Woningbeleidregeling geeft Velsen grote moeilijkheden „Raadhuis afhankelijk van IJmondregeling" Bouw van Vroom en Dreesmann warenhuis uitgesteld door weigering goedkeuring IJmond-agenda „VIERDE DAG" IN VELSENS RAAD Foto- en Cinecamera's foto KRIJGER cine 7 Huisvesting Streekplannen Recreatie-weg Strandplannen Het monument" IJmuidenWartburgia VRIJDAG 19 DECEMBER 1958 OP VELSENS „VIERDE DAG" heeft wethouder R. Verbeek (openbare werken) in een magistraal betoog de staf gebroken over het landelijk woning bouwbeleid, dat ondermeer Velsen in grote moeilijkheden brengt. Wethouder Verbeek becijferde, dat terwille van handhaving van het principe van de „fifty- fifty-basis woningwet-premiebouw" vijftien tot twintig miljoen gulden aan subsidies wordt verleend aan mensen, die daar geen recht op hebben. Mensen, die in goedkopere woningwetwoningen wonen, terwijl hun inkomen het huren van een duurdere woning toelaat. In Velsen worden er van de 2287 nieuw gebouwde huizen er 22 percent tegen een huur van tien tot twaalf gulden per week bewoond door mensen, wier inkomen het toelaat zestien tot achttien gulden huur per week te betalen. Hij kwam in zijn betoog tot de slotsom, dat dit wordt veroorzaakt door een over matige bescherming van het particulier initiatief. „Dit hooggeroemde particuliere initiatief voelt weinig voor woningbouw in Velsen, hetgeen begrijpelijk is, omdat daar nu weinig winst met woningbouw is te behalen." Wethouder Verbeek pleitte voor meer armslag voor de gemeenten op het gebied van premiebouw. „Voorts moeten mensen, die een hoge huur kunnen betalen, de werkelijke huurprijs zonder subsidie óók betalen in woningwet woningen. Het euvel zou dan snel uit de wereld zijn." Overigens maakte de wethouder de raad duidelijk, dat mensen die besluiten om een eigen huis te kopen, beslist over het algemeen geen mensen zijn, die zomaar twintigduizend gulden op tafel kunnen leggen. Zij nemen vaak een zware last voor hun gehele leven op zich. Wethouder C. P. J. Maas (sociale zaken) verklaarde na de hervatting van de be raadslagingen, dat het college niet bereid is thans subsidie aan het Interparochieel Sociaal Charitatief Centrum in Velsen te verlenen. Wel is het college bereid om de besprekingen met het centrum over de subsidieverlening te hervatten. De werkplaats voor minder-validen loopt goed. Tachtig mensen vinden daar werk. Voor concurrentie met vrije bedrijven be hoeft men niet te vrezen. De heer Andrea (P.v.d.A.) kreeg te horen, dat het college niet zal aarzelen om de steunnormen te verhogen, wanneer daarvoor aanleiding zou bestaan. Het overnemen van de werkplaats van de V.V.Z.Z. in de Houtmanstraat door de gemeentelijke overheid noemde de wet houder voor sociale zaken een zegenrijke daad. Talrijke vraagstukken het personeels beleid betreffende vereisen een diepgaan de studie. De wethouder toonde zich dank baar voor de opbouwende opmerkingen over de werkclassificatie. Wat het grote aantal arbeidscontractanten.,in. gemeente lijke dienst betreft: „Er zijn nogal wat vrouwen, die geen vaste aanstelling prefe- Wethouder Maas reren", aldus wethouder C. P. J. Maas. „Zij prefereren een andere vaste aanstel ling. interrumpeerde mr. M. M. Kwint. Er zal ter zijner tijd wél worden onder zocht of de „geplande" vacatures bij ver- schillnede bedrijven moeten worden ver vuld of niet. Bij de huisvesting reilt en zeilt het niet gemakkelijk, zei wethouder C. P. J. Maas. Er zijn zeer vele moeilijke problemen op te lossen. Veel jonggehuwden wonen nog in bij anderen. De industrie vraagt om woningen; de repatrianten doen het. Er moeten krotten worden opgeruimd. Sa menvattend concludeerde wethouder Maas, dat de dienst voor de huisvesting een uitermate zware en moeilijke taak is. Men tracht ook mensen, die meer kun nen betalen en in goedkope woningen wo nen naar duurdere huizen over te hevelen. Men kan deze mensen niet dwingen. Maar de dienst boekt successen. In totaal ver huisden 757 gezinnen uit goedkope nieuwe of oude woningen naar de duurdere nieuwe woningwet- of zgn. premiebouw- woningen. Hierdoor kwamen er goedko pere huizen vrij voor minder-draagkraeh- tigen. De wethouder gaf graag toe, dat mensen, die het kunnen betalen, som-> eerder wor den geholpen aan een huis. „Maar wat wil men anders? Moeten de dure huizen dan leeg blijven staan?" Het college stelt ech ter alles in het werk om de bevolking riante woningen te bezorgen tegen een draaglijke huurlast. De geuite critiek op de streekplannen werden door wethouder R. Verbeek (open bare werken) onder de loep genomen. Een ideale toestand is nimmer te bereiken; vele belangen en verschillende opvattingen spelen een rol. Hij was het niet volledig eens met de heer Van Os van den Abeelen (P.v.d.A.), dat het vacuüm in bestuurlijke zin in de IJmond alléén voor rekening komt van andere autoriteiten dan de gemeente besturen. „Er was een ontwerp van wet voor een IJmondraad. Behalve de Tweede Kamer voelden wij ook niets voor deze regeling. Als wij in staat zijn om vrij willig een IJmondadviescollege te vormen, moeten wij ook de wil tot samenwerking kunnen opbrengen. Daaraan mankeert dus veel." op dit punt trok wethouder Ver beek één lijn met voorzitter mr. M. M. Kwint. Van hetgeen wethouder H. de Boer had uiteengezet over de „IJmondopvattingen" Wethouder Verbeek op de departementen gaf wethouder R. Verbeek een aardig -vqorbeeld. In de streekplannen is vastgesteld, dat het per soneel van de Hoogovensten noorden van het Kanaal moeten wonen, in Beverwijk en Heemskerk en straks in Staalstad. Aan deze regel moet Velsen de hand houden, omdat zij eenvoudig geen bouwvolume voor dit doel krijgt. Maar de minister van Maatschappelijk Werk heeft even vrolijk een oekaze aan Velsen gezonden, waarin staat: „Daar waar iemand werkt, zal iemand ook wonen". Met andere woorden: Velsen is verplicht ook de mensen, die naar de Hoogovens trekken, op de wachtlijst te plaatsen voor een woning. Dit heeft de positie van Vel sen in het gevecht met de minister om meer bouwvolume overigens niet zwakker gemaakt. Integendeel, zei wethouder Ver beek met een triomferend lachje. De wethouder van openbare werken ontvouwde ook een soort prognose om trent de toekomstige ontwikkeling van het westen der lands. De kosten stij gen, de lonen worden hoger, zodat voor de industrie veel aantrekkelijks verloren gaat. Er is eigenlijk sprake van een soort infectieuze ontwikkeling. De directeur van de Hoogovens heeft jarenlang aan gedrongen op de bouw van enige dui zenden woningen ten noorden van het Kanaal. De opvattingen van de Hoogovens zijn nu echter drastisch ge wijzigd. Maar het gevolg van deze aandrang is, dat van de 800 woningen, die werden toegewezen er 600 ten noorden van het Kanaal worden ge bouwd, waarvan er maar 200 aan de Hoogovens behoeven te worden afge staan. Dat is prettig voor Beverwijk en Heemskerk, maar Velsen komt er zeer bekaaid af. De zgn. recreatieweg naar het strand kan binnenkort worden doorgetrokken van de Ostadestraat naar het Maasplantsoen. De civiel-technische dienst van Noordholland heeft daar grote belangstelling voor. De mogelijkheid is daarom aanwezig, dat men sen uit het noorden van het land deze weg gaan aanleggen, hetgeen voor Velsen een plezierige financiële ontwikkeling is. De spoorwegen hebben geen haast om de doodlopende lijn naar de voormalige Velserbrug op te heffen. Zij willen de ter reinen aldaar in het bezit houden, omdat zij een plan hebben voor de aanleg van een emplacement. Daarom kan het oude viaduct niet worden opgeruimd aan de oostkant van de spoorlijn. Velsen is over deze ontwikkeling niet enthousiast. Het Brinioplein zal voorlopig nog onbe woond blijven, hier moet beslist premie- bouw worden bedreven. Het college is niet van plan om zelf de open terreinen te be bouwen aan de Lange Nieuwstraat. Dit laat zij over aan het particulier initiatief. Maar wethouder R. Verbeek (openbare werken) moest tot z(jn grote teleurstelling mededelen, dat aan Vroom en Dreesmann geen toestemming door het rijk is ver leend voor de bouw van het warenhuis aan de Lange Nieuwstraat, omdat de bouwactiviteit in Velsen volgens de Rijks overheid alweer ernstig is overtrokken. Het zal wel februari of maart worden, voordat V. en D. toestemming krijgen voor de bouw. Hij slaakte de verzuchting niet te weten, wat er toch eigenlijk met Velsen dat toch al zo zwaar werd getroffen in de oorlog, aan de hand is. Alles blijft hier maar half afgemaakt liggen. Je kan geen raadhuis bouwen. En het waanzinnige is, dat de bouwactiviteit niet overtrokken was ge weest, wanneer het niet één warenhuis (mét daar bovenop twaalf premiebouw- woningen) zou worden gebouwd, maar tien winkels met tien premiebouwwoningen er bovenop. „Oud-I.Jmuiden blijft een moeilijke zaak. Als het gaat zoals het nu gaat, zullen we nog jaren zitten met het allertreurigste deel van Velsen. Geld alléén is hier geen oplossing. Bouwvolume is nodig om hier te kunnen slopen én bouwen. Van premie- bouw komt hier niets. De huren zouden te hoog worden. De huren voor de huizen aan de Oranjestraat (westkant) moeten in overeenstemming zijn met de huren van de huizen aan de oostkant van de Oranje straat. Grote aandacht besteedde wethouder R. Verbeek aan de strandplannen. „Naast het toeristisch idealisme van wethouder A. de Jong staan beslist praktische zaken", zei de wethouder, die zich verbaasd toonde over de vele vragen over het strandplan. „Er is destijds toch duidelijk vastgesteld door de raad, dat met het aanvaarden van het voorstel tot het opstellen van een uit breidingsplan voor dit strand- en duinge bied de situatie aldaar bevroren is". Binnenkort kan de raad dit plan wel verwachten, maar er zijn nog heel wat moeilijkheden te overwinnen, voordat met de uitvoering een begin kan worden ge maakt. Rijkswaterstaat, staatsvissersha- venbedrijf en particuliere grondbezitters hebben een vinger in de „strand-pap". De medewerking van Rijkswaterstaat noch de mededeelzaamheid van deze dienst is erg groot. Voorlopig hebben B. en W. gevraagd of zij de grond tussen het semafore en de Zuidpier mogen kopen, zodat men op de duinen een weg kan aan leggen. De onderhandelingen daar over worden vriendelijk, maar traag gevoerd. „De eigenaar betracht geen haast bij de verkoop van deze grond en wij kunnen deze grond nu éénmaal niet bij een ander kopen." Inschakeling van particulieren bij de uit voering van de plannen is uiteraard moge lijk, zélfs noodzakelijk. „Men kan toch niet van de gemeente Velsen gaan verlangen, dat zij zélf ijstenten, paviljoens en wat dies meer op het strand hoort, gaat bou wen.... En als de particulieren zélf de weg (60.000 gulden) willen aanleggen? Men gaat zijn gang. Voor de gemeente zullen de kostbare zaken als aanleg van parkeerterreinen en wegen echter wel overblijven." Wethouder R. Verbeek maakte het de raad voorts duidelijk, dat B. en W. niet afwijzend staan tegenover de plannen van de eigenaar van het IJmondpaviljoen. Het college heeft voorts plannen uit gewerkt voor een aanmerkelijke uitbrei ding van de parkeerruimte bij het strand. Als deze plannen zijn uitgevoerd, hetgeen in een verantwoord tempo zal geschieden, kunnen er 1000 a 1100 auto's méér bij het strand worden geparkeerd. Er komt dan tevens een verbod voor het parkeren langs de weg, waarmee een einde wordt ge maakt aan soms chaotische situaties. Wat het besteden van 5° 000 gulden aan het huis van de burgemeester betreft: dit huis is een monument. Er is 27.500 gulden gebruikt voor het maken van een nieuw dak. Het oude dak was vermolmd. Hier mee is het monument, zoals wethouder R. Verbeek lichtelijk ironisch opmerkte, voor lange jaren afgedekt; 14.000 gulden is gebruikt voor het betimmeren van de bin nenwanden met board. „Deze wanden wa ren nat; ze zijn nü nog nat, maar dat merk je niet meer. En tja, de riolering ging zomaar het bos in. „Naar de beek, meneer Verbeek", merk te burgemeester mr.. M. M. Kwint (zich het jarenlange gevecht voor de demping van een beek door het raadslid Verbeek her innerend) onmiddellijk slagvaardig op. „Juist, wel 9000 gulden werden besteed voor een nieuwe riolering", ging wethou der Verbeek onverdroten verder. „Het kre- Leden van de Haarlemse reddingsbri gade hebben woensdagavond in het Sport- fondsenbad in Haarlem een proef geno men met een onzinkbaar vlot. Dit ge schiedde op verzoek van een IJmuidense firma, die geregeld materiaal aan de bri gade levert. Het vlot als zodanig is geen nieuwigheid, wel echter het olie- en ben- zinebestendige materiaal, waarvan het is vervaardigd, namelijk tempex. Dit is schuimplastic, bekleed met polyester. Het vlot, dat niet kan zinken, is op ver scheidene manieren te gebruiken. Vooral bij schipbreuken en aanvaringen kan het uitstekende diensten verlenen. Men kan er in gaan zitten het vlot, dat men gister- De socialistische fractievoorzitter, de heer J. van Os van den Abeelen, op nieuw hamerend op het IJmond-aam- beeld, heeft gisteravond de verzuch ting geslaakt, dat een gesprek op hoog peil over de IJmondproblemcn niet meer mogelijk is. Hij nodigde de Vel- sense raadsleden uit om deze problemen eens informeel te bespreken, teneinde op het punt van de bestuurlijke re geling tot klaarheid te komen. „Een zo danig gesprek is in het IJmondadvies college nu niet te voeren en zou uit lopen in een soort van Poolse Land dag". Er moet eerst een einde komen aan de situatie, die van een fundamentele verkeerde opvatting uitgaat, dat Velsen mee kan spreken over hetgeen Bever, wijk en Heemskerk moeten bouwen. „Elk gemeentebestuur, dat zich zelf recpecteert, kan daarmee niet akkoord gaan. Men heeft vergeten om uit het streekplan de bestuurlijke consequen ties te trekken. Wanneer er klaarheid is gekomen in de IJmond op bestuurlijk gebied zal er met méér vrucht over de zaken kunnen worden gesproken, die allen aangaan. Dan zal de redelijkheid toenemen". „Wanneer morgen de beslissing valt, dat van de drie gemeenten één ge meente wordt gemaakt, zal ik mij daar onvoorwaardelijk achter stellen, hoewel ik dat persoonlijk de beste oplossing niet vind. Ik zal mij echter tegen elke op lossing verweren, die uitgaat van de bij het opstellen van het streekplan ge kozen fundamentele uitgangspunten" In de tweede ronde van het begrotings debat verklaarde de heer Spoor (P.S.P.), dat hij de kerken in zijn speech beslist niet had willen beledigen. De heer T ij s- s e n (C.H.U.) hoopte dat er wegen zullen worden gevonden voor het behoud van het IJmond-avondlyceum. Het speet hem, dat er voor oud-IJmuidén zo weinig soelaas is. Het antwoord van wethouder A. de Jong (financiën) over de kwesties rond het vreemdelingenverkeer had de V.V.D.- Advertentie Marktplein 24-26 - IJmuiden - Telef. 5566 diet is dus met 500 gulden overschreden. De 4500 gulden, die we nu hebben ge vraagd, zijn nodig om de bomen en drui- ventrossen, die de „Moffen" hier in de oor log hebben geschilderd, eindelijk eens voorgoed te laten verdwijnenWant deze druiven zijn net als hun schilders, ze ko men steeds weer terug", zei hij onder grote hilariteit van de raad. Hij liet er overigens weinig twijfel aan bestaan, dat hij persoonlijk het huis van Velsens eerste burger liever had afgebro ken en vervangen door een nieuw pand. „Het is echter een monument." Nadat wethouder R. Verbeek (open bare werken) nog bad opgemerkt, dat bewoners van woningstichtinghuizen nogal erg snel met klachten over hun woning komen aandragen en de raad de suggestie in overweging gaf om een aan zienlijk aantal huizen van particulieren, ondermeer in oud-IJmuiden, onbewoon baar te laten verklaren ter bescherming van Velsens financiën bij de uitvoering van saneringsplannen, schorste 'voorzit ter mr. M. M. Kwint de vergadering tot de avonduren. avond in het zwembad beproefde, biedt plaats aan vier mensen maar men kan er ook aan gaan hangen en zich zo drij vend houden tot er hulp komt. De foto toont deze laatste toepassing door veertien leden van de reddingsbriga de, die gekleed te water gesprongen zijn om de werkelijkheid zo dicht mogelijk te benaderen. De afmeting van dit vlot is ruim twee bij anderhalve meter, maar de firma maakt ook grotere. Verscheidene schepen van de Rotterdamse Droogdok Maatschappij en de Holland-Amerika Lijn hebben reeds onzinkbare vlotten als het gisteravond beproefde aan boord. De competitie loopt voor de voetbalver eniging IJmuiden de laatste tijd niet al te vlot. Vier weken al is de club niet aan bod geweest, hetgeen ongetwijfeld het spelpeil niet ten goede zal komen. Zaterdag hopen de IJmuidenaren echter weer van start te gaan en wel tegen het Amsterdamse Wart burgia. Het is niet gemakkelijk om een prognose voor deze wedstrijd te maken. Wartburgia beschikt over een uitstekende verdediging, waarmee De Boer c.s. de grootste moeite zullen hebben. Wij hou den het desondanks op een gelijkspel. Het tweede elftal ontvangt Wartburgia 2. IJmuiden 3 speelt haar eerste wedstrijd in het jubileumtoernooi van de H.V.B. tegen Concordia. De overige elftallen zijn vrij. Het programma luidt: IJmuidenWart burgia (14.30 uur): IJmuiden 2Wartbur gia 2 (14.30 uur) en IJmuiden 3—Concor dia (14.30 uur op Schoonenberg). DCIJ-reserves winnen van VKD De voorlaatste wedstrijd van de tweede klasse-competitie Kennemerland is door DCIJ 2 met 155 op de VKD-reserves ge wonnen. De DCI.T-ers hebben thans de leiding met 17 punten uit 9 wedstrijden. Maandag avond moeten de DCIJ-ers naar de Haar lemse Damclub. De Haarlemse dammers hebben uit acht wedstrijden 15 punten verzameld; er moet nog een wedstrijd tegen Zandvoort worden gespeeld. Van het komende damgevecht tussen HDC en DCIJ zal het dus, afhangen, welke club het afdelingskampioenschap zal ver overen. Opnieuw IJmond De heer Van Os van den Abeelen (P.v.d.A.) kwam terug op de IJmond- problematiek. „Het is onjuist om de illusie te versterken, dat we in het IJmond-adviesco'lege deze problemen kun nen oplossen". Hij meende, dat er een zeer grote samenhang bestaat tussen Velsens begroting en de IJmnnd-prnblemen. Daar om juist heeft het raadslid de taak om ook deze problemen in de raad ter tafel te brengen. Hij zag over deze problemen ook weinig eenheid in het college". Wethouder H. de Boer (onderwijs) hield een betoog, waarin hjj als de oplossing de samenvoe ging van de IJmond-gemeenten zag. Het staat voor mij niet vast, dat het raadhuis dan op de nu vastgestelde plaats zou komen. „Daarom kan ik niet meewerken aan de uitvoering van het raadhuisplan, voordat er in bestuurlijke zin klaarheid is gekomen in de IJmonden", zei de heer Van Os van den Atieelen (P.v.d.A.) met grote stelligheid. Met het V.V.V.-voorstel van het college verklaarde hij zich akkoord. En hij com plimenteerde wethouder R. Verbeek (openbare werken) met zijn duidelijke en onverbloemde betoog over het woning vraagstuk. Hij meende, dat de wethouder dit vraagstuk beslist niet te somber ziet. Uit de antwoorden van wethouder C. P. J. Maas (sociale zaken) was hem ge bleken, dat deze en zijn dienst de proble men goed zien. Het had hem bepaald een genoegen gedaan, dat op het gebied van het personeelsbeleid met de werkclassifi catie niet wordt gewacht op de ervaringen in andere gemeenten. Het betoog van wethouder H. de Boer (onderwijs) noemde hij magistraal. Het onderwijs wordt goed behartigd in Velsen. Hij liet daarnaast een bijzonder gaaf ge luid horen over datgene, wat hem en zijn fractiegenoten scheidt van de P.S.P. en de C.P.N. in de raad. Nader beraad De heer N u y e n s (K.V.P.) sprekende over de kwestie „raadhuisbouw en IJmond", die door de heer Van Os van den Abeelen (P.v.d.A.) zo dwingend werd aan gesneden, verklaarde, dat men zich in de Katholieke fractie neder zal beraden over deze kwestie. Verzoenende woorden liet hij horen aan het adres van vele raadsleden, die hij in de eerste ronde te fel had geattaqueerd. Dat zijn nieuwe fractiegenoten zo uitvoe rig waren geweest in de eerste ronde vond hij een belangrijk winstpunt. Men weet nu hoe de standpunten zijn. Dat geeft de mogelijkheden om straks een zo efficiënt mogelijk compromis te sluiten. Waar- Winst voor Rozenburg, Van Straten en Tielrooy De koplopers Laros en Dukel hebben deze week niet gespeeld om de overige hoofdklassespelers van DCIJ gelegenheid te geven bij te komen. P. Roozenburg won van ir. M. Krijgsman. Theo Tielrooy won van Tommy Postma. J. van Sraten klopte Beukema. De stand aan de kop is: Dukel 15 punten (9), Laros 13 (8), Tommy Postma 8 (7), P. Roozenburg 7 (5), Van den Berg 9 (7), Beu kema 6 (8). In de tweede klasse was de grootste ver rassing de nederlaag van C. Kaan tegen H. Leeuw. W. Gomes won van J. van der Plas. Kerst- en nieuwjaarsdamtoernooi In de vrije dagen van de komende we ken zal een damtoernooi waaraan twaalf bekende Noordhollandse dammers deel nemen worden gehouden. Het zijn de vol gende deelnemers: A. den Doop, R. Berk, J. Scheeres, W. van der Sluis, P. van Heer- de, allen in Amsterdam; Abe en Wim de Jong uit Haarlem, J. C. R. Bus en H. Wil- lemse in Heemstede, H. Vossen in Haar lem, J. Zijp in Oudkarspel, C. Chattelon in Hoorn. De eerste ronde vangt aan te Heemstede aanstaande zaterdag, waarna in Amster dam en Haarlem wordt gespeeld. Laatste ronde 4 januari te Amsterdam. Oo000000000(>30000cx>0000000000000000000c00000000000000000 WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden 8 betaald, daar de bezorgers op donder- 8 8 dag moeten afrekenen. fi DE ADMINISTRATIE 8 RAADHUISPLAN HERZIEN Bouwmeester W. H. Dudok heeft zijn ontwerp voor Velsens raadhuis herzien onder invloed van ervaringen, die hij met andere projecten in de IJmond heeft opgedaan, vertelde wethouder R. Verbeek gistermiddag aan Velsens raad. Er zal ondermeer geen koperen koe pel op het raadhuis komen. Koper is té duur en heeft als materiaal voor dak bedekking bezwaren. De lichte gevelstenen van het raad huis zullen worden vervangen door lichte tegels. dering had hij voor de beantwoording van de vragen door het college. De heer Nuyens (K-V.P.) was echter getroffen door een geluid van de voorzit ter, dat men spreekt tót de voorzitter en het college als een collectiviteit moet zien. Ook heeft de voorzitter eenmaal het woord „erecode" gebezigd om een raadslid te her inneren aan zijn verplichtingen jegens de Rijkswetten. „Het heeft mjjn fractie daar om des te meer getroffen, dat de burge meester het niet kon nalaten een misprij zend gebaar te maken, toen de K.V.P.- wetliouder Maas zich versprak. Dit heeft op ons geen prettige indruk gemaakt". De communistische fractieleider, de heer Kruisman zette uiteen, dat de „B.B." in Rusland nodig is, omdat daar het lucht ruim herhaaldelijk door militaire vlieg tuigen van het westen wordt geschonden. De heer Kolkman (C.H.U.) bleef aan dringen op de aanstelling van een voor lichtingsambtenaar in plaats van een directeur V.V.V. en een ernstig gesprek met „I.Tmuidens Bloei". De V.V.D. sprak door de mond van de heer Schotman haar vertrouwen uit in het subsidie-beleid van het college. „Laten we ons niet te veel met de jeugd bemoeien", was de kern van het betoog van de heer Visser (A.R.) over subsidie- en jeugdzaken. Tegenover de bestaande onrechtvaardigheid bij particuliere bou wers stelde de heer Visser (A.R.), dat er gelukkig ook nog particuliere bouwers zijn, die zonder meer helpen om de wo ningnood te verlichten. Daarna verdaagde de voorzitter de beraadslagingen opnieuw. Tot. twee uur hedenmiddag. Daarmee wa rt precies twintig uren aan vergaderen besteed. „OPEN DEUR -KERSTFEEST IN HERVORMD WIJKHUIS. Uitgaande van de Open-Deurgroep van het Hervormd kerkewerk in Velsen-Noord wordt zondagavond 21 december om acht uur in het Hervormd wijkhuis aan de Dijckmansstraat een kerstfeestviering ge houden. Ds. P. Leeman, directeur van de Stichting Evangelie en Industrie zal „Een kerstsprookje van Moeder de Gans" be spreken. Voorts verlenen medewerking de voordrachtkunstenaar Coos van Hoboken en enige „Open Deur"-medewerkers. VELSEN VRIJDAG 19 DECEMBER Thalia: „Spaanse driften", 20 uur. Rex: „Een nacht om nooit te vergeten", 20 uur. Pieter Vermeulenmuseum: Geopend van 9.3012 en van 1416.30 uur. Heidestraat 40: Expositie „Felison", 19 21 uur. Cultureel Gebouw: Fotokring Velsèn, 20 uur. ZATERDAG 20 DECEMBER Thalia: „Spaanse driften". 19 en 21.15 u. Rex: Als vrijdag Pieter Vermeulenmuseum: Als vrijdag. Heidestraat 40: Expositie „Felison" 14 tot 17 uur. REV E RW IJ K VRIJDAG 19 DECEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Kolderparade". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Jail- house Rock". W.B. Theater, 20 uur: „Vrouw zonder genade". Deken Waarestraat 50a, 20 uur: „Alco holics Anonymous". Grote Kerk, 20 uur: Bezinningsavond Bescherming Bevolking. Café Scheywljk, 20 uur: Klaverjaswed- strijd. ZATERDAG 20 DECEMBER Bioscopen: Als vrijdag. Het Centrum, 14 uur: De IJzeren Voorn, jeugdafdeling. HEEMSKERK Marquette-theater, zaterdag en zondag 20 uur: „Betreurd verleden". Zondag middag 15 uur: „Lassie's triomf". EN VELSEN VERGADERDE voort. Ook in het late uur van donderdagavond. De fractievoorzitters kwamen opnieuw aan het woord en hun toon was welwillend jegens het al ietwat vermoeide college achter de verhoogde groene tafel, zij het dan, dat de heer Nuyens (K.V.P.) de voorzitter kapittelde vanwege een misprijzend gebaar op het moment van een „verspreking" van wethouder Maas (Sociale Zaken). Het voorstel van het college voor het varen van een nieuwe koers op het gebied van het vreemdelingenverkeer kreeg nu de krachtige steun van de grootste fracties en de IJmondproblemen werden opnieuw door de heer Van Os van den Abeelen (P.v.d.A.) met grote ernst ter tafel gebracht. Het raadhuis werd aan de bestuurlijke regeling van de IJmond, die er nog niet is, gekoppeld door de socialistische fractie voorzitter. „Zonder deze regeling geen steun voor de bouw van het raadhuis De heer Schotman (V.V.D.) sprak zijn vertrouwen uit in het subsidiebeleid van 't college. fractie in genen dele bevredigd, aldus bleek uit de repliek van mevrouw H e y k o o p (V.V.D.). Zij drong aan op de bevordering van het samensmelten van „IJmuidens Bloei" en „Santpoorts Bloei" tot één Vel- sense V.V.V. als voorwaarde voor een nieuwe aanpak van de propaganda van het vreemdelingenverkeer. Zij vond dat de uiteenzetting van wethouder R. Ver beek (openbare werken) over de herstel lingswerkzaamheden aan het huis van de burgemeester hem niet sierde. Steun kreeg wethouder H. de Boer (onderwijs en bedrijven) van mevrouw Heykoop (V.V-D.) voor zijn opvatting, dat het beter is om van de drie IJmondge- meenten één gemeente te maken. Het had de heer Lips (A.R.) verheugd, dat er geen koperen dak op h.et nieuwe, raadhuis komt. „Al eerder heb ik opge merkt, dat dit een kostbare geschiedenis, zou worden. Als het nu maar geen zilveren dak wordt". „Er komt helemaal geen dak op", mom pelde wethouder R. Verbeek achter de collegetafel. In principe was de heer Lips (A.R.) het eens met de visie van wethouder A. de Jong (financiën) op het vreemdelingen verkeer, maar hij beklemtoonde, dat de nieuwe koers in samenwerking met de V.V.V.-verenigingèn zal moeten worden gevaren. De uiteenzetting van wethouder R. Verbeek (openbare werken) over de woningnood had hem met angst vervuld. „Is het echter wel nodig om bij een huur verhoging ook de huren van de slechte gemeentelijke woningen te verhogen?" vroeg hij aan het college.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 7