Oxford-kleding Gerard van PRAAG Vanmorgen in de vishal en op zee Gereformeerde Petrakerk kan eind januari worden geopend A anmeldingsformulier 9 AANWINST^VOOR IJMUIDEN_ Medische verzorging tijdens het weekeinde Bevolkingsonderzoek op t.b.c. in Beverwijk bijna ten einde Voor Kerst Onderscheiding voor Bernhard Wagenaar IJmond weer in 't veld Betaling abonnementsgeld per giro Twaalf gezinnen vluchtten uit vrees voor explosie V IC "1 \!lf KNAL ^"7(Md£com> Overtreding Kartelbesluit Acht zuurkoolfabrikanten voor het gerechtshof VRIJDAG 19 DECEMBER 1958 De nieuwe gereformeerde kerk in IJmuiden, de Petrakerk, nadert haar voltooiing. De bouw is volgens plan verlopen; alleen de afwerking heeft meer tijd gevergd dan men aanvankelijk had gedacht. Het gebouw zelf is al klaar. Nu moet het interieur, waaronder de banken en de kansel, nog aan de beurt komen. De commissie van beheer verwacht dat de Petrakerk op woensdag 28 januari van het volgende jaar in gebruik zal kunnen worden genomen. Voor de opening plaats heeft zal de lid maten de gelegenheid worden geboden de kerk te bezichtigen en te bewonderen. Be wonderen omdat men nu reeds kan zien dat in de rivierenbuurt in de naaste om geving van het Marktplein iets bijzonders tot stand wordt gebracht. De versieringen, zoals de duif op de nok van de toren en de globe met kruis, dat een symbool is voor het geloof op de we reld, zijn ook al aangebracht, evenals de ramen die in glas in lood zijn uitgevoerd. Voorname rust Het streven van de archietct is er op gericht van de kerk een voorname rust te doen uitstralen. In dit licht moet men ook het interieur bezien. De wanden grijs ge schilderd, het plafond blauw en de vloer van het kerkgebouw, de portalen en gangen voorzien van gebroken steen in lichte kleuren. In de toren zullen drie luiklokken wor den aangebracht. De grootste zal een dia meter van zeventig centimeter hebben en tweehonderd kilo wegen. Het ligt in de bedoeling de klokken voor de ingebruik neming van de kerk op te hangen. Plantsoenen De kerk zal pas goed met de omgeving harmoniëren als de huizen tussen de Maas straat en de kerk geheel in overeen stemming met het uitbreidingsplan on- IJMUIDEN Dokters. Van de groep artsen, aange sloten bij de Koninklijke Nederlandse Vereniging tot bevordering van de Ge neeskunst zijn, uitsluitend in spoedge vallen, van zaterdag 1 uur tot het spreekuur van maandagmorgen te raad plegen de artsen: H. Bel, Mercurius- straat 1, tel. 5675; C. H. de Jonge, Hof stedestraat 48, tel. 5652; F. M. van Ste kelenburg, Leeuweriklaan 52, tel. 4290. Op 25 en 26 december: J. J. Wuite, Röntgenstraat 1, tel. 4953; A. J. G. Wer- menbol, Maasstraat 15, tel. 6388; A. J. van Leusen, Van Tuyllweg 34, tel. 4328. Op 26 december voor noodzakelijke ge vallen spreekuur tussen 13 en 14 uur. Apotheken. Zondag- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door: Apotheek Kuylman, Lange Nieuwstraat 403, tel. 4204. Op 25 en 26 december de zelfde apotheek. Verloskundigen. In spoedgevallen raad plege men tussen zaterdagmiddag 2 uur en zondagavond 12 uur: mej. J. Winter, Evertsenstraat 3, tel. 5259 of mevr. M. Bakker, Snelliusstraat 53, tel. 5053. Op 25 en 26 december dezelfde verloskun digen. VELSEN-NOORD EN BEVERWIJK Artsen: Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagmorgen 9 uur: J. G. Lange, Dreef 3, tel. 4234. Van zondagmorgen tot 's avonds 12 uur: G. J. Vos, Arendsweg 124, tel. 3586. Apotheken: De zondags- en nachtdien sten worden waargenomen door apo theek Duin wijk, Populierenlaan 44, tel. 3388. Verloskundige: mej. A. Zandvoort, Born- straat 43. HEEMSKERK-UITGEEST Artsen: Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagavond 12 uur: N.T.W. Karse- meyer, Middelweg 38, Uitgeest, tel. 02513- 215. Bovendien neemt dr. Kloppert de de diensten waar voor de patiënten van dr. Tuinman. SANTPOORT Dokters. In spoedgevallen is de arts M. Trooster, Daniëlslaan 14, Santpoort-Sta tion, tel. 8410 te raadplegen. Op 25 de cember J. J. Hekman, Hoofdstraat 236, Santpoort-Dorp, tel. 8510; op 26 decem ber Ph. Haselager, Hoofdstraat 135, Sant poort-Dorp, tel. 8570. Apotheken: Santpoortse Apotheek, Bloe- mendaalsestraatweg 145, Santpoort-sta tion, tel. 8249; op 25 en 26 december de zelfde apotheek. VELSEN Wijkverpleging: Zuster Koerse, Leeuwe riklaan 21, tel. 7398 voor Velsen-IJmui- den (O.); Zuster Kuiper, J. P. Coenstraat 145, tel. 6504 voor IJmuiden-IJmuiden (O.); Zuster Nap, Rembrandtlaan 5, tel. 6195 voor IJmuiden (O.), Velsen-Vel- sen (N.>; Zuster Langejan, Driehuizer- kerkweg 102, voor Driehuis-Santpoort. Op 25 en 26 december Zuster Spiers, voor Velsen (N.), Velsen- IJmuiden (O.). Geelvinckstraat 27, tel. K 25103936; Zuster Man, voor IJmui den-IJmuiden (O.), IJselstraat 23; Zuster Lammerts, voor Santpoort-Driehuis, Cu- ragaostraat 18, tel. K 25608756. der slopershanden zullen vallen. Op de plaats waar deze ten dode opgeschreven huizen thans nog staan zal een plantsoen door de gemeente worden aangelegd. Bij de achtergevel aan de Rijnstraat zal even eens een plantsoen komen. Een plantsoen van ongeveer zeven meter breed. De kerk krijgt dus pas volkomen haar gezicht als zij omringd zal zijn door groen. Want wat men nu van het Marktplein af ziet is eigenlijk alleen maar de achterzijde. Aanvankelijk was men voornemens de toren aan de kerk vast te bouwen. Dit plan heeft men echter laten varen. De toren staat nu op zichzelf, maar vormt toch een eenheid met de kerk door de verbindende pergola. Het enige dat bij de ingebruikneming zal ontbreken is het orgel, dat waarschijnlijk niet voor april in de kerk zal verschijnen. Het orgel zal achter een muur van montan- stenen worden weggewerkt, zodat men het niet ziet. Waardig opvolger Zevenhonderdvijftig kerkgangers zullen met februari van het volgend jaar te be ginnen elke keer de diensten in deze prachtige nieuwe kerk kunnen bijwonen. De oude gereformeerde kerk aan de Wil- helminakade, die tijdens de oorlog werd verwoest, heeft een waardige opvolger ge vonden in de Petrakerk. Beverwijk Het bevolkingsonderzoek op t.b.c. in Beverwijk is zo goed als geëindigd. Dege nen die nog niet aan het onderzoek hebben deelgenomen door ziekte of andere redenen krijgen thans nog een laatste kans zich door te laten lichten. Maandag 22 decem ber staat de onderzoekauto 's avonds van half zes tot negen uur op de Zweedselaan. Dinsdag 23 december kan men de auto, eveneens des avonds van half zes tot negen uur, aantreffen op de Anemonenlaan. De schoolkinderen, die geen gelegenheid heb ben gehad met de school aan het onder zoek deel te nemen, kunnen beide boven genoemde dagen individueel worden ge keurd tussen twee en vier uur 's middags. Dinsdag na negen uur zal het onderzoek definitief worden beëindigd. Dit is dus be slist de allerlaatste kans om zich te laten doorlichten. GROENTEVEILING BEVERWIJK Op de donderdag in Beverwijk gehou den speciale schorsenerenyeiling* -was er een aanvoer van 12.000 kg. Voor de eerste kwaliteit werd tot 60 cent per kg betaald, de tweede kwaliteit bracht het tot 50 cent per kg. De aanvoer van winterpeen was ook minder en er werd van 6.30 tot 8.30 per 100 kg. betaald. VOOR DE ZENDING De in de Ned. Hervormde gemeenten te Beverwijk, Wijk aan Zee en Heemskerk gehouden najaarszendingscollecte heeft een totaal bedrag opgeleverd van 1091,50. KENNEMERS NAAR HOLLANDIA In verband met de uitwedstrijd van De Kennemers tegen Hollandia organiseert de supportersclub „Rood-Zwart" zondag een autobustocht naar Hoorn. Israëlische begeleiders, hier halt hou den", zo gebaart de officier van de UNO-politie op de voorgrond, „Egyp- tenaren doorlopen". Op deze wijze keerden acht leden van de bemanning van het Egyptische schip „Massoud", die toen zij in de haven van Haifa meerden, waren gearresteera, vla au Gaza-strook in hun land terugZij hadden verklaard bij vergissing Haifa te zijn binnengevaren en in Beiroet te hebben moeten zijn. Israel nam het zekere voor het onzekere en rekende hen in. Na bemiddeling door de UNO werden zij echter op deze wijze vrij gelaten. Geheel rechts een Egyptisch officier, die hen verwelkomt. Kerstwijding in Gereformeerde Kerk De traditionele kerstzangdienst van de Gereformeerde Evangelisatie, die donder dagavond in de Gereformeerde kerk aan de Koningsweg is gehouden is door zeer velen bijgewoond. k De kerk was eenvoudig maar smaakvol versierd. De kerkgangers luisterden naar de prachtige zang van het Gereformeerd Evangelisatiezangkoor en het christelijk jeugdkoor. „De Zangvogels"; beide koren stonden onder leiding van de heer H. Slings. Het is bewonderenswaardig hoe de heer Slings altijd weer zijn koren er toe brengen kan het lied tot een hoogtepunt te maken. „Stille Nacht" en „Ere zij God" klonken zuiver en triomfaal. In „Ik denk aan de nacht" van het jeugdkoor en het oude Poolse kerstlied „In 't nachtelijk duister" voor gemengd koor kwam het fraaie stemmenmateriaal uitstekend tot zijn recht. De pastor loci, ds. A. C. van Novel las de liturgie en ds. J. van Leeu wen van IJmuiden wijdde zijn aandach tig beluisterde meditatie aan het onder werp: „G«d groet u". De heer Th. G. Köhler bespeelde het orgel en begeleidde de zang. GEEN SPREEKUUR VAN WETHOUDER De wethouder van huisvestingszaken te Heemskerk zal op woensdag 24 december geen spreekuur houden. OPENING WIT-GELE KRUISGEBOUW Zaterdagmiddag 20 december om drie uur zal het nieuwe Wit-Gele Kruisgebouw aan de Bachstraat te Heemskerk officieel in gebruik worden gesteld. Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met ingang van te abonneren op IJmuider Couranl 5 f 7.65 per kwartaal/of 0.59 per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Zij die zich met ingang van 2 Januari 1959 per kwartaal abonneren, ontvangen de num mers tot en met 31 december 1958 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen. Huisvrouwen vieren kerstfeest De leden van de afdeling Beverwijk yan de Nederlandse Vereniging van Huisvrou wen waren donderdag in grote getale naar het Statenhuis aan de Velserweg gekomen voor een „kerstmiddag". Een grote kerst boom prijkte in de zaal. De voorzitster, mevrouw Bölger herinnerde er aan, dat het een taak is van de moeders om de vrede in het gezin te bewaren en een van de mooiste taken van de huisvrouw vond zij wel het opvoeden van de kinderen in die geest. Na het gezamenlijk zingen van „Stille nacht, heilige nacht" was het „woord" aan mevrouw B. de Graaf-Verdam (viool) en mevrouw A. van der Heyde-Dierx (piano). Onder leiding van mevrouw Me chanicus zong met eigen zangkoortje een cantate. Nadat alle dames een pakje hadden ge kregen van onder de kerstboom, droeg me vrouw P. Ebbinge Wubben-de Graaf „Jacob de Bijter" (van W. Buning) voor, waarmee zij veel succes had. Tot slot zon gen de dames „Ere zij God". Advertentie in IJMUIDEN verkrijgbaar bij K.V.P.-bijeenkomst In hotel „Parkzicht" te Beverwijk waren donderdagavond de leden van de Kenne- mer Pluimvee Vereniging bijeen. Voor zitter J. H. Vessies memoreerde de be langrijkste gebeurtenissen, in het bijna af gelopen jaar. De leden die nog niet de juiste manier hebben gevonden om hun beesten zó op te kweken dat deze in aan merking komen voor een prijs op een ten toonstelling spoorde hij aan meer gebruik te maken van degelijke voorlichting die de leden wordt geboden. Het resultaat van de Holland-show te Heemstede werd nog besproken en aan de prijswinnaars werd het eremetaal uitge reikt. Joh. Noortman ging met een beker naar huis en de heren M- Groen, C. G. D. van Mourik, J. Feenstra, S. Meyerhof, J. C. Schuchart, S. de Vries, P. G. Beets en de Sportfokkerij „De Gier" elk met een medaille. Tot nestcontroleurs werden aangesteld de heren C. Nederveld (Beverwijk) en P. G. Beets (IJmuiden). Van de zustervereniging „De Eendracht'' te Heemstede was een uitnodiging binnen gekomen om deel te nemen aan een op 10 en 11 januari te maken reis naar Keulen. Liefhebbers voor deze tocht dienen zich op te geven vóór 24 december bij de heer C. van Heyst, Wijkerstraatweg 284 te Vel- sen-noord, of rechtstreeks bij „De Een dracht" te Heemstede. P.v.d.A.-vrouwen besloten actief jaar De afdeling Velsen-Noord van de Vrou wenbond van de Partij van de Arbeid heeft donderdagavond met een kerstbijpen- komst het voor haar zeer actieve jaar 1958 besloten in het gemeentelijk wijk centrum aan de Smidt van Gelderstraat. In de stemmig met groen en brandende kaarsjes versierde zaal verheugde het de presidente, mevrouw Goossens-Brons een flink aantal dames te mogen begroeten. Zij merkte hierbij op, dat het feest van Kerstmis al 2000 jaar vrede predikt, doch men nu in eigen land wreed wordt ge stoord door een politieke onvrede. De afdelingsvoorzitter, de heer E. San ders sloot zich hierbij aan. Veertig jaar geleden waren arbeidersvrouwen niet in staat en in de gelegenheid zich deelach tig te maken aan bezinningsbijeenkom sten, aldus spreker. Er is thans wel iets veranderd. Het programma van met aandacht be luisterd pianospel van de heer Blaak, die Chopin vertolkte, verdienstelijke zang van een damesgroep onder leiding van me vrouw Spoelstra en het kerstverhaal van mevr. L. Spelberg-Stokman: „Bobs eer ste kerstfeest na de oorlog", voorgedragen door mevr. Van Burgel-Sluis, was stemmig gehouden. Na de pauze hebben de dames zich met gezelschapsspel prettig bezig gehouden. Advertentie KUNSTHANDEL w *»J KENNEMEttlAAN 55 KANDELAARS in hout, metaal, kristal en keramiek De Nederlandse consul-generaal in New York, jhr. M. R. H. van Rijckevorsel, heeft aan de heer Bernhard Wagenaar, voorzit ter van het comité voor Nederlandse Mu ziek en hoogleraar aan de Juillard School of Music in New York de versierselen van officier in de orde van Oranje-Nassau uit gereikt. Jhr. Van Rijckevorsel roemde in zijn toespraak de grote activiteit van de heer Wagenaar voor het bevorderen van de Ne derlandse muziek in Amerika en het aan zien dat Wagenaar, van geboorte een Ne derlander, zich als scheppend kunstenaar in Amerika heeft verworven. Vanmorgen aan de markt Drie trawlers en dertien kotters zorg den vanmorgen voor 515 schelvis, 145 wij ting, 220 grote kabeljauwen, 390 koolvis, 145 haring, 175 makreel, 284 varia, 475 stuks stijve kabeljauwen, 7000 kilo tong en 250 schol. De Post Boy (8 dec.) kwam de pieren binnen met 180 schelvis, 100 haring, 50 makreel, 60 wijting, 110 gul en kabel jauw, 120 koolvis, 5 diversen en 275 stuks stijve kabeljauwen. De Beatrice (6 dec.) zorgde voor 210 schelvis, 60 makreel, 20 wijting, 30 gul en kabeljauw, 200 koolvis, 30 diversen. De Sch. 117 (4 dec.) was pre sent met 125 schelvis, 45 haring, 65 ma kreel, 65 Wijting, 80 gul en kabeljauw, 70 koolvis, 150 stijve kabeljahwen. Morgen aan de markt Morgen wordt de Haarlem IJm. 9 ver wacht met 300 schelvis, 100 wijting, 100 gul, kabeljauw en koolvis en 40 diversen. Advertentie MARKTPLEIN 29 De handbalvereniging „IJmond", die vorige week van veldhandbal vrij plotse ling overging op zaalhandbal, gaat zich zondag weer aan de veldsport wijden. De IJmond I-dames brachten het in Alkmaar tot een 47-overwinning op Con Brio I en verloren met 64 van DIO I. De Vel- sense damesjunioren verloren met 85 tegen Tonegido en wonnen van Petten (0—6). Het zaalhandbal maakt nu weer furore en daarom zal IJmond op tweede kerstdag in de Alkmaarse veilinghal deelnemen aan het toernooi van A.V.A. De Velsenaren komen hier uit met een dames- en een herenteam en een aantal jeugdteams. In de zaalhandbalcompetitie speelt IJmond in vijf klassen en wel dames 2e klasse B met Geel Zwart, VI. Vlug, Hugo Girls, De Blinkert, DIO, Con Brio en IJmond; dames 3e klasse A met Concordia 2, VBO, GSV, Zeevogels, AOG 2, VZV 2 en IJmond 2; damesjunioren F met: Foresters, DES, Nw. Niedorp, HVS, Tonegido, IJmond en Petten; heren le klasse: Con cordia, AVA, De Blinkert, IJmond, Adel borsten, Tonegido en Zandvoortmeeuwen; heren 2e klasse: THB, AVA 2, IJmond 2 en een scheidsrechtersteam. Doch eerst vraagt zondag de veldcompe- titie nog de belangstelling met de zeer be langrijke dameswedstrijd IJmond IHOC I. Deze strijd móeten de Velsense dames winnen om niet achterop te komen bij koploper De Blinkert en althans de twee de plaats te blijven bezetten. De IJmond 2- dames kunnen in de uitwedstrijd tegen De Blinkert 3 beide punten veroveren, maar voor het derde IJmond-dameselftal zal dit op eigen veld tegen ADO 2 wel niet zijn weggelegd. In Haarlem zal verder IJmond 2-heren het moeilijk krijgen tegen Rapidi- tas 2, doch er is een redelijke winstkans. Dames-junioren IJmondDe Blinkert 2 laat winst voor de thuisclub. Het jeugd programma van IJmond telt hoofdzakelijk onderlinge wedstrijden voor de aspiranten competitie. De opstellingen zijn: Dames IJmond I: M. de Vries; T. Groot en L. Blom; R. Wijers, R. Uitentuis en W. Honig; G. Slatman, D. Marckelbach, H. Venus, W. v. d. Kuil en W. Schoorl. Heren IJmond 2: R. v. d. Pol; A. Visser en L. Tjepkema; L. Hagenaar, J. v. Putten en E. Tabak; J. Burghoorn, J. Wittebrood, G. Noomen, K. Klesser en F. Rem. OPSTELLING ADO '20 In de uitwedstrijd tegen RKEDO komen de Heemskerkers als volgt in het veld: Burger; De Graaf en A. v. Tunen; Bruins, Welboren en Groot; G. v. Tunen, v. d. Kolk, v. Duivenvoorde, N. v. Tunen en De Wit. De Sch. 27 komt voor de zaterdagmarkt met 1000 kisten westkustharing, evenals de Sch. 135. Bovendien bestaat de kans dat de IJm. 36 gelost zal worden. Het schip heeft 500 kisten nog niet gespecificeerde vis aan boord. Een geringe kans is aan wezig dat de Kw. 8 Deining zaterdag zal lossen. Haring in Breskens In Breskens werden 2500 kisten haring aangevoerd, waarvoor 23-25 gulden per kist werd betaald. Zaterdag zullen in Sche- veningen ook zo'n 300 kisten westkustha ring worden gelost. Voor het buitenland In guldens werd betaald voor: grote re gels kabeljauw 70-77, kleine regels kabel jauw 37-38, kisten grote kabeljauw 80-84, grote schelvis 40-45, grootmiddel schelvis 35-40, grootmiddel tongen 3,80-4,00, klein- middel tongen 3,50-4,00, tongen 1 3,80-4,40, tong 2 3,80-4,00, grote tarbot 3,70-3,90, gro te schol 42-46, middel schol 41-45, zet- schol 45-50, schol 2 45-50, grote zwarte koolvis 72-83. Voor de eigen markt In guldens werd betaald voor: kisten kleine kabeljauw 76-84, grote gullen 32- 37, middel gullen 24-28, torren 22-25, klei ne kabeljauwmaat zwarte koolvis 63-68, koolvis 1 24-27, koolvis 2 20-21, witte kool vis 90, kleinmiddel schelvis 33-37, pennen 33-36, braad 32-38, wijting 30-28, grote ton gen 4,00-4,20, schol 2 56-56, schol 3 48-58, makreel 25-31, haring 26-30. Thuisstomend De vleetloggers zijn thuisstomend. Er wordt niet meer gevist. Besommingen De besommingen waren vandaag: Post Boy 21.100. Beatrice f 14.900, Sch. 117 f 16.600, Kw. 17 en Kw. 26 tezamén 7530, Kw. 31 4530, Kw. 21 3000. Op de visgronden Het is gelukkigvgoed weer gebleven voor de vissende trawlervloot om de Noord. Jammer dat de vangsten maar zo matig waren. Gemiddeld haalden de vissers 200 tot 250 manden schelvis, makreel en kool vis per etmaal uit het water. De Medan gaf twee trekken door van 40 manden schelvis, makreel en gul. De Vios maakte twee trekken van 80 manden schelvis en kool. De Deining verschalkte in een trek 30 manden hoops. De loggers en kotters van de kust meld den weer tamelijk wisselvallige vangsten. Gemiddeld werd er 120 tot 200 kilo tong en even iets meer schol dan voorgaande dagen gevangen (10 tot 15 manden per etmaal). De loggers en kotters bij de Pittboei boekten betere vangsten dan woensdag en wel 300 tot 400 kilo tong en 10 tot 12 man den schol per dag. Het slechte weer is er de oorzaak van dat de haringvisserij bij Ierland nog steeds zulke ongustige resul taten oplevert. De trawler Amsterdam is naar zee ver trokken. Vergadering uitgesteld De openbare vergadering van het be stuur van het Produktschap voor Vis en Visprodukten, die op dinsdag 23 december zou worden gehouden, gaat niet door en wordt tot nader order uitgesteld. Industrieterrein. De gemeenteraad van Weesp heeft besloten tot aankoop van 65 hectare grond langs het Amsterdam- Rijnkanaal en de spoorlijn Amsterdam Amersfoort, voor een prijs van 1.260.000. Voor industrievestiging zal worden ge bruikt 45 ha; 7 ha wordt gebruikt voor ruilobject tot verwerving van in de nabij heid gelegen grond voor woningbouw. De resterende 13 ha zullen eveneens dienen voor woningbouw en voor sportvelden. C0c0000000c50c5000000000000000000000000000003000000000000( U kl 4 het uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 129288 ten iam.e van De IJmuider Couranl. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f 7.65, post- abonnés f 8,15. U kunt het ons gemakkelijk maken door uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand, voor zien van uw juiste naam en adres. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Indien u voor een ander gireert, wilt u dan het bezorg adres van de krant vermelden? Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. In dat geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE. Advertentie Een échte OXFORD jas herkent U aan dit etiket In de Hudsonstraat te Rotterdam heb ben gistermiddag twaalf gezinnen in aller ijl hun woningen verlaten, omdat er ge vaar bestond voor een ontploffing in een naburig bedrijf, waar een monteur aan een koelinrichting een reparatie verricht te. Hij deed dit met een soldeerbout, die verbonden was met een fles propaangas. Vermoedelijk is de verbindingsslang gaan lekken met het gevolg dat het uitstromen de gas vlam vatte gn de machinekamer in brand geraakte. De monteur moest met brandwonden aan handen en gezicht naar een zieken huis vervoerd worden. De brandweer kon een ontploffing voorkomen maar niet ver hinderen dat de machinekamer geheel uit brandde. De gevluchte gezinnen konden na een uur hun woning weer betreden. Advertentie Ook voor Kipschotel Speciaal a 75 ct. en Kippenbouillon a 25 ct. per beker Ook per liter verkrijgbaar bij Tel. 5520 KENMEMERLAAM SS De procureur-generaal bij het gerechts hof in Den Haag heeft een boete van 1000 geëist tegen ieder van de acht zuurkool fabrikanten uit Noordholland en tegen het centraal verkoopkantoor voor de zuurkool- handel n.v. gevestigd te Broek op Langen- dijk, wegens overtreding van het Kartel- besluit. De zuurkoolfabrikanten zouden in strijd met dit besluit nagelaten hebben het mi nisterie van Economische Zaken ervan in kennis te stellen, dat zij een bedrijfsrege ling in het leven geroepen hadden. Dezelf de fabrikanten en het centraal verkoop kantoor zijn reeds eerder, in 1956, wegens ongeoorloofde kartelvorming veroordeeld, in laatste instantie ook door de Hoge Raad. Volgens de procureur-generaal hadden zij hun bedrijfsregeling sinds deze veroorde ling voortgezet, weliswaar met enige wij zigingen, maar zonder essentiële verschil len. De vroegere regeling kwam erop neer, dat het verkoopkantoor de fabrikanten voorschreef hoeveel zuurkool zij jaarlijks mochten produceren, terwijl anderzijds op het verkoopkantoor de verplichting rustte deze produktie af te nemen of er althans een vergoeding voor te geven. Het ver koopkantoor is gesticht door de betrokken fabrikanten. Na de veroordeling wegens overtreding van het Kartelbesluit werd het systeem ge wijzigd, in die zin, dat het verkoopkantoor niet meer dwingend kon voorschrijven, hoeveel iedere fabrikant jaarlijks mocht produceren, maar wel besliste hoeveel het jaarlijks voor iedere fabrikant zou kun nen verkopen. De fabrikanten mochten geen zuurkool buiten het verkoopkantoor om op de markt brengen. De procureur-generaal was van oordeel dat. er in wezen niets veranderd was. Hij zag in de voortzetting van het door de Ho ge Raad veroordeelde systeem .een bele diging van de rechterlijke macht. Mede daarom wilde hij de opgelegde boetes van 300 gulden verhogen tot 1000 gulden. De verdediger mr. dr. C. Berkhouwer uit Alkmaar, meende dat de onderlinge mededinging door de regeling niet in het gedrang is gekomen, hetgeen noodzakelijk is om overtreding van het Kartelbesluit ten laste te kunnen leggen. De regeling be treft uitsluitend een verkoopregeling, die de betrokken fabrieken een enorme kos tenbesparing oplevert, doordat de ver kooporganisatie en het transport gecentra liseerd zijn geworden. Op 31 december zal het gerechtshof ar rest wijzen. Adviserende stem. De Unesco heeft de Wereldfederatie tot Bescherming van Dieren een adviserende stem gegeven. Dit is de eerste keer dat het belang van die renbescherming op internationaal niveau officieel wordt erkend. De wereldfederatie had sinds 1951 het recht een waarnemer naar de Unesco-vergaderingen te zenden. De federatie bestaat uit verenigingen voor dierenbescherming uit ruim veertig lan den in alle werelddelen.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 9