Senembah wint proces tegen de Bank Indonesia Paramount (Panda en de oüe^boertjes Wereldnieuws Het blijft nog rustig weer de lichte sigaret, die veel zachter is! 2 Vonnis van president te Amsterdam 'n TIP VAN BOOTZ Gouverneur Platteel in Nederland Samenwerking AKU met de British Industrial Plastics „Friendship" voor Noorwegen Bronswerk tevreden Binnenkort emissie Mosa Kunstschilder hield jong meisie verborgen Jaar geëist tegen losbol Commentaar van L. Worms op brief aan Paul Finet Norit verwacht over 1958 bevredigende resultaten Voor de Nyma is 1958 een ongunstig jaar P.v.d.A.-congres Atoomvraagstuk, wereld economie en de Duitse hereniging besproken Gesprek in Caracas over Venezolaanse oliepolitiek Directeur Rotterdamsche Bank legt functie neer Sociaal-democraat Jonsson nu formateur in IJsland MAANDAG 22 DECEMBER 1958 De n.v. Senembah Maatschappij heeft het kort geding, dat zij over een partij van 6263 pakken tabak aanhangig heeft gemaakt tegen de Bank Indonesia, gewonnen. De president van de rechtbank te Amsterdam, mr. P. W. H. Stheeman, wees de vordering toe. De Bank Indonesia in Amsterdam zal dus deze partij tabak, eigendom van de Senembah, die zij als pand onder zich hield, aan de Senembah Maatschappij moeten afgeven. In het vonnis komen enkele passages voor over de onderbeheerstelling van Nederlandse bedrijven in Indonesië. Als gedaagde partij had de Bank Indonesia aan gevoerd dat de onderbeheerstelling krachtens wettelijke voorschriften van de repu bliek is geschied en dat deze regeling niet door een vreemde rechter mag worden beoordeeld. De president legde in het vonnis als zijn mening neer dat de onder beheerstelling van de Nederlandse ondernemingen in Indonesië moet worden be schouwd „als een discriminerende maatregel ter ondersteuning van de door de Neder landse regering afgewezen aanspraken van Indonesië op Nederlands Nieuw-Guinea en als zodanig een evenzeer evidente als ernstige schending vormt van 't volkenrecht". Volgens de president druist de onder beheerstelling zozeer in tegen de in Ne derland geldende opvattingen van zede Ijjkheid, „dat van een Nederlandse rechter onder geen omstandigheid verlangd kan worden dat hij een beroep daarop aan vaardt". „Elk beroep op deze onderbeheer stelling in een geding voor de Nederlandse rechter tot terugvordering door een in Nederland gevestigde n.v. naar Nederlands recht van zich in Nederland bevindende eigendommen moet dan ook falen". De Bank Indonesia, die in Indonesië de Senembah Maatschappij in de afgelopen jaren kredieten had verstrekt om de jaar lijkse tabaksoogsten te financieren, be schikte in Medan reeds over een grote partij tabak van de Senembah die zij als onderpand onder zich hield voor de ver strekte kredieten. Enkele maanden geleden kwam de Senembah Maatschappij in Ne derland ter ore, dat de Bank Indonesia deze partij tabak in Medan voor 51 mil joen rupiah had verkocht. Aangezien zij van mening was dat zij slechts een schuld van 38 miljoen rupiah aan de bank had. eiste zij dus het vrijgeven van de partij tabak die de bank in Amsterdam nog als onderpand onder zich hield. De president baseert zijn uitspraak voorts op de overwegmg dat de bank de partij in Medan zonder recht van de hand heeft gedaan. De bank zal dus de schade aan de Senembah Maatschappij moeten vergoeden. Indien, zoals de bank beweert, de schuld van de Senembah Maatschappij Advertentie Decembermaand is weer gekomen. Met Sint, Oud en Nieuw en Kerstbomen, p" Onthoudt deze wenk JXjP, Geef „TIP" als geschenk Hun dankbaarheid zal u belonen. Inz. Hr. G. H., A'dam ontv. 1 'fl. TIP 1 Lfl. Bootz' Oude Genever. Nwe Limericks inz. aan H. Bootz - A'dam Vrijdagavond is dr. P. J. Platteel, gou verneur van Nieuw Guinea, voor een be zoek van ongeveer een maand in Neder land aangekomen. Tegenover verslagge vers op Schiphol verklaarde hij, dat er moeilijkheden met de verstekelingen wa ren geweest, maar dat de meesten tot an der inzicht zijn gekomen. Er zijn vele jongeren bij, die geen opleiding hebben genoten. De afdeling Sociale Zaken op Nieuw-Guinea bemoeit zich dan ook met hen. Tegenover de Papoeas had dr. Plat teel verklaard, dat de Nederlandse rege ring hen naar Nieuw-Guinea heeft laten brengen uit humanitaire overwegingen en niet uit politiek oogpunt. Men moet niet vergeten, dat de Papoea de verstekelingen als vreemdelingen beschouwt. Enkele ver stekelingen zullen in Hollandia worden on dergebracht. Dat sommige van hen zul len proberen weer naar Nederland te ko men, mag wel als vaststaand worden aan genomen, zei dr. Platteel. Hij sprak voorts over de mogelijkheden om Papoeas in di verse functies te plaatsen. Er is nog slechts een kleine toplaag, die voor een functie als bestuursassistent in aanmer king komt. De moeilijkheid is dat de Pa poea altijd alleen maar zijn stam, zijn streek heeft gezien. De meeste Papoeas zien Nieuw-Guinea niet als één geheel. Maar daar werkt het gouvernement naar toe en het aantal Papoeas, dat in onder scheidene functies verdienstelijk werk kan leveren, neemt geleideli-jk toe. De Pa poeas zien de Indonesiërs beslist als vreemdelingen en gouverneur Platteel meende dan ook, dat de propaganda van Indonesische zijde van geen of weinig in vloed zal zijn. Hij verklaarde dat hem de kennismaking met Nieuw-Guinea bijzon der meegevallen is. Hij komt hier om met minister Helders het beleid voor de toe komst te bespreken. Dr. Platteel gaf enkele bijzonderheden over de mogelijkheden van de cacaopro- duktie. Thans zijn er 200ha. beplant. De produktie is zo ver gevorderd, dat men be gint te leveren. De cacao groeit er sneller dan waar ook ter wereld en de kwaliteit schijnt voortreffelijk te zijn. Maar het is een kwestie van jaren wil de cacao een commercieel object worden. Niet minder dan 30.000 hectare komt voor cacaoaan- plant in aanmerking. Gouverneur Platteel roerde nog even de onderhandelingen aan inzake een af te sluiten nikkelerts-contract. Inkomsten daaruit zouden in de toekomst belangrijk voor de ontwikkeling van het land kunnen worden. Maar de bevolking staat daar bui ten, in tegenstelling tot de cacaocultuur. Over de conferentie te Canberra deel de de gouverneur mede, dat men aanbe velingen heeft gedaan aan de beide rege ringen. De verhouding tussen de beide Guinea's is uitstekend. Toen er een resi dentenbijeenkomst in Australisch Nieuw- Guinea werd gehouden, kreeg gouverneur Platteel een uitnodiging om een Neder landse resident als waarnemer te zenden, hetgeen ook is geschied. Als in de tweede helft van februari in Hollandia een resi dentenconferentie wordt gehouden, zal ook een Australiër daarbij tegenwoordig zijn. In de derde week van januari keert dr. Platteel naar zijn post terug. hoger is dan 38 miljoen rupiah, dan blijft dit bedrag volgens diverse berekeningen toch zeker nog juist onder de 51 miljoen rupiah. Er is dus een saldo ten gunste van eiseres. Ook tussen partijen destijds afgesloten pandkrediet-overeenkomst is volgens de president niet in strijd met de afgifte van de partij in Amsterdam. „Vrijmoedigheid Een ander verweer van de bank was dat de Senembah Maatschappij volgens een in Indonesië voor de export van tabak gel dende deviezenregeling de opbrengst van haar tabak in het buitenland in vreemde valuta aan Indonesië moet uitbetalen. In donesië zal dan de tegenwaarde in rupiahs uitbetalen aan de tabaksmaatschappij. De Bank Indonesia had aangevoerd dat de Se nembah Maatschappij zich begon te ont trekken aan deze deviezenregeling. Zij verzette zich dus ook tegen de afgifte van de partij in Amsterdam, waarvan zij geen zekerheid had dat de Senembah Maat schappij de opbrengst in vreemde valuta aan de bank zou afdragen. Ten aanzien van dit punt overwoog de president in zijn vonnis, dat eiseres er terecht op heeft ge wezen dat deze deviezenregeling een in generlei verband met de burgerrechterlijke pandkredietovereenkomst staande vreemde publiekrechtelijke regeling is, die in Ne derland niet toepasselijk is. „Hieruit volgt dat het van de zijde van de bank gedane beroep op de rechtsrege ling: pacta sund servanda (overeenkomsten moeten worden nagekomen), aan welk be roep voor zover ernstig gemeend, overigens in het licht van hetgeen eiseres sinds december 1956 in Indonesië van de Indo nesische staat heeft moeten ondervinden een zekere vrijmoedigheid niet kan wor den ontzegd, haar ook niet kan baten". Als de Bank Indonesia voorts aanvoert dat het hier wel degelijk een burgerrech terlijke verplichting geldt van eiseres je gens haar, dan meent de president dat eiseres, de Senembah dus, in redelijkheid niet langer gehouden kan worden geacht daaraan te voldoen „nu deze gebeurtenis sen haar alle waarborgen ontnemen dat de Bank Indonesia er voor zal of zal kunnen zorg dragen dat de tegenwaarde van de door de Senembah aan de bank aan te bie den valuta metterdaad op enige wijze aan eiseres ten goede zal komen". De president beliste dat de vordering wordt toegewezen, en dat het vonnis uit voerbaar bij voorraad zal zijn, met andere woorden dat de partij tabak, zelfs al zou de Bank Indonesia van dit vonnis in hoger beroep gaan, terstond dient te worden vrij gegeven. Het is de Twentsche Bank die de waardepapieren, zes toondercelen van de in een pakhuis opgeslagen partij, onder zich houdt. De president gelastte de Twentsche Bank deze papieren aan de Se nembah af te geven. De directie van de Algemene Kunstzijde Unie n.v. deelt mede: „De Algemene Kunstzijde Unie n.v. en British Industrial Plastics ltd. overwegen gezamenlijk in Nederland een onderneming op te richten voor de vervaardiging van ureumformalde- hyde perspoeders, melamineformaldehyde perspoeders, ureum harsen en melamine harsen. De in dit kader gevoerde onder handelingen tussen beide maatschappijen zijn reeds in een gevorderd stadium. Het is de bedoeling, dat de nieuwe onder neming te zijner tijd zal fabriceren ten be hoeve van de landen van de Europese Economische Gemeenschap". Hedenmorgen vertrok van Schiphol de eerste Fokker F 27, die door de Noorse luchtvaartmaatschappij SAFE op haar binnenlandse lijnen in gebruik zal worden genomen. SAFE, die drie toestellen van dit type heeft besteld, gebruikt de F 27 als vervanging van DC-3- en Herontoe- stellen. Advertentie Normal King Size fl.- De n.v. Bronswerk te Amersfoort zegt in een overzicht van 1958, dat dit jaar toch nog wat is meegevallen. Er zijn in de loop van het jaar weer belangrijke opdrachten geboekt, al zijn de prijzen scherp. De ge slonken orderportefeuilles van verschillen de afdelingen worden geleidelijk weer aan gevuld. De afdeling ketelbouw kon zeer recent een paar mooie opdrachten boeken. Bij een feestelijke bijeenkomst ter ge legenheid van het 75-jarig bestaan van de Maastrichtse porseleinindustrie Mosa n.v. heeft de directeur, mr. dr. Louis Regout meegedeeld dat de familievennootschap binnenkort geopend zal worden door een emissie van aan de beurs te verhandelen aandelen. Doel van de emissie is onder andere een bredere basis voor het bedrijf te verkrijgen in verband met de Euro markt. Er is geen fusie met enig ander be- brijf te verwachten. Tegen een 37-jarige in Arnhem wonende kunstschilder H. G. G. is voor de Am sterdamse rechtbank een jaar gevangenis straf geëist wegens het verbergen en aan de nasporingen van de Justitie onttrekken van een minderjarig meisje, dat van huis was weggelopen. In voorlichtingsrappor ten werd deze man een vrouwenjager, een charmeur en een mooiprater genoemd, die de vader zou zijn van tientallen onech te klrtdëfen. Als huisschilder begonnen, had hij zich later gespecialiseerd op het vervaardi gen van schilderstukjes, die hij volgens de rechtbank aan de lopende band maakte. Het leverde hem zeker enkele honderden guldens per week op. „Geen enkele vrouw kan van mij zeggen", zei hij, „dat ik haar niet goed verzorgd heb". In Arnhem leerde hij vorig jaar een twintigjarig katholiek meisje kennen, dat Thea heette. Tot grote ontstemming van haar moeder, een weduwe die tevens voogdes van het meisje was, ontstond er een verhouding. Tot twee keer toe liep het meisje van huis weg. De verdachte beweerde haar een keer teruggebracht te hebben bij de politie. Tenslotte echter had hij haar op 9 oktober van het vorig jaar van Arnhem per trein naar Amsterdam gebracht, waar hij een kamer voor haar huurde. De moeder wendde zich tot de politie, die de kunstschilder aan de tand voelde. ,Ik heb er geen flauw idee van waar ze is" zei deze. Intussen liet hij Thea brieven aan haar moeder schrijven, die hij in een dub bele enveloppe naar een vriend in Duitsland stuurde. Die deed er daar een Duitse post zegel op en postte de reeds voor Arnhem geadresseerde brieven. Thans wil Thea niets meer van de ver dachte weten. Het avontuur in Amsterdam liep op een mislukking uit. Een half jaar later werd ze in een inrichting opgenomen, waar ze een baby kreeg. Tegen de ver dachte werd een vervolging ingesteld op klacht van de moeder. Hij deed pogingen Thea te overreden met hem in het huwelijk te treden, doch het meisje voelde daar niets meer voor. De officier zei in zijn requistoir onder meer: „Deze man heeft geen schuldbe sef. Het is een groot schandaal dat door zijn toedoen talloze meisjes in het onge luk gestort zijn." „Veel van wat er over mij beweerd wordt, is erg overdreven", betoogde ver dachte in zijn laatste woord. Uitspraak op 2 januari. De schroot affaire De heer L. Worms heeft zijn commentaar gepubliceerd op het schrijven van 11 de cember van de heer P. R. Bentz van den Berg, voorzitter van het Office Commun des Consommateurs de Ferraille aan de heer Finet, voorzitter van de Hoge Auto riteit, in welk schrijven critiek wordt ge leverd op de persverklaring van 20 novem ber van de heer Spierenburg, vice-voor- zitter van de Hoge Autoriteit der EGKS naar aanleiding van de gebeurtenissen in de schroothandel. Dit qommentaar, waar in de heer Worms de mededelingen van de heer Bentz van den Berg bestrijdt, is toe gezonden aan autoriteiten in binnen- en buitenland. De Algemeene Norit Maatschappij te Amsterdam deelt mede, dat in het eerste halfjaar van 1958 de afzet van haar be langrijkste produkten, de verschillende soorten poedervormige actieve kool uit de fabriek te Klazienaveen, ongeveer gelijk was aan die in de eerste zes maanden van 1957, terwijl in het tweede semester een stijging optrad, waardoor de totale ver koop over dit jaar, naar hoeveelheid en waarde gemeten, ongeveer 7 percent gro ter zal zijn dan in -1957. De voorraad eind- produkten verminderde aanmerkelijk. De omzet van de in de fabriek aan de Hembrug gefabriceerde korrelvormige acfieve kool was ongeveer gelijk aan die van het vorig jaar De produktie werd in het eerste halfjaar enigszins belemmerd in de fabriek. De ëxpört van' Medicinaal Norit, die in 1957 door bijzondere omstan digheden groot was, nam af maar hand haafde zich op het peil van 1956. De afzet van de American Norit Compa ny te Jacksonville zal door de recessie in de Ver. Staten ongeveer 10 percent lager zijn. De verkoop steunde in 1958 gedeelte lijk op importen vanuit .Nederland. Aan het eind van het jaar kon echter door ver betering in de grondstoffenaanvoer de produktie weer worden opgevoerd. Verwacht mag worden, dat de totale re sultaten voor het lopende boekjaar weer bevredigend zullen zijn, aldus de directie. Hoewel het produktie-apparaat in 1958 vol bezet is geweest en de .jaarproduktie per ultimo 1958 praktisch geheel zal zijn uitgeleverd is het jaarresultaat aldus de directie van de Kunstzijde Spinnerij Nyma n.v. te Nijmegen door de lage prijzen van de textielgarens op de afgele gen markten ongunstig beïnvloed. Voorts hebben de kosten, verbonden aan het streven van de n.v. om te komen tot een aanpassing van de produktie-installa- ties aan de huidige ontwikkelingsvereis- ten, in 1958 de lasten verzwaard. Deze aanpassing is inmiddels behoorlijk gevor derd, zodat de vennootschap daarvan voor haar produktiviteit en kwaliteit goede ge volgen mag verwachten. Produktie en afzet van bandengarens en -canvas bevinden zich in stijgende lijn. Op het gebied van de „Nymcel" (carboxy- methylcellulose) heeft zich de stijgende lijn verder voortgezet. De nieuwere pro dukten, met name de geheel synthetische vezels en draden krijgen goede beoorde lingen van de afnemers. De huidige liquiditeit van Nyma ligt op een behoorlijk niveau. Op grond van het hierboven vermelde zal 1958 voor de on derneming een ongunstig jaar zijn. 45. Nu zelfs de meester-diplomaat Archi bald Smurk gefaald had, begon de toestand er wanhopig uit te zien. „Hoe raak ik nu ooit die Joppe-stam kwijt!" riep de hotel eigenaar schreiend, „mijn hotel gaat te gronde, als die verschrikkelijke Joppe's hier nog langer blijven. Maar niemand helpt me! De politie zegt, dat Buitenlandse Zaken het moet opknappen en Buiten landse Zaken „Bij nader inzien ge loof ik niet, dat dit geval door Buiten landse Zaken behandeld moet worden", zei de minister van Buitenlandse Zaken voor zichtig. „Het lijkt me meer iets voor het ministerie van Oorlog!" Zo sprekend greep hij een ronddrijvende telefoon en draaide een nummer. „Met het ministerie van Oor log?" sprak hij, „geef mij even de minister persoonlijkHallo Oorlog, hier Buiten landse Zaken, hoe gaat hetNogal stil? Mooi, dan heb ik hier een aardig zaakje voor je. Een buitenlandse stam heeft het Grand Hotel bezet en daar enige wanorde geschapen De landmacht sturen? Hm, als ik zo rondkijk, geloof ik, dat dit eerder iets voor de Marine doe dat, Oor log, kom zelf maar even kijken. Tot straks!" Korte tijd later kwam de minister van Oorlog het hotel binnen waden. Krijgs haftig overzag hij de toestand en knikte. „Je hebt gelijk", zei hij, „dit is iets voor de Marine. Ik zal zorgen, dat die erbij komt". In Arnhem is een tweedaags congres „buitenland" van de Partij van de Arbeid gehouden. Het begon met een besloten bij eenkomst over het atoomvraagstuk, waar in gediscussieerd werd over drie pre-ad- viezen van J. de Kadt, G. Ruygers en F. Schurer. Daarna heeft dr. L. de Jong ge sproken over de ontwikkeling van de in ternationale verhoudingen sinds de twee de wereldoorlog. Hij schetste in enkele hoofdlijnen de worsteling van de vrije we reld tegen het communistische blok, wel ke worsteling de hele naoorlogse periode heeft gekenmerkt. Het accent legde hij in zijn betoog vooral op het veelbelovende plan van de Amerikanen in 1946 in de Ver enigde Naties, om het monopolie van de atoombom en van de atoomenergie op te geven en een internationaal lichaam in te stellen, dat effectieve bevoegdheden zou krijgen. Hij noemde het een ramp, dat dit Amerikaanse plan, dat aan de gehele ge schiedenis een ander verloop had kunnen geven, niet is kunnen worden verwezen lijkt. Prof. dr. J. Tinbergen sprak over de ont wikkeling van de wereldeconomie in so cialistisch perspectief. Tot de punten, die hij hierbij op de voorgrond stelde behoor de een gelijkmatiger inkomensverdeling in de toekomst. Voorts bepleitte hij het vaststellen van hoofdlijnen voor een we reldeconomie van een centraal punt uit en het verkrijgen van nauwer contact met Aziatische en Arabische landen, met na me met Egypte en Joegoslavië. Prof. Tin bergen meende dat het economische stel sel van het communistische blok het wes terse nog wel eens zou kunnen benaderen. In de ook door dr. W. Drees bijgewoon de slotbijeenkomst heeft de partijvoorzit ter, de heer E. Vermeer, een rede gehou den over het atoomvraagstuk en de Duit se hereniging. Voor de beëindiging van proeven met kernwapens is de vraag, of tot een goed werkend controlesysteem wordt besloten, beslissend. Op dat beslis sende punt dreigt de conferentie in Genève vast te lopen. Mochten de Russen in Ge nève weigeren tot duidelijke beslissingen te komen, dan moet volgens de heer Ver meer het Westen eenzijdig besluiten, af te zien van proefexplosies, die tot verhoging van de radioactiviteit in de atmosfeer kun nen leiden. Over het vraagstuk van de Duitse her eniging zei hij, dat het westen inzake Ber lijn geen stap achteruit kan gaan. Aarze len is levensgevaarlijk. Het Westen moet voortdurend nagaan, of het met de Sovjet- Unie tot een vergelijk kan komen. „Wij moeten niet passief afwachten, maar ook zelf initiatieven nemen. Ons tekort aan fantasie was in de afgelopen jaren gevaar lijk, gevaarlijk voor onze positie ten op zichte van de Russen, maar ook en vooral gevaarlijk voor het Westen zelf. Laat het westen niet volharden in de fout, dat de communistische dreiging alleen met mili taire middelen is te keren. Het communis me parasiteert op de sociale achterlijk heid in tal van gebieden van de wereld," aldus de heer Vermeer. Gisteren hebben de president van Vene zuela, Romulo Betancourt, en de Ameri kaanse onder-staatssecretaris voor Econo mische Zaken, Thomas C. Mann, bijna een uur geconfereerd over de toekomstige Venezolaanse oliepolitiek. Naar verluidt zijn de Amerikaanse olie maatschappijen ernstig bezorgd over de eerder gedane uitspraak van president Be tancourt, dat Venezuela zou proberen een groter aandeel in de winst op de olie exploitatie te ontvangen dan momenteel het geval is op basis van de 50/50 ver deling. De Amerikaanse oliemaatschappijen hebben naar schatting ongeveer 28 miljard dollar in Venezuela geïnvesteerd. Naar het ANP verneemt heeft mr. J. A. Grothe van Schellach de wens te kennen gegeven per 30 juni 1959 zijn functie van directeur van de Rotterdamsche Bank neer te leggen. Het ligt in de bedoeling van commissarissen voor te stellen de heer Grothe van Schellach met ingang van 1 juli 1959 te benoemen tot commissaris van de Rotterdamsche Bank. Halfje. De stijging van de kosten van le vensonderhoud bedreigt de kerkelijke kerstliefdadigheid in het Engelse dorp Little Thurlow, waar al 250 jaar lang elk jaar aan elke inwoner een kerst brood is uitgereikt. De inkomsten van de kerkelijke instelling zijn zozeer ten achter gebleven bij de stijging van de broodprijs, dat de dorpelingen het in het vervolg met een half brood moeten doen. Instinct. In Oost-Finland worden klopjach ten op grote schaal gehouden tegen hongerige wolven die uit Russische wouden voedsel komen zoeken in Fin land. De jacht is bijzonder moeilijk om dat de beesten de grens overgaan zo dra men hen op het spoor is. Oponthoud. De Britse luchtvaartmaat schappij BOAC heeft met een Cornet IV de verbinding per straalvliegtuig tussen Londen en Montreal (Canada) tot stand gebracht. De reis duurde acht uur en 23 minuten en was, ondanks een oponthoud van bijna drie uur tengevol ge van slecht zicht, de snelste die ooit tussen de twee steden gemaakt werd. Artsen. In de Amerikaanse staat Georgia hebben 419 artsen een beroep op de overheid gedaan geïntegreerde open bare scholen niet te sluiten. Het is het vierde manifest tegen sluiting van de scholen dat gedurende de laatste we ken in Georgia is gepubliceerd. Toestand. In de afgelopen week hebben bandieten in Huila, een provincie van Columbia, negen mensen gedood. De regering van Columbia heeft bekendge maakt, dat er in de zomer van dit jaar meer dan 2.000 mensen door bandieten zijn vermoord. Duizenden soldaten heb ben bevel gekregen deel te nemen aan de acties tegen de bandieten. Schuldig. De vijftienjarige Caril Ann Fu- gate is te Lincoln in de Amerikaanse staat Nebraska tot levenslange gevan genisstraf veroordeeld, nadat zij schul dig was bevonden aan medeplichtig heid aan een der elf moorden, die haar negentienjarige vriend Starkweather ten laste waren gelegd. Starkweather is veroordeeld tot de elektrische stoel. 45 uur. Van 1 februari 1959 af zullen alle werknemers in Oostenrijk een werkweek hebben van 45 uur. Veroordeeld. In Frankort aan de Oder zijn vier Jezuïeten veroordeeld tot ge vangenisstraffen en of dwangarbeid op beschuldiging van staatsgevaarlijke ac tiviteit, zo meldt het Oostduitse pers bureau DPA. Men had vijf maanden ge leden ontdekt dat zij in het bezit waren van publikaties uit het Westen, hoofdza kelijk van theologische aard, zo ver luidt van kerkelijke zijde. Festiviteiten. Het huwelijk van kroon prins Akihito van Japan met mejuf frouw Mitsjiko Sjoda zal waarschijn lijk in mei 1959 worden voltrokken, zo heeft een woordvoerder van het keizer lijke hof bekendgemaakt. De minister van Financiën heeft twintig miljoen jen beschikbaar gesteld voor de festivi teiten. Terug? De vrouw van de vroegere Hon gaarse premier Nagy, die in juni werd terechtgesteld, is volgens betrouwbare inlichtingen uit Boedapest met haar dochter en twee kleindochters uit Roe menië teruggekeerd naar de Hongaar se hoofdstad. Zij zou in een flat dicht bij het centrum wonen. Aandacht. De Russische pers heeft zon dag aandacht geschonken aan het feit, dat Josef Stalin 79 jaar geleden werd geboren. Hij werd geprezen als de „grote strijder voor de zaak van het communisme", de overtuigde leninis tische marxist' en de „vastbesloten revolutionair". Censuur. De correspondent van de Ameri kaanse „National Broadcasting Corpo ration" in Moskou, Irving Levine, mag uit Moskou geen radio-uitzendingen meer verzorgen De reden voor dit be sluit is dat Levine een vraaggesprek met de Amerikaanse senator Hum phrey heeft uitgezonden zonder het voor te leggen aan de censuur. REYKJAVIK (AFP) De leider van de IJslandse onafhankelijke partij is er niet in geslaagd een nieuwe regering te vormen. President Asgeir Asgeirsson heeft nu de voorzitter van het parlement, de sociaal democraat Emil Jonsson, verzocht een kabinet te vormen. Temperaturen: buiten land maxima van giste ren. Binnenland heden 1 uur. Neerslag laatste 24 uur De depressie, die zaterdag bij Ierland land kunnen uitoefenen. De neerslagkan- lag, heeft zich sindsdien slechts weinig ver- sen zijn daarom klein. In het temperatuur - plaatst. Wel is zij ongeveer 20 millibar verloop komt weinig verandering, minder diep geworden. In de boven West- Europa gelegen frontale zone van deze WEERRAPPORTEN depressie kwam tijdens het weekeinde een storing tot ontwikkeling. Deze bewoog zich via West-Duitsland noordwaarts en veroorzaakte zondag ook in ons land, be halve in Zeeland en het uiterste westen van Noord-Brabant, geruime tijd regen. In de noordelijke provincies viel 5 tot 7 mm. Na het passeren van de storing VHssingen klaarde het snel op en werden in het zui- Eei<ie den van het land plaatselijk nog mini- Twente mum-temperaturen van 0 en 1 graden be- De ge reikt. Nabij New Foundland is een zeer Eindhoven diepe depressie tot ontwikkeling geko- Vlv z _Limb onbewolkt men, die naar het midden van de oceaan trekt. Een andere depressie, die de oceaan Helsinki langs een bijzonder zuidelijk gelegen baan Stockholm is overgestoken, bereikte vanochtend Gi-Oslo braltar. Deze gaat in de richting van de Kopenhagen Golf van Genua bewegen, maar zal mor-Aberdeen gen nauwelijks invloed op het weer in ons Londen Amsterdam Brussel Den Helder Ypenburg zwaar bew onbewolkt onbewolkt licht bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt ■O'S Sa iü L. z z z zzo zo z zo ozo Dinsdag 23 december Zon op 8.47 uur, onder 16.31 uur. Maan op 15.04 uur, onder 5.48 uur. 26 dec. Maanstanden 04.54 uur volle maan. Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Madrid Het hoog en 'aag water te Zandvoort is Mallorca 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Algiers ozo ono no zzw zzo ozo z windst. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 22 december Hoog water 1.09 en 13.33 uur. Laag water 8.56 en 21.13 uur. Dinsdag 23 december Hoog water 2.01 en 14.16 uur. Laag water 9.50 en 22.01 uur. ij zei motregen regen onbewolkt zwaar bew licht bew. half bew. mist zwaar bew. ono onbewolkt o licht bew. onbewolkt zwaar bew licht bew. regen geheel bew. wzw regen zo mist o regen o onbewolkt z zwaar bew. w zwaar bew. z licht bew. no regen n zwaar bew. o zwaar bew. z windst. windst. nnw o ono a 1 S 3 4 5 4 4 2 1 2 -3 2 2 6 7 5 3 4 3 1 3 2 7 1 4 1 4 1 6 2 11 9 3 9 17 6 6 0 5 8 2 2 2 4 1 9 1 0 0 5 0,3 1 0 0,2 10 20 0 0,5 0 2 0,1 0 1 2 16 28 0 1

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 2