Prof. Beel minister-president van overbruggingskabinet De Gaulle president van de vijfde republiek Morgen regeringsverklaring in de Tweede Kamer HET WEER Twee autobussen op elkaar gebotst; 6 van de 38 gewonden in 't ziekenhuis ïl JBRH Zeven doden in het verkeer Haarlems Dagblad H. BUTTER Op berucht kruispunt MOCCONA's SLOT VAN DE KABINETSCRISIS Ernstig autobusongeluk in Mexico: 72 doden Vervroegde verkiezingen Plaatselijk mist Vrijwillige culturele banneling Textielhandel J. FRAAN3E BEATRIX BLOEMSIERKUNST Mig neergeschoten Prof. Beel heeft nog enkele moeilijkheden overwonnen Verkiezingen op 12 maart Het woord is aan Schietpartij in Voorburg Lugubere grap of moord aanslag? Patisserie DEKKERS KERSTROLLADE 200 gram HAM98 73e JAARGANG No 141 Lange Nieuwstraat 427, IJmtiiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks MAANDAG 22 DECEMBER 1958 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARUEMSCHE COURANT 303e JAARGANG No 294 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Van onze Kamerverslaggever) De vijf socialistische ministers doen niet meer mee. De negen overige ministers zetten hun taak voort met prof. dr. L. J. M. Beel, die zaterdagmiddag alsnog tot formateur werd benoemd, als minister-president. Hij neemt tevens Sociale Zaken voor zijn rekening. Op de overgebleven romp van het oude kabinet is dus een nieuw hoofd gezet, maar verder wordt het niet aangevuld. Het nieuwe kabinet steunt alleen op K.V.P., A.R. en C.H.U. en men zou het dus een „rechts" kabinet kunnen noemen. Maar omdat het van de Koningin tot taak heeft gekregen Kamerontbinding en vervroegde verkiezingen te bevorderen, kan men van prof. Beel verwachten, dat hij het dinsdag in de regeringsverklaring in de Tweede Kamer liever wil karakteriseren als een intermezzo- of overbruggingskabinet, dat een beperkt beleid voert, al zal het zich niet demissionair verklaren. In het nieuwe kabinet neemt premier prof. Beel ook de portefeuille van Sociale Zaken voor zijn rekening, prof. Zijlstra (Economische Zaken) krijgt Financiën erbij en mr. Struijcken zal behalve Binnenlandse Zaken, Bezitsvorming en Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie, ook Justitie onder zijn beheer nemen. Wat de andere over gebleven ministers betreft, blijft alles bij het oude. NEW YORK (UPI/AFP) Het Ameri kaanse radiostation „W.R.C.A." meldt, dat zeventig der 72 inzittenden van een autobus om het leven zijn gekomen toen het voertuig, ongeveer 65 kilometer ten zuiden van Oaxaca, in Mexico-, in een ra vijn stortte. In de bus bevonden zich on der meer zestig Indianen. Er is dus sprake van een volwaardig ka binet, dat geen „rompkabinet" wil worden genoemd, want het heeft een nieuw hoofd gekregen. Deze aanvulling was nodig om het kabinet tegenover de P.v.d.A. meer gezag te geven, want prof. Beel is na de oorlog altijd voorstander geweest van samenwerking met de P.v.d.A. Hij heeft niet de ambitie ook in een volgend kabinet als minister-president op te treden. Als hij zijn kabinet beschouwt als een onvermijde lijkheid om de periode te overbruggen tot de volgende verkiezingen, dan zal hij niet anders willen dan alle mogelijkheden open te houden voor het dan te vormen kabinet. De vraag is echter ook hoe de verschillende politieke partijen het kabinet-Beel zullen karakteriseren en wat zij er van verwach ten. De P.v.d.A. heeft bij herhaling betoogd dat de consequentie van de gebeurtenissen in de Kamer is, dat er een „rechts" kabinet moet komen onder leiding van een K.V. P.'er. Men kan zeggen dat er nu inderdaad zo'n „rechts" kabinet tot stand is gekomen. De P.v.d.A. zou prof. Beel alleen nog kunnen verwijten dat hij de voordracht heeft ge daan tot Kamerontbinding en vervroegde verkiezingen. Dat kan spoedig blijken bij het debat over de regeringsverklaring. Het zal in het „rompkabinet" zijn toege juicht dat prof. Beel zich bereid heeft ver klaard de portefeuille van Sociale Zaken te beheren. Voor de overgebleven ploeg van negen personen leek het wel erg zwaar hetzelfde werk te doen waarmee anders veertien ministers zijn belast. De minister van Maatschappelijk Werk, mej. dr. M. A. M. Klompé, zou de eerst aangewezene zijn geweest Sociale Zaken erbij te nemen, maar de beslommeringen door de gebeur tenissen in Indonesië hebben haar reeds oververmoeid, zodat zij er lichamelijk niet tegen opgewassen zou zijn twee departe menten te beheren. Dat probleem is nu opgelost. Indien de minister van Binnenlandse Zaken, Bezitsvorming en Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie, mr. A. A. M. Struijcken, de portefeuille van Justitie er bij had moe ten nemen en tevens had moeten optreden als minister-president, zou dat voor hem ook te zwaar zijn geworden. Ook dat probleem is opgelost, doordat prof. Beel, die zich had losgemaakt uit de actieve politiek, voor de zoveelste maal toch weer bereid is gevonden terug te keren en enige maanden het minister presidentschap waar te nemen. Morgen Kamerzitting De Kamermeerderheid verwacht dat mi nister Zijlstra (Economische Zaken) die ook Financiën gaat beheren, in de Tweede Kamer de verlenging met één jaar (in plaats van twee jaar) van alle tijdelijke belastingverhogingen zal willen verdedi gen. Men kan in de loop van 1959, als een nieuw kabinet is gevormd, dan nader be zien of verdere verlenging voor 1960 nodig is. Aanvankelijk was de vergadering van de Tweede Kamer op hedenmiddag vast gesteld. Daar de vorming van het nieuwe kabinet formeel vandaag geschiedt en het daarna gelegenheid moet hebben voor het opstellen van de regeringsverklaring, is de Kamerbijeenkomst verschoven naar mor genmiddag. Gaande en komende man Er heeft zaterdag in Den Haag op het Huis ten Bosch, waar de Koningin vertoef de, en op het Binnenhof nog grote activiteit geheerst om de kabinetscrisis op te lossen, 's Morgens half elf ontving de Koningin eerst dr. Drees. Hij was „de gaande man", Verwachting tot morgenavond: Overwegend droog met in de nacht en ochtend plaatselijk mist Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak tussen zuid en oost. In de komende nacht tempera turen om het vriespunt. Morgen overdag dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S. want op zijn departement nam hij met een handdruk afscheid van zijn medewerkers. Maar wie zou „de komende man" zijn? Daaromtrent bestond zaterdagmorgen nog steeds geen zekerheid, al ontving de Ko ningin om half twaalf weer de vice-minis ter-president, mr. A. A. M. Struijcken. Tegen twee uur verscheen prof Beel op Huis ten Bosch. Ook de directeur van het kabinet der Koningin, mej. mr. M. Telle- gen, was daar aanwezig, zodat men begreep dat er een communiqué moest worden op gesteld. Omstreeks half vier verliet prof. Beel het Huis ten Bosch aan de achterzijde, teneinde de wachtende journalisten te ont lopen. Hij begaf zich naar het departement van Binnenlandse Zaken op het Binnenhof, waar hij een uur lang sprak met mr Struij cken. Toen hij tegen vijf uur naar buiten kwam, was het communiqué nog niet ver schenen. Het kwam pas tegen zes uur uit. Er stond in, dat prof. Beel was benoemd tot formateur van een kabinet, dat tot taak zou hebben de bevordering van Kamer ontbinding en vervroegde verkiezingen en voorts de behartiging van al hetgeen in 's lands belang nodig is tot na de verkie zingen. De Russische schrijver Alexander Tscheishvili, gefotografeerd op een persconferentie, die hij in zijn hotel kamer te Frankfort heeft gegeven. Het was zijn eerste verschijnen in het openbaar sinds hij twee weken geleden uit Oost-Duitsland naar het westen is gevlucht en om asiel heeft verzocht. De schrijver vertelde de journalisten niet naar het westen te zijn gekomen omdat het leven in Rusland niet draaglijk was, maar omdat hij hoopte op cultureel niveau, zij het dan niet officieel, de betrekkingen tussen Rus land en het westen te kunnen ver beteren. Hij ziet deze verbetering als een belangrijke stap op de weg naar politieke toenadering. BIJ EEN BOTSING onder IJsselmonde tussen twee autobussen zijn 38 personen gewond. Tweeëndertig konden na in een ziekenhuis verbonden te zijn, naar huis terug keren. Zes werden ernstig gewond. Zjj zijn de nacht goed doorgekomen. De botsing had plaats op het beruchte kruispunt in de rijksweg RotterdamDordrecht nabij de Koninginneweg onder IJsselmonde. Een R.E.T.-bus werd geramd in de flank door een bus van de „Twee Provinciën". De stadsbus wilde de Rijksweg oprijden, waarop de bus van de „Twee Provinciën" juist naderde. De R.E.T.-chauffeur meende te hebben gezien dat de richtingaanwijzer van de naderende bus was uitgestoken. Daaruit had hij geconcludeerd dat de bus bij het kruispunt zou afzwenken naar de Koninginnelaan en hy vermeerderde toen weer de vaart, die hij aanvankelijk had afgeremd om op de drukke Rijksweg voorrang te verlenen. De blauwe bus van de „Twee Provin ciën" ramde met flinke vaart de flank van de gele R.E.T.-bus, die over een grote lengte werd opengereten en een kwart slag in het rond geworpen, waarna de bus op een met gras begroeide wegverdeler tot stilstand kwam. Talrijke zitbanken werden van hun plaatsen gerukt en van de ca- rosserie bleef aan een kant maar heel weinig heel. Uit de chaos van verwrongen metaal en glasresten werden enkele ge wonden naar buiten gebracht. Gelukkig zater er niet veel passagiers in, anders waren de gevolgen stellig nog veel erger geweest. In de bus van de „Twee Provinciën, die op weg was naar Henrik Ido Ambacht en Dordrecht, waren alle 43 zitplaatsen bezet. Tevens waren er nog twaalf staanplaatsen ingenomen, zodat op het moment van de botsing 55 passagiers werden vervoerd. De inzittenden werden met grote kracht door elkaar geslingerd. Er ontstond even een paniek. Vele inzittenden kregen snijwon- den. De busmotor werd geheel in elkaar gedrukt. Advertentie CORSETTEN 8.95. 9.95, 12.75 met elastieken binnenband 17.95 STEP-INS, zware uitvoering 10.25 Specialiteit RUBBER CORSETTEN naar maat, onovertroffen in pasvorm en kwal. 26.75 Doet uw voordeel bij Keizer Wilhelmstraat 16-18 - IJmuiden Advertentie KENNEMERLAAN 56-58 - TEL. 6083 Breng Kerstsfeer in uw woning Grote keus KERSTBLOEMSTUKJES cyclamen, azalea's etc. v.a. 1 «DU Ziekenfondspremie bejaarden. Voor 1959 is de premie van de ziekenfondsver zekering voor bejaarden bepaald op 82 cent per week voor inkomens tot 2520 gul den en 164 cent per week voor inkomens van 2520 tot 3530 gulden. In de loop van de nacht bleek dat zes personen in een ziekenhuis moesten blij ven. Bij hen was het echtpaar Knöps- Witte van de Koninginneweg te Rotterdam met hun 3-jarig zoontje Cornelis. Verder de 38-jarige P. Berkhout uit Hoek van Holland en de 61-jarige N. J. Smit van de Noordsingel te Rotterdam. Zij zijn allen opgenomen in het ziekenhuis van de Clara- stichting. Het echtpaar Knöps, dat in de R.E.T.-bus zat, i_. ernstig gewond. In het Bergwegziekenhuis ligt de 56-jarige E. P. Levering uit Rijsoord. De jonge chauffeur van de R.E.T.-bus, die zeer onder de indruk was van het ge beurde, kwam met de schrik vrij. Van de „Twee Provinciën"-bus werd de motor diep naar binnen gedrukt. Het interieur van de R.E.T.-bus werd aan de linkerzijde geheel ontwricht. JERUZALEM (Reuter/AFP) Israë lische vliegtuigen hebben zaterdag bij een luchtgevecht boven het grensgebied met Egypte in de Negebwoestijn een Egypti sche straaljager van het type Mig-17 neer geschoten. Advertentie §P§3 i Tl liiii Hedenmorgen heeft prof. Beel bijna drie uur vergaderd met de negen niet-socia- listische ministers, met wie hij gezamenlijk nog niet had gesproken en die er dus nog over moesten beslissen of zij met prof. Beel als minister-president in zee willen gaan voor drie maanden. De negen minis ters hadden plannen, die afweken van de bedoelingen van prof. Beel. Over het ont werp van zijn regeringsverklaring is daar om langdurig gesproken. Af en toe verliet prof. Beel het gezelschap om de negen mi nisters in de gelegenheid te stellen onder elkaar te beraadslagen. De moeilijkheden zijn echter overwonnen Paul Claudel: Het is een geluk dat diplomaten lange neuzen hebben, omdat ze meestal niet verder kunnen kijken. en morgenochtend zal de constituerende vergadering worden gehouden van het nieuwe kabinet. Hedenmiddag heeft prof. Beel zich weer naar de Koningin begeven. De verkiezingen voor de Tweede Kamer zullen waarschijnlijk worden gehouden op donderdag 12 maart. Oorspronkelijk was gedacht aan woensdag 11 maart, maar daar bestaan in het oosten van het land be zwaren tegen, omdat op die dag de gebeds dag van de oogst valt. Daarom zal de ver kiezingsdag wel worden verschoven naar donderdag. WINTERSPORTKLEDING (Van onze correspondent in Parijs) Met de overweldigende meerderheid van 78.5 percent der stemmen is generaal Charles de Gaulle gisteren gekozen tot de eerste president der nieuwe vijfde repu bliek. Het percentage is nagenoeg gelijk aan het aantal stemmen, dat de generaal in september bij het referendum over de nieuwe grondwet kreeg. De twee concur renten in de competitie, de communist Marrane en professor Albert Chatelet, die door de Unie van Democratische krach ten van Mendès-France kandidaat was ge steld, verdeelden, respectievelijk met der tien en 8,3 percent, de rest der stemmen. Ofschoon hij geen kandidaat was, werden nog al wat ongeldige stemmen op het scheidende staatshoofd René Coty en an dere niet- mededingers uitgebracht. Uit Algarije kregen de beide rivalen van De Gaulle geen enkele stem. Charles de Gaul le is de zeventiende president, die de vijf republieken sinds de Franse revolutie heb ben verbruikt. Met Aiaarschalk Mac Ma- hon is hij de enige die niet door het parle ment, maar door het leger werd voortge bracht. De officiële uitslag zal, uit hoffelijkheid jegens monsieur René Coty, die tot presi dent der constitutionele raad benoemd zal ZATERDAGNACHT omstreeks drie uur is de 21-jarige vertegenwoordiger H. F. op 't Einde uit Amsterdam in zijn bestelwagen op de rijksweg nr. 1 onder Diemen met grote vaart op een tegemoetkomende vrachtauto gebotst en op slag gedood. De vracht wagen, een twaalf meter lange trekker met oplegger van een transportbedrijf uit Amsterdam, kwam met kostuums en decors van het toneelgezelschap Johan Kaart uit Enschede in de Muidertrekvaart terecht. De 26-jarige chauffeur M. P. van Haperen en een mede-inzittende, de 66-jarige toneelmeester F. J. G. A. v. d. Kamp, sloegen een ruit van de cabine stuk en wisten met een nat pak de weg weer op te klauteren. Beiden hadden enkele snijwonden en wat kneuzingen opgelopen. Vrienden van het slachtoffer hebben aan de politie verklaard dat de jeugdige vertegenwoor diger zaterdagavond tot twee uur toe met hen cafés in Amsterdam had bezocht en dermate aangeschoten was, dat zij gepoogd hadden hem het contactsleuteltje af te nemen. Opgeschoten jongens op de Nieuwendijk hadden zich echter met de zaak be moeid en het voor de vertegenwoordiger opgenomen. De twee vrienden waren toen gedwongen de vertegenwoordiger zijn sleuteltje terug te geven. Op het kruispunt UtrechtsewegAmers- foortseweg te De Bilt is zondagmiddag de 69-jarige bromfietser J. A. van Gardingen uit Hilversum door een auto aangereden en zo ernstig gewond, dat hij in het zieken huis is overleden. De bromfietser werd bij het oversteken van de rijbaan geschept door een auto, bestuurd door een Ameri kaanse luitenant-kolonel. Zondagavond om half acht reed een onder invloed van sterke drank verkeren de bromfietser op de Nieuwezijds Voor burgwal te Amsterdam tegen een gepar keerd staande auto. De bromfietser, de 27- jarige J. V. en zijn duopassagier de 46- jarige G. A. B. kwamen beiden ten val. De laatste kreeg een bloedende hoofd wond. V. wilde met zijn passagier in de snel gearriveerde ziekenauto mee, maar dit werd geweigerd. Hierop ontstond een vechtpartij, waarbij twee agenten gebruik moesten maken van hun gummiwapenstok tegen V., die later ingesloten werd. De duopassagier B., die niets met de vecht partij te maken had, zakte plotseling ineen en bleek bij onderzoek overleden te zijn. Voor zijn woning aan de Edeseweg te Lunteren is de 78-jarige M. van Veldhui zen door een autobus aangereden en op slag gedood. Het slachtoffer zwenkte plot seling met zijn fiets voor de naderende bus de weg over om de inrit naar zijn woning in te rijden. In het ziekenhuis te Tegelen is de 44- jarige M. J. Faassen, vader van zeven kin deren. overleden, die zaterdagavond door een vrachtatuo werd aangereden. Het slachtoffer was op de fiets onderweg met een tweede fiets aan zijn hand. Op het kruispunt Doetinchemseweg Kruisbergseweg te Doetinchem is het 7- jarig dochtertje van de familie R. Radstake door een auto aangereden toen het kind de weg overstak zonder uit te kijken. Het meisje is overleden. Te Rijperkerk op de rijksstraatweg LeeuwardenGroningen is een personen auto. bestuurd door de heer J. Puitrum uit Houtigehage, met grote snelheid tegen een boom gereden, waarbij een der inzit tenden, de 19-jarige M. van der Heide uit Boelenslaan op slag werd gedood. De be stuurder liep een schedelbasisfractuur op. worden, pas op 8 januari bekend worden gemaakt. Een ietwat zonderling gebaar overigens, omdat de vice-president der Hoge Raad, Cassin, de uitslagen van de stemming wereldkundig heeft gemaakt. Zijn proclamatie moet echter officieus, en bijna als een indiscretie, worden opgevat. De verkiezing kan men als een niet al te briljant geregisseerde komedie omschrij ven. De Gaulle had zich de post van presi dent al sinds de gebeurtenissen van mei toegekend en elk element van verrassing ontbrak. Het kiezersvolk kwam aan deze stemming niet te pas. Tot de stemming wa ren ruim 81.000 kiesmannen toegelaten. Het college was samengesteld uit de ka merleden, de senatoren, de leden van de provinciale staten, de burgemeesters en voorts een massa gemeenteraadsleden waarbij de kleine plaatsen naar verhou ding overzwaar wogen in de balans. Op 8 januari treedt De Gaulle officieel in functie in het Elysée. Zijn eerste daad als staatschef zal het benoemen van een mi nister-president zijn. Op die aanwijzing is van nu af dan alle politieke belangstelling gericht. Debré premier? (Reuter) Algemeen wordt verwacht, dat dit senator Michel Debré zal zijn, een van de voornaamste opstellers van de nieuwe grondwet, die De Gaulle als presi dent grotere macht geeft dan enig Frans staatshoofd genoten heeft sinds Napoleon III in 1852 tot keizer werd uitgeroepen. Debré heeft een zeer critische houding aangenomen tegenover Frankrijks deelne ming aan de Europese Economische Ge meenschap. Ook de Unie voor de Nieuwe Republiek, de gaullistische partij van Soustelle, die met zoveel succes aan de verkiezingen voor de Nationale Vergadering heeft deel genomen, staat critisch tegenover de E.E.G. Zondagavond tegen kwart voor negen werden de Haagse en Voorburgse politie gealarmeerd door bewoners van de Ko ningin Julianalaan in Voorburg, die in hun straat getuige waren geweest van een raadselachtige schietpartij. Even tevoren hadden er in deze vrij stille straat plotse ling twee schoten uit een. vuurwapen ge klonken, waarop een wandela&r, die be schreven werd als een sjofel eruitziende, ongeveer veertigjarige man, die geen overjas droeg, in elkaar zakte. Terzelf der tijd stopte iets verderop langs de stoeprand een kleine, oude bestelauto met afgedekte nummerborden, waaruit twee jongemannen van ongeveer 25 a 30 jaar sprongen, die haastig het op straat liggen de „slachtoffer" opnamen, in de auto droe gen en vervolgens vol gas wegreden. Een klopjacht met een aantal politiejeeps le verde geen resultaat op. Wel was dat het geval met het onderzoek ter plaatse van de aanslag, waar de politie monsters mee nam van een plas bloed, de enige aanwij zing, die haar overgebleven was. Bij ana lyse in het politielaboratorium bleek na melijk, dat dit geen mensenbloed, maar waarschijnlijk kippebloed was. Men ge looft nu, met een lugubere grap te doen te hebben. Het onderzoek wordt nochtans voortgezet. Advertentie Een heerlijk GEBAKJE voor de Kerstdagen 30 cent per stuk CENTRUM GALERIJ - TEL. 4302 Van de Keurslager voor het Kerstdiner een heerlijke Voorts een keur van FIJNE VLEESSOORTEN, zoals: Rosbief, Lende, Contrefilet, Fricandeau, Filet, Biefstuk enz. Als EXTRA VOORDEELKOOPJE voor de Kerstdagen Verder een weelde van de fijnste soorten vleeswaren om uw gezin eens echt te verwennen. Zelf- en Snelbediening Kennemerlaan 43-45 - Tel. 4316

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 1