Kostprijsverlaging, ook door belasting vermindering, is noodzakelijk Kerst (van niel Crown 995 och ió Ia et zo (Panda en de olie^boertjes Effecten -en Geldmarkt Herenmode Tip no-iron shirts Wereldnieuws Aanhoudend zacht weer 2 STIJGENDE EXPORT, MAAR TEGEN LAGERE PRIJZEN Amerika blijft de Amsterdamse beurs stimuleren Mij. Nederland biedt 170 pet. op aandelen Holl. Boot Dividend Nederlandse Overzee Bank 9 percent Bod op aandelen Kon. Hollandia definitief ,HaarKerstdroom Een droomtas Franse invoerliheralisatie voor ongeveer 40 percent Nieuwe boycot verwacht van „goedkope vlaggen" PRIKKEL THERAPIE N Overleg tussen Allan en banken leidde tot bod Verlaging kostprijs van melk is mogelijk Geef je vrouw een BESTE trap DE KLOMPENCENTRALE VRIJDAG 19 DECEMBER 1958 (Van onze financiële medewerker) IN WEERWIL VAN HET FEIT dat noch in de Verenigde Staten noch in de landen van Europa de werkloosheid noemenswaard teruggaat blijven toch de be richten uit het bedrijfsleven merendeels in majeur luiden, met name wat de ver wachtingen voor het nieuwe jaar betreft. In de Verenigde Staten zullen naar men meent, reeds in het vierde kwartaal de ondernemerswinsten na aftrek van belas tingen, het jaarniveau van 20 miljard, dat in het vierde kwartaal van 1957 werd bereikt, overschrijden en ook al zullen de resultaten van de Amerikaanse spoorwegen dit jaar vermoedelijk de slechtste zijn sinds 1949, toch houdt men ook voor dit deel van het Amerikaanse bedrijfsleven aan zijn optimisme voor de naaste toekomst vast. Men baseert dit op onder meer de toeneming van de binnenkomende opdrachten voor duurzame produkten bij industrieën, welke zich bezig houden met de produktie van transportmateriaal, van bouwmaterialen, en bij de industrieën, welke koper, tin en lood verwerken. In overeenstemming hiermee wordt bij verscheidene bedrijven een vermindering van de voorraden geconstateerd, terwijl aan de andere kant de koopkracht van de bevolking op een bevredigend peil blijft en naar verwacht wordt door hogere regeringsuitgaven zal worden gestimuleerd. Volgens vele waarnemers is het koers- peil van de Newyorkse aandelenmarkt reeds enige tijd op het economisch herstel vooruitgeijld, maar dit heeft niet verhin derd dat elke reactie in Wallstreet tot dus ver weer door een flink herstel is gevolgd. Onder deze omstandigheden is het geen wonder dat er van de Newyorkse beurs een stimulerende invloed op de Europese beurzen uitgaat en dat ook de aandelen markt in Amsterdam doorgaans een vast verloop heeft. Gelijk dit reeds geruime tijd het geval was komt die vaste stemming in Amster dam voornamelijk in de koersontwikkeling van de internationale fondsen tot uitdruk king, omdat ze rechtstreeks door de aan koop voor Amerikaanse rekening wordt beïnvloed. Deze week heeft daarvan weer een duidelijk voorbeeld gegeven. Nadat de gewone aandelen Philips op 19 november de brug van 400 percent waren gepasseerd en de vorige week op ongeveer 440 per cent afsloten, werd deze week een koers van 478 bereikt, in overeenstemming waar mee de converteerbare obligaties tot 218 konden oplopen. Ook de aandelen Unilever en AKU lieten zich niet onbetuigd, maar hier was de koersrijzing toch veel minder spectaculair. Amerika blijft zijn grote voorliefde voor Philips tonen door dage lijks grote posten in Amsterdam op te ne men, zodat er dagen zijn waarop alleen in de gewone aandelen Philips meer dan 2 miljoen wordt omgezet. Ook de omzet ten in aandelen Unilever zijn zeer belang rijk waaruit men kan concluderen dat men hier aandelen Philips tegen die van Unielever verwisselt en het grote om zetcijfer voor november van de gehele aandelenmarkt 72'/2 miljoen tegen f 67.4 miljoen in oktober is dan ook voor een belangrijk deel aan de internationals te danken. Wij behoeven niet omstandig te herha len welke motieven aan de Amerikaanse aankopen ten grondslag liggen; in verge lijking met gelijksoortige Amerikaanse aandelen en met het oog op de toekomst van de electrotechniek vindt men de aan delen Philips in de V.S. blijkbaar nog al tijd goedkoop. En dat vele Nederlandse houders de verleiding niet kunnen weer staan de grote koerswinst óp hun aande lenbezit naar huis te halen kan niet ver wonderen, ook al kan men betreuren dat op deze wijze een steeds groter deel van het kapitaal van onze meest lucratieve on derneming in buitenlandse handen komt. Deviezenstijging Het is meer dan eens gezegd dat de rui me geld- en kapitaalmarkt voor geen ge ring deel door de verkoop van effecten naar het buitenland wordt veroorzaakt. De weekstaat van de Nederlandsche Bank per 15 december toont opnieuw een toeneming van de goud- en deviezenvoorraad, thans tot rond f 5300 miljoen, dat is rond 1200 miljoen meer dan bij het begin van dit jaar. Ondanks de emissies van de laatste tijd is er dan ook van een stijging van de rentestand geen sprake, een verschijnsel dat mede wordt bevorderd door de toene mende besparingen en de voor ons land Advertentie het meest intieme feest van schittering en blijheid, 1= weerspiegelt zich ook in een mooi KRISTALCOLLIER Hf Een vleugje ]j PARFUM verhoogt de gezellige sfeer. PARFUMS - BIJOUX Hï Grote Houtstraat 92 Haarlem Telefoon 12160 In de komende week is de publikatie te verwachten van een aanbod, daf de Stoom vaart Maatschappij „Nederland" zal doen aan houders van aandelen in de Hol- landsche Stoomboot Maatschappij tot het overnemen van hun aandelen tegen de koers van 170 percent. Dit aanbod zal ge schieden onder het gebruikelijke voorbe houd, dat een naar het oordeel van de Stoomvaart Maatschappij „Nederland" voldoend aantal aandelen wordt aangebo den. De Stoomvaart Maatschappij „Neder land" is reeds sinds vele jaren houdster van een belangrijk deel van het aandelen kapitaal der Hollandsche Stoomboot Maatschappij. De laatste notering van aandelen Hollandsche Stoomboot Maat schappij bedroeg 122 percent. Op dinsdag 16 december werd de notering opge schort. nog altijd gunstige ontwikkeling van de handelsbalans. Wat de besparingen betreft, blijken de bij de Nederlandsche Spaarbankbond aan gesloten banken in november per saldo 17 miljoen meer te hebben ontvangen dan terugbetaald, terwijl in diezelfde maand van het vorig jaar 38 miljoen meer werd terugbetaald dan ontvangen. Het invoersaldo van de handelsbalans was in november weliswaar wat groter dan in oktober 111 miljoen tegen f 67 miljoen maar over de eerste elf maan- den is het van 3655 miljoen tot ƒ1363 miljoen teruggegaan, voornamelijk als ge volg van een verminderde invoer. Maar de export is dan toch ook nog met rond 330 miljoen toegenomen, een vooruitgang waarvan ook melding wordt gemaakt in de bedrijfsberichten, welke thans over het afgelopen jaar binnenkomen. Industriële produktie Een verheugend verschijnsel is ook dat de cijfers van de industriële produktie over oktober een flink herstel te zien ge ven. Voor de maanden juli-oktober zijn ze respectievelijk 118, 122, 128 en 133, een vooruitgang waaraan nagenoeg alle sec toren van het bedrijfsleven hebben bijge dragen, maar de chemische nijverheid en de papierindustrie op de voorgrond treden. Er is dus in het tweede en derde kwar taal van het lopende jaar op dit punt een geleidelijk herstel zichtbaa^ en dat niet temin de werkloosheid nog niet in belang rijke mate' afneemt, duidt op een toene mende produktiviteit welke niet anders dan verheugend kan worden genoemd. Het verdient intussen wel de opmerk zaamheid dat de stijging van de export naar de waarde (dus in geld) aanmerke lijk ten achter blijft bij de stijging van de hoeveelheid. Terwijl blijkens de jongste publikatie van het C.B.S. het indexcijfer voor de waarde van de uitvoer, uitgaande van 100 voor 1953, in de maanden augus tus, september en oktober respectievelijk 138, 168 en 171 bedroeg tegen respectieve lijk 127, 155 en 166 in die maanden van het vorig jaar, is het cijfer van de hoe veelheid van 143 tot 159 en 170 gestegen tegen respectievelijk 119, 137 en 152 in genoemde maanden van 1957. Dat de omvang van de export in ster kere mate is toegenomen dan de gelds waarde kan niet anders betekenen dan dat tegen lagere prijzen is geëxporteerd, het geen volkomen in overeenstemming is met hetgeen door de meeste exportonderne mingen wordt gerapporteerd, namelijk dat op de wereldmarkten een steeds scherpe re concurrentie wordt ontmoet, welke geen prijsverhogingen toelaat, maar integen deel tot een zo groot mogelijke verlaging van de kostprijzen noopt. Deze verlaging van de kostprijs van het Nederlandse pro- dukt wordt thans in de eerste plaats ge zocht in de modernisering en rationalise ring van de bedrijven, waardoor ook ver klaard wordt dat de personeelsomvang in de meeste gevallen nog niet toeneemt. Het is echter duidelijk dat naarmate men op deze wijze zijn afzetgebied in het buiten land en derhalve zijn produktie kan ver groten, tenslotte ook de werkgelegenheid weer moet toenemen. Een voorbeeld daar van vindt men bij Philips, waar het aan tal werknemers van 152.000 ultimo 1956 en 16Ó.000 ultimo 1957 op het einde van het derde kwartaal 1958 tot 171.000 is gestegen. Euromarkt Vooral ook met het oog op de komende ontwikkeling van de Euromarkt is het voorkomen van een stijgende kostprijs evident en zoals wij reeds de vorige week schreven, moet ook de onverzettelijkheid van de Tweede Kamer ten aanzien van de verlenging van de tijdelijkheid der in 1957 ingevoerde belastingverhogingen in dat licht worden gezien. Het is een grove misvatting te menen en nog erger om de indruk te wekken dat het hier om een belangenstrijd ten behoeve van de bezitters en de niet-bezit- ters gaat. De recente bedrijfsberichten hebben duidelijk doen zien dat stijgende omzetten in de meeste gevallen met een kleinere winstmarge 'gepaard gaan, waardoor de mogelijkheden van expansie en investering en derhalve ook van een grotere werkgelegenheid, ernstig wor den bedreigd. Hoe ook de nieuwe regeling er zal uitzien, haar taak zal allereerst zijn een zodanig financieel beleid te voeren dat de thans geldende tijdelijke belastingver hogingen overbodig blijken te zijn. Aan de op 22 januari te houden algeme ne vergadering van aandeelhouders van de Nederlandse Overzee Bank n.v. zal wor den voorgesteld over het boekjaar 1957-'58 een dividend van 9 percent uit te keren (v.j. 10 percent). Van het Algemeen Administratie- en Trustkantoor verneemt het A.N.P., dat een voldoend aantal aandelen Koninklij ke „Hollandia" te Vlaardingen ten ver koop is aangeboden, zodat het aanbod de finitief gestand kan worden gedaan. Advertentie in vele variaties maar.... dan eerst even zien bij EVELYN^ elegante tassen en byouxt< GR,HOUTSTR '.18A TEL.204i5 - H AARLE M Advertentie met volle P&C-garantie Icrimpvriie no-iron poplin helder wit nieuwste boordmodel dress manchetten diverse mouwlengten. Een kostbaar merkshirt als P&C - Kerstgeschenk voor de speciale prijs van fon-sur-ton De Franse regering heeft besloten de kwantitatieve invoerbeperkingen voor on geveer 200 soorten goederen, afkomstig uit landen van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking (O.E.E.S.) op te heffen. Het besluit treedt op I januari in werking. Het handelsverkeer met de O.E.E.S.- landen zal daardoor voor ongeveer 40 per cent van de invoeromvang van 1949 wor den geliberaliseerd. Volgens de bepalingen van de O.E.E.S. moest Frankrijk donder dag zijn invoer, anderhalf jaar nadat het zijn invoerliheralisatie volkomen stopzet te, voor 75 percent liberaliseren. De Fran se regering heeft de vorige week de O.E.E.S. echter laten weten, dat Frankrijk in verband met zijn deviezenpositie niet verder dan 40 percent kon gaan. Omer Becu, secretaris-generaal van de Internationale Federatie van Transport arbeiders heeft te Londen verklaard, dat er waarschijnlijk een nieuwe boycotactie tegen schepen, die onder goedkope vlag varen, zal worden georganiseerd. De fe deratie houdt de volgende maand bijeen- komsttruNan haar.afdelingen^zeglieden en havenarbeiders op de 20ste en de 21ste en WANNEER melk in een spier wordt ge spoten, krijgt de persoon, die deze be handeling ten deel is gevallen, hoge koorts. Ja, denkt u, „melk behoort op een totaal andere manier te worden ingenomen". Dat is ongetwijfeld juist, maar vóór we hier over gaan debatteren, is ?t toch wel aar dig ons eens rekenschap te geven van de koorts, die geïnjecteerde melk te voor schijn roept. Die wordt veroorzaakt door de in melk aanwezige bacillen en daarbij behorende toxinen (gifstoffen). Herhalen we nu het experi ment met melk die volkomen kiem- en toxinevrij is ge maakt, dan blijft de koorts achterwege. En te zelfder tijd zullen we bemerken, dat deze melkinjectie bij allerlei ver schillende ziekten een buiten gewoon gunstige uitwerking heeft, speciaal bij bacteriële ziekten. Melk is namelijk een hoogst nuttig middel gebleken bij de zo genaamde prikkelstoftherapie, die wordt toegepast in gevallen waarin het lichaam een uitgesproken afweerzwakte tegen een ziekteverwekker vertoont. Bij vele zware ziekten ziet men een dergelijke afweer zwakte van het organisme tegen de bacil len, en treedt een slechte genezingstendens aan het licht, of wordt de herstelfase te lang. Om in die gevallen de afweerkrach ten van het lichaam te versterken en de genezing in te leiden, kunnen zogenaamde prikkelstoffen worden ingespoten, ook wel proteïnelichamen genoemd. De wijze, waarop deze stoffen werken en het ver weer tegen de ingedrongen ziekteverwek kers inleiden, is in vele gevallen nog lang niet opgehelderd. Voor vandaag is het uit sluitend van belang te weten, dat als prik- een gezamenliika bijeenkomst op de 22ste. ven> z°hat ,geen stille reserves aanwezig om' de toekomstige politiek ten aanzien' zlJn- önder <fe gegeven omstandigheden, van deze schepen te bezien. zo §aat het. bericht verder' kan van de financiers niet worden verwacht, dat zij bereid zijfi door te gaan met het verlies te financieren, waaruit volgt, dat op korte termijn ingrijpende beslissingen genomen moeten worden ten aanzien van de over dracht of liquidatie van het bedrijf. kelstoffen vooral eiwitverbindingen wor den toegepast. De kiem- en toxinevrije melk (die uiteraard onder een speciale me dische naam als merkartikel voor dit doel wordt verkocht) hebben we in dit verband reeds genoemd, maar daarnaast moet ook terpentijnolie worden vermeld. Inspui tingen met eigen bloed wekken eveneens reacties op, en de koortsmiddelen geven ook dikwijls resultaten. Tot deze laatste middelen behoort onder andere een stof, vervaardigd uit gedode coli- bacillen, die zoals u weet in grote getalen in ons darm kanaal zetelen om bij de ver tering van het voedsel be hulpzaam te zijn en het voor de bloedstolling nood zakelijke vitamine Kt op te bouwen. De lijst van mid delen, die in de prikkeltherapie een voor aanstaande rol spelen is hiermee nog niet beëindigd, want ook zwavelverbindingen en koperpreparaten worden als zodanig ge bruikt, evenals jodium en goud- en zilver preparaten. Hoewel de werkwijze van der gelijke stoffen, die de afweerkrachten van het lichaam verhogen, in vele gevallen dus niet bekend is, kunnen we ons toch wel even voorzichtig begeven op het terrein van het reticulo-endotheliale stelsel (een woord om te onthouden, al ware het alleen om hiermee in elk gezelschap indruk te maken). Dit prachtige woord is namelijk de naam voor het systeem dat bij mens en dier de belangrijke functie heeft het lichaam tegen ziekteverwekkers te be schermen. Daarover een volgende keer. H. Pétillon (Nadruk verboden). 43. De verdeel-en-heers-politiek van Ar chibald Smurk had zijn werk gedaan. Pa, Groova en Moeke hadden elkaar zo heftig op het hoofd geslagen, dat ze voorlopig geen fut meer hadden, om dz diplomaat te lijf te gaan. „Ziezo", zei Archibald Smurk, „nu zijn ze rijp, om het verdrag te teke nen. Opzij, aardig knaapje". Hij schopte Billy, die hem voor de voeten liep, in de hoek, greep het verdrag en drukte Groova een vulpen in de hand. „Wat een diplo maat!" dacht Panda bewonderend. Hij heeft ze er allemaal onder gekregen!" Ook Billy en Willy hadden nu respect voor Ar chibald Smurk gekregen. „Die stadsfrik is niet mis, broer", zei Billy, „hij laat zich niet fratsen!" „We moeten zorgen, dat we vriendjes met hem worden", zei Willy. „Laten we hem snoep geven. We hebben nog drop en lollies". De snoeperij was nog al kleverig geworden in de natte kist, maar de broertjes namen aan, dat Archibald Smurk het nog wel zou lusten. „We zullen hem verrassen", zei Billy. Het was inder daad een volkomen verrassing voor de diplomaat, toen al die zoete zaken hem plotseling in de mond werden gedrukt. Hij wilde protesteren, maar reeds waren zijn kaken op elkaar geklit door de kleverige lekkernijen. In verband met het bod van 20 op de aandelen van de Allan en Co's Konink lijke Nederlandse Fabrieken van Meube len en Spoorwegmaterieel te Rotterdam, door de Amsterdamse Bank n.v. en de Maatschappij tot Financiering van het Nationaal Herstel n.v. (zie ons blad van 17 december, pag. 2), delen de raad van commissarissen en de directie van Allan en Co's in een bericht aan de aandeel houders mede dat de ontwikkeling van de markt voor spoorwegmaterieel, waar in de vennootschap is gespecialiseerd en de financiële situatie, waarin het bedrijf is geraakt, nauwelijks enige ruimte laten voor hoop op voortzetting van het be drijf. Ondanks de pogingen, welke sedert de laatste vergadering van aandeelhouders zijn gedaan, om in de toestand van de ven nootschap verbetering te brengen zijn de vooruitzichten van het bedrijf sindsdien niet in gunstige zin gewijzigd. Het verlies, hetwelk per ultimo 1957 3.216.389 be droeg is sindsdien tot 4 oktober opgelopen tot 4-074.812. Hiertegenover staan een aandelenkapitaal van 1.655.000 en een reserve van J 500.000. daarnaast is nog een bestemmingsreserve groot 1.233.000. De bankschuld bedroeg op 4 oktober 10,1 miljoen. Aangenomen moet worden dat bij liquidatie de opbrengst der diverse activa 'in totShl 'beriëdeft de boekwaarde zal-blij- Aan deze beslissingen zullen aandeel houders ingevolge de statutaire bepalingen hun goedkeuring moeten hechten. Ander zijds kunnen deze beslissingen, gezien het grote verliescijfer er niet toe leiden, dat een situatie gereikt wordt, waarbij aan aandeelhouders enigerlei uitkering, hoe ge ring ook, gedaan zou kunnen worden. Een overleg met de bankiers heeft geleid tot bovenvermeld bod op de aandelen, het welk door de raad van commissarissen en de directie van Allan en Co. aan aandeel houders, gezien de gegeven omstandighe den, wordt aanbevolen. Tijdens de donderdag in Alkmaar ge houden vergadering van de Bond van op grond van op coöperatieve grondslag wer kende zuivelfabrieken in Noordholland kwam de voorzitter, de heer K. Hogetoorn tot de conclusie, dat de kostprijs van de melk verlaagd kan en moet worden. Deze verlaging van de kostprijs is noodzakelijk, omdat de Nederlandse melkveehouders met het oog op de Euromarkt zo goedkoop mogelijk moet produceren. Verdronken. Bij een botsing tussen twee kleine zeilschepen op een meer in West- Venezuela zijn 25 personen, onder wie twaalf kinderen, door verdrinking om het leven gekomen. Er werden 32 per sonen gered. Een der zeilschepen is gezonken. De noodlottige aanvaring vond woensdagavond op het meer van Maracaïbo plaats. Vivisectie. Zevenentwintig Poolse vrou wen op wie in de oorlog door nazi-art sen vivisectie is toegepast worden in New York behandeld voor de ziekten en littekens die zij van de gruwelijke ex perimenten overhielden. Een der expe rimenten bestond eruit, dat snijwonden aan hun benen werden toegebracht-en vervolgens opgevuld met vodden, hout en glas. De wonden werden gesloten, waarna koorts optrad en daarop wer den dan bepaalde zwavelpreparaten be proefd. Voorzitter. De atoomgeleerde Bruno Pon- tecorvo, die in 1950 uit Engeland naar Rusland is gevlucht, is tot voorzitter ge kozen van de organisatie van geleer den uit 12 communistische landen, die verbonden zijn aan het kerninstituut van Doebna bij Moskou, aldus Tass. Opvolger. De hoge commissaris van Pa kistan in Canada, M. O. A. Baig, is met ingang van 1 januari a.s. benoemd tot secretaris-generaal van het Bagdad- pact, zo is door het secretariaat van de organisatie meegedeeld. Hij volgt als zodanig de Irakees Awni Khaladi op. Best. De Britse minister Harold Macmil- lan heeft donderdag in het Lagerhuis medegedeeld dat de „dag van het Brit se rijk," die elk jaar op de 24ste mei wordt gevierd, in het vervolg bekend zal staan als de „dag van het Britse gemenebest". Aansprakelijkheid. De Zwitser dr. Paul Rügger, lid van het internationale hof van arbitrage te Den Haag, is tot voor zitter benoemd van een afdeling van een internationaal orgaan voor de kern energie, die zich bezig houdt met het vraagstuk van de aansprakelijkheid te genover derden van instellingen of be drijven die van kernenergie gebruik maken. Onderscheiding. De held van de reddings actie, die leidde tot het vinden en weer naar de bewoonde wereld brengen van de vier Belgische ontdekkingsreizigers in het Noordpool-gebied, Victor Perov, heeft daarvoor van zijn regering de „Orde van Lenin voor moed" gekre gen. Noodweer. In de afgelopen vier dagen zijn er in Frankrijk tengevolge van het noodweer 13 mensen, onder wie 7 zee lieden, om het leven gekomen, zo meldt de Parijse politie. De schade, door de stormen veroorzaakt, wordt geschat op 30 miljoen francs. Lening. De nationale vergadering van Ghana heeft woensdag het besluit van de regering om aan Guinea een lening van tien miljoen pond (ruim honderd miljoen gulden) te verstrekken, be krachtigd. De oppositie die tegenstem de, achtte het beter anderhalf miljoen pond te schenken dan tien miljoen te lenen. Satellieten van satellieten. Het tijdschrift „Missiles and rockets" meldt dat men verwacht, dat de Sovjet-Unie de ande re communistische landen zal helpen bij het lanceren van kunstmanen. Deze landen zouden omstreeks midden 1959 pogingen hiertoe willen ondernemen. Minderheid. De Laplanders van Noord Zweden bereiden een grote actie voor tegen de plannen van het Zweedse staatsbedrijf voor energiewinning, die een gevaar betekenen voor de kudden rendieren. Zij protesteren eerst bij de eigen regering, en, als zij daar geen succes hebben zijn zij van plan hun toe vlucht te nemen tot de UNO, die krach tens haar handvest verplicht is minder heden te beschermen. Advertentie van de „KLOMPENCENTRALE", alle maten voorradig v.a. 1.75 per trede. Braadpannen v.a. 4.95, alle maten voorradig tot 36 cm. Cakeblikken v.a. 0.95. Tulbandvormen. prima roomklop- pers v.a. 2.60. Bedkruiken v.a. f 0.98. Pracht sortering kop en schotels v.a. 0.49. Soep kop en schotels v.a. 0.98 Borrelglaasjes v.a. ƒ0.14. Nest glazen schalen v.a. f 1.40. Vruchtenglazen per 6 st. in doos 1.44. Nest stenen schalen v.a. 3.65. Emaille pannen alle maten. Aluminium pannen in elke prijs. Bij aankoop van een keuken- uitzet, een emaille broodtrommel voor f 1. Dr. Leijdsstraat 10, Haarlem, Tel. 57730 WEERRAPPORTEN Een zeer diepe depressie op de oceaan Ver weg op de oceaan zijn nieuwe storin- heeft zich langzaam verder in noordoos- gen in ontwikkeling, telijke richting verplaatst. De kern bevond zich vrijdagmorgen met een luchtdruk- waarde van 955 millibar enkele honder den kilometers ten zuidwesten van Ier land. Zuidwestelijke winden voeren voch tige en zeer zachte luchtmassa's naar West-Europa. In Zuid-Frankrijk liep de temperatuur tijdens een föhn over de Py reneeën zelfs op tot omstreeks 17 graden. Een frontensysteem van de depressies bracht vooral op de Britse eilanden veel regen. Randstoringen, die zich van de Golf van Biscaye over West-Frankrijk naar het noordoosten bewegen, zullen het weer in ons land een veranderlijk karak ter geven. De temperaturen zullen aan vankelijk tot nog hogere waarden oplopen. Zaterdag 20 december Zon op 8.45 uur, onder 16.30 uur. Maan op 13.33 uur, onder 2.43 uur. Maanstanden 26 dec. 04.54 uur volle maan. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 19 december Hoog water 10.18 en 22.52 uur. Laag water 5.30 en 17.57 uur. Zaterdag 20 december Hoog water 11.25 en uur. Laag water 6.39 en 19.10 uur. Temperaturen buiten •'S M land maxima van gistfc- SS 3 ren. Binnenlandheden •d d iS 1 7 uur. Neerslag: laatste •S-C S t 24 uur. <v sa Den Helder lichte regen zo 6 l Ypenburg lichte regen zzo 8 l Vlissingen geheel bew. zzo 8 3 Eelde lichte regen zo 5 0,1 Twente geheel bew. zo 7 1 De Bilt geheel bew. zzo 6 1 Eindhoven geheel bew. zo 7 2 Vlv. Z.-Limb. zwaar bew. zzo 9 2 Helsinki geheel bew. w 1 3 Stockholm onbewolkt nw -5 0 Oslo onbewolkt nno -13 0 Kopenhagen mist zo 4 1 Aberdeen zwaar bew. O 4 0 Londen zwaar bew. z -1 8 Amsterdam regen zo 7 0,4 Brussel regen z 9 1 Luxemburg regen zo 6 3 Parijs geheel bew. zzo 11 0 Bordeaux zwaar bew. zzo 13 0,2 Grenoble geheel bew. zw 14 0 Nice regen n 8 10 Berlijn onbewolkt zo 4 0 Frankfort geheel bew. windst. 1 0,5 München licht bew. zo 1 0 Zürich zwaar bew. nnw -2 0 Genève geheel bew. zzw 2 0 Locarno regen windst. 0,1 Wenen mist zo 0 0 Innsbruck licht bew. w -2 0 Rome half bew. zo 8 1 Ajaccio geheel bew. no 11 0 Algiers onbewolkt zzo 15 0

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 2