Raad betreurt uitblijven van besluit over besturen IJmond „Klaarheid in IJmond noodzakelijk Hoffelijkheid beheerst eerste dag van Velsens algemene beschouwingen DAMES-JAPONNEN Velsens raad akkoord met oprichting Volkskredietbank „BEGROTING DER ONZEKERHEDEN" Bestuur Woningstichting KOOPJE VAN DE WEEK STOFFEN KINDERJURKEN Zwitserse Breimachines 5 Financieel huiverig Geen directeur Onzekerheden IJmond gaat duiven in „Kennemerhof" exposeren LIE VER IN IJMOND VERBAND^ 99 Afronding IJmuidens Bloei Kleingoed Tweede ronde u/w Drie kwartjes voor twee hyacinten DINSDAG 16 DECEMBER 1958 DE EERSTE RONDE van het jaarlijkse politieke steekspel in Velsens raad, dat begrotingsdebat heet, heeft niet de felle tegenstellingen tussen links en rechts opgeleverd, die gezien in het licht van de kabinetscrisis ditmaal toch wèl werden verwacht. Het tegendeel was zelfs waar, want de algemene beschouwingen van de fractievoorzitters, die maandagmiddag en -avond aan het woord kwamen, waren over het algemeen zeer hoffelijk van toon. De beheerste en doorwrochte beschouwingen over Velsens situatie van de voorzitters van de twee grootste fracties, de neren Van Os van den Abeelen (P.v.d.A.) en Nuyens (K.V.P.j waren daaraan beslist niet vreemd. Er werden ditmaal zelfs minder „uitstapjes naar Den Haag en de grote politiek" gemaakt dan andere jaren nogal eens het geval pleegt te zijn. De eerste ronde leverde een diepgaande en zeer critische beschouwing op over de IJmond- problematiek van de heer Van Os van den Abeelen en een waarschuwend betoog van de heer Nuyens over het uitgavenpeil van Velsen. De socialistische fractie voorzitter achtte het absoluut noodzakelijk, dat er nu eindelijk eens klaarheid komt over hetgeen de IJmond in bestuurlijke zin te wachten staat. De stagnatie duurt tot schade van dit gebied en het land al veel te lang. DE LOTING voor de volgorde van de door de fractievoorzitters te houden alge mene beschouwing bracht de éénmans- fractie van de P.S.P. op de voorhand. De heer Spoor (P.S.P.) had echter bericht van verhindering voor de middagvergade ring moeten zenden. Toen kreeg de heer Tijssen (C.H.U.) het woord. Hij begon met een beschouwing over de financiële vooruitzichten van Velsen, die hij nogal somber noemde. Vandaar dat hij B. en W. de suggestie deed, de sanering van Oud-IJmuiden en woningbouw aldaar op de braakliggende gronden ten zuiden van de Kanaalstraat voorrang te verlenen op de bouw van het raadhuis. „Wellicht zal Den Haag daar eer der gehoor op geven". Hij betreurde het, dat de stijging van de salarissen van het onderwijzend personeel niet volledig door de verhoogde uitkering uit het gemeente fonds wordt gecompenseerd. Komende op het terrein van de IJmond- problematiek demonstreerde hij aan de hand van voorbeelden over politiebewa king tijdens het ontvangen van bijvoor beeld buitenlandse staatshoofden, dat het belachelijk is om de grens van de twee ge meenten midden door het kanaal te laten lopen. Voor het toevoegen van Velsen- Noord bij Beverwijk was hij dan ook niet geporteerd. Met het subsidiebeleid van B. en W. kon de heer Thijssen zich ten volle verenigen en hij prees de Velser Gemeenschap. Hij maande tot spoed waar het betreft het be nutten van gronden voor recreatie, die reeds gemeentebezit zijn. Mevrouw Heykoop (V.V.D.) beet de spits af voor haar fractie in dit debat en begon met zeer veel waardering uit te spreken voor het werk van Velsens ambte naren. Haar bekroop echter een huivering als zij de financiële situatie van Velsen onder de loep nam en ondermeer de bedra gen voor subsidie zag. Daarom drong zij aan op een prognose van de begrotingen voor de komende twee jaren, zodat de raad kan zien wat mogelijk en wat niet mogelijk is. Zij vroeg zich voorts af of de regering wel voldoende begrip had voor het feit, dat in de IJmond vele werken in het belang van de drie gemeenten moeten worden uit gevoerd. „Het rijk neemt nogal eens inci dentele beslissingen". Vooral het feit, dat er toestemming was verleend voor een R. K. ziekenhuis in Heemskerk had haar on zeker gemaakt omtrent de bedoelingen van het rijk. Zij meende, dat men bij de Planologische diensten de bestuursmoge- lijkheden in de IJmond niet goed overziet of niet goed heeft kunnen overzien. Mevrouw Heykoop (V.V.D.) keerde zich vierkant tegen het voorstel van B. en W. om in de begroting een post voor de aan stelling van een directeur voor het vreem delingenverkeer en andere de V.V.V. be treffende zaken op te nemen. Zij gaf te kennen het beslist eens te zijn met de op vattingen, die „IJmuidens Bloei" blijkens het adres aan de raad over deze zaak heeft. Over het IJmondlyceum stelde zij een lange reeks van „technische" vragen. De heer Lips (A.R.) liet ook geen opti mistisch geluid horen over de financiële werkelijkheid voor de gemeenten. Gemeen telijke plannen worden steeds weer door kruist door het rijk. Hij hoopte echter, dat er tenslotte toch nog een regeling uit de bus zal komen, die alle partijen bevredigt. Somber was de heer Lips gestemd over het vraagstuk van de evenwichtige ontwikke ling van het IJmondgebied. „Het is ech ter van het allergrootste belang, dat wij nu samen doen wat tesamen kan worden gedaan." Na zijn instemming met het subsidie-be- leid, zij het dan niet zonder een waarschu wing, te hebben betuigd, stapte de heer Lips ook over op het IJmondlyceum. Hij meende, dat het gemeentebestuur alles in het werk moet stellen om deze instelling in het bezit te doen komen van rijkssubsi die. Het ziekenhuisvraagstuk noemde hij één aspect van het IJmondprobleem. De toe stemming die gegeven is door het rijk om in Heemskerk een R.K. ziekenhuis te bou wen had bij hem bevreemding gewekt. „Temeer daar er toch een algemeen stre ven is naar de bouw van streekziekenhui zen." De „B.B." kreeg van hem een veeg uit de pan. „Er wordt onder de bevolking te weinig propaganda gemaakt." „Wij hebben ditmaal te doen met een „begroting der onzekerheden", zei de so cialistische fractievoorzitter de heer Van Os van den Abeelen. En als één van die onzekerheden wees hij de financiële ver houding tussen rijk en gemeenten aan. „Ik heb echter geen enkele illusie over voordelen van het toepassen van een alge meen schema voor alle gemeenten als me thode. Men zal beslist onbillijkheden be gaan, wanneer men één algemene formu le voor de toewijzing van gelden aan ge meenten zal gaan toepassen." De heer Van Os van den Abeelen (P.v.d.A.) vond, dat het beslist zin had om te zamen met de andere IJmondpartners de regering te wijzen op de behoeften van dit ontwikkelingsgebied. Hiervoor dienen andere financiële normen te worden vast gesteld. Zoveel plezier beleven de inwoners van de ontwikkelingsgebieden niet aan het uitvoeren van plannen van nationaal be lang. Het speet hem daarom, dat Velsens B. en W. weinig voor een dergelijke ge meenschappelijke actie voelen. „Dat ge tuigt niet erg van IJmond-solidariteit". DE ONZEKERHEID over de bestuur lijke eenheid van de IJmond behoort ze ker ook in de rij van „onzekerheden" te worden genoemd, zei de heer Van Os van den Abeelen (P.v.d.A.) voorts. „Er moet nu eens een einde komen aan de onmoge lijke situatie, waarin hogere autoriteiten dan gemeentebestuurders de IJmondge- meenten hebben gebracht. Er moet ook een einde komen aan de opmerkingen, dat het falen van de samenwerking bij de ge meenten zelf moet worden gezocht", al dus de heer Van Os van den Abeelen. „Alles is ons onthouden, wat een basis VVV-BRUIDSJ APON KOPEN Het nieuwe raadslid van de C.H.U., de schrijver Jaap Kolkman heeft gister avond op de valreep van de eerste dag van het Velsense begrotingsdebat voor een paar aardige opmerkingen gezorgd. „We gaan een bruidsjapon kopen voor een meisje, dat nog niet eens verloofd is", riep hij uit, toen hij sprak over het aanstellen van een directeur van vreemdelingenverkeer, terwijl daarvoor naar zijn mening thans nog alle grond ontbreekt. „Luiers kopen, zou eigenlijk nog beter klinken", zei een stem, die niet te identificeren was voor de samenwerking had kunnen ge ven. Men is in feite zondermeer tekort ge schoten bij het opstellen van de streek plannen door zich niet tegelijk te bezin nen op de gevolgen, die de uitvoering van deze plannen in bestuurlijke zin zouden hebben". De heer Van Os van den Abeelen (P.v.d.A.) vond het van naïveteit getui gen te denken, dat een vrijwillige samen werking zal kunnen tot stand komen op het terrein van bijvoorbeeld de ontwikke ling van de noordkant van de IJmond. „Het zou daar moeten gonzen van activi teit. En Velsen zou daarbij ook een vinger in de pap moeten hebben. Dat is nu pre cies in strijd met de natuurlijke drang van een gemeentebestuur om het „zelf te wil len doen" De heer Van Os van den Abeelen verklaarde zich bereid om achter ieder plan te gaan staan, dat een oplossing zou geven voor de chaos in bestuurlijke zin, die het werken onmogelijk maakt. Het was een geladen heer V a n O s van den A b e e 1 en, die tegen het einde van de eerste begrotingszitting op merkte, dat de IJmondgemeenten niet vóór en niet meer achteruit kunnen. Een typisch voorbeeld noemde hij daarvan de plannen voor de raadhuisbouw in Velsen. „Wat heeft het voor zin daar over te praten? Geen zinnig mens begint daaraan op het moment, waarop nog niet vaststaat wat er nu toch eigenlijk in deze IJmond gaat gebeuren. Het is een voor beeld van de onmogelijke positie, waarin wij zijn gemanoevreerd V.l.n.r.: Mevr. Heykoop (V.V.D.) en de heren ran Us van den Abeelen (P.v.d.A.) en J. Nuyens (K.V.P.). De leden van het bestuur der „Woning stichting Velsen" treden met uitzondering van de voorzitter en de twee jaarlijks uit de gemeenteraad benoemde leden, na een zittingsduur van drie jaren af. In verband hiermede bevelen B. en W. de volgende personen aan voor een benoe ming in genoemd bestuur: in de vacature A. Antonijsen de heren A. Antonijsen en A. F. Meijer; in de vacature M. S. Jong kind de heren M. S. Jongkind en H. G. Goossens; in de vacature A. Mijs de heren A. Mijs en H. Groeneboom; in de vacature G. Veltman de heren G. Velt- man en T. van Slooten; in de vacature W. D. Wil jouw de heren W. D. Wiljouw en J. Wijker; in de vacature H. R- de Haas de heren H. R. de Haas en G. P. Knapen. De postduivenhoudersvereniging „De IJmond" van de Nederlandse Bond van Zaterdagvliegers houdt vrijdag en zater dag haar jaarlijkse tentoonstelling in ho tel „Kennemerhof" aan de Kennemerlaan in IJmuiden. Ruim tweehonderd duiven staan ingeschreven. Een keurmeester uit Zaandam heeft tot taak om te bepalen welke duif de schoonste is. De duiven zijn in vier klassen ingedeeld; oude doffers, oude duivinnen, jonge doffers en jonge duivinnen. Onder de ingezonden vogels zijn duiven die hun sporen op de vluchten hebben verdiend. NOTERINGEN GROENTEVEILING De noteringen op de groenteveiling te Beverwijk waren maandag: andijvie 37 78, bospeen 3144, waspeen 1019, bloem kool 2755, spruiten 2867, prei 1026, knollen 723, boerekool 816, witlof 45 68, tomaten 22110, spinazie 78103, rode kool 714, groene kool 712. Advertentie Woensdagochtend half 9 begint de verkoop van alle ZUIVER WOLLEN JERSEY EN WEVENIT maten 38 t/m 52 en maten 50 t/m 90 cm lang voor de halve prijs In alle maten nu nog ruime voorraad. Maakt dat u er bij komt. - Zo lang de voorraad strekt. In deze artikelen geen zichtzendingen. Jgfflll I'M LQJli I il'lul cntku T LANGE NIEUWSTRAAT - MARKTPLEIN Telefoon 5205 - IJmuiden A.s. zaterdag 20, maandag 21 en dinsdag 22 december 's avonds tot 9 uur geopend. Ook dinsdagmiddag 22 dec. des middags geopend. VELSENS RAAD HEEFT maandagmiddag tijdens de raadvergadering onder voor zitterschap van mr. M. M. Kwint, die aan het begrotingsdebat vooraf ging, zonder hoofdelijke stemming het voorstel van B. en W. om een eigen volkskredietbank op te richten, goedgekeurd. De raad betreurde het algemeen, dat er geen volkskrediet bank voor de gehele IJmond kon worden opgericht. Wethouder C. P. J. Maas (sociale zaken) sprak de hoop u't, dat Beverwijk over twee jaar het voorbeeld van Heemskerk toch nog zal volgen door zich ook aan te sluiten bij de Velsense bank. „De Bevcrwljkse arbeiders zijn nu helaas verplicht om vijf percent meer aan rente te betalen aan de Haarlemse volkskredietbank dan de Velsense arbeiders aan hun eigen gemeentelijke bank". De raad kreeg vrijwel onmiddellijk, na dat voorzitter mr. M. M. Kwint de hamer had laten vallen een voorproefje van de algemene beschouwingen. De heer Derriks (K.V.P.) begon fris van de lever met een betoog, waarin hij uiteenzette, dat de K.V.P. een groot voorstander is van de bevordering van de bezitsvorming. Hier toe zullen op den duur ook door de gemeen te de daarvoor geëigende maatregelen worden getroffen. Het voorstel van B. en W. om een tuin man een lening van 2100 gulden voor de aankoop van een eigen huis toe te staan, vond hij in dit verband een minder juiste vorm van bezitsvorming. „De K.V.P.-frac- tie kan zich echter voor deze keer nog wel met dit individuele voorstel verenigen," zo besloot de heer Derriks zijn betoog. Veel agendapunten verdwenen daarna met gro te snelheid onder de hamer van mr. M. M. Kwint. Het voorstel tot oprichting van een volks kredietbank ging echter niet zonder meer onder de hamer door. Er ontstond een le vendige discussie over. Mevrouw Heykoop (V.V.D.) richtte namens de heer La Gro (V.V.D.) die verhinderd was om de mid dagzitting bij te wonen, een reeks van tech nische vragen over het reglement en het doel van de bank tot B. en W. Zij hamer de er onder meer op dat het tekortschie ten van de Haarlemse bank in sociaal op zicht in Velsen zal worden voorkomen. Achter de groene bestuurstafel werd ge knikt. Daarnaast was zij echter ook van me ning, dat de bank niet moet gaan treden op het terrein van de particuliere banken, die persoonlijke leningen verstrekken. De heer Kolkman (C.H.U.) was zeer ver heugd over het voorstel van B. en W. Hij betreurde het echter ten zeerste, dat er geen voorstel was gekomen voor het op richten van een volkskredietbank voor de gehele IJmond. Namens de K.V.P. verklaarde de heer Andriesma zich eveneens voor het voorstel TIJDENS DE AVONDZITTING kreeg de heer J. van Os van den Abeelen (P.v.d.A.) de gelegenheid om zijn betoog af te ronden. Hij stipuleerde, dat de streekplannen voor het gebied van de IJmond nog altijd niet door de Kroon zijn goedgekeurd. Daarnaast staat de nieuwe visie van de Hoogovens, die aandringen op temporisatie van de uitvoering van de plannen. Er dient daarom klaarheid in de IJmond te komen. De heer Van Os van den Abeelen (P.v.d.A.) betoogde echter om alle misverstanden te vermijden, dat volgens hem het opstellen van streekplannen beslist noodzakelijk is geweest. „Het zou in dit gebied met zijn vele ingewikkelde problemen tot een volslagen chaos hebben geleid, wanneer er streekplannen ontbraken". Hij keerde zich echter wel tegen het opstellen van te gedetailleerde streekplannen. „Het zou verstandig zijn, wanneer men zich voortaan bepaalde tot de hoofdlijnen". Men dient thans in het IJmondgebied te streven naar behoorlijke afrondingen, aldus de heer Van Os van den Abeelen. „Vooral nu duideljjk blijkt, dat het aantal werknemers van de Hoogovens niet in die mate zal toenemen als aanvankelijk werd verwacht. Het zal nog lange, lange jaren duren, voordat er grote steden in de IJmond zijn ontstaan". In Velsen is reeds sprake van een af ronding. Tal van malen blijkt echter, dat men het als een demonstratie van onwil van Velsen ziet, wanneer Velsen geen an deren dan eigen inwoners wil huisvesten. Men zal er echter toch begrip voor moeten tonen, dat Velsen thans, nu de mogelijk heden voor woningbouw nog maar be perkt zijn in verband met de ruimte, in de eerste plaats de dure plicht heeft om voor de eigen inwoners te zorgen, aldus de heer Van Os van den Abeelen (P.v.d.A.). De financiële situatie onder de loep ne mend, stelde de socialistische fractievoor zitter, dat Velsen eigenlijk gestraft is voor haar voortvarendheid op het gebied van het kleuteronderwijs. Hij informeerde of er nog meer van deze „straffen" te ver wachten waren. Hij toonde zich voorts dankbaar voor het feit, dat het bereikte verzorgingspeil in Velsen door B. en W. was gehandhaafd. Wel drong hij aan op matiging bij het gebruiken van de rente op de reserve voor het sluitend maken van de begroting. Er komt een tijd, waarin men deze rente hard nodig heeft. De heer Van Os van den Abeelen (P.v.d.A.), die onverdroten voortging met zijn diepgaande algemene beschouwingen, terwijl de wijzers van de klok draaiden, leverde een principiële bijdrage aan het debat door de controverse tussen „IJmui dens Bloei" en het gemeentebestuur aan de orde te stellen. Hij vroeg zich af of B. en W. wellicht te vroeg zijn overgegaan tot het doen van het voorstel voor het nemen van maatregelen op het gebied van de J. Lips (A.R.). propaganda voor het vreemdelingen verkeer. Hij vroeg zich voorts af, waar de taak van de particulieren ophoudt en die van de overheid begint. Hij prees zich daarom gelukkig, dat het voorstel van B. en W. voor het op nieuwe leest schoeien van de propaganda voor het vreemdelingenver keer van een wethouder komt, die er niet van kan worden verdacht door de overheid te laten verrichten, hetgeen door particu lieren kan worden gedaan. Het vitten op kleine subsidieposten in de begroting, zoals de contributie aan de Bond tegen het schenden van Gods naam, had hem onaangenaam getroffen. Hij vond het prettig te kunnen consta teren, dat de harmonie in Velsens raad onder de jongste kabinetscrisis nog niet veel had geleden. „Hoewel ik in de nieuwe raad toch wel iets proef van de nieuwe verhoudingen, hoop ik ech ter, dat we met zuivere methoden kunnen blijven werken". Verrassend verzoenende woorden sprak hij jegens de P.S.P.-vertegenwoordiger in de raad, de heer Spoor. Het „venijn" zat hier overigens ook in de staart. „De opvattingen van de heer Spoor over het pacifisme lenen zich niet voor een politieke discussie, maar voor een diep menselijk gesprek. Socialisme zonder atoombom zou hoogstens kunnen zijn: socialisme met één atoombom. Want er is geen schijn van kans, dat wij op deze wijze enige invloed kunnen uit oefenen op hetgeen er in Rusland gebeurt". Natuurlijk was de heer Spoor (P.S.P.) het met de heer Van Os van den Abeelen (P.v.d.A.) beslist oneens. Hij legde een politieke geloofsbelijdenis af, waarin hij de morele kant van alles wat thans gebeurt hoger stelde dan de financiële kant ervan. „De P.S.P. is gesticht door mensen, die het compromis met het militarisme een voudig niet meer kunnen verdragen", al dus de heer Spoor, die zich tevens een fel tegenstander toonde van de „B.B.". Hij had waardering voor het werk van B. en W., maar er zou nog veel meer mogelijk zijn als er geen geld meer werd gestort in de bodemloze put van het militarisme. DE FRACTIEVOORZITTER van de K.V.P. startte op een merkwaardige ma nier met lof voor de ambtenaren en voor de heer Van Os van den Abeelen. Hij prees zijn socialistische collega voor de voor treffelijke wijze, vjaarop deze zich de pro blemen van een groeiende stad eigen maakt. Hoewel hij geen luide critiek op het beleid van B. en W. liet horen, was hij toch weinig enthousiast over het bestem men van een deel van de rente van de reserve voor het sluitend maken van de begroting. „Dit is een stap terug op de conservatieve financiële weg". Hij vond het ook een bewijs voor het feit, dat de financiële zorgen voor Velsen nu reeds om de hoek komen kijken. Blij vende aandacht zal daarom moeten wor den gericht op het consolideren van de schulden. Hij becijferde overigens vlotweg, dat het consolideren van de vlottende schulden heel wat meer zal kosten dan de zeseneenhalve miljoen gulden die B. en W. noemen. „Hoe zit dat eigenlijk?" Meer dan in het verleden het geval was, zal men nu moeten gaan letten op het eco nomische nut van de uitgaven. In dit ver band achtte hij de aanstelling van een econoom en een personeelschef in ge meentelijke dienst een belangrijke stap vooruit. Gearriveerd bij het „kleingoed" zoals hij het noemde, vroeg de heer Nuyens (K.V.P.) aandacht voor een negatief antwoord op een vraag, die het besteden van 50.000 voor het restaureren van een woning be trof. Hii sloot zich aan bij de opmer kingen. die de heer Van Os van den Abee len (P.v.d.A.) reeds over l.et subsidiebeleid had gemaakt. Ook hij vond het vitten op kleine maar toch belangrijke posten in de begroting niet prettig. WIJ ZIJN VLOEKBEESTEN Het geachte A.R.-raadslid, de heer Lips, heeft gisteravond tijdens het be grotingsdebat meteen maar duidelijk gemaakt, dat wij in de beschaafde we reld bekend staan als een volk van vloekbeesten. „Het vloeken is een Ne derlandse volkszonde", zei hij. „Ik waardeer het daarom ten zeerste, dat de overheid deze zonde wil helpen bestrijden door, ondanks aandrang van een raadslid om dit niet te doen, de contributie aan de Bond tegen het schenden, van Gods naam te blijven be talen". De heer Lips kreeg steun van de K.V.P. en de P.v.d.A. Het woningvraagstuk noemde hij een zorgenkind. Komende op levensbeschouwe lijk terrein ontvouwde de heer Nuyens de visie van de moderne katholiek op het hui dige tijdsbeeld. „De katholieken zullen waardering moeten kunnen opbrengen voor hetgeen er aan waardevols buiten de katholieke gemeenschap gebeurt". De heer Kruisman (C.P.N.) maakte aller eerst een uitstapje naar Den Haag en he kelde de regeringspolitiek. De „B.B." be stempelde hij als een verlengstuk van de NAVO. Hij drong aan op een schriftelijk verslag van de uitgaven van de „B.B.". De begroetingsavonden, die voor nieuwe in woners worden georganiseerd, noemde hij eenzijdig en daarnaast had hij geen waar dering over opmerkingen over Polen, de Mei-viering en de Hongaren in het verslag van de T olitie. De heer Kolkman (C.H.U.) was maan dagavond de eerste en tevens de laatste spreker in de tweede ronde van het debat. Hjj pleitte voor een méér op de gewone man afgestelde redactie van de gemeente lijke stukken, het instellen van een jeugd- gemeenteraad en eventueel een jeugdad- viescollege voor de IJmond, stimulering van het visserijonderwijs en het aanstellen van een voorlichtingsambtenaar in plaats van een directeur voor het vreemdelingen- verk :er. Hij betreurde het dat de overigens voor treffelijke IJmuidense visserij school zo weinig varensgezellen voor het IJmuidense visserijbedrijf aflevert. „Het aantal eigen vissers is erg teruggelopen. Slechts een derde van de IJmuidense vloot van dertig trawlers wordt door IJmuidenaren be mand, dat is een teken aan de wand voor een vissersplaats". Hij vroeg waarom er geen voortgang is gemaakt met het inter naat en waarom de jongens op de visserij- school geen uniformen meer dragen. Een positieve instelling van het ge meentebestuur tegenover het in de vaart brengen van een schoolsehip achtte hij ook belangrijk. Wat het vreemdelingenverkeer betreft: „Zie af van de benoeming van een directeur voor het vreemdelingenverkeer en benoem een voorlichtingsambtenaar". van B. en W. „De bank in Haarlem werkt veel te duur. Een rente van 20 percent be antwoordt beslist niet aan het sociale doel van deze bank," merkte hij op. Ook hij betreurde het feit, dat er geen bank voor de gehele IJmond was opgericht. Hij vond de argumenten van Beverwijk tegen de aansluiting niet erg sterk. Vast staat, dat de Beverwijkers een derde meer moeten betalen voor het verkrijgen van een kre diet dan de Velsenaars. Ook de communisten noemden de eigen bank een belangrijke verbetering voor dat deel van de bevolking, dat hiervan gebruik moet maken. De heer Van Hoorn (C.P.N.) betreurde het besluit van Beverwijk. Grote voordelen „Het voorstel levert niets dan winst op voor de gemeente en de betrokkenen," zei de heer Van Os van den Abeelen (P.v.d.A.). „Het heeft ontzaglijk grote voordelen, dat een instelling als deze niet te groot wordt, ook voor de beoordeling van de aange vraagde kredieten." De heer Van Os van den Abeelen accentueerde voorts het ver schil tussen de persoonlijke lening en de kredieten, die de volkskredietbank ver strekt. „Het geven van een persoonlijke lening is een commerciële daad. De volkskrediet bank eist een geheel andere instelling. Het zou verkeerd zijn om zich te baseren op de ervaringen van de banken, die per soonlijke leningen te verstrekken. De volkskredietbank heeft voor alles een so ciale functie," aldus de heer Van Os van den Abeelen (P.v.d.A.). Ook de heer Van Os van den Abeelen betreurde het besluit van Beverwijk om zich niet aan te sluiten bij Velsen. Als laatste spreker in dit „kredietdebat" hechtte de heer Lips (A.R.) zijn goedkeu ring aan het voorstel van B. en W. Wet houder C. P. J. Maas (sociale zaken) deed het overleg in IJmondverband over deze zaak uit de doeken. „Na de critiek op de Haarlemse bank ontvingen wij bericht, dat de tarieven van 1 januari 1957 in ere zou den worden hersteld. De andere punten van critiek zouden echter in een pas op 29 september te houden vergadering wor den behandeld. Dat bracht Velsen in tijd nood," aldus de heer Maas. Er is wel een vergadering gehouden met Beverwijk en Heemskerk. Het was intussen echter te laat geworden om met deze drie gemeen ten een gemeenschappelijke regeling te treffen. Sociaal verantwoord De bank zal zeker sociaal verantwoord op gaan treden. Dat is haar natuurlijke taak, merkte de wethouder van sociale za ken, die bijzonder goed op dreef was deze middag, voorts nog spits op. Hoewel hij de hoop uitsprak, dat Beverwijk zich alsnog aan zal sluiten bij Velsens bank, maakte hij de raad duidelijk, dat de Velsense bank de Haarlemse bank beslist geen concur rentie wil gaan aandoen. Het antwoord van wethouder C. P. J. Maas had evenwel de fractie van de VVD en die van de AR nog niet volkomen be vredigd. Mevrouw Heykoop (VVD) kwam op haar vragenlijst terug en de heer Lips (AR) stelde de IJmondsamenwerking nog maals in het middelpunt der belangstel ling. „Ontbrak het soms aan tijd om Be verwijk in te schakelen?" De heer Van Os van den Abeelen (P.v.d.A.) stond op en maakte de opmer king, dat de raad wel wat te ver ging met het stellen van vragen. „Men daalt hier mee teveel af in kleinigheden, die het be leid van de raad niet raken". De heer Pleyler (V.V.D.) was het niet met de heer Van Os van den Abeelen (P.v.d.A.) eens en wethouder Maas gaf te kennen, dat wanneer Beverwijk werkelijk behoefte had gevoeld om zich bij Velsen aan te slui ten, daar heus wel een mouw aan te pas sen zou zijn geweest. Advertentie Tempeliersstraat 68 Haarlem - Tel. 21164 Vraagt vrijblijvend demonstratie. Maandag werden op de Beverwij kse bloemenveiling de eerste hyacinten aan geboden. Het was de firma P. Nijssen en Zn. uit Santpoort die voor deze primeur zorgde. Er werd 38 cent per bloem be taald.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 5