Winstsaldo van f 8,4 Heineken gedaald tot f 5,9 miljoen CPanda en de olie^lboertjes Ondanks prachtig resultaat zijn exporteurs niet erg optimistisch Wereldnieuws Noordoostelijke wind CELLEN Bollenuitvoer bereikte tweehonderd miljoen f GEN. CRONJESTRAAT 2 Kon. Shell bereid benzine aan Argentinië te leveren Venezolaanse belasting op oliemaatschappijen verhoogd Standard Oil of N. J. gaat in de Sahara werken Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Circii'a*«*certiföcaten voor de Euromarkt Oost-Java Rubber over weegt terugbetaling Onveranderd dividend van 12 percent VMF neemt Beijnes over och ió l\et zo VJ Akkoord tussen Engeland en Euratoom goedgekeurd Grote Noorse opdracht voor Mij. voor Havenwerken OAO-metaalindustrie inet drie maanden verlengd e DINSDAG 23 DECEMBER 1958 Van onze medewerker voor bloembollencultuur Met een zekere trots deelde het Be drijfschap voor de Bloembollenhandel mee, dat 18 december voor de eerste maal in de geschiedenis een export van tweehonderd miljoen gulden is bereikt. Het is een verheugend resultaat, deelt het bedrijfschap mede en men kan het er mee eens zijn. Deskundigen op het gebied van de verkoop, die niet in het bloembollenvak en de export werkzaam zijn, menen echter, dat er bij een betere verkoop-organisatie en -techniek meer te verkopen zou zijn geweest. Anderen, on der wie professor dr. E. van Slogteren, zijn eveneens van mening, dat dit bedrag veel eerder zou zijn bereikt, als meer aandacht aan verschillende voorschriften ten aanzien van de kwaliteit zou zijn gegeven. Er is dus voldoende critiek op de werk methoden van de bloembollenexporteurs. Onrechtvaardig is deze niet. Te lang heeft men gedacht in een uitzonderijlke positie te verkeren. Men heeft veelal verzuimd te leren van de ervaring die men in andere branches had opgedaan. Ieder verkoper moest eerst dezelfde fouten maken als zijn voorganger. Ir. A. F. Vlag drukte dit op een sluitingsavond van de cursus verkoop techniek zo uit: „Met de dood van iedere reiziger sterft meteen een geweldig brok ervaring." Gelukkig komt hierin een ken tering, die doelbewust geleid wordt door de Rijkstuinbouwschool, de Kring Sassen- heimse bedrijven en het jonge bestuur van de vereniging „Theorie en Praktijk". Deze achterstand op het gebied van de verkooptechniek is naar onze mening, een Advertentie JOVANDA NYLONS Krediet van SO miljoen dollar De Koninklijke-Shell heeft voorgesteld Argentinië benzine ter waarde van 50 mil joen dollar te leveren onder een regeling, waarbij de betaling in een periode van drie jaar zou geschieden met een rente van vijf percent, zo heeft het bureau van de Ar gentijnse president heden bekendgemaakt. Zoals bekend, heeft de Koninklijke-Shell onlangs een olieconcessie voor een uitge strekt gebied in Argentinië verworven. Hoewel de concessieovereenkomst nog door het Argentijnse congres moet worden goed gekeurd, is de groep reeds met haar ver kenningen begonnen. De interim-regering van Venezuela heeft de in Venezuela werkende olie-maatschap pijen een onaangename kerstsurprise be zorgd, door de minimum-belasting voor deze maatschappijen te verhogen van 50 percent van de winst tot tenminste 65 of 70 percent. Tevens werd met deze stap een politieke hak gezet aan de onlangs tot president ge kozen, maar als zodanig nog niet in functie getreden Romulo Betancourt. In zijn ver- kiezingscompagne had Betancourt beloofd de olie-maatschappijen aan te pakken. De interim-regering, die over het algemeen op de hand was van de tegencandidaat van Betancourt, schout-bij-nacht Larrazabal, heeft dus belet dat Betancourt de eer van zulk een verhoging voor zich kan opeisen. (UPI). De Standard Oil of New Jersey heeft met twee Franse oliemaatschappijen, de Com- pagne Frangaise des Pétroles (Petropar) en de Société de participation Petrolière a Ca- pitaux Publics, een associatie aangegaan, waarin zij voor 50 percent en de Franse maatschappijen respectievelijk voor 15 en 35 percent van het kapitaal deel zullen nemen. Deze associatie, de zevende in haar soort, die tussen Franse en niet-Franse olie maatschappijen tot stand is gekomen, zal een gebied van ongeveer 20.000 vierkante kilomeetr in de Sahara gaan exploreren. I.M.F.-krediet voor Argentinië Het Internationale Monetaire Fonds heeft don derdag zijn goedkeuring gehecht aan de verlening van een krediet van 75 miljoen dollar aan Ar gentinië. Het eerste deel van 42,5 miljoen dollar zal in de loop van 1959 ter beschikking van dat land worden gesteld naar mate het programma van economische en financiële stabilisatie tot uit voering zal worden gebracht. Het overige deel van 27,5 miljoen dollar is in principe bestemd voor het daarop volgende jaar maar er zal in ge val dit nodig mocht blijken ook gebruik van ge maakt kunnen worden, wanneer de Argentijnse regering daarom verzoekt en het fonds het goed keurt. Mattei naar Moskou De directeur van de Italiaanse Staatsoliemaat- schappij Enrico Mattei heeft een bezoek van een week aan China beëindigd en is uit Peking naar Moskou vertrokken, dit bericht het persagentschap Nieuw-China. Mattei verkreeg bekendheid door liet' Italiaans-Perzische olieverdrag, krachtens hetwelk Perzië 75 percent van de winst ontvangt. De Chinese staalproduktie Communistisch China heeft in 1958 zijn staal produktie verdubbeld, aldus heeft de Chinese mi nister voor de Staalproduktie Wang Ho Sjoe op een persconferentie te Peking meegedeeld. Een tiental dagen voor het einde van het jaar was er 10 730.000 ton staal geproduceerd.aldus de minister. PolenBenelux Maandag is de handelsovereenkomst voor 1959 lussen Polen en de Benelux ondertekend. De waarde van de handelsuitwisseling in dat jaar zal ongeveer 190 miljoen gulden zijn. Polen zal machines en produkten van de industrie impor teren en zal voedingsmiddelen, hout, gewalste goederen en chemicaliën exporteren. gevolg van de monopoliepositie, die de Nederlandse bloembollen eeuwen lang heb ben ingenomen. Met andere woorden: er is niet voldoende concurrentie van buitenaf geweest. De bloembollenexporteurs hebben onvoldoende behoeven te vechten om zich als groep te handhaven. Uitstekende prestaties Het neemt niet weg, dat de exporteurs toch uitstekende prestaties hebben ge leverd. Tien jaar geleden, in 1949, werden 39 miljoen kilogram uitgevoerd ter waarde van 82 miljoen gulden. Dit jaar is voor meer dan 65 miljoen kilogram en 200 mil joen gulden geëxporteerd. De geldontwaar ding is hierin ook te zien. In Amerika is het verlies van de verkoop voor forcering aan bloemisten opgevangen en zelfs over troffen door de verkoop aan de tuintjes- bezitters. Men heeft tientallen moeizame onder handelingen gevoerd om contingenten ver ruimd te krijgen, Naar landen waar de invoer geheel was verboden, heeft men via de bijzonder ingewikkelde wegen van de reciprociteitshandel toch bloembollen kun nen verzenden. Hiervoor was bijzonder veel kennis nodig van alle onbegrijpelijke we gen van de deviezenhandel. In „vrije lan den" stuwde goede reclame de verkoop omhoog. Om economisch te kunnen werken is het merendeel van de exporteurs begonnen de in „de stille tijd" verhandel- en verzend- bare gladiolen te gaan verkopen. Met groot succes, want jaarlijks wordt voor twintig tot dertig miljoen gulden aan knol len verzonden. Hier is wel concurrentie uit het buitenland, maar de kwaliteit en het assortiment zijn zware troeven in het ver koopgesprek. In de bloembollenverkoop, ondanks de nadelen van het isolement toch steeds ge stegen, zal nu wellicht een bijzonder sterke concurrentie ontstaan. Concurrentie van.. Nederlandse snijtulpen. Onze onvolprezen publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie heeft in haar instellingsbesluit de opdracht ge kregen het algemeen belang te bevorderen en dus ook het groepsbelang van de aan gesloten branches. Het Produktschap voor Siergewassen voelde zich gedrongen het buitenland mede te delen, dat zij geen groep boven de andere mag voortrekken. Het kon dus niet besluiten de export van de bolbloemen te verbieden. Europese vereniging De buitenlandse afnemers van bloem bollen hebben zich nu verenigd in de Ver eniging van Europese Bloembollenimpor teurs. Volgens het Produktschap voor Sier gewassen moet het in de toekomst mogelijk zijn het halffabrikaat en het afgewerkte produkt gelijktijdig te verkopen. De expor teurs van bloembollen en niet minder de importeurs zijn van mening, dat dit uitge sloten is. Hoe ernstig de buitenlanders deze zaak opvatten blijkt wel uit het stichten van de Europese vereniging. Er hangt een zeer diepe schaduw over het exportresultaat van tweehonderd mil joen gulden. In Duitsland worden de bloe misten gewaarschuwd voorzichtig te zijn bjj het inkopen van bloembollen met het oog op de concurrentie van de Nederlandse bloemen straks. Men kan dit zien als een gevolg van de wordende Euromarkt. Ieder een weet dat er „klappen" zullen vallen. In geheel Europa probeert men die ..klappen" op andere hoofden neer te laten komen. Pessimisten vrezen, dat men even aan de tweehonderd miljoen heeft mogen ruiken en dat men er nooit meer aan toe zal komen. De bloembollenexoorteurs zijn ech ter nog nooit anders dan pessimistisch geweest. De Euromarkt-eommissie heeft besloten tot de uitgifte van ..circulatiecertificaten", ondat bij de uitwisseling van goederen tus sen de ledenstaten kan worden genrofi- teerd van de 10 percent verlaging van douanerechten en 20 percent vevhoging van de quota, d'e od 1 januari van kracht wor den. Een desbetreffend communiqué is vanochtend in Brussel gepubliceerd. Het circulatiecertificaat moet door de exporteur worden ingevuld en aan de auto riteiten van het uitvoerende land worden overgelegd e - met de importvergunning naar de instanties van het importerende land worden gezonden. Het certificaat zal worden gebruikt voor goederen die afkomstig zijn uit een bij de Euromarkt aangesloten land. voor goe deren die uit niet-ledenstaten afkomstig zijn, maar waarvoor de importformalitei ten zijn verricht en waarvoor rechten zijn betaald, en voor grondstoffen en halffabri katen uit niet-ledenstaten maar die in een bij de Euromarkt aangesloten land zijn verwerkt. Voor goederenverkeer tussen de landen van de Euromarkt en overzeese gebieds delen blijft het certificaat van herkomst van kracht. Advertentie Met acht stemmen voor, dertien stemmen tegen en één blanco stem is in de algemene vergadering van aandeelhouders van de Oost-Java Rubber Maatschappij een voor stel van een der aandeelhouders om over te gaan tot uitkering van het laatste ge declareerde dividend verworpen. De aan deelhouder had er de aandacht op geves tigd, dat de vennootschap, ook wanneer rekening wordt gehouden met de verplich tingen tegenover het gepensioneerde perso neel, die volgens opgave van het bestuur, gekapitaliseerd een waarde van 47.000 48.000 gulden vertegenwoordigen, ruim schoots voldoende middelen heeft om het dividend uit te keren, waarmede een be drag van f 85.000 gemoeid zou zijn. De vermogenspositie van de maatschap pij kan uiteraard niet worden berekend uit de balans per het einde van het boek jaar 1957 plus de opbrengst van de ver koop van het kantoorgebouw, daar in 1958 nog een belangrijke verplichting moest worden gehonoreerd. De middelen van ruim 100.000, die volgens een aandeel houder daarna nog resteren, wilde het be stuur thans echter nog niet tot uitkering brengen, daar de kaspositie dan te dun zou worden. Bovendien overweegt het bestuur een terugbetaling op de aandelen, wat om fiscale redenen voordeliger voor oe aan deelhouders zou zijn. Tenslotte wees het bestuur erop, dat de kwestie niet op de agenda van deze vergadering staat en dat er spoedig een volgende vergadering zal worden gehouden. „ONDANKS DE SLECHTE ZOMER vertoonde de binnenlandse omzet een kleine stijging en konden wij onze positie ten opzichte van de concurrentie handhaven", aldus Heineken's Bierbrouwerij Maatschappij n.v. te Amsterdam in haar verslag over 1957-1958. Het volume van de export bereikte een recordhoogte niettegenstaande de steeds toenemende concurrentie op de buitenlandse markt. Vrijwel algemeen bleven de verkoopprijzen van de n.v. op het bestaande niveau. Dat ondanks de ge stegen omzetten de resultaten van de bedrijfsrekening minder gunstig zijn dan over het boekjaar 1956-1957, vindt zijn voornaamste oorzaak in de eind 1957 zo buiten sporig gestegen prijs voor hop, waartegenover geen stijging van de verkoop prijs stond. Inmiddels is de prijs voor hop van ue oogst 1958 wederom tot het niveau van 1956 gedaald. De bedrijfsrekening is groot t 13.444.782 (v.j. 14.806.994). Revenuen uit deelnemingen en interest beliepen f 2.828.777 (3.008.776). Na afschrijvingen ad 8.077.041 en belastingen 2.250.000 resteert een winstsaldo van 5.946.518 8.446.798). Voorgesteld wordt 2,5 miljoen aan de Voorts heeft de monopolieheffing de prijs reserve diverse belangen toe te voegen waardoor deze op de balans voorkomt met 27.750.000, en een onveranderd dividend van 12 percent uit te keren. Aan het re servefonds komt ten goede 282.353, waardoor dit wordt gebracht op 4.318.552. Voorts wordt 276.221 naar nieuwe re kening overgebracht. De directie constateert dat zij bij haar onverminderd streven naar een verlaging van de kostprijs weinig steun van de overheid ondervindt. Hierbij denkt zij vooral aan de teleurstellende gang van zaken bij de accijnsunificatie met België. Aanbod tot omwisseling van aandelen Beij'.tes in VMF In verband met tussen de Verenigde Machinefabrieken n.v (Stork-Werkspoor) en de Koninklijke Fabriek van Rijtuigen en Spoorwagens J. J. Beijnes n.v. te Be verwijk bereikte overeenstemming tot vol ledige samenwerking zal door de V.M.F. een aanbod worden gedaan aan houders van gewone aandelen en preferente aan delen A. van Beijnes tot omwisseling in aandelen Verenigde Machinefabrieken n.v. en wel in dier voege, dat gewone aan delen en preferente aandelen A. van Beij nes (voorzien van dividendbewijs no. 17 e.v.) omgewisseld zullen kunnen worden tegen een gelijk nominaal bedrag aan aan delen V.M.F. cum dividend 1958. Voorts zal aan de houders van oprich- tersbewijzen Beijnes per oprichtersbewijs een bedrag in contanten ad f 2.000.- wor den aangeboden. Voor dit aanbod wordt door de V.M.F gebruik gemaakt van in haar bezit zijnde respectievelijk te harer beschikking gestelde aandelen V.M.F. Advertevti Uw levenslust bewaren met M DPS jonge klare! DE EERSTE die met eigen ogen het won der heeft aanschouwd van de actieve af weer die in het organisme tegen vreemde indringers wordt georganiseerd, was de Rus Metsjnikov. Deze onderzoeker zag bij bacteriële infecties van ongewervelde die ren, bindweefselcellen van een bijzonder karakter zich door herhaalde delingen sterk vermenigvuldigen. Bovendien werden de cellen groter van omvang, zodat zij bac teriën in zich konden o-pnemen, waarna de vreemde indringers werden verteerd. Verscheidene soorten van cellen nemen aan deze af weer tegen indringers deel In de eerste plaats de „zwerf- cellen" (clasmatocyten), dat zijn bepaalde cellen van de eenvoudigste vorm van bind weefsel. Sommige van deze cellen kunnen zich uit het weefsel los maken. Zij trekken dan als het ware hun uitlopers in en verbreken daarmee het verband met de overige cellen, zodat zij vrij in het weefselvocht komen te liggen en zich over grote afstanden kunnen ver plaatsen. De overige zwervende cellen kun nen zich elders weer vasthechten, maar maken zich bij de geringste aanleiding weer los, zodat we hen in tijden van de mobilisatie als „rustende zwerfcellen" kun nen betitelen. Zij zijn het talrijkst in het reticulaire bindweefsel van de lymphe- klieren en van de andere lymphóide or ganen, van het rode beenmerg en van de milt, dus juist op die plaatsen, waarvan we uit ervaring weten dat tijdens infecties een grote tegenactiviteit wordt ontplooid. Maar ook op andere plaatsen komen zij voor, het veelvuldigst in de onmiddellijke omgeving van de kleinere bloedvaten. Bij infecties woekeren zij sterk. Ook sommige endo- theelcellen, dat zijn cellen die de wanden van bloed- en lymphevaten aan de binnen zijde bekleden, kunnen wellicht als ver- nietigers van vreemde indringers optreden. Deze soorten komen vooral voor aan de bloedvaten van de lever en aan bepaalde bloedvaten van het rode beenmerg, van de milt, van de bijnier en van het hersenaan- hangsel, voorts ook in de lymphklieren en zelfs in het stromende bloed, namelijk de monocyten. De herkomst van deze soort is niet helemaal duidelijk, aangezien som mige onderzoekers het waarschijnlijk ach ten dat zij niet van de endotheelcellen zelf afkomstig zijn, maar verwant geacht kunnen worden met eerst genoemde soort In dat geval zou ook de naam reti- culo-endotheliale systeem die een combinatie van beide soorten aanduidt) niet deugen zodat men heeft voorgesteld de hele groep gemobiliseerde cellen met histiocyten aan te duiden Dit leger van histiocyten in welke vorm dan ook blijkt door de prikkel stoffen, waarover de vorige maal werd gesproken, geactiveerd te kunnen worden, indien de afweer van het lichaam tegen indringers is verzwakt. Maar boven dien zijn deze cellen ook in andere op zichten actief en nemen zij onder andere de ijzerverbindingen op *ie bij het dage lijks verval van de rode bloedlichaampjes vrij komen, waarna zij deze stoffen ver vormen en vervoeren. Bovendien spelen zij een rol bij de vetstof wisseling en zijn zij zeer waarschijnlijk betrokken bij de vorming van antistoffen. Dit kleine onder deel van ons lichaam overdenkend, zullen we toch moeten erkennen, dat het goed in elkaar zit? Nu wil een lezer ook nog iets over „donderbeestjes" weten. Daarover dan een volgende keer. H Pétillon (Nadruk verboden 46.Na het vertrek van Archibald Smurk had de familie Joppe zich weldra weer hersteld. De tweedracht, die de diplomaat onder hen had gezaaid was gauw ver geten en nu keerden zij zich eendrachtig tegen Panda. „Je hebt ons stads gefratst", zei Groova beschuldigend, „je hebt ons helemaal uit de bergen laten komen om onze olie tegen nieuwe wapens te ruilen, maar we hebben daar nog steeds niets van gezien. We hebben alleen nog maar onze oude geweren". „Ja, ja", zei Panda, bedrukt in de loop van Groova's geweer kijkend, „maar die oude geweren doer het nog best". „Maar we willen nieuwe wapens", riep Groova, zich meer en meer opwindend. „Jij zou ze brengen. Maar je brengt alleen maar stadsfrikken hier, die praten en frat sen. Ik heb er genoeg van. Als we nu niet dadelijk die wapens krijgen Op dat ogenblik vloog de deur open en een troep zwaar bewapende mariniers kwam dreu nend binnen. „Hoera!" riep Groova, „daar zijn de wapens dan eindelijk!" „Oei!" dacht Panda, „dat wordt weer een misver stand. Ik geloof nooit, dat die mariniers zijn gekomen, om hun wapens te ver kopen!" van de voornaamste grondstof, de gerst, in de nazomer van 1958 belangrijk doen stijgen. Het feit dat de minister van Fi nanciën onlangs voorgesteld heeft de ver hoging van het tarief der omzetbelasting op bier, welke uitdrukkelijk aan een ter mijn van twee jaren was gebonden, nog maals te verlengen, betreurt de directie ten zeerste. Zii wijst er nogmaals met na druk op hoe belangrijk het is voor de Ne derlandse brouwindustrie dat zij zonder al te zwaar belast te zijn, de concurrentie in de komende Euromarkt met succes door staan kan. Over de totale rentabiliteit van de onderneming zegt de directie, dat het relatief zeer hoge volume van de export er in belangrijke mate toe heeft bijgedra gen, dat de behaalde resultaten toch nog zo gunstig zijn. (Van onz" correspondent in Brussel) Gisteren is in de ministerraad van de Euratoom gebleken, dat er een aanmerke lijke ontspanning van de relaties tussen de Zes, en voornamelijk van Frankrijk en En geland voelbaar is Begin januari hoopt de Euratoomministerraad, die door dc Duitse minister voor Atoomzaken, Sieg fried Balke, werd gepresideerd, een tech nisch akkoord over de uitwisseling van we tenschappelijke gegevens en de medewer king van Engeland voor de bouw van kern centrales in West-Europa in Brussel te kunnen ondertekenen. Dit akkoord gaat minder ver dan het technische akkoord, dat vorige maand tus sen Euratoom en de Verenigde Staten werd afgesloten. Het voorziet noch in le ningen, noch in subsidies, noch in een ge meenschappelijk onderzoekingsprogram ma. Niettemin is de Britse ervaring op atoomgebied in menig opzicht van groot belang te achten voor de Europese kernin dustrie en kernlaboratoria. Bovendien is het gemakkelijker jonge atoomdeskundi gen naar de Britse dan naar de Ameri kaanse atoomcentra te sturen. Verder heeft de Euratoomcommissie in haar eerste algemene rapport medege deeld, dat haar personeelsstaf in geen ge val meer dan 500 man zal bedragen. In de loop van 1950 zal de aanwerving van per soneel derhalve stopgezet kunnen wor den. Volgens een bericht van het Noorse pers bureau N.T.B. is er een overeenkomst ge sloten met (Jp Nederlandse Maatschanpij voor Havenwerken voor de bouw van een steiger in de Oslofjord bij de nieuwe olie raffinaderij van de Esso. Het bouwwerk, dat zich 523 neter in de Oslofjord zal uitstrekken, komt te rusten op 350 pijlers. Het zal de grootste steiger van Noorwegen worden, waar tankers tot 47.000 ton zullen kunnen aanleggen. Vol gens het Noorse bericht zal met de bouw worden begonnen in het begin van 1960. De vakraad voor de metaalindustrie, waarin wordt onderhandeld over een nieuwe Collectieve Arbeidsovereenkomst, heeft in zijn vergadering van 18 december besloten aan partijen bi.i de C.A.O. voor te stellen 'e "er 31 december 1958 aflopende C.A.Ö. met drie maanden te verlengen. Een rechter te Boston heeft maandag de fabrikant en miljonair Bernard Gold- fine veroordeeld tot drie maanden ge vangenisstraf wegens ongehoorzaam heid aan een rechtbank, die hij bij het onderzoek ift een belastingzaak geen inzicht heeft willen geven in boeken van zijn maatschappij. Goldfine's se cretaresse, Mildred Paperman, werd om dezelfde reden tot tien dagen gevan- nisstraf veroordeeld. Toppunt. De „Toren van Tokio" die met zijn 332 meter de hoogste van de we reld is, is maandag plechtig voor het publiek opengesteld in tegenwoordig heid van verscheidene leden van de Ja panse keizerlijke familie en andere Ja panse autoriteiten. De toren doet te vens dienst als antenne voor televisie uitzendingen. Dubbele ijver. De politie van het Noorse stadje Gjoevik maakt met een bijzon dere verbetenheid' jacht op een dief. Deze is er zaterdagnacht in geslaagd de kerstgratificaties van de politie uit het bureau te stelen. Nuchter. In de advertentie-kolommen van de Finse dagbladen bestaat een grote vraag naar „nuchtere" kerstmannen. Vroeger was het de gewoonte de kerst man een borrel aan te bieden. Moest zo'n kerstman meer bezoeken af leg gen, dan was het niet te verwonderen dat hij geleidelijk aan boven zijn thee water kwam. Hoger. De Amerikaanse weerkundige dienst voor he* vliegverkeer gaat zich aanpassen aan de straalvliegtuigen. Het is de bedoeling dat met ingang van het nieuwe jaai berichten worden ge geven over weer en wind tot op een hoogte van vijftien kilometer in plaats van tot ruim zes, zoals nu. Misdaad. Een blanke protestants geeste lijke heeft voor een toespraak over de rassen-integratie te Bir mingham in de Amerikaanse staat Ala bama moeten boeten met een behande ling als misdadiger: men nam zijn vin gerafdrukken, fotografeerde hem, en verhoorde hem twee uur lang. De uit eenzetting van de predikant, afkomstig uit New York, werd door de politie be schouwd als een oproep aan de negers om zich tegen de dwang en overheer sing van de blanken te verzetten. Telramen. Op de zitting van de Opperste Sovjet in Moskou is verklaard dat 200.000 ambtenaren iets anders konden doen als het ministerie van Financiën elektronische rekenmachines zou ge bruiken in plaats van de telramen van oosters type, die ook nog in de meeste Russische winkels gebruikt wordt als kasregister. Vakantiereisje. De Russische vice-premier Anastas Mikojan heeft in Moskou ver klaard dat zijn reis naar de Verenigde Staten beschouwd moet worden als een vakantiereisje. Hij zei op een diploma tieke bijeenkomst^ Als mijn reis een succes wordt, zoals gij verwacht, zal deze reis voor de hele wereld veel goeds opleveren. Humaner. In Joegoslavië bestaan plannen om het strafstelsel humaner te maken. Men wil gevangenen een maand vakan tie per jaar geven en een week vrij in geval van overlijden of ernstige ziekte van een familielid. Ook wil men de mo gelijkheid openen een straf op te schor ten indien een dergelijk besluit door fa milie-omstandigheden noodzakelijk is. Er zitten thans ruim twintigduizend mensen in Joegoslavië een gevangenis straf uit Dit meldt het officiële Joego slavische nieuwsagentschap Tan.ioeg. Veroordeeld. Een krijgsraad in Madrid heeft 31 arbeiders van kolenmijnen in Asturias, Noord-Span.je, veroordeeld tot gevangenisstraffen variërend van twee tot twintig jaar wegens het orga niseren van communistische groepen. Een verdachte werd vrijgesproken. De vonnissen moeten nog door een hogere krijgsraad worden bevestigd. Leeg. De perstribune van het Israëlische parlement, het Knesseth, was maan dagmorgen leeg tengevolge van de boy cotactie van de parlementaire verslag gevers uit protest tegen de beperkin gen die de regering hun heeft opge legd. Zo mogen zij geen contact opne men met afgevaardigden en niet in het restaurant van het Knesseth komen. Premier Ben Goerion heeft beloofd zijn bemiddeling te verlenen in het geschil. Kerstmis. Tot op heden zijn meer dan vier honderd Grieks-Cyprische politieke ge vangenen vrijgelaten met het oog op Kerstmis. Het aantal Griekse Cyprio ten dat nog in kampen wordt vastge houden op verdenking van deelneming aan verzetsactiviteit van de EOKA is hiermee gedaald tot minder dan twee duizend. De depressie, die gisteren Newfoundland lande wordt aangetroffen, weinig verande ring in het temperatuurverloop. De neer slagkansen zijn klein. WEERRAPPORTEN Temperaturen: buiten land maxima van giste- JP ren. Binnenland heden "O 3 7 uur. Neerslag laatste -5 ft 24 uur in noordelijke richting passeerde, bereikte in de namiddag een laagste barometer stand van omstreeks 935 millibar. Daarna begon ze langzaam op te vullen en boog daarbij af naar de kust van Labrador. Op de oostelijke oceaanhelft is de tussen IJs land en Schotland gelegen depressie ver der in betekenis afgenomen. Ook de de pressie, die over Span.je in de richting van Den Helder de Rivièra trok, werd minder diep. Tussen Ypenburg beide laatstgenoemde druksystemen in is Vlissingen vooral bov< Engeland, het Kanaal en Eelde West-Frankrijk de barometer sterk gaan Twente stijgen. Er komt daar een rug van hoge De Bilt druk tot ontwikkeling. De as daarvan zal Eindhoven morgen waarschijnlijk juist ten noorden Vlv. Z.-Limb. licht bew. van Nederland liggen. In verband hier mede „al de overheersende windrichting Helsinki noordoostelijk zijn en komt er. daar in stockholm Duitsland eenzelfde luchtmassa als hier te Kopenhagen Aberdeen o no mist mist dichte mist ono dichte mist ono mist o licht bew. no dichte mist no no Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort Mtinchen Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Madrid Het hoog én laag water te Zandvoort is Mallorca 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Algiers Woensdag 24 december Zon op 8.47 uur, onder 16.32 uur. Maan op 15.45 uur, onder 6.46 uur. Maanstanden 26 dec. 04.54 uur volle maan. Hoog en laag water ln IJmuiden Dinsdag 23 december Hoog water 2.01 en 14.16 uur. Laag water 9.50 en 22.01 uur. Woensdag 24 december Hoog water 2.40 en 14.53 uur. Laag water 10.35 en 22.45 uur. geheel bew. ozo zwaar bew. zzw geheel bew. n regen nno half bew. z geheel bew. nno mist windst. mist windst. geheel bew. no regen n regen nw regen no geheel bew n geheel bew. ozo licht bew. no mist a X 3 0 2 0 1 -0 0 2 -3 1 1 4 5 6 1 1 3 5 7 10 4 4 windst. -2 geheel bew. no 3 geheel bew. n 4 regen zo 4 zwaar bew. zo 2 zwaar bew. w 1 regen zzo 15 geheel bew. windst. 11 licht bew. w 2 regen w 10 licht bew. wzw 11 4) M £<3 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0,2 4 6 0 0,1 0 0 0 0,1 19 1 32 0 1 0 0 0 11 0 0 0,1 5 6 4" 0

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 2