jJPfl Vanmorgen in de vishal en op zee Werk van J. J. Voskuil bij Hoogovens IJmuiden en zijn vishal in beeldende kunst Nationalisten contra communisten in Irak CE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs DINSDAG 16 DECEMBER 1958 9 Belgische trawler hij Milford Haven vergaan Weerschependienst Aanvaring op de Theems Op rijwielpad tegen vrachtauto gebotst Scholieren gaan bridgen Controle op kernproeven nu aan de orde in Genève A merikaanse aanvulling op Britse voorstellen Tennis Althéa Gibson voert de Amerikaanse lijst aan Prof. dr. W. Leendertz te Santpoort 75 jaar Examens 5 laf Scheepvaart nv Slavenburg's Bank IMPORT-FINANCIERING Schoterweg 3 Te! 13370 Prins Bernhard drukt de hand van ir. L. Figl, de kanselier van Oostenrijk, aan wie hij zojuist de Erasmusprijs heeft overhandigd. Deze prijs, die is bestemd voor de Oostenrijkse presi dent Scharf, werd uitgereikt op het jaarlijkse congres van de Fondation Européenne de la Culture" „Stich ting voor Europese cultuur" waar van de Prins voorzitter is. Met het werk van de schilder J. J. Vos kuil heeft men bij de Hoogovens weer eens een belangrijke tentoonstelling gemaakt. Het is niet altijd even gemakkelijk voor dit doel werk bij elkaar te krijgen. Schil ders, die er in slagen van hun werk te le ven, hebben hun dan vaak toch wat be perkte voorraad graag niet te lang van huis, zeker wanneer ook de verkoopkan sen op een expositie gering zijn. Voor ex posities als die bij de Hoogovens, die toch bij elkaar wel een zes weken moeten du ren, moet men een beetje idealist zijn. De heer C. F. (Kees) van Dam wist met Vos kuil wie hij koos. Voskuil heeft zich altijd ingezet voor wat hij maar even van maat schappelijk belang achtte. Vaak kostte dat veel van de voor een schilder als hij toch zo kostbare tijd, maar lachend vertelt hij het toch nooit te kunnen laten, 't Is bij hem ook geen vlucht in iets anders "dan de zo moeilijke kunst. Zijn harde werken be wijst het tegendeel. Als weinig anderen genoot hij danook werkende zijn vakanties in Zweden en Zuid-Frankrijk. Slechts enkele tekeningen uit een grote reeks van het zuiden vertellen hier iets van zijn werkend genieten en zijn daar eens voor een paar weken vrij zijn van dage lijkse problemen. Daarbij zijn vooral ook schilderkunstige problemen. Nooit heeft Voskuil zich tevreden gesteld met het eens verworvene. Steeds was hij zoékende naai de in onze tijd het meest passende uitdruk kingsvormen. Het zeer persoonlijke al leen is hem niet voldoende. Hij acht zich deel van een groter geheel, waarop zijn manier van zeggen afgestemd moet zijn. Hij kan het zijne zeggen, maar vindt het ook belangrijk uit te drukken wat in vele mensen leeft. Mocht er in de loop van zijn ontwikkeling dan sprake zijn van enige stijlwisselingen, zijn handschrift zijn wijze van tekenen of het neerzetten van zijn penseel bleef altijd zeer persoonlijk en daarmee steeds de maker verradend. Misschien dat het hier geëxposeerde portret van mevrouw P. te A. het meeste een Voskuil is. Ik acht het in ieder geval een zijner gaafste doeken. Het is tot in alle plekken beheerst geschilderd, het is spon taan maar nergens schetsmatig gebleven. Iets meer schets, maar als zodanig zeker nergens ook hinderend, is de voorstudie voor het portret van de verzamelaar P. A. Regnault, dat ik al eerder zag en waar deerde. Deze voorstudie trof me zelfs meer. Wat betreft landschappen heeft Voskuil het niet gelaten bij spontane tekeningen en gouaches alleen. In een schilderij van het Zuidfranse Sanary zocht en vond hij het essentiële. Een gezicht op Stockholm was voor mij een verrassing. Voskuil specialiseerde zich niet op be paalde onderwerpen. Zo ontmoeten we verder een stilleven, beelden van het cir cus, dieren waaronder vooral paarden, wedstrijdrijders op motoren, balletdan sers en beeldetjti uit een confectiebedrijf en een diamantslijperij. Vooral de laatstè twee werken, uitgevoerd in gouache, trof fen me bijzonder en men moest, dacht ik, Voskuil maar eens bij de Hoogovens aan de gang zetten. Zulke onderwerpen liggen hem en zouden mogelijk het publiek, waar voor deze tentoonstellingen bedoeld zijn, nog gemakkelijker treffen. Bob Buys De 25 ton metende Belgische trawler Suzanne Adrienne" is dinsdagochtend vroeg ter hoogte van Milford Haven in Pembrokshire (Wales) gezonken. De zes bemanningsleden konden ongedeerd wor den overgenomen door de reddingsboot van St. Davids. Verscheidene schepen waren naar de trawler gevaren nadat noodseinen waren ontvangen met de mededeling, dat het vaartuig in zinkende toestand verkeer de. Het was op de rotsen gelopen en ver volgens op drift geraakt. Gedurende de volgende tijdvakken zul len de Nederlandse weerschepen „Cumu lus" en „Cirrus" achtereenvolgens dienst doen op het oceaanstation „K", op 45 gra den Noorderbreedte en 16 graden Wester lengte, „Cumulus": 25 december18 jan., „Cirrus": 18 januari11 februari. Bij Felison exposeert tot 28 december het schilderspaar Harry en Clara Visser dé Jong, die hun tentoonstelling „IJmui- den en zijn vishal" noemde. Het straalt bij Felison van een kleur, die men in het interieur van een dergelijk gebouw niet direkt vermoedt. Hun goed recht tot het gebruik van felle kleuren bewijzen de Vis sers, wanneer men hun werk nader be schouwt. Vele van de aquarellen uit de vishal behoren tot het beste van het ten toongestelde. Het aquarelleren van men sen in beweging en bovendien in groepen eist een hier aanwezige vaardigheid, die bewondering afdwingt. Dat is eveneens het geval met mensen aan het strand, vaak spelend in het water. Daarbij wer den verscheidene zaken nog treffend ge componeerd ook. Het is dan ook jammer dat de Vissers in hun jeugdig enthousiasme bij hun schilde rijen in olieverf tezeer mikken op de genia le, of dit alleen maar zo lijkende, gooi van Duitse expressionisten. Ze komen daar mee te weinig uit de verf en Clara Visser verloor zelfs het contact met haar onder werp, dat decor bleef nu. Wat betreft kleur mag gelukkig overigens het woord Duits niet genoemd worden. We zagen deze zin tot heldere ongebro ken "kleur bij Felison wel meer. Men zou bijna van een Kennemer school gaan spre ken. Heeft de schilder Jan Schouten dit be vorderd? Het lijkt er soms op. Wat betreft de Vissers heeft mogelijk hun opleiding met hun voorkeuren te maken. Naar mijn smaak zit het in ieder geval goed met hen zolang ;.e niet te veel willen. Want hoe staat 't met hun ontwikkeling als we hun olieverf schilderijen als voltooid moeten beschou wen? Het lijkt me moeilijk hierop verder te bouwen. Vermoedelijk bestaat er voor hen de vrees niet tot die spontaniteit van hun aquarellen te komen. Daarvoor moet dan maar steviger gevochten worden. Ge zien die aquarellen is het de moeite waard. Bob Buys LONDEN (Reuter) Het 297 ton meten de Nederlandse schip „Vivo" is maandag ochtend vroeg op de Theems in aanvaring gekomen met het Britse schip Catford (2724 ton). Beide vaartuigen hebben schade boven de waterlijn opgelopen. De bromfietser P. v. d. H. is maandag morgen op de Beverwijkerstraatweg on der Heemskerk tegen een dwars over het rijwielpad staande onverlichte vracht wagen gereden en gevallen. Met een ge broken arm werd hij naar het St. Elisa- bethziekenhuis in Alkmaar vervoerd. Te gen de bestuurder van de vrachtwagen werd proces-verbaal opgemaakt. CAIRO, (AFP) In de Egyptische pers is zondag voor het eerst gezinspeeld op een conflict tussen communisten en Arabische nationalisten in Irak. Het blad „Al Akh- bar" schrijft, dat sedert enkele dagen de communistische pamfletten worden ver spreid tegen de Verenigde Arabische Re publiek. ANKARA, (Reuter) Reizigers die uit de Iraakse hoofdstad Bagdad in Turkije zijn aangekomen, hebben verklaard, dat er zich deze week ernstige onlusten in Bag dad hebben voorgedaan. Er heerst een wa re revolutionaire stemming en het leger is niet in staat de orde te handhaven, aldus de reizigers. De militaire wachtposten bij de gebouwen van buitenlandse diplomatie ke vertegenwoordigingen zijn versterkt. De Amerikaanse ambassade wordt be waakt door een complete pantsereenheid, die in de tuin rondom het gebouw kam peert. Ooggetuigen verklaarden, dat dezer da gen bij bijzonder felle volksbetogingen meer dan 25 auto's van buitenlanders, waaronder wagens van het corps diploma tique, in brand zijn gestoken. NEW YORK (Reuter) De leider der Iraakse delegatie bij de UNO, Hasjim Dja- wad, heeft zondag in New York twijfel aan de juistheid van de berichten over de exe cutie van Djamali, Baban, Basjajan en Aref uitgesproken. Als zij terechtgesteld waren, had Bagdad dit wel bekendge maakt. Dergelijk nieuws hoeft niet uit Bei roet te komen, aldus Djawad. Het bericht over de terechtstellingen van deze vroege re regeerders in Irak werd vernomen van nationalistische Arabische zijde te Bei roet. TEHERAN (UPI) Volgens het in Te heran verschijnende blad „Etalaat" is in de Iraakse oliehaven Basra de staat van beleg afgekondigd. De regering zou hier toe hebben besloten nadat zich demonstra ties hadden voorgedaan tegen de aan komst van een Sovjet-vrachtvaarder, ge laden met wapens. Twee Koerden die zich met handgrana ten in de nabijheid van het schip zouden hebben opgehouden zouden zijn gearres teerd. Voorts zouden de aanhangers van de regering zijn bewapend met het oog op eventuele ongeregeldheden. Op maandag 29 en dinsdag 30 november alsmede op vrijdag 2 januari zullen om 14 uur in de Willem de Zwijgerschool aan de Plantanenstraat in IJmuiden bridge drives voor de oudere jeugd worden ge houden. Deze drives worden door de IJ- muidense bridgeclub ,,De Jump" georgani seerd. De drives worden in de kerstvakan tie gehouden om de schooljeugd een kans te geven aan de drives deel te nemen. GENèVE (Reuter) Op de Geneefse conferentie over de staking van kernproe ven hebben de Verenigde Staten nog vier ontwerp-artikelen over' een controle systeem voor kernproeven ingediend,waar tegen de Rus Tsarapkin enkele voorlopige bedenkingen te berde heeft gebracht. De Amerikaanse voorstellen, aanvullingen op twee reeds eerder ingediende Britse ont- werpen voor de artikelen 4 en 5 van het verdrag, handelen over de functies van de internationale controlecommissie, het over leg tussen de verdragspartijen, de admini strateur of dagelijks hoofd van de controle commissie en diens internationale staf, en de systemen voor ontdekking en identifi catie van kernontploffingen. Op de andere Geneefse conferentie, die over het voorkomen van onverhoedse aan vallen, hebben de westelijken de laatste communistische voorstellen over grondcon- troleposten en luchtinspectie verworpen omdat zij van oordeel zijn dat de voor stellen, die ook in een kernwapen-vrije zone in Centraal Europa voorzien, buiten de bevoegdheid van de conferentie vallen wegens hun politieke strekking. Volgens het Russische persbureau Tass staan de westelijke afgevaardigden er op dat de conferentie haar werk in de nabije toekomst beëindigt zonder een datum voor hervatting van de onderhandelingen vast te stellen. Tass zegt dat „dit gedrag grote verwondering in Moskou baart en de ge dachte wekt dat men poogt de onderhan delingen af te breken". LONDEN (UPI) De Britse staatssecre taris van Buitenlandse Zaken Ormsby- Gore heeft verklaard dat de conferentie over het stopzetten der kernproeven thans in het stadium van degelijke onderhande lingen is gekomen. „In het begin wilden de Russische onderhandelaars niet wijken, maar nu zij, na vier weken, inzien dat wij niet van ons standpunt zullen afwijken lopen de onderhandelingen goed," zo zei hij De Amerikaanse Lawntennisbond heeft voor 1958 tie volgende damesranglijst sa mengesteld: 1. Althéa Gibson, 2. Beverly Fleitz-Baker; 3. Darlene Hard; 4. Dorothy Knode-Head; 5. Margaret Dupont-Osborne; 6. Jeanna Arth; 7. Janet Hops; 8. Sally Moore, 9. Gwyneth Thomas, 10. Mary Ann Mitchell. Vanmorgen aan de markt Twee trawlers zorgden vanmorgen voor 290 kisten schelvis, 300 wijting, 80 ma kreel, 65 stijve kabeljauwen, 135 gul en kabeljauw, 152 koolvis, 20 varia. In totaal 950 kisten verse vis. De Golfstroom KW 4 (5 november) zorgde voor 130 schelvis. 30 makreel, 180 wijting, 55 gul en kabel jauw, 75 koolvis, 30 stijve kabeljauwen. De Herman IJM 2 (4 november) kwam de pieren binnen met 160 schelvis, 50 ma kreel, 120 wijting, 80 gul en kabeljauw 50 koolvis, 20 diversen, 35 stijve kabel jauwen. Voor morgen Voor de woensdagmarkt wordt de Job Gouda IJM 79 verwacht met 220 schelvis, 145 wijting, 105 kabeljauw en gul, 50 kool vis, 20 haring, 25 makreel, 60 varia, de Amsterdam IJM 28 wordt verwacht met 25 wijting, 140 schelvis, 75 gul en kabel jauw, 75 koolvis, 75 makreel, 15 varia, 100 kleine kisten haring en 35 stijve kabel jauwen. Voorts zal de KW 81 aan de markt komen met 85 wijting, 120 schelvis, 230 gul en kabeljauw, 30 makreel, 5 varia. Voor het buitenland In guldens werd betaald voor grote rijen kabeljauw 130 tot 150, kleine regels kabel jauw 60 tot 65, kisten grote kabeljauw 160 tot 176, jumbo's 87 tot 90, grote schel vis 60 tot 65, witte koolvis 110 tot 112. Voor de eigen markt In guldens werd betaald voor zwarte koolvis 82 tot 90, koolvis I 33 tot 35, kool vis II 30 tot 31, lengen 82 tot 84, kisten kleine kabeljauw 120 tot 128, grote gullen 42 tot 46. middel gullen 40 tot 43, torren 35 tot 38, grootmiddel schelvis 50 tot 55, kleinmiddel schelvis 50 tot 54, pennen 46 tot 50, braad 44 tot 46, wijting 34 tot 35, makreel 31 tot 40. Op de visgronden Het was maandag voor de trawlers, die op 58 tot 60 graden noorderbreedte visten, niet zulk slecht weer om te vissen. De vangsten varieerden tussen de 120 en de 150 manden schelvis, koolvis en makreèl Montreal, Canada's grootste oceaanhaven beleeft de koudste decembermaand in vijftien jaar. De telkens vastvriezende sluizen worden regelmatig met stoom ontdooid om het schutten zoveel mogelijk te kunnen voortzetten. Dertig schepen, die sinds vrijdag in de St. Laurens vastgevroren zitten, hebben maandag opnieuw getracht de Atlantische Oceaan te bereiken. De schepen, die het verst gevorderd zijn, moeten echter nog bijna 800 mijl varen om zover te komen. Men neemt aan dat alleen de krachtigste Canadese ijsbrekers de schepen vlot kunnen krijgen. Het ijs is op sommige plaatsen bijna 180 cm dik. Het blijft bijzonder koud in de oosthoek van Canada. De temperatuur, die de afgelopen week schommelde rond de 18 graden Celsius onder nul, is nog steeds niet gestegen. per etmaal. De Post Boy verschalkte in twee trekken 40 manden schel- en koolvis. De Curacao had in een trek 20 manden schelvis en makreel. De Vios had in een trek 25 manden schelvis en koolvis. De kustloggers en kotters hadden in het ge heel niet te kampen met slecht weer. De vangsten waren redelijk en varieerden tus sen de 150 en de 200 kilo tong per etmaal. Sommige schepen vingen 8 tot 10 manden schol per etmaal. De Medan, de Toronto en de Allan Water vertrokken naar zee. Geen haringvangsten Het weer was zo slecht dat de vleet- loggers in de afgelopen nacht niet hebben gevist. Scheveninger met haring Gisteren heeft een logger 1800 kisten haring en 100 kantjes in Scheveningen ge lost. De haring bracht de mooie prijs van 26 tot 30 per kist op. Prof. dr. W. Leendertz te Santpoort oud-hoogleraar aan de gemeentelijke uni versiteit te Amsterdam, viert heden zijn 75-ste verjaardag. Prof. Leendertz werd 16 december 1883 te Veenwoude uit een doopsgezind predi kantengeslacht geboren. Hij studeerde te Amsterdam en te Groningen, werd in 1908 proponent en 10 januari 1909 te Nes op Ameland in het predikambt bevestigd. In 1913 promoveerde hij aan de universiteit te Groningen op een dissertatie over Soren Kierkegaard. In 1922 legde hij het predikambt neer en werd hij wetenschappelijk assistent aan de Groninger universiteitsbiblotheek en te vens predikant van de Groningse straf gevangenis. Daarna werd hij eerst weten schappelijk bibliothecaris en later bijzon der hoogleraar aan de economische hoge school te Rotterdam, waar hij reeds als privaat docent optrad. In 1933 werd hij lector aan het doopsgezind seminarium. In juli 1944 volgde zijn benoeming tot hoogleraar aan het doopsgezind semina rium en in 1946 hoogleraar aan de gemeen telijke universiteit te Amsterdam. Dit bleef hij tot aan zijn emeritaat in 1954. Hij do ceerde wijsbegeerte van de godsdienst en zedekunde. Van de hand van de 75-jarige verschenen enkele werken, alsmede tal van artikelen in tijdschriften en periodieken. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Kandidaats examen sociale aardrijkskunde: A. W. v. d. Ham en A. A. Jaarsma. beiden te Amsterdam. 's Gravenhage. Voor de te Amsterdam gehouden examens Engels M.O. b is geslaagd F. C. Klaver, IJmuiden. Utrecht. De heer H. J. Swart is gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op een proefschrift getiteld: ,,An investignation of the mycoflora in the soil of some mangrove swamps". De heer Swart is lector aan de universiteit van Witwatersrand te Johannesburg in Zuid-Afrika. Utrecht. Gepromoveerd is de heer P. F. Mijn- lieff tot doctor in de wis- en natuurkunde op een proefschrift getiteld: ..Sedimentation and diffusion of colloidal electrolytes" Utrecht, Doctoraalexamen rechten: E. Bunte, Curacao; K. F. A. Westerling, Blaricum. Docto raalexamen theologie: ds. P. Middelkoop, Drie bergen; ds. Sien Tjien Hing, Utrecht. Doctoraal examen aardkunde: J. D. A. Zijderveld, Utrecht. Veeartsexamen: W. Altenburg, Epe; R. M. Barkema, Noorderhogebrug (Gr.); G. H. Schut te, Vasse. Doctoraalexamen geneeskunde: F. A. M. Hoefsloot, Arnhem; mej. M. A. J. L. Verpalen, Utrecht; C. Wagenmaker, Rotterdam; C. van Weer den, Utrecht. Kandidaatsexamen Nederlandse let teren: C. H. Nabben, Utrecht. Doctoraalexamen klassieke letteren: mevr. D. v. d. Brink-De Boer, Rotterdam. Semi-artsexamen: W. Bax, Heerlen; G. Hennemann, Utrecht; C. E. de Jonge, Heerlen. Artsexamen: J. van Gent, Gouda; P. A. van Keep, Breda; Tan Twan Bie, Utrecht. Tandartsexamen mevr. M. Vaandrager-Renk, Utrecht; H. Freyer, Amsterdam-Z.; L.G. A. van Lith, 's Hertogenbosch. Wageningen. Aan de landbouwhogeschool is ge promoveerd tot doctor in de landbouwkunde ir. G. van den Ende, geboren te Heerlen, op het proefschrift: „Untersuchungen über den Pflan- zenparasiten verticillium albo-atrum Reinke et Berth". HET KOSTBARE TOEVAL probeerde weg te wassen ontdekte hijde kunstmatige kleurstof door een weddenschap <wam Hutchinson op het idee omspiegelsin vuurtorens te bouwen 4. een terugst bal braent 1 de gedacht luchtband uitende lunlop op e aan de - meS de kopermijnen van ralun in Zweden werden ontdekt tijdens de lacht op een hert ioordat Galvani met een mes een kikker aanraaktewerdde grote stoot gegeventot het onderzoek van de elektriciteit toen Nobel een fles springstof liet vallen ontdekte hij daardoor het middel om deze springstof minder gevaarlijk te maken Aagtekerk, 16 t.e Marseille. Aardijk, 15 v. Houston n. Beaumont. Abida, 15 te Geelong verwacht. Acila. 15 v. Istanbul n. Algiers. Algenib, 15 40 m. o.n.o. Isla Mayo n. Las Palmas. Algol, pass. 15 Fernando Noronha n. Las Palmas. Alhena, 16 te Santos. Alkes. 15 210 m. z.z.w. Calcutta n. Colombo. Alkmaar, 15 640 m. z.o. Seychellen n. Cochin. Almdijk, 16 v. Rotterdam n. Bremen. Almkerk, 15 60 m. z. Oostp. Kreta n. Genua. Alphacca, 16 te New York. Alpherat, 15 v. Baltimore n. Philadelphia. Amstelvaart, 16 te Bitung. Amstelveen, 15 135 m. z.w. Malaga n. Karachi. Appingedijk, 16 v. Montevideo n. Buenos Aires. Arendskerk, 15 v. Shanghai n. Hsinkang. Argos, 16 te Piraeus verwacht. Ariadne, 15 te Amsterdam. Asmidiske, 15 v. Norfolk n. Rotterdam. Astrid Naess, 15 70 m. w. H. v. Holl. n. Rastanura. Averdijk, 15 v. Philadelphia n. Baltimore. Baarn, 15 v. La Guaira n. Ciudad Bolivar. Banda, 16 te Houston. Baud. 16 te Moulmein v. Penang. Billiton, 16 v. Cebu n. Singapore. Bintang, 16 te Savannah n. New Orleans. Bloemendael, 15 270 m. w.z.w. Villano n. Trinidad. Borneo, pass. 15 Gibraltar n. Leixous. Breda, 16 te Bachaquero. Calamares, 15 te Los Angeles. Caltex Arnhem, 15 15 m. o. Kp. Bon n. Pernis. Caltex Eindhoven, 15 te Si dón. Caltex Leiden. 15 55 m. n.n.w. Oran n. Port Said. Caltex Nederland, 15 te Bahrein. Camerounkust, 14 v. Takoradi n. Freetown. Camitia, 15 450 m. o. Durban n. Kaapstad,. Carrillo, 15 v. Bolivar n. Los Angeles. Casaman.ce, 15 200 m. n.n.o. Kp. Villano n. Dakar. Clavella, 15 te Curasao. Congokust, 16 te Monrovia verwacht. Cradle of Liberty, pass. 15 Gibraltar n. Pt. Said. Dalerdijk, 16 te Brownsville. Dongedijk, 15 v. Los Angeles n. Balboa. Doris, 16 te Rotterdam. Drente, 16 te Bangkok. Eos, 15 70 m. o.n.o. Algiers n. Malta. Esso Nederl., 15 90 m. n.n.w. Lissabon n. Fawley. Etrema, pass. 15 Sicilië n. Berre. Farmsum, 15 500 m. w. Ouessant n. Le Havre. Friesland SSM, 15 145 m. z.w. Ushant n. Setubal. Gabonkust, pass. 15 Kp. Finisterre n. Rotterdam. Ganymedes, 15 v. Port of Spain n. Grenada. Garoet, 15 v. Antwerpen n. Londen. Giessenkerk, pass. 15 Gibraltar n. Genua. Groote Beer, 15 ,300 m. w. Fremantle n. Aden. Hathor, 15 v. Syracuse n. Beyrouth. Heemskerk, 15 70 m. n.w. Burlings n. Duinkerken. Ilos 15 te Amsterdam. Jacob Verolme, 16 te Guayacan. Johannes Frans, 14 v. P.anamakan. n. Cruzgrande. Johan v. Oldonbarnev.,' pass. 15 Ouess. n. A'dam. I-ólydon, 15 120 m. z.w, Esbjerg n. Gotenborg. Karako'fu'm, 15 ten anker rede 'Semarang. Karimata, 14 80 m. z. Kp. Comorin n. Belawan. Kennemerland, 14 v. Las Palmas n. Amsterdam. Kerkedijk, 15 te Rotterdam. Kermia, 15 v. Avonmouth n. Stanlow. Koningswaard, 15 1000 m. n.o. Pto. Rico n. R'dam. Kosicia, 15 v. Rotterdam n. Curagao. Krebsia, 15 te Stockholm verwacht. Kreeft, 16 v. Rotterdam n. Monrovia. Larenberg, 15 225 m. z. Kp. Verdi n. Dakar. Lemsterkerk, 15 te Khorramshahr. Leopoldskerk, 15 te Rotterdam. Liberty Bell, 15 100 m. z. Sardinië n. Port Said. Limburg 15 v. Tandjong Mani n. Dabo. Loosdrecht, 15 te Basrah. Lutterkerk, 15 te Kuwait. Maasland, 15 te Amsterdam. Marnelloyd, 15 480 m. n.o. Singapore n. Manilla. Maron, 15 440 m. o.z.o. Bermuda n. Antwerpen. Meerkerk, 15 v. Aden n. Trincomalee. Meliskerk, 16 te Port Said. Memnon, 16 te Savannah. Meres N. 15 dw. Kp. Espichel n. Rouen. Merwede, 16 te Dakar. Modjokerto, pass. 15 Lissabon n. Rotterdam. Moordrecht, 15 te Port Said n. Mena. Musilloyd, 16 te Rotterdam. Naess Commander, 15 v. Fawley n. Port Said. Naess Lion, 16 te Suez. Naess Tiger, 15 750 m. z.w. Azoren n. Houston. Nieuw Holland. 15 v. Tand.i. Priok n. Singapore. Noordholland, 15 55 m. z.w. Startpt. n. Maracaibo. Ommenkerk, 15 v. Aden n. Suez. Oostkerk, 15 te Zanzibar verwacht.. Ossendrecht., 15 v. Rotterdam n. Hampton Roads. Ouwerkerk 15 430 m. w. Sabang n. Aden. Overijsel, 15 540 m. z.o. Kp. Guardafui n. Singap. Peperkust. 15 v. Lagos n. Douala. Perna, 15 270 m. z.o. Madras n. Calcutta. Pieter S, 15 te Rotterdam. Folydorus, 15 100 m. n.n.o. Formosa n. Shanghai. Poseidon, 15 v. Amsterdam n. Hamburg. Prins Willem III, 16 t.e Le Havre. Pr. Willem IV, 15 450 m. w. Glasgow n. Glasgow. Prins Willem van Oranje, 15 480 m. w. Valentia. Prins Will. George Fred., 15 v. Le Havre n. Antw. Provenierssingel, 15 1400 m. n.o. Orinocomonding naar Puerto Ordaz. Pygmalion. 16 v. Rotterdam n. Amsterdam. Purmerend, 15 100 m. z. Finist. n. Thameshaven. Raki, 16 te Cochin. Reyniersz, 16 te Beira verwacht. Rotti, 15 v. Cochin n. Djibouti. Rijnkerk, 15 te Lourenzo Marques verwacht. Ruys, 15 v. Mauritius n. Lorenco Marques. Sarpedon, 16 te Philadelphia. Schie, 15 50 m. n.o. Ouessant n. Hamburg. Schouten. 16 te Beira. Sibajak, 16 te Cristobal. Sigli, 16 te Singapore. Sinabang, 15 te Sandakan. Sloterdijk, 15 750 m. n.w. Azoren n. New York. Soestdijk, 16 te New York. Stad Arnhem, 16 le Rotterdam. Stad Leiden, 15 900 m. o. Bermuda n. G. v. Mexico. Stad Schiedam, 16 te Bone. Stad Vlaardingen, 15 70 m. z. Marseille n. Melilla. Stanv. Talangakar, 15 v. Sungeiger. n. Singapore. Statendam, 15 te Havana. Statensingel, 15 200 m. n. Finisterre n. Houston. Steenv.-ijk. 16 te Rotterdam. Straat Bali, 15 v. Port Elisabeth n. Kaapstad. Straat Cook, 15 1200 m. n.o. Amsterdam eil. naar Mauritius. Straat Soenda, 15 340 m. n.o. Mauritius n. Penang. Straat Torres, 17 te Melbourne verwacht. Sumatra, 15 v. Sandakan n. Manilla. Sunetta, 15 13 m. z.o. Linga archip. n. Singapore. Taria, 15 v. Singapore n. Saigon. Teiresias. 16 te Aden. Themis pass. 15 Jamaica n. Mobile. Tiberius, 14 v. Paramaribo n. Georgetown. Towa, pass. 15 Ouessant n. Rio de Janeiro. Triton, 16 te Ciudad Bolivar. Van Noort, 16 te Singapore. Van Spilbergen, 15 v. Freetown n. Takoradi. Vlist, 15 400 m. n.n.o. Flores n. Hampton Roads. Waal, pass. 15 Ouessant n. Piraeus. W. Alton Jones, pass. 15 Pantellaria n. Ph.delphia. Waibalong, 15 rede Basrah. Waiwerang, 16 te Darwin verwacht v. Manilla. Waterland, 15 te Bremen. Waterman, 16 te Port Said. Willemstad, 15 1062 m. o.n.o. Guadeloupe naar Guadeloupe, Witmarsum, 15 v. Batonrouge n. Jacksonville. Zaankerk, 15 870 m. w. Cocos eil. n. Fremantle. Zaanland, 15 v. Montevideo n. Santos. Zonnekerk, 16 te Amsterdam. Zuiderkerk, 15 v. Le Havre n. Marseille. Zuiderkruis, 15 155 m. n.o. Benghazi n. A'dam. SLEEPVAART Blankenburg, 16 te Maassluis. Cycloop, 16 280 m. w. Bermuda n. Perzische Golf. Friesland, 16 400 m. w.n.w. Midway n. Honolulu. Humber, 14 te Falmouth. Loire, 16 90 m. z.w. Porto Rico n. Belem. Noordholland, 16 55 m. z.w. Startpt. n. Maracaibo. Oostzee, 16 240 m. n.o. Vittoria n. Rio de Janeiro. Poolzee, 16 te Antwerpen. Rode Zee, 16 v. Guayaquil n. Europa. Titan. 16 400 m. z.w. Bermuda n. Perzische Golf. Zeeland 16 60 m. n.o. Terceira n. Khorramshahr. Advertentie Nieuwe Gracht 98 Tel 12580 - 16942 AMSTERDAM De eerste beursdag van deze week zette met een vaste tendentie voor de inter nationale waarden in, behalve voor die van aandelen Kon. Olie. Certificaten Uni lever hadden de leiding en dit op een mo gelijk spoedige introductie van deze pa pieren op de Westduitse beurzen en ook de Philipspapieren lagen vooraan, die voor Zwitserse rekening uit de markt werden genomen. Certificaten Unilever werden van Duitse zijde gevraagd en noteerden ongeveer 5 punten hoger, vergeleken bij de slotprijs van vrijdag. De stockdividen den waren ruim 10 gulden hoger. De Phi- lipsaandelen blijven op de beurs de be langstelling behouden van het buitenland. Zwitserland trad als groot koper op, waar door de arbitrage posten van 25 stuks in één klap uit de markt nam op een koers van 449. Hierna werd de brug van 450 „genomen" en na 450'/, op het bord te hebben gebracht, schommelde de koers in het verdere beursverloop om de 450 per cent. De koerswinst bedroeg, vergeleken bij de vorige slotprijs, ongeveer 10 punten. Ook de converteerbare obligaties Philips gingen enige punten hoger in andere han den over. AKU, met een onveranderd 4 percent interimdividend, lag zeer goed in de markt en avanceerde ruim 4 punten. KLM was in mineurstemming en werd bij na 1 gulden lager geadviseerd ingevolge Wallstreet. Flauw in de markt lagen aan delen Kon. Olie in verband met de olie- politiek van de nieuwe president van Venezuela en de politieke onzekerheden in het Nabije Oosten (Irak). Er waren in de oliehoek alleen maar kooporders op lage prijzen. Het fonds verloor, vergeleken bij vrijdag, ongeveer 4 gulden, waarvan onge veer 3 gulden onder pariteit New York. In de scheepvaartsector was de handel wederom niet ruim, maar de vraag kreeg gedurende het beursverloop de overhand. Hierdoor stegen de koersen en uiteindelijk konden aandelen K.N.S.M. en Scheepvaart unies ongeveer 3 punten oplopen. Holland Amerikalijn lag een punt hoger in de markt terwijl de overige waarden goed prijshoudend bleven. In de leidende cul tures was het zeer stil. H.V.A. hield zich nog het best, ruim 1 punt hoger en Am sterdam Rubber met certificaten Deli prijshoudend. Van de staatsfondsen lag de nieuwe 41 /2 percent lening vast in de markt, daartegenover was de staffellening aan de lage kant, min percent. Op de lokale markt was het zeer stil en- de koers verschillen vergeleken bij vrijdag waren merendeels niet van enige betekenis. Pro longatie 3'/, percent. (ANP) NEW YORK American Motors met een record- produktie van Rambler-auto's had de grootste omzet en een sterke koerswinst in een onregelmatige maar hoger gestem de markt. Het fonds opende met een aan- delenblok van 15.000 en monteerde met 3/ dollar tot een nieuw hoogtepunt op 39 van welke winst het grootste deel behou den bleef. Zenith Radio bereikte een nieuw hoogtepunt op 197, lus 14 dollar. Dit fonds staat thans 129% dollar boven zijn laagte- punt van dit jaar genoteerd. De huidige koers is gelijk aan 394 oude notering, vol gens welke 1957 op 129 werd afgesloten. Het fonds onderging begin van dit jaar een twee-op-een aandelensplitsing. Great Atlantic and Pacific deed zijn intrede op de New York Stock Exchange met een blok van 15.000 aandelen ter waarde van 885.000 dollar. Er werd 59 dollar genoteerd. Het industriegemiddelde steeg van 562,27 tot 563.98, gesteund dpor National Steel plus 2, Goodyear plus een, Jersey Standard plus een, en Union Carbide plus een. East man Kodak en Du Pont de Nemours moes ten een dollar of meer prijsgeven. Het ge middelde voor spoorwegfondsen kwam van 154,70 op 154,12 en dat voor openbare nutsbedrijven van 87,95 op 88,04. De aan- delenomzet steeg van 3.140.000 tot 3.340.000. Van de 1227 verhandelde fondsen sloten er 487 hoger en 490 lager. (UPI) Slotkoers Voorbeurs gisteren koersen 3-3%% Nederl. '47 89 3% Nedl. 1962/64 94% Woningbouw 6 "/o 110 Pr. A'dam '56 I.. 87% Pr. A'dam '56 II. 95% Pr. A'dam '56 III 95 Pr. R'dam '52 I.. Pr. R'dam *52 TI.. 95% Pr. R'dam '57 104 A.K.U 245 242 ex.div. Calvé Delft 383 Van Gelder Zonen 186 K. N. Hoogovens 327 Nederl. Ford 189% N. Kabelfabriek. 290 gew.Philips Gloeil. 450 456 Pref.PhilipsGloeil. 187 Unilever 393% 396 Wilton Fyenoord 195 Werf Gusto 146 Dordtsche Petrol 726 Kon. Petroleum 181,20 f 183,— Billiton 175 A'dam Rubber 67% K.L.M 102,10 Holl. Amer. Lijn.. 151 K.N.S.M 153 N. Scheepv. Unie 134% v. Nievelt Goudr. 130% Phs. v. Ommeren 235% H.V.A 129 Delimaatschappij 137,50 Amsterd. Bank.. 236 Nat. Handelsbank 128 Ned. Handel Mij 180 Rotterd. Bank 196 Twentsche Bank. 177 Anaconda Copper 59 Bethlehem Steel 48% U.S. Steel 87% General Motors.. 47% 79% 22%

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 9