaag in de overgangsklasse een feit. De persoon lijke uitslagen waren: J. Bonkenburg (H.) M. P. Suiker (P.) 1-0, mr. J. van Santen^-J. A. Zoontjes 1-0, S. BonkenburgP. Hart 0-1, W. de Laat—P. Zwart 1-0, H. Musse ir. D. G. Huijgen rem., H. v. d. BergeJ. C. de Haas 1-0, C. SantifortW. Steeman 0-1, G. van KeulenJ. Jansen 1-0, B. Peters K. Comis 0-1, C. Corshoekir. E. F. Peltzer 1-0. De uitslagen in de onderlinge competitie waren: Afd. II: v. d. BergLubert 0-1, SlingsSauer 1-0, BannenbergDe Vries 1-0. Afd. Ill: WesterDoekes 1-0, Falter Sauer rem., OortBeentjes 0-1. Afd. IV: HorstKnake 0-1, DoetsVan Vuuren 1-0, WortelboerKruyer 0-1. Voor het buitenland In guldens werd betaald voor: grote schol 54, middel schol 60, zetschol 69, schol I 7075, grootmiddel tongen 3,403,90. kleinmiddel tongen 3,603,80, tongen 1 3,503,70, slips II 2,202,80 en kisten ka beljauw 198. Besommingen van hedenmorgen De Maria van Hattem IJM 10 besomde hedenmorgen 20.600,IJM 204 7430,- I.JM 209 9390,—, RO 29 f 300,—, IJM. 59 2260,— en IJM. 52 6820.—. Voor de eigen markt In guldens werd betaald voor: grote tongen 3.604, schol II 7180, schol III 6169, middel gullen 61, torren 57, grote schelvis 5965, grootmiddel schelvis 60- 66, kleinmiddel schelvis 5964, pennen 58 61, braad 5058, wijting 3944, makreel 32, haring 32. Geen haringvangsten Tengevolge van het briezige weer voeren de vleetloggers niet. Er waren dus geen haringvangsten. Op de visgronden Het was vandaag goed weer om de Noord, maar de vangsten waren slecht. Er werden gemiddeld 125 tot 150 manden schelvis en koolvis per etmaal gevangen. De Deining had in één trek een pakje De Herman boekte in één trek een vangst van 40 manden schelvis en makreel. De loggers en kotters op de kust hadden met slecht weer te kampen (wind kracht 6) en maakten slechte vangsten. Zij vingen 100 tot 150 kilo en 6 tot 8 manden schol per etmaal. De loggers en kotters bij de ST 2 deden "net beter: 200 tot 250 kilo en 15 tot 20 manden schol per etmaal. Bij de Pitt-Boei was het ook slecht weer Er werd daar gemiddeld 100 tot 150 kilo tong en 10 tot 15 schol en wijting gevangen Prijzen van donderdag Heilbot, 3.20, gr. tong 4.00, grm. tong 3.20, kim. tong 3.60, kl. tong I 3.50—3.10 kl. tong II 2.40 2.10. tarbot I 3.40—2.60 per kg.' Tarbot IV 05—62, gr. schol 60, grm. schol 62, kim. schol 65, kl. schol I 78, kl. schol II 7060, schar 45—40. bot 4843. v. haring 3932. makreel 3926. gr. schelvis 86—45 grm. schelvis 61—48, kim. schelvis 6049, kl. schelvis I 5850. kl. schelvis II 5846, wijting 41 26, gr. gul 7050, mid. gul 53 50, kl. gul 4Ï37, ham 8251, poontjes 26, kl. koolvis zw. 48—40 per 50 kg. Gr. kabeljauw 364—148, gr. koolvis zw. 124112, gr. koolvis wit 134132, gr. leng 108 per 125 kg. Aanvoer van donderdag 38 kisten tong en tarbot 1 k. heilbot, 25 k. schol, 10 k. schar. 15 k. bot, 26 k". haring. 110 k. makreel, 290 k. schelvis, 130 k. wijting. 72 k. kabeljauw en gul, 5 k. leng. 5 k. ham. 10 k. poon, 24 k. koolvis en 14 k. diversen. Totaal 775 kisten vis. Besommingen van donderdag KW 76 11.810, KW 10 ƒ7130. KW 77 ƒ148 1 trawler met 21.120. Omhoog en weer vlot. Het uit Rotter dam naar New York varende Amerikaanse vrachtschip Santa Mercedes (8231 ton) is in de afgelopen nacht op de Nieuwe Water weg aap de grond gelopen. Met behulp van de sleepboot Maas is het schip echter ruim een uur later te kwart voor drie weer vlot gekomen en voor onderzoek terug naar Rotterdam gevaren. Slotkoers Voorbeurs gisteren koersen 3-3 Nederl. '47 90^ 3 "U Nedl. 1962/64 94-Kt Woningbouw 6 °/o 1091,/ie Pr. A'dam '56 I.. 8614 Pr. A'dam '56 II. 94!4 Pr. A'dam '56 III 95 Pr. R'dam '52 I. 96/4 Pr. R'dam '52 II.. 95 Pr. R'dam '57 104 7/s A.K.U 244 243 Calvé Delft 375 Van Gelder Zonen 185 K. N. Hoogovens. Nederl. Ford 185K N. Kabelfabriek. 290 gew Philips Gloeil. 446 443 Pref.PhilipsGloeil. 185 Unilever 390 391 Wilton Fyenoord. 199 Werf Gusto 146 Dordtsche Petrol. 756 Yk Kon. Petroleum.. f 187,20 186,50 Billiton A'dam Rubber 68 K.L.M 104,— Holl. Amer. Lijn. 150 K.N.S.M 148 N. Scheepv. Unie 133K v. Nievelt Goudr. 130 Phs. v. Ommeren 235 H.V.A 12754 Delimaatschappij f 138,80 f 137 (1) Amsterd. Bank.. 23754 Nat. Handelsbank 127 Ned. Handel Mij 178 Rotterd. Bank.... 199 Twentsche Bank. 179 Anaconda Copper 5854 Bethlehem Steel 49 U.S. Steel 8954 General Motors 4854 Shell Union 7954 23 In januari volgend jaar zal te Haarlem de jaarlijkse wedstrijd voor alle klassen om het damkampioenschap van Kenne merland aanvangen. Er wordt gespeeld de hoofdklasse en in de eerste, tweede derde klasse. Ook zal er een speciale jeugdklasse komen. Er wordt wekelijks vrijdagavond gespeeld. Dit jaar nog moeten alle spelers in voorwedstrijd uitkomen. De inschrijving staat open tot 17 december. Het gehele toernooi wordt gehouden in „Die Raeckse" te Haarlem. Vele leden van muziekverenigingen en zangkoren hebben de afgelopen weken hard gestudeerd op de kerstconcerten, die deze maand overal in de IJmond gegeven zullen worden. De Hoogovenharmonie bijt woensdag 17 december de spits af met een concert in de Ned. Herv. kerk in Beverwijk onder leiding van dirigent W- Steijn. Aan dit concert wordt medewerking verleend door het gemengd koor en meisjeskoor Zang en Vriendschap onder leiding van dirigent Stephen Jansen. In de grote kerk in Beverwijk wordt vrijdag 19 december een bezinningsbijeen komst gehouden voor alle noodwachters en hun familieleden uit de kring Velsen Beverwijk. Dit betreft dus de leden van de „B.B.". Aalmoezenier C. F- A. Geraerts en dominee W. G. IJzerman zullen tijdens deze bijeenkomst het woord voeren. Het jongenskoor „De zingende klokken" ver leent, versterkt met het mannenkoor, on der leiding van dirigent A. Blum mede werking aan deze bijeenkomst. De r.-k. harmoniekapel St. Caecilia geeft zaterdag 20 december een kerstconcert in het gebouw „Concordia'' in Velsen-noord. Het programma voor deze avond vermeldt werken van Zehle, Guilmant, Blaauw, Rossini en „1' Arlesienne" van G. Bizet. Santpoorts hervormd koor geeft even eens op zaterdag 20 december een kerst concert in de Ned. Hervormde kerk aan de Burgemeester Enschedelaan. Het program ma vermeldt de uitvoering van het kerst oratorium van H. W. de Wolf. Tijdens de werkelijkse oefening van het Rode Kruis te Velsen kwam gisteravond te half negen de melding binnen, dat op of bij het strand een vliegtuig brandend was neergestort. Elf minuten later bevond zich een volledig uitgeruste reddingsploeg op het plateau bij de zuiderpier van IJmui den. Afgaande op een felle brand zwoegde de ploeg door de duinen naar de plaats des onheils, tegen de grens van Bloemen- daal aan. Op een kilometer afstand van elkaar werden twee vliegers aangetroffen, die mogelijk inwendige kneuzingen hadden op gelopen. Met de twee gewonden werd de zware terugtocht wederom door de duinen naar het plateau ondernomen. Bij aankomst aldaar stond de ongevallen auto van de gebr. Kloosterhuis gereed en enkele ogenblikken later was het transport met de gewonden op weg naar het zieken huis Zo dagh.ten de ,Ro^Kruismensep, die, toen het ziekenhuis gepasseerd werd, zich begonnen te realiseren, dat het hier., een oefening gold, die wel bijzonder goed geheim was gehouden. (Het vliegveld Val kenburg en enkele andere instanties waren uiteraard van tevoren op de hoogte ge steld, zodat zij op de berichten, die over dit vliegtuigongeval binnenkwamen, met een afgebeten „dank u" konden volstaan, zonder verder een actie te behoeven onder nemen.) KIENAVOND „DE GIETELING" De vereniging „De Gieteling" houdt za terdagavond 20 december de jaarlijkse kienavond in het Statenhuis aan de Vel- serweg in Beverwijk. Evenals vorige jaren hebben de organisatoren van deze kien avond voor vele prijzen gezorgd, waarbij veel gevogelte. Ook donderdag werd er op de veiling van Ons Belang een goede prijs gemaakt voor de schorseneren. Zelfs de B-kwali- teit kwam nog tot 0,50 per kg. De gehele aanvoer van vijftien ton ging onder de klok door en werd aan de man gebracht. De nr'zen van schorseneren waren: A 1 55 tot 65, A 2 39, B 1 33 tot 44, B 2 34 tot 50, C 1 11 tot 24. C 2 6 tot 16 (in centen). De peenpriizen waren: peen B f 6,50 tot f 7.30, neen C 6,10 tot 9,70, peen D 7,30 tot 8,50 (per 100 kg). Heemskerk OPSTELLING A.D.O. '20 In de thuiswedstrijd tegen Z.V.V. komen de Heemskerkers als volgt in het veld uit: Burger, de Graaf en A. v. Tunen; Bruins, Welboren en Groot: G. v. Tunen, v. d. Kolk, v. Duivenvoorde, N. v. Tunen, de Wit. BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSKERK GEBOREN: Astrid, d. van H. C. W. A. Engels en E. J. Feenstra; Laurentius S., z. van J. J. v. d. Kolk en G. C. Frederiks: Margaretha A. M., d. van C. M. Bakkum en V. P. Put: Ingrid M., d. van W. v. d. Zon en C. M. Gaal te Beverwijk; Marga retha A. H. M., d. van J. T. M. Blanken- daal en A. H. Borst; Monica C„ d. van J. de Jong en C. H. Kleyne; Petrus J. J. z. van J. J. Vendel en M. C. G. v. Duin; Dave, z. .van J. E. Backhoven en H. J. Koot; Franciscus T. M., z. van M. P. Kwan- tes en C. C. Ligt. ONDERTROUWD: P. C. Beentjes en A. M. Henneman. Bloembollen onder winterdek Op de in Heemskerk gehouden leden vergadering in de plaatselijke afdeling van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur kwam het punt „Ver bod aardappelenteelt ter sprake. Volgens de voorzitter, de heer Chr. van de Oute- naar, kan men formulieren aanvragen om vpor ontheffing van dit teeltverbod in aan merking te komen. De voorzitter heeft voorts uitvoerig ge wezen op het gunstige verloop der werk zaamheden tijdens het plantseizoen. Voor de kerstdagen zullen zo goed als alle bloembollen in de grond zitten. Ten slotte werd de beschrijvingsbrief voor de algemene vergadering, die op 22 december in Haarlem wordt gehou den, behandeld. Castricum In de Torenstraat in Castricum is een wagen die door de heer B. uit Velsen werd bestuurd over de kop geslagen na eerst twee boompjes te hebben ontworteld en een lantaarnpaal te hebben vernield. Omstanders slaagden er in de vier in zittenden uit hun benarde positie te be vrijden. De verloofde van de bestuurder, mejuffrouw G. uit Castricum brak haar sleutelbeen en moest naar het St. Elisa- bethziekenhuis in Alkmaar worden over gebracht. De bestuurder zelf en twee twaalfjarige jongens kwamen er zonder kleerscheuren van af. De Velsenaar was niet in het bezit van een rijbewijs. Het ongeluk zou te wijten zijn aan het feit dat de bestuurder de macht over het stuur verloor. BURGERLIJKE STAND VAN BEVERWIJK GEBOREN: Gerardus N„ z. v. W. van der Leden en B. G. Pels; Wilhelmina A. C,. d. v. A. G. M. de Jong en C. G. van der Meij; Saskia J„ d. v. H. B. den Bakker en A. Wassenaar; Gerardus J. M., z. v. J. Spanjaard en G. J. Steggink ;Willempje M„ d. v. G. van Langen en M. C. Schoorl; Maria M„ d. v. B. B. Bruinenberg en A. Heijligenberg; Maria, d. v. H. C. Eek en J. T. Schneijderberg. ONDERTROUWD: C. P. van der Weijde en A. A. Brandjes A. H. Poerstamper en M. J. Klasberg; H. Westra en C. C. M. Nijman; H. G. M. de Wit en M. A. de Nijs. GETROUWD: H. Hopman en M. Pielage; J. B. Schmits en W. de Jong; P. de Jongh en H. van 't Loo; J. G. Schelvis en M. G. Durge. OVERLEDEN: P. Vink, oud 76 jaren, geh. m. G. E. Stut; B. van Roon, oud 53 jaren, ongehuwd; H. A. Phillipson, oud 57 jaren, geh. m. W. E. Risse. Aagtekerk, 11 te Genua. Abida, 11 45 m. o. Brisbane n. Sydney Acila, 11 v. Iskenderun n. Istanbul. Agamemnon, 12 v. Barbados n. Port of Spain Albireo, 11 145 m. o.zo. Port Sudan n. Suez. Amstelbrug, 12 v.' Amstelkroon, 11 115 m. n. Landsend n. A'dam. Amste meer, 11 v. Brake n. Amsterdam. Amstelpark, pass. 11 o. Ceylon n. Vizagapatnam Annenkerk, 11 v. Las Palmas n. Kaapstad. Appmgedijk, 11 v. Santos n. Montevideo Argos, 11 15 m. w. Malta n. Malta. Arkeldijk, 11 120 m. w. Gibraltar n. Tripolis. Astrid Naess 11 te Wilhelmshafen. Axeldijk, U V Port of Spain n. Rio de Janeiro. Bantam, 11 v. Biak n. Philippijnen. Barumun, 11 v. Bangkok n. Singapore. Bennekom, 12 te La Guaira Billiton. 12 te Manilla. lo0rnïoenn?e Genua"1' W'"'W' UShimt Trinidad' Bussum, 11 te Port Said Caltex Arnhem, 11 v. Sidon n. Rotterdam. L«jtex Eindhoven, 11 45 m. n. Oran n. Sidon. paiïoï feü1 *n- 1 5Lm' no °uessant n. Pt. Said. Sito d .»niSa m' z' Adelaide n. Colombo. Port De Bouc"1' 110 m' "'W' AIexandri® naar CaKu?H^ltTeC°llt'11 900 m" n w' Kp' Leeuwi» "aar Camerounkust, 12 te Takoradi. }J )80„m- n o- Mauritius n. Kaapstad. C„rrillo 12 te Guayaquil. ij Qistula, 11 v Geelong n. Portland. Congokust 11 te Dakar. .cïmlÜ. tebCu/aCio70° m' W' AZ°re" n' P' Ssid' Dalerdijk, 12 te Houston. Delfland, 11 v. Rosario n. Ilheos. Delfshaven11 v. Rotterdam n. Antwerpen. Dinteldijk, 11 v. Rotterdam n. Londen Duivendrecht 11 275 m. n.o. Kp. Amber n. Suez. Duivendijk, 11 te Rotterdam. Kemdijk, 11 v. Rotterdam n. Bremen. Eemland. 11 te Hamburg n. Bremen. Lhzabeth B, pass. 11 Algiers n. Venetië. Esso Nederland, 11 40 m. n. Tunis n. Landsend f armsum, 11 1250 m. w.z.w. Landsend n. Le Havre i ravizo, pass. St. Vincent n. Rotterdam Fries and KRL, 11 v. East-Londen n. Durban. friesland SSM, 11 v. Amsterdam n. Setubal Giessenkerk, 12 v. Rotterdam n. Yokohama. Gooiland, 11 v. Santos n. Recife. Craveland 12 te Rio de Janeiro. Grootekerk, 12 v. Amsterdam n. Bremen. Haarlem, 11 30 m. z. Landsend n. Amsterdam, Heemskerk, 11 v. Marseille n. Duinkerken. Helder, 11 te Amsterdam. Helena, 11 te Amsterdam. Japara KRL, 11 v. Khorelmufatta n. Mena. Jason, 11 v. Hamburg, 12 te Antwerpen verw. Kaap Hoorn, 11 300 m. n.o. Mombasa n. Abadam Kalinga, 11 te Curasao. Karimata, 11 50 m. z. Sokotra n. Belawan. Kellia, 11 te Curasao. Kenia 11 200 m. n.w. Kp. Finist. n. Invergordon. Kertosono, 12 te Vera Cruz, Kinderdijk, pass. 11 Bremerhaven n. Hamburg Koningswaard, 11 v. Aruba n. Rotterdam. Kopionella, 10 v. Curagao n. Accra Korenia, 12 v. Rotterdam n. Oslo Krebsia, 11 v. Rotterdam n. Stockholm. Lawak, 12 te Cristobal. Lekhaven, 11 150 m. z.w. Ouessant n. Antwerpen. Lelykerk, 12 te Basrah verwacht v. Kuwait Leopoldskerk, 11 75 m. n.w. Den Helder n. Hamb Leto. 12 te Takoradi. Leuvekerk, 11 v. Port Said li. Brunsbüttelkoog. Limburg 11 v. Port Swettenham n. Tandj. Mani. Loenerkerk, 11 200 m. o.z.o. Sicilië n. Antwerpen. Lutterkerk, 11 v. Damman n. Bushire. Maashaven, 11 v. Santos n. Buenos Aires. Maaskerk, 12 te Genua. Maaslloyd, 11 v. Genua n. Beyrouth. Malea. 11 in Straat Baiabak n. Miri. Mapia, 12 te Hongkong verwacht. Marnelloyd, 11 v. Port Swettenham n. Singapore Mataram, pass. 11 Ceylon n. Djeddah. Maureen, li v. Dordrecht n. Hamburg. Meliskerk 11 25 m. w. Gibraltar n. Port Said. Modjokerto, 12 te Barcelona. Moordrecht, pass. 11 Algiers n. Mena Al Ahmadi. Naess Lion, 11 62 m. o. Ras Fartak n. Houston. Naess Tiger, 11 130 m. n.o. Madeira n. Houston. Nanusa. 11 te Hamburg v. Amsterdam. Omala, 11 110 m. z.w. Stavanger n. Rotterdam. Orion, 11 130 m. w. Beyrouth n. Beyrouth. Polyphemus, 12 te Hongkong. Prins Willem II, 11 v. Quebec n. Le Havre Prins Willem George Frederik, 11 425 m. w Oues sant n. Le Havre. Provenierssingel, 11 220 m. n.o. Santa Maria naar Puerto Ordaz. Pur'merend, 11 v. Spezia n. Engeland. Pygmalion, 10 v. Hamburg n. Ostende. Roggeveen. 12 te Lorenco Marques. Salatiga, 11 v. New York n. Philadelphia. Saloum, 1 lv. Dakar n. Nantes. Senegalkust, 11 v. Lagos n. Louala. Siberoet, 12 te Rangoon. Sinabang, 14 te Tawau v. Sorong. Stad Alkmaar. 11 825 m. w.z.w. Flores n. R dam. otad Vlaardingen. 12 te Genua Statcnsingel. 11 v. Rotterdam n. Le Havre. Straat Cook. 12 te Fremantle. Straat MaJakka, 11 v. Hongkong n. Singapore, Stiaat Lombok, 11 240 m, z.w. Madagascar naar Fremantle. Tabian, 12 te Antwerpen. Tsbinta, 11 te Bremen. I'alisse, 11 v. Singapore n. Penang. r.ankhayen 10 v- Sungeigerong n. Tandj. Uban. lara, 11 70 m. n. Las Palmas n. Rio de aneiro. I eiresias, 11 v. Colombo n. Aden. Tjibadak, 11 v. Balikpapan n. Semarang. Towa, 11 v. Rotterdam n. Antwerpen. Trajanus, 11 v. Pto. Cabello n. Curacao. Van Neck, 11 v. Wellington n. Lyttleton. Van Spilbergen, 11 v. Abidjan n. Monrovia. Van Waerwijck 11 v. Dar Es Sal. n. Mozambique. Vivipara, li 34 m. z.w. Scillys n. Eastham. Waal, 11 te Rotterdam. Waterman, pass. 11 Kp. St. Vincent n. Port Said. Wieldrecht, 11 v. New York n. Caripito. Wonogiri, 12 te San Francisco. IJssel 11 te Amsterdam. Zonnëkerk 12 te Antwerpen. SLEEPVAART Cycloop, 12 140 m. z.o. Savannah n. Perz. Golf. Friesland, 12 780 m. n.w. Midway n. Paramaribo. Hudson, 12 v. IJmuiden te Falmouth. Loire, 12 60 m. w. Haiti n. Belem. Maas, 11 v. Antwerpen te Hoek van Holland. Noordholland, 12 50 m. n.o. Dover n. Maracaiba. Oceaan, pass. 9 Gibraltar. Rode Zee, 12 180 m. z.w. Lione n. Europa. Titan. 12 90 m. z.o. Kp. Canaveral n. Perz. Golf. Tyne, 12 te Maassluis.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 7