Pum en Doppie Aft (gp Het huls der conflicten EINDRONDE IN HAARLEMS CONCERTGEBOUW VAN HET NEDERLANDS KOORFESTIVAL Kerstconcert in Santpoort \~V) w l/J Collectie Van Beuningen in museum Boymans opgenomen Agenda voor Haarlem en MAANDAG 22 DECEMBER 1958 9 Telefoon roodgloeiend Engelse kerkdienst Op A VRO-t.v. „Je kunt 't toch niet meenemen" De radio geeft dinsdag T elevisieprogramma DAAROM is Mascotte 3x beter Duitse maatschappij gaat in Haarlem filmen MET ESSO BENT U BETER UITI DOOR IRIS BROMIGE Zaterdagavond was het gedurende en kele minuten voor hen, die niet naar de televisie keken en een telefoongesprek wilden voeren, niet mogelijk een kiestoon te krijgen, want de animo om Rens van Dorth in de AVRO-studio aan het toestel te krijgen was zo groot, dat de centrales in vele delen van het land de aanvragen niet konden verwerken. De eerste twee, die telefonisch contact met Van Dorth kregen, mochten raden welke kleuren de kerstklok ken van de AVRO-boom hadden. De win nares mag gezellig op een der kerstdagen gaan dineren. In de „Weekendshow" scha kelt Van Dorth de kijker herhaaldelijk in. Eerst deed hij dit door het verzoek te trachten een fles te zoeken en later een papieren rijksdaalder op te sporen. Zijn medewerking aan de show is in de afge lopen maanden een succes gebleken en ook zaterdaig stelde hij de binnenlandse en buitenlandse medewerkers op grappige wijze voor. Hoewel het programma een be hoorlijk peil bereikte, bevatte het niet veel nieuws. Daardoor ontstond een matheid in de uitzending, welke zich later voortzette tijdens de quiz „Van je familie moet je het hebben". Mogelijk kwam dat, doordat Mies Bouwman gedwongen was te zorgen dat het programma niet gerekt werd en door dat de reacties van de deelnemers die leuk wilden zijn niet erg komisch waren. Met belangstelling echter zal men gekeken hebben naar de avonturen van het echt paar Denis in „Luipaard op schoot". Diverse keren heeft de NTS op zondag uitzendingen van buitenlandse kerkdien sten overgenomen. Gisteren konden de Nederlandse kijkers de zangdienst in de Engelse plaats Beverley volgen. Deze dienst gewijd aan het naderend kerstfeest was in tegenstelling tot de meeste Ne derlandse kerkdiensten voor de t.v. niet alleen auditief maar ook visueel belang wekkend, dank zij de grote afwisseling door de kleding en acties van de voorgan ger en leden van het koor, alsmede door het fraaie interieur van de kerk. Ds. J. A. van Nieuwenhuyzen gaf een Nederlandse toelichting. Beeldschermer De televisie-sectie van de AVRO brengt op tweede kerstdag om 20.20 uur het blij spel „Je kunt 't toch niet meenemen" van de Amerikaanse toneelschrijvers George Kaufmann en Moss Hart, in de vertaling van Arend Hauer. Dit blijspel, dat in 1936 werd geschreven, is een kostelijke satire op de dikdoenerij van de welgestelden in de jaren rond 1930. Aan deze uitzending wordt medegewerkt door: Frits Butzelaar, Mary Dressélhuys, Henk van Buuren, John Soer, Kathenka van der Werff, Ma- riëtte Flink, Ben Hulsman, Maya Bouma, Fred Oster, Ko Arnoldi, Tonny Foletta, Joan Remmelts, Sara Heyblom. HILVERSUM I. 402 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.40 Idem. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.00 Voor de kinderen. 10.15 Lichtbaken, caus. 10.30 Chansons. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Als de ziel luistert, caus. 12.00 Kerstboodschap van Z.H. Paus Joannes XXIII. 12.35 Land- en tuinbouwmeded. 12.38 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Gram. 13.30 Amus.muz. 14 00 Gram. 14.35 Voor de vrouwen van het land. 14.45 Gevar. progr. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Kerst viering op het Loo. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.Rijksdelen Overzee: Genees kundige hulp in Nieuw-Guinea's binnenland, door broeder A. G. Roes OFM. 18.00 Lichte muz. 18.20 K.V.P., pol. caus. 18.30 Gram. 18.40 Trompet en harp. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.20 Sportpraatje. 19.30 Gram. 20.30 Ja, met mij. 20.35 Brabants ork. en solist. 21.35 Aan de poorten van een nieuwe tijd, caus. 22.05 Gram. 22.20 Dit is de stad, hoorsp. 22.45 Avondgebed en liturgische kal. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 AVRO 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gvam. 9.00 Voor de vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.35 Koorzang en instr. ens. 9.40 Mor genwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Gram. 11.15 Voor de zieken. 12.00 Zang en piano. 12.20 Regeringsuitz.: Landbouwrubr.Hoe staat het. met de bouw van onze boerderijen (4). 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Metropole orkest. 13.55 Beursber. 14.00 Viool en piano. 14.40 Voor de jeugd. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Alt en piano. 16.00 De functie van het maatschappelijk werk voor enkeling en samenleving, caus. 16.15 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Jazzmuziek. J8.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 R.V.U.: De Maan, door dr. H. Groot. Tweede lezing: Wat ieder met elementaire middelen over de maan kan te weten komen. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Paris vous parle. 19.10 Gevar. progr. 20.00 Nieuws. 20.05 La Tosca, opera. In de pauze (plm. 21.35) Toneelbe schouwing. 22.20 Act.. 22.35 Orgelconc. 23.00 Nieuws. 23.15 Koersen te New York. 23.16 New York cal ling. 23.21—24.00 Dansmuziek. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Gram. 12.15 Pianorecital. 12.30 Weerber. 12.34 Pianorecital (vervolg). (Om 12.55 Koersen). 13.00 Nieuws. 1311 Kamermuz, 15.00 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Kamermuziek. 16.30 Gram. 17.00 Nieuws. 17.10 Pianorecital. 17.45 Boekbespr. 18.00 Gram. 18.10 Lekenmoraal en -filosofie. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Reisbeschrijving. 19.40 Gram. 19.50 Syndikale kron. 20.00 Voordr. van gedichten. 20.30 Intern, muziekfestival. 21.00 Gram. 21.15 Ork.conc. 22.00 Nieuws. 22.15 Vocaal ensemble. 22.55—23.00 Nieuws. VOOR DINSDAG NTS: 20 00 Journaal en weeroverz. 20.20 Docu mentaire film. 21.00—22.40 Speelfilm. Zaterdag had in de Haarlemse Concert zaal de eindronde plaats van het Neder lands Koorfestival 1958, door de Konink lijke Bond van Zang- en Oratoriumvereni gingen in Nederland georganiseerd. De koren, die een eerste prijs verwierven in de voorronden te Hengelo, Hilversum, Breda en Venlo, kwamen nu in de „kampioens wedstrijd" tegen elkaar uit. Wetend dat op de krachtmetingen van deze bond een strenge maatstaf wordt aangelegd, niet al leen technisch maar ook artistiek, stond het vast, dat deze eindstrijd op bijzonder hoog peil zou staan. De avond werd dan ook een belangwekkende manifestatie van amateuristisch beoefende koorzang, die men in enkele gevallen met beroepswerk kon vergelijken. De prestaties werden be oordeeld door een jury, bestaande uit de heren Frans van Amelsfoort, Piet van Eg- mond en Oscar van Hemel. Iets nieuws op deze zangwedstrijaen was dit jaar de sectie militaire koren. Het man nenkoor van de Zesde Divisie Koninklijke Marechaussee te 's Gravenhage, dat zich onder leiding van L. J. Beijersbergen van Henegouwen met een lichtgetinte uitvoe ring van de „Ballade" van Henk Badings had onderscheiden, verwierf het verzilver de zuiltje, dat in deze sectie voor de beste prestatie was uitgeloofd. Van uitzonderlijke betekenis was in de afdeling jeugdkoren de deelneming van de schoolkoren (bestaande uit knapen en jonge mannen) van het St. Thomascollege uit Venlo en van het St. Ignatiuscollege uit Amsterdam, die als verplicht werk „Heer Jezus heeft een hofken" in lang niet een voudige vierstemmige zetting van Albert de Klerk hadden te zingen. Zij leverden er beide e envan smaak getuigende vrije pres tatie mee. Het was twee keer een briljant voorbeeld van wat er onder degelijke muzi kale leiding met jongens zo om en nabij de stemwisseling mogelijk is. De dirigenten (de eerwaarde heren drs. P. A. Gerritsma en R. M. Huybers S.J.) kunnen blijkbaar op grote en geschoolde ervaring bogen. De jury beloonde het Amsterdamse koor met de uitgeloofde verzilverde zuil en kende Venlo een eersteprijsmedaille toe. Dameskoren uit Bergen, Wormerveer en Made (Noord-Brabant) brachten belangrijk werk, zoals het „Sanctus" uit de Mis van Caplet en „Aloëtte" van Jaap Geraedts, ten gehore. Wormerveers Vrouwenkoor bleef, door de niet steeds zuiver zingende sopra nen, enigszins onder de maat. Maar Ber gens Klein Vrouwenkoor (onder leiding van Klaas Venneker) werd op een hoge eerste prijs getaxeerd, doch moest betreffende het „zuiltje" het loodje leggen voor „Zanglust" uit Made, dat onder geraffineerde directie van B. Ligthart niet alleen het fraaie stuk van Geraedts zeer beschaafd liet horen, doch ook „Het Creupelken" van Albert de Klerk allergeestigst en klankschoon ver tolkte. Onder de zes gemengde koren bereikten die uit Baarlo in de derde afdeling, Hulst in de eerste afdeling en Amsterdam in de ere-afdeling het peil, dat voor de hoogste onderscheiding was aangelegd. Het was tenslotte „Ars Nova et Antiqua" uit de hoofdstad, onder de opvallend muzikale leiding van Jos Antoni, dat het verzilverde zuiltje verwierf met een levendige en uiterst plastische vertolking van twee der vijfstemmige „Kusjes" van de Haarlemse componist Tijmenz Padbrué uit de zeven tiende eeuw. De voortreffelijke kwaliteit van het koor kon ook uit een expressieve, De bekende, in 1937 overleden organist Jan Zwart heeft ons behalve vele andere composities ook een kerstcantate nagela ten voor meisjeskoor en orgel. Op een tekst van J. IJserinkhuizen componeerde hij eenvoudige, bevattelijke muziek, die op een zeer eigen niveau dienstbaar werd ge maakt aan het verhaal over het kerstge beuren en aan de zin daarvan. Op het kerstconcert zaterdagavond in de Nederlands Hervormde Kerk te Sant poort door het Santpoorts Hervormd Koor gegeven, werd de cantate tot uitvoering gebracht door het christelijk meisjeskoor „Kunst en Jeugd" uit Halfweg, dat over het geheel genomen een zeer goede indruk heeft gemaakt. De dirigent J. Th. Wester- daal verkreeg een beschaafde koorklank van te loven zuiverheid, ook al was hij voor de begeleiding aangewezen op een zweverig harmonium. Verder viel het op hoeveel aandacht er aan de uitspraak besteed was. Er waren ook een paar so- listjes onder de meisjes, die verdienstelijk voor den dag kwamen. Later op de avond werkte het jeugdkoor nog mede aan de uitvoering door Sant poorts Hervormd Koor van een kerstora torium ,,'s Heilands geboorte" van H. W. de Wolff, een nogal verbleekt werk, naar de opzet zeer epigonistisch. Een groot ge deelte van de müzièk werd ontleend aan kerkelijke gezangen en andere -geestelijke liederen. Als eerlijke bezinning op het kerstfeest kan het oratorium wel aan vaard worden en in deze zin heeft het de talrijke toehoorders ongetwijfeld voldoe ning kunnen geven. Het was verheugend te kunnen constateren, dat de heer Wes- terdaal aan de voorbereiding van de uit voering alle zorg had gegeven, zodat er ten aanzien van klank en uitdrukking een prij zenswaardig resultaat werd bereikt. De dirigent wist hoever hij kon gaan in het stellen van eisen aan zijn zangeressen en zangers. Het vrouwenkoor kon zich daar door zo gunstig mogelijk onderscheiden, maar ook het mannenkoor mocht er zijn. Aan de uitvoering werkte de heer P. J. Rijpstra als declamator mede. Hij zei de evangelietekst in eenvoudige trant en bleef zo uitstekend in de geest van de koorzang. Ook trad in dit werk de sopraan Johanna Uijtenbogaardt op met het zin gen van enkele fragmenten. Haar gemak kelijk aansprekende, warm getinte stem vormde met de koorklank een mooie een heid. Als soliste zong deze sopraan nog met doorvoelde voordracht twee kerstlie deren van Peter Cornelius en „Nu sijt well come" van Jan Nieland, waarbij zij kon rekenen op een betrouwbare begeleiding van de organist Jene Meilof. Verzorgd spel liet Meilof nog horen bij de uitvoering van drie orgelkoralen van Johann Sebastian Bach en drie orgelko- ralen van Ergst Pepping, alle aan. Kerst mis gewijd. Voor de klankmeriging had -hij echter de akoestiek van de kerk niet mee. P. Zwaanswijk maar tevens zeer beheerste vertolking van een „Ave Maria" van Bruckner blijken. De koren uit Velden, Zaandijk en Breda ver wierven de medaille die voor tweede prijs winnaars was uitgeloofd, wat op een krachtmeting als deze mede een niet gering te achten onderscheiding is. Wat bij voor beeld „Animo" uit Velden het koor dat het laagst getaxeerd werd met „De Raadselridder" van Kee Kef presteerde, dwong door koordiscipline groot respect af. Zo heeft deze manifestatie van de Ko ninklijke Bond ernstige belangstelling ge wekt voor het verjongd concourssysteem, dat evolueert naar een vorm van compe titie. De organisatie heeft al bereikt, dat de dorre takken van het verouderde concours wezen door de frisse bries van een door tastend elan goeddeels zijn verwaaid en opgeruimd. Jos. de Klerk Het opzetten en inruimen van de tent was klaar. Ze waren daar een aardig tijdje mee bezig geweest, en Pum begon trek te krijgen. „Ik zou best iets lusten!", zei hij, over zijn buik strijkend. „Nou, ik ook wel, ja!", gaf Doppie toe. „Dan gaan we maar eten!" Hij haalde de tas met etenswaar voor de dag, waarin gesneden boterhammen zaten, die hun moeders voor de tocht hadden klaargemaakt. 2223 Advertentie „Het is vandaag een grote dag voor Rot terdam". Zo begon burgemeester mr. G. E. van Walsum, zijn redevoering, die hij zaterdag uitsprak ter gelegenheid van de verwerving van de collectie" Van Beunin gen en het opnemen hiervan in de ver zamelingen van het museum Boymans- Van Beuningen in Rotterdam. „De verwerving van de collectie-Van Beuningen is in de geschiedenis van onze stad en misschien wel van ons land een unieke gebeurtenis Meer dan eens is in de loop der historie de klacht vernomen, dat men op landelijk en vooral op plaat selijk niveau belangrijk kunstbezit voor ons land verloren heeft doen gaan. Ook Advertentie In opdracht van de Duitse filmmaat schappij „Film Aufbau" te München zal in april 1959 in Haarlem, Hoorn en de bollen streek een historische speelfilm worden opgenomen, die tot titel draagt „Adrian, der Tulpendieb" naar de roman van Otto Rom- bach. De binnenopnamen worden gemaakt in de Cinetone-studio's te Duivendrecht. Gerard Rutten schrijft het draaiboek en voert de regie. INGRID BERGMAN GETROUWD Ingrid Bergman is zondag in Londen getrouwd met de Zweedse impressario Lars Schmidt Het is haar derde echtge noot. De sluiting en de inzegening van het huwelijk in de Zweedse kerk te Lon den geschiedde in het geheim. Rotterdam heeft daarvan voorbeelden ge kend. Dat het ditkeer anders is gegaan, danken wij in de eerste plaats aan de niet genoeg te waarderen medewerking van de familie Van Beuningen. Het wordt alge meen erkend, dat deze familie, wanneer zij zich op een louter zakelijk standpunt zou hebben gesteld, voor deze verzame ling een veel hogere opbrengst zou hebben kunnen krijgen. Dat zij door daarvan af te zien het mogelijk heeft willen maken, dat deze belangrijke verzameling voor onze stad en voor. ons land behouden bleef, ver dient grote waardering" aldus de spreker. „Het museum Boymans-Van Beuningen is door deze aanwinst op een niveau ge komen, waardoor het een plaats heeft ge kregen onder de belangrijkste museums ter wereld. Ons museum is thans tevens een duurzaam monument geworden ter nagedachtenis van de heer D. G. van Beu ningen. Wanneer de sporen, die deze mar kante figuur in het Rotterdamse leven ge trokken heeft reeds lang zullen zijn uitge wist, zal zijn naam in dit museum blijven voortleven. Wat voor hem in het geheel van zijn activiteiten tenslotte toch niet de hoofdzaak is geweest, zal voor komende generaties de voornaamste plaats gaan innemen. Wanneer men zich afvraagt wat hem gemaakt heeft tot de verzamelaar van formaat, die hij is geweest, dan is het in de eerste plaats kennis van en liefde voor de beeldende kunst. Maar daarnaast is hij ook op dit terrein de koopman en de strijdbare figuur gebleven". De burgemeester besloot zijn redevoe ring met een bijzonder woord van waar dering aan het adres van mevrouw Van Beuningen. Voo haar is het nu op „Noor- derheide" nog leger geworden. Wat deze transactie voor mevrouw Van Beuningen persoonlijk betekent, hebben wii heel sterk gevoeld toen wij de verzameling kwamen 3. De bomen waren nog groen en zaten nog goed in hun blad, maar de bessen aan de hagedoorns waren vuur rood. en de nog schitterender trossen aan de esdoorns leken wel vurige tongen, toen de trein er langs vloog. Er waren mannen aan het oogsten op de velden en rijen schoven flitsten voorbij als de reusachtige spaken van een gouden wiel. In de kleine tuinen bloeiden dahlia's en hingen roodwangige appels aan de bomen. Herfst, dacht Pauline. Het was het jaargetijde waarvan zij altijd het meest gehouden had. Het scheen een vrede in zich te hebben, die speciaal aan dit deel van het jaar annex was. Nu zouden de verschillende jaargetijden weer iets voor haar gaan betekenen, evenals haar schooltijd: het eerste groen aan de heg gen, de dunne rijen van uitbottend jong groen koren, de geur van de meimaand in de bossen, het rimpe len van bloeiend gras in de wind en de kale olmen, die tegen een vrieslucht afstaken. Alle vormen en kleu ren, de, geuren en klanken van het platteland, die zo'n gelukkige achtergrond van haar schooltijd waren ge weest en later voor haar grotendeels verloren waren gegaan, zouden weer betekenis voor haar krijgen. Dat was de overheersende gedachte, die haar het hart ver warmde en de- twijfel op een afstand hield, welke on willekeurig bij haar opkwam, toen zij dacht aan een samenwoning met eeh familie, die haar tot nu toe vol komen onbekend was. De trein was op tijd in Darnford. Pauline passeer de de controle en bleef op het stationsplein een beetje onzeker staan. Er stonden twee taxi's, maar van een particuliere auto van mevrouw Cedar was niets te zien. Zij bleef een paar minuten wachten en begon zich juist een beetje terneergeslagen te voelen, ter wijl vage denkbeelden van even opbellen haar geest begonnen bezig te houden, toen een grijze gesloten wagen de bocht om kwam schieten en met een ruk voor haar bleef staan. Een knap blond meisje in een groen kostuum glipte vanachter het stuur vandaan. „Juffrouw Avon?" „Dat ben ik." Het meisje stak haar met een glimlach de hand toe. „Hoe gaat het? Het spijt me dat ik te laat ben, maar ik raakte in een van de lanen achter een stoom wals vast. Ik ben Judy Cedar. Moeder heeft mij hier heen gestuurd, omdat onze huishoudster vanmorgen een van haar aanvallen had en moeder nu voor de lunch moest zorgen. Zij dacht, dat wanneer zij dat aan de dagelijkse keukenhulp overliet, u meteen uw ontslag zou indienen. Geef me even uw handkoffer, dan zal ik die in de bagageruimte zetten." Zij praatte opgewekt door, terwijl zij Darnford door reden. „Darnford is nog niet zo'n kwaad stadje, maar ik denk, dat u het na Londen wel een beetje tam zult vinden. We hebben één bioscoop en één theater, een paar behoorlijke winkels en een prachtige en stom vervelende openbare bibliotheek." „En een paar heel mooie parken," voegde Pauline er aan toe, toen zij langs een oase van groen reden, die hier en daar bezet was met berken en met bed den van goudsbloemen." Zij kwamen nu aan een straat, die de voornaamste winkelstraat scheen te zijn. „Dat rode gebouw, dat daarginds boven de bomen uitsteekt, is de fabriek. Die ligt aan de buitenkant van de stad. Het „Cedar-monument", dat ons allemaal hier gekluisterd houdt. Verdraaid, die jongen van Lar- kin geeft nooit enig signaal", voegde Judy er aan toe, toen een kruideniersauto voor hen plotseling een draai maakte, hetgeen haar noopte krachtig te rem men. Pauline, die, als zij chauffeerde, er altijd de voor keur aan gaf een behoorlijke afstand tussen haar wa gen en die van haar voorrijder te bewaren, zei niets, maar wierp een snelle blik op het meisje naast haar. Een aantrekkelijk profiel: blond haar, dat zacht was als zijde en aan de einden naar binnen krulde en het gezichtje goed omlijstte, lange blonde wimpers, een kort neusje, lippen, die altijd gereed schenen voor een lach en een stevige kin. Zij sprak snel met een heldere kinderstem en er hing een atmosfeer van vi taliteit om haar heen, die opwindend was. Een leven dig, jong ding en niet gemakkelijk te hanteren, dacht Pauline. Zij hadden nu de stad achter zich gelaten en reden langs een met beuken omzoomde weg. Het landschap aan weerskanten was bezet met bomen en er graas den koeien in de weiden. Rechts van hen slingerde een rivier zich door het iand, tot zij haar via een kleine hoge stenen brug overstaken en achter zich lieten. De weg begon langzamerhand te stijgen en voor hen kwa men de paarse tintén van de hei in zicht. „Hier zijn wij er," zei Judy, terwijl zij, zonder een ogenblik vaart te minderen, van de weg af een op rijlaan inzwenkte en de wagen met een ruk, die hem op zijn veren deed deinen, voor een groot grijs stenen huis tot staan bracht. „Oh, maar wat mooi! Het ziet er net uit als een Frans kasteel en dat is wel het laatste, wat ik ver wachtte hier te zullen aantreffen," zei Peuline, terwijl ze met een gevoel van opluchting en dankbaarheid uit de wagen stapte en naar het huis stond te sta ren. Een brede stenen stoep leidde van een geplaveid voorplein naar een voordeur, die geflankeerd werd door kuipen met bloemen. Ter weerszijden van de deur werd door in de muur bevestigde armen een gro te lamp vastgehouden, die de vorm had van een ouderwetse straatlantaarn. De hoge ramen, het steil omhoog gaande dak, de twee luchtige scherp gepunte torentjes, die er uitzagen als de hoed van een heks, de gracieuze, maar toch stevige verhoudingen van het gebouw, deden Pauline onmiddellijk terug denken aan de vallei van de Loire. Blauwe regen omlijstte de be nedenramen en reikte tot aan de eerste verdieping. De bestrating van net voorplein werd alleen onder broken door twee kleine ronde bedden met rode ro zen en over de flagstones lag een enigszins trillend beeld van zonneschijn en schaduw, dat daarop gewor pen werd door de takken van een wilde kers, die bij een der hoeken van het huis stond. „Dat is goed opgemerkt", zei Judy glimlachend. „Het huis werd door mijn overgrootvader gebouwd, die veel van Frankrijk hield. Hij liet een Frans archi tect het huis ontwerpen en noemde het Avallon naar een klein Frans stadje, waar hij zijn wittebroodswe ken doorbracht". „Ik ken dat plaatsje", zei Pauline, en juist op dat ogenblik verscheen mevrouw Cedar op de stoep, ter wijl een spaniel naar beneden rende en kwispelstaar tend om Pauline heendraaide. (Wordt vervolgd) Juristencongres. Op 5 januari begint te Nieuw Delhi een internationaal juristen congres, dat vijf dagen zal duren en waar op de kwestie van het waarborgen van de vrijheid en de rechten van de individu aan de orde zal komen. Het congres wordt ge organiseerd door de internationale com missie van juristen, welke haar zetel in Den Haag heeft. Voor Nederland zal mr. A. J. M. van Dal het congres bijwonen. Kerstwijding. Op zondag 21 december 's avonds om 7 uur zal een Kerstwijdings- dienst gehouden worden in de Juliana- kerk, Kloosterstraat. Voorganger is dr. H. van der Loos. Medewerking wordt ver leend door het Ned. Herv. Kerkkoor o.l.v. de heer Van Mechelen. Organist is de heer J. Geursen. Ontslag genomen. Op zijn verzoek is aan de heer H. Dorlas om persoonlijke redenen eervol ontslag verleend als direc teur van het Nederlands Zuivelbureau. Het bestuur van dit bureau heeft deze aan vrage met leedwezen aanvaard met dank voor de door de heer Dorlas bewezen be langrijke diensten. bekijken. Wij hebben groot respect voor de wijsheid en de waardigheid, die me vrouw Van Beuningen in deze zaak heeft betoond," aldus mr. Van Walsum. De pas verworven collectie Van Beunin gen omvat honderdvier schilderijen, ze venentwintig sculpturen,1 vijf zilverwer ken en zestien tekeningen. Hoogtepunten worden genoemd: „Drie vrouwen aan het graf" van Jan van Eyck, „Soo gewonnen, soo verteerd", van Jan Steen, een kleine Rembrandt en een Van Gogh. Onder de sculpturen is een groep Italiaanse bron zen, die uniek in ons lang genoemd mag worden. Op een ervan staat de naam Michel Angelo, maar men weet niet zeker of 't van hemzelf of van een van zijn leer lingen is. MAANDAG 22 DECEMBER Stadsschouwburg: „Puck" geeft een voor stelling van „Taloelah" voor leden van de A.N.G.B., afdeling Haarlem. Grote Kerk: Beiaardbespeling Arie Peters 15.30—16.30 uur. TENTOONSTELLINGEEN „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein): Expositie Henk Broer, tot 22 uur. „Galerie Etroit" (Klein Heiligland 41): Expositie „Konkrete kunst", tot 20 uur. Brinkmann: Foto-expositie, de gehele dag geopend. „Galerie Espace" (Klein Heiligland 36): Expositie Hans Wiesman, 1117 uur. FILMS Cinema Palace: „De vlieg", 14 j., 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „Hoera. een jongen", 18 j., 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Le Lit", 18 j., 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Der schönste Tag meines Lebens", a.l., 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Cavalleria Rusticana", 18 j., 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Alleen op de wereld", a.l., 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Daar komen de tantes", 14 j., 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Mon Oncle", a.l., 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT, Theater Monopole: „Zeven jaar pech", a.l., 20 uur. DIVERSEN „In 't Goede Uur": (Nieuwe Kerksplein) Klassiek grammofoonplatenconcert, werk van Schubert, 21—22 uur. Kloppersingelkerk: Haarlems christelijk mannenkoor geeft een concert, 20 uur. Concertgebouw: Kerstfeest voor bejaar den van het Leger des Heils, 19.30 uur. DINSDAG 23 DECEMBER Stadsschouwburg: Puck met „Taloelah", 20 uur Concertgebouw: Concert Piet Kee, 15.30 16.30 uur. TENTOONSTELLINGEN „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein): Expositie Henk Broer, 1022 uur. „Galerie Etroit" (Klein Heiligland 41): Expositie „Konkrete kunst", 1220 uur. Huis van Looy (Kamperlaan): Kerstexpo. sitie van „Kunst zij ons doel", 1012.30 en 13.3017 uur. Brinkmann: Foto-expositie, de gehele dag geopend. „Galerie Espace" (Klein Heiligland 36): Expositie Hans Wiesman, 1117 uur. FILMS Cinema Palace: „De vlieg", 14 j., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „Hoera een jongen", 18 j., 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Le Lit", 18 j., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Der schönste Tag meines Lebens", a.l., 14, 19 en 21.15 u. Minerva Theater: Kerstspel „Het wonder in de garage, 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Alleen op de wereld", a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Daar komen de tantes", 14 j., 14.30, 19 en 21.15 uur Studio Theater: „Mon Oncle", a.l., 14.15, 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT, Theater Monopole: „Zeven jaar pech", a.l., 20 uur. DIVERSEN „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein): Klassiek grammofoonplatenconcert van werk van Schubert, 2122 uur. Pinksterkerk: Kerstfeest Leger des Heils, 19.30 uur.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 9