VVB verloor opnieuw van Zandvoortmeeuwennul - twee IJmond-agenda I llltlderom 1 IJmuider Courant Wethouder H. de Boer opent kleuterschool Zandhaasjes Havenberichten t VOETBAL IN KENNEMERLAND At&i*oy\ds/> <k MaztbokknM „Vox jubilant" Aanmeldingsformulier Fries toneel van „Us memmetael" Bezinningssamenkomst Uitvoering „St. Caecilia" I I I I I I I I I l I I I „De Klavierschippers" met muzikaal amusement Een goede gewoonte NIEUWJAARS ADVERTENTIES R.-k. ziekenhuis komt aan de Marquettelaan „De Gieteling" kient om tachtig prijzen Trainer „The Smash" neemt afscheid Succesvolle expositie van „De Luchtpost" EEBANKET Betaling abonnementsgeld per giro DAL. 22 DECEMBER 1958 4 Voor het amateur-voetbal ztfn gisteren maar weinig wedstrijden gespeeld. Van de tweede-klassers werd alleen het VVB-ter- rein in bespeelbare toestand bevonden. Evenals destijds in Zandvoort moesten de VVB-ers ook nu weer met twee-nul het onderspit delven. In 3 A gingen zelfs twee wedstrijden door, n.l. ZAPWijk aan Zee en CSV—Always Forward. In eerste instantie eindigden deze ontmoetingen beide in een gelijk spel, n.l. 1-1 en 0-0, maar nu vielen er twee win naars aan te wijzen. Wijk aan Zee nam in Anna Paulowna geen halve maatregelen en klopte de thuisclub, die in haar vijf voor afgaande wedstrijden op eigen terrein te zamen slechts tien tegenpunten had behoe ven te noteren, maar even met nul-zes. CSV deed het minder goed: Met een één twee overwinning liet het Always Forward huiswaarts keren. Grote wijziging onder ging de stand in 3 A door een en ander echter niet. Het ranglijstje ziet er als volgt uit: IVV 11—17 CSV 12—10 Q S C 1117 Alw. Forw. 1210 Beverwijk 1116 Velsen 109 Wijk a. Zee 1215 De Meteoor 108 Alcm. Vict. 1111 Assendelft 105 ZAP 11—10 KW 11—4 In 3 B en in de beide vierde klassen ging geen enkele wedstrijd door. Wijk aan Zee Op een behoorlijk bespeelbaar veld in Anna Paulowna heeft Wijk aan Zee een overtuigende 6-0 overwinning op ZAP be haald. De badplaatsbewoners gaven de hele wedstrijd de toon aan en zowel de voor- als de achterhoede was in uitsteken de vorm. Na zeven minuten opende Sijs- ner de score (0-1) en binnen het kwartier maakte Theo de Winter er 0-2 van. Kort voor rust bracht dezelfde speler de stand op 0-3. De tweede helft vertoonde hetzelf de spelbeeld. Na drie minuten verrichtte De Winter de hattrick (0-4). Doelman Kuis kreeg handenvol werk en er was ongeveer een half uur gespeeld, toen Bol scoorde (0-5). De Wijk aan Zee-achterhoede kon enige aanvallen van ZAP doorstaan en Sijsner maakte kort voor het einde het half dozijn vol (0-6). VVB Hoewel het sportpark „Watervliet" be speelbaar was werd de wedstrijd VVB Zandvoortmeeuwen een ontmoeting, die wegens de gladheid van veld en bal sterk werd beïnvloed. Het was allerminst een mooie wedstrijd, aangezien deze vaak werd onderbroken wegens herhaalde on- Het christelijk vrouwenkoor „Vox Jubi lant" besloot enige tijd geleden een twee tal uitvoeringen te geven waarvan de ba ten ten goede zouden komen aan het Ne derlands hervormd verenigingsgebouw „De rank" en aan de gereformeerde Ich- thuskerk. De eerste uitvoering, verleden >yeek in de Nederlands hervormde kerk aan de Kanaalstraat gegeven, slaagde bij zonder goed, hoewel ze slechts zeer ma tig bezocht was wegéns het ongunstige weer. Vrijdagavond zong „Vox Jubilant" in de Ichthuskerk, die ongeveer een honderdtal belangstellenden bevatte. Mevrouw Jo de Koeyer, de dirigente, had voor deze gele genheid vier kerstzangen ingestudeerd, waarbij het gedicht van Marie Boddaert getoonzet door Hendrik C. van Oort, Ber nard Diamant's „Kerstlied" en de minder belangrijke kerstcantate van Th. H. Pol man. Mevrouw De Koeyer heeft met haar vereniging belangrijke resultaten weten te bereiken. Evenwichtige en homogene klank, zuivere zang en koordiscipline zijn evenzovele verdiensten van „Vox Jubi lant". Als ik desondanks een aanmerking maak dan betreft ze het feit dat de diri gente veel te nadrukkelijk laat zingen, waardoor de tekst te gewichtig wordt voor gedragen. ,„Vox Jubilant" zong het over grote deel der nummers a capella, klaar en zuiver, geen geringe verdienste waar a capellazang meer en meer aan het uit sterven schijnt te zijn omdat veel koren steun zoeken bij orgel of piano. Niettemin heb ik ook grote waardering voor het met instrumentale begeleiding, geestdriftig uitgevoerde werk van C. Berring, de meer stemmige „Lofzang". De dames waren daar echt in haar element; vooral de al ten blonken uit. Mevrouw Ans Wiersema-Bruins, aan wie ik enkele weken geleden reeds een waar derende beschouwing wijdde, trad als so liste op. Drie weinig uitgevoerde kerstlie deren van de grote kunstenaar Peter Cor nelius lagen haar aanmerkelijk beter dan Bach's aria's. Met haar expressief geluid deed zij wonderen in „Die Könige", dat daarbij eveneens voortreffelijk van voor dracht was; de tekst bracht zij inderdaad tot leven. Dit was voor mij het hoogte punt van dit goed geslaagde concert. Theo de Kool, die behalve de soliste en kele koren begeleidde, speelde vaardig een serie, overigens weinig interessante, variaties van de hand van Adriaen Kouse maker. A. J. van der Weijden gevalletjes en free-kicks, die door het glij den van de spelers ontstonden. Deson danks wisten de gasten na een aanvanke lijk offensief overwicht van VVB hun tech nisch beter spel te ontplooien en vaker fraaie combinaties te vormen. Balbehan deling, plaatsen en tempo waren de gron den, waarop Zandvoortmeeuwen zich niet door de VVB-aanval liet intimideren en daardoor ook verdiend met nul-twee won. Deze uitslag had zeker nog hoger kunnen zijn in het voordeel van de gasten als niet het houtwerk doelman v.d. Boogaard eni ge keren te hulp was gekomen en Luntz en Hoogendijk op de VVB-doellijn hadden ingegrepen. Niettegenstaande het offensie ve overwicht in het eerste half uur kwam VVB al na vijf minuten achter te staan toen uit een hoekschop de bal langzaam voor het doel daalde, v. d. Boogaard was gepasseerd en Luntz vergeefs probeerde alsnog de kopbal van de rechtsbinnen te redden (0-1). De VVB-voorhoede was wel druk, doch verzuimde de afwerking te vol tooien, waartoe genoeg kansen ontston den. Aan de andere kant leverden de Meeuwen-buitenspelers veel gevaar op, waarbij soms nauwelijks een doelpunt werd voorkomen. Na de hervatting miste VVB motor André (vervangen door A. Luitjes) en kregen de gasten de kans het spel in hoofdzaak te beheersen. Toen na 20 minuten van links een lage voorzet voor het VVB-doel kwam, tikte v.d. Boogaard de bal voor de voeten van de rechtsbuiten, die gemakkelijk scoorde (0-2). Even later had VVB geluk toen een hard schot via onderkant lat en de doelman geen doel punt werd. De VVB'ers probeerden nog in te lopen, maar zij schoten in alles te kort. CSV Op eigen terrein heeft het Castricumse CSV in 3A een nederlaag geleden tegen het Hoornse Always Forward (1-2). Het open spel van de bezoekers leverde meer resultaten op dan het korte ongecontroleer de spel van de Castricummers. Ondanks het tegenpunt dat de nieuwe aanvalslei der van CSV, Eickhoff, scoorde kwam de zege van de bezoekers uit Hoorn geen ogenblik in gevaar. Er werd door de Cas tricummers veel te veel individueel ge speeld. De voorhoede ging bovendien mank aan gebrek aan schutters. Voor de rust profiteerde Neefjes van het falen in de Castricumse defensie en scoorde feilloos (0-1). Toen de tweede helft twintig mi nuten oud was maakte Van der Gracht er 0-2 van. Het slotoffensief van de Castricummers dat toch nog een tegenpunt opleverde kwam veel te laat. De Hoornse ploeg keerde ver diend met beide punten huiswaarts. Kienavond voor Tavenu Om de band tussen leden en donateurs van de Heemskerkse toneelvereniging „Tavenu" wat nauwer aan te halen had zaterdag in zaal Dam een kienavond plaats. Als prijzen waren aantrekkelijke arti kelen beschikbaar gesteld die geheel in het teken van de naderende Kerstmis stonden. Regisseur H. Boeree droeg ter afwisseling voor. De noodwachters met hun familieleden uit de gehele kring Velsen-Beverwijk wa ren vrijdagavond uitgenodigd voor een kerstsamenkomst in de grote Nederlands hervormde kerk te Beverwijk. Zij allen hebben daar geluisterd naar de vocale prestaties van een drietal koren, die hun programma goed voorbereid hadden: het bekende rooms-katholieke jongenskoor uit IJmuiden-Oost, „De zingende klokken" genaamd, versterkt met een mannenkoor onder leiding van de dirigent A. Blum, voerde een tweetal waardevolle grego riaanse gezangen uit: „Dominus", het in troïtus en „In splendoribus", het commu- nio uit de Nachtmis. Een drietal oude kerstliederen, waarbij er een was, dat de bekende dirigent Martin Koekelkoren van de Maastrichter Staar vakkundig had be werkt, kwamen voor rekening van het mannenkoor, dat geoefende kerkzangers onder zijn leden telde. Dat het gemengd koor onder meer plaats inruimde voor twee prachtige liede ren van de nestor der Nederlandse koordi rigenten Hubert Cuypers, strekte de lei ding tot eer. Aalmoezenier C. F. A. Geraerts en do minee W. G. IJzerman hielden de kerst predikaties, waarbij beiden wezen op het grote belang van de taak der noodwach ters juist in deze tijd waar allerlei gevaren in het bijzonder die aan een atoomoorlog de mensheid bedreigen. VELSEN MAANDAG 22 DECEMBER Thalia: „Ontsnapt van Chiku Shan", 20 uur. Rex: „Een nacht om nooit te vergeten", 20 uur. Pieter Vermeulenmuseum: geopend van 9.3012 en van 1416.30 uur. Heidestraat 40: Expositie „Felison", 19 tot 21 uur. DINSDAG 23 DECEMBER Thalia: Als maandag. Rex: Geen voorstelling. Pieter Vermeulenmuseum: als maandag. Heidestraat 40: Expositie „Felison", als dinsdag. Alcoholics Anonymous: Van 20 uur af spreekuur in de zaal aan de Abeelen- straat. BEVERWIJK MAANDAG 22 DECEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Overtreding artikel 152bis". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Jail House Rock". W.B. Theater, 20 uur: „De wreker". Het Centrum, 20 uur: Dertigjarig bestaan afdeling Beverwijk van de VARA, kien avond. De Groentenbeurs, 20 uur: Kienavond Bescherming Bevolking. DINSDAG 23 DECEMBER Kennemer Theater 19 en 21.15 uur: „Overtreding artikel 152bis". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Als de dauw hangt komt er regen". Het Centrum, 20 uur: Personeelsvereni ging Machinefabriek C. M.aters n.-v., kienavond. Het bergstadje Arsal in de Libanon, een voormalige sterkte van de opstan delingen, is door het Libanese leger zwaar beschoten, zodat veertig mensen werden gedood en honderd gewond. De beschieting zou zijn veroorzaakt door enkele schoten in de lucht, welke werden gelost tijdens een begrafenis in Arsal. De bewoners van het nabu rige dorp Nabi Osman, vrijwel allen aanhangers van de voormalige presi dent Sjamoen, dachten dat zij werden aangevallen door de rebellen en riepen het leger te hulpDe foto toont enkele bewoners van Arsal, die een zwaar beschadigd gebouw bekijken. De veertigjarie roomskatholieke har moniekapel „Sint Caecilia", die geruime tijd de musicus Lou Tervoort tot dirigent gehad heeft, concerteerde zaterdagavond in het gebouw „Concordia" te Velsen- noord onder leiding van de nieuw benoem de directeur Theo A. Bruijstens. Deze had voor zijn eerste uitvoering te recht een eenvoudig programma geko zen, dat aan de leden der kapel niet al te hoge eisen stelde: de ouverture „Schop penvrouw" van Von Suppé, de pittige wals „La Housarde" van Ganne, de ouver ture „De diefachtige ekster" van Rossini en de tweede „Arlesienne"-suite van Bi- zet. Dit programma veroorloofde de leden van „Sint Caecilia" zich te concentreren op datgene wat, zoals Van Beethoven het placht uit te drukken, achter de noten staat: de voordracht van de muziek. Er is in „Concordia" met animo gemusiceerd en al werd nog niet overal bereikt wat men graag had willen bereiken, de kapel kan niettemin op een uitvoering terug zien, die zijn reputatie als harmoniever eniging handhaaft. Advertentie KERSTLEKKERNIJEN KERSTKRANSEN 5.— KERSTKRANSEN zuivere amandelspijs en roomboter 4.50 KERSTTAARTEN vanat 5.— KERSTGEBAKJES 21 en 25 ct. KERST PETIT FOURS 18 et. KERSTKRANSJES 250 gr. 0.90 KERSTKRANSJES zuiver roomboter met amandelen 250 gram 1.50 WEIHNACHTSTOLLEN va. 1.75 KERSTPUDDINGEN 1.per persoon jfrlets fijns komt van KENNEMERLAAN 88, IJMUIDEN, TELEFOON 5520 Dat het accordeonspel hoe langer hoe meer beoefenaars vindt, heeft ook de uit voering van „De Klavierschippers" za terdagavond in de grote zaal van het Pa- tronaatsg,ebouw te IJmuiden-oost gege ven weer eens onweerlegbaar bewe zen. „De Klavierschippers" zoeken het daarbij in de amusementssector, in tegen stelling tot de beide andere plaatselijke ac cordeonorkesten. Er was dan ook dit maal gezorgd voor vele attracties, die door hun afwisseling mede een uitverkochte zaal waarborgden. Jan Stoker, de dirigent, heeft de beschik king over een geroutineerde groep spelers en speelsters. De band is aangevuld met twee banjo's en een saxofoon, hetgeen het effect van het spel verhoogt, omdat men zich alleen bezighoudt met het ten geho re brengen van ^top hits". Stoker, die een uitstekend'"arrangeur blijkt te zijn", ft'eëït er ...slag., van zo'p .amusementsprogramma op Jc diénen. ;;Dé Klavièrschlppérs'f' heb ben gevoel voor ritme en samenspel. Hun nummers waren goed voorbereid en het enige wat tegen hun musiceren zou kun nen worden aangevoerd is dat het alle maal vrij nuanceloos was. Cor Gravemaker, die de zieke Jack Hammer verving, reeg met flair de ver schillende onderdelen van het vlot afge werkte programma aan elkaar. An en Mary Stoker zongen fris een aantal mo derne liedjes en Nonnie Verschoor droeg veelbelovend haar hoela-hoep-ode goed van dictie voor. Het gezelschap „The bobby sozers" stond de pianist Non Verschoor in een Amerikaanse „song" vlot terzijde. Ver schoor, die ongetwijfeld een der belang rijkste medewerkers van „De Klavier schippers" is, toonde deze avond vol trots de donateurs de nieuwe aanwinst der ver eniging: de clavioline, waarmee een han dige jongleur ruim dertig muziekinstru menten kan imiteren, van doedelzak via saxofoon en viool tot kerkorgel. Zijn ge- improviseerde uiteenzetting van de func tie en de mogelijkheden van dit moderne apparaat was zeer interessant. Volgende week zaterdag komen „De Klavierschippers" met hun geslaagde pro gramma, waar vaart in zit, te Beverwijk en ook daar zal het hen zeker niet aan be langstelling en waardering van hen, die zich met dit genre muziek kunnen amuse ren, ontbreken. A. van der Weijden Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met Ingang van te abonneren op 8 7.65 per kwartaal/of 0.59 per week Handtekening: •1 Doorhalen wat niet verlangd wordt. Ztdie zich met ingang van 2 Januari 1959 per kwartaal abonneren, ontvangen de nnm mers tot en met 31 december 1958 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen. Met een gloedvolle rede heeft Velsens wethouder voor onderwijs, de heer H. de Boer, zaterdagmiddag de openbare kleuterschool „De Zandhaasjes" aan de Orionweg officieel geopend. Maar voordat de wethouder aan het woord kwam lieten enige kleuters in de vermomming van haas een kinderliedje horen, dat door de onge dwongen wijze waarop het werd gepresenteerd bij de talrijke aanwezigen, waaronder Zich onder meer vele raadsleden en vertegenwoordigers uit alle geledingen van het onderwijs in Velsen bevonden zeer op prijs werd gesteld. In zekere zin was dit optreden van de kleuters vóórdat de officiële gebeurtenis sen een aanvang namen symbolisch voor de inhoud van de toespraak van de peer De Boer. Want hierin bracht de heer De Boer de belangrijkheid van het kleuter onderwijs naar voren. Vroeger werd dit onderwijs met de term bewaarschool aan geduid, zo zei spreker maar gelukkig breekt steeds meer de gedachte baan, dat om de jeugd tot goede burgers om te vor men de fundamenten hiervoor op de kleu terschool gelegd moeten worden. De wet houder was daarom zeer verheugd, dat Velsens raad aan het kleuteronderwijs de nodige zorg besteedt. Dit gaat altijd niet zo gemakkelijk omdat de bestedingsbeper king in de eerste plaats op dit onderwijs drukte. Iets gunstiger Maar de situatie is op het ogenblik weer iets gunstiger geworden. De heer De Boer gaf vervolgens het kleuteronderwijs in Velsen de verzekering, dat men altijd op de steun van het gemeentebestuur zou kunnen rekenen. Spreker besloot zijn toe spraak met de hoop uit te spreken, dat de kleuters van nu op mogen groeien tot een geslacht van mensen welke in goed begrip naast elkander zullen leven. Mej. Muller, inspectrice voor het kleuteronderwijs, stel de in een humoristisch getint speechje, dat de wereld van de kleuter een geheel an dere is dan die van de grote mensen. Mevrouw Horbeek, de presidente van de plaatstelijke adviescommissie voor het kleuteronderwijs, liet het niet bij woorden alleen. Zij overhandigde de hoofdleidster van de school mej. Massee een projectie apparaat en een piano, die ongetwijfeld bij het onderwas goede diensten zuilen be wijzen. Je rij van sprekers werd besloten met de heer Y. Reitsma, die de plaatselijke afdelingen voor volksonderwijs en van het Nut tot het Algemeen vertegenwoordigde. Hierna bestond voor de aanwezigen met de heer G. van Hal, de voorzitter van de oudercommissie, als gids gelegenheid de fraai geoutilleerde school te bezichtigen. Jaarwisselingsbijeenkomst P.v.d.A. in Centrum De afdeling Beverwijk van de Partij van de Arbeid houdt in samenwerking met de Vrouwengroep Beverwijk van de Partij van de Arbeid vrijdag 2 januari in ,,'t Cen trum" een jaarwisselingsbijeenkomst. De heer W. F. Happé, wethouder van Haarlem, zal een nieuwjaarsrede uitspreken. Me vrouw Petersen en mevrouw Diederik zul len Weense liedjes ten gehore brengen. Voqrts treden de gebroeders Out, leden van het IJmondcabaret, op. is het bij de jaarwisseling ook uw relaties uw beste wensen aan te bieden. Welnu, in ons blad van WOENSDAG 31 DECEMBER is daartoe ruimte gereserveerd kosten 115 mm ƒ1.80 Iedere mm meer ƒ0.12 U kunt ze opgeven aan ons kantoor: Lange Nieuwstr. 427. IJmuiden of aan onze bezorgers Zaterdag kwamen in IJmuiden aan: Despatch, Ljusne; John-V, Boulogne; Conrad, Kasko; El- len-M, Ansens; Rokin terug uit zee; Jagersfon- tuin, Antwerpen; Hinrich Wilhelm, Zwijndrecht Lizard, Londen; Heiloo, Rochester, laden Wor- merveer; Artura, Rauma; Aeneas, Rotterdam; Kennemerland, Las Palmas; Vechtstroom, Swan sea; Leonard-T, Londen, zout laden IJmuiden; Betty Ryan, Rotterdam; Jan Jonas, Gefle, hout lossen Zaandam. Zondag kwamen in IJmuiden: Vesta, Rouaan bijlegger provianderen IJmuiden: Hildegard Pe ters, Antwerpen; Gabonkust, Rotterdam; Duive- land, Newcastle on Tyne, cokesgruis lossen PEN-centrale Velsen; Zuiderzee, Rostock, pro vianderen; Luna, Bremen; Nanusa, Antwerpen; Benkalis, Bremen; Morbihan, Havre; Delft, Ant werpen; Bilma, Le Havre; Poseidon, Antwer pen; Brouwersgracht, Rafsoe; Lingestroom, Huil; Gerd, Londen; Amstelstroom, Londen; Peregri ne, Londen; Christa Koencke, Roennebyhammn Eenstroom, Londen; Alberta, Kristianahamn Nusakan, Swansea; Ilias, Aarhus; Neth Coast, New Castle on Tyne; Lucas, Frederiksund; Ca- nopus, Mantyluoto; Helen B., Scupp Stettin; Geertruid Margaretha, Middlebrough, ijzer laden Spaarndam; Labotas, Kopenhagen; IJstroom, Grangemouth; Burgundia, Gothenburg. Maandag kwam in IJmuiden aan: Herm Kiepe, Kiepe, Horsens; Joseph Swenden, Teignemouth; Texel, Gravesend; Manto, Hamburg; Jan Brons, Skoghall: Martha Ahrens, Hamburg; Groote kerk, Antwerpen; Bomma, Kristiaansand. Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: Wayo Maru, Sfax; Peter-S, Hamburg; Bloemgracht, Antwerpen; Adara, Londen, walsmat. geladen IJmuiden; Ehtel Everard, Londen, ledig papier- fabr.; Rokin, Skoghall, zout geladen IJmuiden; G. M. Gerhards, Vaesteras: Erika Fritzen, Rot terdam: Asterope, Baltimore; Lorena, Alesund; Rote, Stockholm; Balong, Port Said; Firbank, Galvestone, erts gelost IJmuiden; Norse, Lion, Napels; Emanuel II, Gothenburg; Durward, Leith; Nigerpalm, Liverpool; Ulanga, Bremen; Jans, Londen; Hontestroom, Uddevalla; Hinde, Londen; John-V, Antwerpen, ledig Hoogovens; Rijnstroom, Londen; Rilda, Dordrecht, ledig Hoogovens. Zondag vertrokken uit IJmuiden: Vangard, Malmö; Herman Blueme, Helsingborg; Julia, Antwerpen, ledig Hoogovens Imüiden; Vesta, Stockholm, bijlegger prov. IJmuiden; Marie Louise, Oxelosund: Unterelbe, Hamburg: Imke, Lissabon; Congo, Antwerpen; Aristee, Rotter dam, ledig Hoogovens; Zuiderzee, Goole, geprov, IJmuiden. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen andere aan duiding volgt, betekent dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Zoals wij reeds eerder berichtten be staan er plannen om in Heemskerk een r. k. ziekenhuis te bouwen. Deken G. B. Hos- man heeft zaterdagmiddag tijdens de ope ning van het gebouw van het Wit Gele Kruis in Heemskerk meegedeeld dat het ziekenhuis gebouwd zal worden aan de Marquettelaan tegenover de Bachstraat. „Hellas en Rome" op 9 januari De film „Hellas en Rome in verleden en heden" zal door de NRV-filmploeg worden vertoond op vrijdag 9 januari in het vei linggebouw ,,'t Centrum" aan de Koning straat in Beverwijk. In het Statenhuis aan de Velserweg te Beverwijk was het zaterdagavond kienen geblazen. „De Gieteling" had een kerst drive georganiseerd, waaraan tweehonderd dames en heren hebben deelgenomen. Er werden vijf ronden gespeeld; voor elke ronde waren zestien prijzen beschikbaar. Het was een erg gezellige avond en als er „kien" werd geroepen was het in de regel een lopen om bij de leider van het spel te komen. De Castricumse volleybalclub „The Smash" heeft zaterdagavond voor de wed strijd tegen Reactie uit Alkmaar afscheid genomen van haar trainer-aanvoerder, de heer J. Beins uit Bergen. De voorzitter van de vereniging, de heer J. van 't Loo, hul digde de trainer en zijn echtgenote. Hij dankte hem voor het vele werk dat hij in het belang van de vereniging heeft gedaan. De voorzitter deed zijn woorden met ge schenken vergezeld gaan. De wedstrijd eindigde in een verdiende 30 overwin ning voor „The Smash" dat met beter aan- valsspel de bezoekers overrompelde. De Castricumse duivensportvereniging „De Luchtpost" heeft zaterdag en zondag in hotel Ammeraal voor de vijfde maal in successie een tentoonstelling gehouden van haar mooiste en beste gevleugelde vrien den. De expositie die 225 vogels omvatte werd druk bezocht De mooiste vogel van de tentoonstelling behoorde aan de heer A. Metselaar, die in de afdeling oude dof fers tevens een eerste prijs behaalde. De mooiste oude duivin bleek van de heer Aardenburg te zijn. De prijzen voor de schoonste jonge doffers en jonge duivinnen gingen respectievelijk naar de heren P. C. Kappers en J. W. Houtenbos. Poolse ambassadeur. De Poolse re gering heeft J. Balacki benoemd tot am bassadeur in Nederland. Polen heeft on langs zijn gezantschap in Den Haag tot ambassade verheven. Het was tot en met vorige week donder dag met de schelvisprijzen zo gesteld, dat voor het binnenland slechts met de groot ste moeite een kistje vis kon worden ver kocht. Piepers voor een goede 50.- per kist zijn nu eenmaal niet gemakkelijk te verkopen. Na donderdag zakte de prijs ech ter weer. De wijting bracht zaterdag on geveer de helft op van het bedrag dat de handel de eerste dagen van de week moest betalen. Zo het met de schelvis ging, ging het, zij het in geringere mate, met de gullen. Alleen de koolvis kon zich dank zij de ex port betrekkelijk goed handhaven. De Belg verloor na woensdag praktisch alle' inte resse voor kabeljauw. De kisten kabel jauw werden zaterdag voor nog geen 80.- per kist verkocht. Tonfeen bleven hoog in prijs, al lieten de lappen en grootmiddel tong zaterdag bij een aanvoer van 25.000 kg. een prijsdaling zien. De beide lichtste soorten sloten met iets boven en iets on der de f 4.- per kg. Verse haring heeft het bestaan de afgelopen week tot ƒ50.- per kist op te brengen. Zaterdag waren er een 2000 kisten „overgenomen''. Westkustha ring die voor het grootste deel door de im porteurs werden afgenomen. Engeland bleef tot en met zaterdag weer de afne mer van de grofste soorten schol. Door de schrale vangsten en de tot en met donderdag nog hoge prijzen lagen de besommingen toch nog gemiddeld even boven de f 20.000.-, wat gezien de tijd van het jaar niet zo slecht is. We zagen tame lijk veel filets geïmporteerd, terwijl er ook Deense gullen en kabeljauw werd aan geboden. Zowel voor het binnenland als voor de export wordt het een moeilijke week. Het ziet er naar uit, dat menig rondvisje evenals de grove schol wel op de fileertafel terecht zal komen. 0c<xxxxx^xxc<x>c0000c000000000000cx)axx3000000000c00000c>a U kunt het uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 129288 ten name van de IJmuider Courant. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur Het te gireren bedrag is f 7,65, post- abonnees f 8,15. U kunt het ons gemakkelijk maken door uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand, voor zien van uw juiste naam en adres. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Indien u voor een ander gireert, wilt u dan het bezorg adres van de krant vermelden? Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. In dat geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE. XX3000O00OO0000000O0OCÜÜOO0000O000OOOOO000O000000000000O Ook voor hen die geen Fries verstaan zal het duidelijk zijn, dat „It mystearje van Bottinga's Plaets" de titel is van een to neelstuk, waarvan de handeling berust op bepaalde geheimzinnige gebeurtenissen in een boerderij. Het betreft hier dan ook de manipulaties van Riemer Bottinga, wiens niet bepaald rooskleurige financiële toestand hem ertoe verleidt zijn eigen geldkistje te doen verdwijnen. In de eerste plaats hoopt hij op deze wijze te worden ontslagen van de plicht zijn zwager gelde lijke bijstand te verlenen. Bovendien is de vergoeding van de verzekering hem verre van onwelkom. Minder verguld is hij echter met het onvermijdelijke bezoek van de ver tegenwoordigers der Justitie, die via de gebruikelijke verhoren en conclusies ten slotte de ware toedracht kunnen vaststel len. Maar niet zonder dat eerst de verden king op het dienstmeisje en een schoon zuster is gevallen, wier gebleken onschuld dan de bekroning vormt van het taaie speurderswerk door rechercheur en veld wachter. Dit vrij eenvoudige gegeven werd door H. Groeneveld in drie weinig schokkende bedrijven ondergebracht en door het Frys selskip „Us Memmetael" in gebouw 't Centrum" te Beverwijk op gevoerd. Deze tonelisten bleken over het alge meen behoorlijk voor hun taak berekend en zij zouden een nog betere indruk heb ben achtergelaten, wanneer er sprake was geweest van regie. Want bij deze opvoe ring werd de mise en scène hinderlijk ver waarloosd en men kreeg daardoor het idee, dat de spelers op het toneel geheel aan zichzelf waren overgelaten. J. Mous bij voorbeeld, karakteriseerde een bij zonder aannemelijke Riemer Bottinga, maar het was bepaald irriterend zoals hij zich voortdurend heen en weer over het toneel bewoog. Op een dergelijke hinder lijke fout had de regisseur hem toch stel lig moeten wijzen. En ook de manier waar op Th. Bouwhuis als de rechercheur de verhoren leidde, zou meer dramatische spanning hebben opgewekt, indien de tekst minder achteloos was behandeld. Een oordeelkundig gebruik van „wit", ge combineerd met stil spel, verleent een dergelijke belangrijke figuur onmiddel lijk meer overwicht en stimuleert de aan dacht van het publiek. Geen voorbehoud behoeft te worden gemaakt tegen de stoe re veldwachter van A. E. Doeven, een rustig-robuuste verschijning, die men in talrijke dorp enkan ontmoeten. Zwakker waren de drie arbeiders, waarvan Durk Ales nog het minst sterk werd gespeeld. Bij de dames waren het mevrouw J. Langerak-Beintema en mevrouw G. Ve- link-Braak die de beste prestaties lever den, namelijk als de onverzettelijke Auk en de al even wilskrachtige Grytsje. Me vrouw L. C. Doeven-Langerak was verder een beheerste Nynke, met als geslaagd con trast de enigszins hautaine Gjert Douma van mevr. J. de Bie-Wennes. Ondanks de noodzakelijk gebleken aanmerkingen te gen bepaalde onderdelen van deze voor stelling, heeft het publiek de handeling toch met grote aandacht gevolgd, waar bij men van zijn saamhorigheid blijk gaf, door de avond met het gezamenlijk zingen van het Friese volkslied in te zetten. J. v. D.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 4