Rompkabinet niet demissionair Mikojan naar Washington Atlas bracht satelliet van bijna vier ton in een baan Daders van moordaanslag in Amsterdam gegrepen Het zal drie maanden lang P.v.d.A.-oppositie trotseren HET WEER Wellicht voorloper ruimterelaisstation Haarlems Dagblad Verwen uw gasten Patisserie DEKKERS Een hunner legt volledige bekentenis af Slachtoffer nog in levensgevaar i Gebraden kip f 1.95 Parkeerbordenpuzzel 'faforet/oaóui// Veel wind Gesprek over Berlijn en handelsrelaties Generaal Salan uit Algiers naar Parijs vertrokken Hij zal blijven ijveren voor een Frans-Algerije Indonesisch genodigde van G.P.N. krijgt geen visum Brits stelsel in nieuwe Nationale Vergadering PROJECT „SCORE": EEN GELIJKMAKER Aapje doorstond reis ECHT OOSTERSE ra Engels voorstel aan IJsland in NAVO Het woord is aan Verkiezingen in Luxemburg op 1 februari Socialistisch-katholieke coalitie onherstelbaar? BEATRIX BLOEMSIERKUNST 1.50 CAFETARIA SCHAGEN HAZENBERG's 1e klas banketbakkerij 73e JAARGANG No 139 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 unr 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afcL Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks VRIJDAG 19 DECEMBER 1958 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 303e JAARGANG No 29^ Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct. p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (Van onze Kamerverslaggever) Vandaag heeft de informateur, prof. Beel, aan de Koningin eindrapport uit gebracht over de mogelijkheden die er zijn om de kabinetscrisis op te lossen. De conclusie is, dat de vijf socialistische ministers hun ontslag krijgen en dat de negen andere ministers als rompkabinet aanblijven tot de vervroegde verkiezingen op woensdag 11 maart. Mede op aandrang van de fractieleiders prof. Romme (K.V.P.), dr. Tilanus (C.H.U.) en dr. Bruins Slot (A.R.) is het rompkabinet voor nemens zich niet demissionair te verklaren, maar gedurende drie maanden de oppositie van de P.v.d.A. te trotseren. Het zal bijvoorbeeld ook de begrotingen van Defensie en van Nieuw-Guinea in de Kamer behandelen, hetgeen een demissionair kabinet niet zou doen. Vanmorgen heeft het rompkabinet hierover vergaderd om ook de mening van de ministers Staf en Luns nog te horen, die in het buitenland vertoefden en met spoed zijn teruggeroepen naar Der. Haag. In de vergadering van de met-socialis tische ministers met de fractieleiders Rom me, Tilanus en Bruins Slot is onder meer gesproken over de wens van prof. Beel maandag in de Tweede Kamer niet over de vennootschapsbelasting en de vermogens belasting te stemmen, maar de fractielei ders waren daartoe niet bereid. Zoals men weet wil de fractieleider van de P.v.d.A., mr. Burger, in overeenstemming met mi nister Hofstra, alleen de omzetbelasting en benzinebelasting verlengen. Er komt dus tijdelijk, voor de drie maan den tussen het besluit tot Kamerontbinding en de vervroegde verkiezingen, een nor maal rechts kabinet, steunend op K.V.P., C.H.U. en A.R., dat de handschoen zal moeten opnemen tegen de te verwachten oppositie van de P.v.d.A. De rechtse partijen verwachten dat zij door hun houding stemmen zullen terug winnen van de V.V.D. De K.V.P. (met 49 zetels), de A.R. (met 15 zetels) en de C.H.U. (met 13 zetels) moe ten in de Tweede Kamer van 150 leden steunen op een meerderheid van 77 zetels. Bij afwezigheid van leden is extra steun van V.V.D. en S.G.P. dus welkom, maar er is geen enkele binding met de V.V.D. en ook geen enkele afspraak gemaakt. Gistermorgen heeft prof. Beel eerst een bezoek gebracht aan dr. Drees en daarna vergaderd met de niet-socialistische minis ters, die vervolgens (zonder prof. Beel) een conferentie hadden met de fractieleiders Romme, Tilanus en Bruins Slot. Omstreeks drie uur gistermiddag verlie ten de fractieleiders de bijeenkomst, waar na de niet-socialistische ministers alleen verder vergaderden. Na inmiddels weer een bezoek te hebben gebracht aan de Koningin op het Huis ten Bosch en vervolgens bij dr. Drees, verscheen prof. Beel om vier uur weer bij de niet-socialistische ministers, waarna hij in het kabinet der Koningin aan de Korte Vijverberg in Den Haag In de Vijzelstraat te Amsterdam wor den de automobilisten vergast op een soort verkeerspuzzel. Om te kunnen achterhalen of ze wel of niet waar en wanneer kunnen parkeren moe ten ze eerst uitgebreid studie maken van de borden. Daarmee is men in de hoofdstad nogal royaal. Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FALCON WOLLEN TWEEDJASSEN Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met nu en dan regen. Matige tot krach tige, tijdelijk harde zuidelijke wind. aanhoudend zacht. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S telefonisch de Koningin in Soestdijk van het laatste nieuws op de hoogte bracht. De Koningin was gisteravond aanwezig bij de verjaardagviering van de moeder van Prins Bernhard op Huize Warmelo in Diepenheim, zodat prof. Beel zijn schrif telijk eindrapport pas vanmorgen heeft uitgebracht. (Van onze correspondent in Washington) De Verenigde Staten hebben een visum verleend aan de Russische vice-premier Mikojan, na Kroesjtsjev de voornaamste figuur in de Sovjet-Unie. Mikojan komt be gin januari naar Washington en zal daar twee weken blijven als gast van de Rus sische ambassadeur Mensjikov. In de Amerikaanse hoofdstad verwacht men al gemeen dat Mikojan de situatie rond Ber lijn wil bespreken. Toen senator Hum phrey kortgeleden een lang gesprek met Kroesjtsjev had, vroeg deze herhaaldelijk wat Eisenhower's tegenvoorstellen inzake Berlijn zijn. De Russen lijken dus geïn teresseerd in suggesties van Amerikaan se zijde. Dit verklaart enigszins de onge rustheid te Bonn over Mikojan's bezoek aan Washington, doch in feite is er voor de beduchtheid der Westduitsers nauwe lijks reden, zolang Dulles de leiding heeft van de Amerikaanse buitenlandse politiek. Dat Dulles overigens terstond bereid was Mikojan een diplomatiek "Visum te verlenen, komt overeen met de voorkeur van de Amerikaanse minister voor onof ficiële diplomatieke polsingen boven met veel tamtam aangekondigde conferenties. Hoe belangrijk Mikojan ook is in de Rus sische hiërarchie, men beschouwt hem in Washington toch in hoofdzaak als een af gezant van Kroesjtsjev. Velen achten het mogelijk dat Mikojan een bezoek van Kroesjtsjev zelf zal trachten voor te berei den. Humphrey zei de indruk te hebben gekregen dat de Russische premier gaar ne naar Washington zou komen. Mikojan, deskundig op het gebied van handel met het buitenland, kan in elk ge val, ter camouflage van de hoofdbedoelin gen, besprekingen voeren over uitbreiding van de handelsrelaties. Daarvoor is zeker ruimte: het handelsverkeer tussen beide landen betekent vrijwel niets. In 1957 ex porteerde Rusland voor 3V2 miljoen dollar naar de Verenigde Staten terwijl het zelf voor W/z miljoen dollar uit de Verenigde Staten importeerde. De Amerikaanse auto riteiten zijn er echter meer dan ooit van doordrongen, dat de Sovjet-Unie de handel gebruikt als een politiek wapen. De econo mische druk op Finland bijvoorbeeld heeft hier diepe indruk gemaakt. Daarom zal het voor Mikojan niet bijzonder gemakke lijk zijn op dit terrein succes te behalen. In 1936 bracht Mikojan met een afvaar diging van industriëlen een bezoek aan de Verenigde Staten. ALGIERS (Reuter) De eerste fase van het herstel van het burgerlijk gezag in Al gerije is vandaag voltooid met het vertrek van generaal Salan, die in de afgelopen zeven maanden alle militaire en burger lijke bevoegdheden heeft gehad. Een me nigte van twee- tot drieduizend mensen had zich voor het regeringsgebouw te Al giers verzameld om de generaal te zien vertrekken. Honderden trachtten te ver hinderen, dat de auto, waarin hij vertrok, wegreed, onder geroep „Salan, blijf. Al gerije is Frans". Salan zal in Parijs de taak op zich nemen van inspecteur-generaal van de defensie, een onlangs in het leven geroepen functie. (UPI) Salan is ereburger gemaakt van Algiers, de stad, waarover hij gedurende een van de meest dramatische perioden van haar geschiedenis het bewind voerde. In een korte rede beloofde Salan ook „voor een Frans-Algerije te werken in zijn functie". MANILLA (UPI) Blijkens een radio uitzending van het Indonesische nieuws agentschap „Pia" heeft de Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiger te Dja karta geweigerd de Indonesische commu nist Peris Pardede een visum te geven. Pardede wilde het negentiende congres van de C.P.N. bijwonen. Als reden voor de weigering werd, naar PIA meldde, opgegeven dat buitenlanders in Nederland geen politieke aktiviteit mo gen bedrijven. De Indonesische communistische partij had naar aanleiding van de weigering ver klaard, dat deze in strijd is met de diplo matieke gewoonten. Ze komt erop neer, dat een Indonesisch burger, in het bezit van een geldig paspoort, geen toegang krijgt tot een land, waarmee Indonesië diploma tieke betrekkingen onderhoudt. PARIJS (AFP/UPI) Het nieuwe Franse parlement heeft een Britse ge woonte overgenomen. De afgevaardigden zullen voortaan „links" of „rechts" zitten, al naar gelang zij tot de regeringsmeerder heid behoren of tot de oppositie, en dus niet meer naar hun politieke overtuiging, zoals totnogtoe. Dit initiatief van een lid der Unie voor de Nieuwe Republiek (de nieuwe Gaullistische partij) van Soustelle, is aanvaard op een vergadering over een nieuw reglement van orde voor het par lement. Verder is besloten, dat absentie van ver gaderingen zonder voldoende reden ge straft zal worden met een boete van drie tot zesduizend francs. WASHINGTON, (UPI) De Ameri kaanse luchtmacht heeft in de afgelopen nacht om twee uur van Cape Canaveral een kunstmaan gelanceerd met behulp van een intercontinentaal ballistisch projectiel van het type „Atlas". De nieuwe kunst maan weegt meer dan tweemaal zoveel als de zwaarste Russische kunstmaan, Spoet nik III. Zij weegt 3.827 tot 3.855 kilo. Spoet nik III woog 1.327 kg. en was het grootste voorwerp tot dusver ooit door mensen in een baan om de aarde gebracht. Het Ame rikaanse ministerie van Defensie deelde mede, dat het experiment de naam „pro ject Score" heeft gekregen. Het gewicht bij de lancering (brandstof inbegrepen) was 111.120 kilo. Een woordvoerder van het ministerie van Defensie deelde mede, dat volgens de eerste gegevens de nieuwe kunstmaan elke 100 minuten een baan om de aarde be schrijft met als hoogste punt 1.005 km- en als laagste 185 km. Het was de eerste po ging van de Amerikaanse luchtmacht een satelliet te lanceren en het experiment werd tot het laatste ogenblik geheim ge houden. Zelfs toen de raket was afgevuurd deelde de luchtmacht mede, dat het experi ment een onderdeel van een reeks van proeven met Atlasprojectielen was. Nog geen twee uur later liet Eisen hower het nieuws door Hagerty bekend maken. Er werd gezegd dat de satelliet ongeveer twintig dagen in de lucht zal blijven. De snelheid waarmee de satel liet haar baan beschrijft is ongeveer 27359 km. per uur. De satelliet zal beter zicht baar zijn dan welke vorige kunstmaan ook. vooral door haar grote omvang en door de lage baan. Zij is uitgerust met een communicatie apparaat, waarmee signalen van de aarde Advertentie met de Kerstdagen op onze heerlijke Moccona's per stuk.... 0.50 Kerstkransen4.75 Kerststaven1.80 100o roomboter en amandelen Kersttaarten vanaf3. Boterkransjes p. 250 gram 1.30 GROTE SORTERING Boterkoekjes per 250 gr. 1.30 Uitsluitend roomboter CENTRUM GALERIJ TEL. 4302 Advertentie !a»«rc«art VAN FERI.STEIN ROEPER BOSCH N.V.. AMSTERDAM kunnen worden opgevangen en terugge zonden naar een vooraf te bepalen plaats en te bepalen tijd. Zij kan derhalve be schouwd worden als de voorloper van een ruimte-station voor het doorgeven van be richten. Het apparaat kan tevens gespro ken berichten relayeren. Twee weken ge leden legde een Atlas-projectiel een af stand van bijna tienduizend km. af. Het projectiel heeft drie raketmachines, die een totale stootkracht van 158.750 kg. hebben. (Reuter) Een zegsman verklaarde, dat de satelliet naar verwachting 's nachts „als een ster" zichtbaar zal zijn boven het zuidelijk deel van de V S. Zij beweegt zich binnen 32 graden noorder- en 32 graden zuiderbreedte. Zij zal dus in Europa, (bo ven van 40° noorderbreedte) niet te zien zijn. Intussen heeft de Spoetnik III donder dagavond volgens een mededeling van radio-Moskou zijn 3.000ste omwenteling rond de aarde gemaakt. Deze was tot dus ver de zwaarste satelliet: zij woog hon derd maal zo zwaar als de voorgaande Amerikaanse. (U.P.) Een gigantisch elektronisch brein, dat per seconde 10.000 berekeningen kan uitvoeren, heeft het Atlas-projectiel zijn koers gegeven, toen het van Cape Canaveral opsteeg naar een baan om de aarde. Tijdens het „aftellen" gaf het appa raat aan het projectiel zijn koers, stelde de machines in werking en gaf andere in structies. Tijdens het eerste stadium van de reis zond het projectiel gegevens terug over de feitelijke gang van zaken. Het brein vergeleek deze gegevens met de uit gestippelde koers en binnen enkele secon den gingen „instructies" terug voor de eventueel benodigde correcties. Toen de Atlas in de baan om de aarde was ge komen, was zij op zichzelf aangewezen. WASHINGTON (UPI) Namens het medisch bureau van de Amerikaanse ma rine heeft kapitein ter zee Norman L. Barr donderdag te Washington verklaard, dat het Oestiti-aapje dat zaterdag in de neus- kegel van een „Jupiter"-raket een ruimte reis heeft gemaakt, geen nadelige gevolgen heeft ondergaan tijdens de start, de ge wichtloze" toestand of val naar de aarde. In totaal is het aapje acht minuten en drie seconden gewichtloos geweest de mens heeft die toestand nog niet langer dan 30 tot 35 seconden kunnen nabootsen. Tijdens de start was de hartslag en ook de ademhaling van het proefdier onregel matig. Maar tijdens de gewichtloze toe stand functioneerden hart en longen vol komen normaal. Uit ruimtevaart-medisch oogpunt was de proef voor 98 percent ge slaagd en men heeft de overtuiging dat, ware de neuskegel met het aapje erin op zee gevonden, men een springlevend kern gezond aapje zou hebben aangetroffen. De neuskegel is echter niet teruggevonden, ofschoon ze in het doelgebied is neerge komen. Wat daarvan de oorzaak is weet men nog niet. De kegel had een radio zender en lichtsignalen, waarmee men de plaats van neerkomen had moeten kunnen bepalen. Advertentie ARTIKELEN EN TAPIJTEN APART EN TOCH NIET DUUR PAARLAARSTEEG 8 De Orient Haarlem - Tel. 14615 Vandaag is in het Mauritshuis te Den Haag een tentoonstelling geopend van de werken van Jan Steen. De familie Steen stond model voor het schilderij „Vrolijk gezelschap", dat donderdag middag met vereende krachten zijn plaatsje aan de wand kreeg. PARIJS (Reuter) Engeland heeft don derdag aangeboden zijn oorlogsschepen twee mijlen verder buiten de IJslandse wateren te houden, zo is uit NAVO-confe- rentiekringen te Parijs vernomen. De Britse minister Selwyn Lloyd van Buiten landse Zaken verklaarde dit, nadat de IJs landse afgevaardigde, Andersen, in de At lantische raad over de aanwezigheid van de Engelse oorlogsschepen bij IJsland had geklaagd. Lloyd had eraan toegevoegd, dat het aanbod afhankelijk zou zijn van het feit of IJsland al dan niet zijn beschermings vaartuigen voor de IJslandse vissers bin nen zes mijl van de kust zou terugtrekken. Shakespeare: Bij ons streven naar het betere ver liezen we vaak het goede. (Van onze correspondent in Brussel) In Luxemburg is de regeringscrisis op gelost door de beslissing van de drie par tijen, rooms-katholieken, liberalen en soci alisten, om op 1 februari nieuwe verkiezin gen te houden. De aftredende rooms-katho- lieke premier, professor Pierre Frieden, die door de groothertogin Charlotte met een informatie-opdracht was belast, heeft deze opdracht aan het staatshoofd teruggege ven. Het besluit is echte- nog niet in het „Memorial", de Luxemburgse staatscou rant, gepubliceerd. De regeringscrisis is voornamelijk uitgelokt door de liberale op positie, die ageerde tegen de socialistische minister van Justitie en van Openbare Werken, de heer Bodson, een bekende fi guur bij Benelux-conferenties. De liberale partij heeft meegedeeld, dat zij in haar verkiezingscampagne in de eerste plaats zal pleiten voor het zuiveren van staats diensten van oneerlijke ambtenaren en het bestrijden van verdachte methoden van het bedrijfsleven om voordelen van de staat te verkrijgen. De socialisten beschuldigen de rooms-katholieken ervan, dat zij in de negenjarige katholiek-socialistische rege ringscoalitie steeds vooruitstrevende plan nen van de socialistische ministers hebben geremd of op de lange baan hebben doen schuiven. Over het sociaal beleid van de ze door de rooms-katholieken geleide rege ring gaan wij een boekje opendoen, aldus verklaarde de heer Fohrman, leider van de socialistische kamerfractie. Premier Frieden verklaarde van zijn kant, dat de Luxemburgse C.V.P. de oprichting van een solidariteitsfonds ten voordele van de ou den van dagen en de invaliden in haar ver kiezingsprogram heeft opgenomen. In het groothertogdom zijn de gemoede ren erg roerig en men vraagt zich af of het na de verkiezingen wel mogelijk zal zijn om de katholiek-socialistische rege ringscoalitie te handhaven, temeer omdat ook een aantal rooms-katholieke kamerle den het beleid van minister Bodson heeft afgekeurd. Waar de liberalen weigerden een nieuwe regering te vormen met de rooms-katholieken en de verzoeningspogin gen volledig mislukt leken te zijn, moest wel tot nieuwe verkiezingen worden be sloten. In Luxemburgse kringen te Brussel ver klaarde men ons, dat de zaak van de cor rupte ambtenaar slechts een aanleiding tot de regeringscrisis is geweest en dat in feite, zoals in Nederland, de rooms-katho- liek-socialistische coalitie niet langer kon worden voortgezet. De tegenstellingen tussen de beide grote partijen werden steeds groter en ook in dat opzicht lijkt de Luxemburgse regeringscrisis op die van Nederland. De Amsterdamse recherche heeft gisteravond de twee vermoedelijke daders van de moordaanslag, woensdagavond in de stille Kruislaan in Amsterdam-Oost gepleegd op de twintigjarige Harderwijkse slagerszoon Gerrit Pfrommer, ge arresteerd. Zij werden aangehouden in de woning van een hunner in de Campanulastraat in Amsterdam-Noord. Een van het tweetal, de 23-jarige monteur Gerrit J., heeft inmiddels een bekentenis afgelegd. De ander, de 25 jaar oude chauffeur H. B. (die door zijn mede-dader „Rooie Henk" genoemd wordt) blijft hardnekkig ontkennen. Het moordwapen een onbekend soort revolver is in de tuin achter het huis in de Campanulastraat gevonden. In de toestand van het slachtoffer is nog geen wijziging gekomen. De slagerszoon verkeert nog steeds in levensgevaar. Van de drie schoten, die op hem afgevuurd werden, hebben twee hem in de nek ge raakt. De derde kogel ging door de buik, waarbij maag en milt doorboord werden. Gerrit Pfrommer had, zoals gisteren ge meld werd, in Ermelo een auto gehuurd. Bij Nijkerk zou hij twee lifters de thans gearresteerde Amsterdammers meegeno. men hebben. Deze zouden de jongeman, die naar Amstelveen wilde om zijn meisje te bezoeken, toen een verkeerde route ge wezen hebben met het doel, hem op de donkere Kruislaan te beroven. Zij zijn na hun euveldaad met de huurauto gevlucht. Auto gevonden De snelle ontraadseling van deze laffe moordaanslag is te danken aan voortreffe lijk speurwerk van politie en recherche. In specteur F. Sanders, die samen met de heer M. J. Kok de leiding had van het onder zoek, heeft ons gisteravond het relaas van deze opsporing gedaan. Na de moordaan slag werden alle rechercheurs van het bureau Linnaeusstraat gealarmeerd en reeds vrij spoedig kreeg men, mede dank zij de oplettendheid van de politie in een deel van het land, bepaalde aanwijzingen. Toen donderdagmorgen om half elf dan ook de gestolen Opel in de Schagerlaan werd aangetroffen, waarin zich bloedspo ren en vingerafdrukken bevonden, kon men langzaam het net gaan dichthalen. Donder dagavond om vijf uur wist inspecteur San ders vrijwel zeker wie de daders waren. Een aantal politiemannen trok naar de Campanulastraat in Amsterdam-Noord. Het bewuste huis een hoekhuis werd aan alle zijden afgezet om op alles voor bereid te zijn. Maar die voorzorgsmaat regel bleek overbodig te zijn. Want uit de brievenbus van de woning van de ouders van Gerrit J. hing een touwtje en toen inspecteur Sanders met behulp hiervan de deur opende en de huiskamer binnenstapte, vond hij de twee volkomen verraste ge- zochten bij elkaar aan tafel zitten Zij werden naar het politiebureau aan het Mosplein overgebracht en later op de avond naar het bureau Linnaeusstraat. In middels was in de woning een speurtocht begonnen, nadat in de tuin achter het huis reeds de begraven revolver was opge graven. (Voor vervolg zie pagina 15) Advertentie KENNEMERLAAN 56-58 - TEL. 6083 Breng Kerstsfeer in uw woning Grote keus KERSTBLOEMSTUKJES cyclamen, azalea's etc. v.a Advertentie ONZE SPECIALITEIT Bik en Arnoldkade 43-44 - Tel. 6564 Advertentie Zie de advertentie op pag. 12 van

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 1