Begroting 1959 na etmaal vergaderen snel goedgekeurd IJmond-agenda Havenberichten woordstroom"kabbelt voort DEKKERS Van Veldhuizen ƒ895.- „VIJFDE DAG EN SLOT" IN VELSENS RAAD Motie-Nuyens over verlichting van de „B.B.-last" op de valreep aangenomen Erres Televisie Fa. de Vilder Onze automatiekhal ZATERDAG 2 0 DECEMBER 1958 5 Wat kan en niét kan Jeugd u i tzv isseli ng Naar Den Haag ONPASSELIJK VAN IJMONDGESCHARREL W. Schouten tweemaal Atoom-duivenkampioen Kerststemming op bloemenveiling Driehonderdduizend Sint Nicolaas bij bejaarden AUTOMATIEKHAL Vanmorgen in de vishal en op zee Medische diensten Boerenkool heeft het weer tegen zich Volleybalcompetitie OP DE VIJFDE EN LAATSTE DAG van het grote jaarlijkse politieke steek spel heeft Velsens gemeenteraad gisteravond kort na half tien de begroting voor het jaar 1959, die sluit op een bedrag van 16.382.138 gulden, waarbij 94.923 gulden voor onvoorziene uitgaven, goedgekeurd. Toen was er precies een etmaal van vergaderen verstreken. De communisten kregen de gebruikelijke aantekening, dat zij geacht werden te hebben gestemd tegen de post voor de „B.B." en de heer Van Hameien (P.v.d.A.) stemde tegen de aanschaffing van een auto voor de burgemeester. Bijzonder moeilijk heeft het college van B. en W. het deze laatste dag niet meer gehad. Lof vóór het gevoerde en instemming mèt het te voeren beleid overheersten, zij het dan, dat er in het veelstemmig orkest van raad en college op het laatste moment toch nog een dissonant klonk. De heer Nuyens (K.V.P.) vond in een persoonlijke verklaring, dat de „dirigent" Voorzitter mr. M. M. Kwint ruiterlijk had moeten erkennen een misprijzend gebaar te hebben gemaakt op het moment van een kleine vergissing van wet houder C. P. J. Maas (sociale zaken). De „muzikale" erkenning van de „dirigent" kon geen genade vinden in de „onmuzikale oren" van de katholieke fractie voorzitter Wethouder A. d e J o n g (financiën) sprak op een wfjae, die niet mis te verstaan was over de nieuwe koers op het gebied van het vreemdelingenverkeer. „Het is niet de bedoeling om een concurrerend apparaat te stichten naast „IJmuidens Bloei". De hand zal uitgestoken blijven naar deze vereni ging". Het gemeentebestuur zal echter zijn plannen uitvoeren. De accommodatie van de hotels in Velsen blijft niet achter bij die in Alkmaar en andere met name genoemde steden. De taak van de directeur voor het vreemde lingenverkeer zal veelomvattend zijn; on dermeer het aantrekken van grote congres sen. Thans wordt in Velsen 3 cent per in woner aan het vreemdelingenverkeer be steed tegen 43 cent in Haarlem. „Wij zullen trachten om onze plannen zo lang mogelijk te zamen met „IJmuidens Bloei" uit te voeren. Wanneer wij vinden, dat deze ver eniging te kort schiet, kunnen wij het ech ter beslist niet toelaten, dat onze plannen worden getraineerd of gesaboteerd", zei hij met grote stelligheid. Het college zal in besprekingen met de N.Z.H. vol blijven houden, dat het accent in Velsen op stadsverkeer moet worden gelegd en niet op de verbinding Haarlem IJmuiden, zei wethouder De Jong (finan ciën) voorts. Over enkele jaren kan wel licht een voorstel worden gedaan voor de oprichting van een eigen compostbedrijf. „Wfj moeten niet de indruk wekken, dat de bouw van jeugdhuizen na dit debat voor Advertentie Super automatic 43 cm Een niet te evenaren beeld en geluid. Betaling in overleg. Velserduinweg 173 - Tel. 4402 Gedipl. radio- en televisie-monteurs Erres- en Philips-service-dealers VELSEN ZATERDAG 20 DECEMBER Thalia: „Spaanse driften", 19 en 21.15 u. Rex: „Een nacht om nooit te vergeten", 20 uur. Pieter Vermeulenmuseum: Geopend van 9.3012 en van 1416.30 uur. ZONDAG 21 DECEMBER Thalia: „De vlucht van Tarzan en de Aapmens", 15 uur; „Spaanse driften", 19 en 21.15 uur. Rex: „De verdedigers van de duivels rots", 15 uur; „Een nacht om nooit te vergeten", 20 uur. Heidestraat 40: Expositie „Felison", 14 tot 17 uur. MAANDAG 22 DECEMBER Thalia: „Ontsnapt van Chiku Shan", 20 uur. Rex: Als zaterdag. Pieter Vermeulenmuseum: Als zaterdag. Heidestraat 40: Expositie „Felison", 19 tot 21 uur. Raadhuis: Spreekuur burgemeester, 10 12 uur; spreekuur wethouder van onder wijs, 1517 uur. BEVERWIJK ZATERDAG 20 DECEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Kolderparade". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Jail- house Rock". W.B. Theater, 20 uur: „Vrouwen zonder geweten". Kennemer Theater, 20 uur: „Toneel avond", Havenkwartier. Statenhuis, Velserweg, 20 uur: Kien- avond „De Gieteling". Hervormd Verenigingsgebouw, Schans, 20 uur: Hervormde Jeugdraad, film avond. Het Centrum, 14.30 uur: De IJzeren Voorn, Jeugdafdeling. ZONDAG 21 DECEMBER Kennemer Theater, 14.30 uur: „De ge heime dienst grijpt in"; 16.30, 19 en 21.15 uur: „Overtreding artikel 152 bis". Luxor Theater, 14.30 uur: „Klaar voor actie"; 16.30, 19 en 21.15 uur: „Jailhouse Rock". W.B. Theater, 14.30 uur: „Mars slaat toe"; 16.30 en 20 uur: „De wreker". Het Centrum, 20 uur: D.E.M., kienavond. MAANDAG 22 DECEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Overtreding artikel 152bis". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Jail house Rock". W.B. Theater, 20 uur: „De wreker". Het Centrum, 20 uur: VARA-kienavond. „De Groentenbeurs", 20 uur: Bescher ming Bevolking, Kienavond. de deur staat", zei wethouder H. d e B o e r (onderwijs) in zyn repliek. „Het hangt af van wat wij te zamen kunnen opbrengen". In dit verband maakte hij de principiële opmerking, dat het onjuist is om eisen te stellen, die uitsluitend op ideale toestanden zijn gebaseerd. Zij moeten gebaseerd zijn op hetgeen beslist noodzakelijk is en ook verwezenlijkt kan worden. Als voorbeeld noemde hij de scholenbouw in Velsen. Sobere maar veel goede scholen en geen machtige monumenten zoals in enige andere gemeenten zijn gebouwd. Het gevolg van Velsens politiek op dit gebied is echter geweest, dat de scholennood in deze gemeente lager is dan in de gemeen ten die anderhalf miljoen gulden uittrok ken voor de bouw van bijvoorbeeld één indrukwekkende school. „Zo willen wij graag een prachtige sporthal bouwen, maar gymnastieklokalen gaan voor. Die hebben wij meer nodig". Een gaaf pleidooi hield wethouder H. de Boer (onderwijs) voor de handhaving van de post van vijfduizend gulden voor jeugd uitwisseling. Ook anderen dan de Velser Jeugd Centrale kunnen hiervan gebruik maken. Men wil hiermee de jeugd gelegen heid geven om het contact met de jeugd in andere landen te versterken. Voordat men voor een kleine subsidie in aanmerking komt, moet men echter eerst zelf hebben gespaard. „De jongens en meisjes, die naar Engeland gingen, hadden ieder 50 ge spaard. De kosten kwamen op 70. De ontbrekende 20 per persoon kwamen uit dit fonds je". Een rijksregeling voor subsidieverlening aan de jeugd vond hij niet aantrekkelijk. „Veel liever heb ik de mogelijkheid om het zelf met de jeugd in eigen gemeente te bespreken." Persoonlijk zag wethouder De Boer geen kans meer om het IJmond-avondlyceum te redden. Hjj verklaarde zich bij voorbaat voor het voorstel van de heer Van Hameien (P.v.d.A.) om slechts één gulden subsidie per inwoner aan de „B.B." te verlenen. Hij kreeg daarbij even later steun van wet houder R. Verbeek (openbare werken), na dat voorzitter mr. M. M. Kwint had ver klaard afwijzend tegenover dit voorstel te staan. Mr. M. M. Kwint erkende, dat de bij drage per inwoner na bezuinigingen dit jaar teruggebracht tot 1,60 voor de „B.B." zeer hoog is. „Laten we toch echter voorzichtig zijn met staatsrechtelijke zaken. De gemeenteraden zijn verplicht om de bijzondere wetten, waaronder ook de „B.B." valt, na te leven en de kosten daar van te dragen. We kunnen wel proberen om de Rijksbijdrage te verhogen." Wethouder R. Verbeek (openbare wer ken) verklaarde het standpunt van de voorzitter moedwillig te willen verzwak ken, omdat hij wist, dat de voorzitter in zijn hart ook de bijdrage voor de „B.B.7 een zware last vindt voor de gemeente Velsen. „Laten we dit voorstel maar eens aannemen. We kunnen het beschouwen als het opwerpen van een balletje." HET ZOU LATER echter anders lopen. Toen de heer Van Hameien (P.v.d.A.) zijn voorstel in stemming wilde brengen, vroegen ondermeer de fractievoorzitters (ster) van de K.V.P., V.V.D. en A.R. schor sing van de vergadering. Na deze schorsing bleek, dat de heer Van Hameien zijn voor stel had ingetrokken terwille van een motie van de heer Nuyens (K.V.P.), die ook de goedkeuring van de voorzitter kon krijgen. Deze motie, waarin de raad het college uitnodigt er bij de regering op aan te dringen, dat de rijksbijdrage aan de „B.B." in de kring Velsen-Beverwijk zodanig wordt verhoogd, dat de ge- DISSONANT IN CONCERT Het had zo mooi kunnen zijn, dit jaar tijdens Velsens begrotingsdebat. Het ging helaas weer niet zonder dissonant. De heer Nuyens (K.V-P.) had voorzitter mr. M. M. Kwint een misprijzend ge baar zien maken toen wethouder C. P. J. Maas (sociale zaken) zich op een ge geven ogenblik versprak. De heer Nyens (K.V.P.) was daarmee allesbe halve content en las de voorzitter daar over de les. Voorzitter mr. M. M. Kwint kwam met een muzikale oplossing voor dit misprijzen voor de dag. „U moet het zó zien, meneer Nuyens- Ik vergelijk het college altijd met een orkest, waarvan ik de dirigent ben, die met spanning luistert of het concert zonder dissonan ten verloopt. Wethouder H- de Boer vergelijk ik altijd met een klarinet; zijn woorden zijn heldere klaroenstoten. Wethouder R. Verbeek vergelijk ik met een viool, oppassen, dat hij niet de eerste viooi gaat spelen. Wethouder A. de Jong ver gelijk ik met een preluderend orgel en wethouder C. P. J. Maas, rondborstig als hij is, met een cello. Als het con cert aan de gang is, is de dirigent ge spannen. Het is beter om dan maar niet op de dirigent te letten". „Dat klinkt wel mooi, maar je hebt er niets aan'' interrumpeerde de heer Van Leusen (P.v.d.A.) „Ik vind deze vergelijking leuk voor een showavond, maar beslist niet ge schikt voor de raad. Ik heb uw mis prijzend gebaar niet zelf gezien, anders had ik u wel onmiddellijk van repliek gediend", zei wethouder C. P. J. Maas boos- „Deze muzikale beantwoording doet het bij mij niet. Ik ben onmuzikaal. U had een beter fruitmesje moeten nemen om dit appeltje met mij te schillen. U slaat de raad van Velsen te laag aan, wanneer u denkt met dit soort muzikale beantwoordingen te kunnen volstaan", zei de heer Nuyens (K.V.P.) boos. 't Was weer „ouderwets" in de raad van Velsen. meentelijke subsidie niet meer dan één gulden per inwoner zal hoeven te be dragen, werd met algemene stemmen aanvaard. De heer Kruisman (C.P. N.) verklaarde evenwel, dat zijn fractie tegen de begrotingspost voor de „B.B." zou stemmen. Nadat voorzitter mr. M. M. Kwint de raad er nog eens aan had herinnerd, dat hij reeds lang geleden het besluit had genomen om het raadhuis naar een ontwerp van de heer Dudok op het Plein 1945 te laten bouwen en dat wijziging van deze plannen door de raad grote kosten met zich mee zouden brengen, kwam wethouder R. V e r- b e e k (openbare werken) voor de laatste maal tijdens dit debat aan het woord. Hij zeide, dat een tocht van het college naar Den Haag om de weinig rooskleurige positie van Velsen op het gebied van de woningbouw toe te lichten, af zal hangen van de toewijzing van bouwvolume voor het nieuwe jaar. Bij de provincie heeft het college reeds aan de bel getrokken over de nare situatie, waarin Velsen verkeert. Voor de institutionele beleggers is Velsen nog altijd niet aantrekkelijk. Dat blijkt uit de cijfers van de gebouwde woningen. Van de 7135 woningen, die na de bevrijding zijn voltooid, zijn 295 arbeiderswoningen en 1495 middenstandswoningen door particu lieren gebouwd. Bij deze door particulieren gebouwde woningen bevinden zich echter slechts 54 huurwoningen. Wethouder C. P. J. Maas (K.V.P.) kon nog mededelen, dat het college naar aanlei ding van de tegenstelling, die er bestaat tussen de oekaze van de minister voor maatschappelijk werk en het streekplan voor de IJmond-Noord over het huisvesten van personeelsleden van de Hoogovens, een schrijven tot de regering heeft gericht. Hierin wordt de aandacht op deze vreemde tegenstelling gevestigd. De minister van Maatschappelijk Werk zegt namelijk: „Waar iemand werkt, zal iemand ook wonen". Het streekplan wijst het gebied ten noorden van het Kanaal als woonge bied voor de werknemers van de Hoog ovens (een Velsens bedrijf....) aan. COOOOCOOCOOOCCOOOOOOCOGCODOCOOOCOCOOOCODOCOCOOCOOOOOOOOO WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE OPSTELLING WIJK AAN ZEE. De badplaatsbewoners komen in de uit wedstrijd tegen Z.A.P. in de volgende op stelling uit: De Blok; J. Schellevis en D. Snijders; Burger, G. de Winter en Schol ten; Seysener, P. de Boer, A. Snijders, Th. de Winter en J. de Boer. DE IJMONDPROBLEMEN hebben deze week veel openhartige en dwingende uitspraken opgeleverd in Velsens raad. Wethouder H. de Boer (P.v.d.A.) heeft er gisteravond opnieuw één aan toegevoegd. „Ik word soms onpasselijk, om geen sterkere woorden te gebruiken, van het gescharrel met de IJmond. Terwiil er wordt gebouwd, worden reeds grote blunders gemaakt. Uit politiek oogpunt gezien zou een samenvoeging van Heemskerk en Beverwijk volkomen irreëel zün". „Van begin af aan dient men terdege rekening te houden met de toekomstige politieke constellatie in de nieuwe staalstad". Wethouder H. de Boer achtte deze toekomstige politieke constellatie in de nieuwe stad het beste weerspiegeld in Velsen. Ook daarom behoort Velsen een stem in het politieke IJmondkapitel te hebben. „VOOR HET BOUWEN van de staalstad heeft men echter ook bestuurskracht nodig. Ik overdrijf niet, wanneer ik stel, dat in Velsen beslist niet het slechtste deel van deze bestuurskracht aanwezig is". Wethouder H. de Boer drong op nieuw aan op de samenvoeging van de drie IJmondgemeenten tot één ge meente om te voorkomen, dat straks een hoge rekening voor het falen op bestuurlijk terrein zal worden gepresenteerd. Hoffelijkheid noemde hij loffelijk, maar deze hoffelijkheid mag er niet toe leiden, dat men de politieke harde feiten over de IJmond gaat verdoezelen. „Politiek is nu eenmaal een hard, maar ook een gezond bedrijf. Men moet leren om de zaken ook in de IJmond op politiek terrein bij hun naam te noemen". Van de postduivenhoudersvereniging „De Atoom" zijn thans alle kampioenschappen van 1958 bekend geworden. Nadat vele berekeningen waren gemaakt kwam men tot de verrassende uitslag, dat W. Schou ten twee kampioenschappen heeft behaald. Doch ook A. Kat werd tweemaal kam pioen en hij wist het met zijn vogels zelfs tot kampioen-generaal te brengen, omdat hij bij alle vluchten in de voorste gelede ren met zijn vogels eindigde. De uitslagen zijn: Kampioen Vitesse: 1. W. Schoute 228,5; 2. A. de Bot jr. 217,9; 3. J. Stijnman 205,8 p. Midfond: 1. J. Schoo 231,4; 2. W. Schouten 227,4; 3. P. Martinius 190,2 p. Fond: 1. L. Veldt 291,6; 2. J. Vink 229; 3. M. van 't Hof 210,9 p. Oude duiven: 1. W. Schouten 685,9; 2. L. Veldt 653,8; 3. M. van 't Hof 564,5 p. Jonge duiven: 1. A. Kat 314,4; 2. W. de Graaff 308,5; 3. P. v. d. Wiele 303,6 p. Navlucht: 1. J. Asjes 240,7; 2. A. Roos 223,7; 3. A. Kat 221,5 p. Kampioen-generaal: 1. A. Kat 962,9; 2. L. Veldt 950,4; 3. M. van 't Hof 872,3 pnt. Kampioensvogel: Oud: J. Stijnman 323,6 pnt.; jong: L. E. A. Sloot 266,4 pnt. en na- vlucht A. Kat 206,9 punten. „De Atoom"- leden delen voorts een grote hoeveelheid beschikbaar gestelde ereprijzen. „HAAST U NAAR DE STAL" Maandag, 22 december wordt om 8 uur in de Hervormde Kerk te Santpoort een kerstwij dingssamenkomst belegd, uitgaan de van de jeugdgroepen „Het Bosvolk" en „Vrije Vogels". Der goede traditie getrouw zullen jongens en meisjes van genoemde jeugdgroepen die avond het kerstspel „Haast u naar de stal" opvoeren. Verder staat op het programma samenzang en kerstvertelling. Een ieder is welkom. Advertentie MARKTPLEIN 7 Kunstnijverheid Ploegstoffen Pokstoffen (Paapje) Potterie Lampen Serviezen Zweeds tafel bestek (Gense) Originele Shawls en Colliers Vrijdag kwamen in IJmuiden aan: Mosel van Hogaeness; Ruhr, Kotka; Durward, Grangemouth; Osiris, Antwerpen; Suffolk Coast, Newcastle; Ni ger Palm, Takoradi; Hoop, Noordzee; Adara Ips wich, walsmateriaal laden Hoogovens IJmuiden; Anna Elizabeth, Londen, walsmateriaal laden IJmuiden; Spaarnestroom, Fowey; Stepan Khal- turin, Klaipeda; Piloto Pardo, proef gevaren op Noordzee; Aristee, Cherbourg, erts lossen Hoog ovens; Lorina, Helsingborg, bevroren vis lossen IJmuiden; Fogdoe, Brahestadt; Emanuel 2, Rot terdam. Zaterdag kwamen in IJmuiden aan: Karl van Roetwig; Imke, Rotterdam; Hermann Blüme, Rotterdam. Vrijdag vertrokken uit IJmuiden: Hinrich Ol- dendorff naar Nordenhamm; Heinrich, Hamburg, stijfsel geladen Wormerveer; Bab T, Oxelosund; Joseph Frering, Monrovia, ledig Hoogoven; Mar griet L, Gothenburg, walsmateriaal geladen IJ muiden; Yngen, Bohus, zout geladen IJmuiden; Bolt, Arendal; Cumulus, Rotterdam; Wakefield, Rotterdam; Volharding. Gothenburg; Kristina, Turku; Zonnekerk, Kaapstad; Corsica, Londen; Doris, Paramaribo; Goote, Liverpool; Capella, Bremen; Roelof Buisman, Puttershoek, ledig van Haarlem; Suffolk Coast, Zwijndrecht; Zanzibar, Trelleborg, walsmateriaal geladen IJmuiden; Wexford, stijfsel en stroop van Koog a/d Zaan; Eemland, Vlissingen. Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: Ionian Lea der naar Hampton Roads; IJssel, Rotterdam. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen andere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). 99 DE WOORDENSTROOM van Velsens raadsleden is gistermiddag tijdens de du plieken vrij rustig voortgekabbeld, zij het dan dat de heer Van Hameien (P.v.d.A.) in zijn verweer tegen de communist de heer Van Hoorn voor wat golven zorgde. De raadsleden handhaafden over het algemeen de welwillende toon jegens het college en elkander, die dit jaar voor de algemene beschouwingen zo kernmerkend waren. De middagzitting leverde een voorstel op van de heer Van Hameien (P.v.d.A.); „laten wij voortaan aan de „B.B." slechts één gulden subsidie per inwoner betalen, teneinde de regering attent te maken op de mijns inziens onjuiste vorm van subsidie verlening, die thans bestaat". Het antwoord over het busvervoer had de heer Disselköter (P.v.d.A.) niet geheel bevredigd. Hij bleef aandringen op invoe ring van zevenrittenkaarten en stadsbus sen in Velsen. De heer Andriesma (K.V.P.) wees opnieuw op de noodzaak van sub sidieverlening aan het Interparochieel so ciaal-charitatief centrum in Velsen. Gevat steekspel Het communistische raadslid de heer Van Hoorn verweerde zich bijzonder ge vat tegen principiële opmerkingen ten aan zien van zijn partij. „Het besluit van Vel sens raad om de communisten weer in de commissies op te nemen heeft mijn partij genoegen gedaan, maar in wezen betekent dit tevens een veroordelinn van de ge meenten, die dit niet hebben gedaan", merkte hij op toen hij over discriminatie van communisten in Nederland sprak. De heer Van Hameien (P.v.d.A.) gaf hij de raad om eens een fietstochtje te onder nemen naar de Velsense straten, die de naam dragen van gevallen communistische verzetsstrijders als bewijs van het feit, dat de communisten zich in het verzet moedig hebben gedragen. De her Van Hameien (P.v.d.A.) liet zich de gelegenheid niet ontgaan om de heer Van Hoorn (C.P.N.) van repliek te dienen. Terwijl de communisten interrumpeerden „Dit zijn smerige opmerkingen" handhaaf de hij zijn stelling, dat de communisten pas in 1941 actief werden toen Rusland werd aangevallen. Jammer was het, dat het be toog van de heer Van Hameien (P.v.d.A.) werd „ontsierd" door langdradige opmer kingen over „hongerlijdende Russen". Zijn fractievoorzitter luisterde met gebogen hoofd naar deze „woordenuitstapjes naar het Oosten", die met de gemeentelijke be groting maar bitter weinig te maken hadden. Vreemdelingenverkeer „Er moet eerst nog eens goed met „IJmuidens Bloei" worden gesproken", zei de heer Pleyler (V.V.D.) over de V.V.V.- voorstellen. „Het goedkeuren van deze voorstellen als principe-besluit door de raad zal echter onze steun krijgen". De heer Van Dongen (C.H.U.) betreurde het, dat de sanering van Oud-IJmuiden nog zo lang op zich zal laten wachten. Van K.V.P.-zijde verduidelijkte de heer Der riks, dat men niets denigrerends heeft be doeld te zeggen over het openbaar onder wijs. De huren van de woningen werden aangesneden door de heer Andrea (P.v.d.A.), die zich een voorstander toonde van een huurbeleid, waarbij het inkomen richtsnoer is voor hetgeen men moet be talen. „Ik heb niet gepretendeerd een oplossing voor het probleem van de subsidieverlening aan jeugdorganisaties te hebben gevon den", zei de heer Witte (K.V.P.). „Het zijn een paar losse gedachten op dit terrein". Voor hem was het belangrijk, dat ook de provincie op basis van een vast percentage van de exploitatielasten subsidie verleent. De heer De Groot (P.v.d.A.) betuigde als oudste raadslid zijn waardering voor het hoge peil, waarop de discussies in de raad hadden gestaan. „Moge dat ook in de ko mende verkiezingstijd zo zijn". De heer Koopman (K.V.P.) besloot de tweede ron de met de mededeling, dat de K.V.P.-frac- tie steun zal geven aan het voorstel tot be noeming van een directeur voor het vreemdelingenverkeer onder het voorbe houd, dat de economisch adviseur een on derzoek naar de noodzaak van deze be noeming zal instellen. Op de bloemenveiling in Beverwijk is nu alles in kerststemming en sfeer. Er was een ruim aanbod met een vlotte markt Opvallend was de grote aanvoer van hya cinten tegenover de andere bloemen. Hyacinten in verschillende kleuren brachten van 22 tot 55 cent per stuk op. De kleine rode kersttulpjes varieerden van 20 tot 26 cent per stuk; de lange tulpen brachten van 75 tot 165 cent per bos op. Narcissen komen nu in de soorten Golden Harvest en Carlton; er werd van 95 tot 145 cent per bos betaald. Er is veel vraag naar blauwe druifjes die tot 58 cent per bosje kwamen. De verschillende soorten kerstgroen werden vlot verkocht; hulst met bes was iets duurder dan een week terug. Bij de potplanten was een grote vraag naar witte cyclamens. Het is dan eindelijk zo ver. De loket juffrouw van het Velserbad in IJmui den heeft het driehonderdduizendste kaartje van dit jaar verkocht. Liesje van den Oever uit de Beukenstraat 36 in IJmuiden was de gelukkige- Het tienjarig meisje werd verblijd met een abonnement dat een half jaar geldig is. Cobie Vonk uit de Berkenstraat die net even te vroeg een kaartje voor een ver frissend bad kocht werd verblijd met een maandabonnement evenals de twaalfjarige Lenie van den Oever die net even te laat was. De meisjes kun nen de abonnementen best gebruiken, want doorgaans zwemmen zij alleen maar vrijdagsavonds. Nu kunnen zij, als zij willen, elke dag van de week zwem men. Het was vrijdagavond erg druk. Ieder een hoopte namelijk de driehonderd duizendste te zijn. Maar toen de drie honderdduizendste bekend werd was toch iedereen wel zo sportief om de ge lukkige met een hartelijk „hoera" te be lonen. Het was zelfs zo druk dat „de hoge" niet meer gebruikt mocht worden. „Het was zo geweldig druk dat'je bijna geen water meer kon zien", vertelde de directeur van het Velserbad ons. Een compliment voor de loketjuffrouw is ten slotte wel op zijn plaats. Zij werd namelijk in het geheel niet zenuwachtig. En dat wil wat zeggen met al die op gewonden mensen die hopen de drie honderdduizendste bezoeker van het jaar te zijn. Twee keer was vrijdag de zaal van „Het Groene Kruis" aan de Grote Houtweg in Beverwijk gevuld met leden van de Alge mene Bond van Ouden van Dagen, die nog een laat Sint Nicolaasfeest hebben ge vierd. Een paar jongelui zorgden voor muziek op hun accordeons en er heerste een prettige stemming. De Sint liet nogal wat van de „oudjes" bij zich komen en de ze werden dan zo op enkele dingen attent gemaakt. De voorzitter, de heer W. de Wit vertelde dat het bestuur altijd met veel plezier alle voorbereidingen treft. Allen gingen met een grote speculaas naar huis. Advertentie aan de LANGE NIEUWSTRAAT is 1e KERSTDAG GESLOTEN en 2e KERSTDAG GEOPEND Aan de ZEEWEG zijn wij 1e KERSTDAG GEOPEND en 2e KERSTDAG GESLOTEN Prijzen van vrijdag Heilbot 3.202.20, gr. tong 4.20—4.00, grm. tong 4.00—3.70, kim. tong 4.00-3.50, kl. tong I 4.40—3.70, kl. tong II 4.203.60, tarbot I 4.003.40 per kg. Gr. schol 4645, grm. schol 4845, kim. schol 5450, kl. schol I 51—45, kl. schol II 61—42, schar 3621, bot 3224, v. haring 30—22, makreel 3123, gr. schelvis 4235, grm. schelvis 4034, kim. schel vis 3932, kl. schelvis I 4030, kl. schelvis II 38— 28, wijting 34—16, gr. gul 37—32, mid. gul 28—22, kl. gul 25—15, kl. koolvis zw. 2420, kl. koolvis wit 33 per 50 kg. Gr. kabeljauw 15475, gr. koolvis zw. 8362, gr. koolvis wit 95 per 125 kg. Aanvoer van vrijdag 263 kisten tong en tarbot, 1 k. heilbot, 380 k. schol, 60 k. schar, 75 k. bot, 160 k. haring, 201 k. makreel, 530 k. schelvis, 450 k. wijting, 430 k. ka beljauw en gul, 360 k. koolvis en 20 k. diversen. Totaal 2930 kisten vis. Besommingen van vrijdag Beatrice IJM 72 14.910, SCH 117 16.610, KW 17-26 7530, KW 31 4530, KW 58 f 3770, KW 21 3000, KW 35 t 3070, KW 56 1690, 1 trawler met 21.170. Artsen: Van zaterdagmiddag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur: H. Wieringa, Schelgeest 31, telefoon 2289. Wijkverpleging: Van zaterdagmiddag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur: Zuster Van Beers, Kon. Julianastraat 14, telef. no. 2544. Verloskundige: Mevr. ScholtenKloes, Vinkenbaan 8, telefoon 2590. Apotheek: Apotheek Ouwerkerk is da gelijks en voor spoedgevallen zondags (ook des nachts) gepoend, Burgemeester Lommenstraat 6, telefoon 2500. Advertentie EN TOCH, achteraf bekeken heeft u met ST. NICOLAAS nog iets moois gemist. Indien u van de blijde kindergezichtjes een flitsfoto had gemaakt, terwijl zij met glunderende ogen hun geschenken uitpakten, dan was het een dubbel feest geweest: vooral voor later. MAAR... het is nog niet te laat Koop alsnog een flitsapparaat en foto grafeer uw kinderen en familie tijdens de Kerstdagen bij de Kerstboom en aan de feestdis. U beleeft er veel plezier van Wij hebben een ruime sortering FLITSERS vanaf ƒ11.50 Ook u koopt uw foto-artikelen toch bij de vakfotograaf-fotohandelaar? FOTO-KI NO Sinds 1930 gevestigd HUYGENSSTR. 10 b. d. Julianabrug Telefoon 4868 Er was deze week op de groentenmarkt te Beverwijk een grote aanvoer van boe renkool. Deze echte wintergroente heeft het weer niet mee en draait rond een prijs van 10 cent per kilo. Andijvie, hoofdzake lijk glasandijvie, kwam nog tot 78 cent per kilo. Spinazie, ook uit de kas, ging tot een gulden per kilo. Er was een grote aanvoer van spruiten; de geschoonde par ten kwamen tot 95 cent per kilo. Witlof is een goed te verkopen artikel, waarvan maar een matig aanbod is en waarvoor tot 65 cent per kilo betaald werd. Bospeen is schaars en ging tot 40 cent per bos; was- peen komt niet veel hoger dan 15 cent per kilo. De verschillende koolsoorten draai den rond de 10 cent per kilo. Uien varieer den van 7 tot 15 cent per kilo. De aanvoer van appelen is niet zo heel groot en de prijzen zijn laag, namelijk van 12 tot 27 cent per kilo. De noteringen waren vrijdag: andijvie 3878, bospeen 2335, waspeen 1016, bloemkool 1864, spruiten 2396, tomaten 16111, spinazie 7287, prei 1022, knol len 823, boerenkool 712, groene kool 712, rode kool 712, uien 815, peen 69, witlof 4365, appelen 1628, soep groenten 616. De grootste verrassing in de volleybal competitie was deze week de nederlaag die DEM te incasseren kreeg van het in de onderste regionen spelende PSV. DEM I—PSV 1 1-3 (15-12, 3-15, 9-15, 13-15). DEM heeft het er lelijk bij laten zitten. PSV zag in 4 sets kans de Beverwijkers, die tot nu toe vrij goed speelden, een nederlaag toe te brengen. Alleen de eerste set lukte het DEM, PSV te overtroeven, maar hier na was het kruit verschoten. PSV verliet door deze overwinning de gevaarlijke zo ne, die nu benaderd wordt door VCY 2 en Sportbond 2. DEM 2—Sportbond 3: 0-3 (13-15, 7-15, II-15). De DEM-reserves moesten het on derspit delven tegen de jeugdige Sportbond ploeg, die een fris partijtje volleybal liet zien. In het gymnasium in IJmuiden werden drie wedstrijden voor de eerste klas heren gespeeld. Het peil van deze wedstrijden was niet zo hoog, maar spannende momen ten maakten dit weer goed. Sportbond 2Tyfoon 1: 1-3 (11-15, 7-15, 16-14, 6-15). Tyfoon, die de wedstrijd mat en lusteloos speelde, moest zich in de laatste set geheel geven om tot winst te komen. Ondanks twee set-overwinningen na de aanvang, was het spel der Bever wijkers mat en doorzichtig en slechts af en toe was men in staat om tot harde smashes te komen. Sportbond daarente gen gaf al zijn energie en bood dan ook behoorlijk tegenstand. De IJmuidenaren liepen in de derde set een grote achter stand van 3-10 in en wisten de set nog in winst om te zetten. Door het tempo te verhogen zonder dat de kwaliteit van het spel beter werd, wist Tyfoon de vierde set zeer gauw in winst om te zetten, maar het spel der Beverwijkers viel toch wel tegen; hiertegenover speelde de IJmuide naren een enthousiaste partij. PSV 1-VCK 1: 2-2 (8-15, 6-15, 15-12, 15-13) PSV, die deze week voor de tweede maal in het veld kwam, heeft na de overwin ning op DEM, VCK niet aan de zegekar kunnen binden. Beide ploegen wisten twee sets op hun naam te brengen, waarbij het setgemiddelde voor VCK iets gunstiger was. VCK heeft door dit gelijke spel en de nederlaag tegen Tyfoon de aansluiting met de kopgroep verloren. Overigens een ma tige strijd, waarbij Burger aan VCK-zijde gemist werd. VCY 1—VCY 2: 3-0, Het lag volkomen in de lijn der verwachting dat de reserves het niet zouden bolwerken. Door deze over winning gaat VCY 1 nu aan de kop van de ranglijst, met op de voet gevolgd door Sportbond en Tyfoon.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 5