NAVO-overleg leverde twee winstpunten op Boetvaardige Boelganin bekent zijn zonden ZONDER^ RENTE KLEDING TERMIJN j^rrr GRAMMOFOONPLATEN MUZIEK EN MUZIEKINSTRUMENTEN Londens debuut van Hans Kaart wordt „schitterend" genoemd Knap speurwerk van politie Eensgezindheid over West-Berlijn en toenadering terzake van Cyprus Beschuldigingen volmondig bevestigd „Small world" al op helft van traject? HAARLEMSE KLEDING CENTRALE PARAPLUIES SCHOTH Belgische justitie treedt op tegen Nederlandse prijsvraag Geneefse conferenties zijn tot volgend jaar verdaagd RENAULT „VIER" of RENAULT DAUPH3NE GARAGE DEN HOUT VOOR UW KERSTTAFEL Rassenonlusten al in 1925 door communisten beraamd Zeven doden in het verkeer JANSSTRAAT 63 Demi's - Kostuums Pantalons - Colberts Japonnen - Mantels Damespantalons Regenmantels enz. -\r Veelbelovend tweetal J O AL, 19 DECEMBER 1958 k J (Van onze correspondent in Parijs) De ministersconferentie der vijftien At lantische landen is gisteren in Parijs ge ëindigd met een slotcommuniqué waarin de resultaten van drie dagen overleg op hoog niveau worden samengevat. Ten aanzien van Berlijn zegt het document, dat de statenleden niet van zins zijn voor de bedreiging van Sovjet-Rusland te wij ken. In de overige twaalf punten van het communiqué worden de opmerkingen en aanbevelingen verstrekt die men in deze diplomatieke stukken gewend is. De strek king zou aldus kunnen worden samenge vat: we zijn op de goede weg, doch het tempo dient te worden opgevoerd. Het voorstel van minister Staf voor een ver dere militaire integratie wordt niet af zonderlijk in het communiqué genoemd. De uitwerking van deze Benelux-sugges- tie wordt als een kwestie van interne or ganisatie beschouwd, waarmee het se cretariaat-generaal zich verder zal be moeien. Wel wordt daarentegen de aan beveling van secretaris-generaal Paul- Henri Spaak vermeld, inzake kwesties van meer lokaal belang, die in het vervolg zul len worden opgedragen aan commissies, die dan aan de permanente raad verder verslag krijgen uit te brengen. Dergelijke commissies zal Spaak kunnen instellen, zodra ergens in het Atlantische gebied een kwestie speciale zorgen zou baren. Veel originele denkbeelden zijn er deze dagen in Parijs niet naar voren gekomen, maar de aandacht der ministers werd zoals Spaak gisteravond opmerkte dan ook grotendeels opgeëist door het zestiende lid van de club, de heer Kroesjtsjev, die de kwestie-Berlijn aan de orde had willen stellen. Op dat punt heeft de conferentie èen zeer eensgezinde houding weten te be palen en volgens Spaak zou men in dat opzicht nooit zo snel en volledig zijn ge slaagd, wanneer de vijftien landen in de permanente raad niet tevoren een grote ervaring in collectieve diplomatie hadden opgedaan. V er zwegen Toch krijgt men uit het communiqué wel de sterke indruk, dat een voornaam, zo niet het belangrijkste vraagstuk, dat zich aan de ministers voordeed, bewust werd genegeerd. De kwestie der reorganisatie van de NAVO en de instelling van een Amerikaans-Brits-Frans driemanschap aan de top, die premier De Gaulle in zijn befaamde brieven aan premier Macmillan en president Eisenhower aan de orde heeft gesteld, worden in het communiqué niet aangeroerd. Niettemin dreigt dit initiatief van de Franse minister-president de nor male activiteiten van de Noordatlantische Verdragsorganisatie in de toekomst voor een belangrijk deel te blokkeren. Secre taris-generaal Spaak, die over deze leem ten op zijn laatste persconferentie her haaldelijk werd ondervraagd, poogde zich uit deze benarde situatie te redden met de opmerking, dat De Gaulle's brieven geen agendapunt gevormd hadden. Een intiemere verstandhouding en samen werking tussen de leidende westerse mo gendheden noemde Spaak verder een doel wit waarmee alle Atlantische landen ge diend zouden kunnen worden. Het is al leen jammer, dat men nu juist eerder verder dan tevoren van dit oogmerk ver wijderd lijkt te zijn. Moeilijk kan worden ontkend, dat de machtsoverneming in Frankrijk door generaal De Gaulle deze week voor het eerst onmiskenbare inter nationale repercussies heeft opgeleverd. In zekere nevenzones van het interna tionale verkeer lijken niettemin wel eni ge vorderingen te zijn gemaakt. Ten aan zien van Indonesië heeft minister Luns tegenover Nederlandse correspondenten opnieuw verklaard, dat zijn besprekingen met zijn ambtgenoten Dulles en Selwyn Lloyd over wapenzendingen aan president Sukarno niet onbevredigend zijn geweest. Advertentie dames en heren f Gr. Houtstraat 47 - Haarlem Telefoon De Brusselse justitie heeft een gerech telijk onderzoek ingesteld tegen de verte genwoordiger van de Nederlandse prijs vraag „Kijken, Denken en Winnen" in België, die optreedt namens de Neder landse uitgever van deze krantenprijs vraag. De prijsvraag heeft in Nederland veel succes gehad en de grote publikatie ervan in de Belgische kranten begon even- èens goede resultaten op te leveren. Er werden echter bij de Brusselse justitie tal rijke klachten ingediend, met als gevolg dat werd nagegaan of de methodes, die bij deze Nederlandse prijsvraag werden aan gewend, niet een overtreding vormen van de Belgische wet op de kansspelen en wed denschappen. Twee experts zouden hebben vastge steld, dat de organisatoren van de prijs vraag inderdaad de Belgische wet kunnen ontduiken en dat bedrog niet denkbeeldig is. Er zijn huiszoekingen gehouden in de woning van de organisator van de prijs vraag in België en in de kantoren van de te Brussel gevestigde firma's „Eureka" en „Belgique-Miroir". Dokumenten, cliché's, correspondentie en de boekhouding wer den in beslag genomen. Ook terzake de kwestie Cyprus moeten enige vorderingen zijn gemaakt. Voor het eerst sedert vier jaar hebben de ministers van Groot-Brittannië, Turkije en Grieken land elkaar gezamenlijk ontmoet en zij stelden zich zelfs beschikbaar samen met een glimlach voor de fotografen te ver schijnen. In ieder geval heeft dit persoon lijke contact tot resultaat gehad, dat de terechtstelling van twee Griekse Cyprio ten kon worden afgelast. Wanneer door de komst van tientallen ministers en onge veer duizend diplomaten naar Parijs het leven van twee jongemensen kon worden gered, dan zijn alle woorden en inspan ningen tenminste niet geheel vergeefs ge weest. (Reuter) De drie ministers hebben hun besprekingen „nuttig" genoemd. Zij kwa men overeen de besprekingen langs diplo matieke weg voort te zetten, zo werd van gezaghebbende zijde vernomen. Het ge sprek had plaats, nadat de spanning over de kwestie-Cyprus was verminderd door het besluit van gouverneur Foot om de doodvonnissen over twee jonge Griekse Cyprioten te wijzigen in levenslange ge vangenisstraf. Volgens een Britse woord voerder is er geen sprake geweest van Griekse dreigementen om de besprekingen met Groot-Brittannië af te breken indien de terechtstellingen zouden worden vol trokken. De Griekse minister van Buiten landse Zaken, Averoff, daarentegen ver klaarde donderdagmiddag tegenover ver slaggevers dat besprekingen niet mogelijk zouden zijn geweest indien de vonnissen niet verzacht waren. Gouverneur Foot heeft ook de vrijlating van zeventig politieke gevangenen gelast. Er zitten nog ongeveer tweeduizend men sen gevangen. De Britse autoriteiten heb ben de bijzondere beveiligingsvoorschrif ten, die voor alle Britse burgers op Cyprus waren afgekondigd, opgeheven. In Grieks- Cypriotische kringen werd de wijziging van de doodvonnissen „een mirakel" ge noemd, dat wel eens tot werkelijke vrede zou kunnen leiden. Secretaris-generaal Spaak verklaarde op zijn persconferentie dat hij, desgevraagd, gaarne weer zijn goede diensten in het geschil om Cyprus zou verlenen. In Nicosia zijn vandaag drie Griekse Cyprioten ter dood veroordeeld wegens on wettig bezit van vuurwapens en munitie. GENèVE (UPI/AFP) de Oost-West conferentie over het voorkomen van on verhoedse aanvallen, die te Genève wordt gehouden, heeft een slotcommuniqué uit gegeven waarin wordt aanbevolen de be sprekingen zo spoedig mogelijk te hervat ten. Beide partijen zijn het op deze con ferentie nimmer eens geworden over de agenda. De conferentie is voor onbepaal de tijd uiteengegaan. De Rus Koeznetsov verklaarde tegen over verslaggevers dat het Westen de con ferentie in een middel tot voorbereiding van een aanval-bij-verrassing heeft ver anderd. De oostelijke landen hadden de vergadering willen voortzetten zonder een Kerst- of nieuwjaarsreces. De Amerikaan Foster heeft op een pers conferentie verklaard dat het geen nut heeft de besprekingen te hervatten, zon der dat de regeringen overeenstemming hebben bereikt over hun aard en het ter rein, dat zij moeten bestrijken. „De voor naamste moeilijkheid bestaat hierin, dat de twee partijen te vergelijken zijn met radiostations, die op twee geheel verschil lende golflengten uitzenden", aldus Fos ter. (Reuter) Het Amerikaanse departe ment van Buitenlandse Zaken verwacht een spoedige hervatting van de bespre kingen op een „redelijke en technisch ge zonde basis" ter bereiking van een ak koord voor hierna te voeren politieke on derhandelingen". GENèVE (UPI) De drie-mogendhe- den-conferentie over een verbod op het nemen van proeven met kernwapens die 31 oktober aanving is tot het volgend jaar geschorst. Advertentie Stelt u zich het gezicht eens voor van degene die u zo lief is. als u komt met. een WERKELIJKE KERSTVERRASSING in de vorm van een De 1959 modellen zijn uit voorraad leverbaai Prijzen resp. vanaf f 4490.- en 5745.- Telefoon 12138 en 15056 Caroussel. Het nieuwe pantomime jeugdtheater „Caroussel", onder directie van Jan Bronk en Gerard Heystee, gaat op uitnodiging van de „Deutsche Frei- zeitwerke" op 21, 22 en 23 december voor stellingen geven in het Stadttheater in Frankfurt. Het gezelschap zal hier voor het eerst het nieuwe jeugdprogramma ge titeld „Hoppla, komm heraus" opvoeren. Advertentie Tafelservies voor 6 personen f 79.- Theeservies voor 6 personen f 28.50 Ontbijtservies voor 6 personen f 32.50 Echt Beiers Porcelein met modern dessin. GROTE HOUTSTRAAT 82-84 - HAARLEM SINDS 1876 MOSKOU, (UPI) Het centrale comité van de Russische communistische partij, dat sinds maandag vergadert en op de eer ste dag een felle aanval van Kroesjtsjev op ex-premier Boelganin en diens mede bestuurders aanhoorde, heeft donderdag de zondaar boete horen doen. In het Kremlin legde Nikolai Boelganin, eens premier van de Sovjet-Unie, thans ruim een half jaar lid van 't comité voor de na tionale economie en sinds een maand inge deeld bij de „anti-partij groep", een schuldbekentenis af: alles wat Kroesj tsjev over hem heeft gezegd is waar. De rede die gisteravond laat bekend werd doet denken aan de slottoespraken van de meeste verdachten in de beruchte zuiveringsprocessen te Moskou: Boelga nin beschuldigde zijn „mede-verdach ten" en nam toch alle schuld voor het wer ken van „de anti-partij"-groep op zich. De groep heeft in mijn kantoor vergaderd én daar het cellenwerk tegen de partij ge coördineerd. En: „Omdat ik toen (in 1957) voorzitter was van de raad van mi nisters ben ik niet alleen medeplichtige ge worden, maar ook nominaal hun leider". „De leden van de groep hebben een fel verzet gepleegd tegen de reorganisatie van de industrie en de bouwindustrie,. .de werkelijkheid heeft de volstrekte absurdi teit (van hun vijandige verklaringen) ont huld, en de levensvatbaarheid en de juist heid van de maatregelen die het centrale comité heeft uitgevoerd". Molotov is volgens Boelganin „een man die volkomen van volk en dagelijks leven vervreemd is, en van industrie of land bouw niets weet". Malenkov is „een intri gant, goed voor elke smerige streek en alle laagheden". Kaganovitsj „een mooipra- Getuigenis van een neger: LITTLE ROCK (UPI) Een neger, die bekend heeft dat hij vroeger communist was geweest, heeft donderdag een getui genverklaring afgelegd voor een commis sie van de wetgevende vergadering van Arkansas. Manning Johnson, uit New York, zei dat hij van 1930 tot 1940 lid van de communistische partij was geweest en dat reeds in 1925 door de partij plannen wa ren beraamd om rassenonlusten in het zuiden der Verenigde Staten te veroorza ken, zoals die zich thans voordoen. Hij haalde een resolutie aan die de commu nistische internationale in 1925 had aan vaard en waarin voorgesteld werd negers te werven en agitatie onder de negerbe volking te verwekken. ter, die het werk van anderen stoort met lange toespraken". De gevallen grootheid prees zijn rech ters. „Werkend in de raad voor de natio nale economie zie ik het geniale karakter en de wijsheid van de politiek van onze partij en het centrale comité, dat met zijn praktische werk de nationale economie leidt". „De strenge en beginselvaste vast stelling van de misdadige activiteiten van de anti-partij groep en mijn deelneming eraan onthulden, en hielpen mij de vuns heid inzien, van het anti-partij moeras waarin ik mij bevond". „Heden tracht ik oprecht de plichten te vervullen die het centrale comité mij heeft toevertrouwd", aldus de boetvaardige Boelganin. Boelganin's redevoering en belofte wer den vandaag volledig, doch zonder com mentaar, gepubliceerd in het regeringsor gaan Izvestia en het partij-orgaan Prav- da. Advertentie P A v -■ 1 -v- h d iiUth: WONINGINRICHTING BEVERWIJK Breestr.74-84 250 modelkamers Geopend: 8-12.30en I4-I8u. Dinsdag 8-13 u. Jeugdige Inbrekers. In Wezep heeft de politie vijf jongens van 16 tot 19 jaar gearresteerd, die in twee jaar tijd meer dan 50 inbraken hebben gepleegd in de omgeving van hun woonplaats, voorname lijk in winkels en garages, waar zij geld en goederen wegnamen. Advertentie Alphenaar VOOR DE GROOTSTE SORTERING KRUISWEG 49 - HAARLEM - TELEFOON 11532 (Van onze correspondent in Londen) De toneelspeler en filmacteur Hans Kaart heeft thans zijn werkelijke levens doel bereikt. Gisteravond maakte hij met groot succes in het koninklijke operage bouw Covent Garden te Londen zijn de buut in Engeland als tenor. Hij zong met veel elan een van de beide hoofdrollen in Puccini's laatste werk, Turandot, een ope ra in waarlijk grote stijl. Kaarts ervaring als acteur kwam hem van pas, want hij weet hoe hij zich moet bewegen. Als de heroïsche onbekende prins Calaf, die op levensgevaarlijke wijze de hand van de weerspannige prinses moet veroveren, was Kaart in deze schitterend geënsce neerde en magnifieke opvoering al dade lijk de centrale figuur. Zonder overdrijving kan worden gezegd dat Kaart de held van de avond was. Zijn krachtige stem is misschien in de lagere registers nog wel geenszins volmaakt, maar zijn uitspraak van het Engels was voortreffelijk en zijn dictie duidelijk. Het is mogelijk nog iets te vroeg, maar men is geneigd Hans Kaart, die zeker een zanger van formaat zal worden, met Jacques Ur- lus te vergelijken. Het publiek, dat besef te dat het getuige was van een heel bijzon dere gebeurtenis, bracht Kaart na afloop een welverdiende ovatie, nadat hij al eer der een „open doekje" had gekregen. Het betekent wel iets om in een wereldcen trum als het Royal Opera House, dat voor deze première uitverkocht was, als begin neling op een dergelijke joviale manier te worden begroet. Kaart zelf, die wij na afloop in zijn kleedkamer opzochten, was uiteraard in de wolken. Hij erkende openlijk, dat hij dit debuut met een bevend hart tegemoet had gezien. Ik weet niet, wat er met mij aan de hand was, zei de altijd geestige Kaart. Ik had plotseling helemaal geen last meer van mijn zenuwen. Alles ging boven ver wachting. Hij was uitbundig over de wijze waarop hij ontvangen was. Het publiek is gewel dig! zei hij. Kaart was in een stemming om iedereen te omhelzen, van de brand weerman tot de dirigent.Ze zijn alle maal zo ontzettend lief voor me geweest. Hij was bijzonder getroffen door het feit dat tijdens de opvoering iemand uit het koor voor hem klaar stond met een beker tje citroensap. Waar gebeurt zo iets? vroeg hij met glinsterende ogen. Bij een gecompliceerd verkeersongeval, dat enorme ravage opleverde, is heden morgen de 21-jarige D. Lucassen uit Velp gedood. Op de Rijksweg 12 ter hoogte van de Langeweideweg in Ede raakte een met een zware voor de Hoogovens bestemde wals geladen truck met oplegger van een Amsterdamse firma bij een inhaalma noeuvre in de middenberm en gedeelte lijk op de andere rijbaan. De bestuurder van een tegenligger, een met duizenden bloempotten geladen vrachtauto uit Gen nep, moest uitwijken en slipte, waarbij de wagen in de berm over de kop sloeg. Even later naderden twee andere auto's, een met blikken conserven geladen vrachtauto met aanhanger van een conservenfabriek uit Doetinchem en qpn door de heer Lu cassen bestuurde bestelauto. Deze laatste wilde de voor hem rijdende auto met aanhanger inhalen. Hij raakte daarbij eerst de in de middenberm staande truck en botste vervolgens tegen de aanhanger van de vrachtwagen met bloempotten. Dé be stelwagen werd vrijwel uiteen gereten en de heer Lucassen was op slag dood. Door de schok slipte ook de vrachtauto en deze sloeg in de berm eveneens over de kop. Geen der andere bestuurders werd gewond. Op de weg Utrecht-Zuilen is de 68-jarige wielrijder J. M. de Graaf uit De Bilt, toen hij het fietspad naast de rijbaan verliet zonder tijdig een teken te geven, tegen een juist passerende auto gereden. De heer De G. liep een schedelbasisfractuur op. Hij overleed tijdens het vervoer naar het Stads en Academisch Ziekenhuis te Utrecht. Op de weg Marssum-Boxem, onder Rit- zumazijl (Fr.) is de 61-jarige bromfietser D. Th. Sijbersma uit Deinum om het le ven gekomen bij een botsing met een hem tegemoetkomende auto. De bromfietser, die midden op de weg reed, raakte be kneld onder de achterkant van de auto, toen deze bij het uitwijken was geslipt. De heer Sijbersma was vrijwel op slag dood. Op de Roozenboomlaan te Voorburg ver zuimde hedenmorgen de 37-jarige brom fietser J. P. van V. uit Wassenaar bij het linksafslaan bij de Noorderburglaan aan een auto voorrang te verlenen. Hij werd aangereden door een personanauto. Het slachtoffer werd zo zwaar gewond, dat hij op de plaats van het ongeval overleed. In de St. Annastraat te Nijmegen is op de hoek van de Hatertseweg de 36-jarige juffrouw M. Heijnen, die op haar fiets de Hatertseweg kwam afrijden en de St. An nastraat wilde inslaan, door een vracht auto aangereden toen zij verzuimde voor rang te geven. Zij werd ernstig gewond en is in het Canisiusziekenhuis overleden. In het Julianaziekenhuis te Apeldoorn is overleden de heer J. van het Hart, die bij een verkeersongeluk op 1 december op de Zwolseweg te Apeldoorn ernstige ver wondingen opliep. De heer Van het Hart was 79 jaar oud. Het 6-jarige zoontje van de familie F. Tichelaar te Sneek is toen hij plotseling de Prins Hendrikkade aldaar overstak, aangereden door een personenauto. Het kind was op slag dood. Dit is mijn bestemming, zei Kaart Ik zou niets anders meer willen. Naar het toneel ga ik niet meer terug. Heeft u ook genoeg van de film? vroe gen wij hem. Misschien maak ik er nog één, zo er tussen door. Kaart heeft een contract voor twee jaar met de Londense opera. Ik wil hier niet meer weg, zegt hij met diepe overtuiging. Iedereen is zo behulpzaam. Zijn Engelse vrouw hoort het glim lachend aan. Met Pasen gaat Kaart voor enkele weken naar de Verenigde Staten voor het geven van concerten. Op zijn ta fel ligt een pak aanmoedigende telegram men uit Nederland. „Keep the Dutch lion roaring", seinde zijn vroegere directeur „papa" Laseur. De Engelse bladen, die al eerder Kaarts levensverhaal hadden onthuld, speciaal vermeldend hoe hij in een dronken bui zong en door een kunstkenner „ontdekt" werd, zijn vanochtend vol geestdrift. De Times spreekt van de gouden kwaliteit van Kaarts stem. Hij was volgens de schrijver van de recensie lyrisch in de eerste en derde akte en droeg bij tot het algemene effect door het gemak, waarme de hij speelde en zijn autoriteit liet gelden. De muziekcriticus van de Daily Mail schrijft, dat Kaarts optreden een schitte rende belofte inhoudt en voorspelt hem een zeer bijzondere operaloopbaan. „Hoe wel hij nog meer ervaring nodig heeft, is Kaart één van de belangrijkste talenten, die wij in lange tijd hebben ontmoet. Zijn acteren is magnifiek en de kwaliteit ervan was gedurende de hele voorstelling voelbaar". SANTA CRUZ (UPI) De ballon „The small world", waarmee vier Engelsen pogen de Atlantische oceaan over te steken, is al tot over de helft gevorderd, zo menen deskundigen. Vanmorgen had men sedert uren al geen contact meer met de ballon. Men meende, dat de radio van de ballon te zwak is om nu nog de Canarisehe eilan den, waar de ballontocht vrijdag begonnen is, te bereiken. In de laatst ontvangen boodschap is ge meld, dat alles wel aan boord was. De experts hebben berekend, dat de ballon inmiddels tenminste 1500 van de 3000 mijl moeten hebben afgelegd als zij nog in de lucht is. Advertentie zonder prijsverhoging op RUIME KEUZE: Van 20 tot en met 24 december 's avonds tot 9 uur geopend (Vervolg van pagina 1) Uit de woning werd door de politie een koffer met kleren meegenomen. Tijdens de arrestatie bevond zich in de kamer ook een jonge vrouw, die eveneens werd meegeno men. Zij is later vrijgelaten, omdat zij met de zaak niets van doen bleek te hebben. Op het bureau Linnaeusstraat legde Ger- rit J. vrij snel een bekentenis af. Hij zei: „pech gehad" en vertelde toen het gruwe lijk relaas van de moordaanslag De twee jongemannen waren al geruime tijd werkloos. Af en toe gingen zij naar Duitsland, waar Gerrit J. getrouwd was. Hij had zijn vrouw, die in Duisburg woont, verlaten, maar is toch nog verscheidene malen bij haar geweest, onder meer de vorige week. Toen was Gerrit J. met de revolver op de proppen gekomen. Zo was het plan gerijpt samen met H. B. een over val te gaan plegen. Nadat zij een nacht in Amsterdam had den rondgezwalkt, besloten zij woensdag ochtend weer naar Duitsland te gaan. Zij hadden echter geen geld en gingen daarom liften. In de middag kwamen zij in Apel doorn, waar zij nachtlogies vroegen bij het Leger des Heils. Het drama voltrekt zich Dit werd echter geweigerd en daarop be sloot het tweetal terug naar Amsterdam te liften. Zij kregen een lift naar Hoevelaken, waar zij om ongeveer vijf uur in de middag aankwamen. Op de rotonde stopte de Har- derwijkse slagerszoon, die het tweetal mee nam naar Amsterdam. De slagerszoon praatte over het vele geld, dat hij bij zich had, maar volgens de verklaring van Gerrit J. bestond er toen nog geen plan voor de aanslag. Bij de Hartveldse brug gaf „Rooie Henk", die alleen achterin zat, zijn naast de chauf feur gezeten kameraad een knipoogje en deze begreep het. Er moest wat gebeuren. Op verzoek van de twee reed de slagers zoon de donkere Kruislaan in. ,Wij wonen hierachter" was het smoesje van de beide lifters, dat hem hiertoe overhaalde. Kort na de tunnel onder het spoorweg emplacement beval „Rooie Henk" plotse ling „stop". Toen de chauffeur hieraan geen gevolg gaf, schoot „Rooie Henk" hem met de revolver in de nek. De toegebrachte verwonding bleek niet ernstig te zjjn, want de chauffeur reed door. Toen trok „Rooie Henk" de slagerszoon met een arm naar zich toe en loste van dichtbij opnieuw een schot in de nek van zijn slachtoffer. Deze trapte hierop op de rem, maakte het portier open en strompelde naar buiten, waar hjj languit op de weg viel. „Rooie Henk" ging hem achterna en loste het derde schot, ditmaal In de buik van zijn slachtoffer. De Amsterdamse politie-inspecteur T. J. C. Sanders, die deze zaak snel tot klaarheid wist te brengen, toont hier de revolver waarmee de aanslag werd gepleegd „Rooie Henk" stapte vervolgens weèr in de auto, waarin Gerrit J. inmiddels de plaats van de chauffeur had ingenomen en in grote vaart verdwenen zij in de richting van de Oosterringdijk. Onderweg moest „Rooie Henk" het stuur overnemen, want Gerrit J. kon zich niet meer beheersen. Het was de bedoeling geweest, met de auto naar Duitsland te rijden. Maar tijdens het wisselen van de chauffeursplaats ha.d- den zij bemerkt, dat de auto aan de bin nenkant vol bloed zat. Zij reden nog een eindje in de rondte en zetten toen de wagen in de stille doodlopende Schagerlaan. Ook de jassen van het tweetal zaten vol met bloed. Daarom trokken zij die uit, deden ze in een tas en gingen te voet naar Amsterdam-Noord. In de woning van de ouders van Gerrit J. werden zonder dat diens ouders het merkten van boven schone kleren gehaald. De met bloed be smeurde kleren werden bijeen gepakt en, met stenen bezwaard, in het water gegooid. De politie is donderdagavond ook nog aan het huis van de ouders van „Rooie Henk" aan de Floraweg geweest. Het bleek, dat de jonge man sinds maanden niet meer thuis was geweest na een on enigheid. Hij woonde sindsdien in de jordaan. „Rooie Henk'' was nog een on bekende voor de justitie. Gerrit J. beeft al diverse veroordelingen achter de rug. Vanochtend zal met een speurhond een zogenaamde sorteerproef op „Rooie Henk" worden gehouden. De recherche in Laren (N.H.) heeft twee jonge Amsterdammers, de 19-jarige J. H. en de 18-jarige N. W., gearresteeerd, die in de laatste maanden tenminste 25 inbra ken hebben gepleegd. In Laren braken zij vorige week in in twee woningen. In een der huiien brachten zij de nacht aange naam door met drank. Met een aantal kost bare goederen verdwenen zij tenslotte. Speciale belangstelling hadden zij de laat ste tijd voor alcohol, waarvan zij al een aardige voorraad hadden aangelegd, om daarmee volgende week in gezelschap van enkele vriendinnen het kerstfeest te vieren. W. was in het bezit van een fraaie Merce des Benz. Zijn ouders wisten hier niets van, omdat hij de auto altijd in een na burige straat parkeerde.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 15